forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 06:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/gxyq9XNn][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 06:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ak nađem Ninu i Dinu postam i to.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 06:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tema je i dalje originalna Texas Kid
i Autorstvo u i oko stripa
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/11/2023 : 12:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Tema je i dalje originalna Texas Kid



Pročitao.

Evo sad ću nadmašiti Franinu kultnu konstataciju i početi s ovom monumentalnom rečenicom:

Texas Kid, to je Severina_na_koturaljkama.

To je takav hrvatski strip da ne možeš ne uzeti u obzir... kao što ni zbegecanu Severinu na koturaljkama ne možeš ne uzeti u obzir. Ipak se čovjek oneraspoloži kad stane, zbudi se iz nesvijesti i počne razmatrati to što je vidio.

Taj strip je prazno blještavilo ili blještava praznina, kako god okreneš. Kordej te bombardira od prvog kadra, s abnormalno ultimativnim kadriranim kaubojkama, i ne staje. To je bed motoskuter ritam od početka do kraja, i ima silinu. Ali avaj, ta jednolična silina ipak je licitarsko srce i čovjeku, čak ne mogu reći da postane dosadna, nego... nešto tu manjka da bi zaista bila prava stvar. Ovoga trena neću ulaziti u analize; evo, nek drugi kažu koju. Čekamo kena2 da kaže svoj cijenjeni sud. Evo, čekamo da ljudi koji nisu kritičarska krema, kako je to Frano sročio, kažu svoja zapažanja.

Ja bi o Texasu Kidu mogao pričati satima. Al' to bi bilo bezveze, kao što je Kordej profulao s ovim bombardiranjem publike. Senzacije non-stop, senzacija na senzaciju... Ali i u Velikoj ljepoti se Jep Gambardella jednoga lijepoga dana probudi i sjeti se da nije nikada živio. Da živi isprazne vlakiće na megapartijima, a ne zna što mu je ona onoga dana na svjetioniku rekla. A samo to je značajno, samo to je prava stvar, jer to što je bilo tada na svjetioniku, to je bilo korjenito. A Svetica mu je rekla da je korijenje bitno.

Ni u Kordejevom Texasu Kidu nema korijenja. Ima senzacija, i bestijalnosti, i konstantni atak na uspavane neokortekse... nema suštine.

Frano, ti si spomenuo pojam - redukcija.

Što misliš, bi li ovdje dobro došla redukcija?
Kad imaš ovako izvrsno nacrtan loš strip, ne bi li taj redukcijom postao izvrstan pravi strip? Ovdje je svaka slika zbegecana do pucanja, iz kadra u kadar, iz stranice u stranicu ušminkano do mlačne predobrosti. To je svojevrsna stripovska doktrina šoka, i publika onda to prati omamljena. Nema svijesti, nema samosvijesti, nema slobode...

Vidite, gospodo, ja ovoga trena ne znam biram li ovu Severinu_na_koturaljkama ili diskretan_i_jednako_ubitačna_ritma Bednjačev šarmantni U vrtlogu. U vrtlogu ima sličnu zgusnutu friziranu radnju, sve se događa munjevito, no kod Bednjanca je sitni mali srednjestrujaški ničim-se-ne-izdvajam strip. A meni upečatljiv! Upečatljiv jednako ko i ovaj, koji pretendira biti manifest generacije. Ali treba li baš svaka slika biti veća od života?? Treba li tu redukcije, Frano?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 13:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja trenutno redukciju vršim jedino u količini kupljene hrane.

Uđem u te trgovine i šljapnu me detalji gušči nego u Kordeja.
A, zapraf, nigdje niš sočnoga i saftastog.
Po život kaloričnog.
Sve suho.

Odem na plac, srušim se tri puta kad vidim domaće cijene i onda odem kod šipaca koji preprodaju ostatke iz Kauflanda.

Usredotočim tih 2o eura na par detalja.
Točnije boja.

Malo zelenog, žutog i naranđastog.

I sjetim se kak Texas kid niš ne jede i zaboli ga tuki.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/11/2023 : 16:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, a jesi ti skužio da taj otac, mali Tomislav Brandt, nije prijavio one tipove zato što su otrovali svinje onom čovjeku, već je prijavio tipove zato što su otrovali svinje.

To je kao u Sedmoj žrtvi, kada ovaj pobije šest ljudi, jer su upucali konja.
Samo što tamo ima nekog smisla, jer se o tome i radi, čitav strip je podignut na divljem, natprirodnom dječaku koji vlada elementima.

Ovdje je to prenijeto, ali, po meni, stvar ne pije vodu. Već Macan nije znao iznijeti ideju, a Kordej je na idejnom planu napravio potpuno bućkuriš. Jer, on je skroz otpustio kočnice, i njegov otac i Texas Kid su otvoreno zli. Tako da u njegovom Texasu Kidu fali točka identifikacije: ne možeš se identificirati sa prijetvornim fejkerom Texas Kidom, ni sa ocem, a bome se ne malo tko može s onim tupastim sinom, koji je zbrkan po svim pitanjima. Uopće se i ne može reći da je on "dobar", tako da ovdje imamo sukob loši protiv loših, odnosno, baš ta temeljna stvar šteka.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/11/2023 : 16:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Predlažem da se markos uključi u analizu Texas Kida.

Što ću ja opet pričati o stotinu detalja, kad ionako svi unaprijed znamo da je sve što kažem točno, pametno i istinito. Neću više pričati, ako ken2 ne kaže svoje opservacije.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 18:50:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/phdrns98][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 18:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
U ovakvim tablama, kontrasnim, od Igora se može puno naučit.






Edited by - frano on 14/11/2023 20:02:41
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/11/2023 : 19:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Igor mi jednom prilikom, dok me još vidio, objasnio kako je on dok crta - strašno opušten. I vidi se to. Izniman je rutiner, a ne gubi strast ka crtanju. Tak se meni to čini.






Edited by - frano on 14/11/2023 23:54:45
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 06:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Frano, a jesi ti skužio da taj otac, mali Tomislav Brandt, nije prijavio one tipove zato što su otrovali svinje onom čovjeku, već je prijavio tipove zato što su otrovali svinje.

To je kao u Sedmoj žrtvi, kada ovaj pobije šest ljudi, jer su upucali konja.
Samo što tamo ima nekog smisla, jer se o tome i radi, čitav strip je podignut na divljem, natprirodnom dječaku koji vlada elementima.

Ovdje je to prenijeto, ali, po meni, stvar ne pije vodu. Već Macan nije znao iznijeti ideju, a Kordej je na idejnom planu napravio potpuno bućkuriš. Jer, on je skroz otpustio kočnice, i njegov otac i Texas Kid su otvoreno zli. Tako da u njegovom Texasu Kidu fali točka identifikacije: ne možeš se identificirati sa prijetvornim fejkerom Texas Kidom, ni sa ocem, a bome se ne malo tko može s onim tupastim sinom, koji je zbrkan po svim pitanjima. Uopće se i ne može reći da je on "dobar", tako da ovdje imamo sukob loši protiv loših, odnosno, baš ta temeljna stvar šteka.



Da.
Teško da bu loši protiv loših iznjedrili nekaj dobroga. Mada ni nemoguće da se netko iz te linije trzne i napravi nekaj dobrega. Nije život matematika :)

Glede identifikacije stvarno se nemaš za kaj čopit čak i ako si strip crtač. Jasno Stinky opisuje, strip spada u jaki grafički doživljaj, jedino te likovnost drži do kraja.

Sad više ne mogu znat kak bih doživio originalnu novelu ...

Da pročitam?
Ima li razlika?
Šta je Igor nadodao?
Jeli nadodao?







Edited by - frano on 15/11/2023 06:20:07
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 06:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Primjer s vrha ove stranice o "autorskim pravima" na dječje stripove zapraf opisuje kako je jedan strip o dječaku i zmaju, uz malo zavisti, poneko preotimanje i negodovanje iznjedrio na kraju tri slična stripa. I svi su dobri.

Zavist i krađa ideje su iznjedrili na kraju dobre stripove.



Edited by - frano on 15/11/2023 06:26:34
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 06:25:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Autori se nisu pobili zbog toga kao u Texasu.

Ipak, taj put - napravit ću ja svoje - put nesuradnje - rezultira ovim vremenima.
Ovom trenutnom klimom.

Svi su autori.
Svak je za sebe. Čak i unutar mini klanova.

Živimo skroz nepovezani.
Tužbe za autorski prdac su naša budućnost ak neš ne promijenimo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/11/2023 : 09:03:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Sad više ne mogu znat kak bih doživio originalnu novelu ...

Da pročitam?
Ima li razlika?
Šta je Igor nadodao?
Jeli nadodao?



Ja sam čitao jedno i drugo.
Kordej je potpuno određen Macanovom pričom, a dodao je začine. On je tu nabacao točno određene stvari iz hrvatske kulture, povijesti itd., i time, s jedne strane, pojačao ovu priču. Publika bi ovo i mogla voljeti, jer publika voli spektakle i senzacije. Uostalom, čekamo kena2. I markosa.

Dakle, s te strane, Kordej je začinio, dao okus koji se mora dopadati.
Ono što šteka - neka se ne ljuti - što on nema, u osnovi, što reći. On nije idejni tip, nije misaoni tip (Macan jest; ali Macan nema snage prodirati radikalno, odnosno, on je još uvijek previše "normalan", nije imao "metanoju". ovo je sad posebna priča, da ne širimo).

Macan je načeo nešto, nanišanio je misao da nešto kaže... a fali mu radikalna filozofska nastrojenost da bi iznio dvije strane (oca i sina) metodom ideirajuće apstrakcije. Jer, kad se oljušte nebitni slojevi, odnosno: a p s t r a h i r a, otac i sin su ovdje ideje. A da bi funkcioniralo na toj razini, ideje moraju biti čiste. Ne može otac lutati od junaka do hulje, što de fakto ispada u Macanovoj priči.

To ti je razlika u Macanovoj i Kordejevoj izvedbi. Kod Macana barem ima natruha ideje; kod Kordeja ima samo blještave praznine, i on je uzeo ovu priču kao neki svoj manifest (jer mu se svidjelo valjda što je Macan načeo, svidjela mu se ta pobuna protiv kanona), a da uopće nije promislio kako to onda mora biti realizirano.

Ljudi pogrešno misle da je pojam "konkretno" kada ti staviš tzv. konkretan događaj, recimo doslovno prikažeš kako mali čita Misterij zelenih močvara. Međutim, to je smo građa, više spada u začine i površinu stvari. Konkretno znači - sraštenost. Odnosno, mora ovaj "začin" biti utjelovljen u ideju. Ideja je nešto uzorno, i kao takvo beskompromisno, izvan relacija. Relaciju daje "začin", i onda čitav taj sklop ideja+začin = sraštenost daje pravu stvar, tj. čitatelj to tada vidi, shvaća i razumije pod pojmom konkretnog. Konkretan je, recimo, vestern u svojim klasičnim izvedbama. Konkretan je Corto, većina Nolittina Mister Noa i Zagora iz zlatnog razdoblja. Konkretan je U vrtlogu, jer je Bednjanec dobro uhvatio tip zagrebačkog delikventa (Kvaka), tapkaroše (preprodavače kino ulaznica), uopće čitav taj kompleks "kino predstava", i to u tako malo stranica. I tako dalje...

Kordejev Texas Kid nije konkretan, već je to jedna spektakularna promašena stilizacija. Doduše, manjim kapacitetima će se upravo ova bestijalizacija Texas Kida sviđati, kao što se nižim slojevima sviđaju Tarantinove stilizacije bez suštine.

Međutim, na ozbiljnoj razini, ovaj Texas Kid ne može izdržati. Evo zašto.

Rekoh već da i u Macana nema radikalne nastrojenosti i ne izvede se ideja na čistac. No, on se još lomata vamo-tamo. U konverzaciji (koja treba predstavljati idejnu polemiku dvije strane), sin odbrusi Kidu da je jednodimenzionalan; a on preferira slojevite karaktere. Ovo je posebna tema za raspravu, no taj se "argument" često provlači, i Macan je slijedio tu logiku. Ta konverzacija, odnosno argumenti koji se tu ispucaju, jesu jedan od nosivih stupova čitave te priče (o sinu koji se pobuni protiv oca, odnosno Tradicije).

Ali pogledajmo što se događa u Kordejovoj izvedbi.
Ta sam Texas Kid je slojevit do bola!!! Slojevitiji od sina, koji navodno treba biti slojevit i zastupati tu stranu.
U romanu navodno jednodimenzionalan, junak bez mane, a ovamo u priči koju stvara Kordej, Texas Kid je refleksivan, jedno ponašanje ima za gospođe, drugo za komade, pa za nastup... Jedno za po danu, drugo za po noći. Texas Kid ima svoju mračnu stranu, odnosno, on je pretjerano slojevit ---- tako da ne kužim što je zapravo zamjerka??!!? Pa upravo ovakve darknajtere i mračne viteze Kordej (i Macan?) traže. To ištu, to traže po svim stranama svijeta, Kordej valjda i po mangama (kad ih spominje).

Tako da se gubi ideja, čitava priča ostaje bez temelja, i ostaje samo da se gledaju spektakularne slike, gdje si je Kordej dao oduška i ušminkao ih do prenapregnutosti.

Kordejev Texas Kid nije konkretan, jer fali temeljna stvar: ideja. Ostaju samo začini; začini mogu jedno vrijeme držati pažnju, kao što i Severina na koturaljkama može držati jedno vrijeme pozornost muževa. A onda ta dražesnost izblijedi, i muž se okreće značajevima.




Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/11/2023 : 09:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Meni je Texas kid super. Nije savršen, ali me vraca u vrijeme kad sam zavolio Macana. Iz aviona se vidi da je to raniji, mlađi Macan kad je slagao i razglabao oko jedne blesave ideje cijelu pricu zahvaljujuci svom talentu, nesavrsenu i sa svojim manama, covjecnu. Danasnji Macan je zanatski ispravniji, profesionalniji i komercijalniji, pomalo konfekcijski. Meni je drazi ovaj jer u svim tim manama vidi se zanos i energija, uzitak pisanja. Mozda nema kvalitetne temelje, ali ja sam u glavi mulac pa i dalje padam na efeket i ne trazim temelje, ne padam na filozofiranja i ne trazim dubinu, ne padam na idealiziranja i idole na pijedestalu, ne gotivim pravljenje pite od govana (citaj stinky/zagor). Istini za volju karakternu nedosljednost i nedorecenost kod oca i kida sam i ja primjetio i malo me jest zuljala, ne toliko da ne uzivam. Kraj je izvrstan i tocno onakav kakav je trebao biti. Kordej je pricao o zelji da radi nastavak i da gnjavi Darka da se toga primi, ali ja iskreno ne vidim nikakvu potrebu za tim. Brandt mlađi ce uvijek izaci porazen jer junaci ce uvijek biti vjecni i bas zato ce mi biti drazi. Izazvat ce (bar kod mene) emapatiju, ponekad sazaljenje, ponekad divljenje, ponekad ce me zivcirat, ponekad nasmijat... biti covjek. Junaci, ispravni i stameni mogu izazvat samo divljenje, isprazno i predvidljivo koje s vremenom jednostavno umara.

Iako moram priznati da bi bilo zanimljivo kako bi danasnji Macan obradio ovu istu temu.

Pusa.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 10:31:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Super ste primjetili taj preokret u karakterima.

"... što na kraju oslabi, na početku je snažno..."

I obrnuto.


Te životne zakone ravnoteže primjetili su od davnina, sve razvijene civilizacije (zapadna jedino nikak da to skuži :). Opisali su te spoznaje kroz knjige, kako su već znali.

Oni momenti Texasa u stripu, u tablama stripa koje crta Stari, mogli su bit jače stilizirani. Pa bi bilo upečatljivije.
Mogel ih je Igor nacrtati u Maurevićevom stilu. Ili, skroz, skroz stilizirano. Pa bi vizualni ritam bio vidljiviji.

Mi ipak više pratimo Texas Kida kakti u realnosti, pa se sve to smeša.


Darko u ovom dijelu predstavlja duh (ideju, kakva god ona bila), a Igi materiju. Ona, pak, materija, kak i segda, se hoće proturiti ispred ideje.

Je, a kaj buš.


















Edited by - frano on 15/11/2023 10:39:35
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 10:37:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tonto, pliz, daj stavi ponovo onaj svoj strip sa weba (neki rusvaj, počne neki kraj svijeta), ne mogu više to naći, a volio bih ga pročitati...
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/11/2023 : 11:05:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Tonto, pliz, daj stavi ponovo onaj svoj strip sa weba (neki rusvaj, počne neki kraj svijeta), ne mogu više to naći, a volio bih ga pročitati...



https://www.stripovi.com/index.asp?page=online-comics-single&ComicID=18&PageNum=0

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7291 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 15/11/2023 : 11:06:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Tonto, pliz, daj stavi ponovo onaj svoj strip sa weba (neki rusvaj, počne neki kraj svijeta), ne mogu više to naći, a volio bih ga pročitati...




Dostupan je među webstripovima:

https://www.stripovi.com/index.asp?page=online-comics-single&ComicID=18&PageNum=0

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 12:44:36  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Jasno je da je Texas kid samo nemušto skrivena metafora gdje su stari Brandt i Teksas Kid zapravo Jugoslavija, koja se čini moćna i časna, nastala u teškim vremenima, dok je mlad Brandt tu nova generacija mladih Hrvata koja su skužili da je sve bila samo fasada i sad moraju smisliti nove heroje i novu mitologiju.. koja će biti jednako lažna kao i ona stara!

Što se tiče U vrtlogu, to je jedan od kultnih stripova mog djetinjstva. Jednom sam u nagradnoj igri dobio plavi album Osmoškolaca i svi su ga obožavali, posuđivali od mene. Sav se bio raspao od prekomjerene uporabe. A U vrtlogu je bila najbolja priča! Kasnije sam, pred deset petnaest godina nabavio i bijele Osmoškolce ali ti su mi bili baš slabi. Nisam nikad skužio dal je tu Bednjanec pstao ošiji ili sam ja ostario pa su priče izgubile magiju.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 14:06:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Eh, te ideologije.
Krenu od, odvoje se od majke, pređu dugi put
preko prerije i ... uz pomoć klimatskih promjena, vrate se nazad od kud su i krenule.



Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 14:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Frano, da bi “izvrsno nacrtan loš strip” postao “izvrstan strip”,
potrebno je samo Kordejevog Texas kida premontirati.

Prvo izbaciti sve ove didaskalije gdje sin prepričava i razmišlja.
Suvišno je, a sve Kordej ionako prikaže samo crtežom. Bonus takvog
pristupa je to što je onda cijela radnja u realnom vremenu pa je
uzbudljivije. Detaljni crtež postaje bitan jer sve moramo iščitati
samo iz slika. Nema onog problema da Igor samo ilustrira tekst.

Jedini problem onda ostaje kako pokriti one djelove iz prošlosti
koji se trebaju prepričati.
Tu iskoristiš ženske likove koji su u Igorovoj adaptaciji samo
objekti. U premontiranoj verziji ženski likovi bi trebali biti
čuvari obiteljske povijesti, a svi muški nagonski i impulsivni.
Očevo djetinjstvo bi se prikazalo kroz priče tete Branke, majka bi
svoju priču i sinovo djetinjstvo mogla pokriti tokom one scene
nakon večere. Lidija bi cijeli svoj odnos s obitelji mogla iznjeti
u onoj sceni u crtačem studiju. Na ovaj način nestala bi i
nekonzistentnost karaktera likova. Ako teta Branka priča o svom
mlađem bratu kojeg obožava i koji ju je spasio, jasno da će ga
idealizirati. Ako majka priča o sinu, naravno da će istaknuti ono
gdje je bio povrijeđen i opet će ga prikazati boljim nego što je.
I Lidijino ponašanje će izgledati drugačije jer će svoju povijest s
obitelji ispričati kako je ona vidi i praktički objasniti svoje
postupke.

Macanov predložak + Igorova nevjerojatna crtačka vještina +
Igorov odabir da sve uklopi u hrvatsku povijest i povijest hrvatskog
stripa = potencijalno remek djelo

Samo je falio dobar montažer da to sve sklopi i nivelira.
Jebi ga sad. Bit će bolje drugi put.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 14:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni se čini da bi to bilo komplicirano, a ok mi je i ovako - sve pripovijeda taj mladi Brandt i zapravo se i ne zna šta je uopće istina, a šta je izmaštao kao one likove u šumi na kraju..
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 14:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Meni se čini da bi to bilo komplicirano, a ok mi je i ovako - sve pripovijeda taj mladi Brandt i zapravo se i ne zna šta je uopće istina, a šta je izmaštao kao one likove u šumi na kraju..



To je najgori i najjadniji trik koji možeš koristiti u pripovjedanju.
Nabriješ priču, ubaciš sve i svašta i onda nisi u stanju sve to
smisleno i kvalitetno povezati.
Često se koristi u "umjetničkim" filmovima i stripovima, a prikriva
nesposobnost scenarista ili nemanje ičeg suvislog i smislenog za reći.
Tad uvijek potenciraš izvedbu na uštrb sadržaja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 15:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da, gura se forma ispred sadržaja.
Materija ispred duha.
Kordej ispred Macana.

Tak su se dogovorili.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.5 seconds. Snitz Forums 2000