forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/12/2023 : 12:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
:)

Ako ovaj put rat na Balkanu možemo odraditi u virtualnom svijetu scoma, hijooooj ... nek šamaranje otpočne :)


Davaaaaj!
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/12/2023 : 12:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Gore si napisao tipični postmoderni tekst o Supermašini ali.. nema Boga, nema oslonca. I ti češ dalje o Zagoru, ko da se ništa nije promjenilo? Naslonio si se na puki vakuum.

Barem uzmi nešto intrigantnije i konsistentnije za početnu tačku razmišljanja.

E vidiš, onda je tu i estetika koja je po tvome ispod nivoja ideje u stilu Platona. U estetskim rješenjima i izborima nije samo celofan nego dubine. Zagor odmah otpadne ko dugme sa gaća.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 14/12/2023 : 12:45:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Pa zato se Zagor i primio tako dobro isključivon na Balkanu (plus Turska), probaše s vesternom ali nije to to,Tex je čuvar zakona a zna se što mi Balkanci mislimo o redu i zakonu, čitaš Texa, vrtiš glavom a podsvjesno znaš da nešto tu nije u redu... no kad Zagor opali hladnim oružjem srca zaigraju...

quote:
Originally posted by Peyo

Dobro Lorda povezuje, lik koji udara sjekirom po glavi je izravna poveznica sa Balkanom.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 12:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lolito Tiepolo

Mislim, ja livadu, na kojoj sam proveo najlepši deo mladosti povezujem sa ovim stripovima i razgovorima, pa valjda nije oftopik.



Kakav oftopik, čovječe!!
Baš to se traži.

Frano je maestralno otvorio livadu upravo za ovakv eosvrte, i vjerujem da mu nije žao.

Usput, evo da i ja amenujem (čak i lordu): napokon smo ili ste živi, ljudi! Dobri postovi lolito i nemoj se ustručavati.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/12/2023 : 12:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Zagor, Crtani romani šou, 2024.

Nezadovoljni fanovi igraju eci-peci-pec tko će zadnji biti pušten u Tvornicu...


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 13:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Macone, gdje nema oslonca?
Tebe muči što se Zagor uspostavio kao Kralj Darkwooda? Misliš da nema oslonca?

Haha, pa ti si veći lajbek nego lorda.
Možnost da tako nešto napravi, to ti je oslonac! Pitanje ti je bedasto, slično kao da pitaš: a otkuda Bog? A upravo je Bog oslonac svemu drugome (i tvojemu pitanju), i on je princip. To je oslonac od kojega se onda uopće može napredovati i stvoriti velebne zgrade a la Schelling, a la Hegel itd. Tvoja djetinjasta pitanja Bog otklanja kao nebulozna --- zato jer to može!!! Tako i Zagor može samoga sebe postaviti kao Kralja Darkwooda, a ti se možeš furiti i buniti ko pubertetlija.

Ako ja mogu filozofirati sjekirom, onda je to to - nitko me ne postavlja, kužiš, nisam ja glasnogovornik markosa ili scoma ili aparata, nego samoga sebe uspostavljam... a vi ste onda po inerciji natjerani da prihvatite moja izlaganja, jer su u mreži odnosa (ovoj mreži i vi pripadate, htjeli-ne htjeli) prepoznata kao pametna, točna i istinita. I duhovita, superduhovita te superlijepa, estetski su sjajna oblika, čak savršena.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/12/2023 : 13:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Pubertetno je tvoje stavljanje Zagora na transcendentni nivo Boga.

"Možnost da tako nešto napravi, to ti je oslonac!"

Ništa nije napravio.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 14/12/2023 : 13:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ha, ha, ha, too zagorec!
Južinu ti hebem!

Koja klimaa!

hijoooooj
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 14/12/2023 : 13:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote


Krivo je analizirati psihologiju Zagora jer je Zagor lik bez karaktera. Stinky bi valjda rekao da je on lik iznad psihologije i karaktera, što opet znači da je bez karaktera, ali bolje zvuči.

Vjerojatno nesvjesno, autori Zagora su uboli dobitnu kombinaciju jer su stvorili uvjerljivog stripovskog avatara. Glavna fora je u majici s orlom koja olakšava praćenje tvoje pozicije u stripu. Kostime imaju i drugi stripovski junaci, ali fora je da Zagor nema masku. Na taj način je (mi smo) isti kao drugi, ali ipak poseban. Samo zamislite da se Zagor oblači kao i ostali likovi iz njegovog okruženja, košulja i obične hlače. Takav strip bi već desetljećima bio u zaboravu.

Direktna posljedica ovoga je da svatko tko piše/analizira o Zagoru, u stvari piše o sebi. Što bih ja radio da sam u Zagorovoj situaciji, kako bih se ja osjećajo da mi se to događa, zašto bih tako reagirao.

Ono što dodatno naglašava ulogu avatara je situacija da Zagor nema života dok ne sjednemo čitati strip. Između epizoda on hibernira u izoliranoj kolibi u sred močvare gdje čeka da ga nešto probudi. Interakcija s drugim likovima u pauzama avantura ne postoji. Čiko je tu potpuno nebitan. Iluzija nekog društvenog života u međuvremenu. Umjesto čovjeka Čiko je mogao biti i neka životinja, pas, vuk, puma. Nitko ne bi uočio razliku.

Kad Zagor ne bi bio avatar, koliko bi ljudi kupovalo Zagorove majice i nosilo ih po javnim mjestima? Nisam baš viđao majice na kojima je Zagor u nekoj pozi ili akciji, a što je uobičajno kod drugih akcijskih junaka.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 13:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon
Ništa nije napravio.



Kako nije?
Postao je Kralj Darkwooda. Ovo prihvaćaju Indijanci, zapovjednici utvrda, zlikovci... i jebozovna Marie Laveau.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/12/2023 : 13:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Nema nužnoga za to i zato je sva konstrukcija klimava, neuvjerljiva.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 14/12/2023 : 13:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
E sada opet iskopavamo što Stinkya muči... Zagor je postao "Gospodar Darkwooda Zagor" zašto što može... I potrebno je da mu samo netko spraši metak u čelo pa će taj netko drugi zauzeti njegovo mjesto...

Problem je kod Stinkya što on ne može učiniti ništa po tom pitanju, ne može spasiti Zagora (kao ni mi ostali ubiti ga), to mogu samo njegovi očevi... E sada na Stinkyevu žalost očevi aktivno rade na Zagorovu (samo)ubojstvu kada su shvatili da se potrošio i da je u ovom svijetu suvišan. Mister Nou su već sprašili "metak" a sa Zagorom to rade mnogo perfidnije; pune ga lošim scenaristima i crtačima pa jadan polako odumire iz dana u dan, dok ne ostane povaljan nasred Franine livade...

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 13:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Nema nužnoga za to i zato je sva konstrukcija klimava, neuvjerljiva.



Dobro, ajmo ispočetka.
Hoćeš pričati ozbiljno ili ti je samo do nadmudrivanja?

Ovo drugo me ne zanima (malo smo se pošalili i to je to, dosta).
Ozbiljno ti mene zanima.
Zagor spada u osvit čovjeka -> heroj osniva državu. Tex ne, Texa su postavili, nemam pojma tko, ne pratim dosadnog Texa.

U Darkwoodu nema zakona, odnosno, Darkwood otpada na silu prirode. To je osvit, početak. U Darkwoodu vladaju sile prirode, puka mehanika. Heroj svladava ovu mehaniku, uspostavlja se nasuprot prirodnoj sili.

To što si ti puki mehaničar, i ne poznaješ slobodu, ne poznaješ ništa izvan mehanizma (već sam ti rekao) NE ZNAČI da si u pravu. Štoviše, ti si skroz u krivu, jer padaš ispod ljudskog ranga. Jer čovjekov rang je sloboda, ne mehanizam.

Vrati se na onaj citat Hegela: heroj radi prisilu. Heroj protiv sile prirode stavlja drugu silu, ulazi u mehanizam, ali ova mehanika se utapa u višu ideju - i zato heroj ima pravo! Zagor ima pravo, zbog toga konstrukcija nije ni klimava ni neuvjerljiva.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/12/2023 : 15:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Pa može se neko i postaviti u Darkwoodu ali samo privremeno jer nema ništa, da bi se održao.

Zato možeš prihvatiti nekoga koji uđe u film, odradi herojštinu i odjaše u zalazak sunca.

Ne može se ta repeticija obnavljati jer nema uslova za to.

"I potrebno je da mu samo netko spraši metak u čelo pa će taj netko drugi zauzeti njegovo mjesto..."

To je baš u uslovima Darkwooda kao što ga ti razumiješ (sila prirode) ono najlakše. Čovjekov rang je bilo šta što se ljudi dogovore. Sloboda je samo idealna mogučnost, horizont koji odmiče.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 18:04:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Pa može se neko i postaviti u Darkwoodu ali samo privremeno jer nema ništa, da bi se održao.



Ima ruke, noge, kosu itd... Zatim ima također alate, recimo, Zagor ima čuvenu sjekiru... pa ima pištolj, znak (dupli je u pravu i Zagor ima najbolji znak na svijetu), lijane, snagu, izdržljivost... ima razrađenu tehniku pojavljivanja pred Indijancima, tj. ima metodiku -> sve ovo ti je dugogodišnja tehnika, prijatelju. To je što se tiče razine koju ti poznaješ, niže razine.

Uz to, ima ono bitnije: unutarnju snagu, volju. Zbog ove okolnosti, posjeduje viši tip istine, nego što je to mehanizam (najniža razina = puka priroda). Zagor ti spada ovamo:

Istina od koje živim jest samo zahvaljujući tomu što postajem identičan s njom; u svojoj pojavi ona je povijesna, u svojoj objektivnoj iskazivosti nije općenito važeća, ali je bezuvjetna. Istina, čiju točnost mogu dokazati, postoji bez mene samoga; ona je općenito važeća, nepovijesna, bezvremena, ali nije bezuvjetna, nego se odnosi na pretpostavke i metode spoznaje u sklopu konačnoga. Bilo bi neprimjereno htjeti umrijeti za točnost koja se može dokazati. Ali tamo gdje mislitelj, koji vjeruje da je svjestan temelja stvari, ne može opozvati svoje stavove, a da time ne povrijedi samu istinu, tu je njegova tajna. Nijedan opći uvid ne može od njega zahtijevati da postane mučenikom. Samo što će on to postati i to ne zbog zanesenjačkoga entuzijazma, ne zbog trenutačnoga prkosa, već nakon dugoga, opirućega samoprevladavanja, to je obilježje prave vjere, naime, izvjesnosti o istini koju ne mogu dokazati kao što je znanstvena spoznaja može dokazati za konačne stvari.

Zagor je mislitelj koji ne može opozvati vlastite stavove, a da time ne povrijedi samu istinu. On otpada u bezuvjetno. Ne mehanizam!! Viša razina je tu posrijedi, i zato tebi stvara ovoliko problema.

(za sada ti o Zagorovoj konstituciji dajem samo ovo, jer moraš promisliti stvari nanovo, odnosno sada kada sam te tretirao baterijom novih pretpostavki koje su ti bile skrivene. Zagorovo utemeljenje, uostalom, ima i druge pretpostavke, s kojima se Nolitta oprostio od serijala u priči znakovita naslova - Vječna magija. tu stvari dobivaju i dodatni zavrtanj, al' polako)

Vratimo se na tvoje nesnalaženje u onome jedinome bitnome: mehanizam i sloboda. Macone, koliko si rasprava o slobodi vidio, čitao, promislio, i najvažnije - koliko si proživio, koliko si uopće slobodan??

Da bi se suvereno mogao kretati na ovome terenu, tj. sada obrazlagati vlastite stavove, ti bi morao poznavati postavljanje problema slobode kroz filozofske aparate. Posebno bi morao znati naj-postavljanje problema, a to ti je njemački klasični idealizam. Nezgodno je što je jezik svih tipova iz njem. klas. idealizma nerazumljiv za smrtnike. Kant, Hegel, Fichte, Schelling, tu smrtnik može samo očajavati, jer su konstrukcije rečenica ubitačne, zbog težine misli koju nose. Moja je pretpostavka da nisi nikada ni vidio Kantovu Religiju unutar granica pukoga uma, kamoli Schellingova Filozofijska istraživanja o bitstvu čovječje slobode i predmetima koji su s time u vezi. Baš ova rasprava je najviši domet ljudske misli o slobodi, prema priznanju drugog jednog naj-filozofa = Heideggera. Heidegger je poduzeo raspravu sa Schellingom, na temelju navedenog spisa.

Dok ja sve ovo poznajem, i sada ispada, prema tvojim vlastitim načelima, da dolaziš estetski neuvjerljiv, jer moje dugogodišnje treniranje ti je ekvivalent šaolin tehnike. Kužiš, jednostavno ni u kom pravcu ne možeš zatvoriti svoju konstrukciju, jer propušta na sve strane. Drugim riječima, ti si neuvjerljiv, ne Zagor. Zagor ima mene da bi se održao, jer ga ja naknadno opravdavam, i to opravdavam zaista na klasičan & ubitačan način, način kakvoga se na scomu ne može ni načeti. A ti si onaj privremeni, koji uđe u film, heroj ga onda natambura, i ovaj odjaše, ako je u stanju jahati ili ga iznesu u suton.

Čovjekov rang je bilo šta što se ljudi dogovore.
Krivo. Čovjekov rang nije bilo što niti ljudi prvo imaju na raspolaganju da se dogovaraju. Kako misliš da se dogovaraju, po vlastitom nahođenju? A kako bi se dogovarali unutar mehanizma? Dakle, ti ne razumiješ ni osnove: da bi se ljudi mogli dogovarati, prvo moraju biti slobodni. Samo slobodan se može dogovarati, a onaj koji djeluje po mehanizmu, taj se ne može dogovarati.

Velim, prvo bi ti morao poznavati postavljanje problema slobode u njegovim najvišim izvođenjima, pa onda dolaziti u film i izazvati heroja.

Edited by - stinky on 14/12/2023 18:12:19
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 18:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Vadim ove bitne misli, i stavit ću red po red, da vam olakšam. Znam, to je kvazifilozofija, nije prava.
Evo poznavatelji, u pravu ste, vidljivo i na ovim kvazimislima. Btw. kako bi izgledala prava filozofija, čisto da znam za ubuduće? Koji je kriterij razlike između kvazifilozofije i prave? Aha, ako ja razumijem dotičnu, onda je kvazifilozofija. Pa da, može biti.

Istina od koje živim jest samo zahvaljujući tomu što postajem identičan s njom;
u svojoj pojavi ona je povijesna, u svojoj objektivnoj iskazivosti nije općenito važeća, ali je bezuvjetna.
Istina, čiju točnost mogu dokazati, postoji bez mene samoga; ona je općenito važeća, nepovijesna, bezvremena, ali nije bezuvjetna, nego se odnosi na pretpostavke i metode spoznaje u sklopu konačnoga.
Bilo bi neprimjereno htjeti umrijeti za točnost koja se može dokazati.

Ali tamo gdje mislitelj, koji vjeruje da je svjestan temelja stvari, ne može opozvati svoje stavove, a da time ne povrijedi samu istinu, tu je njegova tajna.

Nijedan opći uvid ne može od njega zahtijevati da postane mučenikom. Samo što će on to postati i to ne zbog zanesenjačkoga entuzijazma, ne zbog trenutačnoga prkosa,
već nakon dugoga, opirućega samoprevladavanja,
to je obilježje prave vjere, naime,
izvjesnosti o istini koju ne mogu dokazati
kao što je znanstvena spoznaja može dokazati ... [ali samo] za konačne stvari.

Edited by - stinky on 14/12/2023 18:20:51
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 14/12/2023 : 19:04:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Macon

Pa može se neko i postaviti u Darkwoodu ali samo privremeno jer nema ništa, da bi se održao.



Ima ruke, noge, kosu itd... Zatim ima također alate, recimo, Zagor ima čuvenu sjekiru... pa ima pištolj, znak (dupli je u pravu i Zagor ima najbolji znak na svijetu), lijane, snagu, izdržljivost... ima razrađenu tehniku pojavljivanja pred Indijancima, tj. ima metodiku -> sve ovo ti je dugogodišnja tehnika, prijatelju. To je što se tiče razine koju ti poznaješ, niže razine.

Uz to, ima ono bitnije: unutarnju snagu, volju. Zbog ove okolnosti, posjeduje viši tip istine, nego što je to mehanizam (najniža razina = puka priroda). Zagor ti spada ovamo:

Istina od koje živim jest samo zahvaljujući tomu što postajem identičan s njom; u svojoj pojavi ona je povijesna, u svojoj objektivnoj iskazivosti nije općenito važeća, ali je bezuvjetna. Istina, čiju točnost mogu dokazati, postoji bez mene samoga; ona je općenito važeća, nepovijesna, bezvremena, ali nije bezuvjetna, nego se odnosi na pretpostavke i metode spoznaje u sklopu konačnoga. Bilo bi neprimjereno htjeti umrijeti za točnost koja se može dokazati. Ali tamo gdje mislitelj, koji vjeruje da je svjestan temelja stvari, ne može opozvati svoje stavove, a da time ne povrijedi samu istinu, tu je njegova tajna. Nijedan opći uvid ne može od njega zahtijevati da postane mučenikom. Samo što će on to postati i to ne zbog zanesenjačkoga entuzijazma, ne zbog trenutačnoga prkosa, već nakon dugoga, opirućega samoprevladavanja, to je obilježje prave vjere, naime, izvjesnosti o istini koju ne mogu dokazati kao što je znanstvena spoznaja može dokazati za konačne stvari.

Zagor je mislitelj koji ne može opozvati vlastite stavove, a da time ne povrijedi samu istinu. On otpada u bezuvjetno. Ne mehanizam!! Viša razina je tu posrijedi, i zato tebi stvara ovoliko problema.

(za sada ti o Zagorovoj konstituciji dajem samo ovo, jer moraš promisliti stvari nanovo, odnosno sada kada sam te tretirao baterijom novih pretpostavki koje su ti bile skrivene. Zagorovo utemeljenje, uostalom, ima i druge pretpostavke, s kojima se Nolitta oprostio od serijala u priči znakovita naslova - Vječna magija. tu stvari dobivaju i dodatni zavrtanj, al' polako)

Vratimo se na tvoje nesnalaženje u onome jedinome bitnome: mehanizam i sloboda. Macone, koliko si rasprava o slobodi vidio, čitao, promislio, i najvažnije - koliko si proživio, koliko si uopće slobodan??

Da bi se suvereno mogao kretati na ovome terenu, tj. sada obrazlagati vlastite stavove, ti bi morao poznavati postavljanje problema slobode kroz filozofske aparate. Posebno bi morao znati naj-postavljanje problema, a to ti je njemački klasični idealizam. Nezgodno je što je jezik svih tipova iz njem. klas. idealizma nerazumljiv za smrtnike. Kant, Hegel, Fichte, Schelling, tu smrtnik može samo očajavati, jer su konstrukcije rečenica ubitačne, zbog težine misli koju nose. Moja je pretpostavka da nisi nikada ni vidio Kantovu Religiju unutar granica pukoga uma, kamoli Schellingova Filozofijska istraživanja o bitstvu čovječje slobode i predmetima koji su s time u vezi. Baš ova rasprava je najviši domet ljudske misli o slobodi, prema priznanju drugog jednog naj-filozofa = Heideggera. Heidegger je poduzeo raspravu sa Schellingom, na temelju navedenog spisa.

Dok ja sve ovo poznajem, i sada ispada, prema tvojim vlastitim načelima, da dolaziš estetski neuvjerljiv, jer moje dugogodišnje treniranje ti je ekvivalent šaolin tehnike. Kužiš, jednostavno ni u kom pravcu ne možeš zatvoriti svoju konstrukciju, jer propušta na sve strane. Drugim riječima, ti si neuvjerljiv, ne Zagor. Zagor ima mene da bi se održao, jer ga ja naknadno opravdavam, i to opravdavam zaista na klasičan & ubitačan način, način kakvoga se na scomu ne može ni načeti. A ti si onaj privremeni, koji uđe u film, heroj ga onda natambura, i ovaj odjaše, ako je u stanju jahati ili ga iznesu u suton.

Čovjekov rang je bilo šta što se ljudi dogovore.
Krivo. Čovjekov rang nije bilo što niti ljudi prvo imaju na raspolaganju da se dogovaraju. Kako misliš da se dogovaraju, po vlastitom nahođenju? A kako bi se dogovarali unutar mehanizma? Dakle, ti ne razumiješ ni osnove: da bi se ljudi mogli dogovarati, prvo moraju biti slobodni. Samo slobodan se može dogovarati, a onaj koji djeluje po mehanizmu, taj se ne može dogovarati.

Velim, prvo bi ti morao poznavati postavljanje problema slobode u njegovim najvišim izvođenjima, pa onda dolaziti u film i izazvati heroja.



Ma daj, opet krivi stavovi o sve ili ništa. Čovjek je znači samo ABSOLUTNO svobodan, da se može dogovarati iako su ljudi na cjeli liniji od potpune svobode do nesvobode, da se mogu djelimično dogovarati. A otkad postoji ljudski sustav, niko nije potpuno svobodan, to znači najkasnije od neolitika.

Tebi je Zagor oličenje svobode, dok je u stvari dio mašine (na rubu mašine sa čime je u stvari potvrđuje kao i neko ko je u centru) i koristi tehniku kao što je vatreno oružje.

Sav dio koji si napisao o ćovjeku važi za Rahana, ne za Zagora, zbog okruženja i dobe i civilizacije. Primarni-primitivni borac sa prirodom je Rahan, ne Zagor.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 14/12/2023 19:07:22
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 19:51:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
čuj Rahan:))

Rahan nema ni kapelicu. Zagor ima izgrađenu katedralu tebi posred čela: glavna je stvar na scomu, a preuzima i franinu livadu. O Zagoru je razvijena filozofija, tzv. filozofija sjekire, postoji zagorologija i čak se biraju zagorolozi godine. Hahaha. Rahan se ne nalazi ni na indeksu, a kaj je najtužnije: Rahana nisam čitao od djetinjstva! Ak' mi ga markos isporuči u knjižnicu, onda ću ljudski čitati Rahana. Tek tada bi se Rahan digao iz mrtvih, jer, da se ne lažemo, ni ti ni nitko nije postavio ni slovca o Rahanu, dok sam ti ja samo ovdje o Zagoru sagradio čitav sistem. Ti sad samo epigonski možeš prebacivati stvar na Rahana, drugim riječima, možeš biti moj oponašatelj i koristiti moj sistem.

O slobodi nisi razumio: sloboda je pračinjenica. Spada u činjeničke stvari, takve da se mogu tvrditi, ali ne i - objasniti. Mogu se samo osvjetljavati u naporima mišljenja koje se vine u više regije. Pričao bih ti o tome, da tebe zaista zanima. A stvar stoji tako da teško možeš pratiti i onaj tekst, koji ni najmanje ne govori o dobu, okruženju i vanjskim stvarima, nego govori kamo spada Zagor u fenomenologiji svijesti. Mislim, nije potrebno biti Rahan među mamutima e da bi čovjek živio u početak, u temeljnom stavu. Npr. ja živim zajedno s tobom među glupostima, a istovremeno sam u temeljnom stavu. I otuda ravnam stvarima: ja sam ravnatelj.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda

E pa baš u tome leži zec i podvaljeno kukavičje jaje što bi rekao Stinky. Zagor je naoko strip za djecu a po meni taj strip treba držati što dalje od djece, kakva Druuna, kakav Torpedo, to su male mace za Zagora...

Taj nas je strip isprogramirao da je ubijanje nešto mehaničko, kao na traci, makar u pitanju bili zločinci. Kod Torpeda jasno znaš da je tip oličenje odvratluka a kod Zagora nevinu dječju dušu prevare.

I onda stigne Zagor na Balkan krajem šezdesetih i fila dječicu slijedećih 20 godina pa se desi sranje devedesetih, kakvi padovi berlinskih zidova i slično, Zagor je okidač, barem u nas... A u prilog mojoj tezi evo današnja dječica više ne čitaju Zagora i vlada ljubav među narodima, 5x puta napune Arenu i složno pjevaju! Da su barem ondašnja djeca od 12 godina čitala Dostojevskog a ne Zagora, ali sada je kasno... Neka mi moderatori ne zamjere na ovo malo ubacivanja politike ali je ovo bila ključna teza za razotkrivanje Zagora...




Ne bih ja baš tako o Zagoru, on je samo obični lik iz crtića ... pardon ... stripa.
[/quote]
[/quote]

Nije baš da se ne slažem u neki stvarima iliti sitnicama glede promatranja stripa, to je uredu. No kod Zagora si totalno pogrešno zabrijao. Ajmo uzeti Batmana, u pucačini i koljevini je daleko ispred Zagora a nisi ga uzeo za primjer.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
drugari, evo prijedlog

macon se požalio da je previše zagora. i kaže rahan. pa evo, ajmo se naći na pola puta - na rahanu.

strip zabavnik se može skinuti, i broj 1 je rahan. epizoda: U potrazi za suncem. ajmo čitati rahana, pa ćemo uz logorsku vatru raspraviti dojmove. važno: čitati upravo ovu epizodu, strip zabavnik broj 1


ali mora ovo čitati frano, dupli i ova ekipa jahača i prodavača magle. macon naravno, a ja ću ionako davati ritam i potkuriti vatru.

evo, macone, da ne kažeš da škrtarim.
ajmo vidjeti čega solidnog ima u rahanu.

Edited by - stinky on 14/12/2023 20:43:56
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:45:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ekstra važno: raspravom uz logorsku vatru, napokon bi se mrdnuo rahan. i počela bi mu se graditi barem kapelica.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
evo da počnemo. znači, ovo je izazov, Sedma runda.

predbilježbe za projekt "čitamo rahana".

lista čitača i, nakon toga, raspravljača na temu rahan:

1.stinky
2. ...

(predbilježbe primamo ovdje, na franinoj livadi. nemojte se ustručavati. čim više raspravljača, to nam bude toplije. vidite da je vani zima, frano:)))

Edited by - stinky on 14/12/2023 20:51:50
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nakon što popišemo uvažene diskutante, dat ćemo rok za čitanje. i onda kreće tarapana.

frano nek bude moderator tarapane:))
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Kvantiteta ne znači kvaliteta. To što je Rahan sličan strip tipa Zagora i nema kapelicu treba pitati podanike. Koliko je tko sklon idol poklonstvo.

Zagort ima strašan fond idol poklonika, Rahan nema.

Edited by - Kruger on 14/12/2023 20:55:42
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 14/12/2023 : 20:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
krugeru, ne filozofiraj nego izađi iz zone komfora i priključi se na listu diskutanata o rahanu. propozicije pročitaj u postovima malo prije stavljenim.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.56 seconds. Snitz Forums 2000