forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Markos nam se nesto ucutao...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1030

zveles
Advanced Member



Croatia
3968 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 16/09/2024 : 10:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by netkotreci

Postoje servisi sa lossless digitalnom glazbom a la Qobuz, Bandcamp, Beatport.



Još jedan offtopic:

Qobuz ima i Hi-Res Audio, uglavnom 48 kHz i 24 bitne wav-ove što je isti zvučni raspon kao vinil.

Digitalni strip materijali koje Marko dobiva od izdavača, a zatim proslijedi i nama, suradnicima/prevoditeljima, na obradu, također su HD. Moram priznati da mi je vremenom postalo praktičnije ne samo "raditi" s digitalnim materijalima, nego ih i neobavezno čitati. Da ne govorim o tome koliko je preglednije kad u gomili stripova treba pronaći određeni strip, dio stripa ili referencu. Znam da se "pravovjernici" neće složiti, ali mislim da će nove generacije uskoro konzumirati samo digitalne stripove.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7539 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/09/2024 : 10:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne radi se o pravoj veri, nego o pogrešnim prognozama.
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
93 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 16/09/2024 : 11:03:09  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Da, zato sam si i dopustio blagi offtopic jer se može vezati na priču o digitali. U okvirima stripa mislim da je dobra analogija digitalno i analogno tj ploča.
Neki stripovi su čak crtani digitalno pa opet nema dvojbe da papir i tinta daju unikatan završni štih kao što ploča i audio sustav daju toplinu zvuka (a tek mastering).

Stanje je još uvijek dobro, u Americi papir debelo gazi digitalu. Mislim da će uvijek bit knjiških moljaca.
Djeca danas ponovno otkrivaju fažolke, kopaju po garderobama baki i djedova, sve to ide u ciklusima a dolazi i do zasićenja ekranima.
Meni prvom oči ispadaju i sve mi je mrže sjedit za ekranom a prisiljen sam. Onda kad i želim nešto šta je razbibriga, nemam volje ako je ekran.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26443 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/09/2024 : 11:20:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Mogu neki preći na čitanje digitalnih stripova ali neće svi a sigurno neće kolekcionari i ljubitelji knjige u rukama.
I kako će onda preživit strip?
Kad ionako mali broj čitatelja i kupaca bi bio još manji kad bi postojao samo digitalni strip.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
93 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 16/09/2024 : 11:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Bez nekih većih zahvata, projekata i marketinga - teško. Kamo sreće kad bi domaća studija za igre napravila projekt sličan Comix Zone igri.
Ili se animiralo nešto po stripu, po mogućnosti domaćem, uz potporu ministarstva. I takvi neki miješani projekti koji održavaju strip na radaru široj masi.

Trebalo bi se dosta izmozgat da se pokrene i održi kritična masa nakon što fuzijski reaktor zvani Fibra ugasi reaktore.
S druge strane, digitalni streaming glazbe je uvelike olakšao dostupnost. Druga stvar je kako glazbenici opet imaju pušing i nije im vele bolje nego u danima cd-a :D
Zanimljiva vremena ispred nas.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 16/09/2024 : 13:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

quote:
Originally posted by netkotreci

Postoje servisi sa lossless digitalnom glazbom a la Qobuz, Bandcamp, Beatport.



Još jedan offtopic:

Qobuz ima i Hi-Res Audio, uglavnom 48 kHz i 24 bitne wav-ove što je isti zvučni raspon kao vinil.

Digitalni strip materijali koje Marko dobiva od izdavača, a zatim proslijedi i nama, suradnicima/prevoditeljima, na obradu, također su HD. Moram priznati da mi je vremenom postalo praktičnije ne samo "raditi" s digitalnim materijalima, nego ih i neobavezno čitati. Da ne govorim o tome koliko je preglednije kad u gomili stripova treba pronaći određeni strip, dio stripa ili referencu. Znam da se "pravovjernici" neće složiti, ali mislim da će nove generacije uskoro konzumirati samo digitalne stripove.



Mp3 i slicno mi je samo informacija kako neki bend zvuci. Ako mi se dopadne, kupicu na disku, kaseti ili ploci. Ono sto mnogo volim, kupicu na sva tri formata ako mi dodje pod ruku. Ne mogu da se zadovoljim samo zvukom, zelim celo pakovanje i sve onako kako je bend zamislio i snimio.

Sto se stripova tice, nikada nisam procitao vise od dve - tri stranice na ekranu. Jednostavno ne mogu nije mi to to iako znam da je praticnije i jeftinije.
Ako lepo slozis, lako ces naci.
Kod mene je sve uredno slozeno i uglavnom lakse nadjem nesto iz kolekcije nego nesto u kompu iako je kolekcija zauzela dve cele sobe od poda do pladfona a hdd na kompu ima samo 2TB.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2665 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 16/09/2024 : 13:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Dobio sam iPad neki malo stariji, na kojem nista drugo ne moze ni da se radi sem surfa evenutalno i citanja.
Poskidao sam po nekoliko stripova iz svake skole koju gotivim, ni jednu stranicu nisam jos procitao :(
Go to Top of Page

Chui
Average Member



996 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 16/09/2024 : 14:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
strip je medij koji još uživa status podcijenjenog tako su male šanse da se netko zakači na strip u odraslim danima ako nije imao ljubavnu aferu u mladosti. brijem da je 80% fibraša iz one jugo generacije ljubitelja stripa, nekad mi se čini da tu ima još dosta potencijala za širenje među tom publikom, iako se mnogi teško odmiču u od bonelija i alan forda al onda opet si pomislim ako u sad evo skoro 20 godina nisi skužio Fibru nikad ni nećeš.
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
93 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 16/09/2024 : 14:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Reklo se par riječi na tu temu u nedavnom intervjuu, i priča o širem marketingu brenda i stripa kao cjeline završava s odlučnim "ne".
Nisam ni ja znao do zimus za ONI kalendar jer je ZG-centričan. Takvih stvari mi je žao jer ih sigurno ima puno.
To što sam saznao za projekt nije sad donijelo cijelu Dalmaciju na vrata Vanji ali joj je donijelo još par kupaca, uz mene, koji će nastaviti podržavati.

Činjenica da većina originala još uvijek visi u Botaničaru je dovoljna za znati da ima prostora za rast.
S druge strane, imam osjećaj bačenih novaca na jedan 'originalni' print koji k'o da je printan doma. Nije mi žao novaca radi donacije, ali to je samo podsjetnik da treba raditi kako treba, a Fibra tu briljira.

Edited by - netkotreci on 16/09/2024 14:58:20
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6179 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/09/2024 : 18:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Evo ja dosta čitam stripove na tabletu, hrpu toga što nije dostupno ili više dostupno i što mi se svidi kupim.
Papir mi je puno draža opcija, ali služi i tablet svrsi, npr trenutno čitam Gordon Linka i on je savršen format za tih 10ak inča.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 16/09/2024 : 19:26:08  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jagodanbg

Dobio sam iPad neki malo stariji, na kojem nista drugo ne moze ni da se radi sem surfa evenutalno i citanja.
Poskidao sam po nekoliko stripova iz svake skole koju gotivim, ni jednu stranicu nisam jos procitao :(



iPad je meni ubedljivo najbolji za Alan Ford i Bonelli. Tu je ugodjaj perfektan.

Sve ostalo ja cesto moram u landscape da okrenem sto nekako smanjuje ugodjaj ali je meni i dalje OK.

A imam onaj najveci iPad Pro.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4191 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/09/2024 : 22:37:58  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Chui
Nisam baš nešto u tim komercijalnim aktualnim mangama al nekog sam dojma (možda krivog) da je prosječna manga bolja od prosječnog marvela.


Kruške i jabuke. Ta usporedba nema smisla.



Ovo je stvarno loše poređenje Chui...
Go to Top of Page

Chui
Average Member



996 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 16/09/2024 : 23:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Chui
Nisam baš nešto u tim komercijalnim aktualnim mangama al nekog sam dojma (možda krivog) da je prosječna manga bolja od prosječnog marvela.


Kruške i jabuke. Ta usporedba nema smisla.



Ovo je stvarno loše poređenje Chui...


ok nisam previše upućen, moje najdraže komercijalne mange su uglavnom iz osamdesetih i ranih devedesetih i te su mi bolje od prosječnog marvela ili dca, Goku ili Superman zapravo su u osnovi slične stvari samo druga kultura
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6179 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/09/2024 : 05:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Marko, imaš li neki ETA za Družbu ?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29187 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/09/2024 : 07:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Trojka je prevedena i upisana, četvorka trećina. Čeka se Darko.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4487 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 17/09/2024 : 08:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute
Sve ostalo ja cesto moram u landscape da okrenem sto nekako smanjuje ugodjaj ali je meni i dalje OK.


a ja se prebacio u landscape i sad mi se ne vraca na portrait
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
958 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 17/09/2024 : 08:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Kad vec diskutujemo (mastamo) o digitalnim izdanjima, koja bi po vama trebala biti cijena da se ukljucite u taj projekat? Po nekom mom iskustvu, na osnovu onoga sto vec placam po raznim digitalnim platformama, prihvatljiva cijena bi bila:

- 10ak eura mjesecno za model pretplate po principu "citaj ali ne posjedujes". Bilo bi idealno kada bi kroz ovaj model mogli citati sva Fibrina izdanja, ali ovo vjerovatno nije realno pa bi se svelo na citanje ogranicenog skupa izdanja kao npr. izdanja koja su objavljena prije 2 godine ili vise (sto je i dalje fantasticno).
- 50%-70% cijene printanog izdanja za kupovinu stripa kojeg zelim imati u svojoj digitalnoj kolekciji.

Obzirom na ogromnu sirinu Fibrinog kataloga (usa, fra, jap...) bilo bi sigurno tesko uopste ponuditi stripove u digitalnom obliku. Izrada mobilnih aplikacija kosta jako puno, platforme za naplatu uzimaju svoj procenat, broj potencijalnih kupaca / pretplatnika je vjerovatno dosta mali... Sve ovo mi govori da smo dosta daleko od ovog modela poslovanja, ne samo u Fibri nego na ovim prostorima generalno


No one gets out of childhood alive.

Edited by - SSM on 17/09/2024 08:50:11
Go to Top of Page

itanzopen
Starting Member

4 Posts

Member since 31/03/2024

Posted - 17/09/2024 : 09:47:26  Show Profile Show Extended Profile  Send itanzopen a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Kad vec diskutujemo (mastamo) o digitalnim izdanjima, koja bi po vama trebala biti cijena da se ukljucite u taj projekat? Po nekom mom iskustvu, na osnovu onoga sto vec placam po raznim digitalnim platformama, prihvatljiva cijena bi bila:

- 10ak eura mjesecno za model pretplate po principu "citaj ali ne posjedujes". Bilo bi idealno kada bi kroz ovaj model mogli citati sva Fibrina izdanja, ali ovo vjerovatno nije realno pa bi se svelo na citanje ogranicenog skupa izdanja kao npr. izdanja koja su objavljena prije 2 godine ili vise (sto je i dalje fantasticno).
- 50%-70% cijene printanog izdanja za kupovinu stripa kojeg zelim imati u svojoj digitalnoj kolekciji.

Obzirom na ogromnu sirinu Fibrinog kataloga (usa, fra, jap...) bilo bi sigurno tesko uopste ponuditi stripove u digitalnom obliku. Izrada mobilnih aplikacija kosta jako puno, platforme za naplatu uzimaju svoj procenat, broj potencijalnih kupaca / pretplatnika je vjerovatno dosta mali... Sve ovo mi govori da smo dosta daleko od ovog modela poslovanja, ne samo u Fibri nego na ovim prostorima generalno





najsretnija opcija za sve bi bila da glavni nositelj prava otkupi prijevod i ponudi digitalnu verziju ... ostale opcije nisu ekonomski isplative.. evo Kindle verzija Punisher Soviet je 3€ po epizodi ili 12€ komplet... pitanje jekoliko smo mi kao regija spremni za digitalne stripove uz svu pirateriju oko nas

nesto se Markos dotakao toga u podcastu...
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
93 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 17/09/2024 : 09:53:19  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
Ranije sam spomenija da sam za model pretplate + cijene po renti, ali bez da se nude aktivna izdanja. Npr €20/god + €5 po izdanju, uz korekciju cijene za boxset ili za trajnu rentu.
Cijene razvoja su visoke, procenti su tu, tu su i plaćanja iz država van EU itd. Ali primjera radi, neke HR knjižnice koriste ZaKi book sustav - iako bez naplate.

Za 'kontru' tim financijskim izazovima app bi trebao biti na istom visokom nivou kao Fibra, s puno incentiva, a tu bi se moglo i pričati o vrbovanju nove publike.
Skupljanje loyalty bodova, darivanje izdanja i poklon kuponi, sustav prijatelja, možda i integracija sa stripovi.com po pitanju recenzija, ocjenjivanja, pa onda wishlist i obavijesti za nova izdanja i reprinte, glasanja za reprinte, glasanja za najdraže ovo/ono (puno odličnih ideja postoji ovde na forumu), vijesti iz svijeta stripa... I sve to može modularno biti zdravo za gotovo, ili pak zaključano iza viših modela pretplate.

S jedne strane zvuči daleko, s druge strane od korone nadalje vidimo ubrzanu digitalizaciju i prihvaćanje iste od strane biznisa ali i stanovništva. Svaka baba zna naručiti wolt, glovo ili s temua. Tako da sluha sigurno ima puno više nego ranije, ali ostaje brdo drugih prepreka i izazova. A i nismo još razvili način da kloniramo markosa, a model 1 nam pomalo stari :)
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3968 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 17/09/2024 : 10:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by netkotreci

A i nismo još razvili način da kloniramo markosa.



Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29187 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/09/2024 : 10:40:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Srećom po čovječanstvo:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

wintermute
Average Member



USA
978 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 17/09/2024 : 16:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Kad vec diskutujemo (mastamo) o digitalnim izdanjima, koja bi po vama trebala biti cijena da se ukljucite u taj projekat?



Ja sam odavno i na vise mesta rekao da je moja situacija toliko specificna da bih za one stripove koje "moram" da kupim od Fibre bio spreman da platim cak i punu cenu papirnog izdanja samo da mogu da im pristupim odmah (sto je jos jedna prednost digitale -- instant access/gratification) i bez placanja ogromne postarine za USA.

Da to postoji verovatno bih kupovao cesce i vise, ovako cekam popust i da se nagomilaju stripovi preko neke magicne tezine paketa da postarina budem barem donekle prihvatljivija. Ipak i sa tim optimizacijama Fibrini stripovi me kostaju otrpilike oko duplo vise nego da sam tamo. A i cekam ih oko dve nedelje da stignu.

E sad ne znam koliko je ljudi u situaciji slicnoj mojoj ali Markos verovatno ima podatke za narudzbe iz inostranstva...
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 20/09/2024 : 07:45:39  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Ustanak pijuna rasprodat??

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-292-ustanak-pijuna/1005/

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6179 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 20/09/2024 : 08:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
@winter: Nije samo čekanje, nego ti onda znaju doći i izubijani stripovi...
Sve ima svoje prednosti i mane, ali sve što mi se sviđa i mislim još čitat, def uzimam na papiru jer mi to ekran ne može zamijeniti.
Za sve ostalo, tu je tablet :)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

netkotreci
Starting Member



Croatia
93 Posts

Member since 11/02/2024

Posted - 20/09/2024 : 11:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send netkotreci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Ustanak pijuna rasprodat??

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-292-ustanak-pijuna/1005/

Izašao reprint
Go to Top of Page
Page: of 1030 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.76 seconds. Snitz Forums 2000