Author |
Topic |
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 11:35:09
|
4. Zagor protiv Supermikea – Nolitta/Ferri – 1975. – 360 str. (122 – 125)
Prije godinu dana (ili već dvije?), Supermike je bio moj broj 1. Najbolji Zagor ikada. Došlo je do malog pretumbavanja, no ova četiri prva mjesta su jako natiskana. Kvaliteta frca. Zagor protiv Supermikea funkcionira na više razina; na svakoj gotovo do savršenstva. Prva - dječačka zabava, mjere se mišići, iščekuje se tko će pobijediti u kojoj rundi, sve je to atraktivno, a ujedno teško vrativo u onoj neposrednosti đačkih dana. Na trenutak, za ljetnih šetnji livadom kada kontempliramo maslačak. Druga razina je suptilno psihologiziranje, koje se neki fanovi ne libe poduzeti. Prema njima bi Nolitta polemizirao sa svojim djelom, ironizirao herojski ili superherojski svijet i sprdao se također i sa samim Zagorom: Supermike kao nezrela verzija Zagora. To jesu intelektualne igrarije, na momente i uvjerljive, ali stava sam da ih treba odlučno odbaciti. Detaljnije sam se čitavom stvari pozabavio u tekstu Zagor protiv Supermašine, pa mi se ne da ponavljati. Uglavnom, ova se priča može čitati i kao satira, Nolittino pozivanje na red nepisanih pravila i formi u koje je čitavo društvo uhvaćeno kao u supermrežu jedne enormne Supermašine koja poznaje sve i sva i gdje postojati znači postojati na televiziji (iliti superspektaklu iliti tobožnjoj javnosti iliti isključivo kao pojava. Sve je ples, igra i zabava, show, a ispod toga nema ničega). Zagor je pred kolapsom nutarnjeg, istinskog bića, prisiljen sudjelovati u lakrdiji, u amfiteatru pred bestijalnom publikom žednom senzacija. Mora se dokazivati, a izbrisane su sve zasluge, svo poštovanje i dostojanstvo. Stvari koje se zapravo ne trebaju utvrditi na taj način pojave u Supermašini, nego su dublje i pouzdanije u pravom ljudskom kontaktu, kada se čovjek sreće sa čovjekom. Zagor osjeća da Svetište gori (i tisuću će godina protutnjati dok se iznova ne izgradi), a u tom osciliranju istinskog bića, pristaje biti pajac i pobijediti Supermikea po pravilima Supermašine. Najnihilističkiji strip na planetu, kada nas ostavi cura, i prijatelj drag; tada samo vitezovi vjere drže lagan korak, jer ih obasjava milost.
5. Zombiji – Nolitta/Bignotti – 1973. – 253 str. (92 – 95)
Svekoliki Zagorov auditorij može šokirati peto mjesto Zombija. Ni čitatelji Zagora nisu imuni na Supermašinu te ne znaju misliti svojom, a što je još poraznije – mojom glavom. Ovo je epizoda za sladokusce i znalce. Preteča Bosellijeve odiseje, ova vrhunska Nolittina odiseja obuhvaća Srednju Ameriku i jug SAD-a, a u globalu ipak gubi za vrh koplja. No u duelu jedan na jedan, stvar je obrnuta, pa Nolitta nadmašuje Bosellijevu verziju za nokat. Zagor se nalazi na Haitiju. Nolitta je pustio da prostorne odrednice igraju ulogu, a također i imaginarij toga otoka kako je ušao u kolektivnu ili da je nazovemo popkulturnu svijest: vudu! zombiji! Ovo je njegova prva priča u kojoj se opširnije dotiče crne magije. Ali nije podlegao iskušenju i potonuo u horor, nego je razvio zagorovsku temu senzibiliteta za domorodačko stanovništvo. Da citiram samoga sebe iz klasičnog teksta Zagor i magija: «…vudu predstavlja kao domorodačku religiju koja održava zajedništvo i donosi utjehu i nadu stanovnicima otoka».
I uzalud će profesor Albert Nagor Polansky, znanstvenik-križar u lovu na opsjenare, šarlatane i varalice, poput njegovog pandana Alana Nagora O'Keefea, pokušati premjeriti i izračunati sve, opisati i klasificirati svijet do posljednjeg ostatka. Nolitta je plesač na žici, pravi Guede Danseur, i kaže:
«Bubnjevi… Ovo je glas velikoga asota iz Abelardova svetišta… Da, sada sviraju svi zajedno po cijelome otoku. Čujete li ih? Sada sviraju svi zajedno i njihov zvuk pozdravlja rađanje novoga dana… Dana koji će pozdraviti nepobjedivu tajanstvenu dušu ovoga otoka koju je O'Keefe pokušao satrti.»
6. Sedam gradova Cibole – Boselli/Chiarolla – 1994.-95. – 262 str. (355 – 357)
Ovakve se priče nisu radile u Nolittino vrijeme. Indiana Jones je stigao 1981., ustanovio Martina Mysterea 1982. i tako dalje. Boselli je iskoristio taj val te uradio najbolju priču o legendarnim zlatnim gradovima, unutar Bonelli produkcije. Ništa Castelli, ništa dobri stari stric Martin, njima ostaju piramide u Bosni. Istinabog, imao je Nolitta zametke žanra u pričama o Kandraxu i Hramu Maja, ali nije imao na raspolaganju razrađenu metodiku stvaranja takvih pustolovina. Spielberg još nije stvorio disciplinu, X-files bili su zapečaćeni, baza Drugdje top secret. Boselli pak je uživao to blago i izvršio aproksimaciju na Zagora. Ni ovoga puta nije omanuo, konačni rezultat je oduševio. Ne mislim pri tome na razvijanje neke alternativne teorije o Zagorovom podrijetlu i upad sasvim novog sustava u postojeći, ustanovljeni i važeći nolitijanski univerzum, misao kojom se zavode neki zagor-ljevaci i kontrakulturaši na čudnim pojmovima tipa reboot serijala. To su deplasirane teorije zbunjenih ljudi koji se hvataju za uzgredna mjesta, a filozofija im je filozofija poriluka, a ne filozofija sjekire. Ne, ovaj Zagor ima putanju ravna crta – cilj, prelazi iskušenja i zamke koje su postavili Stari jednako kao što je otkrivao zadah vatrene vode u Darkwoodu. Avantura, avantura, avantura, a uz to zagorovski univerzum zavađenih plemena, čiji su korijeni zavade u dalekoj, predzagorovskoj prošlosti koja se mora povući i nestati pred našim junakom. On je izmiritelj, posrednik, a cura Hopi nije nimalo naivna za jednu malu seljančicu iz puebla Bogu iza nogu. Ako smo previdjeli bitan boselijevski motiv u grandioznoj arktičkoj pustolovini, sada postaje jasno: nitko do Mauro Boselli preuzeo je nolitijansku misiju izmirenja darkvudskog svijeta i taj je motiv konstitutivni element ama baš svake njegove priče. On je utkan u sadržaj priče nenametljivo, skladno, bitno i čini onaj faktor X koji nas oduševljava u njegovim izvedbama. Navajo i Hopi, Zagor ruši martinmisterijevskog Titana i jedan zajebani njemački mesar sa nožinom od pola metra. Vrh.
|
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 11:40:31
|
7. Osveta vudu – Boselli/Laurenti – 1996. – 188 str. (366 – 367)
« Kada je Zagor stigao u Lafayette, Louisiana, nije našao ubijenu ženu s nataknutim jelenjim rogovima. Upravo se odvijala jedna od uobičajenih zabava južnjačke gospode. Crnci su svirali delta blues, bila je i hrpa lijepih žena. Naoko, nije to bio onaj sumorni Lafayette Martyja i Rusta iz, sada već kultne prve sezone True Detective. Barem u tom prvom susretu Zagora sa gradom. Međutim, mi, čitatelji, već smo znali da je vrtna zabava privid. Mi smo već bili upoznati i sa noći i sa olujom i sa grobljem i sa buđenjem mrtvaca.» Noć, oluja, groblje, buđenje mrtvaca – ponovo vudu, ovoga puta mračna strana. Dvije femme fatale, crna i plava, južna mora, gusari, crnci-kicoši s lenonkama, Digging Bill, Clark južnjački gospon Gable. Zagor umire, Zagor je mrtav, Zagor je u lijesu, je li to moguće. Vudu-borci za crnačku emancipaciju, sve je privid, sve je laž. Pokretač svega je osveta histerične ženice, a senzacionalno otkriće bilo bi Bosellijevo priznanje u testamentu da je posrijedi nevjerojatna obrada Zameo ih vjetar. Dva eksplozivna nastavka, bez okolišanja, ritam je sjajan, ubitačan. Mora na sedmo mjesto. Voodoo people, magic people.
8. Čarobnjak Kandrax – Nolitta/Ferri – 1976. – 410 str. (129 – 133)
Čarobnjak Kandrax presijeca niz darkvudskih epizoda, čak bismo mogli reći darkvudsko-indijanskih. Fokus je bio na standardnoj vestern tematici, uz par variranja sa samurajima i kozacima. Fantastične priče nije bilo prilično dugo, od bljedunjavih Tajanstvenih voda/Creature from the Black Lagoon. Sada smo opet u natprirodnom i magijskom elementu. Nolitta gradi jezovitu, prijeteću atmosferu. Ona je forte epizode, nosivi temelj čitave zgrade. Nema tu akcijske pustolovine iz Sedam gradova Cibole. Praktički se ništa ne događa, imamo par kokošara, Indijanci su upregnuti od bijelog čovjeka i vrše otkapanja, profesor proučava staro pismo… A onda se pojavljuje duh iz Stone-Hilla. Dok iz ruševina promalja davni mrtvi svijet, Zagor jedini uspijeva zadržati sabranost. Dok svi ostaju mesmerizirani, Zagor grozničavo pretražuje teren kako bi se suočio s Kandraxom u šestoj noći mjeseca, pod uplivom Donna i Daghdne. Hellingen je postao najpoznatiji negativac serijala, ali meni je Kandrax najupečatljiviji. Druid čiji pogled slama, ima također misiju. Samo ne darkvudsku, nego drevnu, keltsku. U sukobu dvije volje, dva zadatka, sivi bradonja mora odstupiti. Uz sudjelovanje Bata Battertona i Digging Billa, smjenjuju se lakrdija i gotička atmosfera. Za staru gardu.
9. Krvna braća – Boselli/Marcello – 1999. – 384 str. (411 – 414)
Dogodi se, ne često, da nastavci nadmaše original. Da mi je itko to rekao u slučaju ove sage o rendžerima, Komančima i Sivom Vuku, ne bih mu vjerovao. Naime, originalna priča mi je vrh. Ipak su godine proučavanja Zagora donijele presudu da Krvna braća ispunjavaju funkciju velikih, kvazirealističnih epopeja gotovo savršeno. Tik do Posljednje žrtve. Ovdje se tragičnost situacije, u kojoj ima i fine patetike, gradi drugačijim sredstvima i sa više podzapleta. Zagor je ponovo u nemogućoj situaciji kada mora birati između prijatelja, braće. Istovremeno se odvija velika politička priča Teksasa, koju Boselli uspijeva kontrolirati zagorovskim univerzumom. I sada si stvorite predodžbu o čitavoj toj kompleksnosti aktera, sukobljenih strana, krvnih veza i iznevjerenih prijateljstava, a kroz sve to prolazi os romeo-i-julija-drame, čiji poznati obrazac savršeno paše u priču. Boselli se pokazuje veći romantičar od Nolitte i ova lijepa priča sretno završava. Dodatni zavrtanj daje okvir mitskog događaja. Premda se radnja događa na točno određenom mjestu (Teksasu) i vremenu (nedugo nakon pada Alama), priča je ispričana u obliku kaze: vrač Mnogo Očiju priča legendu djeci. Tim je postupkom događaj podignut na mitsku razinu, dobiva rang uzornosti. Bravo za Bosellija.
10. Močvara robijaša – Burattini/Laurenti – 2004. – 384 str.(465 – 468)
I napokon! Moreno Burattini smjestio se na deseto mjesto. Taj entuzijast, čovjek nižeg rasta, glavni urednik i veliki fan, autor najvećeg broja stranica o Zagoru ipak je u finišu uspio ući u top 10. Pohvalna je njegova predanost i žar; onaj željeni rezultat izostaje. U Močvari robijaša uspio je pronaći dobitnu kombinaciju. Rekli bismo, unatoč sebi; jer i ovdje je petljao sa detekcijom, tražio masterminda koji je smjestio jadnom Duffu, premda je sve to irelevantno u ovoj punokrvnoj zatvorskoj priči. Njena snaga je drugdje: u močvari, u bijegu, u jurnjavi, u Bimbu Sullivanu, Klausu Kinskom i Indijancima lovcima na glave. Ovo valja posebno navesti: John Wayne je glavni negativac u priči! Tu su Zelena milja i Leptir, Shawshank i Nevada Smith. Simboličnost Otoka zmija fino je uklopio u radnju, uvezavši sa snovima poglavice Quanaha, dobivši tako i jednu metafizičku dubinu, koja mu nije svojstvena i koja upravo manjka u njegovim radovima. Herojsku dimenziju Zagorovog lika iskoristio je kao najbolji Boselli, te njegova mitska pojava oslobađa poglavicu i pleme iz slijepe, gotovo grčke tragedije. Zaslužen Burattinijev trijumf.
|
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 11:43:55
|
I broj 11 specijalno za franca:
11. Carev pečat – Nolitta/Ferri – 1978. – 378 str. (157 – 161)
Onima koji su imali sreću biti dječaci u osamdesetima, vrhunaravni pojam bio je Bruce Lee. Gledati filmove u kojima se tuče Bruce Lee, raspravljati kako je on najjači čovjek na svijetu (ta šezdesetkilna buba), plesti misteriju oko karatea, nunčaka, sve nepoznatih stvari, taj se sjaj u travi više ne može vratiti. Bonelli produkcija uvijek je slijedila industriju zabave, pogotovo američku filmsku industriju. Neke neznalice uzimaju to kao krimen. Mi ne. U ono vrijeme nismo to ni znali; bar smo kroz Zagora dobili velike vesterne, Universalova čudovišta i čitav taj sjaj Hollywooda. Pa i danas ima to kopiranje draž. Nolitta nije mogao odoljeti čarima karatea. U to su vrijeme harali hongkonški filmovi, a Bruce Lee je bio veći od Dartha Vadera i Harryja Pottera zajedno. Tučnjava u draguljarnici može glatko proći kao best ever. Neki Kinezi su se namjerili na Zagora, našao se tu i antologijski par div – patuljak, ali sve je to Duh Sa Sjekirom išamarao. Rastavio je karate na sastavne dijelove. Neprocjenjiv je također doprinos Bata Battertona u dvoboju protiv kineske bube. Svatko može udariti manjeg od sebe, kad ono, Kaiiii i dva tri poteza i ode naš Bat. Chico ima zvjezdane trenutke u nadmetanju kineskih i meksičkih poslovica. Imamo ženski element (Virginia), gradski (Norfolk) i kineske trijade, iako Cimino nije još snimio Godinu zmaja.
Zapravo, tek sad vidim, broj 12 je za franca. Indijci:
12. Tigar – Nolitta/Ferri – 1976.-77. – 263 str. (136 – 138)
Tigrom završava jedno razdoblje: zlatno doba Zagora. Nolitta je pisao priče od '72. do '77., ispucao sve ideje i sve teme. Prilazilo je pomalo vrijeme oproštaja, premda je posljednje četiri godine bio aktivan te dao odlične priče, uključivši i najbolju. Istovremeno se angažirao na Mister Nou, kamo je srce preteklo. Tu je napravio još jedan vrhunski, majstorski posao. No, odlaskom sa Zagora, kao da je dio elana izgubljen. Iako je s pilotom ostao do u rane devedesete, bili su to s vremena na vrijeme uleti, koje mi obožavatelji sada prebiremo kao ono najdragocjenije. Tigar slijedi gotovo odmah nakon Kandraxa i, kada se sada osvrnemo, čini se da je tu nastupila jedna prekretnica. Zagor je postajao sve više fantastičan. Fantastične priče izjednačile su se sa indijanskim i darkvudsko-vestern pričama, ako ne i preuzele primat. Tigar je izašao krajem '76. i početkom '77., a to je vrijeme dolaska Star Warsa (i animirani Gospodar prstenova dolazi u tom razdoblju). Jediji i jurišnici pomaknuli su težište na fantastične svjetove, bića, bajkovite srazove dobra i zla. Nolittina priča o susretu bijele i egzotične, indijske kulture nema veze sa tim općim propadanjem u zakone fantasy svijeta, gdje je sve na istoj ravni, i ljudi i čudovišta i demoni i čarobnjaci itd., ali ipak konstatiramo te metafizičke silnice koje određuju smjer ka fantastičnom. Tigar je idejno sličan Zombijima, jedna romantična kritika zapadne civilizacije koja se otuđila u birokratizaciji i velikoj mašineriji tehničke organizacije, što je Max Weber dobrim njuhom definirao kao Entzauberung der Welt – raščaravanje svijeta, gubljenje dubine, tajne, čudesnosti. Na te stvari Nolitta nije htio pristati, uostalom, s pravom. Vitezima vjere svijet je uvijek čudesan i dubok, toliko dubok da je uništio Harryja Kelloga, čiju nam tragediju Nolitta pripovijeda.
|
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
|
frano
Advanced Member
Croatia
6612 Posts
Member since 25/05/2003 |
|
matori paraliticar
Senior Member
2043 Posts
Member since 23/12/2022 |
|
izivko
Advanced Member
Germany
12477 Posts
Member since 25/07/2003 |
|
Kruger
Advanced Member
Croatia
17087 Posts
Member since 25/10/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 21:07:32
|
Eh frano ne brani stinky zagora nego sebe, sad ti je zaspamao topic. Pokušat ću ti objasniti te Zagorove epizode po brojevima kako ih je stinky stavio: 1, Dobra priča, zanimljiva, uzbudljiva. Ali ima elemenata nju ejsža. 2. Klasični Zagor. 3. Ta je epizoda izašla kad su veseljaci te ljubitelja Zagora bili negdje između 12 godina ( vjerojatno i manje ) i 25 godina ( vjerojatno i nešto više ). Dakle nekakav post prije toga što se tiče Zagora i odjednom bum. Epizoda ništa posebno ali nostalgija ima ulogu od nekih 90%. Boseli je klasični štancer što se tiče štancanja priča, ima mašte ali nije baš posebno kreativan i dosta je sklon nju ejdžu. Boseli je klasični robot koji će naštancati priča koliko god je to potrebno. Posebna je priča Mladi Teks. 4. Ovo baš i nije klasični Zagor ali zanimljivo. 5. Tak tak. 6. Oduran nju ejdž. 7. Čak i zanimljivo. 8. Odlična priča. 9. bez veze. 10. Dobro. 11. Odlično 12. Jedna od katastrofalni Nolitinih priča, vjerojatno jedna od najlošiji što se tiče dobrog perioda kad je on pisao dobre priče. |
|
|
Kruger
Advanced Member
Croatia
17087 Posts
Member since 25/10/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 21:24:51
|
Gledam ocijene na recenzijama Bleka i Marka pa i Džudasa dodjeljuju se postotci 70-80% i onda ti isti kažu Buratini je ovakakv ili onakav. O.K. ako ćemo gledati u kojem su nastali Mark i Blek pa i Zagor sve pet. Ali Buratini je za Marka i Bleka kralj pa i za Nolitu, Nolita nije znao složiti scenu imao je more tehničkih pogrešaka, e sad, on ili crtač, možda se nisu uskladili ali koga je za to briga. Pa pisao je priče za djecu i koga je bilo briga za te detalje u ono vrijem, nikog. |
|
|
Kruger
Advanced Member
Croatia
17087 Posts
Member since 25/10/2001 |
Posted - 16/12/2023 : 21:27:30
|
Nekako mi se ta statistička hladna dodjela ocijene nikako ne sviđa. Kako ti plastično možeš dati ocjenu 80% nekom Belu i napr. Ken Parkeru da ne idem dalje. Jel to za usporedbu, naravno da nije, gdje je daleko ispred Ken od nekog Boselija. |
|
|
dupli
Senior Member
Croatia
1021 Posts
Member since 26/11/2009 |
|
Kruger
Advanced Member
Croatia
17087 Posts
Member since 25/10/2001 |
|
Kruger
Advanced Member
Croatia
17087 Posts
Member since 25/10/2001 |
|
NESVRSTANI
Advanced Member
Croatia
10227 Posts
Member since 08/02/2006 |
Posted - 17/12/2023 : 08:21:55
|
quote: Originally posted by izivko
Da, stvarno izgledaju gromovski.
Mislim Franini Zagor i Čiko.
Da. U moru ovoga ispraznoga blebetanja i kvazifilozofije, jedva da iko i primjećuje koji jebeni majstor je Frano. On iz zajebancije crta Zagora bolje nego oni koji žive od crtanja Zagora. |
Doli sve stranke!!! Živili naši dušmani!!! |
Edited by - NESVRSTANI on 17/12/2023 08:39:48 |
|
|
NESVRSTANI
Advanced Member
Croatia
10227 Posts
Member since 08/02/2006 |
Posted - 17/12/2023 : 08:30:15
|
quote: Originally posted by Kruger
stodupli jel se sprdaš il si ozbiljan?
Kad je HŽ u pitanju sve je sprdnja. I to crna. Panini ne da da se njegovi likovi koriste za išta bez da se plati. Za plakat za festival stripa ne da nije dozvoljeno koristit lik Zagora, nego se sa plakata za festival morala maknit i sama Zagorova sikira. Moš mislit šta je redikulska firma ka šta je HŽ platila prava Tako da iako se Dupli zajebava, HŽ je sigurno u prekršaju. |
Doli sve stranke!!! Živili naši dušmani!!! |
Edited by - NESVRSTANI on 17/12/2023 08:33:09 |
|
|
zveles
Advanced Member
Croatia
3987 Posts
Member since 28/03/2003 |
Posted - 17/12/2023 : 09:09:34
|
quote: Originally posted by NESVRSTANI
On iz zajebancije crta Zagora bolje nego oni koji žive od crtanja Zagora.
Pun pogodak!
Inače, fascinantno mi je koliko energije kod ljudi generira taj Zagor. Što bi tek bilo da su njegovi scenaristi i crtači razmišljali o samom stripu koliko je crnog ispod nokta? |
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 17/12/2023 : 09:31:05
|
quote: Originally posted by zveles Pun pogodak!
Inače, fascinantno mi je koliko energije kod ljudi generira taj Zagor. Što bi tek bilo da su njegovi scenaristi i crtači razmišljali o samom stripu koliko je crnog ispod nokta?
Zorane, ne brzaj.
Autor ne treba razmišljati o svom djelu. Ima druge koji to za njega čine.
Primjer: Nolitta stvara bogomdane priče -> stinky razmišlja za njega. Primjer 2: John Wayne isporučuje junačke likove na traci -> Ante Peterlić razmišlja za njega. Primjer 3: mali čovjek aka svakodnevni tubitak puko živi, pluta u struji događaja koji se smjenjuju -> Heidegger razmišlja za njega.
Jasno, vi, koji nemate ni energije nit' ste baš neki veliki mislitelji (da se ne lažemo), uvijek pokleknete pred fenomenom Zagor, i onda se tješite: "pa nije to baš tako dobro, autori nisu to tak' mislili" i sto drugih malaksalih opravdanja. Za utjehu si onda uzmete - Batmana haha. Sive ćelije vam rapidno propadaju, jer, da se ne lažemo, vi ste već ljudi u godinama kada mozak baš i nema gipkosti, i tu onda Batman legne ko budali šamar. Uz Batmana je lakše podnijeti Zagorov vikend na franinoj livadi, koji je, btw, probio granice čitanosti - a samo smo malo raspravljali o Zagoru:):):)
I zato, no sikiriki, zveles. Zagor će vas i dalje pomesti sa scene, jer mu je energija - oooogromnaaaa.
Usput, pozdravi mi Mirija i pamet u glavu: no sikiriki. |
|
|
izivko
Advanced Member
Germany
12477 Posts
Member since 25/07/2003 |
Posted - 17/12/2023 : 09:35:39
|
quote: Originally posted by NESVRSTANI
quote: Originally posted by izivko
Da, stvarno izgledaju gromovski.
Mislim Franini Zagor i Čiko.
Da. U moru ovoga ispraznoga blebetanja i kvazifilozofije, jedva da iko i primjećuje koji jebeni majstor je Frano. On iz zajebancije crta Zagora bolje nego oni koji žive od crtanja Zagora.
Frano je strašan talenat. Ali...ima ono jebeno ali. |
Have mercy |
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 17/12/2023 : 09:41:17
|
Nego, budući da smo ovako lijepo pričali o Zagoru, dajem izjavu da ću narednih dana čitati nove pustolovine Duha Sa Sjekirom!!! Sjajno sam pokupio nove brojeve na Interliberu, Kandraxa, pa one zombije, pa Ebanovinu i bjelokost, i onda sam ih odložio. Mirno su počivali na polici, a sad ste me vi, nitko drugi nego vi, ljudi dragi, majstorski uputili vašom velikom pažnjom koju pridajete Zagoru i mojim razmišljanjima o Zagoru, dakle, vi ste me maestralno pogurnuli na našega junaka. Eto, pa ćemo još pričati o Zagoru, o novom Zagoru, koji je pod Burattinijem doživio osjetan pad - što je već notorna činjenica i općepoznata stvar (osim Krugeru, koji je uvijek na repu događanja... i razmišljanja o Zagoru) |
|
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
Posted - 17/12/2023 : 09:56:54
|
Što se tiče Frane, odnosno teme Frano i Zagor. To stoji da je Frano za vas avion, jer vi ipak minimalno pridonosite livadi, bilo estetski, bilo etički, bilo filozofski, bilo sociološki, bilo antropološki. Čak i na razini obične zabave, vaš je doprinos skroman. To su činjenice, sam Frano mi je to javio na pm.
Pa ipak, ni tu ne treba brzati. Franin Zagor je mega, ali ima jedna caka: Zagorove najbolje priče su, recimo, po tri sveska, oko 300 str. Frano je za sad dao samo 2-3 sličice. Ima li Frano discipline da otcrta 300 stranica Zagora?
To ćemo vidjeti. Naime, Frano je pristao da uradi jedan test-album, po mojoj skromnoj zamisli: Zagor u zemlji Morlaka, izvješće jednog domorodca godine Gospodnje 1838. Protiv Fortisa. U prilogu Život djevojke iz plemena Kokorića.
Bit će to bomba.
|
|
|
izivko
Advanced Member
Germany
12477 Posts
Member since 25/07/2003 |
|
stinky
stripovi.com suradnik
Croatia
13122 Posts
Member since 29/12/2001 |
|
tkosta74
Average Member
599 Posts
Member since 15/03/2014 |
|
Topic |
|
|
|