forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kolekcija filmova & serija (VHS, DVD, USB...)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/01/2024 : 15:42:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Steal Big, Steal Little (1995)
VHS: Dobar, loš i… lova

Kako sam Garcijevom izvedbom u filmu Swing Vote ostao oduševljen te i pomalo zaboravio kako se radi o sjajnom glumcu, odlučio sam pogledati još jedan njegov film, snimljen koju godinu ranije. U ovom filmu, Garcia se suočava s izazovnim zadatkom glumeći braću blizance suprotnih karaktera, jednog poštenog i dobrodušnog, a drugog egoističnog i zainteresiranog samo za novac. Film pruža dosta zabave koji većinom svoju radnju temelji kroz retrospektivu različitih događaja koji utječu dosta i na naše raspoloženje – čas smo sretni, čas smo ljuti i u nevjerici na nekakve situacije, čas se opet smijemo. Međutim, na kraju sve sjedne na svoje mjesto, iako mi je bilo pomalo i teško povjerovati da se ovaj drugi brat tako brzo na kraju otrijeznio i promijenio svoj karakter. Opet, posmatram tu situaciju i na neki način je razumijem budući da je život dobroga brata opasno bio ugrožen i visio o niti (ili bolje rečeno, užetu) pa je moguće da je ta životna prijetnja bila ključna točka koja je potaknula drugoga (zločestog) brata da napusti svoj raniji, sebični stav i promijeni svoje ponašanje koje ga je oblikovalo kroz veći dio filma. Uz to, kada u filmu imate glumce poput Alana Arkina i Joea Pantoliana, film jednostavno ne može razočarati.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/01/2024 : 16:17:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Primjetio sam da forumaši na ovom sajtu veoma vole stripove u onim kolekcionarskim kutijama.
Osobno i meni to izgleda stvarno prekrasno i volim to vidjet kod nekoga u kolekciji.

Glede VHS-a, prošle godine sam nabavio ovo (slike ispod) neznajući da je i ovo kod nas izlazilo u ovakvom obliku.
Je li imao netko dodira s ovakvim pakiranjima i kada se to moglo uzeti?
Paka je pisao ovdje da su mu ta kartonska pakiranja odlična, pa evo par slikica i ovih, ako netko nije vidio.
Ja se nisam s ovim prije susretao.










Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/01/2024 : 17:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Universal Soldier (1992)
VHS & DVD: Univerzalni vojnik

Jean Claude Van Damme – kod nas u djetinstvu je bio bog, prava ikona čije smo filmove s nestrpljenjem iščekivali da izađu na VHS-u pa da ih pogledamo. Kako u tom trenutku još nisam posjedovao videorekorder (ali uskoro ću ga tada dobiti), bilo je možda nekoliko kuća u našem malom mjestašcu tko ga je tada imao, a među njima je bio i moj ponajbolji prijetelj iz razreda. Kako je njegov tata stalno plovio, uvijek bi mu po povratku kući donio super cool stvari – prvi je u mjestu imao mountain bike, ej s čak 18 brzina! Dok smo mi ostali morali se zadovoljiti s BMX-ovima i pony biciklima (neki rijetki su imali i tzv. specijalku koja je imala isto nešto brzina). Isprike zbog male digresije, uglavnom njegov tata mu je donio (čini mi se iz Kine tada) i ovaj film Univerzalni vojnik na VHS-u čim je izišao (naravno, bez titlova na HR, samo čisti eng.) I kako se potrefilo da mu je uskoro bio rođendan, pozvao nas doma i onda smo svi gledali, imali premijeru ovog filma koji je bio prava poslastica za nas tadašnje klince. To je bila takva jednostavna dječačka strast prema filmovima s akcijom, posebice prema takvim junacima kao što su Van Damme gdje su borilačke vještine bile u prvom planu. I prilično nas je tad začudio početak ovog filma kad je naš junak ubijen i to praktički u prvim minutama filma

I danas, gledajući ovaj film, točno oživljava sjećanja na to lijepo razdoblje djetinjstva. Bez obzira na to, „Universal Soldier“ ostaje dobar film i danas, što djelomično pripisujem i redateljskom umijeću Rolanda Emmericha. Priča je i dalje učinkovita, a film obiluje akcijom. Po mom mišljenju, Van Damme i Lundgren su ovdje u svom prajmu, Lundgrenu je možda ovo i naj film pored recimo Obračuna u Malom Tokiju i onoga Joshua Tree. Čak je u to vrijeme bilo i neko njihovo naguravanje (Van Dammea i Lundgrena) u Cannesu za festivala u vrijeme promocije filma, ali priznali su kasnije da je to samo bio kao prank (https://www.youtube.com/watch?v=VCcm-IkVmTw).

U ovom filmu sve funkcionira sjajno za mene – počevši od uvodnih sekvenci, tajanstvenog kamiona na razvlačenje, univerzalnih vojnika s kamericama, tučnjave u baru do velikog finala pod kišom koja još više pojačava tu atmosferu. Posebno izdvajam onaj trenutak kada Lundgren baca bombu na Van Dammeovu curu, smatra se da ju je ubio, a Van Damme se diže u slow motionu iz blata sav nabrijan, u pozadini vatra, kiša samo dodatno pojačava, muzika na vrhuncu i onda se zaleti zveknut Lundgrena high-kickom.. ma predivno! Ovo je jedan od takvih filmova koje sam htio/uspio nabaviti i u VHS-u i DVD izdanju.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/01/2024 : 21:25:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Timecop (1994)
VHS: Vremenski policajac

Poslije Universal Soldiera, htio sam testirat malo i ovaj film da vidim kako danas izgleda, a osim toga, općenito volim filmove koji istražuju premisu putovanja kroz vrijeme budući da uvijek izazivaju mnoga razmišljanja o tome što bismo učinili da i mi sami imamo mogućnost takvog putovanja te koji događaj bismo eventualno voljeli promijeniti u našoj prošlosti. Rekao bih da su Universal Soldier i Timecop najkvalitetniji Van Dammeovi filmovi jer se jasno vidi da je režija na jednom drugačijem, višem nivou u usporedbi s nekim njegovim ranijim ostvarenjima. Ron Silver kao glavni negativac dosta dobar u ulozi pokvarenog političara koji na zanimljiv način prikuplja sredstva za predsjedničku utrku, a posebno me nasmijala scena u kojoj kaže mlađem sebi u prošlosti da prestane jesti čokoladice, ha ha ha. Ipak, sama završnica filma i nije po meni najsretnije odrađena, posebno one scene na krovovima koje su, čini se, bile namijenjene dramatiziranju do maksimuma i opet se, kao i u Universal Soldieru, taj klimaks odvija po kiši.

Inače, postoji ona jedna epizoda u seriji „Prijatelji“, gdje je Van Damme u cameo ulozi, pa kad ga vide Monica i Rachel, a Monica upravo spominje ovaj film i kao da objašnjava Rachel i govori: „On je totalno promijenio vrijeme!“. To mi je nekako ostalo urezano u sjećanju iz gledanja te serije i fora mi je bilo kad sam vidio to prvi put (između 12. i 17. sekunde videa: https://www.youtube.com/watch?v=uiU3BurhrjE).


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 17/01/2024 : 22:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Twister (1996)
VHS & DVD: Twister

Ranije sam spomenuo u ovom topicu kako su krajem 90-ih filmovi katastrofe bili izuzetno interesantni i sjećam se da su tada bili dosta gledani i traženi u videotekama: Twister (1996), Dante's Peak (1997), Volcano (1997), Deep Impact (1998), Armageddon (1998).. Ne vjerujem da sam Twister otada pogledao i baš me ugodno iznenadio koliko je to i danas kvalitetan film. Mnoštvo poznatih glumaca (neki više, neki manje poznati), jako luda ekipa u lovu na tornade, ali kako je samo opičen Philip Seymour Hoffman, kako me nasmijao svojom urnebesnom pojavom u gotovo svakoj sceni u kojoj se njegov lik pojavljuje. I ta legendarna Dorothy, zapravo njih 4. Zanimljiv zadatak su imali (4 pokušaja samo), a ovo me podsjetilo na jednu Mister Noovu epizodu čiju sam recenziju radio s Dodsferdom, Lov na mikrofilm, priči u kojoj sam saznao da postoje tzv. Lovci na uragane koji posebnim zrakoplovima ulete u tornada i tako skupljaju ta meteorološka mjerenja, nešto slično kako smo vidjeli i u ovom Twisteru ulogu Dorothy u kojoj je bilo smješteno mnoštvo onih kuglica (senzora) koje je uragan morao usisati da bi oni na osnovu njih mogli dobiti potrebna mjerenja i da bi mogli na vrijeme ljude upozoriti kad pristiže tornado.

Nisam dugo gledao ovaj film, pa mi je dosta toga izblijedilo iz sjećanja, ali ona krava koja leti – e, nju nisam zaboravio! Helen Hunt i Bill Paxton sjajno surađuju zajedno, baš ih je super za vidjeti, a malo ti dođe žao one ženskice koja je kao trebala postati buduća žena Paxtonovog lika, ali jasno se vidjelo da ona nije niti blizu tog avanturističkog duha i da se uopće ne uklapa u tu njihovu ekipu, pa je bilo nekako jasno da će unatoč tim razvodnim papirima, stari par već naći svoj put da ostanu skupa. Uzbudljiv film od početka do kraja, a imam ga i na DVD-u na kojem sam primjetio da postoje i oni specijalni dodaci poput dokumentaraca i komentara redatelja, nešto što ja baš volim pogledati i saznati više o samom filmu.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 18/01/2024 20:33:58
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/01/2024 : 12:20:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Dante's Peak (1997)
VHS & DVD: Danteov vrh

Poslije Twistera, odlučio sam nastaviti s filmovima katastrofe i krenuti prema Danteovu vrhu. Sve mi se čini da je ovaj film možda nastao kao rezultat uspjeha i dobrog prijema Twistera, ali su kreatori ovdje odlučili podići ljestvicu s nečim još razornijim od tornada. Uspoređujući oba filma, primjećujem da ekipa ovdje nije tako ekscentrična i potpuno otkačena s vrckavim dijalozima kao što je to bilo u Twisteru već je fokus više na pojedincu, odnosno na liku Piercea Brosnana, glasu razuma kojeg nitko isprva ne sluša dok upozorava na opasnost od planine koja je zapravo prava tempirana bomba.

Twister nas je odmah gurnuo u akciju, praktički odmah pokrenuo adrenalin, dok se ovdje nekih prvih sat vremena zapravo ništa značajno ne događa, osim što upoznajemo likove i njihove odnose u tom malom mjestu koje je proglašeno drugim najboljim mjestom za život u Americi u populaciji ispod 20 tisuća stanovnika. Pomalo ironično, kad pogledamo kraj filma, gdje je to isto mjesto postaje grad duhova i postoji jedino na karti. U usporebi s Twisterom, iako su oboje odlični kao pojedinci, Dante's Peak ne posjeduje niti tu potrebnu kemiju između Brosnana i Hamilton, a sigurno su na to ciljali, on ostao bez žene prije četiri godine, ona sama s djecom, jedno je vodilo drugom.. ne, apsolutno se ništa ne osjeti kod njih u odnosu na par Hunt i Paxton u Twisteru koji su po tom pitanju bili maestralni. Kada napokon počne sva ta katastrofa koja ih zadesi, film postaje dobar, iako ima nekih scena preko kojih ne možemo tek tako olako prijeći (ono prelaženje autom preko rijeke, prelaženje preko lave..), ali sve su to scene sa svrhom da podignu naš adrenalin i don't blink situacije kako bismo ostali fokusirani na ono što se događa u filmu. Sve u svemu, nije to toliko loše na kraju, ali moram kazati da je Twister ipak puno-puno bolji, s više akcije, više zanimljivih dijaloga i nezaboravnih i upečatljivih likova.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 18/01/2024 12:22:10
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/01/2024 : 20:31:56  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Deep Impact (1998)
VHS: Žestoki udar

Nastavljam svoje istraživanje filmova katastrofe, a sljedeći na redu je Deep Impact koji danas, barem za mene, ne posjeduje onu istu snagu koju je imao prije otprilike 25 godina. Unatoč brojnim poznatim licima, mišljenja sam da nisu dovoljno iskorištena, a jedini koji uvijek donosi nešto posebno je Morgan Freeman, koji uvijek ima tu svoju prepoznatljivu karizmu. Glumica Tea Leoni, jedna od vodećih uloga, za mene je jedna od najodvratnijih glumica koje postoje, baš je ono ne volim nikako vidjeti na ekranu. Njezina scena na kraju filma, gdje pokušava popraviti odnos s ocem djeluje mi prilično fake, i jedva sam čekao da je pomete plimni val. Bilo mi je čudno u sceni gdje Elijah Wood vozi motor kako bi pokupio svoju novu ženu, koja praktički u manje od minute odluči ovaj put napustiti obitelj. Samo dan ranije nije htjela ući u autobus zbog obitelji, ni pod razno, pa mi nije bilo jasno što se toliko promijenilo u jednom danu da ih je ovaj put tako olako ostavila. Spomenuo bih i scenu gdje je Robert Duvall u ulozi starijeg i iskusnijeg astronauta, a mlađi astronauti ga uopće ne poštuju, kao što će im taj starkelja. Sumnjam da bi u stvarnosti stručnjaci takvog kalibra pokazivali nedostatak poštovanja pred opasnom misijom koja ih je očekivala.

Film mi je većinom bio dosadan i naporan, jedva sam čekao da završi. Čak je i taj CGI pomalo smiješan, a na YT sam pročitao jedan komentar, kad je film izašao u 4K s još oštrijom slikom, CGI je postao još očajniji. Unutar možda 2-3 mjeseca te iste godine izašao je i Armageddon, čini mi se da je radnja, barem ona glavna, identična ovoj ovdje, kad isto skupina tih odvažnih astronauta mora izbušit duboku rupu u asteroidu da bi ga potom raznijeli nuklearkom. Moram i taj film provjeriti, mislim da ga imam u kolekciji, pa da malo usporedim s ovim koji ima u svom nazivu Deep, ali po meni ne posjeduje on nikakvu dubinu.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 18/01/2024 20:34:16
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 19/01/2024 : 11:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Armageddon (1998)
DVD: Armageddon

Armageddon je filmčina samo takva! Spektakularan u svakom pogledu. Pravi koktel testosterona i adrenalina gdje se u prvih 5 minuta filma događa više nego u cijelom Deep Impactu, a ni ritam radnje ne jenjava tijekom cijelog filma, akcija u filmu ne prestaje niti na trenutak. Ekipa filma je prepuna poznatih imena slično kao u Deep Impactu, ali ono što razlikuje Armageddon je živost i dinamika likova. Sjajna glumačka postava samo je jedan od aduta, a Buscemi je još jednom pokazao svoj izuzetan talent za humor te još kad mu se pridruži njegov kolega iz Farga, urnebes. Iako film traje čak 145 minuta, unatoč toj njegovoj dužini vrijeme dosta brzo prolazi zahvaljujući uzbudljivoj priči i sjajnoj režiji. Mene je svakako puno više impresionirao od Deep Impacta.

Zadivljujuća je i činjenica kako su oba filma, Deep Impact i Armageddon, gotovo istovremeno izašli sa sličnom tematikom. Ovaj fenomen podsjeća na sličan slučaj godinu ranije s filmovima Dante's Peak i Volcano. Je li to zaista slučajnost ili je pak nešto drugo u pitanju?


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 19/01/2024 11:11:11
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 19/01/2024 : 20:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Lethal Tender (1996)
VHS: Smrtonosna struja

Nedavno sam se posvetio filmovima u kojima su Jeff Fahey (Body Parts) i Gary Busey (Plato's Run) imali vodeće uloge, a ovaj put je došao red na ostvarenje gdje su se njihovi putevi ukrstili. Jedan kolega moje ekipe s drugog foruma, posvećenom detaljnijoj analizi filmova, opisuje ovaj naslov kao čisti Die Hard ripoff naglašavajući da unatoč zanimljivom glumačkom sastavu, film pati od nedostatka akcijskih scena koje bi jedan takav film morao imati. Dok me Fahey oduševio u Body Partsu, njegova uloga detektiva koja bi, prema svemu, ovdje trebala biti ključna, ona je gotovo beskorisna, koji se uglavnom šeće hodnicima utrobe postrojenja koje su zaposjeli teroristi i gotovo da ne poduzima nikakve značajne akcije, osim što smo saznali njegovu sposobnost da se vješto zna izvući iz lisica. Od svih zločinaca u ovom filmu, ubio je samo jednoga, i to ženu i to s leđa. S druge strane, Gary Busey koji se pojavljuje u svom prepoznatljivom psihopatskom izdanju s karakterističnim osmijehom, jedini koliko toliko pridonosi ovom lošem filmu, preuzimajući inicijativu i eliminirajući većinu negativaca, smanjujući konkurenciju za diobu plijena.

Već na samom početku film započinje nelogičnim postavkama, poput slanja detektiva (ne običnih policajaca, već detektiva!) da čuvaju postrojenje od tamo nekih potencijalnih nereda tijekom štrajka. Ako ne očekujemo previše, film može pružiti određenu dozu uzbuđenja, ali u cijelosti ostavlja dojam kritičnog nedostatka kvalitete, sveukupno - veomaaa loše.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 19/01/2024 20:10:44
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 19/01/2024 : 23:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Michael (1996)
VHS: Michael

Htio sam ovim filmom malo isprati gorak okus koji mi je pružio Lethal Tender gdje je u jednoj od najava prije toga filma upravo bio - Michael. Michael s Johnom Travoltom predstavlja pravu poslasticu i vrijedan podsjetnik na ono doba kada je bio ogroman hit. Još uvijek se sjećam vremena kada sam gledao Oprah show i to epizodu u kojoj je upravo Travolta bio gost i tada najavljivao ovaj film, a publika, naročito žene, jednostavno su poludjele za tim njegovim plesnim točkama. U Travoltinim filmovima upravo su te plesne sekvence nešto posebno gdje on uvijek nekako u film uspije njima unijeti neku svoju čaroliju, svoje specifične pokrete, a ovdje opet dolazi do izražaja scena u baru gdje pokazuje ono u čemu je on najbolji, rekao bih da mi se posebno svidjelo ono kad tijekom plesa izvode pokrete nalik boksačkom gardu i vidio sam da je to godinama kasnije objašnjavao nekim gostima u studiju kako se to izvodi pa su i oni izvodili te scene.

Veoma zabavan film, a usput sam i fan tih tzv. road trip filmova kad likovi putuju od jedne lokacije prema drugoj, a između toga se događa niz zanimljivih pustolovina. Najveće klupko na svijetu, najveća teflonska tava na svijetu, borba s bikom.. neke stvari koje su mi otprije ostale u sjećanju, a bilo je lijepo prisjetit se i ponovno proživjeti te trenutke. Osim Travolte, Andie MacDowell briljira u filmu i meni je ta ženska uvijek bila strašno simpatična, još iz onog Groundhog Daya. Ovdje je do izražaja došao i njen prekrasan glas dok pjeva country pjesmu u baru, jedan od emotivnih vrhunaca filma. Kada bih sastavljao listu najboljih Travoltinih filmova, tu listu ne bih nikako mogao zamisliti bez Michaela. Iako se i to njihovo putovanje u filmu može okarakterizirat kao besmisleno, opet je osvježavajuće vidjeti kako jedan film može spojiti toliko jednostavnih stvari i pritom pružiti toliko zabave. P.S. A i drago mi bilo za vidjet kad je Sparky oživio.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 19/01/2024 23:41:56
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 21/01/2024 : 21:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Phenomenon (1996)
VHS: Fenomen

Poslije Michaela, odlučio sam pogledati još jedan film s Johnom Travoltom iz iste godine, a Phenomenon mi je nekako prošao ispod radara budući da mi je ovo bio prvi put da ga gledam. Najava na pozadini kasete dodatno me zainteresirala i podigla očekivanja prije gledanja, a mogu odmah kazati da nisam bio razočaran, već sam uživao u još jednom uspješnom Travoltinom filmu koji u sebi sadrži dosta dobrih dijelova, a svakako je najveći interes oko Travoltina lika kad postane „fenomen“, odnosno kad dobije tu izuzetnu inteligenciju i sposobnost da čini stvari izvan uobičajenih ljudskih granica. Uz to, zanimljivo je za bilo pratiti reakcije ljudi iz zajednice i razmišljanja o tome kako bismo se sami nosili s tim da se nađemo u sličnoj situaciji. Pretpostavljao sam i pomalo strahovao da se stvari predobro odvijaju i da teško da će film imati nekakav happy end već sam imao filing da će prema kraju radnja krenuti u tužnijem tonu, ali uz malo razmišljanja o svemu što se dogodilo, zapravo treba na to gledati pozitivno jer je Travoltin lik ostavio velik utjecaj na živote ljudi oko sebe i to je ono što se pamti. Iako se njegov život ugasio, njegova ostavština i dalje živi kroz pozitivne promjene koje je unio u živote drugih, a da pritom nije od njih tražio ništa zauzvrat.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2024 : 12:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Mad City (1997)
VHS: Ludi grad

Uhvatila me Travoltomanija pa sam nastavio dalje s njegovim opusom i to filmom koji se bavi senzacionalističkim novinarstvom i duboko prožima temu manipulacije medijima te njihovog utjecaja na formiranje javnog mnijenja. Travoltin lik u ovom filmu predstavlja otpuštenog zaštitara, dobroćudnog po prirodi, no istovremeno djeluje kao nestabilan karakter čiju pouzdanost teško možemo procijeniti. On drži djecu kao taoce, posjeduje oružje i torbu punu dinamita, no njegova namjera nije nauditi njima, već se čini da opasnosti mogu proizaći iz njegove nestabilnosti, što rezultira nesretnim događajem poput slučajnog ranjavanja kolege zaštitara ili u jednom trenutku kad mu je slučajno puška opalila, a sva sreća pa tada nije nitko stradao. Hoffman je meni također izvrstan u filmu koji se veoma dobro prilagođava Travoltinom liku i istovremeno pokušava iskoristiti situaciju da od toga svega napravi priču koja će ga vratiti među velike. Ali, izgleda da i on sam postupno shvaća kako se film bliži svome kraju, uviđa da to možda nije pravi put ka uspjehu u karijeri, gdje njegov lik propituje etiku novinarstva, a naročito se to ističe nakon eksplozije u zadnjim sekundama filma kada stoji pred kamerom svoje mlade kolegice koja mu sugerira da ne briše krv sa svog lica jer će to pridonijeti uvjerljivosti i kvaliteti vijesti.

Otkrio sam jednu zanimljivost o Dustinu Hoffmanu koja me iznenadila, a to je da on ima tu sklonost davati nadimke filmovima u kojima sudjeluje, a koji mu se ne sviđaju ili koji ne ostvaruju dobar uspjeh kod kritičara ili publike – ovaj je nazvao „Mad Shitty“. Ne bih se složio s Dustinom, dobar je ovo film, a i izvedbe njega i Travolte su vrlo uvjerljive, obojica su pružila sjajne uloge u filmu gdje je naglasak stavljen na novinarstvo, na opasnosti senzacionalizma u medijima.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2024 : 15:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Face/Off (1997)
VHS: Čovjek bez lica

Počinjem sve više vjerovati u to kada se kaže da je Tarantino bio ključan za obnavljanje (spas) karijere Johna Travolte koji je bio zapeo u nekim manje uspješnim filmovima gdje i nije mogao pokazati svoj puni potencijal, a upravo nakon te suradnje Travolta zaista niže same hitove među kojima je i ovaj film kojeg je režirao John Woo gdje se točno osjeti njegova redateljska ruka i to posebice u slow-motion scenama gdje sam se čak u nekim momentima osjećao kao da sam uskočio u Van Dammeov Hard Target. Jedna od takvih impresivnih scena je na početku filma kada prikazuje trenutak dolaska Cagea automobilom u zračnu luku, pa onaj njegov izlazak iz automobila pri čemu mu ogrtač vijori na vjetru, stvarno moćna scena (a samo je jedna od mnogih). I Travolta i Cage su ovdje imali izazovan zadatak jer su morali prenositi tu dualnost svojih likova, karaktere malo dobrih dečki, malo zločestih, a sama ideja filma je dobro razrađena, posebno za žanr akcijskog filma, koji je točno pun. Neki su sugerirali da bi film mogao biti bolji da je nekih pol sata kraći, ali osobno nisam osjetio da je rastegnut u bilo kojem trenutku ili da ima nekih suvišnih dijelova, gotovo je uvijek prisutna akcija kad su uključeni likovi koje tumače Travolta i Cage, poput dvaju terminatora koji se nastoje međusobno uništiti i ne odustajući sve dok jedan od njih ne padne.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2024 : 22:05:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
The General's Daughter (1999)
VHS: Generalova kći

Sjećanja na ovaj film bude mi lijepe uspomene, a to da sam ga prvi put (i jedini!) gledao dok sam se vozio – u autobusu! Naime, u to vrijeme sam išao u srednju u Karlovcu gdje smo živjeli u učeničkom domu i jednog petka, kad sam se vraćao doma (a putovanje je trajalo oko tri sata jer se išlo starom cestom budući da je autoput tek bio u izgradnji) i sjećam se da je bilo zimsko doba jer je rano pao mrak, jedan od vozača autobusa je stavio ovu kasetu/film i bilo je to neko novo, potpuno drugačije iskustvo gledajući film u busu, a sva sreća pa sam sjedio negdje na sjedalu 7 ili 8, uglavnom dovoljno blizu da dobro vidim ekran i da uživam tada u ovom filmu.

Prošlo je mnogo vremena otkako sam ga pogledao i prije ponovnog gledanja sjetio sam se samo one osnovne radnje, ali i ne toga tko je počinio zločin (što je super stvar, jer sam mogao uživat kao da ga gledam po prvi put), samo sam znao da je nešto na neki način povezano s vojskom. Travolta tumači ulogu agenta kojem je povjerena istraga događaja unutar vojske, a jasne smjernice dobiva od najbližeg generalovog suradnika koji mu govori: „Ovo možeš riješiti na 3 načina – ispravno, krivo ili vojno“. Jasno je bilo da su posljednja dva načina u suštini ista, no Travoltin lik nije popustio i on ostaje dosljedan pravdi, ne obazire se na moguće posljedice za vlastitu karijeru koja bi mogla biti ozbiljno ugrožena ako se usudi da istraživanje sprovede do samoga kraja i gdje bi se moglo razotkriti i puno toga više no što bi gledatelj uopće mogao prvotno i zamisliti. Travolta u ovom filmu ima i partnericu u prekrasnoj glumici Madeleine Stowe, s kojom se izvrsno nadopunjuje. U konačnici, veoma dobar triler koji nas drži u neizvjesnosti do samog kraja i otvara vrata prema neočekivanim razvojima radnje, pružajući gledateljima potrebnu dozu napetosti i misterija koje ovakav žanr jednostavno mora imati da bi uspio u svojoj namjeni.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/01/2024 : 11:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Basic (2003)
DVD: Ubojite namjere

Još jedan Travoltin film vezan uz vojsku, ali ovaj put triler koji zahtijeva ipak puuuno veću pažnju i predanost zbog mnogo likova i imena koje treba pratiti te zbog obilja neočekivanih preokreta i različitih verzija ispričanih priča tijekom istrage. Taman kada pomislite da ste shvatili smjer radnje i povezali neke detalje, film vam iznenada podvuče tepih ispod nogu vodeći vas kroz još jedan zaokret. Ovaj triler ističe se svojom mindfuck strukturom, posebice zahvaljujući izuzetno intrigantnom kraju koji predstavlja još jedan u nizu twistova gdje pokušavamo rekonstruirati sve dosada viđene događaje i pokušat shvatiti njihov smisao. Sjećam se da sam ovaj film prvi put gledao na početku mojih studentskih dana i da smo oboje, moja cimerica i ja ostali tada u čudu, prilično zbunjeni što nas je navelo da ga ponovno pogledamo sljedeći dan. Čitao sam i neke teorije o filmu koje se ipak temelje samo na pretpostavkama, kao da je Travoltin lik trebao ubiti Westa (Samuel L. Jackson) u džungli, ali da navodno nisu htjeli da Travolta ispadne bad guy kao i da nisu htjeli da lik Samuel L. Jacksona umre na filmu. Svakako, zbog svoje složenosti, ovo je jedan od filmova koji definitivno zahtijeva ponovno gledanje kako bi se u potpunosti pohvatale sve nijanse i detalji radnje.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 23/01/2024 11:29:29
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/01/2024 : 18:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Clerks (1994)
VHS: Trgovci

„I Assure you, We're open“

Uzeo sam malo pauzu od Travolte, mada imam još nekolicinu njegovih filmova u kolekciji, a ovaj put je na red došao Clerks za kojeg mogu slobodno reći da s pravom uživa u svojoj reputaciji i zauzima važno mjesto u svijetu filmske umjetnosti. Riječ je o prvom filmu Kevina Smitha, snimljenom kada je imao samo 24 godine, gdje je koristio naturščike koje čine većinom njegovi prijatelji i članovi uže obitelji. Kao obožavatelj ovakvih dijaloških filmova, Clerks me potpuno osvojio, svako njegovo poglavlje obogaćeno je zanimljivim anegdotama, duhovitim i vrckavim dijalozima u kojima se doista vidi Smithov talent za kreiranje autentičnih i upečatljivih razgovora. Malo me sam stil filma podsjetio i na Woodyja Allena koji je majstor u takvim stvarima, uvijek se sjetim njegove uvodne scene u Annie Hall ili onaj uvodni monolog u još jednom njegovom filmu Whatever Works s Larryjem Davidom i njegovim monologom koji te točno hipnotizira svim tim izgovorenim informacijama da ne možeš niti sekundu maknuti oči s ekrana i shvaćaš koliko je to genijalno.

Ne sjećam se sad točno kada, ali bila je o Kevinu jedna emisija kod nas nedavno, tamo sam zapamtio kad je jedan od kritičara spomenuo riječi koje je Kevin rekao za svoje likove, a to da su oni dovoljno pametni da znaju da žive u zamci, ali nedovoljno pametni da se izvuku iz te zamke – ovo mi je baš bilo zanimljivo promišljanje o karakterima, a ovaj film ima zaista dosta tih anegdota u vezi načina kako je nastao i kako oni zapravo u tom trenutku nisu ni bili svjesni što rade i u kojoj mjeri će se to odraziti na filmsku scenu. Posebno me raduje što su promijenili originalni završetak u kojem je Dante trebao biti ubijen jer smatram da je novi kraj koji su odabrali mnogo bolji, a usput i da spomenem da sam bio jako sretan kada sam dobio ovaj film za svoju kolekciju, jednostavno to ne mogu opisati riječima, možda nešto najvrednije što imam u toj svojoj zbirci filmova.

I da:

„This Job Would Be Great if it Wasn't For the F'N Customers“


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2024 : 10:34:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Cyborg Cop (1993)
VHS: Policajac kiborg

Ovaj film sam propustio pogledati ranije, ali mi je vratio mali komadić djetinstva zahvaljujući Davidu Bradleyju kojeg sam znao otprije iz onih American Ninja filmova, sjećam se kad sam gledao trojku i i iznenađenja što Michael Dudikoff nije bio prisutan budući da smo ga kao djeca obožavali. Cyborg Cop je prilično zabavan, a David Bradley je točno frajerčina - dobro građen, zna borilačke vještine, odjeven u kožnu jaknu, traperice i kaubojke. Nije ni čudo da mu nije mogla odoljeti partnerica u filmu koju tumači glumica Alonna Shaw, a svo vrijeme ispočetka mi je bila toliko poznata da sam znao da sam je već negdje vidio i sjetim se negdje nakon pol sata filma Van Dammeovog filma kad je glumio blizance, Double Impact, tamo smo je imali priliku vidjeti. Dosta akcije i eksplozija, onaj kiborg što bi trebao biti neka vrsta terminatora je pomalo smiješan, ali meni je to sveukupno bilo dosta zabavno, cijela ta atmosfera filma točno reflektira moje djetinstvo gledanja takvih filmova na kasetama. I da spomenem za kraj ovog komentara, napokon sam naišao na žute titlove!


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2024 : 15:17:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
The Osterman Weekend (1983)
VHS: Ostermanov vikend

Špijunski triler koji je okupio mnogo glumačkih zvijezda među kojima se posebno ističe Rutger Hauer, ali film koji nije ispunio moja očekivanja jer se u određenim trenucima gubi nit priče, a i mnoge situacije su nejasne i nemaju puno smisla. Nisam se trudio dublje analizirati jer sam saznao da je film prošao kroz niz komplikacija vezanih uz scenarij koji je prošao kroz nekoliko izmjena, a i bio je prisutan antagonizam između redatelja i producenata, što nikako nije dobro za posao, kojeg god da radili. Šteta jer postavka priče je zanimljiva, no nažalost, nije dovoljno dobro razrađena kako bi stvorila neizvjesnost, strepnju za glavnim likom ili napetost koja bi zadržala pažnju gledatelja, film ne pruža gotovo ništa od toga. Iako nisam zagovornik remakeova kultnih filmova kojima i dan danas ništa ne fali, čini mi se da bi za ovakav film, uz pravog redatelja i složnu filmsku ekipu, remake dobrodošao.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 24/01/2024 15:21:03
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2024 : 16:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Contact (1997)
VHS: Kontakt

Predivan ZF triler koji i dalje zrači svježinom i film nakon kojeg neko vrijeme razmišljate o velikim temama poput religije, pitanja postojanja izvanzemaljaca (ono, jesmo li sami? – a jedan od smiješnih odgovora je - ako jesmo sami, onda je to zaista veliko traćenje prostora). Film potiče promišljanje o tome da je život sam po sebi izuzetno nevjerojatan, a donosi i neke svoje vlastite interpretacije odnosa između znanosti i religije gdje sam dobio dojam da im je oboje zajedničko da imaju snažan temelj u vjeri i da ih treba jednako poštovati. Ima jako dobrih scena u filmu, a izdvojit ću samo jednu i to onu kada Jodie Foster prelazi preko mosta do kapsule, a usput se vide i čuju oni prstenovi ispod nje kako tutnje i sve više povećavaju vrtnju, stvarno momenti za naježit se. Fascinantno mi je kako jedan film koji sam pogledao nekoliko puta uvijek iznova može iznenaditi i potaknuti na razmišljanje.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/01/2024 : 20:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Alien Intruder (1993)
VHS: Alien - svemirski ubojica

Na kutiji kasete ovog filma spominju se Ridley Scott i Cameron, ali nema ovo veze s njihovim Alienom, štoviše, ovaj film je prilično loš i to na svim mogućim poljima – loši glumci, loši dijalozi, loša gluma, loši efekti, interijeri u kojima se odvija radnja su loši (povremeno sam imao osjećaj da se nalazimo u skladištu nekog trgovačkog centra, a ne svemirskog broda), glazbena podloga je loša, a čak ni prisustvo Billyja Dee Williamsa nije pomoglo (a on mi je pružao jedinu nadu da će biti nešto gledljivo) jer je i on jednostavno – grozan. Premisa je zanimljiva - fatalna žena koja je u ulozi nekakvog virusa, aliena koja zavodi muškarce na brodu do te mjere da oni postanu ljubomorni i počnu se međusobno ubijati, a sve se odvija u tzv. G-sektoru, djeliću svemira koji je na lošem glasu, prostor koji bi bio onako neki ekvivalent Bermudskom trokutu da se tako izrazim, gdje se događaju neke neobjašnjive stvari. Dobra i ona zamisao da svi članovi broda imaju kao svoj virtualni odmor-vikend gdje im se ostvaruju najveće fantazije, ali previše su te scene otegnute koje čine da film gubi na svom ritmu, stvarajući pomalo neskladnost. Inače uživam u B-produkciji gdje uvijek pronađem nešto zabavno za sebe, ali ovdje se čini da je dosta toga nabrzinu sklepano, u nekim momentima film djeluje i podsjeća na soft-porn. Kako rekoh, film ima nekoliko potencijalno zanimljivih ideja, koje nisu tako loše, ali su potpuno zatrpane ispod hrpe problema u izvedbi.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 24/01/2024 20:11:37
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 25/01/2024 : 15:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Midnight Run (1988)
VHS: Ponoćna utrka

Ovo mi je jedan od najboljih filmova 80-ih godina, definitivno mu pripada visoko mjesto na ljestvici. Ključ uspjeha ovog filma leži ponajviše u izvanrednoj sinergiji De Nira i Grodina čija interakcija odiše harmonijom na ekranu plus sporedni glumci koji su izuzetni u svojim ulogama i sjajno ih podupiru. Ta kemija De Nira i Grodina podsjetila me na još jedan prekrasan film Planes, Trains & Automobiles gdje su John Candy i Steve Martin odlično surađivali u filmu u kojem je jedan također bio u svojevrsnoj ulozi gnjavatora, a ovaj drugi ga je trpio i također im je zajedničko što su kroz film dosta mijenjali različita prijevozna sredstva. No, Midnight Run nije samo komedija, već se fokusira i na akciju, s FBI-jem, mafijom i još jednim lovcem na glave koji su za petama De Niru i Grodinu, a iako taj drugi bounty hunter nije najbistriji, dovoljno je inteligentan da zakomplicira već ionako napetu situaciju. Nekoliko puta sam se glasno nasmijao, a naročito u sceni kad Grodinov lik kaže nešto kao "U nekim drugim okolnostima..." i tu malo zastane jer sad mi gledatelji očekujemo da će reći da bi se dobro slagali i bili frendovi, kad on nastavi rečenicu "..vjerojatno bi i tada mrzili jedan drugoga.." i puknu obojica u smijeh, izvrsna scena!

Inače, u Golcondinoj knjizi 12 Nicka Raidera, u predgovoru se spominje ovaj film gdje se ciljano pisalo o njemu prije Nickove epizode „Živ ili mrtav!“ u kojoj je jedan od likova upravo lovac na nagrade pa tko zna, možda je ovaj film imao dosta utjecaja na tu konkretnu priču.


Strike first. Strike hard. No mercy.

Edited by - ReemCP on 25/01/2024 15:46:36
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/01/2024 : 11:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Another Midnight Run (1994)
VHS: Čuvaj se Jacka Walsha!

Logičkim slijedom odlučio sam provjeriti ovaj film, koji bi trebao biti nastavak originalnog Midnight Runa, ali nastavak koji je rađen isključivo za televiziju i poslije njega su uslijedila još dva nastavka, Midnight Runaround i Midnight Run for Your Life, u kojima je glavnu ulogu Jacka Walsha preuzeo glumac Christopher McDonald.

Bilo mi je jasno kad sam krenuo gledati ovaj film da će biti jako teško prihvatiti zamjene u glumačkoj postavi u odnosu na prvi film, posebno kad su originalni glumci ostavili toliko snažan dojam. Ovaj nastavak nije donio ništa novoga i nije nimalo uspio uhvatiti duh prvotnog filma te uopće ne prati prirodan tijek radnje iz prvog dijela. Smanjeni budžet i nedostatak grandioznih akcijskih scena poput onih helikopterskih potjera kakve smo imali u prvom filmu donekle bi mogle pravdati nedostatke ovog filma, ali ovdje je totalno promašen karakter glavnog lika, Jacka Walsha, koji je toliko naivan i glup (potpuni idiot –blago rečeno) da ga onaj prevarantski par svako malo nadmudri kao zadnju budalu je apsolutno potpuni kontrast originalnom karakteru gdje je on u prvom filmu bio taj koji je lukav i spreman zeznuti druge, poput scena s agentom FBI-ja, Moselyja. I ne samo on, već i lik Eddieja Mosconea je posve promašen, Dan Hedaya nije uspio niti mrvicu isporučiti one energije i žestine koju je Joe Pantoliano unio u karakter tog lika. Zaista mi nije jasno što je bilo ljudima koji su radili ovaj film i zbog kakve potrebe, osim možda želje za brzom zaradom na temelju imena koje je originalni Midnight Run tada uživao. Da sam slučajno gledao ovaj film bez ikakvog predznanja o prvom dijelu, možda bi mi se činio donekle prihvatljivim, ali ovako mi nastavak izgleda kao vrlo loša i neuspjela parodija originalnog filma, kao da su namjerno željeli oskvrnuti sve pozitivne elemente koje je prvi film donio.

Jedino zabavno u ovom filmu bila je ona prijevara s prstenom, stvarno domišljato osmišljeno i lukavo. Dodao bih još i to, da sam od glumca Jeffreyja Tambora pomislio da je to Dr. Phil jer po izgledu je pljunuti on, a i njegov lik daje nekakve životne savjete o ženama i psihologiji, tako da me to sve navelo da pomislim da je on u pitanju, iako se radi samo o čistoj slučajnosti.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/01/2024 : 18:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Murder by Numbers (2002)
VHS: Ubojstvo po brojevima

Obožavam filmove u kojima glumi Sandra Bullock jer ona uvijek pruža izvanredne glumačke performanse, a njezina svestranost joj omogućuje da može dosta dobro tumačiti uloge u različitim žanrovima. Ovdje je u ulozi detektivke koja ima zadatak da otkrije počinitelje ubojstva i to ubojstva koje je pomno planirano od strane dvaju mladića (Ryan Gosling birljira ovdje!) koji smišljaju savršen zločin gdje je zanimljivo pratiti ovaj psihološki triler iz perspektive istrage, ali i iz kuta tih zločinaca gdje se postavlja pitanje može li se zločin potpuno isplanirati, počiniti ga i pritom izbjeći kaznu. Film dosta dugo traje, a meni je u cijelosti bio zanimljiv i napet, Ryan Gosling tek na začetku svoje karijere i izvrstan je. Njegova pojava u crvenoj jakni podsjetila me na stil odijevanja nekadašnjeg problematičnog tinejdžera/lika kojeg je James Dean utjelovio u kultnom filmu Rebel Without a Cause. Između tih mladića u ovom filmu postoji ta nekakva latentna homoseksualnost kao što se slično moglo osjetiti i kod lika Platoa koji je djelovao kao da je imao takvu naklonost prema liku Jamesa Deana u spomenutom filmu, je li to slučajno, ne znam. Uglavnom, dosta dobar film, sviđa mi se kako je lik Sandre Bullock ostao ustrajan do kraja iako su svi već odustali od istrage, a još se uz to i ona bori sa svojim osobnim demonima što je cijelu situaciju učinilio još kompleksnijom.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/01/2024 : 14:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Under Surveillance (1991)
VHS: Pod kontrolom

Kada gledam filmove u kojima glumi Robert Davi, obično to bude slučaj kad se on nalazi u manjoj ulozi (Goonies, Die Hard, Predator 2..), ali u ovom filmu je on taj koji zauzima centralnu poziciju kao glavni lik, istražitelj osiguranja s policijskim backgroundom gdje radi sa svojim partnerom, a način na koji pokušavaju uhvatiti ljude koji pokušavaju prevariti osiguravajuća društva je zaista zabavan i komičan sve dok mu netko ne ubije partnera gdje će njegov lik biti primoran da preda svoj otkaz i sam nastavi istragu o ubojstvu njegova partnera. Naravno da ovakve situacije, odnosno rasplet događaja je viđen mnogo puta, ali meni osobno ne smeta ako je to izvedeno na koliko toliko zabavan način, a Robert Davi svojom snagom izvlači film na pozitivan kolosjek. Davi je specifičan glumac poznat po svojem markantnom izgledu gdje njegova facijalna struktura doprinosi njegovom zapaženom izgledu, omogućujući mu da se uspješno stavi u ulogu negativca ili, s druge strane, uvjerljivo odigra lik recimo FBI agenta (kao u Die Hardu). Film ima i dosta akcije (uključujući i scene u kojima ljudi lete kroz prozore), jedino malo pati od tehničkih problema i to što se tiče samog zvuka, primjerice scene kad uđu u onaj neki disko klub i za vrijeme boravka u istom muzika nadjačava dijaloge što stvara izazove u praćenju razgovora, pa i onaj koji je radio prijevod za ovu kasetu je isto imao problema budući da je prijevod na tim mjestima izostao.

Film je kod nas na VHS kaseti preveden Pod kontrolom, mada bi pravilnije bilo da nosi naslov Pod nadzorom, jer oni u jednom kombiju nadziru i prate ljude koji žele prevariti osiguravajuća društva za velike novce.


Strike first. Strike hard. No mercy.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11767 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/01/2024 : 17:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Midnight Run (1988)
VHS: Ponoćna utrka

Ovo mi je jedan od najboljih filmova 80-ih godina, definitivno mu pripada visoko mjesto na ljestvici. Ključ uspjeha ovog filma leži ponajviše u izvanrednoj sinergiji De Nira i Grodina čija interakcija odiše harmonijom na ekranu plus sporedni glumci koji su izuzetni u svojim ulogama i sjajno ih podupiru. Ta kemija De Nira i Grodina podsjetila me na još jedan prekrasan film Planes, Trains & Automobiles gdje su John Candy i Steve Martin odlično surađivali u filmu u kojem je jedan također bio u svojevrsnoj ulozi gnjavatora, a ovaj drugi ga je trpio i također im je zajedničko što su kroz film dosta mijenjali različita prijevozna sredstva. No, Midnight Run nije samo komedija, već se fokusira i na akciju, s FBI-jem, mafijom i još jednim lovcem na glave koji su za petama De Niru i Grodinu, a iako taj drugi bounty hunter nije najbistriji, dovoljno je inteligentan da zakomplicira već ionako napetu situaciju. Nekoliko puta sam se glasno nasmijao, a naročito u sceni kad Grodinov lik kaže nešto kao "U nekim drugim okolnostima..." i tu malo zastane jer sad mi gledatelji očekujemo da će reći da bi se dobro slagali i bili frendovi, kad on nastavi rečenicu "..vjerojatno bi i tada mrzili jedan drugoga.." i puknu obojica u smijeh, izvrsna scena!

Inače, u Golcondinoj knjizi 12 Nicka Raidera, u predgovoru se spominje ovaj film gdje se ciljano pisalo o njemu prije Nickove epizode „Živ ili mrtav!“ u kojoj je jedan od likova upravo lovac na nagrade pa tko zna, možda je ovaj film imao dosta utjecaja na tu konkretnu priču.





Mnogo sam voleo ovaj film kao klinac. Nisam ga gledao bas dugo. Mogao bih da ga ponovim.
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000