forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 549

going going
Advanced Member



Serbia
11776 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/10/2024 : 04:08:43  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by koze123

Dellamorte Dellamore (1994)



Još jedan film Mikele Soavija, sigurno mnogo poznatiji stripofilima - rađen na osnovu romana Ticijana Sklavija koji je bio prethodnica Dilana Doga. Sklavi je Dilana bazirao na Rupertu Everetu, koji onda nekih 5-6 godina kasnije glumi upravo tu ulogu .

Kod nas sjajno preveden kao O smrti i ljubavi, ovaj film je jedno od najbizarnijih iskustava koje sam imao u bioskopu; sa fenomenalnom atmosferom i odličnom režijom, ovaj film se definitivno može posmatrati kao jedna od (veoma) čudnijih epizoda Dilana Doga. Film prati Frančeska Delamortea, grobara koji živi sa svojim mentalno zaostalim pomoćnikom Nogijem. Ipak, na njegovom groblju mrtvi vaskrsnu kao zombiji u prvih 7 dana nakon smrti i njegov posao je zapravo da ih opet upokoji i tek onda sahrani. Ovaj posao i ovu situaciju svi prihvataju kao gotovo normalnu, a ona predstavlja Frančeskovu svakodnevnicu: sve dok se ne pojavi predivna žena koju tumači Ana Falči u koju se glavni junak i zaljubljuje. Sve što sledi je jedno uvrnuto, morbidno i snoliko putovanje glavnog junaka, ispunjeno njegovim pokušajima da je osvoji i balansira svoj život "lovca na zombije".

Film je definitivno horor B produkcije ali i parodija, te su mnoge scene definitivno izuzetno bizarne i besmislene, ali uvek ispraćene Sklavijevom egzistencijalnom filozofijom. Ni u jednom momentu se ne može pretpostaviti u kom će pravcu ići radnja, toliko se morbidnih i suludih situacija desi da gledaoci mogu samo nemo posmatrati Frančeskovu noćnu moru; nije bitno u krajnjem slučaju ni kako do nekih situacija dođe, one se samo dese, baš kao u snovima. Leteća glava Nogijeve izabranice, seksualni odnos na grobu bivšeg muža Ane Falči i Frančeskova "polukastracija" samo su neke od situacija koje se izdvajaju o ovom suludom košmaru.

Kraj filma je izuzetno dobar i da njega nije bilo ovo bi bila samo jedna over the top horor parodija; kraj je izuzetan i tu zapravo isplivava cela Sklavijeva životna filozofija i egzistencijalizam. Odlično je Soavi ispratio ovu poentu i generalno snimio jako dobar film koji je previše niche da bi bio dopadljiv širim masama. Inače, ovo je jedini film reditelja koji se davao u odabranim (arthouse) bioskopima u Americi. Ispraćen (namerno) lošom glumom, odličnom muzikom i atmosferom, kao i potpuno suludom pričom koja nema nikakvu koherenciju niti koheziju, Dellamorte Dellamore je definitivno film za užu publiku: hardcore ljubitelje Dilana Doga i/ili ljubitelje horora B produkcije.



Lep osvrt! S tim sto je meni ovaj film suludo remek delo! Mnogo volim Dellamorte Dellamore!

Evo mog osvrta od pre par godina:

quote:
Originally posted by going going

Film Dellamorte Dellamore (ili u engleskom prevodu Cemetery man) je snimljen po istoimenoj knjizi Tiziana Sclavija, koju je napisao pre nego sto je osmislio Dilana Doga, ali ciji je rukopis bio izgubljen i objavljena je tek pocetkom 90ih godina.




Potpuno ludilo, morbidarija i genijalnost od filma!

Ono sto je posebno interesantno nama Dilanovcima je sto je kao sto svi znamo likovno izgled Dilana Doga 1986.godine pravljen po uzoru na engleskog glumca Ruperta Evereta, a u filmu Dellamorte Dellamore glavnu ulogu grobara Franceska Delamortea glumi upravo Rupert Everet. Takodje i vozi bubu i oblaci se isto kao Dilan (izuzetak je bela kosulja umesto crvene).

Posto se do sada nisam susretao sa radom Ruperta Evereta, na pocetku filma mi je bilo potpuno neverovatno da gledam zivog Dilana Doga od krvi i mesa na ekranu iako nije Dilan nego Francesko. Neverovatno koliko Dilan u stripu lici na Ruperta. Ovo me je podsetilo na intervju scenariste Modesti Blejza koji sam nedavno procitao gde on kaze da je drugog glavnog lika likovno oblikovao po uzoru na tada mladog i nepoznatog Majkla Kejna i da mu se nikad nije ispunila zelja da upravo Majkl Kejn u naponu snage i popularnosti zaigra upravo tu ulogu u filmskoj adaptaciji Modesti Blejz.
A evo Rupertu se desilo ono sto je Piter prizeljkivao za Majkl Kejna, iako nije tumacio bas Dilana, ovo je nesto najblize Dilanu i pravom Dilan filmu sto smo do sad imali prilike da vidimo. Ne znam kako je reditelj Soavi dosao u kontakt sa Rupertom i kako ga je obezbedio i ubedio da zaigra ovu ulogu ali svaka mu cast!


Dakle, Dellamorte Dellamore nije prica o Dilanu Dogu, ali u tom filmu su utkane sve one teme, pitanja, ironija, crni humor, nasilje i filozofija koje cine osnovu Dilana Doga kao serijala i njegovu poetiku, a zbog cega je taj lik i postao tako popularan i citan i do dana danasnjeg.


Ne bih ulazio u dublju analizu ovog dela jer je to vec maestralno odradio Marko Selic u predgovoru druge knjige Dilan Dog biblioteke za Veseli cetvrtak (svima preporucujem da procitaju ovaj temeljan i izuzetno kvalitetan tekst o temama, simbolima i frojdovskom znacenju filma!)

Izneo bih samo svoj utisak da je ovo film koji vozi u petoj brzini od prvog kadra do poslednjeg. Reditelj Michele Soavi je verujem poznat ljubiteljima i poznavaocima italijanskog horor zanra giallo gde je kao najvece ime poznat Dario Argento. Ja nisam dovoljno upoznat sa tim zanrom da bih mogao da pricam vise o njemu, pogledao sam samo dva Argentova filma.
Ali Michele Soavi sa neverovatnom lakocom i razigranoscu vodi pricu u brzom tempu iako nam se ni u jednom trenutku ne cini da je film zbrzan. Lokacija i izgled groblja su odlicno pogodjeni, takodje i muzika De Sice, kao i glumci pored Evereta i Hadji-Lazara pogotovo bih istakao tada jako mladu i izuzetno privlacnu Annu Falchi, sto volim sto kod Italijana nema straha od cenzure, nego lepo prikazu zensko telo. Ali uprkos bujnim oblinama i neverovatnoj lepoti, Anna uopste nije ostavila los utisak kao glumica, niti je njena uloga uobicajeno stereotipna za horor zanr, vec je jako vazna za pricu. Kao fantasticne scene bih istakao onu kada Francesko odluci da mora da sredi ,,problem" svoje impotencije i posle kada sazna da ipak nema potrebe za tim. I romansu izmedju Njagija i gradonacelnikove cerke, kao i njen odnos s ocem, bolesno, morbidno, ironicno, crnohumorno, vrhunski.


I sam kraj je genijalan!

Apsolutna preporuka za ovaj film, svim ljubiteljima stripa Dilana Doga, a i onim usputnim citaocima, a cak i onima koji nikad nisu ni citaali Dilana bih preporucio da bace pogled na ovaj neobican film.




Ne pucaj Dilane, ovaj, Francesko, molim te!





quote:
Originally posted by alexts

Pa nije baš za užu publiku, može da gleda svako.

Nisi pomenuo epizodu Dilana na osnovu ove priče, takođe kultnu.



I ja bih ovaj film preporucio najsiroj publici ali sam siguran da vecina kezual gledalaca ne bi reagovala dobro na film. Ali ljubitelji Dilana Doga i horora bilo americkog ili italijanskog bi trebalo da budu odusevljeni, kao sto je kolega koze lepo primetio. S tim sto ovo ne bih nazivao filmom B produkcije nikako.

A epizoda Dilana na osnovu ove price, takodje kultna, je pretpostavljam ,,Smrt, Ljubav, Smrt``, treci specijal Dilana Doga i jedanaesti specijalni broj Zlatne serije odnosno kako je kasnije doslovno prevedena ,,Crni uzas``?





Edited by - going going on 13/10/2024 04:10:20
Go to Top of Page
Page: of 549  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.8 seconds. Snitz Forums 2000