forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Franina livada
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 189

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 12:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

To primeni na Gole u sedlu.

To su već bitnici, Keruak, specifični američki brend putopisa, putovanje divljinom (koja to nije zaista), tinejdžerski bunt... pašće mi još svašta na pamet.

I to je Amerika, naravno, ali jedna specifična, kasnija verzija.



Goli u sedlu Točka Vestern Točka Podvrsta: neovestern Točka Podvrsta neovesterna: film ceste Točka

Okej, sad možemo o Easy Rideru.
Pa baš Easy Ridera možeš jedino razumjeti na bazi Hegelove Filozofije prava. Dobro, možda postoji i neki drugi teoretski aparat da uđeš u strukturu Easy Ridera, no nas sada to ne zanima.

Easy Rider je bez Hegelove filozofije prava jedan besmislen film. Lutanje. Doslovno lutanje kroz Ameriku, a bez supstancijalnog sadržaja. Ti se boriš za "stabilne pojave"; što je stabilno u Easy Rideru!? Bajkeri putuju kroz krajolike i smjenjuju se prizori: komune, farme, gradići.
Na kraju završe tako da ih upucaju pravi američki patrioti. Poanta???

Evo, reci mi poantu filma?

Edited by - stinky on 24/08/2024 12:29:59
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 12:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinkač, vaše filozofije o vestern filmu počinju od sredine.
Nakon genocida.
Kako se razvijala "kultura genocida". Nikako.

Kao nit jedna slična.

Nit ustaška, nit ruska, nit ukrajinska nit partizanska.

O tom piše Darko u Grendelima.


Kultura genocida.
Evo je i danas. Leti na Mars. Kauboji na Marsu.

...


Klint Eastwood koji ubija u vrlini (samo na filmu - Million dolar baby) propituje to ubijanje u "vrlini".


Ali, slabo je to.









Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 13:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sloboda :) Figa.
Jack samo strah razumije.


Edited by - frano on 24/08/2024 13:09:09
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1986 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 24/08/2024 : 13:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Meni je vestern romantizovan genocid.
Ne samo da se desio genocid nad narodima starosedeocima, nego je izvršen i genocid na pokajanje, kroz američku industriju zabave (da se ograničim samo na film).
Al ni tu ne možemo mnogo generalizovati kao ni u svemu. Pomenuste Šejna. Korektan film, koji ne pominje američke starosedeoce. Što mi je gledljivo.

Mada sa aspekta onog ko fura filozofiju nadčoveka, Indijanci su bili slabi, pa su zasluženo istrebljeni. Nisu pružili dostojan otpor da oteraju došljake. Nadčovek negira moral, gazi preko ljudi da bi došao do cilja. On negira i sebe, pokušavajući svaki dan da se unapredi ne bi li bio bolji, jači... Tako da ni ne očekujem od zapada pokajanje.

Stinky mi nije jasan. On veliča vrednosti svečoveka (bogočoveka) a sa druge strane u diskusijama ima stavove nadčoveka. Verovatno snažan uticaj zapadnih filozofa i mislilaca ga pokorava. Ja u stinkyju vidim unutrašnju borbu između ove dve škole filozofije.




Resistance is futile.

Edited by - borg on 24/08/2024 13:19:48
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 24/08/2024 : 14:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pošto trenutno imam vremena samo za kratko pisanje, odgovoriću frani.

quote:
Originally posted by frano

Stinkač, vaše filozofije o vestern filmu počinju od sredine.
Nakon genocida.
Kako se razvijala "kultura genocida". Nikako.



Ovde na scenu stupa ironija. Ko je ironičan? Bog, duh, jedinstvo. Ironija je dvojstvo po definiciji. Zašto je ovo ironično? Zato što je frano, koji zastupa duh, došao do istog zaključa kao i Antonio Gramsci, koji je najekstremnija struja marksizma, a marksizam nam je poznat kao materijalistički.

Šta kaže Gramsci? Dante je aristokrata, stoga predstavlja aristokratsku kulturu i vrednosti, stoga ga treba isključiti. I tako idemo dalje, i isključujemo SVE što nije nastalo u proletarijatu, za proletarijat.

Pomenuli smo španske genocide Indijanaca. Isključimo sve proizvode genocidne španske kulture. Dole Cervantes, dole Velasquez, dole Gaudi. Sve je to španska osionost i iskvarenost duha.

Ne, meni je lakše i zdravije da isključim Gramscija, i sve papke koji su bili uz njega.

Nisu svi proizvodi američke kulture u slavu američkog imperijalizma. Naravno, ovaj će da ih prisvoji, i možda će nekima da maše ispred vaših očiju, ali to ne znači da tu postoji neka dublja veza. Dante je bio napad na katolicizam i crkvu, ne afirmacija. Crkva ga je prisvojila jer je to bio jedini način da nastavi bez raskola.

Isto kao što je Hitler mahao Ničeom, a nije voleo Hegela. Ali nacizam nema mnogo veze sa Ničeovim stavovima - rekao bih čak da nema ništa osim terminologije - dok su Hegela živeli.

Kultura nije monolitna stvar.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 24/08/2024 14:12:02
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 14:32:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ono što je dobro, ono što je u vrlini ostat će. Nebitno iz koje je kulture i filozofije.
To su univerzalne stvari.

Ako vrlinu zdrma Hegel ili Putin ili Trump zdrmao ju je. Sto ne znači da to u njemu (njima) prevladava.
Vrijedi i obrnuto.
Ako netko u vrlini napravio nešto u neznanju...

Najbitnije je šta radimo sada jerbo u budućnosti svi možemo pasti.





Stinky opisuje njegove stupove morala:

Čast, prijateljstvo itd.
Ima toga i u kaubojcima.

Ali, čast i prijateljstvo nisu isti u vrlini i u strasti.

Prijateljstvo i čast se isto dijele na vrlinu, strast i neznanje.



Edited by - frano on 24/08/2024 14:51:34
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 14:40:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mi svi možemo napikavati i filozofirati o životu i moralu. Ili o znanosti.

Stinky se poziva na određena imena zapadne filozofije.

Moji izvori su istočna misao prenesena iz davnina.


I očigledno se te filozofije vrte oko istih životnih stvari, no, ne poklapaju se.

Netko je nešto negdje spetljao.

I, naravno.


Bore se.
Ne surađuju.

Žele jedna drugu prevladat.

A, istina je samo jedna.




Edited by - frano on 24/08/2024 14:50:50
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 14:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Mnogi onda prepoznaju vječni rat duha i materije. Tko će prevladat kauboj ili indijanac.

Vele indijski filozofi da je vrlina odskočna daska za duhovnost.

Neznanje, strast i vrlina - sve su to ipak materijalna djelovanja.

Ipak, vrlina je odskočna daska za dalje.



Ako se nekom neide dalje, vječni rat je ionak uvijek tu.






Edited by - frano on 24/08/2024 14:49:47
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 15:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dalje nema nikud dok stvari nisu riješene.
Samo se materijalistički zapetljavamo, a ne mrdamo nikud.

Takvo je sad vrime.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 15:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Osim vjecnog rata duha i materije,
postoji i opcija
vječne suradnje duha i materije.


Jerbo, rat nije suradnja.
To je najnizi oblik komunikacije.

Zbog suradnje je važna hijerarhija.

Pa tako i u razgovoru o vesternu.
Ne mozemo preskočit hijerarhiju događaja.

Došli, pobili i sad snimaju "duhovne" vesterne.

Gori im crvena lampica.







Edited by - frano on 24/08/2024 15:19:06
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 15:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Rezime ove debatice nije strašan.
Pozicije su vake:

Duh i materija su jedno te isto.
Sve je materija.
Ili,
Sve je duh.


A, mi - manji ili već hermići, moramo
se sad u tome snać na nasem putu nazad kući, k Bogu.

Jerbo, dugo već petljamo ovim krajevima.
I karamo jedni druge.





:)

Edited by - frano on 24/08/2024 16:05:09
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 15:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Dobra debatica.
Od alžirke do amerke.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 19:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano (i borg) slomit ću ti srce: nema genocida. Mislim, ne kažem to ja nego Hegel. Poslije ću vam staviti kako ta njemačka duša lijepo govori da nema genocida.

Idemo prije na Easy Ridera.
Frano je ovdje nabacio bitan moment tog filma, od kojega bismo mogli početi otpetljavati to lutanje kroz Ameriku.
I opet, Frano je skroz dobro rekao da je to što ovaj priča figa. Međutim, nije objasnio. Objasniti je teže, ali bitno je intuitivno osjećati u kom grmu leži zec.

Evo, još jednom, poslušajte kako tu Jack Nicholson drobi o slobodi.

quote:
Originally posted by frano

Sloboda :) Figa.
Jack samo strah razumije.



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 20:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
S druge strane, ridiculus je rekao da Goli u sedlu ne predstavlja hegelovsku filozofiju.
Ali onda nema poante.

Pazite ovo: imamo bajkere, oni su američki individualci, bitnici i lutaju Amerikom. Figura kauboja se sad prometnula u bajkera, koji jaše na svom bajku i gleda ljude, sela, gradove. Bajker je slobodan, kao što je nekad bio kauboj - izgleda da hoće reći Dennis Hopper.

I onda imamo hajlajt: baš o ovom odlučnom pitanju slobode, vrti se ključni dijalog u filmu. Je li to poanta!?! Po uzvišenom momentu i pripremi situacije da se dovede Jacka u poziciju egzekucije, u kojoj egzekuciji poantira kako su bajkeri slobodni, a američki patrioti u provinciji samo pričaju o slobodi.

Uzmimo da je Jack figura sveznajućeg pripovjedača, koji sve zna, pa tako i o čemu je ovaj film. Jack reprezentira autorov krajnji stav i radi egzekuciju, podijelivši Amerikance na one koji su slobodni i one koji samo pričaju o slobodi. Američki patrioti, koji dobro pucaju i mlate batinama, oni samo pričaju o slobodi. Bajkeri su, međutim, slobodni zaista.

Okej, i sve pet.
A onda, nakon ove egzekucije, ove poante, imamo kraj koji je razočarao horde obožavatelja. Individualci širom svijeta, koji su povjerovali Jacku da su slobodni, suočeni su sa završetkom filma, koji im je šaka u nos. Jes, može se patetizirati i zgražati nad američkim patriotima koji poduzimaju akcije protiv slobodnih ljudi, no, kako god okreneš, Peter Fonda i Dennis Hopper doživjeli su brodolom. Krajnji neuspjeh. Neki krkani su ih upucali. I to bez epske borbe, nije bilo čak ni infantilne mitologije sjajne propasti. Individualcima širom svijeta, koji su se tako poveselili da su i sami slobodni, oduzeta je satisfakcija. Ove jednostavno upucaju, bez grča, bez napora, takoreći banalno.

Završetak filma je prigovor hajlajtu filma i Jackovom lamentiranju o slobodi.

Ali onda tu dolazi stari Hegel i njegova filozofija prava.
Mi sad moramo razrogačiti oči.

Bum! Bajkeri nisu slobodni.
Jack je svijest koja ne može, nije u stanju ispravno filozofirati. Hegel u filozofiji prava tvrdi da bajkeri nisu slobodni.

"Običajnost je ideja slobode kao živo dobro koje u samosvijesti
ima svoje znanje, a s pomoću njegova postupanja i svoju
zbiljnost, kao što postupanje ima svoju po sebi i za sebe bitkujuću
podlogu i pokretačku svrhu u običajnom bitku - pojam slobode
koji je postao opstojećim svijetom i prirodom samosvijesti."

Ne bih vas ovoga trena više masirao.
Probajte ući u ovaj paragraf. On govori što je sloboda: običajnost.

Bajkeri su, jašući na svojim motorima kroz Ameriku i pretvarajući se da su slobodni, došli u sukob sa običajnošću. Američki krkani patrioti žive u običajnosti. Ne pričaju oni o slobodi, nego oni jesu slobodni. I upucaju bajkere. Ne možeš doći s dugom kosom i srati kvake na bajku. Nasučeš se na običajnost.

Hegelovski film skroz na skroz.

Edited by - stinky on 24/08/2024 20:15:52
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 20:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
haha
tek sad sam skužio
frano i borg su woke

lamentiraju o indijancima, a ne poznaju hod svjetskog duha, kako ga je prepoznao stari Hegel. Hegel nije bio woke. supsumirao je Indijance pod divljake. vestern je ovu hegelovsku istinu isporučio u masterpis ostvarenjima. John Ford, to je Hegel vesterna.

s druge strane, uzmimo borga. borg ne bi bio tako woke, samo kad bi poznavao povijest srpskog vesterna. čim kažem "Kosovo", borgu se oči zakrvave. sve woke je netragom nestalo, i borg postaje najordinarniji srpski nacionalist. Kapetan Leši priča ovu hegelovsku ideologiju vesterna, primijenjenu na Kosovo. Kapetan Leši je ekvivalent poštenog Indijanca. Pošteni Indijanac radi za američku konjicu. a balisti su loši Indijanci, koje treba civilizirati.

Kapetan Leši se prilagodio aparatu: popeo se na ljestvici i sada je član srpske konjice. srpski vestern je još zericu podmukliji, jer pod krinkom integracije čini Lešija kapetanom, zapovjednikom ogranka konjice. a u osnovi Leši samo gubi na supstanciji, gubi svoju krv i svoje korijene, te kao izrod i otpadnik progoni loše Indijance-baliste e da bi čitavo Kosovo pripojio srpskom aparatu.

srpska publika, uključivši borga, gleda na sve to bez zadrške i na kraju plješće. sve se završilo po pravilima najidiličnije pastorale. balisti su kažnjeni, srpski aparat cvijeta, Leši ima predivan osmijeh i krasan je sunčan dan. zaista, koliko je bolje gledati Kapetana Lešija, misli si borg, nego čitati Filozofiju palanke, to veleizdajničko, protusrpsko štivo iz kruga dvojke.

nakon Kapetana Lešija, borg liježe i počiva snom pravednika.


Edited by - stinky on 24/08/2024 20:35:29
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 20:40:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
hajmo svi. za borga.

teče crni drim
nosi ranjenike
leši kapetan
vodi osvetnike

zrno ga ne bije
oči ga ne vide

Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1986 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 24/08/2024 : 21:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Eh, stinky, ne vredi.
Mislim, Hegel vredi, iako nisam njegov istomišljenik, al on treba samo da ti pokaže kako da ređaš ciglu na ciglu, kako bi sagradio "kuću". A ne kako da se gađaš tim ciglama.

;)


Resistance is futile.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 21:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky, u vječnom ratu svak dobije šta ga ide, pa tako i indijanci.

Vi njih, oni vas.
Neverending story.

Ipak, ljudi to ne razumiju kad rusi preuzmu kaubojsku ulogu.
Tad su rusi tek zli.
I odvratni.


Stoga,
Pliz, ideje o slobodi u smislu slobodnog ubijanja udalji s livade.

Takav oblik "slobode" je u teškom neznanju.


Nakon bezbroj filmova i stripova sa temom slobodnog ubijanja, mnogi zabriju da to tako i treba. Čak i djeca.

To je zamolba, prijateljska.


Opravdanja genocida isto ostavi Hegelu.
Pravi kauboji se zaprav opće ne opravdavaju.
Oni su slobodni.
U svemu.

Sve do prve zime :)






Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 21:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Sutra postam mudrost divljaka.
Skroz je zanimljiva.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 21:42:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ni ja nisam hegelovac, borg
ovdje sam vas malo provozao na ringišpilu
čak se i frani tresu gaće
nalazi se u rastrojstvu: jednom Jack daje frišku figu o slobodi, a onda kad se to objasni, onda frano povlači ručnu. i postaje woke bajker.

dečki, radi se o ovome

PYRIPAIS MYRIODERMATIKOS
"Duša je Tisućkožno vatreno dijete, Pyripais myriodermatikos. Deset tisuća se koža mora zguliti da bi se dospjelo do sebe. Sa svakim se ljuštenjem čovjek smanjuje, a vatra se povećava. Kore su i fizika i kemija i biologija i psihologija i filozofija i religija. Oklopi i opne, maske, komore, tamnice, ideje, doktrine svjetonazori. Sve sami kratki spojevi. Defekti."

Deset tisuća se koža mora zguliti.
Od sada igramo zaozbiljno. Tko to ne može, bolje da odustane na vrijeme.

Ja sam se pošteno zgulio, u zadnjih par dana. A vi?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 21:51:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
borg, kaj misliš o Vuku s Prokletija?

ako nećete o Easy Rideru, američkom besmislenom vesternu, hoćete onda o hrvatskim vesternima?
ima Put lubenica. a ima i Sonja i bik.
ovo su dobri hrvatski vesterni.

ako hoćete poljske, znam i te.
znam i mađarske.
rumunjske.
evo, kaj hoćete, prijatelji? koji vestern u kojemu podneblju?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 21:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ovo je meni drag western :)







Edited by - frano on 24/08/2024 21:53:17
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2024 : 21:59:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
to je meni koruza

tak se nemre ništ ozbiljno
je li ovo prijateljski krug? možemo li uopće naći o čemu bismo, ali zaozbiljno?

neki dobar film. evo, neki vestern:)
ak ne vestern, onda nekaj kaj nije koruza.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1986 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 24/08/2024 : 22:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ajd, kažeš ti meni nešto drugo. Povremeno generalizujemo...
Jel postoji kolektivna duša? Duša jedne nacije? Duša naroda? Duša vernika neke vere?
Da li se duše mogu propuštati kroz matematičke operacije? Sabirati, vaditi prosek, pripisivati zasluge jedne ostalima u nekoj grupi?


Resistance is futile.

Edited by - borg on 24/08/2024 22:08:15
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 24/08/2024 : 22:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinkač, rišpekt za tvoje ogoljavanje.
To nije mala stvar.


I pliz, samo polako.
Ne juri. Sloj po sloj. Nije to lako.


Razgovaramo, debatiramo u nadi za zdravim duhom i zaključcima.
Za svakog.


Duša je nemirna jer je u okovima tijela.
Nije se rodio taj kojemu je ovaj svijet donio slobodu sve dok ima tijelo.

Ipak, oduzimat živote drugima nije dobra ideja.
Odlazak na onaj svijet ide svjesno. Sa svijsti u vrlini.
Nikako drugačije.


Uživat želimo. Zato smo i tu.
Bogovi smo. Toliki nam je ego.
Al od svakog djelovanja samo patnju dobijamo.


Gazda nas gleda i rikava od smjeha.
Sami smo ovo tražili.

Biti slobodni.


Go to Top of Page
Page: of 189 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000