forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 51 - Šetač
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

jaki
Advanced Member



Croatia
26455 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/05/2023 : 14:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
nisam ubra koje su nove priče...
da li je do mene ili do Taniguchija?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

igor23
New Member

Croatia
236 Posts

Member since 03/03/2020

Posted - 20/05/2023 : 17:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Send igor23 a Private Message  Reply with Quote
6.46/10

https://www.youtube.com/watch?v=OVAA9Ov-z0k
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
383 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 20/06/2023 : 01:03:06  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Sjajan neprežaljeni Taniguchi. Žao mi je da ovo nije cijelo u boji i na većem formatu, ali pretpostavljam da je tako odredio autor / nositelj prava.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
276 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 16/10/2023 : 01:12:30  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
O malim i velikim stvarima, običnim i neobičnim, o promatranju i primećivanju, o trenutku koji živimo i spoznaji istog, o davanju i prihvatanju, o slobodi, opuštenosti i uživanju. O lepoti i ljubavi!

I pored toga što mi je Šetač (prvo izdanje) smislenije i bolje/kompaktnije rešeno kao celina, ovo drugo izdanje ipak ima neki dodatni, vrlo snažan i lični, narativ koji može da upotpuni sveukupni ugodjaj prvobitno ispričanog, posebno ako se neki segmenti priče doživljavaju lično.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2633 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 29/01/2024 : 19:12:00  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Nekada mi se cini da kada napravim veliki odmak, vise godina, od ponovnog citanja, da uopste ne citam isti strip. Ili godine cine svoje, ili ipak ovo novo izdanje, kao i da nije sve isto...

Meni je sada jos vise prijalo, godilo, majstor je majstor.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 12/02/2024 : 13:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Čak i za Taniguchija malo drugačiji strip, jedan od onih za koje možemo slobodno reči, da je više lirika nego epika (iako su kod Taniguchija svi stripovi više-manje na granici). Težak strip za jednoznačnu ocjenu, meni sa ovim godinama, iskustvima i stripovskom kilometrinom ispada 8,5/10 - stripove u prvom redu doživljavam kao entertainment, pa mi ovakve stvari u prevelikim dozama ne pašu previše (jebiga, izgleda posljedica zadojenosti Bonellijem u formativnim godinama).

Strip se isplati imati na kakvoj dostupnijoj polici, pa svake toliko okrenuti priču, dvije, tri..

Stara Huta za 36 minuta

Edited by - GGG on 12/02/2024 13:52:18
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7183 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/03/2024 : 23:57:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i Director's cut. Složio bih se sa stbojanom da je prvo izdanje smislenije i bolje kao cjelina. Dodatne priče imaju svaka svoju draž, ali nekako kao da ne pripadaju ovdje. Mislim da tom osjećaju doprinosi i povećana količina teksta u tim pričama. Boja je dobrodošla (u ovim količinama). Sve u svemu, tko ima prvo izdanje ne mora duplirati (osim ako nije kompletista).

Nego, zašto je priča "10 godina kasnije" pomaknuta sa zadnjeg mjesta u sredinu zbirke?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4226 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 24/09/2024 : 22:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Šetač je delo koje je hvaljeno od stranih drugih strip autora tako da mora da ima nešto u njemu čim su kolege po struci odali priznanje Taniguchiju za ovo delo. Mora da je problem u meni jer ni nakon drugog čitanja ne uspevam da vidim po čemu se ovo delo smatra boljim od nekih drugih njegovih dela. Ideja dela je da je lepota života u malim stvarima, ali po meni to je toliko jednostavna i banalna životna filozifija da ne vidim potrebu da se posebno uzdiže i naglašava. Možda u Japanu ili Americi jeste potrebno jer tamo se veruje u samo jednog boga, boga novca, i ljudi previše rade pa možda nemaju vremena za sitne životne radosti, ali za nas ovde u Evropi rekao bih da ovo nije ništa posebno, čak pre bih rekao da mi ovde možda i previše uživamo umesto da radimo više.

Strip ima jako malo teksta, čita se brzo, ko ne zastaje da izučava Taniguchijev crtež može da iščita ceo strip za 15tak minuta (više mi je trebalo da ispišem ovaj osvrt negoli da iščitam strip). Svaka epizoda ima identičan motiv gde je glavni protagonista ide u šetnju, s tim da su neke epizode toliko banalne da su prosto gubljenje vremena, dok su neke previše lakomislene i naivne da su mi za kolutanje očima (čovek prekoči ogradu, skine se, razgibava se gol, i onda ispliva par dužina u tuđem bazenu wtf). Strip zastupa neke starinske i pomalo prevaziđene vrednosti da muškarac radi, dok žena radi oko kuće. Izbrojte samo situacije gde žena sa keceljom kuva i pere suđe, ili radi neke druge poslove oko kuće, dok glava kuće ide da se dokono prošeta. I onda nakon povratka ispriča ženi svoje dogodovštine dok ona sa setom komentariše kako je šteta što ona nije mogla da bude tamo! Mislim stvarno, mogao je pozvati da prošetaju zajedno.. Mislim da u celom stripu postoji samo jedna epizoda gde bračni par zajedno ide u šetnju. Ovde je zanimljivo poređenje sa kasnijim radovima ovog autora koji će često u prvi plan imati ideju porodice i potrebe bivstvovanja sa drugim osobama i deliti životna iskustva sa drugima. Njegovi drugi stripovi će se baviti različitom tematikom od one prikazane u ovom delu.

Crtački netipičan Taniguchijev strip jer sam navikao da likovi u njegovim delima imaju tužne i setne izraze lica, dok u ovom delu šetač se non stop nešto smejulji jer ga obraduju najbanalnije životne situacije, a to konstantno smeškanje zna biti poprilično iritantno. Epizode koje su kolorisane zaista sjajno izgledaju i Taniguchijevom crtežu odlično leži farba i ovo delo bi samo dobilo na vrednosti da je u celosti kolorisano.

Director's Cut izdanje sadrži tri nove priče, koje su tematski potpuno drugačije od originalne priče. Kod ove tri priče šetanje nije glavni motiv sam po sebi kao u ostatku dela, već šetač prepričava neke nadrealne momente u a la Prado stilu koje je doživeo, ili se priseća vanbračne veze koju je imao sa svojom ljubavnicom. Ove tri priče sadrže mnogo više teksta u odnosu na originalan strip, naracija guši jer se previše promišlja, i ove priče nisu mi u saglasju sa idejom dela da se treba isključiti i prepustiti sitnim životnim radostima.

Evo bacio sam malo hejta na Šetača, i iskreno ne vidim po čemu je Šetač pobrao lovorike dok se npr. Slatke godine smatraju njegovim lošijim delom, a zapravo je reč o odličnom i zrelom delu. A da i ne spominjem njegova prava remek dela Susedstvo / Spomenar / Sjajna nebesa / Vrh bogova.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20960 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/09/2024 : 23:28:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ma Šetač je za tri koplja ispod svih njegovih ostalih stripova.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000