Author |
Topic |
Gru
Average Member
830 Posts
Member since 07/01/2014 |
Posted - 01/06/2022 : 17:04:26
|
quote: Originally posted by Qwertz
Američka odiseja:
Pa ovo je sjajno. Uopće ne znam što bih mogao prigovoriti. Jedna od najboljih Zagorovih priča ikada. Zlatno doba Ferrija i Nolitte uvelike je prisutno i u ovome avanturističkim djelu.
Ovo je sjajna epizoda koja s pravom drži status klasika. Napeta priča i jako dobar scenarij dobivaju desetke. Ferriju ne mogu dati ništa drugo osim desetke za crtež, ali i za ove 2 legendarne naslovnice.
Čistokrvna avantura, maestralno. Bravo Nolitta, bravo Ferri!!!!
Američka odiseja je temelj Zagora i Zagorovog svijeta. Kad bi samo jednom epizodom morali opisati što je Zagor, onda je to ova epizoda. |
|
|
velka031
Advanced Member
Croatia
17016 Posts
Member since 18/03/2010 |
|
Qwertz
Senior Member
Croatia
1591 Posts
Member since 03/09/2021 |
Posted - 01/06/2022 : 21:24:50
|
Atlantidska saga je bila zabavna i poslužila kao jako lijep uvod za događaje u JA odiseji. Sve je počelo u Močvari robijaša:
Jako dobra akcijska priča u kojoj se razvija više radnji. Zagor mora dokazati nevinost jednog zatvorenika. To bi bilo prilično jednostavno da ovaj nije odlučio pobjeći neposredno prije. Prave zavrzlame.
Od tog trenutka pratimo zatvorenike kako bježe kroz močvaru, Zagora kako traži sestru ovog zatvorenika koja je pobjegla u močvaru i lov od strane zakona prema zatvorenicima.
Ova poduža priča me iznenadila time što ni jednom nije postala dosadna. Možda i zahvaljujući Laurentiju koji je ovdje bolji nego u 90% svojih radova.
Naslovnice mi se baš sviđaju. Ferri je bio iznimno inspiriran ovdje.
Zatim je uslijedio pravi početak radnje s uvođenjem Atlantide koja je temelj cijele mini-sage u epizodi koja nam je razotkrila tajnu Sumerana.
Evo mojeg dojma: Ne znam kako sam uspio zaboraviti ostaviti komentar na ovu epizodu. Čitam onu mini-sagu s Richterom i ostala mi je još samo avantura na Islandu. Uglavnom, ovo mi je promaklo, pa komentiram sa malim zaostatkom. Uvod u veliku avanturu u kojoj, prateći doktora Richtera, prolazimo kroz razne nove lokacije počeo je sa ovom vrlo dobrom epizodom koju prati loš crtež.
Kao u svakoj Bosellijevoj epizodi, ovdje imamo puno akcije i puno likova te nas The Boss standardno uspijeva zainteresirati i zabaviti. Ono što mi se ovdje posebno sviđa jest što svaki broj završava prilično napeto i s očekivanjem ćemo se veseliti nastavku.
U priču je ubačen i novi prijatelj. Dexter Green, arheolog koji nosi mumiju nekog mrtvog sumerskog kralja. Da sve ne bude prenormalno, ubacuje se jedna čudna sekta koja želi uzeti mumiju i nekakav komad nakita koji se naziva dijadem. Iskreno, nemam pojma čemu služi. Sviđa mi se što je ubačena referenca na prethodne epizode u vidu spominjanja Andrewa Caina.
Naime, zaplet priče se sastoji u pokušajima doktora Richtera i njegovog pomoćnika Velasqueza da skupe nekakve atlantidske dragulje. Prvi je ovaj kod mumije, drugi se nalazi na Yucatanu (to pratimo u idućoj epizodi), a treći je negdje na Islandu (to pratimo za dvije epizode). Četvrti je kod Caina u Africi i mislim da je dosta dobra ideja što nije u opticaju ovdje jer je tvorio dobar zaplet za JA sagu i bilo bi teško povezati sve ovo s Afrikom.
Ovdje se pojavljuje i Bat Batterton koji donosi dozu komedije u ovu, inače, prilično ozbiljnu epizodu.
Ono što kvari stvar su braća Cassaro čiji mi crtež, jednostavno, ne leži. Smatram da je ova epizoda previše važna da bi bila ovako loše nacrtana. Trebao ju je odraditi neki bolji crtač. Dakle, bilo bi bolje da ju je crtao bilo tko drugi. BILO TKO :).
Naslovnice su prilično dobre. Jedino mi se ne dopada što Zagor na sve 3 ima gotovo istu pozu. Imaju lijepu atmosferu.
Dobar početak mini sage. A sada pravac Meksiko.
Ipak, prije Meksika, naše junake je dočekao jedan filer koji baš i nije imao nikakve veze s Atlantidom. Druga naslovnica je maestralna, prva je katastrofalna.
Sama priča je jako slaba, čini mi se da je ubačena u mini-sagu s Richterom samo zato što je netko probio rokove jer, kao prvo, nema nikakve veze s kontinuitetom potjere za zlom doktorom, a kao drugo, na njoj se vidi da je stajala u nekoj ladici za slučaj nužde.
Priča je baš obična. Borimo se s banditima, ovoga puta Cajunima i saznajemo da su nedavno radili gadarije u okolnim područjima. Kao da to nije dovoljno, Burattini je odlučio ubaciti i nekakvu vidovitu bakicu koja priziva nekakve demone, ili nešto slično. Baš nepotrebno i besmisleno.
Ipak, svjetla točka je Toriccellijev crtež koji mi se dopada jer podsjeća na Ferrija i izgleda kao malo lošija verzija njega. Ovaj današnji Toriccelli kao da nije isti crtač. (Pogledajte strip Faraonova sjena).
Koliko mi se naslovnica s bunarom sviđa, toliko mi je ova prva ružna. Nevjerojatno kako mogu varirati naslovnice izašle sa samo mjesec dana razlike.
Prilično slaba filer epizoda koja se može pročitati, ali je lošnjikava.
Nakon Cajuna u nekom nadnaravnom selu, stvarno putujemo u Meksiko i počinje možda i najbolja avantura cijele mini-odiseje.
Ovo je jedan od prvih Zagora koje sam kupio. Tj. kupio sam jedan od djelova u onom paketiću s 3 stripa. Radilo se o trećem djelu ove priče "U džungli Yucatana". Nakon nekih 2 godine napokon sam skupio sve dijelove i mogao pročitati cijelu priču.
Ono što ističe ovaj strip je lokacija. Stigli smo u Meksiko, Chicovu rodnu zemlju. Upoznajemo se malo s njegovom velikobrojnom obitelji. Ta komedija uzrokovana njima (ponajprije njegovim pospanim stricom), ubrzo dobiva kontrast u početku stvarne radnje ovog stripa.
U radnju je ubačen i Jean Laffite, stari gusar kojeg zarobljava meksička vojska. To nas dovodi do pojave njegove kćeri koja ga, zajedno sa Zagorom kreće osloboditi. To je prva radnja
Druga radnja se odnosi na lov na Richtera i Velasqueza koji traže atlantidske artefakte. To nas dovodi na Martin Mystereovsku lokaciju izgubljenog Astečkog grada usred džungle. Tu pratimo i zanimljive rituale Asteka.
Za crtanje ove interesantnu priču s 2 radnje pobrinuo se Ferri. Sjajno je prikazao atmosferu prašume i pojedine akcijske scene. Ipak, moram dati malo manje ocjene jer likovi malo kaskaju.
E, naslovnice. Naslovnice su stvarno genijalne. Baš je prikazana posebna atmosfera na svakoj od njih. Sjajno.
A sada, pravac Island.
Posljednja epizoda odiseje, simboličnog imena Posljednja Thula, odvela nas je na Otok Vatre i Leda.
Da, idemo na Island. Nakon vrućeg Meksika, definitivno se radi o osjetnoj promjeni.
Dosta dobra epizoda u kojoj samo smeta što je povremeno predvidiva i neki dijalozi su malo usiljeni. Ono što, također, malo iritira jest da je ovo napisano na gotovo 400 stranica, a nismo dobili pravi epski završetak kakav smo svi očekivali. Iako je Boselli idejno pokrenuo ovu mini sagu i prvi ubacio elemente Atlantide u serijal i generalno slovi kao bolji scenarist, Burattini ga je u ovoj sagi malo nadmašio. Onaj dio sa Sumeranima okarakterizirao bih kao najgori dio sage, ovo je u nekoj sredini, a Burattinijeve Krvave piramide su bile prava majstorija.
Nakon početka u Americi i nastavka u Meksiku, očekuje nas epilog na Islandu. Kao prvo, moram reći da je pojavljivanje Guthruma ovdje sasvim suvišno. Ovo je trebao biti ozbiljan završetak sage, a njegov lik je previše komičan za ovakve epizode. Ono što smeta jest da se njegova uloga svela na povremeno mlaćenje sjekirom i ništa više.
Lokacija Islanda je prilično atraktivna i pruža puno mogućnosti za pisanje sjajne priče. Ubačeno je dosta akcije i scena borbe. Ipak, onaj dio s banditima je malo nepotreban i trebalo se više fokusirati na Richtera. Također, Dexter Green je previše pasivan u ovoj epizodi i priči više doprinosi Yambo nego on.
Sviđa mi se što je prilično uspješno ubačen nastavak sage o Atlantidi i što je ostavljen prilično otvoren kraj koji je, praktički, pružio mogućnost za početak Južnoameričke odisjeje.
Della Monica je sjajan. Divno je prikazao krajolik Islanda. Likovi mu izgledaju dobro i zna prikazati akcijske scene prilično dobro. Mislim da je bio dobar odabir za crtanje ove epizode.
Naslovnice su jako lijepe. Jedino su malo čudne proporcije likova na njima, ali atmosfera i boja na njima mi se jako sviđa.
Bilo je zabavno čitati ovu mini-sagu i predstavlja dosta dobar temelj za buduću JA odiseju.
|
Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a. Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži. |
Edited by - Qwertz on 01/06/2022 21:36:51 |
|
|
Caglio
New Member
188 Posts
Member since 03/03/2021 |
|
going going
Advanced Member
Serbia
11867 Posts
Member since 24/04/2012 |
Posted - 23/10/2024 : 22:03:49
|
quote: Originally posted by Caglio
Svaka cast autoru na ovome topicu, nisam citao Zagora godinama, a ovdje imam naputke kako i sto nabaviti, hvala :D
Ovo je legendaran topik! Kako se sa velikim entuzijazmom prislo Juznaomerickoj odiseji svi smo bili uzbudjeni i zainteresovani... Good old times. |
|
|
Cromwell
Advanced Member
Croatia
4314 Posts
Member since 10/09/2011 |
Posted - 24/10/2024 : 10:45:41
|
Je, i što je najbolje pokazalo se da Zagor valja jedino ako se uloži vremena za stvoriti nekakav koncept. Južnoamerička odiseja je doista iznijedrila neke vrhunske epizode koje će s vremenom postati klasici. Žalosno da zbog nesposobnog urednika u Zagoru ima života jedino ako ga se skroz makne iz Darkwooda. |
Bok, kako si.
|
|
|
Caglio
New Member
188 Posts
Member since 03/03/2021 |
Posted - 29/10/2024 : 12:19:50
|
Nadam se da ću prije ili poslije uspjeti pohvatati te JA epizode, posto nikad nisam čitao ništa od toga. No čitajući ovaj topic, Sam se full ufurao da ih nabavim (: |
|
|
adriano
Advanced Member
Croatia
4529 Posts
Member since 12/11/2009 |
Posted - 29/10/2024 : 13:46:41
|
Bas je buratini napisao meni najbolju avanturu JA odiseje sudnji danquote: Originally posted by Cromwell
Je, i što je najbolje pokazalo se da Zagor valja jedino ako se uloži vremena za stvoriti nekakav koncept. Južnoamerička odiseja je doista iznijedrila neke vrhunske epizode koje će s vremenom postati klasici. Žalosno da zbog nesposobnog urednika u Zagoru ima života jedino ako ga se skroz makne iz Darkwooda.
|
|
|
Cromwell
Advanced Member
Croatia
4314 Posts
Member since 10/09/2011 |
Posted - 02/11/2024 : 09:10:21
|
Pa da, više puta smo spominjali tu priču kao jednu od najboljih ali zapravo su i ostale tri Buretove iz ove odiseje vrlodobre. Pogotovo za današnje standarde. Osim Povratka u pećinu ako se računa. Ta je baš totalna glupost. |
Bok, kako si.
|
|
|
Topic |
|
|
|