forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 11:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da ne bude zabune, metoda kojom ću tretirati tebe (i ove druge) bit će objektivna. Pokušat ću navesti 10 objektivnih kriterija, ako se može doći do 10; ako ne, onda manje, ali čim više.

Istraživanje će trajati dugo, jer je to megaposao. Dakle, načekat ćeš se, Frano:)))
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 11:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
U međuvremenu, dok nije objektivno ustanovljeno, spominat ćemo se subjektivno. Da nam srca gore, Frano.

Koga bi ti, sad ovako iz glave, od ovih 6 gore, istakao da zastupa vrijednost? A koga da zastupa nevrijednost?
Ako ti je teško, izostavi sebe iz računa. Makar je najbolje tamo gdje čovjek može i sebe uračunati, gdje je toliko visoko da i sebe samoga vidi među drugima.
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 12:12:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Ljudi ja bih vrlo rado protrčao vašom livadom da saznam malo više o domaćem stripu,
Ali me stid pitat za osnovnu terminologiju.
Npr. ko su "tulipani" i slično, ja to stvarno ne znam

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 12:19:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

U međuvremenu, dok nije objektivno ustanovljeno, spominat ćemo se subjektivno. Da nam srca gore, Frano.

Koga bi ti, sad ovako iz glave, od ovih 6 gore, istakao da zastupa vrijednost? A koga da zastupa nevrijednost?
Ako ti je teško, izostavi sebe iz računa. Makar je najbolje tamo gdje čovjek može i sebe uračunati, gdje je toliko visoko da i sebe samoga vidi među drugima.



Idi morti po starosti.

Postavi kriterije i žeži.

O meni si već puno napisal, izostavi me ili ožeži me, metanoju mu poljubim.

Velike si autore izabrao. Karijere su tu.
Ja morti tu ne spadam jer probam skoncentrirati kaj imam, karijeristi ipak udaraju na kvantitetu.

Iskočio si kao jaki, nemilosrdan (ali, pravedan) kriticar, lomi to dok još ima nade :)

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 12:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Salkan, da, dođi na livadu.
Na onom smo topicu dobili nešto: da postoji potreba povezivanja i da postoji živući impuls da se mrdne iz mjesta.

Frano to osjeća intuitivno, snagom umjetnika tulipana:) Zato je njegov angažman na scomu u tom smjeru: zbuditi tulipane i postaviti smjer kretanja prema vrijednosti. Livada ti je baš to.

Što se tiče pojma "tulipan", kad neće Frano, onda evo ja. Inače, on ga je postavio kao takvog, prvo u nekoj njegovoj svađi s Kordejem (tom sukobu ja ni dan-danas ne znam podrijetlo i što se tu zapravo zbilo). A onda ima i njegov strip Tulipan.

Taj TULIPAN je jako zanimljiv rad, makar ne znam jel netko osim mene pisao o tom djelu. Malo su se drugari ukenjali, jer fina građanska kritika se voli praviti fina i ne bi se štela mešati. Tu im Frano ne titra po jajcima, i onda se ljudi suzdržavaju: ne žele se izjasniti, ali će poput peya savjetovati Frani da se ne troši na nepotrebno. To je to licemjerje finih građana.

Uglavnom, ako pogledamo taj strip TULIPAN, Frano je tu u fokus stavio dvije kategorije: gejparadiste i BBB. Znači, on je sveo društvo na čiste opreke i označio koji je to budući kulutorološki - a zapravo ontološki, supstancijalan i bitni - rat u pitanju. Iz ovoga iščitavam da su tulipani svi oni koji se identificiraju s gejaparadistima i tim sustavom nevrijednosti. Vrijednost je pak BBB, i Čupko, kojega Frano prikazuje u njemu dragom kozačkom duhu. Evo, zasad dosta o Tulipanu.

Znači, tulipani su, po Frani, oni koji istupaju kao pronositelji nevrijednosti, odnosno svega onoga što Frano po livadi, ali i po Texas Kidu označava kao pogrešno i bezidejno i pod utjecajem klimatskih promjena (da govorim sad njegovom terminologijom).


Bilo bi dobro da se sad sam Frano nadoveže i potvrdi je li ovo što kažem baš ono što njega muči ili neka me ispravi.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 12:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Velike si autore izabrao. Karijere su tu.
Ja morti tu ne spadam



Ti tu spadaš itekak.
Jesi li ti najbolji od svih ovih, to je jedno drugo istraživanje. Radit ću seriju istraživanja: neka objektivna, neka subjektivno-idejna, zakrpana teškom strip filozofijom, kakvu ne može načeti nitko: ni Novi kvadrat ni Macan ni markos ni bilo tko tko uopće postoji na sceni.

Dakle, na stranu to jesi li ti najveći živući hrvatski stripaš, prvo ću ti pokazati (ponavljam: objektivno) da u tvojim djelima ti samoga sebe poričeš (ovo je neka moja radna hipoteza, jer imam već određene objektivne kriterije koji to pokazuju. ali možda ispadne drugačije, ne znam, kažem, moram provesti istraživanje). Znači, zastupaš li ti vrijednost, to je upitno, što se tiče samih tvoji stripova.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 13:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To, to.
Stojim li ja iza svojih stripova :)

Tulipan je - Stinkyjevom terminologijom rečeno - osoba spremna napravit sve samo da izbjegne metanoju.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 13:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Točnije, grčkim riječnikom rečeno.
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 13:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Moraću pročitat te Tulipane, da se ne provaljujem, plus interesantna mi je pojava dijeljenja ljudi, pa će mi dobro doći u istraživanju. Na livadu sam danas (kao čovjek s obrazom, jel, praznih ruku se ne ide u goste) donio samo pohvale za Papka. Opasan je frano, čačka sve ono od čega drugi okreću glavu i tu mu skidam kapu. Mostarske sam želje ostavio za neka bolja vremena, kad se iščisti misao i centrala bude spremna primiti nove informacije.
Tkoštine Kartoline sam pročitao i takođe sam oduševljen, i idejom i tehnikom.
Jel to znači da Kordeja otisnuše vjetrovi u #mejnstrim, kolko god se on trudio ostati originalan i svoj?

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 13:32:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan
Opasan je frano, čačka sve ono od čega drugi okreću glavu



Zato Frano i jest uvršten među najbolje.

Holderlin: Tamo gdje je opasnost, raste i ono spasonosno. Što će reći: baš tamo gdje radije ne bi, radije bi se poštedio muka, baš kroz to se moraš preobraziti i uzdići (metanoja). Ne možeš se sakriti, jer tko se skriva - taj je nevažan.

Frano baš ovu istinu hoće reći drugima, malo ludo kroz ludu vožnju na livadi, ali da se prepoznati. On je, na vrijeme, skužio da sve ovo što Texas Kid zastupa, tog sina koji bi komociju i priznanje bez opasnosti, da je to put u propast.

Čini se, doduše, da je i Macan barem napipao, sljepački više nego promišljeno, otuda i onaj otvoren kraj u kojemu se sin napokon odvažuje u šumu i barem čuči među drvećem. Barem to. Odjava je još uvijek čisto verbalna negacija, jedno poluskeptičko brbljanje "Pokazat ću im, još kako ću im pokazati"... Ali pokazuje se tako da se učini, ne da se govori. BBB su djelotvorna negacija, i to je viši tip od onih tutleka iz Zambije.

Frano, ne da je opasan, nego je, kad mi to sad pogledamo na ravni realnih događaja u Hrvatskoj, dakle, ispada da je Frano dobro postavio opreku i PROROČKI najavio što će se događati.
Baš to što je postavio u Tulipanu, realno se dogodilo u stvarnosti: gejparadisti su zaglavili u Zambiji, BBB u Grčkoj. I dva pristupa ovim dvama događajima, cirkulirali su kroz Supermašinu: gejparadiste se mazilo i pazilo, na BBB odmah drvlje i kamenje. Totalni kuršlus i sumrak pameti. A Frano je to vizionarski najavio.
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 13:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Da baš tako,
Čini se da je ljudima najlakše opipati puls, osjetiti, pa i predvidjeti
Ali kad dođe do momenta kreacije, kada se mora iskoračiti, onda se povuku
I kad prepoznaju da se neko odvažio uperit prstom u problem, dobiju proliv
A hoće na Mars i da osvajaju svemir
Slab smo soj

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 14:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Bravo Stinky.
Taj dio (kraj) je najsvijetliji u Texasu.
Stari je najurio sineka.
Nema više buci, buci. Čmilji, špilji.
Mrš van :)

Ima života u tom stripu.

Možemo čak i reći da je taj moment za crtače, autore, neka vrsta stripovske metanoje :)

U njihovom načinu djelovanja. Tj. nedjelovanja.


Ak je u tom stripu želja bila prikazati tu balkansku fantomovvsku tradiciju prenošenja prstena s oca na sina, uspjelo je.

Al metanoja nije.
:)


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 14:02:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Salkan, si čitao Texasa?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 14:19:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ma nismo. MI to ne damo, Salkan, MI smo ono što se računa. Ne kilavci i tulipani.
Kroz nas će se uzdići i drugi, jer čovjek povuče za sobom one slabe.

Pitao si o Kordeju.
On ispada jedan od mračnjaka, i to Frano apostrofira u njegovoj obradi Texas Kida. On se s Macanom složio da su oni (sinovi, Macan i Kordej) vrjedniji, bolji i ljepši od otaca (Maurovića) i na toj nesvijesti gradi čitavu svoju priču. On čak ide toliko daleko da proglašava da je sin taj koji krvari (poreže se prilikom rada na stripu). Ej, pazi ti koliko je to izvitopereno. Sin krvari, poreže se, jer, avaj, radi - što? Radi strip!!

Ali pretpostavke da taj sin tako komotno može raditi, da mu je omogućeno da se iscrpljuje u radu na stripovima i da mu je to plafon, dakle, to mu je omogućio - otac. I Texas Kid. Texas Kidovi jesu pretpostavka ovih razmaženih sinova. Macan i Kordej ovo uopće ne uzimaju u obzir. Nego odmah rafalna paljba: to je naivno, jednodimenzionalno i ostale floskule, koje nemaju nikakva uporišta. Po čemu su Kordejevi ili Macanovi likovi višeslojniji od Maurovićevih? Ni po čemu. Texas Kid je barem prošao kroz nešto objektivno, čvrsto, ušao je u realne silnice i formirao se u čeličnim olujama, a sin, koji je tobože produhovljen, obični je hegelovski crnac. Ovako je Hegel analizirao crnce: Ona prava Afrika je dječja zemlja obavijena u crnu boju noći...kod crnaca je karakteristično upravo to da njihova svijest još nije došla do nekog čvrstog objektiviteta kao što su Bog, zakon...zbog toga mu manjka znanja o nekom apsolutnom biću koje bi bilo nešto drugo, više nego prema njemu samome...on je prirodan čovjek u svoj svojoj neobuzdanosti... dok religija počinje sa sviješću da ima nešto više od čovjeka, crnci su međutim čarobnjaci...

Upravo ovo je Kordej u Texas Kidu: prirodan čovjek u svoj svojoj neobuzdanosti odnosno čarobnjak odnosno hegelovski crnac. Sin još nije došao do nekog čvrstog tla, do onog solidnog, supstancijalnog, do objektiviteta. On još ne zna ni da mora poštivati oca, a već hoće priznanje - na temelju ničega, na temelju neobuzdane želje za uživanjem. Macan iskrivljuje pravi odnos stvari i karikira Texas Kida u nekog sebičnjaka i psihopatu. To je sve lažirano i u samoj polaznoj točki je prijevara, manipulacija. Koliko stoji Macan-Kordejevo profiliranje Texas Kida, možemo kontrolirati ako uzmemo neki egzemplar, nekog junaka protiv kojega oni rade pobunu, recimo Zagora. Onaj tko je čitao ili čita Zagora, zna da je ovaj Macan-Kordejev prikaz laž, da je to lažirano.

Kako sam već rekao kad smo pričali o Texasu, da bi ti porušio Zagora i Texas Kidove moraš se držati ovoga:

Pravo opovrgavanje mora ući u snagu protivnika te se postaviti u okružje njegove jakosti; napasti ga izvan njega samoga, i biti u pravu ondje gdje ga nema, ne potiče stvar.

Napasti tako kako su uradili Macan-Kordej, ne potiče stvar, jer su oni napali Texas Kidove izvan njih samih, izvan karaktera i svega onoga zbog čega djeca i ljudi uopće čitaju takve junake. Oni nisu ušli u okružje jakosti, nego su izvitoperili, namjestili i lažirali - pa onda napali tigra od papira. Zato oni jesu tulipani: ne idu tamo gdje je opasno, spremni su na sve --- samo da se ne suoče sa sobom i pozicijom gdje objektivno oni jesu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 14:34:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Stari je najurio sineka.
Nema više buci, buci. Čmilji, špilji.
Mrš van :)



E da da da...
To sam smetnuo, nemam sad tu pri sebi strip.

Znači, sin čak ni NIJE sam otišao od oca. Nije smogao snage, nego ga je ovaj najurio. Opet se sin pokazuje kao kiflica i tulipan: čitavo vrijeme zvoca protiv oca, te je ovakav i onakav, a NEMA SNAGE da sam presječe i da ode, makne se. Ne, nego ga mora stari otac najuriti, nogu u guzicu e da bi se ovaj napokon osamostalio.

Kaj nije to upravo točno definiran problem svih tih razmaženih sineka, Frano?

Zvocaju zvocaju, a nikud se ne miču iz mjesta. Ne bi se šteli odreći komocije i svih udobnosti koje im omogućuju stari očevi?

Sve je to piši me vrit, ta pobuna sinova, taj novi kvadrat lažirane metanoje. I markos bi htio biti larcenetovac, al' se ne odriče Rahana:)))

Edited by - stinky on 05/01/2024 14:35:46
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 14:36:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Salkan, si čitao Texasa?


Još nisam, ne
Ali ću sigurno, prije svega zbog ovoga što sam na livadi saznao o Kidu. Kupio sam onih nekoliko klupskih StripRevija i pročitao uvod, ali po ovome što čitam ovdje, strip treba ozbiljno pročitati i analizirati

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 14:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ono što se uvijek dešava kod crnaca, što Igor francuzićima i jest, jest pokušaj oslobođenja od okova.

Metanoja je neš slično. Oslobođenje od okova. Grijeha. Al, u smislu da ih ne ponavljaš.

Igor je velki crtač. Punker, hebač i pustolov. Tak sam sebe crta. Ne sudim.

Moglo bi se reći da mu je Texas Kid bio neuspješan pokušaj metanoje.











Edited by - frano on 05/01/2024 15:55:43
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 15:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ili je pak uspjela.
Iz papka u tulipana.

Metanoja je metanoja na svim ravnima.

hihihi...


Glede nekakvih sukoba mene i Igora.
Ma nema tu niš posebno.

Obojao sam jednu njegovu tablu, njemu je bilo skroz svejedno. Njegova supruga je to teško primila, shvatila kao provokaciju. Nakon toga ode sve nizbrdo.

Izvrijeđao me (a do tog ga je bolio džon) i rekao da za njega više ne postojim.

Nihilirao me.
:)

hijoj


Edited by - frano on 05/01/2024 15:57:24
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 15:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Saltan, bez obzira na svu gornju analitičku kritiku, vrijedi strip imati zbog upečatljive likovnosti.

A, mnoge draška i scenaristički i to na nekom animalnom, nivou.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 18:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dečki, hajmo ovako. Frano, ako može, vodio bih neko vrijeme livadu, s točno usmjerenim pitanjima. Naravno, treba biti sudjelovanja, a ne da se ljudi srame.

Prvo pitanje: treba li strip izražavati vrijednost (ideju)?

Napomena - ideju uzimam u izvornom smislu, što je blisko pojmu vrijednosti. Vrijednost pak možemo, za naše potrebe, shvatiti kao usmjerenje, ili životno usmjerenje na ono što se obično naziva lijepo, dobro, istinito. Nema sada potrebe za opširnim objašnjenjem, jer svi mi na neki način već znamo što je to dobro, istinito itd. Dakle, odgovarajte po vašem predrazumijevanju.

Dodatak - odgovor može biti skroz kratak (jedna rečenica), može biti i objašnjavajući (esej). Na volju svakome.

Prozivam redom: Frano? Salkan? Lolito? Macan? Macon? Kiky? Mladjo? Kruger? Peyo? Poncho? Spock? itd. itd...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 05/01/2024 : 18:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nebi bilo loše započeti od ideje.

Autori često krenu ni ne znajući kud.
Ali, i to je ideja :)

Življenje iste, iskustvo iste, ne samo AI kombiniranje poznatih elemenata, daju ideji snagu.
Uobličenja na papiru.

Stinky, livada je tvoja.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 18:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
okej, frano
da ne bude dijalog nas dvojice, pričekajmo što drugi kažu: treba li strip izražavati vrijednost?

pa ćemo razgovarati
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 18:48:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Da, apsolutno
Ideja mora postojati, jer zasniva komunikaciju na relaciji autor-čitalac.
Bez ideje, nakon određenog vremena, sve blijedi i vodi u sivilo i uniformisanost
Ali!
Autor je taj koji na dovoljno jasan način mora ponuditi svoju ideju da bi otpočeo komunikaciju, a jedino komunikacija sa publikom donosi traženu dimenziju napretka; što je u osnovi kao seks, obostrano zadovoljstvo na više nivoa koje će iščistiti put za dalje. A dalje uvijek mora postojati.
Dalje je smjer koji se mora slijediti, sad kad se već odlučilo istupiti iz mase.
Paradajz, cipele, fišeci u glavu iz mase
Ali samo naprijed

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2024 : 18:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano i Salkan: je li za vas "ideja" bilo što što autor zamisli u svojoj glavi i na jasan način artikulira u strip? Ili ta ideja mora biti već zajedničko polje koje povezuje autora i čitatelja, dakle, vrijednost koja je već kao takva priznata u svijetu (i prije nego je autor zamislio svoju priču)?
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 05/01/2024 : 18:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Po meni, ne mora
Artikuliranje, kako kažeš, je ključ
Zašto ja ne bih kao čitač prihvatio neke nove vrijednosti (ideje), za koje dotad nisam znao, ili čak nisam razmišljao o njima?
Ovo je umjetnost
Umjetnost nosi ideja i snaga autora
Pa čak ako se i ne slažem sa onim što autor pokušava reći, prvo cijenim njegov napor u stvaranju
Sve jasno ko dan

Škafiškafnjak
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.68 seconds. Snitz Forums 2000