forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 03:38:36  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Odrasli ne čitaju stripove.
Samo oni koji su sačuvali neki deo deteta u sebi čitaju stripove. Tako da nema stripova za odrasle.



Mnogo lepa misao.
Slično nešto je i Stinky zaključio.

"Oni koji su sačuvali neki deo deteta u sebi" imaju šansu bit i ostat ljudi.

I onda svoje iskustvo mogu kroz priče prenijeti novim generacijama.


No, nije lako... dobar dio nas uglavnom živi poput pasa i mačaka.






















Edited by - frano on 16/07/2024 03:47:31
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4487 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 16/07/2024 : 08:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
stripovi za odrasle
Hanzō no Mon
krvi do preko glave
oral anal
mada ako smo mi "citali" Vruci kaj
ne vidim sto ne bi i danasnja deca citala ovakve stripove
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 09:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
A, to ti je.
Element ranog počinjanja igra važnu ulogu.
I u dobrim i u lošim stvarima.


Stripove možemo podijeliti na ozbiljne i neozbiljne.
Ima iznimno ozbiljnih stripova za djecu (Calwin i Hobbes) i iznimno neozbiljnih za odrasle (Incal).

Pa šta nas već zapadne...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 10:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
E pa to, konačno nam se borg otštopao:)
Noćna ptica, odrasla, kronovska, otvara dušu, uranovski... To je život, prijatelji, tako se radi.

"Odrasli ne čitaju stripove.
Samo oni koji su sačuvali neki deo deteta u sebi čitaju stripove. Tako da nema stripova za odrasle."

Da, tako bi trebalo biti i tako se svima nama čini na prvu.

A dogodilo se suprotno: djeca ne čitaju stripove i nema stripova za ono djetinje u nama.

Mislim da je ovo točka koja je oneraspoložila Franu. Pa ni ja neću to progutati. Ljudi koji imaju viši senzibilitet, osjećaju da nešto ne štima.

"U vrijeme nadiranja i sazrijevanja "slobode" (u nas pojavom Novog kvadrata) te granice su se pomaknule "

Odnosno, sebični kronovski princip istisnuo je opći uranski.
Ako nećete ovu terminologiju, ako hoćete da pričamo narodski, onda se dogodilo ovo: stripovi a la Maurović, Blek, Zagor su ono što zovem "opći", tj. tu niti nema želje za razlikom, nema isticanja. Ovi se stripovi jednostavno gutaju, i onaj tko živi u toj svijesti, koju sam nazvao uranska, zaluđen je. Zaluđen u smislu gutanja, primanja i konzumiranja bez razlike: traži junake, pustolovine, zastrašni su mu Indijanci i zlikovci koji se tu pojavljuju, i veseli se pobjedama Zagora i Bleka. Crveni mundiri su mu loši, traperi dobri. To se uzima tako kako je dano. Ovaj entuzijazam se prenaša i na druge stripove, stripove koji ni nisu uranski, i sve se guta, uzima i veseli bez razlike. Prilažem svoju uransku svijest s početaka scoma:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=1384

http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4738

Ovo su klasični primjeri opijene, slijepe svijesti koja voli stripove bez razlike.

Kažem, to stanje je prapovijest. Čovjek pak mora otpočeti povijest, mora otpočeti kretanje = napredovanje. Ovo je mučilo novokvadratovce. Napredovati, "pokazat ću ja njima!" Iz zakazivanja ovog "pokazivanja", a što nije ništa drugo nego Franina požuda, rađa se frustracija. Promašaj Novog kvadrata već smo obrađivali. Ima se tu još puno za reći, ali idemo sada po drugom pravcu.

Svijest je nešto zamršeno i uopće se tu ne može tako jednostavno rasplesti kako je htio onaj: simplificirati stvar na kvalitetne i banalne stripove (i čitatelje).

Već u samoj granici koju je Frano spomenuo, nalaze se zamršene stvari.
Jer, s jedne strane je a) mora se otpočeti kretanje, dakle pozitivan aspekt momenta Novog kvadrata

ali s druge strane b) požuda, frustracija, što se sve de fakto događa, ako se čovjek fiksira na tom stupnju iliti stanju svijesti. To je negativni aspekt momenta Novog kvadrata.

Dakle, ako se razumijemo,
moment Novog kvadrata je sam nešto zamršeno i sadrži u sebi obje strane, dobro i loše. Zato tu nije tako jednostavno kako sami novokvadratovci, koji su se sada transformirali u fibraše iliti, prema našoj staroj oznaci, larcenetovce, dakle, nije to tako jednostavno kako oni sami pišu: da srču samo dobro, bave se samo_dobrim_stripovima. A istinito je čak ono suprotno.

Kako je došlo do ovog obrata, da se moment kretanja učmalio u moment fiksacije, čak retardacije i da je većina publike prešla iz good guys u bad, to je sad trenutak naše analize.

Vratimo se na trenutak našoj tezi.
Doba uranskih stripova je opće doba, doba bez razlika. Pod jednim kutom gledanja, to ima svoju snagu, jer je tu snaga jedinstva i općeg, zanosnog veselja, tumaranja i klatarenja u opijenosti. Radost je tu, ona elementarna, što je izgubljeno sljedećim momentom.

Ali taj sljedeći moment mora jednom otpočeti.
Jer čovjek ne može ostati takav kakav je tu, opći. U općemu nema razlike, pa tako ni zasluge. Mora istupiti ono konkretno. Konkretno se sastoji u suprotstavljanju, borbi i priskrbljivanju zasluga.

To je sklizak teren.
Promašivanje je gotovo usud. Malo tko ima snage priskrbiti si istinske zasluge; većina malakše, zakaže, ne uspijeva. A požuda je i dalje tu, kronovski princip isticanja i sebičnosti goni i dalje. Čovjek gori. Baš taj trenutak je ono što uvijek ističe naš Frano. Iz zakazivanja dolazi frustracija.
Mirne duše mogli bismo reći da je moment Novog kvarata moment frustracije.

-------------

Samo da još jednom ponovim, da se pravilno razumije. Nije tako da bi se ovaj moment frustracije trebao izbjeći time da se ostane u prapovijesti, da ostaneš zaluđeni pijani uranovac. Ući u kretanje se mora. I sad tu treba plesati na oštrici britve: potvrditi se, a da ne potpadneš pod gorenje, da izbalansiraš požudu i frustraciju.

To je prelazak u zeusovsko doba i zeusovske stripove.

Pričat ćemo još.

Edited by - stinky on 16/07/2024 10:11:57
Go to Top of Page

MF Doom
Starting Member



69 Posts

Member since 23/04/2024

Posted - 16/07/2024 : 10:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send MF Doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Jel bi mogli reći da je podjela međ "bonelijevcima" i "larcenetovcima" zapravo tek podjela na stripove za djecu i na stripove za "odrasle"?
Ugrubo gledano.


U vrijeme nadiranja i sazrijevanja "slobode" (u nas pojavom Novog kvadrata) te granice su se pomaknule i (možda ne u istoj mjeri, ali) - golotinja i nasilje su zapravo postali stripovi za djecu. I kod jednih i kod drugih.


Opet velim, muuuka mi je teška od same pomisli na taj period devete "umjetnosti" i na sva ta "umjetničko-filozofska" djela.
Muka. Podijelio sam i rasprodao većinu tog proljeva "dobrih stripova". Za djecu :)

Ali, pitanje slijedi,
Šta bi onda danas bili "stripovi za odrasle"?




Odgovor na ovo pitanje se najbolje dobija korišćenjem lakmus hartije tj samog deteta.
Kao otac sedmogodišnje devojčice, koji intenzivno čita stripove svom detetu, jasno se može videti koji su stripovi za decu a koji ne na osnovu njihove reakcije. Stim što se to kako dete raste menja, pa samim tim i postoje parental guide kategorije, koje se trude koliko toliko klasifikovati teme koje su za decu i šta deca mogu razumeti. Iako se često teorija i praksa razlikuju. I mi smo kao klinci čitali i gledali sadržaje koji nisu baš klasifikovani za naš uzrast i to je prošlo dosta dobro.

A ako uzmemo u formu individualnost deteta ili koje sadržaje roditelji iz ovog ili onog razloga žele da plasiraju svojoj deci, alogaritam postaje još kompleksniji.

Primera radi serijal "Višnja" koji je Fibra izdala u ediciji Nika kao dečiji strip je vredan diskusije kom uzrastu je namenjen. Nacrtan je prelepo i vrlo približen deci a opet neke teme poput homoseksualizma, rasturenih brakova, smrti bliskih članova porodice, patnje itd jeste nešto što se u modernom evropskom društvu neguje kao dečija tema, ali za moje dete je bio totalni overhead a i meni lično je bilo previše da je opterećujem time. Višnja ima pokušaj da deci približi neke teme koje oni (u zavisnosti od uzrasta) možda i nisu spremni da razumeju, a opet deca koja razumeju te teme. Više deluje kako su autori hteli da se dodvore odrasloj publici pokušavajući da neke kompleksne teme upakuju u cotton candy za decu, ali na kraju je po meni to sve gomila šećera bez zdravih kalorija.

Tako da po meni klasifikacija je da su svi "stripovi za odrasle" pa kome šta više prija, dok kod kod klasifikacije "stripovi za decu" treba biti obazriv i taktičan.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 10:29:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MF Doom
serijal "Višnja" koji je Fibra izdala u ediciji Nika kao dečiji strip je vredan diskusije kom uzrastu je namenjen. Nacrtan je prelepo i vrlo približen deci a opet neke teme poput homoseksualizma, rasturenih brakova



Jbmu vrapca.

Nisam ni znao da je stanje ovako degradirano. Markos je zaista propao. Uvaljuje pod dječje stripove nakaznosti.

Srećom, ja imam drugačija iskustva.
Mojem malom sam, dok još nije prerastao stripove haha, davao Zagora. I volio je to. A curica je voljela Guja i Zmuja, što je jednom Frano poklonio. Uglavnom čita knjige, ima neki serijal o pustolovinama đaka, nešto o Čakovcu, Zmaj ispod starog grada. I prati nastavke, iščekuje kad će novi roman, onda to ganjamo na Interliberu.
Go to Top of Page

MF Doom
Starting Member



69 Posts

Member since 23/04/2024

Posted - 16/07/2024 : 10:52:32  Show Profile Show Extended Profile  Send MF Doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by MF Doom
serijal "Višnja" koji je Fibra izdala u ediciji Nika kao dečiji strip je vredan diskusije kom uzrastu je namenjen. Nacrtan je prelepo i vrlo približen deci a opet neke teme poput homoseksualizma, rasturenih brakova



Jbmu vrapca.

Nisam ni znao da je stanje ovako degradirano. Markos je zaista propao. Uvaljuje pod dječje stripove nakaznosti.

Srećom, ja imam drugačija iskustva.
Mojem malom sam, dok još nije prerastao stripove haha, davao Zagora. I volio je to. A curica je voljela Guja i Zmuja, što je jednom Frano poklonio. Uglavnom čita knjige, ima neki serijal o pustolovinama đaka, nešto o Čakovcu, Zmaj ispod starog grada. I prati nastavke, iščekuje kad će novi roman, onda to ganjamo na Interliberu.



Ne mislim da je Markos išta pogrešno uradio. Strip naginje možda više ka tinejdžerima i mislim da je vredan izdanja, i još više same diskusije o njemu. Jer nije ni prvi ni poslednji medij koji prepakuje ove teme. U Evropi je to uveliko praksa, ali da li je dobra praksa je vredno diskusije.

Kod moje devojčice se npr Asterix pokazao odlilčan. Asterix sa dozom humora, sa elementima čarobnjaštva i magije upakuje neke socijalne teme koje su možda srodnije deci i koji su po meni fundamentalne. Iako samog Asterixa ne bih klasifikovao kao dečiji strip.

Hilda je isto kod moje devojčice fenomenalno prošla i mislim da je odličan strip koji komunicira sa decom ipak modernijim jezikom.

Ima još dosta dobrih stripova za decu, što ovih starijih poput Jakarija, što novijih, ali sama tema "da li i koji su stripovi dečiji a koji za odrasle" jeste neka tema sa kojom strip kao mediji nije raskrstio, pogotovo ne na našim prostorima, a najviše bih to pripisao duboko utemeljenoj Bonelijani.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 10:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Iz dnevnika oca Ivana Sttinkyja, na granicama Novoga Meksika, tamo negdje 1682. Paralela sa scomom je očigledna:

U ovim ovdje zemljama ima ima više prostranstva nego u svima spomenutima. Ima gdje i da se trpi i da se podnesu mučeništva, ako Bog htjedne. Ima gdje i da se provodi apostolski život u gladi, žeđi, mnogim bdijenjima i postovima, u naporima među lažnom braćom i divljim narodom, nevjernicima, progoniteljima, nezahvalnicima, kolebljivcima; da se pokaže krjepost među tako velikim grješnicima kao što je to ken2, markos, tonto, mcn i borg, koji su se, služeći puti, ugađajući svijetu, slobodno predali u ropstvo đavlu, među onima koji prezreše Boga.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 11:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MF Doom

Ne mislim da je Markos išta pogrešno uradio. Strip naginje možda više ka tinejdžerima i mislim da je vredan izdanja, i još više same diskusije o njemu. Jer nije ni prvi ni poslednji medij koji prepakuje ove teme. U Evropi je to uveliko praksa, ali da li je dobra praksa je vredno diskusije.



A ja pak držim da je pogrešno uradio.

Ti si već načet, samim time što su ti uvalili, kroz tzv. "dobru praksu" da je spuštanje abnormalnih tema među djecu, pa i same ljude, nešto vrijedno diskusije. Ne, nije vrijedno diskusije i to pravi čovjek odbacuje a limine.

Jer, diskutirati o stvarima koje su toliko jasne, koje su fundamentalno jasne, znači zapravo da onome drugome daješ razinu. Sebe spuštaš, njega dižeš, i brzo ćeš se zaplesti u labirinte iz kojih nema izlaza, gdje svatko ima i pravo i krivo, odnosno, sveopću relativizaciju. To pak ne vodi ničemu i velika je prijevara da postoji nešto kao tolerancija: na toj razini, tolerancija je samo ravnodušnost (beživotnost), što se svodi na sebično zabavljanje svojim stvarima (u slučaju da se drugoga ne može prisiliti da bude kao ti).
Go to Top of Page

MF Doom
Starting Member



69 Posts

Member since 23/04/2024

Posted - 16/07/2024 : 11:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send MF Doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by MF Doom

Ne mislim da je Markos išta pogrešno uradio. Strip naginje možda više ka tinejdžerima i mislim da je vredan izdanja, i još više same diskusije o njemu. Jer nije ni prvi ni poslednji medij koji prepakuje ove teme. U Evropi je to uveliko praksa, ali da li je dobra praksa je vredno diskusije.



A ja pak držim da je pogrešno uradio.

Ti si već načet, samim time što su ti uvalili, kroz tzv. "dobru praksu" da je spuštanje abnormalnih tema među djecu, pa i same ljude, nešto vrijedno diskusije. Ne, nije vrijedno diskusije i to pravi čovjek odbacuje a limine.

Jer, diskutirati o stvarima koje su toliko jasne, koje su fundamentalno jasne, znači zapravo da onome drugome daješ razinu. Sebe spuštaš, njega dižeš, i brzo ćeš se zaplesti u labirinte iz kojih nema izlaza, gdje svatko ima i pravo i krivo, odnosno, sveopću relativizaciju. To pak ne vodi ničemu i velika je prijevara da postoji nešto kao tolerancija: na toj razini, tolerancija je samo ravnodušnost (beživotnost), što se svodi na sebično zabavljanje svojim stvarima (u slučaju da se drugoga ne može prisiliti da bude kao ti).




Kao roditelj, pre ili kasnije ćeš biti suočen sa tim da ćeš morati diskutovati sa svojim detetom o gore pomenutim temama, bolje ti nego društvo. Svidelo ti se to ili ne ili šta god mislio o njima. Mogu da razumem tvoj pristup, ali kad je roditeljstvo u pitanju mislim da negacija postojanja određenih tema može biti kontraproduktivna. Čak i da su te teme potpuno jasne, kao što ti tvrdiš, prinuđen si da pričaš o njima ne bi li ih pojasnio detetu. Ne mislim da se time daje razina.

A što se tiče samog termina tolerancije mislim da je on u potpuno pogrešnoj upotrebi, ali da ne odemo predaleko.....hajde da se držimo stripova.....
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 11:54:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MF Doom

Kao roditelj, pre ili kasnije ćeš biti suočen sa tim da ćeš morati diskutovati sa svojim detetom o gore pomenutim temama, bolje ti nego društvo. Svidelo ti se to ili ne ili šta god mislio o njima. Mogu da razumem tvoj pristup, ali kad je roditeljstvo u pitanju mislim da negacija postojanja određenih tema može biti kontraproduktivna. Čak i da su te teme potpuno jasne, kao što ti tvrdiš, prinuđen si da pričaš o njima ne bi li ih pojasnio detetu. Ne mislim da se time daje razina.




Varaš se.
Mislim, mogu ja razumjeti tebe, jer to što ti pričaš je neko uobičajeno mišljenje, hajmo tako reći. No, to je pogrešno, iskustva svakodnevnog tubitka (aka prosječnog, normalnog čovjeka) su pogrešna.

"Pojašanjavanje djetetu", kako si nazvao, ne bazira se na razgovoru, pukom priopćavanju riječima. Kada bi se pukim riječima moglo nešto pojasniti, djeci ili ljudima, onda bi, da ti dam jedan plastičan primjer, komunjare uvjerili sve i svakoga u svoje "dobre" namjere. Svi su bili podvrgnuti riječima, tj. parolama i indoktrinaciji. No, to nije puno pomoglo.

Hoću ti reći, pojašnjenje nečega nekomu ne izvire otuda, od razgovora i riječi, nego svoj temelj ima u - faktičnom izvršavanju. Faktično izvršavanje je termin za cjelokupno držanje i stav čovjeka, koji pak prosijava iz njega na temelju gesta, ponašanja, stila, držanja... TO, a ne riječi, ne direktno izgovorene riječi (koje, uostalom, mogu biti namještene ili trenutno nesnalažanje na pitanje, ako već hoćeš pretpostaviti djetetovo pitanje) je pojašnjenje. Pojašnjenje koje dijete, ili drugi ljudi, usvajaju, neovisno o tome što ti misliš, pričaš i želiš priopćiti. Dakle, čitav ovaj SKLOP je ono bitno, a riječi su maltene irelevantne, mislim, riječi u smislu točno određenog razgovora na točno određenu temu.

A tko je usvojio ovaj sklop i ima ga na raspolaganju, taj se zove - obrazovan. Obrazovanje je nešto sasvim drugo od onoga što se uobičajeno uzima, u smislu nekakve stručne edukacije. Obrazovanje je formiranje osobe.

Zato dijete ne treba postaviti pitanje, ako već faktično živi u krugu roditelja koji su obrazovani. Ono uviđa iz njihovog držanja što jest, a što nije. I jasno mu je.

Da skroz pojednostavim: krug obitelji koji zna da su pitanja razlomljenih brakova, homići i ostale pomodne gluposti upravo baš to = pomodne gluposti, ne treba djetetu sad još udvostručavati te kroz neki zamišljeni razgovor pojašnjavati stvari. Dijete spoznaje iz onog neizrečenog sklopa i onda već prema svojim sposobnostima i slobodi, procesuira to što je spoznalo.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 12:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da ... živimo u vrijeme u kojem se puno priča. I piše. I crta. A, djeluje se slabo ili nikako.

Nemaju riječi snagu...




I nije prvi put da kroz povijest ljudi nailaze na ovakve trenutke u "opuštenim, tolerantnim, slobodnim i naprednim" civilizacijama.
Dok nasuprot, u takvim okolnostima u pozadini jedino gadna srdžba ključa.
Od silne neaktivnosti, ekipa postepeno postaje željna borbe.
Borba je pak najniži oblik, kak Stinky veli, neizbježnog gibanja.

Citiram stare knjige:


" Čistu svijest mudroga živog bića prekriva njegov vječni neprijatelj u obliku požude, koja se nikada neda zadovoljiti i koja bukti kao vatra."

"Osjetila, um i inteligencija su sjedište požude..."

"Kao što je vatra prekrivena dimom, ogledalo prašinom, a zametak maternicom, tako je živo biće u različitoj mjeri prekriveno požudom."

Rodna ideologija u stripu ili na faksu bi trebala shvatit da je rodova točno onoliko koliko je živih bića na svijetu.

Svako živo biće je svemir za sebe.
Pa tako je i svatko požuda za sebe.
To predstavljaju i autorski stripovi.
Požudu za sebe.

Jodorowsky u Inkalu je isto prepisivao iz stare indijske literature, ali njegov je junak završio priču žestokim sunovratom.
Količina Jodorowskovog smeća koje je nadodao u strip je prevagnula.

Gore prepisani stihovi iz Bhagavat Gite, prešli su dug put do ove livade.

Slobodno testirajte im snagu :)
Pročitajte knjigu.








Edited by - frano on 16/07/2024 19:23:19
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1585 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 16/07/2024 : 12:32:08  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MF Doom

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by MF Doom
serijal "Višnja" koji je Fibra izdala u ediciji Nika kao dečiji strip je vredan diskusije kom uzrastu je namenjen. Nacrtan je prelepo i vrlo približen deci a opet neke teme poput homoseksualizma, rasturenih brakova


tintin je otac i majka
Jbmu vrapca.

Nisam ni znao da je stanje ovako degradirano. Markos je zaista propao. Uvaljuje pod dječje stripove nakaznosti.

Srećom, ja imam drugačija iskustva.
Mojem malom sam, dok još nije prerastao stripove haha, davao Zagora. I volio je to. A curica je voljela Guja i Zmuja, što je jednom Frano poklonio. Uglavnom čita knjige, ima neki serijal o pustolovinama đaka, nešto o Čakovcu, Zmaj ispod starog grada. I prati nastavke, iščekuje kad će novi roman, onda to ganjamo na Interliberu.



Ne mislim da je Markos išta pogrešno uradio. Strip naginje možda više ka tinejdžerima i mislim da je vredan izdanja, i još više same diskusije o njemu. Jer nije ni prvi ni poslednji medij koji prepakuje ove teme. U Evropi je to uveliko praksa, ali da li je dobra praksa je vredno diskusije.

Kod moje devojčice se npr Asterix pokazao odlilčan. Asterix sa dozom humora, sa elementima čarobnjaštva i magije upakuje neke socijalne teme koje su možda srodnije deci i koji su po meni fundamentalne. Iako samog Asterixa ne bih klasifikovao kao dečiji strip.

Hilda je isto kod moje devojčice fenomenalno prošla i mislim da je odličan strip koji komunicira sa decom ipak modernijim jezikom.

Ima još dosta dobrih stripova za decu, što ovih starijih poput Jakarija, što novijih, ali sama tema "da li i koji su stripovi dečiji a koji za odrasle" jeste neka tema sa kojom strip kao mediji nije raskrstio, pogotovo ne na našim prostorima, a najviše bih to pripisao duboko utemeljenoj Bonelijani.


tintin je otac i majka

Nisam Grk, još manje glazbenik, i vec dugo vremena ne pušim.

Edited by - matori paraliticar on 16/07/2024 12:33:06
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 14:53:34  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ana Ana!

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 15:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Komarac.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 18:34:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Štefek :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 19:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hugo i začarani pasulj!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 20:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Sneaksie Thiefsie

stripovi za odrasle
Hanzō no Mon
krvi do preko glave
oral anal
mada ako smo mi "citali" Vruci kaj
ne vidim sto ne bi i danasnja deca citala ovakve stripove



Ne smiju djeca čitati Vrući kaj.
Nebi djeca smjela čitati ni 90 posto Fibre.

Na odjelu za djecu i mlade knjižnice Medveščak su to prepoznali.
Fibrine stripove i ostala sl. izdanja miču na odjel za odrasle.

Tj. na odjel za osobe koji su kao djeca čitali Vrući kaj :)

Još uvijek ima pregršt stripova, Fibrinih i ostalih koji su za djecu.








Edited by - frano on 16/07/2024 22:52:21
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 20:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nika je Fibra za djecu.





Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 20:34:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Uglavnom, pripremiti djecu na svijet "odraslih" - koji su tek djeca koja su čitala Vrući kaj u krivo vreme, postao je velki izazov.

I borba.
Mnogo mi je drago da sam u prvim redovima.

Na livadi.









Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 20:50:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ja pak mislim da nije postao nikakav veliki izazov. U osnovi je isto kao i prije: ne smiješ biti folirant i tetkica, ne smiješ si lakirati nokte i to je to.

Ako hoćete stručno, stručno se to kaže moraš biti onaj tko je usvojio neku osobnu strukturu, cjelokupnost do jedinstva jednog stila uzajamno oslonjenih idealnih pokretnih shema za zor, mišljenje, shvaćanje, vrednovanje i obradbu svijeta i bilo kojih slučajnih stvari u njemu.

Naravno, ne moraš znati ovo stručno objašnjenje, ne mora ti biti ni na kraj pameti; samo se ponašaš tako i odgajat ćeš predobru djecu. Okruglu, a ne kvadratnu i novokvadratnu.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 20:56:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nije danas to lako.
Rokaju sa svih strana, ali...

Ovaj čiča je uspeo :)

[url=https://postimg.cc/8J5bGLp5][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/07/2024 : 20:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
DINAMOO!

:)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 21:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Istinitu priču o Hrvatima. Obradovalo me. Skeptično sam prišao, jer ne volim karikature, no ovo me u prvih par stranica abnormalno iznenadilo. Frano, to je strip za tebe. I djecu također.

Kasnije više, sad samo par crtica.
Prvo, strip je kolosalan. Kad ga otvoriš, maltene doseže do jednog metra.
Te dimenzije su poništile sitnež karikaturalnosti, jer ovdje je očito bila namjeravana monumentalnost. To su gotovo slike u kamenu. Svaka stranica jedna monumentalna slika.

Tonto i takve tetkice ne bi ovo mogle ni držati u rukama: toliko je kolosalno. To je za muže. Djeci se stavi na pod, pa čitaju. Ostali, svi ovi odrasli ispod 88 kg nemaju što tražiti. To je istinita priča o Hrvatima ispod 88 kg.

Humor inače ne podnosim, kada je namjeravan, odnosno kada strip želi biti humorističan. Marušić pak prolazi test i opraštam mu humor. Ima i par dobrih fora.
Stil humora je sličan Franinom stilu.

Ono što je najbizarnije: Marušić je bio član Novog kvadrata. Fiju briju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/07/2024 : 21:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A čitao sam i još nešto: Zagorski Čaruga.

Eeee, Frano, Zagorski Čaruga je za diskusiju. Moram reći da mi strip nije mrzak. No tu se otvaraju brojna pitanja.

To ti je u Godišnjaku 2023. Si čitao?
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000