forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 TOP 100 scenarista GLASANJE za ENG do 24.9.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 15/09/2024 : 21:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Kate Beaton??? Na stranu očiti razlog iz kojeg je stavljaš na listu


Koji bi to bio?

quote:
Originally posted by culture vulture

i na stranu to što su to krajnje neduhoviti humorni stripovi, ali na koju foru može osoba koja nije nikad napisala scenarij za strip, nego radi (lijevom nogom) ilustrirane dosjetke od jedne stranice, biti među 100 najboljih scenarista svih vremena?


Možda je razlog taj što se radi o kolegici povjesničarki, ali osobno JAKO volim njezin stil humora. Pogotovo način na koji tumači povijest. Rijetko što me uspjelo toliko nasmijati poput njezinih web-stripova.

Nego, jesi li pročitao Ducks: Two Years in the Oil Sands?



Očiti razlog - pomodarstvo.
Jesam li pročitao 'Dicks: Two Years With Toxic Chauvinist Pigs' - pa, onoliko koliko se to može "pročitati" (otprilike koliko "čitam" novine ili memes).

Ali pliz da se vratimo na moje pitanje, jer me to iskreno zanima. Kako osoba koja nije napisala nijedan scenarij (ne, memoari o vlastitom životu nisu scenarij u punom smislu riječi) može biti na listi najboljih scenarista?

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 15/09/2024 22:37:04
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7535 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/09/2024 : 22:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ona je predlog, liste idu kasnije.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 15/09/2024 : 22:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da, naravno, ali Bushido je jedan od najvećih znalaca ovog foruma pa me zanima zašto iz svog enciklopedijskog znanja ne izvuče nekog autora koji je napisao bar jedan pravi scenarij.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12888 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 15/09/2024 : 22:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Očiti razlog - pomodarstvo.
Jesam li pročitao 'Dicks: Two Years With Toxic Chauvinist Pigs' - pa, onoliko koliko se to može "pročitati" (otprilike koliko "čitam" novine ili memes).

Ali pliz da se vratimo na moje pitanje, jer me to iskreno zanima. Kako osoba koja nije napisala nijedan scenarij (ne, memoari o vlastitom životu nisu scenarij u punom smislu riječi) može biti na listi najboljih scenarista?


Što se tiče pomodarstva, već godinama pratim njezin rad, koji mi je pružio toliko zadovoljstva, do te mjere da na polici imam obje kolekcije njezinih web-stripova, kao i Ducks. Dakle, u svojoj kolekciji imam tri njezina izdanja, što je više od nekih "cijenjenijih" autora.

Što se tiče tvojeg stava da Beaton nije napisala nijedan scenarij, morat ćeš to malo obrazložiti.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4150 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 15/09/2024 : 23:20:12  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Jonathan Hickman
Jeff Smith
Paul Dini
Jeph Loeb
Garth Ennis
Chip Zdarsky
Matt Fraction
David Michelinie
J. Michael Straczinsky

I sell the fact that I can't be bought

Edited by - don_draper on 15/09/2024 23:28:02
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 15/09/2024 : 23:46:26  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Očiti razlog - pomodarstvo.
Jesam li pročitao 'Dicks: Two Years With Toxic Chauvinist Pigs' - pa, onoliko koliko se to može "pročitati" (otprilike koliko "čitam" novine ili memes).

Ali pliz da se vratimo na moje pitanje, jer me to iskreno zanima. Kako osoba koja nije napisala nijedan scenarij (ne, memoari o vlastitom životu nisu scenarij u punom smislu riječi) može biti na listi najboljih scenarista?


Što se tiče pomodarstva, već godinama pratim njezin rad, koji mi je pružio toliko zadovoljstva, do te mjere da na polici imam obje kolekcije njezinih web-stripova, kao i Ducks. Dakle, u svojoj kolekciji imam tri njezina izdanja, što je više od nekih "cijenjenijih" autora.

Što se tiče tvojeg stava da Beaton nije napisala nijedan scenarij, morat ćeš to malo obrazložiti.



Što moram obrazložiti?
Bira se 100 najboljih scenarista svih vremena.
Zanima me koja će imena ljudi predložiti, za slučaj da su mi neka prošla ispod radara.
Dolazim vidjeti što je odabrao jedan od najvećih znalaca foruma i vidim ime Kate Beaton.
Nije mi jasno na koji način ona zaslužuje da je se uopće smatra scenaristicom, a kamoli stavlja na listu najvećih, pa pitam za obrazloženje.
A natrag dobivam samo niz protupitanja, od kojih posljednje traži da još jednom ponovim pitanje.
OK, ponavljam ga još jednom.
Kate Beaton u svom opusu ima:
1.) geg-stripove koji su u biti ilustrirani vicevi i
2.) jedan ilustirani memoarski zapis u modernom "uhm, pa, ovaj, ono, pa znate, uhm, ja sam anti-junak/-inja u vlastitom, uhm, ovaj, životu, ako se to može tako, uhm, nazvati, ovaj, the end" stilu.
U oba slučaja, "scenaristički" rad ne uključuje nijednu od kategorija po kojima bi se mogao vrednovati i uspoređivati s ostalima - svjetotvorstvo, strukturiranje priče, vođenje naracije, gradnju likova, character arc, dijaloge kojima je svrha vođenje radnje i karakterizacija likova, uvođenje spinning plates i peripetija kako bi se zadržala pažnja čitatelja... U stripovima poput 'Dicks' nema čak ni pravoga antagonista. Na koji način nešto može biti scenarij u punom smislu riječi bez da imamo sukob protagonista i antagonista? Nema strukture od 3 čina, nema ničega što dramaturgija poznaje još od Aristotela.
U prvom slučaju imamo samo kratki geg, u drugom su, s beskonačno dosadnim beskonačnim zamuckivanjem, prepričani gotovi događaji iz vlastitoga nezanimljivog života (bezlični protagonist koji ništa ne želi, antagonista nema, kulminacije nema, jer nema što kulminirati, ablablabla, uhm, ablablabla).

Bilo je ranije pitanje po kojem ključu birati najbolje scenariste. Hoćemo li uzeti imena koja su napisala neke od najpopularnijih serijala (Asterix, Talični, Marsupilami itbl.) i to je to?
Po meni je odgovor jednostavan - najbolji scenaristi su oni koji najbolje barataju kompletnim repertoarom scenarista (poznavanje arene/vremena u koje se radnja smješta/svjetotvorstvo, radnja, likovi, dijalozi, emocije...), koji su potpisali niz dugih, narativnih (dakle, ne memoarskih ili esejističkih ili humornih ili "identitetskih") djela i koji su napravili nešto scenaristički zahtjevno (superheroje može svatko pisati, povijesne drame ne može).

Činjenica da se nekome nešto osobno svidjelo i da to ima na polici je irelevantna za razgovor o tome koji su najbolji scenaristi.

Nemoj me pitati za daljnja objašnjenja - ili se razumijemo, ili ne.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 15/09/2024 23:50:18
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/09/2024 : 12:05:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Sasvim je jasno, ili bi trebalo da je jasno, da memoari, u smislu kako ih danas pišu ili crtaju, nemaju ili bar ne trebaju scenarije. Tako da bih ja zaobišao sve ove što pričaju i pevaju i crtaju samo o sebi i o svojim osećanjima i mislima i stanjima i raspoloženjima i snovima i željama i ambicijama, o supstancama i vakuumima; narativno, to su više improvizacije nego kompozicije. (Iako može postojati grafička kompozicija na nivou table ili epizode.) Ali, bože moj, ne pitam se ja, ovo je glasanje, itd.

Ali bih i dodao da ne treba od scenarista (za strip) očekivati kvalitet uobičajan za film, ili, još gore, književnu prozu. Taj koji zaista ume da osmišljava likove i zaplet, usmeriće se na dva pomenuta medija; prvi, jer može da donese novac, drugi, jer mu daje slobodu i najdetaljnije ispunjava viziju. (Ako je dobar u građenju svetova, može da se bavi igrama, klasičnim, ili video.) Jednostavno nema potrebe da svoj talenat traći na strip.

Dakle, oni koji jesu tu, jesu iz jednog od dva razloga:
1. jer vole medij, i samo tu žele da rade;
2. jer moraju, i koriste strip kao odskočnu dasku za druge medije;

Što se tiče ovih prvih, Chaykin je odavno rekao da je počeo da smišlja, tj. piše svoje stripove kada je shvatio da:
1. crtači (u ono vreme) su ionako obavljali jedan deo "pisanja" (to se zvalo Marvelova metoda);
2. svi scenaristi (u ono vreme) su bili crtači koji nisu bili dovoljno dobri u tom poslu (ili urednici);

Sienkiewicz nacrta Moby Dicka, i ko je tu scenarista? Melville? Ne, već se "adaptacija teksta" pripisuje Sienkiewiczu i Danu Chichesteru. Ali da li neko uzima u obzir kvalitet te adaptacije, ili samo prosuđujemo krajnji proizvod? Američka Akademija za film daje Oskara za "adaptirani scenario", kao i za onaj originalni. Ne postoji ekvivalenat među Eisnerovim nagradama; najbliže tome je ova "Best Adaptation from Another Medium", koja je uvedena relativno skoro.

Strip ima svoja pravila, a stripski scenario ide sa tim.

Evo baš sam ponovio prvu priču iz Sandman Mystery Theatre, Tarantulu, i dok je sve to bogato i uzbudljivo (i morbidno!) prikazano, ima jedna falinka u načinu pripovedanja, koja se sadrži još u scenariju, ali koja se uprkos tome što je falinka pretvorila u standardnu tropu u stripu, onu koja se zove "unutarnji monolog". Kako sam stariji, ili hajde da kažem kako vreme više ide, ta me tropa sve više iritira. Stvara lažnu kompleksnost tamo gde nema potrebe za tim. Daje eksplicitno motivacije likova - kao da je to uobičajena stvar u svakodnevnom životu, analizirati sam sebe na taj način - tamo gde bi nedorečenost bila interesantnija.

Naravno, sve se ovo odnosi na angloamerički strip, pošto frankofoni ne poznajem dovoljno dobro da bih izvlačio zaključke. (Ali mislim da je tek kod njih crtač glavni motor dela, a scenario je puka formalnost.)

Samo još jedna napomena: kod Japanaca, kada se kaže da je taj-i-taj napisao strip, često se ne misli bukvalno. Može biti da je ta osoba samo autor originalnog dela, adaptiranog u dati strip.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2219 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 16/09/2024 : 12:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma joj, ljudi, stavite bilo koga pa nek se glasa.. ionako pravih scenarista koji su samo i isklučivo strip scenaristi ima malo, najmanje ikad. Realno se može napravit lista od 30 najboljih scenarista svih vremena i od tih 30 pola bi bili dosadni i zastarjeli.

Po meni je pitanje: da li Kate Beaton i Sienkiewitz uopće pišu scenarije? Da li postoji snop papira koji su oni ( i drugi crtaći/scenaristi) napisali za Moby Dicka/Ducks? Ili postoji samo story board? Ili možda ni to?

Da li bi se neko ko je samo nacrtao story board a sve ostalo drži u glavi uopće mogao zvati scenaristom? Ja mislim da ne ali voljan sam saslušati i argumente suprotne strane
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1546 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 16/09/2024 : 12:31:58  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Naravno, sve se ovo odnosi na angloamerički strip, pošto frankofoni ne poznajem dovoljno dobro da bih izvlačio zaključke. (Ali mislim da je tek kod njih crtač glavni motor dela, a scenario je puka formalnost.)



Ja mislim da je bas obrnuto - scenariji su puno bolji (literarno vredniji) u Francuskoj; puno je vise dugackih, ambiciozno zamisljenih prica (cesto pravih epopeja), koje traze niz albuma; nema stripova koji se kupuju samo zato da bi se vidjelo kako kul izgleda neki muskarac u tajicama koji tuce nekog drugog muskarca u trikou.

Zato sam i rekao da me cudi da se postavlja pitanje hocemo li najbolje scenariste birati po kljucu najpopularnijih serijala - mislim da za to nema potrebe, jer ima itekako ozbiljnih pisaca medju scenaristima.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12281 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 16/09/2024 : 13:06:16  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
I ja bih rekao da su scenariji puno bolji kod Francuza.
Kad vidim što se sve drobi kod Batmana & Co, tu i nema smislenog scenarija. Rijetke su iznimke. Koje potvrđuju pravilo.

Have mercy
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7535 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/09/2024 : 13:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ja bih skrenuo pažnju da u uvodnom postu piše da se bira TOP 100 scenarista. Ne piše "najboljih". Isto tako je bilo i u glasanjima za filmove i serije. Nije naglasak na tome. Reći će neko - pa ne glasamo za najgore; da, ali uvek postoji i ono "najznačajnije", "omiljene" itd.

Uglavnom se na "omiljene" svodi, s tim što su subjektivno omiljeni nekom, skoro uvek i najbolji.

Svako će najpre da glasa za scenaristu u čijim stripovima je uživao i koji su ga na neki način dotakli. Da li su to serijali koje je pratio ili "najbolja dela" - može da se svede na isto, jer se nečijim najboljim delima (recimo Frenka Milera) uglavno često vraćamo tj. nisu to stripovi koje pročitamo jednom, zaboravimo, ne osvrćemo se na njih. Nego njihovo dejstvo na nas podrazumeva i neko prijatno, a nezanemarivo vreme provedeno uz njih, ili kod nedavno izašlih stripova, bar naš plan da im se vratimo u dogledno vreme.

Edited by - alexts on 16/09/2024 13:16:23
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8150 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 16/09/2024 : 13:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
... i kako da ja sad glasam ako mislim da je moore bolji scenarist od millera, ali mi miller drazi?

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/09/2024 : 13:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ja mislim da je bas obrnuto - scenariji su puno bolji (literarno vredniji) u Francuskoj; puno je vise dugackih, ambiciozno zamisljenih prica (cesto pravih epopeja), koje traze niz albuma; nema stripova koji se kupuju samo zato da bi se vidjelo kako kul izgleda neki muskarac u tajicama koji tuce nekog drugog muskarca u trikou.



U redu, prihvatam ovo, iako sa oprezom, jer lično ne poznajem materiju. Sudio sam (brzopleto) na osnovu onoga što znam, a to se otprilike završava sa krajem prošlog milenijuma. Frankofoni stripovi koje poznajem se uglavnom baziraju na vizuelnoj impresiji, čak i oni humoristički.

Postoje stvari kao Valerijan, ili Inkal, ili Opskurni gradovi, koje, kad ne bi imale vizuelni aspekt, utonule bi u more prosečnosti. Ali njihovi crtači uspevaju nešto što američki parnjaci ne mogu: da stvore životno i bogato okruženje. Jedan deo razloga je do formata (veličina table, dužina albuma), drugi do dozvoljenih rokova; kako god, rezultat je očigledan. Generalno, američki crtači ne mogu da urone čitaoca tako duboko u prostor i vreme dešavanja. Što je najočiglednije u fantastici i u istorijskoj fikciji. U trilerima je verovatno suprotno, zato što pomenuti superiorni format ne ide u prilog tom žanru; često radi i protiv njega.

Ali, opet, sve ovo je mišljenje nastalo na osnovu radova do 2000, i to vrlo selektivne grupe radova. Viđao sam novije kataloge naslova na francuskom koji sadrže stotine albuma novijeg datuma, a o njima ne znam ništa.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1658 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/09/2024 : 13:36:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

... i kako da ja sad glasam ako mislim da je moore bolji scenarist od millera, ali mi miller drazi?



Za Moorea, naravno.

Miller je jedan od odgovornih za "unutrašnji monolog"; neko mora za to da plati.

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10204 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2024 : 14:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

... i kako da ja sad glasam ako mislim da je moore bolji scenarist od millera, ali mi miller drazi?



Meni ima smisla da se da glas omiljenom scenaristu, a ne onom za kojeg netko pretpostavlja da je bolji ili najbolji.

U suprotnom se podrazumijeva da je na forumu sva sila ljudi koji su kompetentni birati najboljeg scenarista. Što nije realno.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7535 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/09/2024 : 15:02:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ono što je ridiculus napisao u prvom delu, svog podužeg posta, gore, je nešto što sam i sam shvatio i pričao ranije.

Postoje ljudi sa talentom za pisanje - pisci (u najširem smislu reči; izraz "writer" i njegovi odgovarajući oblici u raznim jezicima, se primenjuje i za scenariste) i oni nisu nužno vezani za jedan medij.

Nije logično ni u jednom poslu da najbolji budu najmanje plaćeni, pa ni ovde. Zato najbolji idu gde se može najbolje zaraditi. Nije pravilo, ali jeste pojava - pisac knjiga, ako su bestseleri, svetski prevođeni, lektire itd. kroz prodaju knjiga (a i prava za ekranizacije) zarađuje potencijalno najviše, pa filmski scenaristi, pa scenaristi za TV (možda se odnos film-tv i promenio poslednjih godina, nekada je bio približno takav redosled), pa pisci stripova na dnu lestvice po zaradi. (Negde tu je i rad na video-igrama, svakako iznad stripa).

Samim tim nije čudno što nema previše jako dobro napisanih stripova, jer talenat ide za većim novcem. U stripu od najboljih ostanu oni koji imaju tu veliku ljubav prema mediju ili im budu odskočna daska.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



4150 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 16/09/2024 : 17:59:53  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Evo do sada stotinjak nominiranih autora, usprkos svim ograničenjima koja ste spomenuli, dosta respektabilna brojka samo za jednu kategoriju.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3479 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/09/2024 : 18:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

Evo do sada stotinjak nominiranih autora, usprkos svim ograničenjima koja ste spomenuli, dosta respektabilna brojka samo za jednu kategoriju.

od toga možda polovina su baš scenaristi
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4186 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/09/2024 : 21:56:25  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by ridiculus
Naravno, sve se ovo odnosi na angloamerički strip, pošto frankofoni ne poznajem dovoljno dobro da bih izvlačio zaključke. (Ali mislim da je tek kod njih crtač glavni motor dela, a scenario je puka formalnost.)



Ja mislim da je bas obrnuto - scenariji su puno bolji (literarno vredniji) u Francuskoj; puno je vise dugackih, ambiciozno zamisljenih prica (cesto pravih epopeja), koje traze niz albuma; nema stripova koji se kupuju samo zato da bi se vidjelo kako kul izgleda neki muskarac u tajicama koji tuce nekog drugog muskarca u trikou.




Ne bih se složio. Evropljani su robovi prošlosti i previše se vremena potroši na istraživanje kako bi se tačno prikazao istorijski kontekst nekog podneblja, pa karakterizacija i sama priča pate zbog toga. Ameri nisu opterećeni sa ovim jer nemaju istoriju (sem istorije stripa) pa pišu o idejama.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4186 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/09/2024 : 22:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

I ja bih rekao da su scenariji puno bolji kod Francuza.
Kad vidim što se sve drobi kod Batmana & Co, tu i nema smislenog scenarija. Rijetke su iznimke. Koje potvrđuju pravilo.



Dobro Izivko ti si rekao da je Sandman samo "dobar" strip, Walking Dead užas, Transmetropolitan katastrofa, ali zato BD strip o liku i delu Depardieua grom gromova nema dalje to je to!! Daj molim te
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7535 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/09/2024 : 22:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
BD stripovi su ambiciozniji, ali rezultat je nešto drugo.
Da Francuzi i Belgijanci imaju bolje scenariste imali bi i bolje filmove. Ovako, samo velika produkcija, sa retkim značajnim delima (nekad bilo drugačije). Mislim na film, u stripu nešto bolje.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3237 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 16/09/2024 : 23:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

BD stripovi su ambiciozniji, ali rezultat je nešto drugo.
Da Francuzi i Belgijanci imaju bolje scenariste imali bi i bolje filmove. Ovako, samo velika produkcija, sa retkim značajnim delima (nekad bilo drugačije). Mislim na film, u stripu nešto bolje.


Gde ti sad nestade ona tvoja misao da talenat ide za većim novcem? Misliš da mnogi nisu rešili da oprobaju sreću u La La Landu?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12888 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/09/2024 : 23:40:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Činjenica da se nekome nešto osobno svidjelo i da to ima na polici je irelevantna za razgovor o tome koji su najbolji scenaristi.



Upravo suprotno, to je jedina relevantna činjenica. :)

Gledaj, svakako bismo mogli primijeniti tvoje parametre za vrednovanje najboljih scenarista, ali čini mi se da su baždareni previše "književno", zbog čega nisu sasvim primjenjivi na stripovski medij/umjetnost, te ne uzimaju u obzir njegove specifičnosti.

Stripovski scenarij ne možemo vrednovati na isti način na koji vrednujemo književna djela, jer on ne postoji u vakuumu, već se realizira isključivo kroz svoj vizualni dio.

Kao i uvijek, kada su ovakve liste u pitanju, osobni dojam je glavni. Svatko od nas samostalno će si odrediti parametre prema kojima ćemo birati najbolje.

Što se tiče Kate Beaton, moje je mišljenje da je dobar humor teško napisati, a još je teže napisati/nacrtati/stvoriti dobar humoristični strip. A kad čitam humoristične stripove Kate Beaton pomislim kako pred sobom imam nešto svježe i jedinstveno, prožeto šarmom i stilom. Čitajući Kate Beaton osjetim jedan glas i humor koji su nedvojbeno specifični. I onda dođemo do Ducks, stripa koji je stvarala godinama, koji je došao poput šamara i pokazao da joj humor nije jedini as u rukavu. Beaton bi po meni bila majstorica već samo na temelju svojih humorističnih stripova, ali Ducks ju je zapravo postavio na više postolje.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1982 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 17/09/2024 : 01:16:01  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Reče već Peyo,da nije realno od nas na forumu izbaciti ovako neku listu na osnovu objektivnih kriterijuma. Napisao i Ridikulus, to bi zahtevalo široko poznavanje materije.
Mnogo je lakše primeniti, ono što Vejder nazva: sviđitis.
Jer kao što Aleks reče, ako je jedan scenarista sposoban da se dopadne velikom broju čitalaca onda znači da vredi.

Uglavnom i predlagač teme je stavio da se glasa po mišljenju i ukusu.
Ajmo se dopuniti.

(Vejder sebično neće da ubaci još koje preskočeno ime. Uaaa vejderu. On je na ovoj temi zbog fudbala)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 17/09/2024 01:17:42
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7535 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/09/2024 : 01:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by alexts

BD stripovi su ambiciozniji, ali rezultat je nešto drugo.
Da Francuzi i Belgijanci imaju bolje scenariste imali bi i bolje filmove. Ovako, samo velika produkcija, sa retkim značajnim delima (nekad bilo drugačije). Mislim na film, u stripu nešto bolje.


Gde ti sad nestade ona tvoja misao da talenat ide za većim novcem? Misliš da mnogi nisu rešili da oprobaju sreću u La La Landu?



Za visokobudžetne filmove treba mnogo novca, toga evropski film, tj francuski baš i nema, zato nemaš visokobudžetne SF & F filmove, dok u stripu ta ograničenja ne postoje.

Brojne avanturističke i istorijske teme takođe fale u filmovima (ovih drugih ima, u određenoj meri), westerni itd. Otuda razlika francuskog filma i stripa. Talenti za pomenute žanrove, na filmu će teško dobiti potrebna sredstva. Valerijan je bio redak takav pokušaj u skorije vreme, nije baš prošao slavno da bi se isplatio.

A za bolju situaciju u stripu, nisam mislio samo na scenaristički bolju, nego u celini, a tu su onda crtači.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000