forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 197

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/07/2024 : 10:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

poanta je da je taj narativ pogrešan i jedna jeftina mitomanija nekih prošlih propalih režima i ideologija



Tako je, pogrešan je. Ali nije to stvar samo režima, kažem ti, gledam ove obične ljude, ove tu s foruma. I oni imaju isti taj posrani odnos, gledanje drugih.

Poanta je da moraš sagledati i sebe, što si i kako si učinio i gdje stojiš.
Ako hoćeš "galije" i čuda, onda budi taj koji ih zna i može napraviti, priskrbiti.
Ako to nećeš, ako se želiš izležavati na Velebitu, onda budi to... i ne kukaj. I ne gledaj mlečiće i galije.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 25/07/2024 : 10:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Poncho

poanta je da je taj narativ pogrešan i jedna jeftina mitomanija nekih prošlih propalih režima i ideologija



Tako je, pogrešan je. Ali nije to stvar samo režima, kažem ti, gledam ove obične ljude, ove tu s foruma. I oni imaju isti taj posrani odnos, gledanje drugih.

Poanta je da moraš sagledati i sebe, što si i kako si učinio i gdje stojiš.
Ako hoćeš "galije" i čuda, onda budi taj koji ih zna i može napraviti, priskrbiti.
Ako to nećeš, ako se želiš izležavati na Velebitu, onda budi to... i ne kukaj. I ne gledaj mlečiće i galije.





Ah lakše je uvik okrivit nekog drugog nego sagledat sebe, to je već dublja tema.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 10:46:03  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To, Poncho, to je najbolja tema.

Toga fali.



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 11:49:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Evo lijepog Zimonićevog primjera kako ljudi vole ostaviti dojam (zapravo krivi) o sebi, al da nikoga ne prevare.

[url=https://postimg.cc/CB1dVYbK][/url]
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 11:52:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sagledati sebe duboko, kak veli Pončo, to je to.
Macan to radi.
Igor to radi.
Dupli to radi.
Petruša isto.

Djela govore do kud smo dogurali.
Skromnog sam mišljenja, ne daleko.

Ali, ponavljam, stvar je krenula.
I nema više nazad.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 11:53:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nemojmo si samo tepati :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/07/2024 : 13:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Sagledati sebe duboko



Slažem se. Evo, ja počinjem prvi. Sebe vidim ovak, a duboko se gledam:

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/07/2024 : 13:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Poncha pak vidim ovak (ponavljam, sve duboko sagledano):

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/07/2024 : 13:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A Franca ovak. Jer on se pravi da je majka tereza, a ustvari ujeda ko ljuta guja:



Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 25/07/2024 : 14:11:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Hhahahah umra san na ovo
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 14:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Hahaha!
Oh!
Kralj :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 15:15:40  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Uvjetovani smo svi. Nekakvom prirodom. I to ne treba - nit je moguće potisnuti.

Za razliku od mog opisa (Majka Tereza sa gujinim ugrizima) Stinky se meni doima kaotvrd orah, seče korov u korijenu, ali izgleda kako je u dubini jako dobrog srca.

I sad.
Svi mi takvi, uvjetovani, u život ubačeni, možemo samo gledat kako će nas on (život) dobrano išutat.
Mimo naše želje i volje.


Način na koji to iskustvo i poruku prenesemo i kakvu poruku prenosimo, jedina je slobodna volja koju imamo.

Život svoje zapetlja. Bome i odpetlja.

Pogledat unutar, duboko u sebe i nije neš strašno. Svi mi dobro znamo kad nešto krivo ili pravo radimo.

A, pogledat izvan sebe možemo samo kroz svoje oči.






Edited by - frano on 25/07/2024 16:12:08
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 16:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ovaj post gore je bio klasičan Majka Tereza ujed.

:)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 17:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ili poljubac. Tak svejedno.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 25/07/2024 : 18:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
"Pogled znutra"- morti je to dobar naziv epohe.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 10:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Štovše, štovše, u duhu gornjih misli...
Život nas šuta u razne situacije i uloge.
Ovisno o našoj svijesti u danim okolnostima, toliko se život produljuje ili skraćuje.

Iskreno pokajanje produljuje život.

Imamo i te kratke živote - koji su dani za drugog i naravno, imamo pregršt dugih i sebičnih.

Zgleda da neki dobar scenarista sipa te priče iz rukava i crta nas i voza ko mlade majmune.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 10:08:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I to još bez greške :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/07/2024 : 11:25:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Svi mi takvi, uvjetovani, u život ubačeni, možemo samo gledat kako će nas on (život) dobrano išutat.
Mimo naše želje i volje.

Način na koji to iskustvo i poruku prenesemo i kakvu poruku prenosimo, jedina je slobodna volja koju imamo.




1. Svi mi takvi, uvjetovani, u život ubačeni

2. jedina je slobodna volja koju imamo

Frano,
sloboda se ne da odstraniti. Kako god okrećeš, i okreneš, to je osjećaj koji te čitavog prožima, u svakom trenutku: da si slobodan, i da si, u osnovi, sam si si za sve kriv. Štogod te snašlo, sam si kriv (ili zaslužan), to je tebi tvoja borba dala. To je jedini pravi, istinski osjećaj, koji nitko ne može poreći. Može se samo patvoriti, i tražiti olakšice, u tvojim "uvjetovanostima".

Uvjetovanosti su sekundarne; sloboda je primarna, izvorna.
Tko ovo obrće, taj je hulja. Papak. Debeli splićo. Šonjo. Klinjo. Nezreli. Kiflica. Ne volim ga.

Tko se skriva iza uvjetovanosti, to je onaj koji igra igru "lakše je kriviti druge, nego sagledati sebe". I to je 1 kroz 1. Zato se takvih kloni, moj Frano. Sad su ti moderni skrivači oni koji se pozivaju na ljudska prava i sve one lipe, a u osnovi, nakazne ludosti. Šmokljani.

Sad ću ti otkriti duboku tajnu, Frano: "uvjetovanost" spada u krug slobode. Ne obrnuto, ne da sloboda spada u krug uvjetovanosti, nego baš uvjetovanost izvire iz slobode. To da si ti takav i takav, i nikakav drugačiji, da si, kako ti kažeš "uvjetovan nekakvom prirodom", to si ti sam birao, dečko moj. Ti si sam, samoga sebe izabrao takvoga, u nepredmislivim eonima, odlukom koja je nepovratna (pada izvan svijesti, tj. svijest i počinje tim aktom, dok sam akt više nije unesiv u krug iskustva).

A u iskustvo pada to, da ti moraš "spoznati samoga sebe", odnosno svoju slobodu. I kad to uspiješ, ti si u poklapanju, stari moj. To je harmonija, kakva je sad jedina moguća, najviša moguća u ovom životu, koji je, obično rečeno, jedino iskustvo koje imaš. Dakle, život je spoznavanje svoje slobode, odnosno, što je isto: spoznavanje samoga sebe. To je za prave ljude, ili što bi rekao tkosta, za jude koji idu driti ka kolone. Za ostale kepece, i smrtnike, tu su olakšice: uvjetovanosti i traženje opravdanja uvijek u drugome.

Nitko mene nije uvjetovao da budem ovakav panj. Sam sam to izborio, pošteno sam se pohrvao s anđelom da budem ovakav krasan panj kakav jesam. Mogao sam biti krasan sin, i dika, a sagradio sam se u krasnog panja, sa svim svojim talentima. Sve sam ih upro u to da budem panj. Drevo. Korenični.

Zar nije to, kad ovako pogledaš iskosa, baš ono divno? Najljepši je svijet, i Gospod, koji ovo omogućuje. Postani panj, Gospod se na to osmjehne. I zahvalan sam što sam taj panj.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 13:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Uvjetovanost u materijalnom smislu.
Imaš tijelo i odlike karaktera kakve već imaš. Svoju mentalnu i fizičku startnu poziciju. Sa svim plusevima i minusima.
Slobodna volja je samo u svijesti, samo u duhu.
Svi ostali uvjeti i događaji, napredak ili pad, odvijaju se od tog segmenta. Nepredvidivo, ali uvjetovano. Takva su pravila igre.
Kao test, probaj slobodno ne disat. Vrlo brzo ćeš spoznat kako si uvjetovan.

Ima ljudi bez ruku i nogu sposobnijih od svih nas zajedno.

I naravno, svak na svojoj poziciji nek da sve od sebe za korak naprijed. U tom smislu nikakvo sakrivanje ili opravdanje ne dolazi u obzir.
Ja samo ukazujem na uvjete igre.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 13:42:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Recimo, kolega Talajić (strip crtač) svim silama se trudi ne ostarit. Majke mi. I on to ozbiljno pokušava i elaborira.
Urnebes.

Čak i mlad možeš ostat, ali samo duhom.
Kamoli tek čistoćom istog...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 13:47:33  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I slažem se, sloboda je primarna stvar.
Ali,
Svakakvih vidova slobode ima.



Duhovna je primarna.
Ova druga tjelesna, materijalna, znanstveno je dokazano da nema šanse.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 13:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Apsolutno smo si sami krivi i zaslužni za sve kaj imamo. Ali, u okvirima životne igre.
Od koje od materijalnog ništ ne ostaje.

Gamemaster zapraf ima beskrajno strpljenje i trpljenje s nama, ali ne i s našim tijelom :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6612 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 26/07/2024 : 14:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja odoh risat nastavak onog stripa.
Duhom mi se neda, ali uvjetovao me Kordej - sve započeto završit!


...


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/07/2024 : 14:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Uvjetovanost u materijalnom smislu.



To su banalnosti.
I vrapci znaju disati. Gle stvarno, i vrapci znaju da moraju disati.
To ne govori ništ o ničemu.

Po tebi sam ja uvjetovan u materijalnom smislu (što je točno i što je jedna banalnost), ali ti promiče ovo: ja nisam ništa materijalno. Zaista, što sam "ja", Frano?

Ako sam uvjetovan materijalno, kako ti tvrdiš, pa kaj me ne napraviš, majstore? Ajde ti mene lijepo napravi, pa ću ti povjerovati. Evo, uzmi materijale koje god hoćeš, možeš i ugljik, ugljikova jedinko, pa me napravi.

Znači, to da ja nisam nekaj materijalno, to je meni sasvim izvjesno, koliko tebe zbunjuje.

quote:
Imaš tijelo i odlike karaktera kakve već imaš. Svoju mentalnu i fizičku startnu poziciju.


To ti i govorim.
A otkud ta "startna pozicija"?
Vidiš, ta startna pozcija i jest sloboda u eminentnom smislu. Sam si izabrao svoju startnu poziciju, da budeš takav. A ovo "izabiranje" se ne vrši na nekoj tržnici ili da ti kažem jasnije, svjesnim biranjem, nego je to jedan nepredmislivi akt, izvan prostora i vremena. Metafizika, dečko, metafizika. Ni na koji način ne možeš više do tog akta; samo ga konstatirati. A u životu, ovoj tvojoj "uvjetovanosti", možeš ga samo osvjetljavati u najdubljim prodorima u svoje biće = spoznavanje samoga sebe. I sloboda ti se sastoji samo u ovome: radi što moraš!

Radi što moraš = otkrij svoje biće i budi u harmoniji

Nebulozne testove je lako postavljati.
Ja svojom voljom dišem. Ne pada mi na pamet sudjelovati u nebuloznim testovima. Imam jedan bolji test: probaj me uvjetovati nečim. Probaj me uvjetovati da ne čitam Zagora, recimo. Probaj me uvjetovati da ne budem takav kakav sam. I vrlo brzo ćeš se umoriti te morati sjesti slomljen i iscrpljen.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/07/2024 : 14:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Znači, ja ti ne pričam u materijalnom smislu.
Pričam ti u pravom, istinskom smislu: ja sam slobodan. Bog to dopušta, hoće i voli.
Go to Top of Page
Page: of 197 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000