forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Anime
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4470 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 10/05/2024 : 08:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
Century-old anime discovered in JapanーNHK WORLD-JAPAN NEWS

Edited by - Sneaksie Thiefsie on 10/05/2024 08:01:19
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 31/05/2024 : 21:45:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



On Your Mark - Chage & Aska (Ghibli, Miyazaki)


Samo Ghibli i Miyazaki mogu da naprave animaciju za muzički spot gde devojka sa krilima anđelima bude zarobljena u distopijskoj Big Brother crkvi pa je vojska/policija oslobodi tako što pobije sve sveštenike.. Mislim stvarno, kad ste poslednji put gledali neku muzičku numeru gde vojska izvrši masakr u ckrvi.. S obzirom da je ovo objavljeno '95 mislim da su EX-YU ratovi poslužili kao inspiracija za ovaj animirani spot. Miyazaki pristao da radi na spotu kao predah jer je upao u krizu dok je osmišljavao Princess Mononoke. Kratke stvari koje su Ghibli i Miyazaki radili su dostupni samo u Japanu, pa se ovaj animirani video ni ne može pronaći na Youtube-u. Zanimljivo da je Miyazaki dobio potpunu slobodu da radi šta hoće pa su na momente zvučni efekti pucanja iz pušaka glasniji od same pesme

Šteta što je ovako sjajna animacija otišla na jednu pesmu koja je iskreno poprilično dosadna i monotona, ostaje žal što ova ideja nije iskorišćena za dugometražni animirani film

Pesmica i animacija traju malo manje od 7min, pa koga zanima može pogledati ovde: https://www.dailymotion.com/video/x868ooc
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/06/2024 : 09:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Pom Poko (1994)


Pogledao sam sve Miyazakijeve filmove, ali dosta toga kvalitetnog od Ghiblija gledam prvi put. Pom Poko je priča o japanskim rakunima koji na ljude gledaju kao na bogove, jer ljudi imaju sposobnost da po potrebi menjaju svoje mesto prebivališta. Kako se Japan ekonomski razvijao tako se i povećala potreba za novim kućama, novim stanovima, gradovi postaju sve veći i veći, i šire se na uštrb rakuna. U ovom animiranom filmu pratimo dogodovštine japanskih rakuna koji objavljuju sveti rat ljudima. Film je fantazija, i rakuni imaju sposobnost transformacije i mogu da se pretvore u objekte, ili ljude. Film je razdragan, rakuni često pevaju u horu, lakomislene su i radosne prirode, lako ih je nasamariti. Za film je karakteristična pojava sveprisutne naracije koja prepričava aktivnosti rakuna.

Najbolji animirani filmovi su oni koji su dečiji, razdragani, jer filmovi za decu i trebaju da budu takvi, ali koji su i tužni, jer svet jeste tužno mesto i treba decu od malena učiti da planeta Zemlja nije u privatnom vlasništvu ljudi, i da ovu planetu treba da naučimo da delimo sa životinjama. Animacija očekivano na visokom nivou, pogotovo delovi kada rakuni organizuju lucidnu festivalsku paradu, kao neka otkačena Noć veštica. Vrhunska animacija.

Jedino što mi se ne sviđa u filmu su određene kulturološke razlike između Zapada i Japana, jer rakuni koriste svoje testise da ih oblikuju u nešto.. Dosta se priča o testisima, nisam siguran da želim da mala deca gledaju ovako nešto. U suštini, Japanci prave fore na račun testisa na sličan način kao što zapadnjaci prave sprdnju sa guzicama.

Smešan i dečije razdragan film, ali takođe tužan kad se o njemu malo bolje razmisli.. Šteta što tako malo ljudi gleda Ghiblijeve filmove i ne znaju šta su pravi crtaći.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/07/2024 : 14:58:23  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



The Boy and the Heron (2023)


Jednostavna premisa gde pratimo mladog dečaka koji pokušava da se izbori sa preranom smrću svoje majke, uz poprilično kompleksnu i složenu razradu zbog brojnih avanturističko-fantazijskih elemenata. Film je baziran na knjizi, koju nisam čitao, ali kažu da je knjiga samo poslužila kao inspiracija i da sem glavne teme nema skoro nikakvih dodirnih tačaka sa književnim predloškom. Film se može opisati i kao autobiografski jer su mnoge stvari koje se dese dečaku u crtaću događaji koji su se desili u detinjstvu samog Miyazakija.

Film je ozbiljnije i enigmatičnije prirode i po atmosferi podseća na Princess Mononoke, i ima veoma malo humora i razdraganosti u poređenju sa nekim drugim Ghibli ostvarenjima. Lepa klavirska muzička podloga, uz prelep, ali prelep kvalitet animacije. Ne iznenađuje što im je trebalo skoro sedam godina da završe ovaj film, old school rukom crtana animacija je neprevaziđena tehnika koja daje najbolje rezultate. Film je pravi mali dragulj za vizualiste.

Ovo je verovatno bio poslednji Miyazakijev film, i nije razočarao. Mračan i ozbiljan, ali prelep animirani film
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7511 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/07/2024 : 15:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nije "verovatno", za sad jeste poslednji.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/07/2024 : 16:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Imati osamdeset i kusur godina i snimiti ovako kvalitetan film je hvale vredno dostignuće.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/07/2024 : 15:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Macross (1982)
Macross: Do You Remember Love (1984)


Kao klinja sam obožavao domaću sinhronizaciju Robotecha, pošto to nikada nije dovršeno mnogo godina kasnije sam pogledao američku verziju Robotecha, a evo sada konačno pogledao i originalnu japansku verziju Robotecha tj. kako je kod njih nazvano - Macross.

Cenim da su svi upoznati sa ovim kultnim crtaćem pa ne bih previše dužio. Priča o čovečanstvu koje kreće na putovanje kroz svemir na vanzemaljskom svemirskom brodu dok ratuje protiv neprijateljski nastrojene vanzemaljske rase Zentrada. Zentradi imaju identičan DNK kao ljudi, samo su veći, oni su evoluirali u vojničku kastu koja jedino što znači da radi su rat i uništenje. Zvuči poznato jel? Opomena za čovečanstvo koje previše voli da ratuje umesto da istražuje i naseljava svemir. Zentradi se ne rađaju, ne znaju šta je to seks, oni se kloniraju, i ne poznaju "kulturu" kao što je npr. muzika. Iako je anime sci-fi, bitan deo priče otpada na ljubavni trougao. Jedan muškarac, dve devojke. Glavni protagonista treba da sazre i izabere između mlade, lepše, zgodnije, poznate i popularne devojke; i između devojke koja je starija, ne toliko lepa, ali koja se bavi istom poslom kao i on, i sa kojom može da razgovara i komunicira jer se razumeju.

Animacija jako dobra, iako se verovatno u Japanu više ceni Gundam od Macrossa jer je izašao prvi. Meni je genijalan taj mecha koncept gde avion može da se transformiše u robota, ali da postoji i ta treća faza, polu avion polu robot. Nema toga klinca koji se nije ložio na Robotech svojevremeno. Animacija je za to vreme sjajna, ali ponekad ima brljotina. Nekada ekipa animatora koja je radila na animeu nije uspela da ispoštuje rokove pa animacija secka, kao da je reč o stop motion tehnici. Ovo se ne dešava često doduše. Skala je drugi problem, zaista frapantno u kolikoj meri se ne poštuje zlatni presek u Macrossu jer nekada su Zentradi samo malo veći od ljudi, recimo duplo ili tri puta veći, dok su nekada ljudski svemirski brodovi prikazani kao da su veličine komarca u odnosu na brodove Zentrada!!

Pored nekih očiglednih nedostataka animea tog vremena (jednodimenzionalna karakterizacija, sporedni likovi su karikature, sve žene u mecha animeima se ponašaju kao retardi itd.), mane Macrossa su očajna muzika, američki Robotech ima mnogo bolji soundtrack od japanskog Macrossa. Ako još jednom čujem onu hit pop pesmu My Boyfriend is a Pilot opašće mi i ovo malo kose na glavi što mi je preostalo. Crtać je de facto predugačak, nakon što je uništena Zemlja u #27 epizodi serija je bila predviđena da se završi, ali su se predomislili jer je serija bila popularna pa je crtać dobio još 9 epizoda. Tih devet epizoda su loše, priča je besmislena, i ništa bitno se ne dešava osim razrešenja već spomenutog ljubavnog trougla. I nakon sve te pompe, svih tih voli me ne voli me momenata, dvoje ljubavnika se nisu ni poljubili, samo su se zagrlili.. Mislim stvarno..

............

Do You Remember Love je anime film koji je izašao dve godine nakon crtaća. Priča je malo izmenjena, npr. Hikaru (Rick Hunter) po prvi put upoznaje Minmei mnogo kasnije, nakon što je on već počeo da radi za vojsku, a ona postala poznata pevačica. Zentradi su podeljeni na muške i ženske, i međusobno ratuju. Ali animacija, animacija je mnoogo bolja od originalnog animea. Veći budžet, i to se vidi. Sve je to CRTANO, nema ničega boljeg na ovom svetu od stare rukom crtane tehnike pravljenja japanskog animea.

Sve u svemu, bolji je američki Robotech od japanskog Macrossa, i unatoč svim manama drago mi je što sam ponovo pogledao ovaj legendarni crtać iz svog detinjstva

p.s. Evo najiritantnije pesme u istoriji animea. A hvala bogu tokom trajanja celog crtaća koriste je samo pet hiljada puta...


Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4470 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 28/07/2024 : 19:34:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
meni nije iritantna

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 25/08/2024 : 21:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Otišla Atsuko Tanaka:
https://arkhavencomics.com/2024/08/20/motokos-voice-is-silenced/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/08/2024 : 19:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prestao sa radom meni omiljen sajt za gledanje animea, zbogom Aniwave/9anime
Go to Top of Page

Zlix
Senior Member



Serbia
1799 Posts

Member since 20/03/2006

Posted - 02/09/2024 : 16:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlix a Private Message  Reply with Quote
Skineš Stremio i torrentio addon za njega, plus anime kataloge. Sve se može naći.

IG: @bricktoygrapher
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 02/09/2024 : 19:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Na Redditu hvale HiAnime pa sam se prešaltao na to.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/09/2024 : 21:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



My Neighbor Totoro (1988)


Nakon što je majka završila u bolnici zbog bolesti, otac i njegove dve kćerkice se useljavaju u veliku drvenu kuću na selu. Dok cure istražuju svoj novi dom, njihova mašta divlja i one otkrivaju duhove i čuvara šume...

Prelep animirani crtać za sve uzraste koji ima u sebi taj duh avanture i nadrealnih fantasy elemenata koji pune dušu. Crtać ima komične luckaste momente koji uveseljavaju mladu decu, odličan istorijski prikaz života u Japanu tog podneblja, film ima i poučne momente jer život zna biti tužan i treba naučiti izboriti se sa nedaćama, a kako ne zaljubiti se u taj kreativan dizajn Totora i mačka-taksija. Kakav neprevaziđen kvalitet animacije

Klinci su zadovoljni, ja sam zadovoljan jer su klinci zadovoljni, toliko im se svideo film da su sutradan tražili da ga pogledamo ponovo. Mada kao neko ko voli kritički da razmišlja ne delim oduševljenje mnogih da je Totoro nešto najbolje ikada u svetu animea. Svako dete i fan animacije treba da pogledaju Totora jer ovo jeste obavezna lektira i odličan film, ali po meni i Ghibli i Miyazaki imaju bolje filmove od Totora
Go to Top of Page

Zlix
Senior Member



Serbia
1799 Posts

Member since 20/03/2006

Posted - 06/09/2024 : 13:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlix a Private Message  Reply with Quote
Jedan veoma lep film. Moraću ponovo da ga gledam.

IG: @bricktoygrapher
Go to Top of Page

Zlix
Senior Member



Serbia
1799 Posts

Member since 20/03/2006

Posted - 06/09/2024 : 13:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlix a Private Message  Reply with Quote
Zapravo, uživao sam u svim filmovima studija Ghibli koje sam gledao, ali nešto mi The Boy and the Heron nikako nije legao, baš me je udavio.

IG: @bricktoygrapher
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/09/2024 : 22:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Meni odličan Heron, kvalitet animacije van ovog svega.

Evo liste onoga što sam do sada pogledao od Ghiblija, kao i uvek poređeno od lošijih ka boljim stvarima:

- The Castle of Cagliostro
- The Wind Rises
- Ponyo
- Kiki's Delivery Service
- Pom Poko
- My Neighbor Totoro
- The Boy and the Heron
- Howl's Moving Castle
- Castle in the Sky
- Nausicaä of the Valley of the Wind
- Grave of the Fireflies
- Spirited Away
- Porco Rosso
- Princess Mononoke

* Iako tehnički Cagliostro i Nausicaa ne spadaju pod Ghibli stavio sam ih na listu jer su Miyazakijevi filmovi.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4151 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/09/2024 : 22:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Lele kako Uzumaki anime moćno izgleda u c/b animaciji.. Jezivo. Na ovoj adaptaciji se radi već četrdeset godina, ali kvalitet ne možeš požurivati. Junji će biti ponosan. Jedva čekam da ovo izađe


Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4470 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 11/09/2024 : 05:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
umrla Shinohara Emi
https://m.imdb.com/name/nm0793987/
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000