forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Iskopano blago na mom vrtu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

GGG
Senior Member



Slovenia
2513 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 18/05/2024 : 20:14:20  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

Ovaj put istražujem, da li je slovenski jezik stvarno tako težak kako kažu, pa predlažem jedan mali test.


Ja ču napisati jednu običnu rečenicu pa je pokušajte zapamtiti i na brzinu tri puta glasno izreči:

TEŽKO JE PEŠCA S ŠČETKO SŠČISTITI S CESTIŠČA

I napišite da li vam je to bilo teško izgovoriti? Da li vam se spetljao jezik?

Jer ako je vama teško, kako če to biti Maročanima, Nepalcima, Filipincima,...koji dolaze na rad u Sloveniju.....



A vjerojatno če baš oni tog nesretnog pješaka čistiti s ceste...

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24798 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 18/05/2024 : 20:15:23  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Četrdeset četiri čvorčića čuče na četrdeset i četiri čunčića.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 18/05/2024 : 20:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

quote:
Originally posted by 1Euro

Ovaj put istražujem, da li je slovenski jezik stvarno tako težak kako kažu, pa predlažem jedan mali test.


Ja ču napisati jednu običnu rečenicu pa je pokušajte zapamtiti i na brzinu tri puta glasno izreči:

TEŽKO JE PEŠCA S ŠČETKO SŠČISTITI S CESTIŠČA

I napišite da li vam je to bilo teško izgovoriti? Da li vam se spetljao jezik?

Jer ako je vama teško, kako če to biti Maročanima, Nepalcima, Filipincima,...koji dolaze na rad u Sloveniju.....



A vjerojatno če baš oni tog nesretnog pješaka čistiti s ceste...



da!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46630 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/05/2024 : 20:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote


strugat s asfalta

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11822 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 18/05/2024 : 21:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Bio u sloveniji 14 mjeseci (JNA). Znam samo da je cura dekle ili tako nešto.

Nisam htio učiti taj jezik, nije me zanimao nimalo.

I selo je mislim vas ili ves.

Have mercy

Edited by - izivko on 18/05/2024 21:54:36
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/05/2024 : 14:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Da li netko zna šta je ovo????

Iskopao sam ga na svom vrtu dok sam iskapao krumpir. Kada sam uzeo taj predmet u ruke bio je neobično težak za svoju veličinu, pa sam odmah znao da se ne radi o nekom običnom željezu. Mislim da je izrađen od olova (ili nešto drugo jer je stvarno težak i ne prima se na magnet). Znači nije željezo, ja mislim da je svinec (olovo) ali može biti i nešto treče. Ima dosta neobičnu boju, kao da vuče malo na vijoličastu (mislim unutrašnjost tog predmeta). Težina je mislim da oko 80 grama i po onome što sam sam istraživao ovo bi mogao biti rimski uteg (ono za vagu) jer rimljani su imali neku svoju gramaturu za utege i mislim da su imali i uteg za mjeru za 80 grama, samo što su oni to zvali drukčije, nešto latinski.... imali su neke svoje mjere a ne gram, kilogram ili unča,...kako to imamo mi danas. A možda nije rimski uteg,...ali šta bi onda bilo?
Malo mi je čudan i onaj mali utor,...čemu li je to služilo.

Znači, ima li netko neku ideju šta bi to moglo da bude?







Edited by - 1Euro on 20/05/2024 14:49:33
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/05/2024 : 14:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
eto, ovdje pišu njihova imena za težinu:

uncia Roman ounce 1⁄12 libra 27.4 g 0.967 oz lit. "a twelfth"[20]
sescuncia or sescunx 1⁄8 libra 41.1 g 1.45 oz lit. "one and one-half twelfths"
sextans 1⁄6 libra 54.8 g 1.93 oz lit. "a sixth"
quadrans
teruncius 1⁄4 libra 82.2 g 2.90 oz lit. "a fourth"
lit. "triple twelfth"
triens 1⁄3 libra 109.6 g 3.87 oz lit. "a third"
quincunx 5⁄12 libra 137.0 g 4.83 oz lit. "five-twelfths"[21]
semis or semissis 1⁄2 libra 164.5 g 5.80 oz lit. "a half"
septunx 7⁄12 libra 191.9 g 6.77 oz lit. "seven-twelfths"
bes or bessis 2⁄3 libra 219.3 g 7.74 oz lit. "two [parts] of an as"
dodrans 3⁄4 libra 246.7 g 8.70 oz lit. "less a fourth"
dextans 5⁄6 libra 274.1 g 9.67 oz lit. "less a sixth"
deunx 11⁄12 libra 301.5 g 10.64 oz lit. "less a twelfth"
libra Roman pound
libra[22] 328.9 g 11.60 oz
0.725 lb lit. "balance"[22]


Weight
Roman unit Equal to Metric equivalent
uncia 1⁄12 libra 27.4 g
sescuncia or sescunx 1⁄8 libra 41.1 g
sextans 1⁄6 libra 54.8 g
quadrans teruncius 1⁄4 libra 82.2 g

Eto, ovaj quadrans teruncius ima 82.2 grama i to bi mogao biti ovaj kojeg sam saj iskopao, jer ja nemam tačnu vagu pa sam to izmjerio onom kuhinjskom vagom koju imam i tamo je bilo oko 80 grama, tako da bi to moglo da bude stvarno to osim ako je nešto drugo.....Ali mislim da je to to, pronašao sam rimski QUADRANS TERUNCIUS fuck yeah!!!!!

Znači i moji preci koji su ovdje živjeli prije 2000 godina isto tako su bili trgovci kao ja

Edited by - 1Euro on 20/05/2024 15:02:51
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 21/05/2024 : 10:58:18  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Metal detektorom sam pronašao puno čahura, neki još imaju metak gore, različite dimenzije,....pronašao sam i neki veoma star željezni predmet,...i neki olovni mali,....








Edited by - 1Euro on 21/05/2024 11:09:42
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26056 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/05/2024 : 13:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
E da Euro živi u Solinu...
Nagledali bi se mi svakavog blaga😁

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2513 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 21/05/2024 : 22:36:59  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Ovi koji imaju "metak gore" imaju u čahuri još baruta, tako da se previše ne zajebavaj sa njima. Upaljač (slovenski vžigalna kapica) na bazi čahure je vjerojatno več davno odkorodirala, ali barut(nitroceluloza), bi u principu morao bit još aktivan.

Jel imaju čahure kakve oznake na dnu?

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/05/2024 : 12:26:24  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
koliko se sječam nisam vidio nikakvih oznaka ili su bile jako loše vidljive,...nemam sad pri ruci ove metke, ako se sjetim pogledat ču
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37467 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/05/2024 : 15:07:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Samo ne lupaj po njima i ne priblizavaj im se vatrom.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/05/2024 : 16:39:38  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Izbacio sam van više od 200 cipresa (možda 300) koje sam imao oko kuče. Počele su se sušiti, napao ih neki crveni pauk,...izgledale so ružno jer su bile sve manje zelene i sve više sive, smeđe,.....nakon što sam izbacio van ciprese i dok čekam da mi dođe vrtlar i zakrpa rupe, posadi travu, uredi okolicu,...ja sam malo istražio te rupe metalnim detektorom, pronašao sam jedan čavao, neke zakopane piksne,...i nešto željezno,...ja mislim da je dio kose (ne znam kako se kaže na hrvatskom,...jer kod vas su kosa lasje, a kod nas je kosa ono za kositi travu) ali sam pronašao puno zanimljivih kamena,.....da li se netko na forumu razume u geologiju, mineralogiju,...? Možda sam iskopao kamene, koji su bili u zemlji par milijuna godina, i nisu nikada vidjeli svijetlo dana. Neki imaju neke žile unutra, neki imaju neke kristale, jedan je sasvim crn i dosta težak (nije valjda neki meteorit.....)

Taj crni kamen je vjerovatno bazalt, to mi je najprije bacilo van kada sam "guglao":

https://sl.wikipedia.org/wiki/Bazalt

Edited by - 1Euro on 24/05/2024 16:44:37
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2513 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 25/05/2024 : 02:20:15  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Teren ti je prirodan, ili je u prošlosti bio nasipavan?

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26056 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/05/2024 : 08:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Iskopao si neku masovnu grobnicu.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12272 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/05/2024 : 18:18:05  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GGG

Teren ti je prirodan, ili je u prošlosti bio nasipavan?



prirodan, osim što su uokolo gradili dvije ceste (jedna za ulicu a druga glavna cesta), gradili su i pločnik uz glavnu cestu, pa onda ulična razsvetljava, pa za kabelsku, pa plin, pa vodovod,....uvijek se nešto gradi uokolo pa možda nekome ispao kamen,...iako trebalo bi ih biti više ako bi u tome bila fora a ja sam pronašao samo ovog, ostali su svi drukčiji, onako običajniji, ovaj baš bode u oči i po izgledu i težini....prije 100 godina (možda manje) ovdje je bila neka kuča, ili klet ili štala ili šta ja znam, nešto je bilo, zato i pronalazim puno žebljev ali sumnjam da su oni tada nasipavali teren,...to su bile neke drukčije kuče, drugačija arhitektura,...uz to u zemlji ne pronalazim puno kamenja, više manje je sve zemlja,....

Pronašao sam i jednu jako veliku koreninu,....susjeda ima neku staru trtu, ono korenina se popela na njezin kozolec, u visinu, debela nekih 5 cm premjera,....ono neka stara trta a ja sam sada vidio da ta njezina trta ima korenine ispod moje zemlje, možda čak ispod kuče koja je tamo blizu, svakako ispod onih tlakovaca, tko zna dokle to ide ali je na mojoj zemlji. Znači ta njezina trta raste ispod moje zemlje i onda ide ispod njezine zemlje gdje se popne na njezin kozolec,....ja sada razmišljam da to presječem ili prežagam, ionako nismo u najboljim odnosima, ako bude ona jednom bacala van tu trtu, pa če možda početi da vuče tu trtu, može meni sjebati tlakovce (podiči ih) tako da ne znam da li da to presječem ili ne. Na neki način mi žao ove trte koja več toliko dugo uspjeva (iako ja nemam ništa od nje, osim što mi njezino suvo lišče pada na moj posjed pa trebam to čistiti) i znam da ako presječem onda če joj se trta posušiti a izgleda mi stara par sto godina a i njima očito nešto znači kada ju imaju na kozolcu, onako popetu,....ali kao što sam rekao nismo u dobrim odnosima, več se svađala i sa mojim ocem, onda ima tri objekate (staru kuču, kozolec i kao neku štalu ili nešto) a nema napravljen odvod za kišnicu i onda ta kišnica ide na moj posjed i ponekada je dobijem u garažu kada puno kiši,....i kada sam joj to rekao ( a rekao joj je i moj otac) ona počne pričati nešto kao da su oni tamo bili prvi....ko da to ima neke veze, pa i mi smo ovdje več 50 godina,...nije da smo tek došli, možda su njezini obkjekti pod spomeniškim varstvom ili šta,...ili su bili rađeni prije tog zakona da trebaš imati odvodnjavanje i to,...mislim užasna osoba sa kojom se ne može pričati. Sa njom djelimo nekih 20 metara granice (imam 3 različita susjeda na tom djelu posjeda) i samo sa njom su uvijek neki problemi
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8425 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 26/05/2024 : 18:18:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

E da Euro živi u Solinu...
Nagledali bi se mi svakavog blaga😁



Blaga u Solinu?
Pa tamo je već odavno sve devastirano i pokradeno. Ne bi Euro pomoglo ni 10 detektora metala da nađe nešto.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000