forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 13:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da se vratimo na temu Natural Borna i Zagora.

Kod Zagora imamo epopeju, i to je glavna stvar. Njegova dark side dolazi relativno kasno, kad smo već shvatili da je Zagor good guy. Mi uglavnom pratimo rješavanje zlikovaca i junačka djela i pravedna djela, dok mračnu stranu dobijemo odmjereno.

Natural Born Killers, nasuprot tome, jašu gotovo isključivo po dark side i čitava priča je baš to: oslobađanje od društva, nagoni i impulsi, seks i ubojstva - to je sve. U Natural Born Killers se otpuštaju kočnice i nema više pod ručnom. I onda samo mali tračak, koji bi taj besmisao mogao izvaditi: kraj filma je njihovo zadnje ubojstvo kao izjava i onda oni postaju Zagor - voze se u obiteljskom kombiju, s klincima i u offu možemo zamisliti kako su došli na neko područje i počeli uspostavljati Darkwood. Ali ovo je apstraktno, dok je čitava masivnost klanje i seks. Estetika ovdje ne može izvaditi ideju, jer se ideja srozala u seks i nasilje i gledatelj je jednostavno bombardiran šokovima čitav film. Lorda na Balkanu misli da može biti imun na ove šokove, međutim, njegova duša je već otprhnula od pravih sadržaja te on više nema cikličnu strukturu u kojoj razumije Zagora na primjereni način, tj. način primjeren njegovoj sada muževnoj dobi (koja je to samo kronološki, ne i duhovno. a ovo je bitnije, da se duhovno potvrdiš kao muž). O maconu da i ne govorimo, o njegovim arti farti kolapsima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 13:48:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
malickov badlands



Ken, sve je na mojoj listi s pravom.
Inače, stavio sam ti As bestas u ponudu, to je film za tebe.

E da, daj ti svojih par misli o Born Killersima. Jel si iz tog filma primio poruku o nenasilju, jel ti uspio iskarikirati kulturu nasilja u kojoj kakti živimo?

Edited by - stinky on 15/12/2023 13:58:19
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8095 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 15/12/2023 : 14:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by ken2
malickov badlands



Ken, sve je na mojoj listi s pravom.
Inače, stavio sam ti As bestas u ponudu, to je film za tebe.

E da, daj ti svojih par misli o Born Killersima. Jel si iz tog filma primio poruku o nenasilju, jel ti uspio iskarikirati kulturu nasilju u kojoj kakti živimo?



ne, ni blizu
čak mislim da je tu stone prešao granicu i nasilje prikazao kao seksi rabotu
ako je i htio karikirati kulturu nasilja, upitno je je li u tome uspio,
vidi se tu tarantinov doprinos i rukopis, ali je on kasnije radio puno bolje filmove
inače, ja ne volim stoneove filmove, doorsi su mi možda jedini koji cijenim, vjerojatno zbog muzike
a kako je NBK snimio par godina nakon doorsa, vidljivo je da je dosta toga ponovio

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/12/2023 : 14:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

opa bato
nitko se nije predbilježio za rahana. od svih glasnih junaka, nitko. ni sam veliki fan rahana macon.

eto, to je to. rahan izvisio od zagora. kak se i spada.



Nisam fen Rahana, napisao sam ga samo zbog mašine sustava. Svašta, da moram sve u detajle.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/12/2023 : 14:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Stinky, pretpostavljam ne preferira serije i filmovi su primarni, ali 1883 je nešto najbolje od žanra. Genijalno i epski, bar meni... a i ima Sam Elliotta.




The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/12/2023 : 14:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

frano, pa ti bi trebao crtati Zagora!!

crtež odličan. jedino su ti te zajebancije bzvz. pa tu padaš na razinu arti farti, novi kvadrat i texas kid. te fore s chicom i zagorom su prežvakane i to je za tetkice.



Crtež je u Zagoru daleko od odličnog.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/12/2023 : 14:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Macon

Ne dolazi mi na misao, da bi čitao Zagora i Rahana... Ovu lektiru sam ostavio iza sebe prije 30 godina i više.



+
quote:
Nije to premica prema uzvišenju nego kružna struktura.


Macone, tebi je dosta 2-3 duže rečenice da samoga sebe pobiješ. Zato si dobro rekao: čitaj više filozofije. I poezije.

Arti farti stripove ne, to je bezveze.
Od stripova čitaj Zagora, da budeš konzistentniji, oštriji i tvrđi u izvođenju.



Daj, malo odrasti, molim te. Daješ mi Zagora za čitanje kojeg sem prestao čitati sa pubertetom.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/12/2023 : 14:26:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Lorda, evo tebi jedno ozbiljno pitanje:

jesu li Natural Born Killers krik protiv nasilja ili promocija nasilja?

Ha, majstore, kaj bi ti rekel? Da opet malo podignemo razinu; ove šuplje priče sa Zagorom su više za po doma, to možeš s ekipom, dok se naroljaš rakije i tako to.



Oboje. Krik protiv nasilja funkcionira ako je nasilje prikazano tako, da se zgadi onome koji to prati. To su lekcije modernizma i filmskog crnog vala šestdesetih.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/12/2023 : 14:30:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Kod Zagora imamo epopeju, i to je glavna stvar.



Kod Zagora imamo Groundhog day i to je glavna stvar. Autoparodiju.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 14:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon
Nisam fen Rahana, napisao sam ga samo zbog mašine sustava. Svašta, da moram sve u detajle.



:)
pa je te samo malo kurim, dječače

ps - kaj se sad sramiš kad si se autao. ajoj, jaka stvar: voliš rahana, pa kaj sad
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 14:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Stinky, pretpostavljam ne preferira serije i filmovi su primarni, ali 1883 je nešto najbolje od žanra



da, ne gledam baš serije
ovu sam probao, zbog Sheridana, ali to je meni negledljivo. ni Sheridan nije pomogao, gadno se tu srozao.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25107 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/12/2023 : 14:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Stinky, pretpostavljam ne preferira serije i filmovi su primarni, ali 1883 je nešto najbolje od žanra. Genijalno i epski, bar meni... a i ima Sam Elliotta.








Da, ovo je genijalno na više nivoa.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 14:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon
Krik protiv nasilja funkcionira ako je nasilje prikazano tako, da se zgadi onome koji to prati.



Jedini je problem što je uvijek u darknajterskim filmovima prikazano tako da se ne zgadi. Kome bi se zgadili Born Killersi kad su tako seksi i kul.

Kak se zove onaj tip, Džimi Barka u Kad budem mrtav i beo, da nije i on gadan? Ili je baš kul?

Svi ti filmovi su samo izgovor da si autori daju malo arti farti oduška. I tu se završava njihov "angažman": ja sam arti farti individualac.
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 15/12/2023 : 14:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Hajde da se i složim da je NBK donekle licemjeran, svi smo mi na ovoj planeti zaokupljeni nasiljem... To nam je uostalom u našoj naravi. U NBK se doslovno orgija, vidi se da se uživa u prikazivanju nasilja a percipiran je kao anti film.

Osobno se ne grozim nasilja, bilo bi lijepo da se sve možemo dogovriti razgovorom ali je nekada potrebno odgovriti nasiljem. Jednostavno neki drukčije ne shvaćaju nego tako...

A kod Zagora mi je problem što se on percipira kao strip za djecu/teenagere... Rekli bi da strip uopće nije nešto posebno nasilan u odnosu na ono što se danas može pogledati /pročitati. Evo ima iz Ukrajine gomila snuff filmova... Tko voli stvarno može uživati.

No sam si rekao da u starim vesternima i nema baš toliko ubojstava, ako ih i ima imaju dobar razlog zašto su prikazana. Nemam pojma, kada Ahilej popizdi pa pobije one koji mu se nađu u kadru to ima debeli razlog i reperkusije za kasnije. Pojam grčke tragedije se temelji na tome, svi mitovi su sazdani na nekom tragičnom junaku.

A kod Zagora je sve banalizirano, dobar dan-dobar dan, 10 mrtvih... Iza toga odosmo u kolibu napljuskati Chica pa malo prileći...

Smrt nema nikavu funkciju nego da popuni broj stranica je pobogu o čemu bi se u stripu moglo raditi, ne valjda o sadnji cvijeća...

Nije Nolitta kriv, i on je dijete svog vremena i sumnjam da je puno promišljao o tome, napravio avanturistički strip u skladu s modom tog doba gledajući u Hollywood... No svaki film ipak ima početak, sredinu i kraj... Događaji u njemu imaju neku svrhu... John Wayne ode u suton nakon što ispuni misiju, tada više nije potreban osim da se o njemu pričaju legende, ali kao živo biće ne. A ovdje je problem što strip ne završava, nego evo već 60 godina se premotava na početak... i zato je banalan i zato je šund...

Volim Zagora i budem ga čitao povremeno dok bude izlazio ali da u njemu tražim nešto što nema e to neću...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 14:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lorda
A ovdje je problem što strip ne završava, nego evo već 60 godina se premotava na početak... i zato je banalan i zato je šund... = Volim Zagora i budem ga čitao povremeno



Pa tako, majstore.

Naravno da bi to bilo banalno, da sad mi stari konji pratimo Zagora iz dana u dan, mjeseca u mjesec i idemo ispitivati markosa "a kad će sljedeća epizoda".

No, ne radi se o tome, nego: Zagor je kult, kako god ti to postavio. Recimo, i nemoj sad pasti sa stolice, ja uopće i ne čitam Zagora po godinu dana (haha), uopće ne pratim na kiosku (pa tko bi pratio one Burattinijeve žvrljotine) i lijepo pokupim na Interliberu, na sajmu i tako. Kak Bog zapovijeda. U međuvremenu čitam Schellinga i ostale pelivane. I gledam vesterne. Ali da bih ja sad zbog toga bio manje zagorovac??!!!! Ni čut, gospodine! Ama baš svakoga puta kad uzmem Nolittine klasike, ja se raspametim koliko je to dobro. To je jednostavno bolje od Poglavice jelena. Kaj da ti radim. Maconovi isprtci od arti farti naslova ne mogu ni prići. Nolittinn Mister No i Zagor, to je vrh stripa. Tu još mogu samo neke epizode Corta i neki Toppijevi radovi. Ostalo je podsmijeh i bolan stid. Hrvatski stripovi mi idu po hrvatskoj stvari, i tu se mogu zainteresirati. No, ono je bolje.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/12/2023 : 14:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nego, ste skužili kak vas je "klima" jučer ritnula? Stara podiže i spušta, a mi s njoj idemo gore dole, ko leteći medvjedići...

Ak se jednom ustanovi da se neki "znanstvenik" s njome igra, hijooj koji će to SF vestern biti ... :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 15:00:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
frano, slomit ću ti srce: nema klimatskih promjena
Go to Top of Page

xilrion
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 15/12/2023 : 15:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

frano, slomit ću ti srce: nema klimatskih promjena



kako ne? nekad se klima nekad stoji.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2221 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/12/2023 : 15:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Stinky, pretpostavljam ne preferira serije i filmovi su primarni, ali 1883 je nešto najbolje od žanra. Genijalno i epski, bar meni... a i ima Sam Elliotta.







Ja mislim baš suprotno - grozna woke western serija. Gledao par epizoda i odustao. A baš sam htio gledati neki dobar vestern.

Ostala mi je u sjećanju ona neka scena kad karavan prelazi rijeku, a doseljenici ginu i ginu. Imali su u toj rijeci mrtvih ko švabe u Neretvi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 15:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
haha, tko bi rekao da pcoro ima ukusa;)))
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/12/2023 : 15:11:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pcoro, tebi bi dobar bio Will Penny, 1967. znači, počasti se s time.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8151 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/12/2023 : 15:14:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Pcoro... ok, samo mi pojasni sto je woke u toj seriji?

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/12/2023 : 15:17:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

frano, slomit ću ti srce: nema klimatskih promjena



Samo južina :)
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
632 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 15/12/2023 : 15:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Mogu se složiti da Zagor ima par legendarnih epizoda, evo iza sebe u Billyu imam istaknute Demone ludila s Ferrijevim potpisom. Zagor je strip mog djetinjstva ali više nemam ni vremena ni volju čitati ova sranja što nam sada serviraju. 80% onoga što sam pisao zadnjih par stranica je zezanje, no dio toga stvarno mislim.

Zagorov je problem što izlazi toliko dugo... Da je to bio kratki serijal i ja bih ga zvao kultnim, no zbog zakona ekonomije prevorio se (ili je oduvijek bio) u običan šund... Mada nema što zamjerati tvorcima Zagora, takvog su ga i zamislili, kao jeftinu zabavu za klince tog doba...

No i dalje ostaje problem zašto se tadašnjem Nolitti činilo zgodno da tako izabanliziraju smrt i ubijanje... No on je kao Capo dao smijer pa ga slijediše svi zaposleni tamo. Nije Bonelli jedini, valjda je do toga došlo s amerikanizacijom i mišljenjem o nepogrješivosti pa se prelilo i na sve nas. Da ne bi bilo da ne volim Ameriku koliko rogoborim, volim njene pozitivne strane ali se protivim negativnima.
Ali opet, neka me dematira netko tko zna bolje, oni klasični superherojski stripovi Batman, Spiderman pa to je sve dječja kamilica.

Smiješno mi je kada se netko sjeti da su Tom i Jerry nasilni ili Ptica trkačica, sva sreća dušebrižnike ne zanimaju stripovi jer bi pali na guzicu, onako 95% Bonellia ne bi prošlo sud....
Netko je spomenuo da Talijani imaju povremeno neku mračniju stranu, valjda od tuda dolazi ta krvoločnost

Kupio pa čitam Mladog Texa, rekoh hajde da vidim što ima novo a kad ono opet u žutoj košulji, pobio desetoricu u 5 minuta i otišao na odrezak i krumpiriće... pa jebote, kako vam se daaaa više?! U principu nema razvoja lika, apsolutno je isti kao i stari Tex. Valjda je opet ekonomija u pitanju... guraj, muljaj, izmišljaj toplu vodu pa dokle ide...
Go to Top of Page

Lolito Tiepolo
New Member

116 Posts

Member since 11/04/2021

Posted - 15/12/2023 : 15:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Lolito Tiepolo a Private Message  Reply with Quote
Razni Helingeni čačkaju po svojim dijaboličnim meteorološkim spravicama.

Jeste, autori Nolita, Feri, Donateli nam u nekim klasičnim epizodama isporučuju odličnu poentu, izbegavajući arti patos - nasuprot, njegova površina je reljefna, tako da osećanja utoliko jasnije izbijaju, a danas to može izgledati kao stabilizator u okviru egzistencijalne ošamućenosti i naglog pražnjenja ideoloških narativa.

Možda je strip nakon svoje transgresije i prekoračenja u ciklusu Demoni ludila trebao doseći svoju metanoju, a Zagor doneti večni mir u Darkvud, evoluirajući u Grizli Adamsa, koji tretira sa mnogo više takta i pažljivosti Čika kao krznenu grudvu Bena, a intervenišući tek ponekad mudro i pedagoški u slučaju narušavanja novouspostavljene ravnoteže u Darkvudu, koji bi, naravno, promenio ime u Lajtkvud.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000