Dogodi se avionska nesreća te se utvrđuje kako je došlo do nje. Odlična priča i likovi, film drži cijelo vrijeme, a iako je ozbiljan, uspio je provući foru-dvije. Također odlična glazba. Nisam skroz zadovoljan sa događajem na saslušanju predkraj filma, ali to onda okreće film u drugi smjer i pokazuje svoju pravu namjeru, prikaz borbe s alkoholizmom.
Pogledah u kratkom vremenskom roku dva horora koja pokušavaju da osveže žanr koji je ionako teško osvežiti.
Prvo sam pogledao "Longlegs" (2024) https://www.imdb.com/title/tt23468450/ Pogledao sam ga iz razloga jer sam naišao na par recenzija koji ga baš hvale i još glumi i producira Nicholas Cage pa mi je delovalo interesantno. Film pokušava da osveži horor žanr idući u neku psiho-nišu i radi to veoma uspešno na polju fotografije, kamere i scenografije. Mislim da je DP uradio najveći posao praveći sjajnu atmosferu u film a i montaža je vrlo efektna. Na žalost priča je šuplja. Kao ljubitelj stripa spreman sam tu i tamo zažmuriti na šuplju priču zarad zabave, ali ovde nekako nisam mogao. Likovi su isto nekako nerazrađeni, pogotvo glavni lik agentice Harker koja deluje kao da nema nikakav karakter, već je samo silueta neke osobe koja bi tu trebala biti. Ne kažem da je glumica Maika Monore uradila loš posao, već mislim da lik nije napisan adekvatno. Više je neki hajp ovog filma kod ljubitelja žanra u nedostaku ičega što bi unelo malo novine nego što ovaj film to zaslužuje.
A sinoć sam, sasvim slučajno, pogledao hrvartski film "Stric" 2022 https://www.imdb.com/title/tt21113810/ koji uspeva u onome što bi Longlegs želeo da uspe. Unosi potpuno svežinu i horor žanr upakujući ga u nešto što dugo vremena mislite da i nije horor do druge polovine filma. Jako prijatno iznenađenje mi je ovaj film. Glumačka ekipa je sjajna, kao i fotografija i režija i kamera. Film pravi suludu atmosferu. Pirča je potpuno izolovana i teško je i naslutiti u kom vremenskom periodu se dešava, može se pomisliti na osnovu tehničkih uređaja u filmu da su kraj 80ih, početak 90ih u pitanju, ali pošto je celo postavka iluzija jednog psihopate koji iznova i iznova rekreira jedan dan, radnja može biti i u sadašnjem vremenu. Takođe, geografski su oni izolovani pa radnja može da se dešava bilo gde iako scena koja se rekreira je povratak Strica iz Nemačke u Hrvatsku. I ta izolovanost vremena i prostora koja je definisana ali možda i nije pravi sjajnu atmosferu zajedno sa radnjom koja je isto izolovana i reinkarnacija nekih pređašnjih događaja. Prvu polovinu filma gledalac nije siguran šta gleda a onda se klupko polako odmotava ne bi li se film završio na potpuno sulud način.
Preporuka za oba filma s tim što je Longlegs primer gde Holivud zapinje ali se trudi, dok dva mlada hrvatska režisera poentiraju pravu u metu.
Alien: Romulus je tipičan moderni blockbuster, koji pati od akutnog nedostatka originalnosti i reciklira već viđeno. Ali često gledaoci i dolaze baš zbog ove reciklaže, bez očekivanja da vide značajno filmsko delo; otuda možda i ima dovoljno zadovoljnih (a mlađim gledaocima, koji nisu gledali prethodne filmove, a ima takvih, može da bude i sasvim prijatno iskustvo). Prva 4 filma se ipak razlikuju suštinski od poslednja 3, uključujući ovaj (ne uzimam sad AvP filmove u razmatranje), ne samo po originalnom liku-glumici, nego i što su ih radili vizionarski nastrojeni reditelji, sa autorskim pečatom, koji su imena u svetu filma. Ne zaboravljam da je Scott režirao i Covenant, ali u kasnijoj rutinerskoj-štanc fazi karijere.
Pošto umetničkih aspiracija nije bilo, koliko Alien: Romulus zadovoljava zanatske-profi entertainment filmske standarde? Vrlo solidno, zabavan je to film, koji se lako prati i sa interesovanjem, ako ste ljubitelj tematike (i kao što rekoh nemate nerealna očekivanja). Zašto ne i više? Film je (za nijansu više nego pre) pojačao horor element, čak u pravcu body horrora, ne zanemarivši akciju. Uobičajeno su na uštrb akcije zanemareni likovi, kojima je trebalo posvetiti nešto više pažnje. Problem sa likovima podvlači i tanak kasting, neupečatljivih i bezličnih mladih glumaca. Jedinu upečatljivu ulogu je ostvario David Jonsson, kao android Andy i glavna glumica nije loša, ostali su bezlični i loš izbor za ovakvu produkciju. Ispade da je za dobru glumu potrebno rezurektovati preminule glumce, kao što je ovde učinjeno sa (i dalje) sjajnim Ianom Holmom.
Kad sam kod efekata (pomenuh Holma), dobro je što se pribegavalo maksimalno velikom udelu tzv. praktičnih (klasičnih) specijalnih efekata, kojima CGI služi kao dopuna. Odlična je scenografija u filmu, a i zvuk je vrhunski. Akcija je mogla ponegde i bolje da se izvede, opet u skladu sa sposobnostima reditelja Alvareza, ali jeste zanatski kompetentno. Ne može se porediti sa prva dva remek-dela po napetosti ili efektnosti adrenalinske akcije, ali je bar za atmosferu, recikliranje završilo posao i već preraslo u omažiranje. A ima i malo nekih novina, realno.
Trap ne preporučujem nikome, sa onako interesantnom premisom i idejom, Šjamalan je napravio stvarno loš film. Neverovatno da mu je dopušteno da onako sranje napravi od strane studija i da se tom čoveku još uvek veruje nakon više promašaja. U rangu Old-a, mada i gore od njega: dobra premisa, užasna egzekucija. Isto kao i u Milerovoj devojci mi je smetao scenario, toliko neverovatnih i nerealnih događaja i situacija, teško da može da se shvati iole ozbiljno (može IMDB da ga stavi da je komedija, objektivno film to nije). Za sad su mi ta dva filma svakako jedni od lošijih koji su izašli 2024. godine (uz Argajl i Napoleona recimo).
S druge strane preporučio bih svima izvrstan film Mr. Klein (1976) sa Alan Delonom u glavnoj ulozi. Radnja se dešava u okupiranoj Francuskoj 1942. godine, dakle u Višijevskoj Francuskoj i prati Francuza koji kupuje umetnine od Jevreja koji žele da pobegnu, i to po niskim cenama. On živi lagodan život, pun užitaka svake vrste, i ne obraća nikakvu pažnju na svoje okruženje (sem dok iskorišćava Jevreje od kojih kupuje umentnine), sve dok se ne pojavi njegov dvojnik za kog se sumnja da je Jevrejin. Film je sjajna analiza Višijevske Francuske, totalitarnog društva i sistema, kao i prikaz krize identiteta, zamaskirano kao politički triler i misteriju. Ubrzo film postaje kafkijansko i snoliko putovanje kroz Pariz, sve vreme održavajući misteriju i pružajući vrlo malo (ali dovoljno) odgovora sve do samog kraja koji je odličan. Definitivno za sve ljubitelje Linča i Kafke, atmosfera je neverovatna. Film je inače bio je užem izboru na Kanskom filmskom festivalu 1977. godine (gde je izgubio od Taksiste Martina Skorsezea).
Trap ne preporučujem nikome, sa onako interesantnom premisom i idejom, Šjamalan je napravio stvarno loš film. Neverovatno da mu je dopušteno da onako sranje napravi od strane studija i da se tom čoveku još uvek veruje nakon više promašaja. U rangu Old-a, mada i gore od njega: dobra premisa, užasna egzekucija. Isto kao i u Milerovoj devojci mi je smetao scenario, toliko neverovatnih i nerealnih događaja i situacija, teško da može da se shvati iole ozbiljno (može IMDB da ga stavi da je komedija, objektivno film to nije). Za sad su mi ta dva filma svakako jedni od lošijih koji su izašli 2024. godine (uz Argajl i Napoleona recimo).
A što je Old loš film? Nema tu naznaka za baš loš film. Da je mogao da pruži više sa tom temom, jeste. Da je strip po kome je zasnovan bolji od filma, siguran sam i bez čitanja. Da su Šjamalanovi filmovi uglavnom samo interesantni, retko vrhunski, jer on nije vrhunski autor, to je poznato. Kao što je poznato i da služi jednom delu publike, da gledaju njegove filmove, samo da bi pljuvali po njima. Ali to više govori o mazohističkim sklonostima ljudi koji gledaju njegove filmove, a ne vole ih.
Napoleon ne može u istu rečenicu sa Argajl. Argajl je bučna, konfuzna, neuspela zbrka, a Napoleon samo propuštena šansa za veliki film.
Slažem se i ja, a naglasio bih i da ta dva jedini vrijede. Ostalo je u najboljem slučaju bezveze, s tim da sam nakon The Happening u potpunosti odustao od njegovih filmova.
Old je izuzetno razvučen i dosadan film, sa sjajnom premisom koja je stvorena za ljubitelje misterije, sa svim predispozicijama da bude napeto i dinamično. Gledaš film u odnosu na ono što je želeo da postigne i šta mu je cilj: recimo Trap bi trebao da bude napet film gde serijski ubica pokušava da pobegne sa krcatog koncerta gde je okružen policijom, gde je neophodno da se on dokaže pametniji od svih njih - ali je zapravo naivno i glupo zamišljeno.
Old bi po meni trebao da bude interesantniji, napetiji, dinamičniji (i opet smisleniji). Pre svega jer su dijalozi vrlo loše napisani, ponašanje likova je nerealno i često neshvatljivo kad se uzme u obzir situacija u kojoj se nalaze - dakle likovi su jako loše napisani i osmišljeni, što je i više nego dovoljno da film bude loš. Dodaj preglumljivanje koje je se graniči sa parodijom, dok je strip (koji je podloga i inspiracija) između ostalog i donekle filozofsko delo. Ne mora da Šjalaman ide u pravcu stripa, i nije zato ocena loša, ali je film objektivno loš.
Inače Šjalamana volim da pogledam i često se opečem: pre svega zbog premisa njegovih filmova i ideja koje su mi kao ljubitelju misterije i horora dosta privlačne. Sixth Sense mi je bio odličan recimo, Visit i Knock at the Cabin ok, a Split sam zaboravio već pa ću ga ponoviti zajedno sa Unbrekable nekom prilikom.
Inače slažem se sa tobom Alekse u potpunosti da nije on vrhunski autor - to nije ni dovođeno u pitanje, osrednji je, ali ostaje žal što neke od ovih ideja i premisa koje su izuzetno interesantno konstantno ostaju nedorečene i mishanlovane.
U poslednje vreme nailazim na filmove, čije je ocenjivanje relativno i veoma zavisno od preferencija. O Dedpulu može mnogo da se filozofira, ali pre svega treba ispoštovati, da ko ne voli ekstremno komercijalne (crowd pleasing), bučne, nasilne i neozbiljne filmove, već treba da zna da ovo zaobiđe u širokom luku.
Ni sam nisam ljubitelj lika Deadpoola, ne kupujem stripove o njemu, mada imam pozitivno mišljenje o prva dva filma, koja me nisu odvratila od trećeg. Ključna reč - komedija; obilje štosova, smešnih scena i dijaloga, među njima i neukusnih i ne baš duhovitih, ali u celini - na tom nivou dobro funkcioniše. Autori fokusirani na humor, plus akciju, plus likove, plus efekte, zanemaruju (logično) priču, ali previše bi bilo očekivati da i taj nivo filma bude bolje razrađen. Možda nekom drugom prilikom na filmu, a tu su i stripovi. Probijanje "četvrtog zida", kad se radi konstantno kroz ceo film (samo Dedpul izgleda zna da je u filmu), dodatno čini ceo film još neozbiljnijim, ali i da ništa što se dešava u njemu, nije zaista bitno.
Trebalo bi tako da bude, ali nije. Zato što je u filmu i drugi poznat Marvelov junak (u glavnoj ulozi, pored drugih u cameo rolama) - Wolverine. Mislim da je zamisao da Hugh Jackman igra svoj lik, kao i do sada - ozbiljno (tako je i napisan), dobra. Nije mi to bilo nespojivo, nego naprotiv - pomoglo je da film dobije ozbiljnije, dramske, pa i emotivne scene; možda malo, ali dovoljno da marimo za likove i dešavanja. Ovakvo spajanje nespojivog je dodatni kvalitet filma, koji pomaže da budu još zadovoljniji, bar oni gledaoci koji vole Marvelove filmove. Kritičari koji bi rado zaobišli (vraćam se na početak), ali gledaju po službenoj dužnosti, se ne računaju.
Ne kroz hommage scene, nego baš kroz direktnu i sračunatu nostalgiju, ovaj nastavak odaje posvetu i prvim X-Men filmovima (inserti na odjavnoj špici, koji uključuju i druge Foxove Marvel filmove), koji nisu bili prvi superherojski filmovi, ali su pre četvrt veka započeli kontinuiranu proizvodnju ekranizacija Marvelovih stripova i nastanak posebnog žanra, koji su mnogi pratili.
Old je izuzetno razvučen i dosadan film, sa sjajnom premisom koja je stvorena za ljubitelje misterije, sa svim predispozicijama da bude napeto i dinamično.
Pre svega jer su dijalozi vrlo loše napisani, ponašanje likova je nerealno i često neshvatljivo kad se uzme u obzir situacija u kojoj se nalaze - dakle likovi su jako loše napisani i osmišljeni, što je i više nego dovoljno da film bude loš.
Neću da se više nastavljam o tom filmu i ne pišem ovo da bi moj post bio poslednji (slobodno dodaj, ako nisi rekao sve), ali na ovo tvoje moram da kažem sledeće:
- ne da ne mislim da je razvučen i dosadan, nego mislim da je zbrzan, radi komercijalnog efekta. Ovom filmu bi više odgovarao neki meditativniji dramski pristup (bez obzira na ubrzano starenje) - film misterije ne mora da bude dinamičan, pa ni previše napet.
Likovi se ponašaju čudnjikavo u većini filmova ovog reditelja, to mu dođe kao autorska osobina - sad ovde baš ne znamo kako im dešavanja utiču na svest, ako hoćemo da racionalizujemo sve. Mada su izvorno autori ovo više tretirali kao nadrealno.
Uvek treba uzeti u obzir da postoje mnogi i mnogo lošiji filmovi i da ovaj ne bi trebalo da ide ispod sredine. Sem ako nemamo samo dve ocene - loš i dobar.
Nova Vrana je otprilike dobar i otprilike loš film kako san i očekiva. No, ima puno gorih filmova i preporučam ga ljubiteljima makljaže barem zbog scene u opernoj dvorani.
Baš sam pogledao. Nakon polovice filma razmišljao sam kako sam nešto pročitao na forumu o nekakvoj opernoj makljaži, zbog čega sam nastavio gledati i uz malo ubrzavanja došao do kraja.
Da, operno krvoproliće jedino je vrijedno spomena, možda cak i uvodna scena s konjem, a sve ovo ostalo je forsiranje referenci na strip i nekako djeluje blago idiotski i patetično.
Narkorehabilitirana romansa, kao neka inferiorna mješavina Baretovih Teških boja, A ti još plačeš i Noćas prelazim rijeku, čak bi on bio bolji u gl. ulozi da uokolo s toljagom mlati gamad.
“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Prikaz perioda života slikara Vinsenta Van Goga u vreme dok je živeo u Arlu i Auvers-sur-Oiseu, u Francuskoj.
Da citiram sebe iz prethodne recenzije - "U poslednje vreme nailazim na filmove, čije je ocenjivanje relativno i veoma zavisno od preferencija". Elem, ako očekujete klasičan biografski film, možete biti ne(dovoljno)zadovoljni. Ali, ako vam odgovara nešto umetničkiji pristup, ovo je jako dobar film. Julian Schnabel (Basquiat) je odlučio, sem faktografijom, da se pozabavi unutrašnjim pogledom na, tj. ličnim doživljajem slikarstva i umetnosti Vinsenta van Goga, da da svoje viđenje pretpostavljenog ulaska u um i dušu neobičnog, krhkog, ali i genijalnog umetnika, koga sudbina nije mazila.
Uz neke manje konvencionalne, eksperimentalnije rediteljske postupke i pre svega uz pomoć glavnog glumca Willema Dafoea, koji je dao jednu od najboljih svojih, ali i uloga uopšte, pa je čak malo zasenio kompletan ostatak glumačkog ansambla (Oscar Isaac kao Gogen, Mads Mikkelsen u kratkom efektnom pojavljivanju, ipak doprinose), uspeo je u tome.
Ljubitelji filmova o slikarima (iako je o Van Gogu bilo prilično filmova) ne bi trebalo da zaobiđu, a i kvalitetnog filma uopšte.
Prijatno iznenađenje sa Sigourney Weaver i Kevinon Klineom. Iako ima komicne momente, zapravo otvara dobru temu, rekao bih da je u pitanju komicna drama.
Zanimljiv pristup, a vidim da su redatelji u braku. On ima vec nesto za pokazati od prije.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Najtoplije preporuke. Film koji se gleda u jednom dahu. Izvrsna režija, solidan (iako ne previse originalan) scenarij i izvrsna gluma meni dosad potpuno nepoznatih glumaca (osim naravno Don Johnsona). Ovo mu dođe nešto kao dosta ozbiljniji i realniji Jack Reacher.
Posle duže vremena, pogledao sam ponovo ovaj film.
Sećam ga se kao jednog od favorita iz mojih mlađih dana, ne samo u žanru fantastike već i generalno. S druge strane, lako je ustanoviti da kritičari nisu delili unekoliko sličan zanos. Nema ga na listi 10 najboljih filmova fantastike koju je American Film Institute objavio, a manhunter preneo u prvoj poruci ove teme. Nema ga u knjizi Davida Thomsona Have You Seen...? gde ovaj izdvaja 1000 filmova svih perioda i žanrova. Ebert i Siskel ga osuđuju na negledanje (palac dole, da bude jasno). Ali uspeo je da stekne kultni status - a to znači, mali, ili možda neveliki, ali odan krug ljubitelja i poštovalaca.
Lako je videti zašto je to tako. Excalibur više liči na ekranizovanu operu nego na igrani film. Njegovi aduti su senzualne prirode - da ne kažem samo vizuelne, jer je šire od toga, obuhvatajući i muziku. Skoro da možemo da ga i omirišemo. Ali sama scena je više intimna nego epska, pogotovo kada se poredi sa kasnijim uspesima kao što je Jacksonov Gospodar Prstenova. Radni materijal je, naravno, mnogo obimniji, ali donešena je odluka da se probere i pročisti, i krajnji rezultat nije uvek jasan ako nemate prethodno znanje o građi koju crpi ovaj film. Neki bitni likovi su izbačeni, drugi su spojeni u jednu ličnost. Ima tu malo konfuzije. Čak i mitološki gledano, suviše brzo se prelazi sa paganskog ili panteističkog "Zmaja" na hrišćanski Gral, kao da je sve to deo iste filozofije.
Film je potpuno batalio prostornu ravan i piktoreskni karakter originalnih priča, ali je to nadoknadio fokusirajući se na vremensku ravan, i praveći zaokruženu priču o Arturu kroz razne faze njegovog života.
Odabir glumaca je skoro pa savršen. Čak i Mordred je praslika sujetnog mladog despota, kakvoj će Joffrey Baratheon (iz Igre prestola) uzalud pokušati da parira. Potpuno sam zaboravio da je to bio mladi Liam Neeson koji je igrao ser Gawaina!
Ovo je jedan od prvih filmova iz predstojećeg talasa herojske fantastike, ali držim da ne bi bio rađen da nije bilo uspeha Zvezdanih ratova. Izgleda da su verovali da je antropologija Josepha Campbella kroz prizmu narativnog minimalizma formula koja obezbeđuje uspeh.
Ocena: zar mislite da imam vremena da toliko pišem o jednom filmu? Ali, gledaću ga ponovo, ako vam to nešto znači, i to rado. Ostaje mi u prvih 10 filmova (herojske/epske) fantazije.
Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Excalibur je definitivno potcenjen film. Uživao u njemu i kao klinac, i kao odrastao čovek. Ali eto trust mozgova na S.COM ga je izglasao kao treći najbolji fantasy film, a ako to nije dokaz kvaliteta onda šta jeste pitam ja vas.
Ako se ne varam (morao bih da proverim), bio je jedan domaći časopis, specijalni broj nečega, sa kraja 80-ih, tipa "video galerije", koji je objavio brojne kratke prikaze, sa sadržajem filmova uz osnovne podatke, koji su do tada izašli na VHS kasetama (i knjige takvog tipa su bile tada uobičajene).
Na srednjim stranama se nalazila nekakva Top 100 lista najboljih filmova. Sad nisam siguran, da li 80-ih ili svih vremena, ali rekao bih 80-ih.
Mislim da je Excalibur bio drugi ili treći, sa nizom sjajnih filmova na ostatku vrlo kvalitetne liste.
Tipično za ono vreme, lista je nepotpisana i baš zbog toga ne verujem da je lista nekog ili nekih domaćih kritičara; nego verovatnije je preneta odnekud iz strane štampe.
To je redak slučaj da je tom filmu odato neko priznanje, mada je reditelj Boorman uvek bio izuzetno cenjen, pa i na osnovu tog filma.
Vidim da se Sicario moze gledati znova i iznova. Nisam siguran da li sam ga sada gledao treci ili cetvrti put, no za drugi dio Day of the Soldado sam siguran, da je treci, jer sam prije koju godinu gledao oba dva zajedno za klincem. Zanimljivo, da sam se keca veoma dobro sjecao dok mi je vecina toga pobjegla iz drugog djela, tek negdje u sredini sam polako se prisjetio nekih stvari. Mislim da to mozda i nije do redatelj nego do scenarija. Sollimu veoma cijenim vec zbog Suburre i A.C.A.B., dok njegove Gomorrah serije i dalje jos nisam uspio pogledati. No, iznenadilo (a zapravo i ne, jer to ocekujemo, jelda!) me i official nastavak Sicario sa naslovom Cabos, samo je pitanje kada cemo ga vidjeti. Skoro nije upitno da ce tu biti del Toro.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See
Cekaj, gde ga to izresetaju u kolima? Samo ga je klinjo upucao, izbliza ali sa kapuljacom pa mu samo probio vilicu. Mislis ono resetanje kad je devojcica jos s njima u hamvijima? Gde je tamo del Toro izresetan?
Drukcije mislim da je prica zanimljiva, i sva americka igranka lepo prikazana, ali nekako nije dobro napravljeno da to sve ostane upecatljivo.
Anything is possible dec d uej Be the Change You Want to See