forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Malo nestripovskih polica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/06/2024 : 03:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Nije polica nego je -- sto! I mozda nekome interesantno, narocito ako je "kompjuteras".

Oduvek me je privlacio Mac Pro iz 2013. koga ovde zovu "trashcan"... Nakon sto je Apple predstavio M1 chip, cene njihovih Intel kompjutera su strmoglavo pocele da padaju. I tako sam cekao i kupio ovu masinu za samo $160 u lokalu na craig's list. Rastavio sam je, dobro ocistio, zamenio termalnu pastu na oba GPU (koji su D500 -- srednja varijanta) i CPU hladnjacima, ubacio bolji procesor (8 cores, $40) i stavio novih 64GB RAM-a ($40). Masina je dosla sa 256GB Apple SSD-jem i vise mi za ovaj "retro hobi" setup i ne treba jer sve ionako drzim u iCloud-u, nemam nista vise lokalno. OSX Monterey je zadnji OS koji ova masina zvanicno moze da gura ali sam uz pomoc OpenCore Legacy Patcher programa bez ikakvih problema instalirao najnoviji OSX (Sonoma) koji radi odlicno.

Izvukao sam iz naftalina prastari 27" Apple Cinema Led display (on sada vredi $100 ako i toliko ali je i dalje meni strava) i nasao sam i nekog starog bezicnog Apple misa i Apple tastaturu koje isto vucem godinama od pre po kutijama. Sada sam to sve ocistio i upotrebio i napravio lep minimalisticki setup.

Eto od sada kada ponesto duze treba da napisem, pa i na SC da postujem, koristim ovu "retro stanicu", inace sva ostala konzumacija je i dalje na iPadu...

Da dodam da ovo sto sam uradio APSOLUTNO NEMA SMISLA jer je bazican polovan M1 Mac Mini vec pao na oko $400 i u svemu je mnogo puta bolji od ove masine plus od nekog trenutka OSX nece vise ni biti kompajliran za Intel pa ni Patcher nece pomagati (ali tada ce verovatno i dalje moci noviji Windows ili Linux da se instaliraju). Ali eto ja sam ludak i hteo sam ovo da imam...

Najfascinantniji podatak je da bi ova masina ovako konfigurisana 2013-te kostala daleko preko $10000... to je pad cene od 50 puta... kakva eksponencijalna deflacija




Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39969 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 11/06/2024 : 08:12:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Vrhunska slika AF. Nisam je video do sada. Ima neko to u digitalnoj verziji dobre rezolucije?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37773 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/06/2024 : 08:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ovako iz prve ja pomislio da drzis urnu na stolu.






Drukcije lijepo izgleda!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39969 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 11/06/2024 : 09:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Ovako iz prve ja pomislio da drzis urnu na stolu.



Ja mislio neka pametna pepeljara :)
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/06/2024 : 16:59:41  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@sawitch ovaj poster sam davno (pre Covida) kupio ne eBay od nekog italijana za €60 + postarina. To je zvanican poster, izbacio ga Max Bunker 2016-te i ima njegov licni potpis flomasterom i godina potpisa ('17). Napravljeno ih je samo 100 numerisanih i moj je broj 65 (vidi se u donjem desnom uglu). Uglavnom je Magnus crtez ali su dodati i neki post-Magnusovski likovi. Kacio sam ga na AF temu, evo dole je malo lepsa slika ali je prevelika za skeniranje u domacoj radinosti, mozda jednom odnesem na neki profesionalni skener...

Hm sad vidim da isto dole sitnim slovima pise da je ovaj poster isao uz italijanski Alan Ford br 565... moguce je da ih onda ima na hiljade ali samo 100 ovako potpisanih...

@Poli urna! To jos nisam cuo! Ovde ga uglavnom zovu kanta za smece (trashcan) ali i "nuklearni reaktor" i "darth vader" itd... Ali za urnu jos nisam cuo! Super!

@sawitch pepeljara (ashtray) je isto odlican naziv koji pre nisam cuo za ovaj cudan (ali i cudesan!) kompjuter!

Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/06/2024 : 17:06:24  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Inace sad bas iskopah odnekud i prastare bezicne Sennheiser slusalice i sada je ovo perfektan minimalisticki setup:



Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 05/09/2024 : 16:29:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Da se nadovežem na wintermuteovu retro gaming kolekciju sa svojim retro kolicima s nekoliko najdražih retro konzola spojenih na CRT. Zašto kolica? Prvenstveno zbog prostora, jer nemam baš neko fiksirano mjesto gdje bih mogao ovo instalirati, a ako je na točkovima onda uvijek mogu gurnuti u neki kut sobe gdje trenutno najmanje smeta i premjestiti negdje drugdje kada smeta ili kada želim koristiti. Ideja je bila da kolica budu više-manje samodostatna, tj. da se samo gurne na mjesto gdje ih želiš koristiti, spojiš utikač u struju i to je to. Sve konzole su već spojene na odgovarajući način, samo uzmeš kontroler u ruke i igraš.

Sama kolica su sastavljena od dijelova iz IKEA-e. Osnova su Bror kolica na koja je dodana jedna dodatna Bror polica, što nije službeno podržano, jer tehnički samostojeće Bror police nisu kompatibilne s Bror kolicima (), ali može ih se spojiti. Dijelove za spajanje se čak može besplatno naručiti iz IKEA-e kao rezervne dijelove. Naime, L profili i pripadni šarafi kakvi se dobiju s policama koje dođu s kolicima, ne dobiju se sa samostojećom policom, jer ona ima drugačiji sistem sastavljanja, no ima odgovarajuće rupe kroz koje se može gurnuti šaraf pa ih je moguće spojiti i na kolica . Gornja ploča na kolicima je drvena i nju sam s gornje strane obojao u crno da se bolje uklopi s ostatkom kolica (ima dolje nekih starijih slika na kojima još nije bila obojana).

Na strane kolica montirane su rupičaste ploče (isto IKEA) na koje se onda može zakačiti štogod. Primjerice trenutno su tu mini police s nekim od dražih igara za Famicom i Super Famicom, što se može vidjeti na jednoj od slika. Što se opreme na kolicima tiče:

  • CRT monitor: Olympus OEV 203, koji je istovjetan Sonyjevom PVM 20M2MDE/U. Radi se o profi monitorima koji su se specifično koristili u medicinskim aparatima (endoskopija i sl.). Ja sam svoj nabavio baš od nekog švercera tom zastarjelom medicinskom opremom iz Njemačke . Uglavnom, radi se o idealnom 240p CRT monitoru za retro igranje. Podržava PAL i NTSC standarde, ima 4 ulazna kanala (od kojih su dva RGB/YPbPr, jedan je običan kompozitni i jedan S-video), što je meni taman dovoljno da mogu pospajati sve konzole koje sam htio spojiti, oštra slika (puno oštrije od consumer grade CRT-ova), detaljne mogućnosti podešavanja slika iz servisnog menija (nije potrebno rastavljati kućište i fizički podešavati potenciometre) itd. Moj model nema baš savršenu geometriju slike, tj. može se uočiti na specifičnim pattern slikama da se slika malo uvija na rubovima, ali to se ne primijeti kod normalnog igranja tako da sam zadovoljan.

  • Zvučnici: AudioEngine A5+ (Bluetooth verzija). Budući da su dosta blizu CRT-a, bitno je da su magnetski izolirani kako magneti u zvučnicima ne bi negativno utjecali na let snopa elektrona u katodnoj cijevi Takva izolacija se u nove zvučnike rijetko stavlja, jer moderni ekrani nemaju takvih problema, ali evo ovi su sigurni što se toga tiče. Bluetooth verzija, jer ih koristim i za streamanje glazbe s mobitela/NAS-a.

  • Audio switch: neki jeftini no-name switch s Amazona koji omogućuje jednostavno prebacivanje izvora zvuka koji su spojeni kablovima (pojedine konzole). 4 su kanala: 1 za sve RGB konzole, 1 za YPbPr konzolu, 1 za S-video konzolu i 1 za composite konzolu. Izlaz iz switcha je spojen direktno na zvučnike.

  • SCART switch: 6 ulaza i jedan izlaz. Preko njega imam spojene sve konzole koje podržavaju RGB signal (video i audio). Izlaz iz ovog switcha dakle ide na jedan RGB video ulaz na CRT-u, a audio ide na jedan ulaz od audio switcha

  • Konzole na gornjoj polici: Famicom, Super Famicom, Mega Drive (sve japanske verzije konzola). Ova verzija Famicoma se još zove i AV Famicom, jer podržava AV (composite) video za razliku od originalnog Famicom modela koji se spajao preko antenskog ulaza na TV-u. Doduše, imam i moderni dodatak za Famicom koji bez modificiranja konzole omogućuje čisti RGB signal i iz Famicoma (RGB Blaster), tako da je Famicom spojen i na RGB i na composite ulaz na CRT-u (preko SCART switcha). Super Famicom i Mega Drive nativno podržavaju RGB. Sa zadnje strane, iza Mega Drivea, nalazi se MiSTer FPGA - kul open-source projekt koji pomoću modernog FPGA (Field Programmable Gate Array) hardvera pokušava rekreirati klasična računala, konzole i arkadne mašine na hardverskoj razini. Sastoji se od samog hardvera i FPGA implementacija tzv. "jezgri" (cores) koje hardverski emuliraju retro računala/konzole/arkadne mašine. Srce svega je FPGA razvojna pločica Terasic DE-10 Nano, plus dodatne pločice razvijene od strane dosta angažiranog communityja: kao što je dodatni RAM, USB hub, pločica za analogni audio/video izlaz itd. Kod mene je spojen preko RGB-a, ali ima on i HDMI out pa ga se može jednostavno spojiti i na moderne ekrane. Github link ako vas zanima više:
    https://github.com/MiSTer-devel/Wiki_MiSTer/wiki

  • Konzole na srednjoj polici: PC engine, N64, PSOne i Wii (stariji model koji ima podršku i za Gamecube igre). PC engine, slično kao Famicom, ima dodatak koji omogućuje RGB signal. N64 je spojen na S-video (može ga se modificirati za RGB, ali i preko S-videa je meni osobno sasvim čist signal). PSone nativno podržava RGB, a Wii je spojen službenim komponentnim kablom na YPbPr ulaz.

  • Doljna polica: tri plastične kutije u kojima su razni kontroleri i sl. (vidi se na jednoj od slika). Sa zadnje strane je strujna letva na koju su spojena napajanja svih navedenih uređaja. Svi kablovi su koliko je bilo moguće pristojno razvučeni da to na nešto liči (mislim da se vidi na jednoj od slika). Utikač od te strujne letve se samo treba uključiti u najbližu utičnicu na zidu i sve ostalo je spremno za rad.

  • Na slikama se može vidjeti i originalna verzija Famicoma zajedno s jedinicom za čitanje Nintendovih disketa (FDS - Famicom Disk System) i pripadnim RAM adapterom za spajanje FDS-a sa samom konzolom te japanskom verzijom lightguna (za igranje Duck Hunt, Wild Gunman, Hogan's Alley i sl. igara). On nije trajno spojen na kolicima, jer je kraj AV Famicoma malo redundantan i nepraktičan za korištenje (npr. kontroleri su fiksno vezani s konzolom relativno kratkim kablovima), ali morao sam ga nabaviti, jer je ipak taj originalni Famicom ikona. Konkretno ovaj moj Famicom je modificiran tako da daje composite video signal (originalno ima samo podršku za spajanje videa preko antenskog priključka), iako ga mogu spojiti i preko puno čišćeg RGB signala iz već spomenutog RGB blastera. Na jednoj od slika se vidi u pogonu (jedina FDS igra koju imam fizikalno je Super Mario Bros. 2).


Za većinu konzola tu su i razni moderni dodaci, kao što su tzv. Everdriveovi (omogućuju učitavanje ROM-ova igara sa SD kartice, tj. emuliraju cartridge/kazetice) ili adapteri za spajanje modernih bežičnih kontrolera. Ukratko, dodaci po konzolama:

  • Famicom: Everdrive N8 Pro, RGB Blaster, bežični kontroler N30 (8bitdo) s pripadnim adapterom.

  • Super Famicom: SD2SNES Pro (Everdrive za Super Famicom/SNES), bežični kontroleri (8bitdo i službeni Nintendovi, mogu se kupiti direktno od njih) te pripadni bluetooth adapteri (8bitdo).

  • Mega Drive: Mega Everdrive Pro, bežični kontroleri s pripadnim adapterima (8bitdo i Joyzz od Krikzza).

  • PC Engine: Turbo Everdrive Pro (custom 3d printana maskica da se uklopi bojom s ostatkom konzole), bežični kontroleri i pripadni adapter (implementacija open-source BlueRetro adaptera), EDFX u custom 3d printanom kućištu (omogućuje RGB signal bez modifikacije konzole).

  • N64: adapter za bežične kontrolere (isto BlueRetro implementacija) i službeni bežični (Bluetooth) Nintendov N64 kontroler.

  • PSOne: 8bitdo Bluetooth adapter za bežične kontrolere.


Na slikama se vide kolica i pojedine komponente, a ima i slika s nekim igrama na CRT-u. Klikom na slike možete vidjeti pojedinu sliku u većoj rezoluciji. Artefakti koji se vide na nekim slikama na CRT ekranu se ne vide u stvarnosti, to je čisto zbog kamere.












Edited by - Wolfman on 05/09/2024 16:39:02
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 05/09/2024 : 17:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Sunce ti kakva poruka!

Moram da idem sada negde, pogledacu kasnije detaljnije sve ovo.

Inace ja imam 2 Sony PVM-a, znam o cemu pricas. Nisu 20" ali su HR (High Resolution). Na njih kacim Amige (1000 i 600), Acorn Archimedes A3000 i ZX Spectrum Next preko RGB. A kacio sam i Atari 130XE i Commodore 64 preko s-video, kao i SNES, slika ubija.

Vise kasnije...

Edited by - wintermute on 05/09/2024 17:26:19
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 05/09/2024 : 20:32:31  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@Wolfman sve sam pazljivo procitao i pogledao. Vidjao sam slicne projekte ovde po retro konferencijama a i sam sam pravio nesto slicno ali sa kompjuterima. Imao sam audio switch kao i ti ali USA nema SCART-a nego sam RGB switch pravio od HD Component Video switcha (sve radilo, konekcije su bile chinch sa BNC na chinch adapterima). Podrska NTSC i PAL je kljucna za CRT (PVM-ovi imaju to kao sto si i sam rekao). I ja sam isto imao Lightgun ali za Atari XE i za to isto mora CRT da se ima.

Pa ti cak imas i FDS. Ludo.

Mogao sam ogromnu poruku da napisem ali sam je kompresovao u samo jedan karakter:

Uzgred, evo ga moj kompjuterski setup koji je sada rasklopljen i delimicno prodan ali je ovako bilo pre par godina:

Levo su odozgo na dole Commodore 64, Atari 130XE, Acorn Archimedes A3000
U sredini je HR PVM 14" a ispod su switchevi za audio i RGB (Amiga / ZX Next / Archimedes) kao i pojacalo za slusalice. S-video nisam imao switch nego sam koristio Y-kablove jer su samo 2 uredjaja bila tako nakacena (C64 i XE)
Zvucnici su mi mnogo losiji od tvojih ali sam imao subwoofer dole ispod stola (ne vidi se)
Desno je Amiga 1000 a na njoj ZX Spectrum Next (imam i jos Amigu 600 nabudzenu kao i ZX Spectrum 128 "toastrack" koji nisu prikazani)
Tu su jos i Competition Pro joysticks kao i jos jedan Arcade joystick slicnog kvaliteta. I naravno misevi za Amigu i Archimedes.




Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 05/09/2024 : 22:18:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Kul! Koji je to PVM? 14M4U?
Meni su sva računala u MiSTeru, nemam mjesta još i za njih.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 05/09/2024 : 23:02:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
PVM-1354Q (13" dijagonala). A ovo "Q" na kraju znaci high Quality, tj. da je katodna cev HR TRINITRON (vece rezolucije nego obican TRINITRON).

Drugi koji imam je manji, portabilni, ima rucku za nosenje a moze cak da radi i na neke baterije. Slika na njemu je jos bolja, bozanstvena, jer je manja. Takodje HR TRINITRON a njegov model je PVM-8045Q (8" dijagonala)

Da ne davim ovde, mozes naci specs i manuals na internetu...

Kada sam ih nabavljao bas sam specificno trazio ove HR modele.



Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 05/09/2024 : 23:09:23  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman
Meni su sva računala u MiSTeru, nemam mjesta još i za njih.



Meni su sva sada u emulatorima ... dugo sam ih drzao napolju i nema svrhu. Ponekad ih izvadim i gledam ali emulator, a tek FPGA Mister je sasvim ok.

Ah, da, zaboravih da imam i originalni Macintosh u koga je stavljena Mac+ ploca i ukupno ima 4MB RAM... I to sam drzao napolju ali i to se sve emulira tako da nema svrhu... spakovan...

Nasao sliku dok je bio napolju, pored je emulator Mac flopija -- cita sa SD kartice...

Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 05/09/2024 : 23:13:30  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Inace pogledaj kakva je to "telefonska centrala" bila pozadi kod mene:

Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 06/09/2024 : 00:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Multi-format PVM bi bio prava stvar, ali baš su napuhane cijene
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 06/09/2024 : 05:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman

Multi-format PVM bi bio prava stvar, ali baš su napuhane cijene



Nekad su se CRT uredjaji ovde bacali tj. posto ne smeju da se bace u obicno smece a recycling takvog materijala se placa, ostavljani su na ulici sa znakom "FREE" na njima da nosi ko hoce. Vidjao sam ih stalno po ulicama. Sada svi misle da mogu da ih prodaju kao "retro monitore" i toga vise nema nego ih svi stavljaju na eBay i na lokalne oglase. Problem eBay-a je ogromna postarina plus sto se cesto polome prilikom tumbanja u prevozu (meni se jedan PVM kupljen na eBay tako polomio i covek mi vratio pare). Ova dva sto imam sam uzeo na eBay i veci je stigao u ogromnom drvenom tapaciranom sanduku za prenos profesionalne opreme. Drugi je bio mali i nije mu srecom bilo nista.

Ja inace imam jos i dva Commodore 1080 CRT monitora (oni sa AMIGA znakom, kasnije su bili 1084 sa Commodore znakom) ali PVM ima bolju sliku. Ipak Amigini monitori izgledaju lepse i bolje se uklapaju sa Amiga hardverom, narocito kada se monitor stavi na Amiga 1000 kuciste.

Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6184 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/09/2024 : 11:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ajoj, perverzija. Ja sam se zbog prostora i ''logistike'', a i financija dao u emulatore 100%.
Lakše je i jednostavnije od svih ovih čudesa, ali volim vidjeti ovako nešto. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/09/2024 : 17:27:15  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ajoj, perverzija. Ja sam se zbog prostora i ''logistike'', a i financija dao u emulatore 100%.
Lakše je i jednostavnije od svih ovih čudesa, ali volim vidjeti ovako nešto. ;)



Jeste, i ja odustajem polako. Prodao sam deo kolekcije i samo ostavio ono sto "moram" imati za sada ali se dosta razmisljam da i to nastavim da prodjem na eBay za odgovarajucu cenu. Emulacija je toliko uznapredovala da zaista nema razloga vaditi skalameriju plus emulacija je dostupna za nekoliko sekundi i ima dodatne pogodnosti (snimanje pozicije, itd.).

Razumem pristup cistunaca i sam sam bio takav dugo ali popustam

A ako zelim da vidim te stvari (i mnogo vise) ja uvek mogu povremeno da posetim neki obliznji muzej video igara i kompjutera i tamo se zadovoljim.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6184 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 10/09/2024 : 20:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Evo ja npr imam jedan Mini HP (16gb RAM, i5 8600T, nvme i SATA utor) i Tiny Lenovo (16gb RAM, i5 6500T, nvme i SATA utor; u oba 256gb nvme i 500gb HDD).
Oni kompovi što su veličine Mac Minya ili čak i manji.
Na to čudo puknem Batoceru, spojim na TV i zakačim Xbox gamepad, milina je slaba riječ.
Batocera je odlična, linux distro sa svim mogućim emulatorima gore, sa fensi sučeljem i šlag na kraju je da je unutra i Kodi.
Ti mali kompovi troše 35w u full loadu, a sa intel integrušama vrte uredno sve do i uključujući PS2 i GC igre.
Postoje i varijante sa AMD procesorima i onda njihovim integrušama koje su puno jače od intelovih, ali nemogu do toga za ovu lovu za koju si ovo kupim.
Najjače je i što se ovi malci skoro uopće ne čuju, a napajanje im je ciglica od 60w, kao od laptopa...tj doslovno od laptopa.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 11/09/2024 09:20:54
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1000 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/09/2024 : 00:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je to "buducnost" za retro. Cak je i jedan veliki retro YTber (RTG 85) nedavno prodao skoro celu svoju kolekciju i presao na emulaciju. Bilo je tu mnogo zanimljivih komentara za procitati kada se desilo.

E sad formalno govoreci to jeste ilegalno ali mnoge firme koje su pravile te stare igre su propale a mnoge ne vijaju pojedince. Uglavnom Nintendo je tu najvise zastitnicki prema svojim pravima a ostali kako kad. Mozes da najebes jedino ako imas sajt za distribuisanje (a pogotovu (pre)prodaju) ROMova i igara ili ako naplacujes njihovo igranje na nekom javnom mestu a ako samo skidas za svoju privatnu upotrebu u praksi opasnost ne postoji.

Jedino sto treba da resis za ugodjaj je kontroler i mnoge firme sada prave kontrolore koji su isti kao originali (NES, SNES, N64. Dreamcast...) ali se kace na USB i onda kada igras u emulatoru to je zaista kao da igras na originalnoj konzoli.

A da i ne govorimo o tome da ako imas neki FPGA uredjaj (npr. ZX Spectrum Next ili Mister) ti kad ucitas core od zeljenog uredjaja to onda vise nije ni emulacija nego bukvalno identicno ponasanje na nivou tranzistora (rekreacija).

Prakticno idealno resenje je FPGA rekreacija + moderan kontroler identican originalnom + SD kartica sa svim igrama. Retro zezanje nikad nije bilo ugodnije!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6184 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/09/2024 : 09:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ma na kraju po pročitanom, Mister je dosta skup sport i daleko od savršenstva.
Prodaju ga kao FPGA, ali i on i dalje koristi emulaciju, tako da nije to to.

A što se tiče kontrola 8bitdo ima sve živo i neživo na BT, tako da je to super tko želi oldskul filing na 100%.
Ja sam i tu ''razmažen'' jer mi je X1 savršen gamepad i ne privlači me uopće držati kockicu sa NES-a ili SMS-a, pa čak i SNES kontroler je relativno neudoban.
Dobar primjer mi je i originalni nintendov gamepad za Wii koji se kačio na wiimote, ja imam PRO varijantu sa ''rogovima'' jer mi je udobnost najvažnija.

Baš sam si neki dan uzeo sa Alija Anbernic 35XX H, za 40€, ovo je ludilo. Ima 2 utora za SD, mini HDMI out,BT, Wifi, vibru, 2 analoga sa L3 i R3 tipkama, 4:3 640x480 '3,5 ekran koji je odličan za emulaciju i vrti Linux za ARM i ima par različitih FW-a koje možeš staviti gore. Za tu lovu je doslovno no brainer za prijenosnu konzolu sa emulacijom. Htio sam mali uređaj da ga mogu nosat sa sobom. Unutra je dosta slabašn ARM APU sa 1gb ram, ali vrti sve do PS1 savršeno, a malo manje savršeno vrti Dreamcast, N64 i PSP. DS vrti jako dobro.
Izrada je odlična, djeluje mi dosta skuplje od tih 40€.
Imaju plejadu tih uređaja i svi koriste isti APU, samo su drugog oblika i imaju ili nemaju analoge, stereo zvučnike i veći ili manji ekran, te su horizontalnog ili vertikalnog oblika.
E da, uz to sve sa muOS firmwareom tj OS-om podržava i portmaster.
Portmaster isto odlična stvar pa se može npr na ovom čudu onda igrati igre sa PC-a čiji enginei su portani na Linux.
I radi i sa moonlight ili kako se već zove onaj vrag za streamanje Steam igara. U svakom slučaju nevjerojatno je što ta mala čudesa nude za malo novaca. Dimenzije su mu skoro identične DS Liteu, ali ima veći ekran.
Evo i rivju, inače ovaj Ross ubija koliko je detaljan sa svime i ima vodiče za sve živo i jako dobro predstavi sve mane i prednosti nekog uređaja:


Postoje i puno skuplji a malo jači uređaji, ali 200+€ nema šanse da dam za tako nešto. Ioanko su mi bitnije 2D konzole za odigrat nešto na brzinu kada negdje ćubim i čekam. ;)

E da, ja inače najvolim HH konzole, pa tako imam onaj prvi GBA, prvi GBA sa modanim ekranom od SP varijante (ovog sam masno platio pred X godina), PSP slim 2000, Vita OLED, Vita LCD, VitaTV (PSTV), DS Lite, DSi XL, 2x N3DS XL i skoro svi su modani i imam hrpicu flash kartica i original igara, pa znam da i oni vrte emulatore, ali sam htio nešto ovako jeftino i specifično.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 11/09/2024 09:43:51
Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 11/09/2024 : 09:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Svaka FPGA implementacija starog hardvera je emulacija. Ima razlika u odnosu na klasičnu softversku emulaciju i nekih prednosti, ali i dalje je to emulacija čija točnost ovisi o sposobnosti onoga tko programira FPGA implementaciju emulatora (Verilog/VHDL i sl.), isto kao što točnost softverskog emulatora ovisi o sposobnosti programera (samo što ovaj ne programira u Verilogu nego u C-u/C++-u primjerice).
Glavna prednost je što je FPGA emulator bare metal, vrti se direktno na hardveru i nema dodatnih latencija zbog operativnog sustava i sl. Također prirodno podržava implementaciju pojedinih komponenti koje mogu raditi paralelno kao na stvarnom hardveru, dok se na softverskim emulatorima koje se u pravilu izvršavaju na procesoru pojedine komponente moraju izvoditi sekvencijalno.

Edited by - Wolfman on 11/09/2024 09:49:38
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6184 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/09/2024 : 09:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Tu Analog radi vrhunski posao po vrhunskim cijenama, ali Mister po svemu nije baš isplativ.

No, ja nisam ciljana publika za tu skupoću.

Mene je tu najviše zanimala Amiga i DOS, a tu je Mister izgleda jako slab.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 11/09/2024 09:55:05
Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 11/09/2024 : 09:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Auf, ne znam baš da bi se s tim puno ljudi složilo. Analogue radi dobar marketing prije svega
Imam ja par Analogue konzola koje su me zanimale, ali po cijeni nije uopće za usporedbu s Misterom, čak i sad kad je cijena DE-10 skočila u nebesa u odnosu na prije par godina. Jedan Nt Mini noir od Analoguea je bio 500 dolara pa plus shipping gdje Analogue tek odere kao lihvari pa carina i PDV kad ti to dođe u EU u jeku trgovinskog rata između Trumpa i EU A tu imaš službeno samo Famicom/NES. Da, "neslužbeno" je dodano još određeni broj konzola, ali ni približno koliko imaš na Misteru. Da ne govorimo da su Mister implementacije zapravo često i bolje (puno angažiraniji community i češći updateovi).
Inače, pojavio se sada i klon DE-10 pločice pa se može nabaviti cijeli Mister setup po puno povoljnijoj cijeni.

Edited by - Wolfman on 11/09/2024 10:05:09
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6184 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/09/2024 : 10:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Link molim na jeftinijeg mistera. ;)
Bacim oko, ali ja sam jako zadovoljan ovim setupom kojeg imam, za moje potrebe više nego dovoljno.

A znači fulao sam i kako se piše. Analogue je znači prodavanje muda, samo me čudi da ih i YTovci onda dosta hvale.
Očito su to sve plaćene reklame, e zato mi je ovaj Ross iz video koji sam stavio super, jer on to sve dosta u rukavicama, ali opet je iskreniji od ostalih, za prava iskustva se čitaju komentari ispod videa.
Skoro sam si naručio PowKiddy sa 1:1 ekranom, ali sam pročitao ispod da je kvaliteta uređaja jako loša i da je lutrija što ćeš dobiti, dok je Anbernic naj od tih jeftikanera.



-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Wolfman
Senior Member



Croatia
1051 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 11/09/2024 : 10:26:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Neka te ne zbuni: iako se zove "Mister Pi", ovaj Pi u imenu nema veze s Raspberry Pi
Trenutno rasprodano (nedavno je krenula prodaja s inicijalno malim količinama), ali bit će novih zaliha.

https://retroremake.co/products/mister-pi-retro-gaming-fpga-board-mega-pack
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000