forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 34: Čudesni
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6131 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 08/03/2022 : 18:59:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se koliko toga ima u dodacima. Znači izdanje nudi puno toga, ne samo strip. Pričam o izdanju.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4137 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/01/2023 : 14:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Alex Ross je još jednom dobio velebno izdanje u Fibrinom katalogu, ovaj put iz Marvelove radionice.
Ovaj strip će neminovno vući usporedbe s Kingdom Come koji je svojevrsna panoramska proslava DC-evih junaka. Ovdje su Busiek i Ross odlučili kroz 4 albuma proslaviti Marvelov univerzum, ali kroz prizmu običnog smrtnika iz New Yorka. Glavni lik je novinar Sheldon koji je kroz svoj radni staž pratio dolazak "Čudesnih", odnosno superheroja u ljudski svijet. Tako u stripu svjedočimo borbama Fantastične četvorke, Osvetnika, X-Mena, a u cameo ulogama i nekih drugih. Samim time radnja koja je ovoliko inkluzivna mora imati i nekih kompromisa, ali Busiek je postigao da se nikad ne čini kao overload ili forsiranje pojedinih scena i pravaca radnje. U svakom trenu su fokusirani na percepciju heroja od strane običnog puka, tako da se superheroji ovdje čine kao show u pozadini, često gledani iz žablje perspektive. Scene borbi i pojava u urbanom okružju su spektakularno dočarane i u Rossovom trademark stilu jako dobro izvedene.
Ovaj dvojac kad se malo zagrijao napravio je veleban posao. Nema tu gotovo pa biblijske pompe kao u Kingdom Come. Ovo je post-WW II atmosfera u kojoj se pokušava naći suživot sa superherojima, shvatiti zašto su tu, razbijaju se predrasude i ljudski rod se nosi s pitanjem njihove svemoći i kolateralne štete koja pritom nastane. Nije to nikakav stran ili novi motiv, ali rijetko kada se jedan mini serijal ovako dobro i kompletno obračuna s tom temom, a pritom se osjeća kao stanleejevski hommage nevjerojatnoj galeriji Marvelovih junaka.
U meni nije strip pobudio nostalgiju, ali nisam mogao ostati ravnodušan. Scenaristički jako dobro odrađeno, vizualno neodoljivo, jedino je dojam malo oslabljen zbog katkada predvidljivih i ponavljajućih ponašanja javnosti te je u tom aspektu propušteno napraviti coup de grace. Ali razumijem da je strip morao biti safe play s obzirom na mjesto u Marvelovom izdavačkom planu.
Izdanje je obogaćeno masom dodataka koji su vrijedni čitanja i preko kojih se čitatelj dodatno zapanji entuzijazmom ovog dvojca i radnom procesu nastanka ovog stripa. Sve je to začinjeno sjajnom galerijom naslovnica.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Chui
Average Member



996 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 28/02/2024 : 11:38:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni ovo nije loše a i nije ni bog zna što. Možda biblija za amere al ništa bitno za ostatak svijeta. I još toliko tih posebnih dodataka, mogli su biti zasebna knjiga.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4174 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 09/09/2024 : 22:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Istorija superherojskog stripa je Američka istorija. Autori originalno i umešno vode radnju oko običnog čoveka novinara-fotografa koji kroz objektiv kamere posmatra čudesa oko sebe koje stvara pojava superherojstva. Lik fotografa je ogledalo na kojem možemo da vidimo reakciju američkog društva na razvoj superherojstva. Šok sa pojavom Human Torch-a i idealizovanje heroja kao Bogova (Velika depresija i post WWII), ratna propaganda sa pojavom Kapetana Amerike (WWII), strah sa pojavom Galactusa i Silver Surfera (Zaliv svinja i "invazija" crvenih), rasna mržnja sa pojavom X-Men mutanata (diskrimacija crnaca i Martin Luter King), gubitak naivnosti i vere u nepogrešivost heroja nakon Spidermanovog neuspešnog spašavanja Gwen Stacy (Vijetnam). Kraj originalne priče (četvrto poglavlje) ostavlja gorak utisak i nastavak gubitka vere u bolje sutra i krah Američkog sna (Zalivski rat) jer se fotograf slika sa dečakom Danny Ketch-om (Ghost Rider).

Ross odličan ilustrator, kao crtač stripova baš i ne. Ovaj strip je izuzetak od pravila jer je Ross odličan izbor za crtača zbog tematike dela. Ovde je bio na samom početku strip karijere i njegov statičan ilustratorski crtež sa kadrovima zamrznutim u vremenu je pristup koji se odlično uklapa sa idejom dela da novinar-fotograf želi da uhvati i "zamrzne" tj. ovekoveči superherojstvo za nadolazeće generacije. Strip ima par sitnih detalja koji nagrađuju pažljive čitaoce. Na svadbi se mogu uočiti neki poznati likovi iz rivalske firme (DC), a ako se neko pita šta se desilo sa onim detetom mutantom koje se krilo u kući fotografa i na kraju pobeglo bez da se saznalo šta joj se desilo - samo pogledajte naslovnicu tog poglavlja

Pohvale za kvalitet samog izdanja koje izgleda zaista impozantno na ovom formatu i sa bogatstvom propratnih tekstova i ilustracija. Izdanje izgleda kao biblija-enciklopedija američkog superherojskog stripa.

Marvels instant klasik u momentu izdavanja, a odlično delo i dan danas. Valjano odrađena retrospektiva američkog stripa i omaži zlatnom i srebrnom dobu superherojskog stripa i portret američkog društva. Čudesan strip Nadam se da će jednog dana ići i DC: The New Frontier od Cooke-a.

...........

Slabo nešto komentara na ovaj odličan strip. Ovde je sakupljeno nekoliko osvrta pa ako se neko dvoumi oko šopinga može da baci pogled:

https://darkwoodforum.rs/index.php?msg=660646
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20931 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/09/2024 : 22:01:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Čudesni najpre nabavih od ČK,a čim ga je Fibra izdala,uzeh njeno izdanje.
Nisam ga još overi,ali evo osvrta nakon čitanja čakejskog:

Još letos kad sam prelistavao strip,ukapirao sam da je to to.I stvarno je to to.Marvel koji mi je sjajno seo.Aleluja!!!

"Supruga kaže da su to Marsovci.Ja mislim da očistim pristup onom matorom atomskom skloništu iza kuće."
"Što bi se mučio?Srediće ih Fantastična četvorka,Osvetnici ili neko treći.A kad se završi,kad nas spasu...mi ćemo im opet gurnuti prs u oko."

Događaji vezani za pojavu superheroja,od Čoveka baklje,1939.godine,preko Podmorničara,kapetana Amerike,Osvetnika,FF... sve do smrti Gven Stejsi,1974.;viđenih objektivom,očima i srcem njujorškog reportera Fila Šeldona.
Nema ovde nekih epskih borbi,lude akcije...U stvari Čudesni su skroz nestandardan superherojski naslov,više je everyman tipa (ne kao Sokolovo oko,neki drugačiji everyman pristup).Ovo je strip o nama samima,o ljudskom rodu,civilizacijskim manama i vrlinama.

Za Rosov crtež nemam reči - naklon do poda.Sigurno je da bi to sve bilo lepše na većem formatu,ali meni lično ni ovakav ne smeta.

Pohvale i za Draškov prevod - čovek je zakon.I sam naslov Čudesni mi je sjajan.


5/5

*zbunj - Čovek baklja je android - otkud kasnije da se zove Džoni Storm,i da mu je Suzi sestra?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9578 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 10/09/2024 : 22:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Nije isti lik, samo se zove isto i ima iste herojske sposobnosti.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20931 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/09/2024 : 22:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
aha

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000