forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 550

alexts
Advanced Member



Serbia
7715 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/10/2024 : 13:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Le trou normand
(Crazy for Love)

1952

4

Da bi nasledio hotel i restoran svog strica, Ipolit, naivan i priprost čovek, mora da položi završni ispit za osnovnu školu. Ali njegova rođaka, takođe žudi za nasleđem.

Komedija sa (najpoznatijim, možda i najboljim) francuskim komičarem Bourvilom, ujedno je i prvi film sa Brigitte Bardot (17-ogodišnjom) u značajnoj epizodnoj ulozi. Iz današnje perspektive, humor je starinski, a i za ono vreme evropske komedije nisu imale sofisticiranost tadašnjih holivudskih (setimo se starih ex-YU komedija i humora), ali su bile prilagođene humoru karakterističnom za zemlje iz kojih potiču i odgovarale su njihovom (i šire evropskom) senzibilitetu. (Danas nije redak slučaj da su američke komedije banalno-vulgarne, a evropske sofisticiranije, ali to je druga priča).

Međutim i danas će dobrom delu gledališta, ovakva komedija biti zabavna, prijatna i interesantna, a njeni najveći kvaliteti su besprekoran glumački ansambl i šarm priče i likova.

6/ 10
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
579 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 16/10/2024 : 15:16:11  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
High Noon (1952)

Upravo oženjeni šerif čeka vlak u kojem se vraća kriminalac po osvetu. Super su mi likovi i odlično su prikazani razlozi zašto nitko ne želi pomoći šerifu, koji se idalje drži svojih uvjerenja i časti. Međutim, ta završnica koju film gradi cijelo vrijeme mi nije ispunila očekivanja, nije bila dovoljno epska, a i također je bilo predvidljivo da će njegova žena biti taoc u jednom trenutku.

7/10

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7715 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/10/2024 : 15:56:42  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote


Bar si iskren.
Go to Top of Page

Zula
Senior Member

1009 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 16/10/2024 : 17:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

High Noon (1952)
7/10


Gledaj, Johnny... Sadržaj znaju skoro svi koji u ovaj dio foruma zalaze.
Lee Van Cleef u prvom kadru je samo zanimljivost.
Sve ostalo je filmska (ne samo vestern) klasika. Da bi sudio o filmskim kalasicima dobro bi bilo saznati zašto su ih takvima nazvali. To znači, pokušaj saznati što su filmski kritičari rekli i pogledaj film još 5-6 puta... 😂
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11807 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/10/2024 : 18:00:27  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Meni je High Noon jedan od najboljih i omiljenih vesterna iz 50ih. Gledao sam ga jos kao klinac kad nisam imao pojma o celoj podprici, da se tako izrazim. A sa svakim novim gledanjem mi je bio podjednako kvalitetan i jak film. Cela metafora sa proganjanjem tzv.komunista i saslusanjima u senatu pred istraznom komisijom za neamericko delovanje samo dodaje jos jedan sloj ovoj vec sjajnoj prici. Lik Garija Kupera u ovom filmu je za Tonija Soprana u seriji Sopranovi idol, ono kako bi trebalo da izgleda svaki muskarac, tough, strong, silnet type. Interesantno i da se glavni negativac zove Frank Miller kao cuveni autor stripova.

Roko, par godina kasnije je Howard Hawks snimio film Rio Bravo kao odgovor na Zinnemanov High Noon. Prenosim citat: Džon Vejn je rekao u jednom intervjueru da smatra da je Tacno u podne „najneameričkija stvar koju sam video u svom životu,“ i kasnije se udružio sa režiserom Hauardom Hoksom da bi kao odgovor na to napravio Rio Bravo. „Napravio sam Rio Bravo jer mi se nije dopalo Podne“, objasnio je Hoks. „Ni Djuk [Vejn]. Nisam mislio da će dobar gradski maršal trčati po gradu kao pile odsečene glave tražeći od svih da mu pomognu. A ko ga spasava? Njegova žena kvekerka. To nije moja ideja dobrog vesterna“.

Interesantno je i da je film kritikovan u Sovjetskom Savezu kao velicanje individualizma i junaka pojedinca. A npr. Staljin je obozavao da gleda vesterne Dzona Forda.

Takodje interesantan film metafora o saslusanjima i prokazivanjima pred to istraznom komisijom je i film Na dokovima Njujorka Elije Kazana, gde Elija Kazan kroz lik Marlona Branda pokusava da opravda svoje postupke pred tim komitetom. Odlican film jedan od mojih omiljenih, ali neuspela paralela po mom misljenju. Zato je Orson Vels mnogo godina kasnije na Kanskom filmskom festivalu rekao: Elija Kazan je sjajan reditelj, ali nistarija od coveka.
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
579 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 16/10/2024 : 18:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Ne znam ja sve te zanimljivosti prije i nakon filma, sudio sam film kao film. A upravo Rio Bravo je od mene dobio 10/10 kad sam ga gledao i baš me je dojmio. A sad je li klasik ili nije, za moj dojam nije bitno. U High Noonu mi je najveći problem bila ta završnica koja nije bila dovoljno bombastična i napeta s obzirom na to da ju je cijeli film gradio.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Zula
Senior Member

1009 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 16/10/2024 : 18:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Malo karikiram, ali to ti je kao da kažeš da je tebi električar Pero puno važniji za struju u hodniku od Tesle, i da on bolje zna kud idu žice od struje nego onaj profa iz fizike. A i tko je uopće taj Tesla? Vozač automobila?
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
579 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 16/10/2024 : 20:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
A kaj da radim, nemrem istraživat po netu satima za svaki film.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Zula
Senior Member

1009 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 16/10/2024 : 20:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Brusi kriterije. Ako je velikoj većini to izvrstan film, shvati zašto je tome tako, a onda ocijeni kako god želiš
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7715 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/10/2024 : 22:13:32  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

Ne znam ja sve te zanimljivosti prije i nakon filma, sudio sam film kao film. A upravo Rio Bravo je od mene dobio 10/10 kad sam ga gledao i baš me je dojmio. A sad je li klasik ili nije, za moj dojam nije bitno. U High Noonu mi je najveći problem bila ta završnica koja nije bila dovoljno bombastična i napeta s obzirom na to da ju je cijeli film gradio.



Ne osporavam taj tvoj utisak, ali pogledaj i druge stvari.

To što nije dovoljno bombastična je u razmišljanju o filmu, više ili samo kao zabavi. Da je bilo više akcije, pucnjave, nasilja bilo bi uzbudljivije, nalik na filmove kakvi se danas snimaju ili kakvi su Italijani, nešto posle ovog filma, počeli da snimaju (westerne).

Ako posmatraš kao umetnost, možda porazmisliš o moralnim dilemama o filmu, ponašanjima aktera, drami, izvanrednog ulozi Coopera, fotografiji, sjajnoj muzici Dimitri Tiomkin, samoj završnoj sceni odlaska upečatljivijoj od mnogih itd.

A malo čitanja o filmu (koje je sad 100x dostupnije, nego pre interneta) neće da škodi, ne mora da ti promeni mišljenje, ali može da pomogne da preko nekih bitnih filmova ne pretrčiš olako.
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2708 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 17/10/2024 : 00:31:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Blue Ruin je brutalčina od filma!


Hvala za ovaj 'skriveni dijamant' 😀
Ja nikad čuo za film, sad ga pogledao OOOODLIČAN!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



917 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 17/10/2024 : 23:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Tek sad vidim Nakerov komentar za Oddity - slažem se skroz, to je i meni dosta smetalo, ali nekako sam progutao jer je ostatak filma veoma dobar. Ali da nema smisla - nema.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7228 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/10/2024 : 00:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Le trou normand
(Crazy for Love)

1952

Iz današnje perspektive, humor je starinski, a i za ono vreme evropske komedije nisu imale sofisticiranost tadašnjih holivudskih (setimo se starih ex-YU komedija i humora), ali su bile prilagođene humoru karakterističnom za zemlje iz kojih potiču i odgovarale su njihovom (i šire evropskom) senzibilitetu. (Danas nije redak slučaj da su američke komedije banalno-vulgarne, a evropske sofisticiranije, ali to je druga priča).




Ne znam kakva je generalno bila situacija, ali Bergmanov Sommarnattens leende (Smiles of a Summer Night) bez problema može parirati tadašnjim holivudskim komedijama (što se tiče sofisticiranosti i bilo čega drugoga). Moguće da je on iznimka.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7715 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/10/2024 : 01:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by alexts

Le trou normand
(Crazy for Love)

1952

Iz današnje perspektive, humor je starinski, a i za ono vreme evropske komedije nisu imale sofisticiranost tadašnjih holivudskih (setimo se starih ex-YU komedija i humora), ali su bile prilagođene humoru karakterističnom za zemlje iz kojih potiču i odgovarale su njihovom (i šire evropskom) senzibilitetu. (Danas nije redak slučaj da su američke komedije banalno-vulgarne, a evropske sofisticiranije, ali to je druga priča).




Ne znam kakva je generalno bila situacija, ali Bergmanov Sommarnattens leende (Smiles of a Summer Night) bez problema može parirati tadašnjim holivudskim komedijama (što se tiče sofisticiranosti i bilo čega drugoga). Moguće da je on iznimka.





Mislio sam na "obične" komercijalne filmove, ne na Bergmana i velike autore. (Filmovi sa Čkaljom, Toto-om, DeFinom...)
Go to Top of Page
Page: of 550 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.92 seconds. Snitz Forums 2000