forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 STRIPOVI.COM OSKAR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 151

Zula
Average Member

988 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/01/2024 : 11:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Baš bih volio vidjeti koliko ljudi Pulp Fiction smatra dramom umjesto krimića.


Pulp Fiction mi je jedan od najboljih filmova, gledao sam ga više puta u kinu kad se počeo prikazivati, i ne bih znao kojem žanru on pripada isključivo. Dosta je blizu da bude krimić, jer eto, ima dosta nasilja i ubijanja, a glavni likovi su kriminalci. Opet, kad bi ljubitelji Pulp Fictiona pobrojali koliko puta su se nasmijali u filmu, mogao bi biti i - komedija.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/01/2024 : 11:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

kad kazemo “drama” svi znamo koji filmovi idu u taj zanr?



Ni za jedan žanr se ne bi ljudi složili svi oko svačega.

Ja i kad vidim da neko pogrešno nominuje, neću da ga ispravljam direktno, ako mislim da će reagovati sa - ti si arogantan/drzak, što mi pametuješ, hoću da nominujem šta ja hoću---bla bla...

A posebno, što iz različitog ugla možemo biti u pravu, zbog mešanja žanrova.

Mnogi ljubitelji Kuma (The Godfather) npr. bi za sebe rekli da ne vole ili ne gledaju drame.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8168 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 19/01/2024 : 11:50:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Slažem se u potpunosti s difoolom

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/01/2024 : 11:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts



Mnogi ljubitelji Kuma (The Godfather) npr. bi za sebe rekli da ne vole ili ne gledaju drame.



Nisam video post Ernie Pike-a, dok sam primer kucao ovaj.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/01/2024 : 11:53:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Slažem se u potpunosti s difoolom



I ja se slažem da nisu krimići, ali mnogi ih doživljaju tako, pa to znači da se svi ne slažu.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/01/2024 : 12:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec


Baš bih volio vidjeti koliko ljudi Pulp Fiction smatra dramom umjesto krimića.



Iz te dvojbe sam ga i nominovao. Iskreno, on je meni po nekoj mojoj definiciji film akcije. Krimić ne može da bude. U isti koš bi mogao da uđe i Kum, Reservoir dogs i gomila drugih... A svi oni su po onoj opštoj definiciji drame.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4939 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 19/01/2024 : 12:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Nisu krimići, ako ćemo pod "krimić" uzeti usku definiciju da je to detektivska priča kojoj se kroz policijsku proceduru rješava neki zločin.

Ako ćemo umjesto toga misliti na "krimi film" onda jesu. Jer to su gangsterski filmovi, a "gangsterski film" je podžanr "krimi filma".

Ako ćemo tako, onda je i "krimić" (u onoj mandićevsko-difoolovskoj definiciji) isto podžanr drame. Konkretno, to je policijsko-kriminalna drama https://en.wikipedia.org/wiki/Police_procedural

Edited by - vukozec on 19/01/2024 12:19:17
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4939 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 19/01/2024 : 12:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ali da, ni ja ne volim zapravo pojam "krimić", jer kod nas je to i u filmu i u književnosti povijesno sinonim za "detektivsku priču", tako sam i ja bio naučen. Eng. pojam "crime film" je širi, samo "krimi film" opet zvuči slično kao "krimić", a "film o kriminalu" zvuči nezgrapno.

Btw, klasični "krimić" se dosta križa sa jednim kultnim žanrom, kojeg nit smo nominirali, nit smo spomenuli dosad: film noirom. Samo, avaj, u noiru je opet naglasak na psihološku i emocionalnu - dramu! :))

Edited by - vukozec on 19/01/2024 12:29:20
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/01/2024 : 12:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec



Btw, klasični "krimić" se dosta križa sa jednim kultnim žanrom, kojeg nit smo nominirali, nit smo spomenuli dosad: film noirom. Samo, avaj, u noiru je opet naglasak na psihološku i emocionalnu - dramu! :))



I amerikanci su koristili "crime", pre nego što je francuski termin "noire" više zaživeo. Mnogi policijski filmovi spadaju u trilere, dok se ono što mi nazivamo kriminalistički/crime uglavnom odnosi na noire.

U širem smislu, kriminalistički je i "whodunit" (Agata Kristi stil) ili što bi ti rekao "detektivska priča", mada istražitelj ne mora da bude ni policijski inspektor, ni privatni detektiv, nego može i običan čovek, amater.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4939 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 19/01/2024 : 12:46:18  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno, "detektiv" ne mora biti profesija, može biti i detektiv amater, važan je detektivski postupak koji vodi radnju.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/01/2024 : 13:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ukoliko nisu bili, stavi i :
Awakenings (1990)
Here on Earth (2000)
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/01/2024 : 13:56:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Isaac Asimov je SF definirao kao "žarn koji se bavi reakcijom ljudskih bića na znastvene i tehnološke promjene". Mogli bi reći da u takvu definiciju SF-a spadaju i Star Wars i distopijski postapokaliptični filmovi poput Mad Maxa, oni jesu u većoj ili manjoj mjeri reakcije na tehnološke promjene. Bez stvarnih postignuća u svermirskom istraživanu, naoružanju, itd., SW sigurno ne bi prikazivali borbe svemirskih letjelica i uništavanja planeta laserskim zrakama, kao što ni Mad Max (2) ne bi postojao bez uloge nafte u 20. st i neminovne konačnosti njene eksplotacije.

Međutim, Robert A. Henlien definira da je SF "realistična spekulacija o mogućim budućim događajima, bazirana na solidnom poznavanju sadašnjeg i prošlog stvarnog Svijeta, te temeljitom shvaćanju prirode i značaja znastvene metode". U takvo inzistiranje na realističnosti i znastvenoj metodi Star Wars i Peti element teško da mogu upasti (s druge strane, Mad Max što se mene tiče može puno komotnije).

Postoji i krovni pojam "spekulativne fikcije", a možda bi bilo interesantno umjesto trpanja svega u isti koš raspravljati o podžanrovima, pa birati najbolje od hard SF-a, soft SF-a, space opera, steampunka, cyberpunka, postapokaliptičnog SF-a, itd. No praktičnosti radi, za potrebe ovog topica možda je najlakše prikloniti se mišljenju Lestera del Reya koji kaže da "čak i najposvećeniji ljubitelji imaju probleme definirati što je to SF", te da je to stoga što "ne postoje lako definirani limiti SF-a", pa onda sve to ipak uzeti skupa i u SF računati sve za što sami mislimo/osjećamo da je SF.



To su rasprave još od pre pola veka i više, a mi, kao marksisitički orijentisana nacija u ono vreme, smo se držali definicije Darka Suvina, koja kaže da mora postojati neki "novum" u prikazanom svetu, a koji savremena nauka prihvata kao moguć. Mora biti spoj začudnosti i saznanja (estrangement i cognition). Ja sam uvek imao problem sa onim delom o "savremenosti", jer znači da ono što je gledano kao moguće juče, može biti nemoguće danas, i opet moguće sutra. Želim neku stabilnost u odrednicama, koliku-toliku. Nije teško videti zašto još manje volim ove odrednice vezane za osećaj, koji je još neuhvatljivija stvar. Ista osoba može osećati jedno danas, a drugo sutra. U tim slučajevima, definicije su nepotrebne.

(Usput, nešto slično važi i za istorijsku fikciju. Ono što je u svoje vreme bila savremena priča, danas se može gledati kao istorijska. Na primer, Tom Jones. Ali takva promena je neminovnija u ovom slučaju.)

John Klute ima čitavu istoriju termina u Encyclopedia of Science Fiction, ali i on je ispalio mnoge spektakularne ćorke u teorijsku "podlogu" (koju bih ja pre zvao nadgradnjom).

Moj stav je: "žanr" je pokušaj da se omogući prosečnosti da (p)ostane kompetentna sa natprosečnošću - drugim rečima, da se kreativnost uhvati u formule.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/01/2024 : 14:08:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Jedna rasprava o Kumu, deset godina ranije:

quote:


Johnny Difool:

Samo jedna opaska: Kumovi nisu krimići!

To su epske gangsterske drame koje se sve vremenima trajanja protežu na nekoliko godina, pa već po tome ne spadaju u krimiće za koje je karakteristično jedinstvo mjesta i vremena zbivanja.
Naime, nijedan krimić, ma koliko netko rastezao taj pojam, ne može trajati nekoliko godina, jer u tom slučaju priča o zločinu i(li) njegovom rješavanju gubi smisao.





A vidite, baš ovo što sam ja boldovao u gornjem pasusu je spadalo u definiciju drame kod Starih Grka, a ovde se uzima kao dokaz za suprotno.

Ali posle Grka je Šekspir napisao Antonija i Kleopatru (između drugih stvari), i proširio pozornicu kroz razne zemlje i mnoge godine. Naravno, u vreme klasicizma upravo to se koristilo kao dokaz da Šekspir nije veliki dramatičar, ali onda je Dr. Džonson rekao da su to budalaštine, da je takav sam život, a umetnost, ako zanemari život, gubi bitku.

I tako danas imao sijaset pravila, različitih po poreklu i kontekstu, i svaka osoba može da se poziva na šta hoće. Imamo melodramu (= muzička drama), što je dugo vremena bilo samo drugo ime za operu. Pera će da koristi reč "drama" kolokvijalno, Žika metaforički, Peca bukvalno, ali u užem smislu, i svi će se spektakularno nerazumeti. Ok, možda je i to deo zabave.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2820 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 19/01/2024 : 14:10:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Suvinova definicija je i dalje aktualna na sveučilištima na zapadu.
Po meni je najbolja Campbellova definicija da je SF ono što objavljuju SF urednici.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/01/2024 : 14:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Peti element, kao i Star Wars, bi bio klasični primjer space opere. To je podžanr SF-a, nastao iz potrebe da se opiše SF-ove koji manje imaju uporište u realističnoj znanosti, a više u potpuno izmaštanom fanatsyju. Postoji i pojam science fantasy, ali se rjeđe koristi ("science" opet baš ne paše). Sam George Lucas je rekao da Star Wars nisu SF, već fantasy i space opera.



Može da se prihvati donekle, u smislu u kome "opera" asocira na preteranost. Scenografski gledano, Peti element je poput Valerijana - s tom razlikom što Valerian ima mnogo više hoda/trajanja i može da menja žanrove veoma lako. Ta spejs opera je stožer koji povezuje sve epizode Valeriana, dok je The Fifth element zaokružen i to je što je.

Ali evo jednog problema kod ovog podžanra: Zvezdane staze su sličnije Guliverovim putovanjima nego Dini.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/01/2024 : 15:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Kao sto se i ljudi vise ne dijele na samo muskarce i zene, treba se prihvatiti i cinjenica da se i filmski zanrovi dijele na vise kompleksnih zanrova.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1663 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/01/2024 : 16:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Dobro si rekao "kao što se...", možda i predobro!

Jer se uopšte "ne dele". Nije ovo ILI ono, već može biti i ovo i ono. I u tome jeste problem ovde, u toj spontanoj haotičnosti, koje nagrade po svojoj prirodi teže da izbegnu. (Na primer, ne može isti čovek za isti rad da dobije Nobelove nagrade iz više kategorija.)

Uzmimo Dikensovog Dejvida Koperfilda. Neko ko je došao sa filmskih studija, a ne zna ništa o tom romanu (ako je to moguće, jer postoji zilion filmskih adaptacija, ali privremeno zamislimo takvog), bi ga verovatno okarakterisao kao dramu, što ja u praksi nikad nisam čuo. On se označava kao bildungroman, što znači priča o odrastanju.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 19/01/2024 16:14:00
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/01/2024 : 16:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Dobro si rekao "kao što se...", možda i predobro!

Jer se uopšte "ne dele". Nije ovo ILI ono, već može biti i ovo i ono. I u tome jeste problem ovde, u toj spontanoj haotičnosti, koje nagrade po svojoj prirodi teže da izbegnu. (Na primer, ne može isti čovek za isti rad da dobije Nobelove nagrade iz više kategorija.)

Uzmimo Dikensovog Dejvida Koperfilda. Neko ko je došao sa filmskih studija, a ne zna ništa o tom romanu (ako je to moguće, jer postoji zilion filmskih adaptacija, ali privremeno zamislimo takvog), bi ga verovatno okarakterisao kao dramu, što ja u praksi nikad nisam čuo. On se označava kao bildungroman, što znači priča o odrastanju.



Nekako sam Koperfilda uvek uspevao da izbegnem. Trk prošle godine sam pogledao ovo:

https://www.imdb.com/title/tt6439020/?ref_=nm_flmg_t_5_act

The Personal History of David Copperfield
Go to Top of Page

dovlajoe
Junior Member



Serbia
345 Posts

Member since 11/01/2019

Posted - 19/01/2024 : 19:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dovlajoe a Private Message  Reply with Quote
Svi oni koje žulja stavljanje Kumova, Bilo jednom u Americi, Shawshanka u žanr drame, umesto krutog preispitivanja žanrovske pripadnosti istih, trebalo bi da krenu odnazad sistemom eliminacije , tj. da pomenute filmove pokušaju ugurati u druge žanrove. I videće da 'najbolje stoje'u drami. A najprostije je pogledati podnaslove na IMDB-u, koga moramo smatrati kredibilnim za ovo razvrstavanje žanrova.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

988 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/01/2024 : 19:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dovlajoe

Svi oni koje žulja stavljanje Kumova, Bilo jednom u Americi, Shawshanka u žanr drame, umesto krutog preispitivanja žanrovske pripadnosti istih, trebalo bi da krenu odnazad sistemom eliminacije , tj. da pomenute filmove pokušaju ugurati u druge žanrove. I videće da 'najbolje stoje'u drami. A najprostije je pogledati podnaslove na IMDB-u, koga moramo smatrati kredibilnim za ovo razvrstavanje žanrova.


Ne moramo, ne ne...
Kad bi IMDB bio sveta krava filma i žanra, onda bi i ova zabava biranja na forumu bila besmislena. Mogli bi samo prepisati rangove po žanrovima.

Navedena 3 filma za mene su drame, ali mafijaška, krimi i zatvorska. I sva 3 mogu biti prva u tim kategorijam. Ako su svi samo drama jedna od njih biti će najviše treći...

Edited by - Zula on 19/01/2024 19:41:51
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4939 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 20/01/2024 : 02:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno da ne moramo uzimati ono što kaže imdb kao u kamen uklesano.

I naravno da je imdb kredibilan i legitiman vox populi.

:)

Edited by - vukozec on 20/01/2024 02:42:24
Go to Top of Page

Zula
Average Member

988 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 20/01/2024 : 09:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Naravno da ne moramo uzimati ono što kaže imdb kao u kamen uklesano.

I naravno da je imdb kredibilan i legitiman vox populi.

:)


Znaš kako to ide...
Vox Populi > Vox Dei > Sveta Krava
😜
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4271 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/01/2024 : 19:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
- La vita è bella
- Ikiru
- Mar adentro
- The Elephant Man
- Dead Poets Society
- Magnolia
- A Beautiful Mind
- The Green Mile
- Pleasantville
- Big Fish
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 22/01/2024 : 08:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I šta dalje?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7598 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/01/2024 : 09:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Treba Savić da prikupi nominacije na jedno mesto i objavi početak glasanja?

Još dosta dobrih (posebno starijih) drama nije nominovano, ali ja sam ispucao pravo na nominacije.
Go to Top of Page
Page: of 151 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000