forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 117

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/09/2024 : 09:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano,
a kaj jednostavno ne pogledaš THE MISFITS, pogledaš kaj ja tu pišem o duši u industrijskom dobu, pa se rasteretiš?
Kakav dupli, dupli igra na sitno i samo se nadrobil, a o stripovima najmanje priča upravo on. Njegovo hvatanje za priručnik je notorno, još otkad je bil u Sloveniji. Po priručniku, ovo je sajt o stripovima, ali avaj, krcat leftardima koji bi drobili samo o leftu, krcat kupcima i prodavačima golubova, krcat vjetrogonjama, i tu si onda ti, zbunjeni obožavatelj rusko četničke propagande, indijskih mistifikacija, dok tragaš za dušom i diviš se onome koji ju ima i zna kak se razgovara s podanicima priručnika.

Samo ti pogledaj The Misfits, odmakni se od ruskih gluposti i razmišljaj kak se love divlji konji.

Bih ja na livadu, ali ne mogu više. Ne ide, lijepo sam ti rekao. Pa ću jedno vrijeme, godinu-dvije, malo gledati vesterne. I pisati o njima i Amerikancima. Od stripova Mister No. Pa ti vidi kaj tu ima za tebe.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/09/2024 : 10:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
WHITE HUNTER BLACK HEART me podsjeća na ovo ljeto s franom. Ima taj čuveni redatelj naj filmova, koji neće pa neće po priručniku. Tip je u jednu ruku odvratan, u drugu je svoj i svi ga vole i svi ga mrze. Slično kao izvjesna Božja luda na scomu. On zna kako se rade filmovi i cijeli svijet i čitav taj pogon blefa, koji je po priručniku film slično kao što je po priručniku scom sajt o stripovima, svi oni hoće da im on radi filmove, slično kao što cijeli taj blef scoma, skupa s duplim, hoće da im izvjesna Božja luda priča o stripovima.

A ovaj dozlaboga iritantni redatelj, slično kao što je iritantan jedan član scoma, utuvio si je fiks ideju i film mu pada u sekundarno, a sve što hoće jest: upucati slona. On se opasno ufurao u ulogu velikog bijelog lovca, hemingvejevskog tipa, možda mu je i kuglica otkačila, i sve je ekstra blisko jednom članu scoma, koji zna, i to najbolje od svih članova scoma zna pričati o stripovima, al' si je utuvio fiks ideju da je Božja luda i da će preorati svaku pojedinu dušu i vratiti ju na svjetlo.

Imaju li ovaj ekscentrični redatelj i ovaj ekscentrični član scoma još kakve poveznice, ne bih znao. Je li poveznica crno srce? Ne bih znao, makar visina svjetlog neba i dubina mračnog temelja u oba slučaja igra na enormnoj skali. Bijeli filozof, crno srce, bijeli filozof koji ne mari za Indijance, Indijce i puca po scomu na velikog leftardskog slona.

Veli bijeli redatelj i umišljeni lovac, toliko je strasno želio upucati afričkog slona s velikim, najvećim kljovama, da je zanemario čitav pogon, cijelu industriju i svu tu ekipu beskičmenjaka, koji se drže priručnika, jer samo priručnici proizvode filmove. Priručnici proizvode filmove, al' nejde bez velikih umišljenih redatelja, koji su se iluzionirali da su veliki bijeli lovci. Sukladno toj priči, ni scom ne može bez priručnika, al' opet, nejde bez velikih Božjih luda koje znaju pričati o stripovima, i kad umuknu Božje lude, umukne i priča o stripovima. Ovu kvadraturu kruga nemre riješiti ni krajnji korisnik priručnika, dupli.

Kako pomiriti priručnike i velike bijele lovce, koji to nisu, ili jesu, s tim nek se bavi frano, taj papak koji ima tu sreću da se nađe u središtu zbivanja. Od Indije do velikih bijelih lovaca, frano je gledao sve, i bilježio u svoj dnevnik-crtančicu. Što više bilježi, to manje zna na čemu je.

A ono oporo, ono najgrđe Bijelog lovca crnog srca jest to, da slijedeći svoju abnormalnu želju da spuca afričkog ili leftardskog slona, dovede do toga da strada nevini crnac. I to onaj kojega je volio, kojega je apostrofirao kao pravog čovjeka. Slon nije ubio velikog bijelog lovca, ali jest prijatelja crnca i nad čitavi pogon i čitavi scom, nadvio se veliki, najveći upitnik. Kaj bi čitava ta cjelina o velikom redatelju trebala značiti, to je ono o čemu nek si frano misli, dok gleda Misfitse.

Nakon što nije upucao afričkog slona, a njegov crnac je poginuo, Clint Eastwood je sjeo u redateljsku stolicu i rekao - akcija. Tek sada je napokon otpočelo snimanje filma, i tek sada je čitav pogon odahnuo.
Nakon što nije utvrdio što je to duša, a njegov prijatelj ostao bez teksta i smrznut, jedan član scoma je otpočeo pisati seriju neobičnih tekstova o vesternu, unutarnjem i vanjskom konfliktu u čovjeku, o bijelim lovcima i o putovanju u crno srce. I ničega toga nije bilo u priručniku, pa ga sukladno nitko to nije ni učio. Neki su dupliji sve to pogledali iskosa - i tako su ostali: iskosa.

Edited by - stinky on 08/09/2024 10:36:51
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 08/09/2024 : 10:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Frano,
a kaj jednostavno ne pogledaš THE MISFITS, pogledaš kaj ja tu pišem o duši u industrijskom dobu, pa se rasteretiš?
Kakav dupli, dupli igra na sitno i samo se nadrobil, a o stripovima najmanje priča upravo on. Njegovo hvatanje za priručnik je notorno, još otkad je bil u Sloveniji. Po priručniku, ovo je sajt o stripovima, ali avaj, krcat leftardima koji bi drobili samo o leftu, krcat kupcima i prodavačima golubova, krcat vjetrogonjama, i tu si onda ti, zbunjeni obožavatelj rusko četničke propagande, indijskih mistifikacija, dok tragaš za dušom i diviš se onome koji ju ima i zna kak se razgovara s podanicima priručnika.

Samo ti pogledaj The Misfits, odmakni se od ruskih gluposti i razmišljaj kak se love divlji konji.

Bih ja na livadu, ali ne mogu više. Ne ide, lijepo sam ti rekao. Pa ću jedno vrijeme, godinu-dvije, malo gledati vesterne. I pisati o njima i Amerikancima. Od stripova Mister No. Pa ti vidi kaj tu ima za tebe.


Može.
Pogledam The Misfits, ali sam ak ti odgledaš ruski Ostrv (ostrvo).
Eto, razmisli, ja neću više da smetam.

Tvoj drug, ustasko -cetnički vojvoda F.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/09/2024 : 11:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa da.
Piši o Misfits. Pozovi i duploga, nek piše o Misfits. Da konačno nekaj pogleda i taj obožavatelj priručnika.
A ja ću ti reći kaj ne valja s Otokom. Ne ostrvo, nego otok. U čemu je slabiji od Misfitsa. Sve ćemo nepristrano prosuditi.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 08/09/2024 : 11:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pogledam Misfits (to je film iz 1961?), te
napišem osvrt za sljedeći vikend.

Ti onda tak i za Ostrvo, 2006. ak hoćeš.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/09/2024 : 11:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, The Misfits, 1961.

evo, sve smo dogovorili. jel to po priručniku? jest. znači, i dupli bi si tu našao oduška, jer je dogovor po priručniku, sve utvrđeno, do u koji vikend se piše o Misfitsima i Otoku. ja ću reći kaj mislim o Otoku nakon što ti i dupli razvijete svoje teorije o Misfitsima. a kako dupli to ne može, on će zdrftati u zadnji čas, ostaješ ti da se hrvaš s Neprilagođenima.

ja ću posebno obratiti pozornost jel ima divljih konja u Otoku. i Clarka Gablea. i Marilyn Monroe.
u međuvremenu ću pogledati Odavde do vječnosti. i reći zakaj je to najbolji film.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 08/09/2024 : 11:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Otok ti je hard core ruski vestern :)
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1286 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/09/2024 : 12:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Otok ti je hard core ruski vestern :)






Ovaj si vidio? Na nivoju Ostrova.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 08/09/2024 12:41:11
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 08/09/2024 : 18:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da, i njega sam prije volio. Vidjet ćemo sada. Josey Wales mi dolazi uskoro, sad mi se nametnuo The Misfits. Preko reda, skužajte:)

Inače, Poncho, ovo što smo naznačili kao osnovni konflikt u Pale Rideru, također je osnovni motiv na kojemu je podignut Nolittin Mister No.



Da, cijela završna Nolittina saga je o dolasku industrije i u Manaus. Njehov magnum opus.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2216 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/09/2024 : 10:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

THE MISFITS je meni sada skroz čudnovat film. Ne može se reći ima li tu namjernog ili nenamjernog ismijavanja i ima li uopće ismijavanja, no da sve skupa često djeluje kao ismijavanje, to čovjeka mora začuditi. Sve se nešto polaže na drukčije, na likove koji se ne žele ukalupiti u industrijsko društvo i koji su time potencirani kao slobodni, a istovremeno svi u nekom trenutku izgledaju kao pelivani, do samog najvećeg Clarka Gablea. Zvocanje tih misfita, njihovo cendranje, cmoljenje i cmizdrenje, uključivši samog najvećeg Clarka Gablea, čovjeka mora čuditi, ako su, s druge strane, oni istaknuti kao antiteza onoj gomili koja nije slobodna, koja stupa u radni odnos.




Sad sam se sjetio, o Misfitsima je Bookglobe objavio strip: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51435

Nije me potaknuo da pogledam film, ali jednom, možda..
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/09/2024 : 13:31:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
O, ti vrapca, i stripove rade o Misfitsima. Nemam pojma o tom stripu, niti me zanima, pravo rečeno. Film, s druge strane, e to me već zanima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/09/2024 : 13:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da sam postao izbirljiv. Gizdav.
Sad mi više ni FROM HERE TO ETERNITY nije perfekcija. Dobro, ali ne perfekcija. Ovaj sam film volio prvenstveno zbog Mister Noa. Mislim da je lik Mister Noa podosta podignut na glavnom liku ovoga romana, odnosno filma.

E, to je bila literatura i to su bili likovi koje volimo. Vojnički život, skroz jednostavan: šrafići u najgorem aparatu, a onda slobodan vikend, pa žene i cuga. Cugaš, ljubiš lake žene, tražiš pravu, streskaš pare, i opet sve iznova: leži, diž' se, ustaj, sjedi. Ribaj pod, guli stražu. Rastavljaj pušku. Čekaj izlazak u grad. Pa deri: cuga, lake žene, tražiš pravu. Ovi vojnici, zarobljeni u kolotečini, nisu skroz automati. Pjevaju oni vojnički blues, pjevaju ovaj svoj cirkl o lovi s kojom bi otišli iz vojske, ali onda ju struskaju na cugu i lake žene, pa se vraćaju u vojsku. Znači, reflektirani su, ne radi se tu o tuposti. Uostalom, onaj tko čita Mister Noa, zna ovaj tugaljivi romantični blues.

Vojska je tu još nešto između aparata i romantike. Ovi karakteri su dopadljiviji, nije to izgubljena generacija, ako usporedim današnje karaktere, pa i karaktere sa scoma. Ipak još vjeruju u neku čast, u prijateljstvo, ne pederišu se i prihvaćaju da su poluluzeri, koji moraju cugati i drapati lake žene. I te žene su bolje, nisu iluzionirane o tome što jesu, makar ili možda baš zato imaju jasan cilj: zaraditi lovu i postati respektabilne. Ugraditi se u društvo, ne s ovakvim vojnicima luzerima, nego s industrijalcem ili gospodinom iz golf kluba. I čitav taj pijani svijet štima, sve to vozi i lijepo je, a onda ih Japanci napadnu avionima i bombama i dobro ih zbombaju. Možda su Japanci razorili ove posljednje ostatke prave vojničke, misternoovske romantike. Nabijem ih.


Edited by - stinky on 09/09/2024 13:56:35
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/09/2024 : 20:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Poncho,
Josey Wales se održao. Drifter i Rider su mi ponešto pali, ali Odmetnik Josey Wales ne. Spada u naj naj vesterne.

Uspio se maknuti od aparata, pokupio je i okupio razne misfite i osnovao zajednicu. Prema Hegelu, heroj koji osniva državu, ne potpada pod određenja morala. Utemeljenje zajednice u Teksasu, iskupljuje gerilu Joseya Walesa, i sve ostale borbe i sukobe. I baba je rekla da tako ispada po religiji, Gospod je učinio da krvoločni mizurijevski otpadnik postane dobar čovjek. Jako dobar film, s gerilcima, rebelima, komančerosima, Komančima, babama, curama, starim Indijancima, sviračima violine i Joseyem Walesom koji nije prihvatio američki državni aparat - osim na kraju, kad se pomirio i rekao da je rat završio. Dakle, čak i u ovom nepomirljivom filmu imamo nekakav kompromis, a Joseyeva novoosnovana zajednica je baš ono pravo američko: biti unutra, ali ne skroz podređen pod opće. Stavovi, uvjerenja, odnosi ostaju u domeni zajednice. Čini se da ovi smradni leftardi pokušavaju to promijeniti, nametnuti totalnu regulaciju. Josey Wales je svakako protiv ove demokratske gamadi i svjetske zdravstvene organizacije.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1652 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 10/09/2024 : 11:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

No, ironija je, prema Hegelu, posljednji, najzamršeniji oblik zla. Da ti pravo kažem, podosta se slažem s njim u toj njegovoj analizi. Ne slažem se što on to uperuje protiv romantike, jer romantika je vrh. Ne ova franc-romantika o Indiji, tu je Poncho u pravu i Ganges smrdi, a Indijci su princip podivljalog materijalizma, o čemu Frano nema pojma. Ali objasnio je Schelling u Filozofiji mitologije.



Ovo me zanima. Drugi poslovi su me odvukli, ali na ovu temu se uvek vraćam. Sve što je u vezi romantizma je za mene prva linija misaonog fronta, i kritički prioritet u celoživotnom agonu razumevanja.

Ali koga u tom smislu Hegel napada? Fihtea, Šelinga, braću Šlegel? Rekoh, davno sam čitao najvažnije od Hegela, ali to su bile logika i filozofija istorije, nikad estetika.

Ironija, kako god je definisali, nije zaista vezana za romantizam, već je bila zastupljenija u neoklasicizmu, u XVIII veku. Ona zahteva relativno razvijeno društvo, prefinjeno, zasićeno. To su Swift, i Pope, i Stern, i Jane Austin. Romantizam se zalaže za spontano, za nagonsko, za ono iskonsko i bazično u čoveku. Skoro da nema ničeg ironičnog ni kod Engleza Wordswortha ni kod Nemca Novalisa ni kod Francuza Hugoa. (Ima kod Byrona, ali on je izuzetak, model romantičara po pojavi i po životnom putu, a ne po književnim delima.)

Sa druge strane, Josey Wales je jedan od careva vesterna!


Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/09/2024 : 17:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
I mene zanima romantika, svojedobno sam čitao par djela na temu.

Ovo će ti onda biti zanimljivo, tu imaš pojašnjen Hegelov 'napad' na romantičare:


Čini se važnim uvidjeti da svi takvi i slični prigovori potječu, bilo to svjesno ili ne, od oštre i nepomirljive kritike kojoj je Hegel izvrgao romantiku odmah pri njezinu pojavljivanju u Jeni. Nakon prvog napada u Fenomenologiji duha ta je kritika s upadljivom žestinom ponovljena u uvodu njegovih predavanja o estetici. S pogledom usmjerenim prvenstveno na Friedricha Schlegela, Hegel ironiju proglašava „virtuoznošću ironijski-umjetničkog života“, da bi toj virtuoznosti zatim pripisao da samu sebe shvaća kao „božansku genijalnost za koju je sve i svako pojedinačno samo biti lišeno stvorenje, uz koje se slobodni stvaralac, koji sebe zna kao onoga tko je od svega odriješen i oslobođen, ne vezuje, budući da to sam može jednako tako uništiti kao i stvoriti“. Međutim, ironički subjekt u tom „sujetnom uživanju u samom sebi“ ne može naći pravo zadovoljenje i zbog toga unutarnje žudi za nečim „čvrstim i supstancijalnim“. Odatle se u njemu rađaju „nesreća i protuslovlje“, budući da se s jedne strane nastoji osloboditi te „osamljenosti i povučenosti u sebe“, te „nezadovoljene apstraktne usrdnosti“, dok s druge strane to ipak ne može, već ostaje zarobljen u čeznutljivosti i njome tako reći okovan: „Nezadovoljstvo te mlakosti i slabosti – koja ne može djelovati i ne želi ništa taknuti da ne bi izgubila unutarnju harmoniju, a s čežnjom za realnošću i apsolutnim ipak ostaje nezbiljskom i praznom, premda u sebi čistom – čini da nastanu lijepodušnost i čeznutljivost.“ Tako romantični subjekt ostaje osuđen na „čeznuće“ i „osjećaj ništavnosti praznoga sujetnog subjekta, kojemu nedostaje snage kojom bi se mogao otrgnuti toj sujeti i ispuniti se supstancijalnim sadržajem“.

Hegel smatra da je u romantici novovjekovna subjektivnost dospjela do svoje najviše krajnosti. U svojoj praznoj sujeti romantični subjekt zapravo uživa u proizvoljnosti negativnosti, što znači u formalnoj, praznoj slobodi razumske refleksije, koja sve objektivno i supstancijalno ironijom čini pukom igračkom te u samoj sebi uživajuće sujete. Pa i onda kad taj subjekt, potaknut nejasnim osjećanjem vlastite praznine i nedostatnosti, u beskonačnoj čežnji nastoji nadići sama sebe, on ne doseže pravu beskonačnost, nego ostaje – bilo na apstraktno razumski bilo na osjećajni, čeznutljivi način – zarobljen u krugu loše beskonačnosti.


Ako hoćeš, mogu ti izvaditi i pejstati ovdje što kaže o ironiji. To se nalazi u fil. prava. Iz gornjeg predavanja ćeš shvatiti kako on određuje romantičara. A fil. prava onda pojašnjava zašto on ne drži do romantike, nego do objektivnog uma, običajnosti, države. U ovaj sklop ulazi i ironija. Ako ti pejstam, trebaš imati na umu da to ide na par stranica i da je onaj njegov zamršeni jezik, većini mukotrpno za čitati. Ali treba staviti čitavih tih par stranica, da se razumije zašto on to određuje kao zlo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/09/2024 : 18:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Sa druge strane, Josey Wales je jedan od careva vesterna!



Da, Wales mi je ostao, znači i sada, eto, neposredno sada, ponovio ovih dana.

Ali taj film ne priča onu veliku priču o Divljem zapadu, kako su to postavili relevantni autori. Mislim, ima i ovdje mnogo od tih mjesta, svašta se dotiče, no tu nije toliko razrađena ta priča, nego se ono dobro sastoji u akciji, stilizaciji likova i dobrom ritmu. I onda unutar tog okvira akcije, stilizacije i ritma, ima također nekakva idejna strana, jer se ne svodi sve samo na osvetu. Nego imamo kao jedan neprimjetni prijelaz od bjesomučnosti i osvete do okupljanja raznih samotnika i ljudi u nevolji, da bi svi skupa osnovali svoje mjesto pod suncem, odnosno zajednicu. Čak u sve to upada tradicionalni završetak, gotovo u stilu klasičnog vesterna, jer Josey Wales si je našao ženu i tu gdje film završava, gledatelji mogu zamišljati da slijedi vjenčanje, ranč i sve ono iz klasičnog vesterna. Tako da i ovdje možemo staviti recku i klasificirati u film integracije.

Baš taj prijelaz, baš to da film ima neko ispunjenje, a nije samo ganjanje osvete i bjesomučno sukobljavanje bez smiraja, podiže mi film i uz one njegove jake strane (akciju itd.) stavlja ga u naj vesterne.

Usput,
sad kad razmislim, čak ni ovdje, dakle ni tu gdje je odabrao rebela, južnjake i gerilu kao junaka, kao točku identifikacije za gledatelja, nije Clint Eastwood direktno označio Ameriku (državu) kao ono loše. Jer, ovi koji pobiju obitelj Joseya Walesa, nisu zapravo regularna vojska, oni nisu direktno taj državni aparat. Nego su oni redlegsi, paravojna formacija i posredno država (svrstavanjem pod Sjever). Tu je na djelu slična postavka kao kad junak svladava moćnika, bilo industrijalca ili lokalnog predstavnika vlasti, koji su formalno predstavnici općeg, predstavnici države, no de fakto su malfunkcija, korupcija, koju onda junak ispravlja i tako popravlja državu. Završetak je i ovdje zapravo u tom stilu: redlegsi su eliminirani, predstavnik države (Fletcher) prihvaća da su redlegsi ono loše, a Wales ono dobro. Oni se pomiruju, a država ne treba znati svaki detalj. Ali i ovom gestom, država više neće goniti Walesa, on je za nju klasificiran kao riješeni slučaj. On je pak sa svoje strane prihvatio mir, u osnovi prihvatio državu, ali tako da ga ova ostavlja na miru i omogućuje mu zajednicu koju je osnovao. Svi su nešto dobili, i nekakvo pomirenje jest tu na djelu. Znači, ni tu nema odbacivanja države, kako se to čini na prvu, kad počne gerila i bjesomučna jurnjava Joseya Walesa.

Pratit ću dalje Clinta Eastwooda, i po ovom pitanju.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 10/09/2024 : 22:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Hehehe ipak priznaješ odmetnika Walesa kao top film.

Država je tu okvir, ona idealna minimalna država, hvala Bogu ta nisu socijalisti. Nemoj mi skliznut u etatizam

Nešto čitam o Staljinu, i zamisli on je volio westerne (mada je naglašavao, valjda da se opravda, da su ideološki pogrešni) i filmove o tarzanu. Tarzanov odlazak u džunglu je tumačio kao odbacivanje kapitalizma
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1652 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/09/2024 : 16:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ovo će ti onda biti zanimljivo, tu imaš pojašnjen Hegelov 'napad' na romantičare:


...

Ako hoćeš, mogu ti izvaditi i pejstati ovdje što kaže o ironiji. To se nalazi u fil. prava.


Odlično, hvala, pogledao sam predavanje.

Isprva me je zbunila upotreba reči "ironija" u ovim primerima. Ta reč je od Eirona, koji sa Alazonom predstavlja par arhetipova u starogrčkim komedijama. Alazon je hvalisavac, koje se uvek prikazuje boljim nego što jeste, a Eiron je suprotno od toga: prividno skroman, predstavlja se gorim nego što jeste. Ova upotreba u gornjem predavanju, u kontekstu romantizma, je od Fichtea. U 5. tomu Povijesti svjetske književnosti (Mladost, Zagreb, 1974.) se nalazi i "njemačka književnost", i tu Viktor Žmegač kaže:

quote:
Romantičari su to nazvali ironijom, terminom koji je, usprkos znatnom naporu da se definira na adekvatan način, izazvao mnogo zabune. Srž je tako shvaćene ironije nastojanje da se stvaralac intelektualno distancira od svog objekta, unoseći u isti mah - dijalektičkim obratom - svoju subjektivnost u strukturu djela.


A za Hegela su tadašnji romantici suviše utonuli u praznu subjektivnost!? Sreća pa ne vidi situaciju danas!

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/09/2024 : 06:04:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
https://www.instagram.com/reel/C_Zl9DAKTVG/?igsh=YmVvMG9nZzRxNmdu
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/09/2024 : 11:54:53  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Azijati udaraju odozdol, rusi odozgor...
A, kauboja nigdi :)
Fali uličnog plesanja u zg...
Baš fali.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 13/09/2024 : 11:57:10  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ovak malo, posle posla ...

https://www.instagram.com/reel/C-bCT5-uOs2/?igsh=MXY0dXV3NnBhYjQ2Nw==
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 15/09/2024 : 08:56:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nisam jos pogledao Misfitse, prebacujem osvrt za sljedeći vikend...
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6471 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 16/09/2024 : 18:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/bSdg45YQ][/url]
Go to Top of Page
Page: of 117 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000