forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/12/2023 : 23:53:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Čestitke i sretno, Mladjo!

F.Petruša
bračni veteran major bojnik sa 25 g. ratnog iskustva :)



Hvala, hvala.

25 godina, kažeš? Fina cifra:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 00:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dupli nije vezan za komercijalni strip.
Njegov crtež je njegov čisti, nativni rukopis.
Zato i ima snagu.

A opet i među "pro" crtačima vlada isto pravilo.

Ma i međ idejama.
Nacrtaj ju na svoj način.
A onoga tko te inspirirao, pokušaj ga bar ne zatuć :)



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 00:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by frano

Čestitke i sretno, Mladjo!

F.Petruša
bračni veteran major bojnik sa 25 g. ratnog iskustva :)



Hvala, hvala.

25 godina, kažeš? Fina cifra:))



Ma jooj, a jos se nismo nit pravo upoznali :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 07:33:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Glede pravih pokajnika u cilju završavanja tužnih priča.

Na kulturnom nivou srbi su snimili "Lepa sela, lepo gore". Rišpekt.

Vjerujem da ima još svijetlih primjera, ali mi trenutno ne padaju na pamet.


S druge strane, šašavi hrvati, kakvi već jesu, za godinu, dve snimiti će film kako je Blago Zadro krenuo s tenkovima na srbiju.

Najbolji smo u svemu, pa tako i u gluposti.




Edited by - frano on 09/12/2023 08:45:05
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 08:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Želim reći, izjednačiti se možemo samo u iskrenom pokajanju :)

Hijooooj!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 10:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Stinky, ne ignoriram te, ali mi je glupo ulaziti
u raspravu o vlastitom stripu.
Samo želim reći da sam počašćen što moj strip izaziva toliko pozornosti.
Naravno da nemam pojma o simbolima, ali mogu reći da sam odmah
znao kako strip treba početi s očima, a završiti zubima.
Te oči su odmah povukle za sobom sovu.
Pitanje je zašto sam mislio da na kraju treba zbog ravnoteže
staviti vranu.
Koja je simbolika vrane po toj tvojoj knjizi?



U pravu si da je glupo braniti vlastiti strip, ali ovdje se ne radi o tome. Možemo imati zanimljivu raspravu, jer smjer rasprave nije je li tvoj strip dobar ili ne (složili smo se da je skroz okej).

Smjer rasprave koji otvaramo: simbolička razina, oči i zubi, početak i kraj. A ovdje ti možeš sudjelovati, tim više, jer je - pazi sad - samome tebi značenje u ovome smislu, nepoznato!! To je kao neka samoanaliza, izbjegavam pojam psihoanaliza, jer je ta frojdovska psihoanaliza uglavnom glupost ili pretvorena u glupost. Ali opće smjernice koje je otvorio Freud, snovi itd., jesu putokaz.

I strip spada u "snove", a pogotovo ovaj tvoj strip koji se i bavi košmarom (možeš se zapitati zašto si uzeo "istraživača noćnih mora" i uradio strip o ustašama i partizanima). Još kad kažeš da si "odmah znao", odnosno, intuitivno si znao da treba početi s očima, završiti sa zubima, premda ne znaš o simbolima, i općenito si jedan (pre)racionalni tip, to je podloga za dubinsko istraživanje.

To što si ti "odmah znao" govori samo da si u pravu, iako, s druge strane, ne znaš zašto, tj. ne znaš svjesno, nije ti transparentno. Ti, u stvari, ne znaš zašto si morao uraditi tako, zašto oči, zašto zubi, ne vladaš pojmom iliti diskurzivnim znanjem, znanjem koje bi sada nama mogao razložiti.

Na ovome primjeru možeš odmah vidjeti nešto o svijetu: pravda i istina ne nalaze se tamo gdje subjekt "zna" u običnom smislu (diskurzivno znanje, jasno znanje), nego prije tamo gdje on "odmah zna da to mora biti tako", odnosno, njemu samome je netransparentno (nije mu jasno). On zna da to mora biti tako, odnosno, da je u pravu i da mora slijediti taj put (makar mu trenutno nije jasan; u najboljem slučaju, može se nadati da će steći naknadno saznanje o sebi samome, tj. zašto je morao baš tako).

Ovo su ti procesi u umjetnosti, ali i u životu.
O ovome znanju ti, što se kaže, nemaš pojma, premda znaš puno o pseudoskalarnim ionima i čega sve nema u tvojoj doktorskoj disertaciji. Bez lažne skromnosti, ja znam ponešto, jer sam prije od tebe ili kako ćemo to nazvati, shvatio o čemu se radi u životu. Ti se nalaziš na razini znanja ovladavanja, ja sam na razini osobnog znanja i pomalo znanja spasa (prema Schelerovoj tipologiji znanja, ovo treće znanje je vrh, dok obično ljudsko znanje iliti znanje upravljanja je najniža razina - ti si eventualno virtuoz u uobičajenoj vrsti znanja, znanja po kojem se nećeš spasiti, stari moj).

Ovo čisto kao mali ekskurs da si uopće postaviš neke koordinate o čemu mi sada želimo pričati. Budući da ti, prema pretpostavci, nisi nikada ni susreo ovakvo postavljanje stvari niti imaš pojmove, moram(o) raditi na oba plana: teoretske osnove + konkretna analiza očiju i zubiju, sove i vrane -> što, u konačnici, i jest naš osnovni cilj = rasprava o stripu, s pozicija višeg tipa znanja.

E sad. O vrani nema u onoj knjizi, rekao bih ovako po sjećanju (treba imati u vidu da je prošlo ohoho godina otkako sam pročitao Canettija). Ali gotovo sam siguran da nema simbolike vrane.
S druge strane, opet sam gotovo siguran da se vrana spominje kod Castanede, da je vrana simbol koji je uzeo onaj učitelj Juan ili kako se zove. Ni tu se ne sjećam dobro, čini mi se da je vrana predstavljena kao nekakav vodič, vrana vodi u druge dimenzije ili omogućava da se tzv. stvarnost vidi iz drugačije perspektive. Ako je ovo točno (možda ti znaš bolje kako to postavlja Castaneda, jer si nešto spominjao da si čitao), onda imamo polazišnu točku za zanimljive interpretacije tvog stripa.

Sova je poznati simbol mudrosti.
Ali stavit ću ti što kaže Hegel u sklopu sove. To ti može biti i izazov, jer ni o hegelovskom jeziku ne znaš (prema pretpostavci), pa možeš vidjeti gdje stojiš, s jedne strane kao virtuoz (doktor) u upravljačkom znanju i šegrt u drugim tipovima znanja, a koje oni duhovno i intelektualno potkovani redovito klasificiraju kao više oblike znanja.


Edited by - stinky on 09/12/2023 10:45:36
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 10:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
SOVA - sova uvijek kasni, odnosno sova dolazi post festum (prevest ću ti ovo, i objasniti što to Hegel govori o sovi aka umu aka znanju, jasnom znanju; prije možeš očajavati nad ovakvim izričajima:)))

Ono što leži između uma kao samosvjesnog duha i uma
kao opstojeće zbilje, ono što onaj prvi um rastavlja od ovoga
drugoga i što mu ne da da u ovome potonjemu nade zadovoljenje
jest okov nekog apstraktuma koji nije oslobođen u pojam.
Da se um spozna kao ruža u križu sadašnjosti i da se čovjek na
taj način njoj raduje, taj je umni uvid pomirenje sa zbiljom što
ga filozofija pruža onima kojima se jednom javio unutarnji zahtjev
da pojme i da u onome što je supstancijalno isto tako dobiju
subjektivnu slobodu, kao i da sa subjektivnom slobodom
ne stoje u onome što je u posebnome i slučajnome, nego u onome
što je po sebi i za sebe.

To je također ono što sačinjava konkretniji smisao onoga
što je gore apstraktnije bilo označeno kao jedinstvo oblika i sadržaja,
jer je oblik u svom najkonkretnijem značenju um kao pojmovno
spoznavanje, a sadržaj - um kao supstancijalna bit običajnosne
i prirodne zbilje; svjesni identitet obojega jest filozofska
ideja. Velika je svojeglavost, svojeglavost koja čovjeku čini
čast, ne htjeti ništa priznati kao nazor što nije opravdano mišlju
- a ta je svojeglavost ono što karakterizira novije vrijeme, inače
osebujni princip protestantizma. Ono čime je Luther kao vjerovanje
otpočeo u čuvstvu i u svjedočanstvu duha, jest isto što je
dalje sazreli duh težio da shvati u pojmu; pa da se tako u sadašnjosti
oslobodi i da na taj način u njoj nađe sebe. Kao što je postala
glasovita izreka da polovična filozofija odvodi od Boga - a
to je ona ista polovičnost koja spoznavanje čini približavanjem
istini - dok prava filozofija vodi k Bogu, isto je tako i s državom.
Kao što se um ne zadovoljava približavanjem koje nije ni
vruće ni hladno, pa je stoga bljutavo, isto se tako malo zadovoljava
hladnim očajanjem koje priznaje da je u ovoj vremenitosti,
doduše, loše ili, u najboljem slučaju, osrednje, ali da se u njoj
upravo ništa bolje ne može dobiti, da stoga valja održavati mir
sa zbiljom. Mir s njome, koji pribavlja spoznaja, topliji je.
Da ο poučavanju kakav treba da bude svijet kažemo još
jednu riječ, filozofija ionako dolazi uvijek prekasno do toga.
Kao misao svijeta javlja se ona tek u vrijeme pošto je zbiljnost
ispunila svoj proces razvoja i dovršila se. To što uči pojam, pokazuje
nužno isto tako i povijest - da se tek u zrelosti zbilje ono
idealno javlja nasuprot realnome i da ono idealno sebi u liku intelektualnog
carstva gradi isti svijet, shvaćen u njegovoj supstanciji.
Kad filozofija svojim sivilom slika na sivome, onda je
jedan lik života ostario, a sivilom na sivome ne može se pomladiti,
nego samo spoznati; Minervina sova počinje svoj let tek u
suton.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 16:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
https://youtube.com/shorts/b5-iQtatjd4?si=K0euC1P54NLndIdM

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 16:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
frano, ti izuzetno voliš otvaranje sa sovom. a voliš li završetak s vranom i zubima? taj završetak izgleda ne voliš.

što za tebe znači sova, frano? dok čekamo duploga i njegove samoanalize (malo smo ga zbunili ovim novim pristupom o sovama, čak šokirali!?)

evo sove:
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 16:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
evo i vrane:
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 17:03:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ni sova ni vrana nisu bitne za priču koju priča dupli. Ipak su tu, i to na početku i na kraju.
Zašto su sova i vrana tu?
A što ako su sova i vrana ono najbitnije u ovoj priči o košmarima duplog?

To - i još više! - otkrit će nam uzbudljiva rasprava koja nam kuca na vrata, odnosno na livadu. Pod vodstvom mentora stinkyja, autor dupli samoanalizirat će vlastite košmare, urednik livade frano ispitat će je li stvar sa sovom i vranom proživljena ili ne, a nadamo se da će se priključiti i četvrti jahač: tkosta!!! Tkosta će s pozicija povijesti umjetnosti analizirati navedene simbole i ukazati kako su bili obrađeni u pojedinim epohama renesansnog slikarstva.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/12/2023 : 17:30:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/12/2023 : 19:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sova i vrana, bar tako vele u Indiji, predstavljaju jedan od 8.4 miliona oblika života na zemlji.

Zakaj izgledaju tak odvaljeno?
Vele da kad ne podijelite hranu s drugima prije ili kasnije postanete vrana.

Sova u mnogim pričama predstavlja mudrost, ali vede ih ne fermaju previše jerbo ne vole sunce.

I tak...

A, ja, ja mislim da Dupli voli crtat životinje.

Stinky, si bacil pogled na Zlato?
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 09/12/2023 : 22:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Imao sam obaveze cijeli dan pa kasnim na psiho(samo)analizu.

Stinky je sa simbolikom otišao daleko. Počet ću se osjećati ko Pratt :)
On navodno u Cortu ubacuje hrpu simbolike i kao kuži se u razne mistične
vještine. Meni se čini da malo fejka i zapravo skroz igra samo na atmosferu.
Ali to i je uloga simbola. Podsvjesno asociranje. Atmosfera.
Cat claw bi imao puno za reći o Prattu. Sigurno puno više od mene.
Navodno jako dobro crta Corta ali nisam siguran da je to itko ikad vidio :)

Nego, ptice.
Autoanaliza :)
U šta se pretvara ova livada, majko mila :)

U osnovi, rekao bih da ih većina ljudi doživljava s nelagodom.
Npr. Blast je pun ptica. One su tamo prilično uznemirujuće.
Ima i nečeg hladnog, umjetnog i robotskog kod ptica. Vjerojatno je vezano s tim
da nemaju mimiku lica (zbog kljuna), a i pokreti su im isprekidani.
Ono što je još interesantno je da ptice uvijek mogu pobječi. Bez obzira
na situaciju, uvijek mogu jednostavno odletjeti i sve ostaviti iza sebe.
Idealne za simbole.

Kad bi me sad pitali u vezi te sove iz stripa, prvo bih vas pitao mislite
li da sova na prvoj strani trepće ili okreće glavu?
Htio sam da trepće ali nisam siguran da sam to uspio dočarati.
Uglavnom, podsvjesno mislim da ta sova čuva Maksa i Marksa. Do trenutka
kad se Maks počne igrati vatrom. Sova odleti i distancira se od situacije.
Ulovi miša, sova lovac, i kao da kaže, dečki zajebali ste i ovako će završiti.
Marksove naočale i mišje oči. To mi je bilo fora.
Onda ima još onaj kadar kad sova jede miša i ignoriranje junaka je potpuno.
Pticu se to više ne tiče.
Zadnji kadar kad se sova pojavi je onaj kad opali pištolj.
Kao da kaže, to je to. I isti mrtvi, lovački pogledi iz grmlja.

Vranu sam stavio jer me asocira na prekapanje smeća. Jako inteligentna
i proračunata životinja, ali i oprezna.
Vjerojatno nalik majmunima iz franinih slika iz Indije.
Vrana valjda sugerira kako ništa nije ostalo i svatko je sad za sebe.
Snađi se druže i spašavaj se kako znaš.

Stinky, koja je dijagnoza ?
Frano, jesam li ja normalan ?



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/12/2023 : 06:28:59  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
He, he, he ... to su pitanja za Lastana ili Šagadina. Njih dvojica sve znaju (a potonji voli i dijagnoze postavljat :)

Ja sam svoje rekel.
Vrlo, vrlo jak autorski rukopis.
I autorski pristup - u čije ideje se ja ne pačam - iza toga mora autor stajat :)

Opisivanje proživljenog (ili doživljenog) te izvučena i predstavljena pouka - ljepota su (ili ružnoća) ljudskog oblika života, jerbo, koliko god pametne sova i vrana bile, one to ne mogu.

Stinky svoj osvrt iliti kritiku diže na višu, pardon dublju razinu.
Ja ga samo molim da proba pojednostavit izlaganje, da ga možemo svi pratit ...




Edited by - frano on 10/12/2023 06:34:51
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/12/2023 : 09:38:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, pa ja i želim da se mi lijepo raspravljamo. Nije meni cilj biti mračan, nego jasan. Ali, zapravo me ni ti sam ne bi htio uškopiti, odnosno, da ja ne budem ja, nego neki "pojednostavljeni". Ti me voliš baš takvog kakav jesam... jer, u osnovi, ja jesam jednostavan, jednostavan u životnom stavu. To je ono bitno, a izražavanje je sporedno i ne može biti drugačije, jer ono što ja izražavam je ono teško. Jednostavne stvari su teške za izraziti, upravo zato jer su jednostavne, tj. svi ih uzimaju kao samorazumljive, poznate itd. Svaki čovjek zna sviđa li mu se taj i taj film, jer je to jednostavno: on osjeća da mu je dobro ili ne. Ali objasniti onda drugima, izraziti ovaj jednostavan osjećaj, to je teško.

Idemo mi sad na strip i sove.
Ti kažeš
quote:
I autorski pristup - u čije ideje se ja ne pačam - iza toga mora autor stajat


Tu se mi razlikujemo. Ja se pačam, tj. mene zanima što sve to znači što ovaj govori. Recimo, na onoj prvoj razini koju svi razumiju, dupli govori da je dosta više ustaša i partizana, da to ne vodi ničemu dobrom. To je njegova priča, ona to govori, o ovim ustašama i partizanima koji se vraćaju kao zombiji i proganjaju žive.

Ja se s tim ne slažem. Mislim da to nije dobro postavljeno, odnosno, bolje rečeno: ne da nije dobro, nije "dobro" prava riječ, nego, ta ideja da je nama loše zbog nekakvih ustaša i partizana, za mene to nije promišljeno, a niti je bitno. Naprotiv, s tim "ustašama" i "partizanima" se treba suočiti, ili što bi ti rekao: to treba učiniti proživljenim, integrirati u faktični životni sklop. Nije rješenje ignorirati - jer je očito da je tema bitna kad se stalno "vraća" i ne da mira, čak ni duplome, a nije rješenje ni aseptična moralka kakvu je pokušao dupli. Čak i tada, ako kažeš kao dupli "dosta je toga", oni se vraćaju. Vraćaju se bez obzira da zauzmeš puko intelektualni stav "dosta je više".

Kad ulazimo dublje u strip koji je napisao dupli, i idemo iza ove glavne niti o vraćanju i zombijima, nalazimo neke elemente koji se u samu glavnu priču ne uklapaju. Ili, nije jasno zašto su tu. Da nema sove i vrane, sve bi bilo isto, glavna priča bi ostala ista i da je, recimo, samo drveće ili noć ili nebo ili bilo što.

Ali je sova tu. Otvara strip.
Inače, mene je sova odmah i privukla, makar iz drugih razloga nego tebe. Da nema sove, ne bi mi to otvaranje bilo tako dobro. Ne zbog režije itd., nego baš zbog sove.

Zato ću ja ponuditi jednu interpretaciju i povezati sovu i duplijev košmar o ustašama i partizanima. Pričat ću o sovi, ne o vrani, iz dva razloga:

1. meni su sove nekako impresivne. Dobro izgledaju. Neobičan oblik imaju. Sova kao pojava je svijet kao ljepota.
2. sova me uvijek asocira na onaj čuveni Hegelov predgovor Filozofiji prava (stavio sam ga tu gore). To je jedna od njegovih najpoznatijih stvari, a koristi sovu kao metaforu. Možda mi je ostao urezan i zbog sove, jer sove sam prije volio nego Hegela, koji, uostalom, i nije moj izbor, odnosno, ja mislim da je on temeljno u krivu. Temeljno je u krivu, ali nadgradnja mu je dobra i ovo što kaže u citatu se može dobro primijeniti na duploga i njegovu priču.

O vranama nisam razmišljao, i vrane mi nisu tako kao sove. O sovi mogu prirodnije pričati, o vrani bi trebao istraživati. Zašto je vrana u priči, ne znam.

Idemo sad napokon na stvar. O duplome i sovi.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/12/2023 : 10:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno.
Samo daj.

Jako dobro opisano za onaj moment "... mi bi dalje, dosta više o vojnim formacijama...".

Nema nikud dalje, dok stvari nisu riješene.
Nekom novom borbom, željom zatući pojedini narod do kraja, taj film nećete gledat.

Kad shvatimo da su nam djedovi bili kompletni, ali kompletni mamlazi (bez obzira na gorštačku prirodu) imamo šanse za suživot.
Na ljudskoj ravni,
bez obzira na svjetonazor.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/12/2023 : 10:08:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote


Ključna stvar, pitanje koje je dupli postavio, ali nije dobro ili nije objasnio, jest: zašto se vraćaju?
Dupli se zadovoljio jednim pseudoobjašnjenjem da smo ih previše spominjali. Ali to nije odgovor, jer pitanje ostaje: a zašto smo ih spominjali? Zašto ih spominjemo, ako tobože znamo da to ne valja?

Znači, tu treba razlikovati dvije stvari: a) cirkulira neko uopćeno mnijenje da nije dobro spominjati ih i b) bez obzira na to, jako puno ih se spominje, oni su tu bez obzira na jalovo moraliziranje.

E sad, u čitav ovaj glavni tok, dupli je ubacio sovu. Sova otvara strip, a, naoko, nema nikakve veze s ovom našom pričom. Ni samome autoru nije bilo poznato ovakvo sagledavanje, tj. ni dupli nije mislio o sovi. Ona mu je bila ili lijepi efekt ili neke maglovite ideje:
quote:
Uglavnom, podsvjesno mislim da ta sova čuva Maksa i Marksa. Do trenutka kad se Maks počne igrati vatrom. Sova odleti i distancira se od situacije.


Dupli ne zna zašto je sova to, nego podsvjesno "zna" da ona čuva Maksa i Marksa. Ali kad ovi budu uključeni u faktičnu situaciju, sova odleti i distancira se.

Ovdje je dupli sasvim dobro izrazio svoje biće. Budući da se ne radi o nekim stvarima u koje bi bilo nepristojno ulaziti, mislim da mogu analizirati duploga. Jer, ja njega i doživljavam ovako kako se tu izrazio, i kako je napisao taj strip. Tu izlazi na vidjelo da je duplome nepoznata čitava jedna polovica svijeta, da tako kažemo. Da bih to objasnio, poslužit ću se ovime što Hegel govori (i pokušati, koliko je to moguće, izraziti jednostavno). Frano, hegelovski jezik je težak za uobičajenu konverzaciju, jer se bavi krajnjim stvarima, odnosno, stvarima koje ljudi u svom svakodnevnom životu nemaju u saobraćaju. Međutim, ne objašnjava svijet ljudski svakodnevni saobraćaj - to je samo praktično funkcioniranje na koje je svatko navikao, a to funkcioniranje, kad bi se uzelo kao krajnja istina, vodilo bi zombifikaciji koju ni dupli neće. Naprotiv, krajnje stvari daju smisao i putokaz su ljudskom životu. Ali krajnjim stvarima se bave krajnji tipovi sa krajnje teškim jezikom. Toliko o tome.

Što Hegel kaže, a bitno je u sklopu naše priče o sovi i duplome?
Uskoro ću to lijepo izložiti; mali predah, jer sam dosta pisao, stavio ova dva ubitačna posta.

Edited by - stinky on 10/12/2023 10:43:31
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/12/2023 : 10:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I zapravo, usko vezano za gerilu iz Otkrivenja, imamo još i tu treću, u stripu neopisanu sortu, jugoslavene.

Raspoređeni od Vardara do Triglava, većinom politički izmišljeni i premještani, sve od Belgrada do Zagabrije, samim time i prirodno nezadovoljni (danas su to valjda globalisti), gdje god da dojdu, uče starosjedioce kak bi trebali živit.

Njima nije lako.
Bio sam (i jesam) u situaciji kad te život šutne izvan rodnog kraja. Hijoooj.

Pa Kordej opisuje kak se jedva izvukel iz pakla "demokracije".

Uglavnom, ta sorta mi fali u otkrivenju.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/12/2023 : 11:46:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Evo, da Hegela svedemo na minimum i ne davimo nenavikle, pokušat ću objasniti čitavu stvar koristeći samo taj njegov početak, koji je bitan (kada se razumije što kaže) za duploga, sovu i ovu priču o vraćanju. Hegel kaže ovo:

Ono što leži između uma kao samosvjesnog duha i uma
kao opstojeće zbilje, ono što onaj prvi um rastavlja od ovoga
drugoga i što mu ne da da u ovome potonjemu nade zadovoljenje
jest okov nekog apstraktuma koji nije oslobođen u pojam.


Dupli ne može naći zadovoljenje u zbilji, jer ga muči vraćanje ustaša i partizana, koji onda koče njegov zamišljeni napredak ka boljemu. Dupli je čak ovo vraćanje potencirao kao glavni problem, jer je napravio strip o tome.

Međutim, Hegel protiv duploga kaže da je on (dupli) zarobljen, odnosno ono što priječi duploga da nađe zadovoljenje (a naći zadovoljenje = prijeći na višu razinu, postati kompletniji, bolji čovjek) jest "okov nekog apstraktuma koji nije oslobođen u pojam".

Ovaj, za uobičajenu ljudsku konverzaciju nerazumljiv izraz, valja sada prevesti e da bi se shvatilo o čemu se radi.

Dupli ne može odgovoriti na pitanje zašto se vraćaju, jer sasvim pogrešno sagledava čitavu stvar. Čim čovjek ne može odgovoriti na ključna pitanja koja ga muče, on je nezadovoljan. Ali ovdje se radi o tome da dupli samoga sebe čini nezadovoljnim, jer pogrešno interpretira zbilju, odnosno, nije sagledao cjelinu (nepoznata mu je jedna polovica svijeta). Kada je čovjeku čitava jedna polovica svijeta nepoznata, onda mu se ovo neznanje vraća kao apstraktum, kaže Hegel. Da ovo prevedemo, vraća mu se kao umišljeni problem (apstraktan, odvojen od života) i tim više ga zarobljuje, kao okov. Ovaj okov, ovaj umišljeni, pogrešno postavljeni problem, stalno se vraća i stalno će se vraćati, jer čovjek se ne može odmaknuti od onoga što ga muči, sve dok ne riješi zagonetku. Sfinga je stalno tu, sve dok Edip ne riješi zagonetku. Hegel se zdepasto izražava da se apstraktum "mora osloboditi u pojam", odnosno čovjeku mora stvar postati jasna. A jasna postaje, ne tako kako si čovjek umišlja i kako bi on olako puštao sove, nego kad se sagleda i shvati cjelina.

Ovo je cjelina, Hegel odmah daje do znanja od čega polazi, tj. što je njegov prvi princip, od čega onda sve ovisi:

1. um kao samosvjesni duh
2. um kao opstojeća zbilja

Jedno i drugo je rastavljeno, i upravo zbog ovog rascjepa, čovjek, ili u našem slučaju dupli, ne može postići zadovoljenje. Čovjek je nesretan, non-stop ga nešto muči, muče ga okovi apstraktuma, primjerice da HDZ krade i zato njemu nije dobro... Pustimo sad te uopćene priče, ista stvar je s našim stripom i duplim. Duploga muči hrvatska zbilja u kojoj se ustaše i partizani vraćaju... A ne bi trebali, tako mnije dupli.

Ako sad primijenimo Hegelovu definiciju cjeline, dupli poznaje samo 1, odnosno um kao samosvjesni duh, tj. čistu subjektivnost. Prema subjektivnome umu duploga, Hrvatska kao zbilja ne valja, jer se vraćaju ustaše i partizani - a ne bi trebali - i tako koče napredak u bolje sutra ili kako god hoćemo izraziti ovu omiljenu ideju. Znači, prema duplome, postoji raskorak između umne Hrvatske (umna je ona koju je on zamislio u subjektivnome umu) i zbiljske Hrvatske (ova je, prema duplome, zapravo neumna, jer se stalno bavi neumnim temama, odnosno ustašama i partizanima). Ovaj raskorak je ono što ne da zadovoljenje, jer duploga kao moralno biće muči nesklad između faktične zbilje i njegovog uma, u kojemu se rađa "rješenje" problema, jer subjektivni um zapravo nema ograničenja - sve se može zamisliti i čak podupirati razlozima, odnosno, racionalizirati.

Međutim, ovakav rezon je varka, to je apstraktno rezoniranje koje nije došlo do "pojma" (prema Hegelu) ili narodski rečeno, nije došlo do pravog razumijevanja.

Sova, koju je dupli stavio na početak i koja jamči za Maksa i Marksa, nema i ne može imati ovu funkciju. Ona ne može popraviti zbilju, jer uvijek dolazi prekasno. Tj. dolazi kada su stvari već odigrane i njezina funkcija nije da ih učini prema željama subjektivnog uma, nego sova pomaže da se um pomiri sa zbiljom, odnosno da se sretnu um kao samosvjesni duh i um kao opstojeća zbilja. Jer, prema Hegelovom prvom principu, ova opstojeća zbilja koju dupli žigoše da ne valja, da je neumna i glupava što se bavi ustašama i partizanima, dakle, ta opstojeća zbilja također je - um. Ona je um u varijanti broj 2, polovica svijeta koju je dupli zanemario, koja mu je nepoznata.

Hrvatska kao zbilja u kojoj se vraćaju ustaše i partizani je, suprotno od onoga što misli dupli, umna zbilja.
I sova ne može čuvati Maksa i Marksa od ove zbilje, kao da bi oni mogli živjeti u la la landu, u nekom aseptičnom umaštanom svijetu, apstrahirani od života.

Zašto se vraćaju, to se pitanje mora postaviti s pozicije 2, s pozicije opstojeće zbilje. A ne s pozicije 1, subjektivnog uma, odnosno s pozicije puke želje. S pozicije 2, početak raspleta te zagonetke koja ne da mira, jest upravo ulaziti u genezu problema koji toliko muči. Potpuno oprečno duplome, mora se sagledavati povijest, hrvatska povijest i onda tražiti točku pomirenja s tom poviješću, odnosno hrvatskom zbiljom. To se da tek kad su se dovršili procesi; onda sova dolazi i pomiruje subjektivni um i opstojeću zbilju. Sova ne čuva, sova samo pomiruje, na kraju procesa.

Zato si ti dobro i izrazio da se sova distancira od situacije. Ali to ne znači da se Maks i Marks mogu distancirati od situacije. Ne, oni baš moraju biti uključeni i balansirati na oštrici britve, kako bi, na kraju, došli do razumijevanja i pomirili se s čitavom stvari, tako da

a) i subjektivni um bude zadovoljen (pomišljeni ideal)
ali i
b) ono supstancijalno, opstojeća zbilja, koja se ne da rastvoriti u subjektivni um skroz na skroz.

Sovu si ti sjajno stavio, makar ti je sve ovo o čemu je sada riječ, bilo nejasno, "podsvijesno", mračno i maglovito.

Edited by - stinky on 10/12/2023 11:50:56
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 10/12/2023 : 12:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Sve je ovo lijepo no kad je premisa pogrešna sve ostalo pada u vodu pa i ove plahte teksta. I umna i nemumna Hrvatska su odavno raskrstile s ustašama i partizanima, to još zanima par starudija i psihijatrijskih slučajeva. A to se da lijepo i kratko objasniti; evo upravo je A. Prijović napunila 5 arena a i sada čujem da će se uskoro Thompson ponovo aktivirati, nema sumnje da će napuniti istu tu Arenu 5 puta i što je najbolje publika će biti apsolutno ista (i umna i nemumna). Toj publici je mnogo toga jasnije nego vama dvojici...

Eto da malo zapaprim raspravu...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/12/2023 : 12:13:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda
i sada čujem da će se uskoro Thompson ponovo aktivirati



ovo mi je vijest godine!!

lorda, ti, nesrećo, vjerojatno ne znaš da sam ja najveći živući thompsonov fan i da mi je najbolji koncert u životu bio onaj kada sam bio na Oluji u Kninu, ima već dosta godina. kako sam se raspao na elementarne čestice i proživio s gomilom Hrvata koji su zdušno pjevali "hej Anice, kninska kraljice". lorda, to su bili dani kada sam bio živ. a vidi me sad. drobim o Hegelu na forumu poluimbecilnih stripaša = koji bijedni surogat!!!

nema bjednijeg stvora od moje malenkosti. drobim o sovama i izigravam nekakvog kritičara i mudrosera.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/12/2023 : 12:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda

Sve je ovo lijepo no kad je premisa pogrešna sve ostalo pada u vodu pa i ove plahte teksta. I umna i nemumna Hrvatska su odavno raskrstile s ustašama i partizanima, to još zanima par starudija i psihijatrijskih slučajeva. A to se da lijepo i kratko objasniti; evo upravo je A. Prijović napunila 5 arena a i sada čujem da će se uskoro Thompson ponovo aktivirati, nema sumnje da će napuniti istu tu Arenu 5 puta i što je najbolje publika će biti apsolutno ista (i umna i nemumna). Toj publici je mnogo toga jasnije nego vama dvojici...

Eto da malo zapaprim raspravu...



Da, tako smo i svi mi krajem 80-ih slušali i Čorbu i Olivera i
Bajagu, Dvornika, Dugme, Prljavce ...
Sprdali smo se sa prvoborcima, nije nas bilo briga ni
kako nam je vlastita obitelj prošla u onom ratu, a kamo li
susjedova, i onda odjednom, iz nekih razloga nama ne baš
jasnih sve je otišlo u tri materine i na izlazu s koncerta dobio si
pušku u ruke i triježnjenje u rovu.
Jebi ga, PTSP, a sin uskoro puni 17. Taman.
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 10/12/2023 : 12:24:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
E onda valjda shvaćaš da ta publika koja je išla na Prijović (a o toj vrsti muzike mislim sve najgore) će također ići i na Thompsona, pa to stavi u korelaciju s ustašama i partizanima i sve će ti biti jasno... ti klinci koji nemaju pojma ni o čemu, produkt raspada društva, školstva i etike zadnjih 30 godina ne vide, tj. uopće nisu svjesni da u tome ima nešto čudno. I sada tko je tu lud, oni koje zaboli ona stvar za događaje od prije 70 godina ili ovi kojima je to misao s kojom liježu i ustaju...

Prije bih rekao jadna djeca... No promijenio sam mišljenje, oni su pametniji i njima je bolje...

Edit:

Ovo nije bilo za tebe Dupli, bio je ovo odgovor za Stinkija na post prije...

Edited by - Lorda on 10/12/2023 12:25:52
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/12/2023 : 12:47:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Oh, hoh. Zakon.
Zaslužio je Dupli ovakvu analizu, jerbo je Otkrivenje bolje od Texas Kida.

Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000