forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2024 : 20:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Koliko poznajete ljudi praznog i neplodnog razuma?
Jesu li to čitatelji fibre, ljudi koji u sebi nemaju nikakva ludila, time ni živog razuma?
Ili su to čitatelji Zagora?

Po meni, luđi su čitatelji Zagora, i to baš u ovom pozitivnom smislu reguliranog ludila. Tu i tamo neki prošvika, al' tako mu je to.
Matori, ti si primjerak ovog čitatelja koji nema u sebi nikakva ludila, te sukladno, niti živog, zbiljskog, iskričavog razuma. Dobar si, al' i Bog je dobar što te drži. Najviše što si došao u doticaj s ludilom, to su ti momenti kad otvoriš franinu livadu. I trepćeš okicama. Barem nisi podmukao, i zato ti dajem službenu dozvolu da nam se pridružiš na livadi. I podigneš si razinu ludila, ono, doštukaš si e da bi ti oživio razum.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/08/2024 : 20:46:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Da, da!
I ludilo se dijeli na vrlinu, strast i neznanje.
Razum, isto. Vrlina, strast i neznanje.

Recimo - ludilo u neznanju jest požuda.
Pa ju ti ukroti kak znaš.
Razumom u neznanju :)

Požuda je toliko jaka da rasklima svijest i razboritog čovjeka.


Naravno, mi tu na livadi njegujemo ludilo u vrlini.

A, nije teško uočit da su svijet i stripovi oko nas, uglavnom u sred ludila u neznanju.
Ili ludila u strasti.

...





Edited by - frano on 20/08/2024 21:02:42
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/08/2024 : 20:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ludilo u vrlini :)

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/08/2024 : 21:11:15  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I naravno da možete pobjeć od ludila.
Najbolje da ne.
Kak?

He, he ... morate biti velik ko planina :)

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 20/08/2024 : 22:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ludilo nas čuva od preterano razuma. Ali tačno je i obrnuto, jer moraju oni biti u ravnoteži za zdravo funkcionisanje.

Ali nemojmo brkati ludilo sa glupošću. Grčko daemon, koje su hrišćani prekrstili u demon, je najbolji izraz tog prvog fenomena. Daemon je kreativna sila.

Imao sam pre par meseci u rukama knjigu Vladimira Stanojevića Tragedija genija, koja se bavi dokumentovanjem veze između velikih umetnika i psihičkih bolesti. Napisana pre oko 100 godina, ruska škola je to medicine i psihologije, "realna", brutalna, ili u osnovi ne baš iluminirajuća. Često preuveličava sporedne događaje ili simptome kada nema ništa kontroverznije da ponudi na prvi pogled.

Ali evo ozbiljnog pitanja u ovoj manje ozbiljnoj prilici!

Muči me ono već neko vreme, pa ako neko ima uvid, ideju, ili koju dimenziju više, neka kaže šta misli. Frano često priča u poslednje vreme o rodnim ulogama, žene ovo, muško ono, pa evo mu majke svih rodnih zavrzlama, koja inače nema dodirnih tačaka sa modernim progresijama i regresijama.

Ako je engleska književnica Mary Ann Evans koristila (muški) pseudonim George Eliot, zašto se i danas, posle više od 100 godina od njene smrti, kada se govori o Eliotu, koriste zamenice ona/nju? Zar se nije izjasnila da će u tom svetu biti muško? Koja je onda poenta tog pseudonima, bez obzira što znamo ko je iza njega? Zar onda nije logičnije da se uopšte ne pominje po njemu, nego po pravom imenu?

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 20/08/2024 22:36:40
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/08/2024 : 22:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Svi mi imamo u sebi i mušku i žensku energiju u nekom omjeru.
Kod dobrog dijela ljudi je jasno šta prevladava, koji pol, ali ovi koji imaju podjednako raspoređene sile su malčice zaribana ekipa.

Znaju zabrijat da su posebni.
Pa onda razgovor s njima izgleda ovak nekak;






Edited by - frano on 20/08/2024 22:55:02
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/08/2024 : 23:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky opisuje ovaj zadnji dio kao američku kuruzu, a meni je ovo najboljih 6 min američke kinematografije zadnjih 30 let.

O duši se radi, neg kaj :)
Osobnoj duši.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 10:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Muči me ono već neko vreme, pa ako neko ima uvid, ideju, ili koju dimenziju više, neka kaže šta misli. Frano često priča u poslednje vreme o rodnim ulogama, žene ovo, muško ono, pa evo mu majke svih rodnih zavrzlama, koja inače nema dodirnih tačaka sa modernim progresijama i regresijama.

Ako je engleska književnica Mary Ann Evans koristila (muški) pseudonim George Eliot, zašto se i danas, posle više od 100 godina od njene smrti, kada se govori o Eliotu, koriste zamenice ona/nju? Zar se nije izjasnila da će u tom svetu biti muško? Koja je onda poenta tog pseudonima, bez obzira što znamo ko je iza njega? Zar onda nije logičnije da se uopšte ne pominje po njemu, nego po pravom imenu?



E vidite, dečki, mene ovakvi pseudoproblemi uopće ne muče.

Čak sam mislio da je Frano prošvikao, no, sad sam ušao u stvar. Naime, Frano je okej čovjek, na bitnim mjestima sabran, i mora biti neka kvaka u tome da je pao na ženski boks i onu moronku, te počeo jako puno pričati o tome.
Tebe pak ne znam toliko, al' ajde, za sad izgledaš okej, možeš proći, recimo:)

Znači, vas obojicu muče problemi muško-žensko. Pogotovo Frana s ovom Alžirkom. Tu se krije kvaka. Frano se zaista okupira bitnim pitanjem, no, kako bi on sam rekao, povukla ga je strast, a ne vrlina. Povukla ga je, usisala i ispljunula Supermašina, koja bitna pitanja pretvara u spektakle. Kroz Alžirku je bitno pitanje muškog i ženskog prelomljeno na način spektakularnog usisavanja duhova, a taj usis onda polarizira u rovove i tabore. Frano je tu pao u strast i neznanje tabora, koje mu je ponudila i konstruirala Supermašina.

Daleko od vreve i brujanja Supermašine, ovaj problem muškog i ženskog, spektakularno predstavljen kao slučaj Alžirke, ima sasvim precizno ime: androgin.

Pitanje androgina je, prema Hamvasu, najvažnije čovjekovo pitanje. Međutim, i čujte sad dobro i jedan i drugi, i ti i Frano, slučaj Alžirke nije pitanje androgina nego slučaj abnormalnosti - hermafrodita.

Androgynos je grčka riječ i znači muško-žensko biće.

Androgin se ne smije brkati s hermafroditom. Prvi je ravnoteža muškog i ženskog u jednome čovjeku i više od toga, jer androgin znači i biće i bit (essens i existens). Hermafrodit nije jedinstvo, nego abnormalnost. Androgin je jedinstvo obaju spolova, hermafrodit je spolno čudovište.

Ovaj odlomak:
Muški i ženski rod nisu cjeloviti rodovi, nego su razbijenost jednog cjelovitog roda. I muški je poluspolan i ženski je poluspolan. Ime cjelovitog i potpunog roda jest androgin. Nakon pada androgin se razdijelio po zlatnom rezu, i to tako da je veći dio androgina pripao muškarcu, a manji ženi, što približno znači da je muškarac postao u većoj mjeri muško-ženskim bićem nego žena.
Porastom kvarenja bitka izgubio se i razmjer zlatnoga reza i omjer muškog i ženskog u jednom čovjeku postao je posve nepravilan. Linija reza neujednačena je i od osobe do osobe je drukčija. Međusobno pristajanje muškog i ženskog isključena je mogućnost. Od tada je usklađivanje muškarca i žene postalo ljudska zadaća, i to jedna od najvećih i najtežih.


je paralelan Franovim riječima: Svi mi imamo u sebi i mušku i žensku energiju u nekom omjeru.
Kod dobrog dijela ljudi je jasno šta prevladava, koji pol, ali ovi koji imaju podjednako raspoređene sile su malčice zaribana ekipa.


S time da Frano ovdje još brka androgina s hermafroditom. Iz ovoga brkanja, onda izvire uopće Franovo skretanje na Alžirku itd.

Ako vam je sad ovaj uvod razbistrio uopće ulazak u temu, i počinje vam svitati dvoznačnost vaše pozicije (naime, jednom kao okupiranost bitnim pitanjem, drugi put kao pad na diverziju Supermašine i lagano vaše klizanje u hermafroditizam), e onda smo počeli pričati.

Ostvariti androgina = to je zadatak
Prezreti hermafrodita = to je osnovni stav, to je početni položaj normalnog čovjeka. Zato sam i krenuo u ovo izlaganje istaknuvši ovo brkanje kao pseudoproblem. U prijateljskom krugu vrlih muževa, pitanje Alžirke je pseudoproblem i ne dolazi u obzir; no, pitanje ostvarivanja androgina je važno pitanje i tek tu smo nanišanili ulazak u temu muško-žensko.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 10:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Androgina se shvaća potpuno pogrešno kada se misli da makar površno dotiče odnos muškarca i žene u socijalitetu. Androgin ne rješava ni ljubav ni brak, ni prijateljstvo a kamoli nekakav ženski boks!! Pitanje androgina nije ni zagrebano pravilima i odlukama nadležnih tijela boksačke federacije, međunarodnog olimpijskog odbora i smjernicama ovih i onih društvenih organizacija.

No, nakon ove odlučne upute, vrijeme je da vi kažete koju. I da se razgovaramo prijateljski, u krugu muževa koji raspravljaju samo_dobra_pitanja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 12:51:16  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Androgina turaju kao Generala rodne ideologije.

Mala alžirka (čak i ako je androgin),jasno je rekla
tko je i što je - i to baš androginizmu uprkos.
To je pobjeda. Zna tko je i što je.
Zna gdje je jezičak na vagi prevagnuo :)
Zna svoj put i dužnost.


Za razliku od nje, ostali kolege androgini mozda ne boksaju često, ali vole vodeće pozicije i pozornost.
Jer pazte, ako danas svaka šuša fantazira da je bog, kaj nebi i osobe s boljim predispozicijama se ufurale u to.

No, te osobe su najudaljenije od sebe - od muškog ili ženskog pola.
Od zlatne ravnoteže.

Na sredini su.
Što ne znači da su u ravnoteži.
Ne zibaju se na klackalici.
Tek stoje na sredini.
I poziraju.


Ghostbustersi Androginima fino zahvale i pošalju ih doma.
Spretniji su od spartanaca :)

















Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 12:56:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Imamo primjere velikih duša.
Sušta su suprotnost androginima.

Velika duša ili veliko - posebno tijelo ne moraju imat ništa zajedničko.


Kšatrije, vojnička kasta - osobe čiste svijesti i velikih tijela, kao alžirka, su isto rijetkost.
Ali, ima ih više od andrigina.





Edited by - frano on 21/08/2024 13:40:49
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 13:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
I dobro veli Stinky,
Svi mi smo zapraf androgini, samo ne u istoj mjeri.
Naše fizičke karakteristike odraz su svijesti.

Androgin u duhu, sa sviješću u vrlini koja u svima vidi jednoga, ta vrsta androgina je sušta suprotnost ovim materijalističkim pozerima.

Androgini, duhovni ili materijalni, rijetka su pojava.




Ima filozofskih gledišta gdje mudri objašnjavaju kako je samo Bog muško, a svi ostali smo žene :)

hihi...







Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/08/2024 : 14:10:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ajde onda, da kažem koju... reč, hiljadu, milion, štagod.

quote:
Originally posted by stinky

Znači, vas obojicu muče problemi muško-žensko. Pogotovo Frana s ovom Alžirkom. Tu se krije kvaka.


Al' ne pričamo mi o istom. Moj "problem" nije ni biološke ni ontološke prirode već lingvističke, još bolje, gramatičke.

Da li je bitan? Naravno da nije. Ali tebe je ovde poneo nagon za spektaklom, ako bi se hteo baviti samo bitnim. Kao kod Arhimedovog ulaska u kadu, najnebitniji detalji mogu dovesti do najbitnijih odgovora.

Da li reči mogu biti androgene? Mislim da je odgovor potvrdan, iako niko ne koristi taj termin u te svrhe. "Čovek" može biti muško i žensko, u smislu "ljudsko biće", al sam viđao da prevodioci englesko man prenesu kao "muškarac", čak i kad je očigledno da je kontekst univerzalan - za šta bih uveo novi krug pakla, specijalno za prevodioce. (Pod uslovom da oni danas uopšte obavljaju neposredan posao, da taj nije samo uređivanje rezultata koji izbaci neki softver. I u tom slučaju sleduje poseban krug pakla, samo bliže izlazu. Specijalizovan za ove što viču: "Ali ja sam samo radio svoj posao!")

Poststrukturalisti su se bavili time, Derrida, Paul de Man, i slični. Dihotomije lepo-ružno, gore-dole, muško-žensko, itd. Ne postoji jedno bez drugog. Sve je to lingvističke prirode, jer jezik stvara realnost. Mislim, oni su tako rekli, i mnogi su im dugo verovali.

Kako god, mene više interesuju izuzeci. Reči kupac i vojnik nemaju ženske ekvivalente. Kupačica je nešto drugo. Može se reći da danas žene više upražnjavaju aktove kupovine nego muškarci, pa je ovakva podela gramatičkih rodova zastarela i neoprostiva. Možda su se nekad davno više bavile kupanjem, doduše.

I onda mi je fascinantno da ljudi bahato krše gramatičko pravilo, i pričaju o Eliotu kao o njoj. Tu onda postoji neko dublje psihološko pravilo, iliti nagon, ako hoćeš, i na to se ja fokusiram.

A iz naših zaključaka bi se nešto ili možda štošta moglo primeniti i na savremenu debatu o rodovima i transrodnim osobama.

Slučaj Alžirke nije nešto što me zanima, jer je stvar dogovora. Ko zna koliko je takvih slučajeva bilo u istoriji, kada nisu mogli da vrše analize hromozoma? Dakle, stvar je u tome kako definišeš poštenje (fairness) u sportu, i šta želiš da postigneš.

A sad, što se tiče drugog:

Iz kineske religije nam je poznat simbol kruga podeljenog na crnu i belu polovinu, od kojih svaka ima u sebi manji kružić suprotne boje. To su principi muškog i ženskog: jang i jin. U savremenoj svesti taj se simbol često vezuje za taoizam, ali je stariji, iz knjige I ching, koja je uticala i na mnogo drugog van taoizma. Vidi se i u mom avataru modifikacija tog simbola. Muški princip ima u sebi malo od ženskog, a ženski malo od muškog.

Ako hoćeš kulturu zasnovanu na obožavanju androgene lepote, onda treba samo da baciš pogled na (pra)stari Egipat. Njihova omiljena životinja je mačka; kod Grka je to bio konj - oni su bili muževniji. Koliko ćemo se mi kao civilizacija približiti tom starom Egiptu ostaje da se vidi. Egipćani su bar imali svoju viziju lepote, a ne "svakom svoje", što u praksi ispadne "nikom ništa".

Ali imaš u grčkoj mitologiji priču o Tiresiju koji je 7 godina živeo kao žena, i jedini je od smrtnika imao iskustvo kakav je seks iz obe perspektive. To nije bila dvoznačna pozicija, već uviđanje značaja dve pozicije. Da li mu iko ovde zavidi?

Hrišćanstvo kaže da je Eva nastala od Adama, ali psihoanaliza (i iskustvo) kaže da muško, čak i ako nema dodira ni sa jednim drugim živim bićem, ipak nosi sećanje na majku, tj. žensko, makar u vidu nejasnih utisaka. A neki kažu da su žene po prirodi više biseksualne nego muškarci, pa ti sad vidi.

Elem, nastavićemo da istražujemo.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 14:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Androgin u duhu, sa sviješću u vrlini koja u svima vidi jednoga, ta vrsta androgina je sušta suprotnost ovim materijalističkim pozerima.



Da, samo, po meni, ti i dalje miješaš stvari.

Androgin je sušta suprotnost materijalističkim pozerima, to znači koliko i kad kažem androgin je sušta suprotnost hermafroditu. Hermafrodit je general rodne ideologije, ne androgin. Tu se dogodilo jedno preobrtanje, na koje trebaš gledati ovako.

Svi ljudi, kakvi god da su, bilo sluđeni, unezvjereni i degradirani (čitaj: rodna ideologija im važi kao tema, čak prihvaćaju te budalaštine), uglavnom, čak i takvi imaju poriv za ozbiljenjem androgina. Jer biti konkretni čovjek, znači biti pocijepan, izbačen iz jedinstva i cjeline.

Androgin je upravo to: jedinstvo i cjelina. Svi ljudi, na neki način, 'znaju' za androgina = to vidiš iz težnje bilo kojeg čovjeka ka zacjeljenju, ili ako hoćeš još običnije rečeno, to vidiš po tome da nijedan čovjek nema mira. Nema smirenosti, krajnje.

Prvi plan androgina, u konkretnom čovjekovom životu, očituje se kao rascijepljenost na muško i žensko. Tražiš ženu, moj frano. E sad, vidi. Ovo traganje za ženom je VANJSKI PLAN problema androgin. On ne uspijeva ako nisi sredio UNUTARNJI PLAN, ali je praktički neodvojiv od tog unutarnjeg. Iznimna pojava svetac eventualno ne treba vanjski plan i može postići harmoniju bez žene. Svi mi ostali smrtnici to ne možemo, nego neminovno tražimo ženu.

Znači, ako me razumiješ, neminovno tražiš ženu. Ali ovo mora biti usklađeno s unutarnjim planom, tu ti moraš postići androgina (a to ti je ništa manje nego zrelost, duhovno jedinstvo, a u to spada usklađivanje svih suprotnosti, hamvas kaže da sve moraš otopiti, zvijezde, anđele, demone, školjke, stripove, Bednjanca, Zagora, rijeke i planine, Frano, sve. na kraju otopiti i pretopiti spolove, muško i žensko kao krajnju suprotnost pretopiti u sebi). Dakle, nećeš si puno pomoći ako samo tražiš vanjska rješenja, npr. mijenjaš žene. To ne vodi androginu, dapače, može biti put u krajnje srozavanje, životinjsku otupjelost.

Frano, ako me razumiješ, čovjek mora raditi na unutarnjem, te ako nije svetac, također na vanjskom planu. Tu se onda ozbiljuje androgin, cjelovitost.

Vratimo se sad na generale rodne ideologije. Tebe ovo zbunjuje, da tako kažem, jer ova pomahnitala, poživinčena ekipa, po pretpostavci nema smiraja, nego također traži androgina, samo što promašuje i pokušava jednim prečacom, da tako kažem. Naime, oni uzimaju hermafrodita kao ozbiljenje androgina. Hermafrodit je abnormalna, slučajna i protuprirodna slika, dakle privid androgina. Hermafrodit se pojavljuje kao prividna slika androgina, i to se pojavljuje u konkretnom, zbiljskom. Hermafrodit ima obilježja muškog i ženskog (što čovjek i traži kao cjelovitost), ali ne kao cjelovitost, nego kao abnormalnost. Hermafrodit nema zasluge, nije otopio mora, rijeke, planine, zvijezde i anđele u sebi, nego je slučajnim, pukim nebitnim slučajem nalik na androgina, kao njegov privid u prirodi.

Alžirka ti spada ovamo: u puki prirodni privid, u ono slučajno i nebitno, odnosno u hermafrodita.
Taj slučaj, za koji si ti zapeo, veze nema s androginom, nego s ovim prividom u kojemu ti Supermašina plasira hermafrodita kao rješenje.
Hermafrodit je ogledna slika rodne ideologije, gdje se na izvanjski način želi postići cjelovitost, npr. operacijama spola i sve ostale ludosti. Sve to skupa treba staviti u zagrade i pustiti niz nužnik, Frano. Ne da treba, nego je to jednostavno osnovni stav normalnog čovjeka. I zato kod pravog čovjeka takve stvari ni ne dolaze u obzor, ispod praga zamjetljivosti su.

Dakle, poremećaji na vanjskom planu nisu prečica niti ulaznica za ozbiljenje androgina. Nego u pravilu prepreka, otežavajuća okolnost.
A preobrtanje, koje tebe muči, ali pogrešno to sagledavaš na slučaju Alžirke, ovo suludo supermašinsko preobrtanje kaže da su vanjski poremećaji ono što se sad treba tražiti!! Transvestit, peder, lezbača, muškobanja, to su likovi ovima sluđenima koje stavljaju na tron i u ovim prividnim slikama androgina oni traže pravog androgina.

Otuda slučaj Alžirka.

Dakle, ako pravilno razumiješ, slučaj Alžirka je laž. Korupcija i privid.

Štogod ona rekla, sve je to vrlo upitno, s obzirom da je Supermašina preformulirala njeno biće i poturila ga kao slučaj.
Ako ti je baš toliko stalo do te Alžirke, onda nije bitno kako ona govori o boksu, ovome i onome. Bitno je samo razumije li ona pitanje androgina. I koliko je spremna proći kroz trnje, koliko svojih gluposti otopiti e da bi ozbiljila androgina. Njezin vanjski lik, u koji se njena duša utjelovila, govori već u prilog da je htjela neke prečice, hvatala neke krivine. Njen vanjski lik je veća prepreka, i ako je običnom čovjeku teško ozbiljiti androgina, hermafroditu je to daleko daleko teže. Eto, to ti je što se tiče nje, kad ti je toliko stalo. Ne mogu ti drugo reći, nego direkt i tvrdu istinu: već sam njen prirodni lik je prigovor i otežatna okolnost za ostvarenje androgina.



Edited by - stinky on 21/08/2024 14:15:28
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 14:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

I onda mi je fascinantno da ljudi bahato krše gramatičko pravilo, i pričaju o Eliotu kao o njoj. Tu onda postoji neko dublje psihološko pravilo, iliti nagon, ako hoćeš, i na to se ja fokusiram.



Za mene, radiš mistifikaciju iz banalne stvari.
Tvoj "slučaj" i Franin "slučaj" Alžirke, makar su za mene oba pseudoproblemi, no kažem, tvoj slučaj je još dodatnih 3 tisuće stopa ispod.

Ne radi se o psihološkom pravilu, nego još fundamentalnije: ontološko pravilo. Ljudi jednostavno razlikuju fantazije od zbilje. I to je sve. Npr. ako se ti sad nazoveš Koraljka, a ja pouzdano znam da si ti Franjo, neću držati do tvojih fantazija. I govorit ću za tebe "on", recimo, kad ću i ako bih pričao nekome drugome o tebi.

Tip koji napiše knjigu i stavi ženski pseudonim. I dalje ćemo govoriti njegova knjiga, ne njena.

Uopće ne vidim kaj te fascinira i kaj te zapravo muči.
To je jedna redovna i banalna pojava, da tako kažem, jer čovjek ima fantaziju i može fantazirati. Fantastike tehne. Najniži privid, umijeće lažnog ili nesličnog oponašanja. Onaj tko se samo nazove ženom, tvoj slučaj pseudonima. Slučajevi pak promjena spola, to su pokušaji sličnog oponašanja paradigme, eikastike tehne. Jedno i drugo spada u mimetike tehne, u oponašanje, odnosno ima niži ontološki rang.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/08/2024 : 14:40:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Koliko poznajete ljudi praznog i neplodnog razuma?



Ne znam za razum, ali poznajem mnogo ljudi neplodne imaginacije.

Krivim moderne tehnologije za to. Možda je oduvek bilo tako, ali danas bi trebalo da se navodno poboljšamo, zbog tehnologije, blagostanja, znanja, i sabrane mudrosti epoha, ali nekako na tom planu ne napredujemo, a možda i nazadujemo.

Kada se slike i utisci ne internalizuju nego samo eksternalizuju, onda nema potrebe posezati za imaginacijom. Tako da ljudi danas gledaju najbanalnije scene i spektakle i iskreno se oduševljavaju, kao da prisustvuju pronalasku točka.

Koristiš Grammarly kad pišeš drugima poruke ili tekstove, i ne obraćaš pažnju na greške jer ih Grammarly ispravi za vas, što znači da stalno praviš iste greške, i na kraju svi pišu vrlo slično, a u stvari niko ne ume da piše.

Koristiš Google da pronađeš informaciju, ali onda se uobraziš i pomisliš da je prosta informacija sve, a kontekst ništa, i uletiš u raspravu, i počneš da praviš grešku za greškom. I niko ne može da te ispravi jer je tako rekao sveti Pavle, Muhamed, ili Google, a tu nema greške. I na kraju svi "znaju" sve, a u stvari niko ne zna ništa.

Koristiš neki AI program za crtanje, ali na kraju svi AI programi počnu da daju iste rezultate, jer se ta tehnologija zasniva na hiperbrzom pretraživanju raspoloživih podataka, a ovi se konstantno megaeksponencijalno uvećavaju proizvodima samih tih programa. I na kraju niko više neće znati da crta, čak ni ti programi.

Naravno, sve ovo se može koristiti na koristan i umeren način, ali kad se ljudska rasa tim odlikovala?

Ovo je drugo pitanje koje ćemo istražiti, po meni bitnije od prvog.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 14:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Postoje časne žene - vojnici. Kšatrine. Amazonke :) Iznimka rijetkost. Rijeđe od androgina.
Ali su ipak žene.
Ja brijem da je alžirka ta sorta.
Držim joj fige da ne laže.

Jerbo, nadrapala je ako glumi sebe.
Ima onih videa gdje ju djeca prihvaćaju.
To ja gledam.

I nije ta priča za hitit sa strane.
Većina ljudi, jasnih polova, ne znaju tko su.

Fali razumijevanje duše.
Duša u bilo kojem tijelu zaprav teži k sreći.
A, sreća nema veze s materijalnim.

Otud sve te priče o rodnim identitetima.
Ljudi su nesretni, neispunjeni i izgubljeni. Traže se na krivom mjestu...

























Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/08/2024 : 14:53:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Tip koji napiše knjigu i stavi ženski pseudonim. I dalje ćemo govoriti njegova knjiga, ne njena.

Uopće ne vidim kaj te fascinira i kaj te zapravo muči.



Zašto se onda pseudonim ne odbaci? On je izvršio svoju funkciju u svoje vreme, i kakva je korist danas? Pisac romana Silas Marner: Mary Ann Evans. Prosto. Ali ljudi to ne čine.

Ontološka realnost o kojoj pričaš nema mnogo veze s tim. Mi već pričamo o razini pretvaranja, a na toj razini odnosi su stvarni, za tu razinu. Ako žensko glumi Hamleta, i ti pričaš o postupcima lika (a pseudonim je lik u javnom životu), nećeš pričati o njenim postupcima, iako znaš da je glumica žensko.

Još prostije, rečenica mora da poštuje pravila gramatike, a ne ontologije. Ako u rečenicu staviš subjekat vozač, i pričaš o ženskoj osobi, ipak ćeš menjati reči prema muškom rodu, TAJ vozač, udariO je, itd.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 15:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Ako u rečenicu staviš subjekat vozač, i pričaš o ženskoj osobi, ipak ćeš menjati reči prema muškom rodu, TAJ vozač, udariO je, itd.



Pa hajmo vidjeti.
Ivana je vozač. Ona mijenja brzine i stišće gas ko muško.

Kaj ti tu gramatički ne štima?
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/08/2024 : 15:06:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pa vozač ti nije subjekat u toj rečenici, već Ivana.

Vozač tog autobila (Ivana, 34) je bio povređen.

Naravno, ako želiš da staviš fokus na pol, onda ćeš izbeći takvu konstrukciju, ali baš zato i postavljam originalno pitanje.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 21/08/2024 15:10:59
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 15:17:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Postoje časne žene - vojnici. Kšatrine. Amazonke :)

Fali razumijevanje duše.




Ma kakve Amazonke:)
Svima im podijelim po ćušku:))

Kaj će meni Amazonka, Frano, i sam dosta ratujem po cijele dane. Kaka mi se od Amazonki. Hamvas je dobro opisao žene, i to je za mene žena, moj androgin: topla i meka kao ulje.

A duša, duša ti je neodvojiva od tijela.
Duša JEST tijelo, jer je ona njegov princip i za volju da bude ta stvar, predala se i srozala u tijelo. Tijelo jest taj konkretum i postoji po duši, a duša više nije odvojiva od tijela i ona je u tolikoj ljubavi da propada zajedno s tijelom kojemu je dala život. Samo jedan mali, malecni dio duše ne propada, taj dio se zove duh, odnosno to je duša duše.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 15:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Androgin u duhu, sa sviješću u vrlini koja u svima vidi jednoga, ta vrsta androgina je sušta suprotnost ovim materijalističkim pozerima.



Da, samo, po meni, ti i dalje miješaš stvari.

Androgin je sušta suprotnost materijalističkim pozerima, to znači koliko i kad kažem androgin je sušta suprotnost hermafroditu. Hermafrodit je general rodne ideologije, ne androgin. Tu se dogodilo jedno preobrtanje, na koje trebaš gledati ovako.

Svi ljudi, kakvi god da su, bilo sluđeni, unezvjereni i degradirani (čitaj: rodna ideologija im važi kao tema, čak prihvaćaju te budalaštine), uglavnom, čak i takvi imaju poriv za ozbiljenjem androgina. Jer biti konkretni čovjek, znači biti pocijepan, izbačen iz jedinstva i cjeline.

Androgin je upravo to: jedinstvo i cjelina. Svi ljudi, na neki način, 'znaju' za androgina = to vidiš iz težnje bilo kojeg čovjeka ka zacjeljenju, ili ako hoćeš još običnije rečeno, to vidiš po tome da nijedan čovjek nema mira. Nema smirenosti, krajnje.

Prvi plan androgina, u konkretnom čovjekovom životu, očituje se kao rascijepljenost na muško i žensko. Tražiš ženu, moj frano. E sad, vidi. Ovo traganje za ženom je VANJSKI PLAN problema androgin. On ne uspijeva ako nisi sredio UNUTARNJI PLAN, ali je praktički neodvojiv od tog unutarnjeg. Iznimna pojava svetac eventualno ne treba vanjski plan i može postići harmoniju bez žene. Svi mi ostali smrtnici to ne možemo, nego neminovno tražimo ženu.

Znači, ako me razumiješ, neminovno tražiš ženu. Ali ovo mora biti usklađeno s unutarnjim planom, tu ti moraš postići androgina (a to ti je ništa manje nego zrelost, duhovno jedinstvo, a u to spada usklađivanje svih suprotnosti, hamvas kaže da sve moraš otopiti, zvijezde, anđele, demone, školjke, stripove, Bednjanca, Zagora, rijeke i planine, Frano, sve. na kraju otopiti i pretopiti spolove, muško i žensko kao krajnju suprotnost pretopiti u sebi). Dakle, nećeš si puno pomoći ako samo tražiš vanjska rješenja, npr. mijenjaš žene. To ne vodi androginu, dapače, može biti put u krajnje srozavanje, životinjsku otupjelost.

Frano, ako me razumiješ, čovjek mora raditi na unutarnjem, te ako nije svetac, također na vanjskom planu. Tu se onda ozbiljuje androgin, cjelovitost.

Vratimo se sad na generale rodne ideologije. Tebe ovo zbunjuje, da tako kažem, jer ova pomahnitala, poživinčena ekipa, po pretpostavci nema smiraja, nego također traži androgina, samo što promašuje i pokušava jednim prečacom, da tako kažem. Naime, oni uzimaju hermafrodita kao ozbiljenje androgina. Hermafrodit je abnormalna, slučajna i protuprirodna slika, dakle privid androgina. Hermafrodit se pojavljuje kao prividna slika androgina, i to se pojavljuje u konkretnom, zbiljskom. Hermafrodit ima obilježja muškog i ženskog (što čovjek i traži kao cjelovitost), ali ne kao cjelovitost, nego kao abnormalnost. Hermafrodit nema zasluge, nije otopio mora, rijeke, planine, zvijezde i anđele u sebi, nego je slučajnim, pukim nebitnim slučajem nalik na androgina, kao njegov privid u prirodi.

Alžirka ti spada ovamo: u puki prirodni privid, u ono slučajno i nebitno, odnosno u hermafrodita.
Taj slučaj, za koji si ti zapeo, veze nema s androginom, nego s ovim prividom u kojemu ti Supermašina plasira hermafrodita kao rješenje.
Hermafrodit je ogledna slika rodne ideologije, gdje se na izvanjski način želi postići cjelovitost, npr. operacijama spola i sve ostale ludosti. Sve to skupa treba staviti u zagrade i pustiti niz nužnik, Frano. Ne da treba, nego je to jednostavno osnovni stav normalnog čovjeka. I zato kod pravog čovjeka takve stvari ni ne dolaze u obzor, ispod praga zamjetljivosti su.

Dakle, poremećaji na vanjskom planu nisu prečica niti ulaznica za ozbiljenje androgina. Nego u pravilu prepreka, otežavajuća okolnost.
A preobrtanje, koje tebe muči, ali pogrešno to sagledavaš na slučaju Alžirke, ovo suludo supermašinsko preobrtanje kaže da su vanjski poremećaji ono što se sad treba tražiti!! Transvestit, peder, lezbača, muškobanja, to su likovi ovima sluđenima koje stavljaju na tron i u ovim prividnim slikama androgina oni traže pravog androgina.

Otuda slučaj Alžirka.

Dakle, ako pravilno razumiješ, slučaj Alžirka je laž. Korupcija i privid.

Štogod ona rekla, sve je to vrlo upitno, s obzirom da je Supermašina preformulirala njeno biće i poturila ga kao slučaj.
Ako ti je baš toliko stalo do te Alžirke, onda nije bitno kako ona govori o boksu, ovome i onome. Bitno je samo razumije li ona pitanje androgina. I koliko je spremna proći kroz trnje, koliko svojih gluposti otopiti e da bi ozbiljila androgina. Njezin vanjski lik, u koji se njena duša utjelovila, govori već u prilog da je htjela neke prečice, hvatala neke krivine. Njen vanjski lik je veća prepreka, i ako je običnom čovjeku teško ozbiljiti androgina, hermafroditu je to daleko daleko teže. Eto, to ti je što se tiče nje, kad ti je toliko stalo. Ne mogu ti drugo reći, nego direkt i tvrdu istinu: već sam njen prirodni lik je prigovor i otežatna okolnost za ostvarenje androgina.






Nema veze kako tko izgleda.
Danas nam turaju ideju da je bitno da zna kojeg je "roda", a ne spola.


Androgini su isto od Boga. Varijacije ljudskih tijela od muškog do ženskog na sredini ispadnu kao androgini.
Barataju i takvom sviješću - nesvjesni zapravo šta svijest jest :)


Vole vrhove nebodera :)

Alzirka je ghostbuster.


...

Baš gledam povijest riječi kšatrija - onaj koji nanosi povrede - za naše dobro.

To je pravi "androgin".



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 15:21:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Pa vozač ti nije subjekat u toj rečenici, već Ivana.

Vozač tog autobila (Ivana, 34) je bio povređen.

Naravno, ako želiš da staviš fokus na pol, onda ćeš izbeći takvu konstrukciju, ali baš zato i postavljam originalno pitanje.



Pa "vozač" je uvijek predikat. Jer, pravo rečeno, ne možeš ti Ivanu svesti na vozača, to bi bilo krajnje osiromašenje.

Ova tvoja rečenica i jest jedno birokratsko osiromašenje, i to je puko izvješće o prometu. A ne o Ivani, čovjeku.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/08/2024 : 15:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Nema veze kako tko izgleda.



Kajgod.
Ima veze.

Zakaj ti onda cjepidlačiš o crtežu, ak' nema veze kak izgleda?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 21/08/2024 : 15:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano

Postoje časne žene - vojnici. Kšatrine. Amazonke :)

Fali razumijevanje duše.




Ma kakve Amazonke:)
Svima im podijelim po ćušku:))

Kaj će meni Amazonka, Frano, i sam dosta ratujem po cijele dane. Kaka mi se od Amazonki. Hamvas je dobro opisao žene, i to je za mene žena, moj androgin: topla i meka kao ulje.

A duša, duša ti je neodvojiva od tijela.
Duša JEST tijelo, jer je ona njegov princip i za volju da bude ta stvar, predala se i srozala u tijelo. Tijelo jest taj konkretum i postoji po duši, a duša više nije odvojiva od tijela i ona je u tolikoj ljubavi da propada zajedno s tijelom kojemu je dala život. Samo jedan mali, malecni dio duše ne propada, taj dio se zove duh, odnosno to je duša duše.



E, ta duša duše - to je suprotnost klasičnom androginu na vrhu nebodera:)

Čim postoji duša duše (nad duša) to je bog.
A, mi ostali smo osobne duše (part and parcel of god) pa kak se već utjelovimo.

Bog se rasparčal - uči sam sebe suradnji.


...

Stinky, pošto si ti muško svim muškića, tja naravno da je taj tvoj zenski odvojeni dio mora biti neko meko i toplo biće.


No, moraš dopustiti da i alzirka traži nekaj mekoga i toploga, al muskoga :)

Ekipa koja ima kurslus u rodu isto traži svoje kurslus delove :)

Edited by - frano on 21/08/2024 15:31:21
Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000