forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 15:56:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Da, da, gura se forma ispred sadržaja.
Materija ispred duha.
Kordej ispred Macana.

Tak su se dogovorili.




Ne ulazim u te rasprave.
Prethodnim komentarom sam htio reći da pretpostavka kako je Texas kid
izmaštani lik dodatno oslabljuje adaptaciju.
Ispalo bi da sav trud koji je Kordej uložio da nadogradi Macanovu novelu
služi samo tome da prividno da smisao i dodatno prikrije činjenicu da
je sve samo umišljaj mladog Brandta.
Koji bi onda bio smisao cijele priče?
Nula. Ništa. Sve je tlapnja. Uživamo u crtežu i to je to.
Ne vjerujem da je Kordej dumao o ovoj noveli deset godina samo da bi
kvalitetno prikrio fantazije mladog Brandta.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 16:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Jel onda Kordej Brandt mladji?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 16:29:03  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
OK, Dupli. A što ti misliš da je smisao cijele priče?

Meni je bakon pročitanog stripa začudilo da se Macanova priča tako dojmila Kordeja. Meni se čini da ona osnovna Macanova postavka metaforički govori o ljubomori koju on kao mladi stripaš osjeća prema starim asevima koji su crtali jeddnodimenzionalne likove a opet bili široko popularni, što je današnjem stripašu nedostižno. A to je tema koja mi je realno da češe Macana jer on uvijek pokušava nešto napraviti i tu kod nas, nije mu dost samo što je priznat vani, i voli povijest stripa i muči ga nostalgija za vremenima kad je strip bio pop i sve..

.. a Kordeja sam uvijek doživljavao kao lika koji je Ime i doma i vani i ima svoje angažmane i svoju paricu i ne pati od toga da bude novi Maurović. Pa mi je čudno da se našao u baš ovoj priči, toliko da ju je proširio i crtao godinama.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 16:34:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Jel onda Kordej Brandt mladji?



Kordej jest u životnu priču mlađeg Brandta ugradio svoja iskustva i
autobiografske elemente (tako nešto je i sugerirao na promociji), ali
ne može se reći da je Kordej Brandt mlađi.
Ono što se može reći je da Kordej želi biti Brandt stariji iz mladih
dana i Texas kid iz sadašnjih. Na kraju krajeva to i jest isti lik.
U samom stripu se kaže da je Brandt stariji sebe ugradio u lik Texas
kida i dalje nastavio živjeti kroz Texasove stripske avanture.

Ima jedan bitan element koji je različit između novele i stripa i koji
"objašnjava" razliku u karakteru između malog i starijeg starog
Brandta (to je zasmetalo tebi i stinky-ju). U noveli stari Brandt u
djetinjstvu radi sve da zaštiti slabijeg i istinu. Tako u noveli
spašava Maru Jagičevu od silovanja i to je jedino gdje se Mara
spominje. U stripu je teško razlučiti kakav je zapravo odnos Mare i
vojnika, ali je jasno da Brandt djeluje iz ljubomore. Tim je Kordej
već kod mladog Tomislava Brandta počeo prikazivati mračnu stranu
koju je još pojačao scenama iz rata, a i onom scenom kad nalazi
sestru na zgarištu.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 16:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

OK, Dupli. A što ti misliš da je smisao cijele priče?

Meni je bakon pročitanog stripa začudilo da se Macanova priča tako dojmila Kordeja. Meni se čini da ona osnovna Macanova postavka metaforički govori o ljubomori koju on kao mladi stripaš osjeća prema starim asevima koji su crtali jeddnodimenzionalne likove a opet bili široko popularni, što je današnjem stripašu nedostižno. A to je tema koja mi je realno da češe Macana jer on uvijek pokušava nešto napraviti i tu kod nas, nije mu dost samo što je priznat vani, i voli povijest stripa i muči ga nostalgija za vremenima kad je strip bio pop i sve..

.. a Kordeja sam uvijek doživljavao kao lika koji je Ime i doma i vani i ima svoje angažmane i svoju paricu i ne pati od toga da bude novi Maurović. Pa mi je čudno da se našao u baš ovoj priči, toliko da ju je proširio i crtao godinama.



Odgovorim ti kasnije kad uhvatim vremena.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 16:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ljubomora i zavist.
Dobra tema.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 17:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mladi Brandt se lomi. Predugo je pred stolom, crta razne likove pa je ko kolega Larcenet, zadimil malo :)

Dogural je njega (Brandta mladjeg) Igor do ove (nove) generacije bipolarnih klinaca razgranate inteligencije.

Možda njima strip bude super.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 17:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ali, pitanje stoji i dalje. Zrno nadograđeno. Jeli Kordej Brandt mladji? Ili, morti Macan?


Strip mi postaje sve zanimljiviji :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/11/2023 : 17:43:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
Tako u noveli
spašava Maru Jagičevu od silovanja i to je jedino gdje se Mara
spominje. U stripu je teško razlučiti kakav je zapravo odnos Mare i
vojnika, ali je jasno da Brandt djeluje iz ljubomore. Tim je Kordej
već kod mladog Tomislava Brandta počeo prikazivati mračnu stranu
koju je još pojačao scenama iz rata, a i onom scenom kad nalazi
sestru na zgarištu.



Upravo tako.
Zato sam rekao da je Kordej otpustio kočnice i kod njega su otac i Kid otvoreno zli. Ali time otpada ideja, i zapravo otpada nosivi stup na kojemu je Macan podigao priču: pobuna protiv jednodimenzionalnih junačkih stripova.

Ja sam vam pokušao ubaciti bubu u uho, spominjući svinje. Taj detalj lako izmakne, odnosno, olako se uzme da mali prijavljuje zbog toga što ovi rade štetu čovjeku. Ali ne!

Mali prijavljuje zato što voli životinje, on je prirodni dječak. Kordej je uzeo Dana iz Trojice u mraku, uzeo je tu caku. No, u kontekstu ove priče, to ostaje samo lijepa referenca na Dana i Trojicu u mraku... a što bi to trebalo značiti na razini priče, s time si on nije razbijao glavu.

I kad ti sve te detalje skupiš i povežeš, dobiješ psiho Dana. Mali je psiho, i on uopće i ne nastupa iz junačke pozicije (kod Macana ova junačka pozicija još postoji, premda, kako rekoh, nije dovoljno čisto provedena).

Scena s ustašama i Marom je dvosmislena, a to ne smije biti tako. Dvosmislenost i jest karakteristika neznalica. Znalac je jasan, i on zna odmjeriti stvari.
Ta scena je loša u dvostrukom vidu: puki spektakl i senzacija te loša estetika (dramatika se mora postići drugim sredstvima, najrđaviji način je eksplicitno) plus, izostaje smisao (budući je dvosmisleno).

Zašto dvosmisleno?
I dupli je to primijetio kad kaže: ne zna se odnos Mare s vojnicima.
Pogledajte te scene: ona stenje, kao da uživa. Mali gleda i mršti se, razrogači oči, kao da ne može vjerovati kako ju ovi dobro... Znači, to je, moram reći, glupost.
Postaviš takvu scenu, a nemaš jasan smisao.

Kod Macana je stvar jasna; tamo siluju, a mali junački pomaže, buni se protiv nepravde. Ovdje se on ne buni protiv nepravde, nego jer ovi prče bolje od njega. Ni po čemu se, iz samog Kordejevog prikaza, ne da zaključiti da je to silovanje. Mi za silovanje znamo iz Macanove postavke, a ovdje - samo po ustašama, eventualno. Ali: može biti da ustaše dobro prcaju. Zašto ne, možda baš ustaše bolje rade te stvari od maloga i Mara želi s njima raditi te stvari. Mislim, tako to ispada kada gledaš scenu kako ju je Kordej postavio.

I tu se vraćamo na ono što sam pričao: mali je psiho, mali NE VOLI ljude. Odnosno, taj mali, koji kasnije postaje veliki, tj. otac, on ne voli ljude. Kordej ga je tako postavio, uzevši karakteristike Dana iz Trojice u mraku. Ali to je, naposljetku, besmisleno, jer nije ovo priča o Leatherafaceu ili Michaelu Myersu, nego bi trebalo biti o Mauroviću. Kordej je uzeo lik i kulturno značenje, tj. legendarnost Maurovića u strip krugovima, a prikazao Leatherfacea. Zato bi on trebao imati uz sebe čovjeka koji mu može objasniti idejne stvari, a one su ključne, da bi mogao dati remek-djela. Jer, i ja se slažem s duplim, ova priča nas baca u zanos, ova priča obećava enormnost. Macan ima neki početak, ali čak i on bi trebao dobro bistrenje s tipom kao što sam ja, npr.:)))
Ovako je ostalo na Severini i pojedinim Kordejevim bravurama.

ps - paralela na scenu "silovanja": scena kad Texas Kid prču sinovu žensku. Potpuno isti prikaz, potpuna iste fore Kordej koristi... i onda, kad povučeš paralelu, dobiješ da oni nju zaista, odnosno, ona s njima radi one stvari. Jer, i sinova ženska radi one stvari s Kidom namjerno, i Kid ju dobro kreše, a sin u nevjerici gleda i krizira, jer ne može tako dobro...

Edited by - stinky on 15/11/2023 17:45:32
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/11/2023 : 18:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
i zapravo se i ne zna šta je uopće istina, a šta je izmaštao kao one likove u šumi na kraju..



Ajme, pa mislio sam da je do sada stvar jasna. Pa pričali smo već o toj stvari, baš o tome sam prije dosta pričao.

Dakle, nema tu ničeg izmaštanog, ti likovi u šumi su jednako stvarni kao i Kid... samo su oni sinova ekipa, a Kid je očeva ekipa. Pcoro, tu se radi o dvije strane, dvije ideje u sukobu = to je ono od čega je Macan pošao.

Sin, i njegova ekipa (njegovi frustrirani likovi tj. stripovi) čekaju čas obračuna s Tradicijom (ocem i Kidom). Sin, odnosno Macan, bi rado na tron postavio Borovnice, Plamene i svagdanje Marce, a srušio Zagora, Trojicu u mraku i Grob u prašumi. O TOME SE RADI. Macan je, u vrijeme pisanja te priče, bio mlad i neiskusan, umaštao si je (pokazat će se) da on radi bolje, slojevitije stripove... što je notorna glupost. Ovi stripovi, u kojima se on nije našao, junački stripovi, imaju strašnu dosljednost i razrađeni su iznad mogućnosti tadašnjeg Macana (a i današnjeg, ili ajde da budemo milostivi: maksimalno je moguća pat pozicija, ovisno o afinitetima recipijenta, tj. čitatelja).

Nadam se da ti je sad skroz jasno: u Texas Kidu, sve je stvarno, jer tu se radi o višoj razini stvarnosti - o simboličkoj razini, razini ideja.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 18:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nisam to popratio i ok, može tako.. ali.. ali.. ali Macan i radi samo tradicionalne stripove, on je baš ljubitelj tradicije a ne ikonoklast

I Borovnica i Svebor i Plamena (pa čak i Sergej i Mister Mačak i Martina Mjesec i Grendeli...) su lijepi tradicionalni stripovi, a svagdanji Marko je Larcenetov

Samo Kordej može biti taj neki antitradicionalista, on je krenuo s Novim kvadratom
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 18:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by pcoro
i zapravo se i ne zna šta je uopće istina, a šta je izmaštao kao one likove u šumi na kraju..



Ajme, pa mislio sam da je do sada stvar jasna. Pa pričali smo već o toj stvari, baš o tome sam prije dosta pričao.




Nisam skužio..
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/11/2023 : 18:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa Macan (i Kordej pride) jesu završili u mejnstrimu i rade upravo te stvari protiv kojih se kakti bune.

Macana izgleda jako žulja Maurović, bio je pričao nešto tipa da se zbedira kad čuje da je Maurović i dalje broj 1, da po tim strip-kružocima i dalje figurira kao najbolji hrvatski strip Trojica u mraku... i to njega deprimira. Nije Borovnica srušila Trojicu u mraku.

E, o tome ti je i ta priča Texas Kid.



Edited by - stinky on 15/11/2023 18:38:09
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 20:10:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Darko, kulike ja znam, dok piše za pojedine crtače, prilazi njihovim osobnim afinitetima. Širok je to spektar različitih osobnosti za koje je pisao. Ha, raznovrsniji smo od LGBTovaca.
Što je jako pohvalno.
Ta Darkova širina.
Preskakati iz žanra u žanr, iz stila u stil nije nimalo jednostavno. Darko je tu jak, snalazi se jako dobro.

Jel bi mogli ovo svrstati pod noir SF vestern?


Kordej dobiva na poklon novelu koja se njemu svidjela. Tko zna jeli ili nije li bila namjenjena za strip.

Raskošna i bogata likovno kakva jest, od detalja i listića, kak to već bude, ne vidi šumu.






Edited by - frano on 15/11/2023 20:13:26
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 20:31:30  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A, Stinky, Stinky bi Texasa... Stinky je Texasa razbuco i prije nego što ga je vidio.

Sad buš videl,zagorec edn, kak je bit Texas Kidom.
Sa sigurnošću znam da bi ti mnogi sa ove scomovske prerije pokazali.

Joj, kako bi ti pokazali :)

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 15/11/2023 : 20:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

OK, Dupli. A što ti misliš da je smisao cijele priče?

Meni je bakon pročitanog stripa začudilo da se Macanova priča tako dojmila Kordeja. Meni se čini da ona osnovna Macanova postavka metaforički govori o ljubomori koju on kao mladi stripaš osjeća prema starim asevima koji su crtali jeddnodimenzionalne likove a opet bili široko popularni, što je današnjem stripašu nedostižno. A to je tema koja mi je realno da češe Macana jer on uvijek pokušava nešto napraviti i tu kod nas, nije mu dost samo što je priznat vani, i voli povijest stripa i muči ga nostalgija za vremenima kad je strip bio pop i sve..

.. a Kordeja sam uvijek doživljavao kao lika koji je Ime i doma i vani i ima svoje angažmane i svoju paricu i ne pati od toga da bude novi Maurović. Pa mi je čudno da se našao u baš ovoj priči, toliko da ju je proširio i crtao godinama.



Poduži post. Ispričavam se.
Nadam se da Kordej ovo ne čita

Volim Kordeja. Još od trenutka kad sam vidio Vama. Sirovost i snagu njegovog crteža mogu vidjeti još jedino u Maurovićevim djelima.
Iako će svi reći, a vjerojatno i sam Igor, da Kordej i Maurović nemaju nikakvu poveznicu, za mene će još uvijek Igor biti jedini domaći crtač
koji je nastavio svirati na toj jednoj žici po kojoj je udarao i Andrija. Ako bi išli analizirati, možda bi na kraju zaključili da je
to što crtački imaju zajedničko baš veliki ilustratorski talent, ali to u ovoj raspravi nije bitno.
Ono što pcora intersira, a izmiče i frani i stinkiyu je razlog zašto se Kordej pronašao u Macanovoj noveli te direktno povezano s tim zašto
je ulogu oca povjerio Mauroviću, a ulogu sina “sebi”.
No prvo razmotrimo Macanov post gdje anegdote radi iznosi okolnosti koje su dovele do pisanja novele Texas kid:

“Zamisao za izvornu novelu "Teksas Kid, moj brat" nastala je tijekom čitanja nekog Strip zabavnika u kojem je jedan pomalo konfuzni uvodni
tekst o Bonelliju rekao otprilike "Tata Gianluigi je kreirao Teksa, a sin Sergio Zagora, tako da je Teks pomalo Sergiov brat, a Zagorov stric ..."
Ili tako nekako.
Ukratko, onda sam ja pomislio: "E, a što bi bilo da jednoga dana Teks dođe mladome Sergiu na vrata i počne ga šikanirati kao mlađega brata?"
Za dalje čitajte novelu, ili Kordejevu prilagodbu u strip.”

Dakle, Texas kid u osnovi nije razrada odnosa oca i sina, već razrada odnosa među svim muškim članovima uže obitelji. To je dosta drugačije
od samo odnosa otac-sin što većina vidi u Igorovoj adaptaciji.
Macan ima brata. Ne znam ima li ga Kordej, ali na osnovu razrade Texas kida rekao bih da nema.
Nadalje, kad udara na jednodimenzionalnost likova Macan zapravo “ratuje” s bonellijem, a ne Maurovićem. Što je i logično jer za
jednodimenzionalnost je kriv scenarist, a ne crtač. Macanova novela je rasprava među tradicionalnim i modernim scenaristima iako se u noveli
prikazuju autori (oba Brandta i crtaju i pišu).

U toj postavci prepoznaje se i Kordej i u prvu ruku odlučuje se napraviti raspravu među crtačima.
Logično odabire Maurovića s kojim, kako i priznaje na promociji, raspravlja. Na promociji kaže da mu se nikad nije sviđalo kako se
Maurović nonšalantno odnosi prema crtežu pa eto npr. nikad nije znao nacrtati pištolj, što se u stripu komentira na način da stariji Brandt
nikad nije uspio ženske oči nacrtati u istoj ravnini, a što mu nisu uzimali za zlo već kao šarm njegova crteža.
Dodatan moment za razradu sukoba i rasprave Kordej pronalazi u buntu svoje grupe Novi kvadrat prema tradicionalnom, te unošenjem tih
biografskih elemenata i atmosfere dodatno daje na autentičnosti sukoba. Povrh toga, a opet kako se dalo naslutiti na promociji,
Kordej je imao i napetosti s vlastitim ocem pa su i ti elementi ubačeni u adaptaciju.
Sve to dovelo je do toga da je adaptacija Texas kida za Kordeja povukla na stranu osobne ispovjesti i izašla iz okvira
sukoba ideja što bi htio vidjeti stinky i frano, i što većina publike misli da je tema adaptacije Texas kid.

Zbog tog predumišljaja o čemu je Texas kid proizlazi razočarenje adaptacijom jer imamo sasvim kriva očekivanja. Zbunjenosti je pridonio
i sam Kordej jer je počeo s očekivanim sukobom, a onda je skužio da zapravo piše o sebi i da osobnu i Macanovu priču neće moći glatko
dovesti do Macanova finala. Između ostalog, zbog toga slijedi višegodišnja stanka. Problem je nastupio zato što je Kordej uvidio da
sa “Maurovićem” ima više sličnosti nego razlike. Navedimo samo neke; sklonost erotici, prirodi a ne urbanom, tzv. tezgarenje u stripu itd.
Na kraju je shvatio da svoju i priču obitelji Brandt može pomiriti samo ako povuče paralele između oca i sina. Pa onda u trećem poglavlju
imamo ubačena iskustva mlađeg Brandta u bolnici za plućne bolesti što je paralela maltretiranjima koja je prošao stariji Brandt u djetinjstvu.
Nadalje, totalna paralela odnosa Mara-Tomislav i Lidija-Radovan. Čak i odlazak u 2. svjetski rat starijeg Brandta je paraleliziran s odlaskom
mlađeg Brandta u rat s Texas kidom. I da, uspio je Kordej sve nekako urediti i dovesti do kraja ali je morao žrtvovati sukob ideja.

Štoviše, ne da je žrtvovao sukob ideja, već je sasvim promijenio ideju.
Iz iznesenih paraleli života oca i sina, a uzevši u obzir da su očeve životne situacije stvarni ozbiljni problemi, a sinove paralele većinom
umišljaji, slijedi da je novi strip (recimo Novi kvadrat i Larcenetovci) bezvezno dizanje graje oko ničega, a prava stvar je ono
što je izašlo iz konkretne stvarnosti i života tj. tradicija.

Sagledavši tako, pcoro, rekao bih da je stripovska adaptacija Texas kida dosad najžešća i najuspješnija kritika Novog kvadrata i Larcenetovaca.
I to od strane jednog od najistaknutijih predstavnika Novog kvadrata.

Zasad toliko nakon drugog čitanja Texas kida.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/11/2023 : 21:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Tnx, Dupli, nisam znao sve to. Vidim da ću morati opet čitati

quote:
Originally posted by dupli

Na promociji kaže da mu se nikad nije sviđalo kako se
Maurović nonšalantno odnosi prema crtežu pa eto npr. nikad nije znao nacrtati pištolj, što se u stripu komentira na način da stariji Brandt
nikad nije uspio ženske oči nacrtati u istoj ravnini, a što mu nisu uzimali za zlo već kao šarm njegova crteža.




Ali i Kordej crta male ručice pa mu niko to ne uzima za zlo

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 21:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Vrag te fukal.
Kak ga žmeka znanstvenik.
Jako dobro.


A glečte, sve u svemu, ovakvo delo je zaslužilo ovakve osvrte.

Stari je jahal prave konje, a cela ta Nova ergela morti ni bajsa ni vidla.

Al, opet, kak veli Dupli, znojili su se ipak na slične načine.

I to je taj nerv zajednički Andriji i Igoru.

Ja se samo bojim da se to ne pretvori u utrku ko bu više konja i mrtvih nacrtal.



Izgleda kako Darko, na osnovu ovog gore znanstvenog objašnjenja, stvarajući novelu i nije baš imao ovakve slike kakve sad gledamo u stripu.




Edited by - frano on 15/11/2023 21:25:19
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/11/2023 : 21:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja bum završil sa toplom ali lošom preporukom za kupnju ovog stripa.









Edited by - frano on 16/11/2023 06:00:19
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/11/2023 : 06:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Takva nam je klima.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/11/2023 : 08:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Na stranu sad sve subjektivne strane oko Novog kvadrata.
Uhvatila ih je takva klima. Takvi su, kakvi su, sebi sigurno najbolji.
Meni su pak to tek nadobudni
boljševički klinci, revolucionari, zbog strogih očeva tek željni "slobode".
Okrenuli su se ka zapadu i zaprav, tek zamijenili gospodara.

Igor je to lijepo opisao nakon povratka iz Kanade. Iz demokracije.

Osim savjeta kako ono što započneš moraš i završiti, Igor, prema njegovim riječima, skuplja razne dobre fotke za dokumentaciju. Anatomija, cb fotke, draperija, arhitektura itd. To je isto izvrstan primjer kako treba.

Ne kopira nikog (sem prirodu), našao je svoju jaku likovnost.

Ja sad mogu nijansirati mome oku još uvijek neviješte elem. pogotovo na portretima. No, to opravdavam njegovim riječima kako se prestao likovno razvijati u 36. (ili 39.g).

Osobno, sad u 46 tek počinjem shvaćati portretne zakone.

Zajahal je Igor kak se spada. Štrika svoje bjesomučno i (baš mi je drago da ovo ne vidi)
dahće Andriji iza vleha.

Toliko je dobar.

Ali, nije po mom ukusu.
Stari "fušer" mu još puni usta prašinom.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26443 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/11/2023 : 09:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sve su to naši vitezovi.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/11/2023 : 11:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
rekao bih da je stripovska adaptacija Texas kida dosad najžešća i najuspješnija kritika Novog kvadrata i Larcenetovaca.



To bi bilo super. Zvuči jako dobro, pogotovo dok tako strasno napišeš... Jedini je problem što ove najžešće kritike nema u Kordejevom stripu.

Nema, jer on je, prvo, oca i Kida prikazao kao lažnjake (i psihopate), a drugo, sina kao žrtvu. Da bi bila najžešća kritika Novog kvadrata, morao je prikazati sina tako kako ti pričaš (umišljena veličina, a zapravo ispuhani kurton). Međutim, to nije slučaj, i sin u Kordejovoj izvedbi OTPOČETKA krvari. To su ti prve scene, pogledaj. Sin priča svoju muku, ukazuje na priznanja i nagrade, a istovremeno slika prati njegov naporan rad - i on se poreže, doslovno krvari. To je metafora enormnog truda i rada, nasuprot ocu koji sve ima ofrlje, odnosno, prirodno, darovano.

Tako da nije prikazao da je sin fejker. Naprotiv, Kid je fejker!
I Macan (u svojoj priči) i Kordej (kojemu se to svidjelo, odnosno, on se s time SLAŽE) smatraju da su oni bolji, pošteniji i na višoj razini od onoga što je radio Maurović, i da je NEPRAVEDNO što se stalno (još dan-danas!) nagvažda i vrti priča oko njega - a oni su navodno bolji.

Ja pak držim da se ti dečeci varaju. Oni su dobri, ali ovo protiv čega su se oni pobunili - to je bolje od njih! I s pravom je prepoznato i važi kao naj naj.

Macan je, negdje u međuvremenu, to pomalo shvatio i ne izlazi više s tom texas-kid-pričom. Kordej je pak shvatio kao svoj manifest, i deset godina radio na tome... Ipak im nije pokazao, kad se sve zbroji i oduzme. Crta je podvučena, ozbiljne i fine rasprave su bile, presuda je donesena: nije remek-djelo. Šteta.

Edited by - stinky on 16/11/2023 11:35:40
Go to Top of Page

Milazzo
Senior Member



Croatia
2123 Posts

Member since 30/01/2008

Posted - 16/11/2023 : 12:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Milazzo's Homepage  Send Milazzo a Private Message  Reply with Quote
Iz nekog razloga, ovdje je konkretnija rasprava pa svoj osvrt ostavljam livadi. Texas Kid je dobar strip, drago mi je da je u kolekciji, pogotovo s Kordejevim originalnim crtežom pokupljenim na Interliberu.

Scenaristički, premisa mi je vrlo zanimljiva - generacijsko razračunavanje sa stvarnim i fikcijskim demonima umotana u strip i lokalno okruženje. Nisam čitao Macanovu novelu, već samo strip. A poslušao sam i tribinu.
Mislim da se mogu pronaći u nekim upisima duplog, jer mi je dojam tijekom čitanja bio kako nije jasno sa čime se točno autor(i) razračunava(ju). Tako se mogu uloviti elementi sukoba: otac-sin,"tradicionalni"-"moderni" strip,
stara crtačka garda - suvremeni autori, sukob sa samim sobom... Činilo mi se da ne mogu razaznati točnu nit vodilju za koju bih se uhvatio od početka do kraja, unatoč paralelama koje spajaju prošlost-sadašnjost.

Moram priznati da sam tijekom čitanja veću pažnju posvećivao crtežu, a on je impresivan. Ponajprije ilustratorski. Statične scene su top, a poneka rješenja su me učinila ljubomornim (npr. strane 32-33 gdje se jedan kadar
razlaže manjim dijelom lijeve, a nastavlja na desnu stranu, ili 88-90 gdje Kid postepeno prilazi čitatelju). Ta "posveta mangama" najviše dolazi do izražaja u scenama gdje vrijeme teče sporo, naglasak je na trenutku i detalju.
Splash stranice izvrsne. Pripovjedački, Kordej je izvrstan, a njegova vizualna naracija čita se vrlo intuitivno i pitko. Čini mi se da stvari malo štekaju kod prikaza akcije, gdje figure nerijetko djeluju statično ili se djelomično gubi proporcija.

Sve u svemu, meni najdraže izdanje (uzeo delux) s ovogodišnjeg Interlibera! Volim pratiti domaći autorski strip, veselim se vidjeti kamo će domaća scena otići dalje :)

https://www.instagram.com/wanderereclectic/ // https://abadon.hr/
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/11/2023 : 12:35:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Eto, Milazzo prati scenu pa mu je ipak sve to malo scenaristički i intelektualno razgranato.
Ali, pali vizualna raskoš. To bez greške.

To je to.

Sad nam još fali dojam nekog neutralnog, tko ne razaznaje nit poznaje povijest stripa u nas.

Kak njega Texas puca?


PS dobrodošel Ivek :)




Edited by - frano on 16/11/2023 12:37:25
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000