forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

tkosta74
Average Member

590 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 21/07/2024 : 13:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/LnqFMcQJ][/url]
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/07/2024 : 13:43:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ja se tu slažem s tobom, tkosta. Frano je nejasan oko toga "proživljenoga". Ovo što si ti napisao je bliže istini.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/07/2024 : 13:50:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Otkako je Frano zapeo u proživljenost, počeo je umjesto duhovnih Papaka pisati dokumentarističke stripove o sumnjivim tipovima koji mu pokušavaju provaliti u kuću. Ali ova "proživljenost" je po meni pad u odnosu na Papka ili Mostarske želje, koji su spoj fantazija, sjećanja, nadanja i strahova.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1983 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/07/2024 : 14:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Strip je proizvod koji ima za cilj stimulisanje čula, uma, i duha.
A to radi prenošenjem emocija i ideja.
E, sad, kad smo definirali strp kao umetnost, onda možemo zaključiti da je kao takav otvoren prema svima.
Problem je što nisu svi otvoreni prema stripu. Neko prosto ne voli, a neko je "prerastao" stripove.
Ako izuzmemo tu kategoriju "zatvorenih", ostaju nam oni koji prihvataju (konzumiraju) strip kao umetnost.
Da li će čitati ove ili one stripove zavisi od vrste ideje, emocije koju autor želi da prenese, veštine autora u toj naraciji, kao i ciljane grupe kojoj se autor obraća,
i od afiniteta čitaoca itd. Kod svakoga može prevagnuti čulni aspekt, pa čitati vizuelno "savršene" stripove, ili pak se hraniti idejama koje autor poseje u svom delu, ili obogaćivati svoj duh.
A neko će tražiti sve u jednom...

E, sada, ja se ne bih bavio kategorisanjem dela, jer svako delo ima neki delić svakog od ovih aspekata. Niti onim što zovemo osobnim ukusom, a odnosi se na lični doživljaj viđenog i pročitanog. Neko čita Zagora, prateći njegovu sudbinu koja za čitaoca predstavlja antisudbinu, i to ga privlači. Sa druge strane neko uživa u Kalvinu jer prepoznaje zgode i nezgode kao lične. Ma... Da ne davim, ionako nema veze.

Pita stinky čemu služe stripovi?
A čemu služe filmovi, knjige, muzika, slike?

Ne znam zašto potencirate to dečiji?
Pa gde su se stripovi pojavljivali? Ozbiljne dnevne/sedmične novine koje su imale kaiš, karikaturni crtež i oštru kritiku.
Kakva je frka izbila samo oko Diznijevog Mikijevog dvojnika u tadašnjoj nam monarhiji. Heh, dečiji...




Resistance is futile.

Edited by - borg on 21/07/2024 14:10:08
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 14:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Proživljenost ... količina realnog znanja.
Ne samo teorijskog. Već i praktičnog.

Jedno ne ide bez drugog, ali odslušana ili pročitana teorija, nije pravo iskustvo, nije pravo znanje.

Recimo, ja teorijski znam slikati.
Al, kad uzmem kist vidjet će se da mi baš i ne ide.

Proživljenost u smislu prakse mi fali.



To su ti moji stripovi u boji :)



...
Kupuješ auto, nešto čuješ o pojedinom modelu, ili o motoru, a zapravo ne znaš ništa dok ga ne počneš vozit...a, tek kad krenu kvarovi, skužiš da nemaš pojma niti o čemu.



Djela bujne mašte (dobra djela poput Gospodara prstenova) utemeljena su na proživljenoj realnosti.
























Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 14:36:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hrvoslav Ban - jel ide dalje?
Bumo to proživili?


hihi
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 15:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kartoline su proživljene.
To je tkostin grad.
To su njegovi sugrađani. Prijatelji, rođaci...
Svi sa svojim, a zajedničkim problemima.

Proživljeno je to djelo, pa makar empatijom.
Sjetom, depresijom ...
I razumijevanjem.
Bar uočavanjem.
Patnje.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 15:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nabijaju nas na kolac. Na kulac.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/07/2024 : 15:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Borg, tako te više volim:)

Makar, ovo što kažeš, ipak bih rekao da je to sumnjiva definicija stripa: "Strip je proizvod koji ima za cilj stimulisanje čula, uma, i duha."
Onda bi se teško razlikovao od piva, recimo. Cugnem pivo, stimuliram osjetila i duh:))

Ako te dobro razumijem, ti hoćeš reći da nema veze o čemu je, ako djeluje na čitatelja i na neki način ga zainteresira. Razne interesiraju razne stvari. Ti si pristalica anything goes. Da, ali mi sad ovdje pokušavamo neki sustav, znači i neki poredak. Nije isto jedan strip tipa Kordejevi deja vu uratci i ova Bednjančeva Stubička avet. Baš kategorizacija jest ono teško, a ti ne bi to.

Pa ipak kategoriziraš i kažeš: strip nije dječja stvar.
Međutim, kako god okreneš, nekako uvijek izbija poveznica stripovi -> djeca. Ne vidim zašto se pod svaku cijenu želiš otarasiti ovog predikata "dječji"?
Mislim da se ne trebamo bojati tog predikata. Mislim da je i lijep. Mi čitamo stripove, što znači: uspjeli smo zadržati nešto dječje. Ne vidim da je to mana, prije prednost.

Također treba biti pravedan i prihvatiti da se stripovi vežu za djecu.
Zašto?
Mislim da je stvar u slikama.
Dalje sada ne bih, osim ako drugi prihvate ovu opasku o slikama i probaju razviti zašto sam to rekao.
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
92 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 21/07/2024 : 15:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Strip je sve u jednom, a opet ne mora biti nijedno od tog svega.. Zajebana umjetnost, to svakako.
Eskapizam, realizam, nadrealizam, edukacija, obfuskacija, želje, snovi, scenarij, reakcija, promišljanje, kritika, fantazija, vizije, terapija, zabava, povijest, dosada, besmislene škrabotine... Sve :)

Ne znam ima li veće neistine od nazivanja stripova kao cjeline dječjima.
Apropos slika svakako, vidim taj kontekst. S razlogom djeci dajemo slikovnice, ne Tolstoja (iako valjalo bi i to probat, neka mali čokci uče slova na teškom štivu! )

Može se tako reći i za kinematografiju, misleći na Marvel i Hallmark filmove a zaboravljajući sve naslove u biblioteci Criteriona.
Kažem film jer strip crtači su zapravo cijela odjavna špica filma u jednom. Redatelj, scenarist, direktor fotografije, kamerman, glumac, vizažist, kostimograf, i sve između. Dekatlon od zanata!

Toliko tu ima vladanja svim mogućim i nemogućim vještinama, i povezivanja istih u cjelinu, bilo samostalno ili uz pomoć, da je baš bezveze spuštati strip na nešto radi čega djeca trče na kiosk.
A opet, i ti stripovi nisu ništa manje dobri i često edukativni djeci, da se vratim na onu gore izjavu da su djeci edukativni. Kad i nisu ciljano edukativni, djeca opet iz tog nešto izvlače.
Kad i ne žele, upijaju jer tako to ide s friškim mozgovima. Stripovi tu imaju ogromnu moć i polugu, i nije zgoreg dat si truda da se promisli o tom što im se servira, što pri crtanju što pri kupnji istih.

Mali milijun stripova, filmova, muzike kako borg kaže, i svaki drukčiji, svakom drukčije, za svakog nešto drugo sjeda - i drukčije, kao šta smo se dotakli na temi Ceste.
Najbolje od svega mi je sa stripom što spaja film i knjigu, pali maštu na 200, a opet dopušta slobodu interpretacije. Savršen spoj za kreativne duše.

U tom smjeru mi je Zagrljaj Jim-a i Bonneau-a posebno ostao u pamćenju. Doslovno storyboard za film. Progutao strip u jedno popodne, pa onda opet i opet.
Nrijetko strip kupim, i direkt ide na posudbunekome tko ne čita a mogao bi cijeniti, samo da im mogu vidit razogarečene oči i smiješak na licu kad kažu "jebote šta je ovo dobro!"
Isto je i s muzikom, rijetki ljudi aktivno 'kopaju' muziku i zadovoljava ih radio i 10-20 istih bendova cijeli život. A toliko toga čeka dok život ide tika-taka u nepovrat :)

Kad pričam o 'ozbiljnom' stripu s nekim što ne čita, onda uvijek kažem 'grafičke novele' ili 'romani u slikama' jer ljudi inače pomisle odmah na dječje stripove.
A neću ni ulaziti u to kakvih ljudi znam, i koje izjave imaju, jedni za Fibrine stripove, drugi za Bonellijeve.. Nek im je sa srećom ako nalete na ikoga od vas, ja sam malo liberalniji pa me ne dira previše

Edited by - netkotreci on 21/07/2024 15:32:02
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/07/2024 : 15:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Kupuješ auto, nešto čuješ o pojedinom modelu, ili o motoru, a zapravo ne znaš ništa dok ga ne počneš vozit...a, tek kad krenu kvarovi,



I dalje mislim da griješiš po ovom pitanju.
Evo ti konkretan primjer. Ovih dana baš hoću prostudirati Indiju. I znaš kaj ću uzeti? Nolittinog Tigra (Tigar ti je jedna od najboljih Zagorovih epizoda, tzv. zlatno razdoblje). Uzet ću Zagora, Tigra i tvoje Skice iz Indije. Usporediti, povezati...

Jer, za razliku od tebe, ja smatram da je Nolitta dobro proživio Indiju. I napisao maestralnu priču, koju je uklopio u Zagora, a izvrsno orisao Indijce. Uhvatio je indijski duh, što znači koliko i: proživio Indiju.
Nisi samo ti proživio Indiju, zato jer si napisao svoje iskustvo učitelja likovnog. Tvoj strip je super... ali Nolittin je još bolji. Tigar je > od Skica iz Indije, na mojoj top ljestvici pravih stripova.

Primjer s druge strane.
Šteka mi auto. I zaje**vam se kod majstora, pa kod električara, pa kod majstora. Čekaš, voziš simo-tamo, iskrcaš $$$. Proživiš to, znaš ti dobro, Frano, kako se proživljavaju majstori.
No, raditi sad strip o tome, to je hodi spat.
To je kao da želiš apsorbirati čitav svijet i svima na nos stavljati vlastita - makar ohoho proživljena - iskustva. Ali kaj to drugima znači??! Tko sam ja da ih masiram s mojim autom i alternatorom? Zakaj bi to drugima značilo?

Tako, postoje prave i manje prave teme. Visoko i nisko. Ti si ga baš zapeo za nisko. Ali to je samo jedan modus, po meni, i slabiji od onih naivnih, junačkih, po tebi neproživljenih stripova. Je li Bednjanec proživio Stubičku avet?

Ja mislim da jest. Makar nije iskusio kako Franjo Tahy dere kmetove i njihove guzate žene.

Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
92 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 21/07/2024 : 15:51:17  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
"Slice of life" je priznati žanr u knjizi, stripu i filmu. Taniguchijeva Šetnja je analogna šetanju od električara do majstora.

Ne mora svaki strip biti prožet junakom ili nekom avanturom da bi približio mjesto, vrijeme, kulturu i karakterne osobine.
Nekima je slice of life najdosadniji oblik drame, drugima super. Isto i s temama. Postoje i ne-teme, suptilne intervencije u skoro dokumentarnom prikazu.

Po toj skali 'pravih i manje pravih tema', gdje bi došla stara Kolorka 12 - Fotograf? Nema tu Zagora koji dijeli šamare, već domaći narod metke, a autor podvija zavoje.
Može li autentičnije od autora koji je bio tamo, fotografirao, proživio?
U jednom sam samo siguran a to je da nema jednog pravog viđenja stripa :)

Edited by - netkotreci on 21/07/2024 15:52:05
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1983 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/07/2024 : 15:57:23  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ne stinky, ja kažem da strip nije isključivo "dečija stvar". Nego je otvoren ka svima.
U filozofskom smislu možeš naći poveznicu među pivom i stripom.
Ali sam hteo predstaviti strip kao deo umetnosti, odnosno kulture, a samim tim i targetirati konzumente istih.
Nisam ulazio u striktno definisanje samog stripa, već samo dati koordinate.


Resistance is futile.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/07/2024 : 16:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Treći i Borg,
nije problem složiti se s vama kada kažete "ne mora svaki strip biti prožet junakom" i "strip nije isključivo dječja stvar". Ta mi tu i radimo pregled cjeline: od uranskih, preko kronovskih do zeusovskih stripova.

No, ono teže za sagledati je: kako da se stripovi, hoćeš-nećeš, vežu za junake i djecu?

Znači, ne ISKLJUČIVO, nego, hajmo reći, dominantno su to neke karakteristike stripa.

Sad, mi to možemo ignorirati i reći: ma ne, mi čitamo samo_dobre_stripove.
Možemo se tako tješiti, ali stvar i dalje ostaje. Tvrdokorna je. I markos mora izdati Rahana.

................. A Frano se vratiti pisanju Papka 2. I 3. Hihihi.

Čekajte malo, ljudi. Kaj bi bilo loše u tome da je strip, više-manje, dječja stvar?
Možda je to nešto strašno, no ovoga trenutka, dok mi ne objasnite, ja ne znam da je strašno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 16:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To, Smrdo.
To.

Stripovi su namjenjeni djeci. I to s dobrim ciljem.









Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 16:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Druga strana, želi samo što prije (i to nasilno) nabit klince na kolac.

Kroz sve, pa tako i kroz stripove.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/07/2024 : 16:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Vi otišli dalje pa malo kasnim s ovim.

Evo da stinky i frano malo poprave perspektivu kad se ponovo krenu
zanositi Uranom i Kronom.
Mirko ilić, intervju u Večernjem 1999. povodom izložbe u Rijeci.
Frano, uoči u okviru prapočetak dvojbe "ručno vs digitalno" :)

Što bi rekao Hrvoslav Ban: Dupli, ti si analni tip.
Je Hrvoslav, kopam po arhivima pa ne otkrivam toplu vodu svaku malo. :)

Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1983 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/07/2024 : 17:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

To, Smrdo.
To.

Stripovi su namjenjeni djeci. I to s dobrim ciljem.





Ko će vas skontati. Gde bi stavili Drijeovu Noć (Philippe Druillet- The night)?



Resistance is futile.

Edited by - borg on 21/07/2024 17:17:18
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 17:19:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Vi otišli dalje pa malo kasnim s ovim.

Evo da stinky i frano malo poprave perspektivu kad se ponovo krenu
zanositi Uranom i Kronom.
Mirko ilić, intervju u Večernjem 1999. povodom izložbe u Rijeci.
Frano, uoči u okviru prapočetak dvojbe "ručno vs digitalno" :)

Što bi rekao Hrvoslav Ban: Dupli, ti si analni tip.
Je Hrvoslav, kopam po arhivima pa ne otkrivam toplu vodu svaku malo. :)





U, da.
Razvija se to odavna.

Novi kvadrat je imao svoju šansu.
Kordej bar crta klasično.

Idejno su se okrenuli Novim valovima i tehnologijama.

No, Ilić ipak nije zaboravil drpiti Mauroviću originale.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 17:54:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dečki, ja sam si dal truda i nastavil onaj strip sa Antologijskih stvari.

Kroki scenarij, kroki crtež.

Niske stvari.
Nebitne.


Ali, meni je lakše kad izajdu van.
Nikog ne opterećuju, a mene rasterećuju.
A, tak i vežbam.

Kratki sadržaj prijašnjih epizoda:

Glavnog junaka (bože, negativca) policija privodi jer je napravio virtualni metež i uznemiravao ljude na sajtu za stripove...
Epizoda se zove: Ukori me nježno




[url=https://postimg.cc/WFFyxszD][/url]

Edited by - frano on 21/07/2024 18:01:20
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 17:55:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/Ppw62KVY][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 17:56:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/HjbZMZyC][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/07/2024 : 17:58:11  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
...nastavak (i kraj) sledeći vikend.
Bilo mi je milo.
Za danas, bok!
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
92 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 21/07/2024 : 18:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
edit: a, izvini frano, nisam vidio tvoje nove postove dok sam tipkao.
Ha! Odlično. Ne može se reć da je nisko kad je malac na krovu! Čeka se kraj.

quote:
Originally posted by stinky
Sad, mi to možemo ignorirati i reći: ma ne, mi čitamo samo_dobre_stripove.
Čekajte malo, ljudi. Kaj bi bilo loše u tome da je strip, više-manje, dječja stvar?
Možda je to nešto strašno, no ovoga trenutka, dok mi ne objasnite, ja ne znam da je strašno.
N bi nikad 'dobrim' stripovima nazivam samo one usmjerene na odrasle, to mi je bezveze i zatucano. Dobar strip je dobar strip.

Strip junaci i slike se u široj javnosti asociraju prvotno s dječjim štivom i tu nema ništa loše. Stripovi za djecu su poučni, maštoviti, potiču na kreativnost i razmišljanje.

Ne bi bilo ništa loše u tom da je manje-više dječja stvar. Videoigre su isto. Animirani film također. Samo crtanje je manje-više dječja stvar.
Čak se prestaje podučavati nakon osnovne škole koliko je dječja stvar. Pa opet evo nas odraslih, čitamo crtkarije odraslih, za odrasle

Edited by - netkotreci on 21/07/2024 18:07:55
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1258 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 21/07/2024 : 18:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Dečki, ja sam si dal truda i nastavil onaj strip sa Antologijskih stvari.

Kroki scenarij, kroki crtež.

Niske stvari.
Nebitne.


Ali, meni je lakše kad izajdu van.
Nikog ne opterećuju, a mene rasterećuju.
A, tak i vežbam.

Kratki sadržaj prijašnjih epizoda:

Glavnog junaka (bože, negativca) policija privodi jer je napravio virtualni metež i uznemiravao ljude na sajtu za stripove...
Epizoda se zove: Ukori me nježno




[url=https://postimg.cc/WFFyxszD][/url]



Za sad je dečiji strip, u nastavku ne sme nežno. Ozbiljan zločin zahteva ozbiljnu kaznu. Na ovom svetu i, kasnije, na onom svetu. Krvopljus i vatre pakla za uznemiravanje strip kolekcionara!

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.47 seconds. Snitz Forums 2000