forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2024 : 14:41:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, ti si pravi, jer si jedini napravio stripove protiv peškića, protiv evolucije, protiv ateista. Dirnuo si te svete krave i odmah su ti zamjerili. Ovi tolerantni, koji se zalažu za različitosti.

A kako bi ti ocijenio svoj crtež u Tulipanu, Ocu i Indiji naspram Papka i Mostarskih želja?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2024 : 14:43:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
I također, sad kad tebe privodimo kraju, pripremi Poglavicu jelena. Pa ćemo malo pričati o tome. I Žeželju. Važi?
Da vidimo što Salkan zna.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 14:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Može!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 14:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tulipan 3+
Papak -3
Mostar 3
Skice iz Indije 4

Skice iz Indije su mi najdraže.
Nema olovke. Čisti crtež, akvarel. Ide kak ide. Nema šminkanja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2024 : 15:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ali, nisu li Skice neujednačene? Tu ima perfekcije, ali i slabijih izdanja. Papak i Mostar su nekak najbolje izglancani.
Čudno je da ti Tulipana stavljaš više, jer tam ima dosta šalabajzanja. Ne bih ja stavio Tulipana više od ovih tvojih hitova za publiku. Tulipan je sličan ko Indija: od sjaja do bijede.

U Indiji i Tulipanu, kad ti crtež ima tendenciju prema realističnijem, obvezatnijem, to je perfekcija. Ali to nije uvijek, dosta ima ležernosti. Znači, ja bih da Papak 2 i 3 budu to: tendencija prema realističnosti. Ne onaj mesnati (mesarski) Kordejev crtež, nego baš ova tvoja tendencija. Tako bih ja birao. Ležernost bih izbacio, to nije moj favorit.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 15:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Svakako si u pravu glede savladavanja reališke.
Nekakav prirodan put je taj - da mi sve krademo iz prirode.

Ima tu i škola zanata. Mala, srednja i visoka. Zakoni crtanja su zakoni crtanja.

Kad se to projde, iz tog ispadne osobni rukopis.

Nikom nije isti. Hvala Bogu. Ali, ono što svako oko prepoznaje u osobnom rukopisu jest ipak znanje i vještina iza toga.

Crtanje iz ruke je kakti crtačev pravi rukopis.


Glede profesionalne ujednačenosti albuma si u pravu.
Ali, ona, ujednačenost, je smrt svakog napretka.

A, opet, koncentracija i kontinuitet je ono kaj bi bar po albumu trebali održat i izdržat...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 16:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tulipan, Smeće i Indija su rukopis u određenom trenutku.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 16:04:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Papak i Mostar su ujednačeni tehnički.
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 09/01/2024 : 20:00:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote


Nije za bacit, ovaj prevarant Manu. Dobra matematika?

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1287 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 09/01/2024 : 20:14:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ali, nisu li Skice neujednačene? Tu ima perfekcije, ali i slabijih izdanja. Papak i Mostar su nekak najbolje izglancani.
Čudno je da ti Tulipana stavljaš više, jer tam ima dosta šalabajzanja. Ne bih ja stavio Tulipana više od ovih tvojih hitova za publiku. Tulipan je sličan ko Indija: od sjaja do bijede.

U Indiji i Tulipanu, kad ti crtež ima tendenciju prema realističnijem, obvezatnijem, to je perfekcija. Ali to nije uvijek, dosta ima ležernosti. Znači, ja bih da Papak 2 i 3 budu to: tendencija prema realističnosti. Ne onaj mesnati (mesarski) Kordejev crtež, nego baš ova tvoja tendencija. Tako bih ja birao. Ležernost bih izbacio, to nije moj favorit.




Eh, Stinky, Stinky, ti o šalabajzanju ali ti fali puno toga. Znanja.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 09/01/2024 : 20:41:26  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]

Nije za bacit, ovaj prevarant Manu. Dobra matematika?



Manu vizualno najjači u Blastu, a istovremeno najslabiji u scenariju.

B.Izvještaj - fifti-fifti - priča - scenarij. Dojam - tak, tak - Salkanov insert je super.

Grupna terapija - izvrsno sve dok će se Manu uspijevat smijat sam sebi kolko je glup (kad to još uspije nenadrogiran, bit će pobjednik)

Borba svagdanja - izvrstan odnos oca i sina

Glede učenja jednih od drugih. Ja sam recimo puno naučio od Duplog iz Vojne. Kompozicija i tak, to. Puno više nego od Kordeja (draperija).

Naučio sam i od Stinkyija.

Tad da ... mozemo si pasat, ne pasat, ali svak od svakog možemo neš naučit.



Edited by - frano on 10/01/2024 07:17:32
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 09:39:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Proces usvanja i učenja traje neprekidno.
Tako su i u poslu crtača vidljivi utjecaji.
I to je dobro, ako ide kroz apsorpciju.

Neko zaglibi, tipa kolega Janjetov u kopiranju Moebiusovog rukopisa.

O scenarijima da ne pricamo.


Mislim, svašta bude, zaglibi čovjek u indiji...
Ili s kaubojima.

ihihihi

PS idem posudit opet Žeželja


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 10:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja često pišem o inspiraciji.
Nju isto dijelimo na tehničku i idejnu.

Kolega Janjetov je odvalio na Moebiusov grafizam. Šteta kaj je upao u kupus od Jodorovskog.


I tak.
Uvjetovani svakim udahom i izdahom.

Kaj vi mislite o tome?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 10:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pa nije "sloboda" valjda samo u preriji?
Ili još gore, u svemiru?
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 10/01/2024 : 10:42:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Možda treba preformulisat' pitanje
"Šta je Janjetov žrtvovao da bi njegovo ime bilo kraj Moebiusovog na Inkalima itd."?
:)

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 11:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sebe?

Već sam po tome gruvao, Inkal je blago rečeno skup vkradenih stvari. Jodorovsky tak dejstvuje. Uvjetovani jesmo, i kaj, lik otvori neku knjigu i drpa. "AI" pristup. Sklapaš odasvud.
To se tak osjeti u tom stripu.

Moebius je to pak risal slobodno i prozračno, oku ugodno (i boje su lijepe) tu jest vrijednost.

I to je valjda nekak osvojilo publiku, vizuala, dok su najbolje scenarističke stvari nutra (opet) iz indije.

I eto.
Zaprav je s te strane čast za crtača bit dio tog čušpajza.




Edited by - frano on 10/01/2024 12:30:40
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 12:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Koja je ideja Incala?


Jerbo ljudi su na nešt tam ipak trznuli.
I to nema veze sa tadašnjim "novitetom" u mediju i žanru.

Jodo je drpiral iz klasika duhovne misli.

I sve je to zbrčkal i navukel na "metafiziku" blentavih likova i kostima. Izvrtal je, brčkal je, i zapravo navukel publiku na bolesnu maštu.

Moebius, ionak zasićen drogiranjem štrika to ni ne znajući kak i zašto. Jerbo kad štrika svoje, to onda riše - kak smo ono rekli - to onda riše intelektualac bez ideje, pa riše pakao.

Uglavnom, koja je to ideja u Incalu?









Edited by - frano on 10/01/2024 12:43:05
Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
599 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 10/01/2024 : 12:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Valjda kvintesencija.
Jer kako bi drukčije moderni vračevi uzimali pare naivnom narodu?
Ali nije Moebius samo Milan Tarot
On lijepo sluša, priča i crta :)

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 13:03:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kvintesencija u smislu špekulacije?
Čušpajz :)

Nema špekuliranja nit u duhovnosti niti u fizici.

Ovo kaj oni nude je najgora varijanta, nit vrit nit mimo...
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/01/2024 : 13:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Mislim da krivo gledate.
Ništa Janjetov nije žrtvovao ili izgubio.
Zapravo je samo uštedio vrijeme, što je jako pametno.

Janjetovu se pretpostavljem od početka sviđao Moebiusov stil i sigurno je pomislio, ja bih volio ovako crtati.
To samo znači da nije postojao Moebius i da je Janjetov sam sa sobom nastavio crtati dovoljno dugo (godinu, pet ili deset ili tisuću)
došao bi do tog stila.
Ovako je preskočio taj period isprobavanja i nezadovoljstva, odmah startao od onoga što mu je dobro i nastavio dalje.
E sad, pitanje je zašto se nakon ovoliko godina nije značajno pomakao od tog početka i nadogradio ono na čemu je Moebius stao ili zapeo?
Mislim da su tri moguća odgovora.
Podcjenivački odgovor: Janjetovu možda treba za sljedeći level još pet, deset, sto godina crtanja.
Odgovor Moebiusovih fanova: Moebiusov stil je već najveći vrhunac koji se može doseći takvim pristupom i od tud može samo nizbrdo.
Ekonomski odgovor: Ljudi žele Moebiusa čak i ako je ruka tuđa.

Inače, ja nikad nisam imao sklonost prema Moebiusovom stilu.
Hladno, sterilno, hermetično.
Vjerujem da će AI taj stil bez problema skinuti ako već nije.
Moebius je volio koristiti foto reference, linija je bez velike varijacije, sjenčenje više-manje tipizirano.
Trivijalno za AI već sada.

Naravno, ovdje govorimo samo o stilu tj. rukopisu (kako se crta, iscrtava, boja i slično).
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 13:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Moebius je privlačan. Grafički, linijski, jako je čist. Za razliku mu od ideja:)
Ako odmah kreneš to kopirati, super, ali u zanatu, u znanju preskačeš štošta. I nisi svoj.

Kolko ima Magnusovaca, Loiselovaca, Mijazakijevaca itd.

Nisu svoji.









Edited by - frano on 10/01/2024 13:17:44
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 13:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Lavrić je Ratmana crtao u različitim poznatim stilovima. Zašto? Zato jer može, objašnjava on sam.

Mogu i ja govorit engleski i ruski pa nije to, to.

Bljeda je to tek kopija izvornika.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 10/01/2024 : 13:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I nisam svoj dok to radim :)
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/01/2024 : 13:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Moebius je privlačan. Grafički, linijski, jako je čist. Za razliku mu od ideja:)
Ako odmah kreneš to kopirati, super, ali u zanatu, u znanju preskačeš štošta. I nisi svoj.

Kolko ima Magnusovaca, Loiselovaca, Mijazakijevaca itd.

Nisu svoji.



A Tezukovaca ?
Milioni !
I izdominirali su praktički cijeli crtački svijet.
A nitko se ne buni da nisu svoji
Samo daj još! Davaj što više!
Evo i čitaju s desna na lijevo
A ti napadaš Janjetova i valjda jednog i pol Magnusovca
Ima tih Tezukovaca anime-ovaca i ovdje
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/01/2024 : 13:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
A sve kriv Disney.
Od svega, Tezuka je baš one Bambijeve oči našao za iskopirat.
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000