forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 553

manhunter
Moderator



Switzerland
25218 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/10/2024 : 18:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Šta ćemo sa konjima?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Zula
Senior Member

1019 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 27/10/2024 : 20:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Šta ćemo sa konjima?


Njima ćemo šaptati...
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11832 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/10/2024 : 00:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by Cromwell

@Paro: a u kurac... To je već stvarno viši level idiokracije

Pozovi tu žensku na forum da se malo nasmijemo! Zula, alexts i BeaGea taman čekaju nekog takvog za iscentrirat.



Ma bogati, pa ovdje su svi doktori za nju.
Ma nema ona uopće šta raspravljati s jednim Zulom, alexts ili BeaGeom.
Ove razmirice ovdje su mila majka.
Šta ćeš ti raspravljat s diplomiranim režiserom koji u životu nije gledao Kubricka ili Polanskog? Tipa ono, Seven sam gledala, al samo zbog Brad Pitta. Ja ostao šokiran.
WTF?



Da razotkrijem ja i svoj identitet (a to je u vezi sa ovim gore spomenutim), odnosno fakultet, ja studiram filmsku i televizijsku reziju u Beogradu od 2018.godine. Pre toga sam 2 godine studirao Pravni fakultet. Trenutno pripremam diplomski film vec par meseci, nadam se da cu u prvoj polovini sledece godine diplomirati.
U svakom slucaju, sta sam hteo da kazem na osnovu svog studiranja i razgovora sa kolegama i privatno i u toku predavanja, jeste da studenti ne znaju nista, nisu culi za Klinta Istvuda, a kamoli Sema Pekinpoa, nisu gledali filmove na engleskom koji svi znaju od Kjubrika ili Skorsezea (sta da gledam Skorsezea on samo pravi gangsterske filmove...) a kamoli pogledali neki evropski film Antonionijev, Bergmanov ili film Tarkovskog. Poneko pogleda ponekog Japanca. Shvatam ja da se tokom studiranja uci i razvija i brusi ukus, ali da bi se to radilo moraju da se gledaju filmovi. Studentkinje nece da gledaju filmove Polanskog jer je silovatelj, Chinatown im je odvratan jer Dzek Nikolson osamari tri puta Fej Danavej prilikom kljucne scene filma itd...
Ne moras da si sve vec pogledao sa 19 ili 20 godina niti sa 25, ali moras da aktivno gledas i da zelis da gledas i da ucis. A vecina kolega ne zeli. I kad ih pitas pa zasto si upisao filmsku i televizijsku reziju, sta te je to nateralo, sta si gledao pa te je inspirisalo? Kazu Netflixove serije......
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7242 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/10/2024 : 00:42:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni samo nije jasno kako takvi upadnu na Akademiju? Kakvi su to kriteriji?

P.S.
Sretno s diplomskim filmom! Ako budeš u mogućnosti kad dođe vrijeme, podijeli ga i tu s nama.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11832 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/10/2024 : 01:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Meni samo nije jasno kako takvi upadnu na Akademiju? Kakvi su to kriteriji?




Ne znam. Ali manje vise ista je situacija i na drzavnom i na privatnim umetnickim fakultetima. Na prijemnom je bio test opste informisanosti koji nije usko povezan sa filmom, zatim potrebno je uraditi analizu kratkometraznog filma koji pustaju na licu mesta, ja sam imao film Uljez Krsta Skanate, zatim snimiti kratkometrazni film i jos nesto je bilo.
Ali na klasi od 6 ili 7 ljudi, bude jedan, maksimalno 2 filmofila. Sto i nije lose gledano procentualno!

quote:

P.S.
Sretno s diplomskim filmom! Ako budeš u mogućnosti kad dođe vrijeme, podijeli ga i tu s nama.





Hvala!
Mogu da okacim svoj zavrsni kratkometrazni dokumentarni film sa druge godine ovde na forum. Njega sam ionako okacio na jutjub pre 2 godine iako je snimljen 2020.godine. Taj film mi je bio na festivalu u Herceg Novom, Izmiru,festivalu Prvi kadar u Zvorniku, festivalu kratkog filma u Solunu, negde u Rusiji gde mi je poslao fakultet to ne mogu da se setim gde, i u Velikoj Plani gde je osvojio prvu nagradu takozvanu Zlatnu bukliju!
Zadatak za film je bio pronaci osobu koja je danas ziva i ispricati kroz nju pricu ili te licnosti ili neku svoju pricu. Ja sam napravio film o Dejanu Koturovicu.

Sad sam pretvorio temu u svoju samopromociju a nije mi to bio cilj. Ali ajde sad kad sam vec zapoceo ovu temu. Dobrodosli su vasi komentari i kritike (osim za engleski titl, znam da je los)


Edited by - going going on 28/10/2024 01:05:44
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1601 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 28/10/2024 : 10:01:49  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Goinze, fantasticno, bas super da si se ti nama razotkrio! Neobicno mi je drago, ne znam zasto, mozda zato kad god se javis, bude kvalitetna filmska diskusija. Bravo.

Evo imam i ja par primjera. Pricao jednom kolega koji predaje knjizevnost na Filozofskom vec dugi niz godina da se bas u zadnje vrijeme vidi trend da studenti koji studiraju knjizevnost nisu zainteresirani za citanje. Uopce. Kaze, prije ih je bilo tu i tamo koji, no danas je vecina totalno nezainteresirana. Pogledaju film ili dijele skripte, sazetke traze na netu, samo da se prodje. Dakle, to su buduci profesori hrvatskog jezika i knjizevnosti.

Primjer drugi. Mislim da ste skuzili da zivim vani vec dosta dugo. Ima tu jedan redatelj, onako, nit smrdi nit mirise ja bih reko. Snimio tri-cetri popularne komedije i nakon toga jednu dramu za koju je dobio niz nagrada te godine i nadavao se intervjua. I u tom jednom intervjuu pita ga novinarka koji su mu omiljeni redatelji. Kaze on, nemam omiljenih, omiljeni su mi koje trenutno gledam. A sto trenutno gledate? Pa Kubricka, tek sam nedavno za njega prvi put cuo, kolega mi ga je preporucio
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37883 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/10/2024 : 10:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A dobro, ovaj barem slusa preporuke i pokusa pogledati nesto "novo", sto jos nije vidio, pa da bio to i Kubrick.

No, izgleda da nam je sada jedna izgubljena generacija pred vratima. Zanimljivo da mi i klinac (15) to nekako kaze, pogotovo kad cuje neku stariju muziku ili pogleda neki dobar stari film, no onda ponovno na "muziku" sa TikToka.
Ne znam, ima jos par godina fore ali mislim ako ne zelis nesto istraziti sa barem 15 godina, kada ces onda?



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37883 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/10/2024 : 10:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Mother! (2017)
https://www.imdb.com/title/tt5109784/

Heh, doslo vrijeme da i ja pogledam ovaj "bisercic", kad je vec bio na televiziji.

Ono, ili ti se Aronofsky svidja ili ne, a ja imam nekako plus minus odnos s njim. Redateljsko zna svoj posao, svakako je ortodoksan, no ima i nesto odbojno u njegovim filmovima gdje nemam vise namjeru ih gledati (neke nikada, neke mozda za par decenija... mozda). Slicno je i sa Mother! Cineasticno je to super film, ali sto se "price" tice, tu je na vas. Koliko vas uopste zanima simbolika i jeste li zmozni gledati film koji nije "realan" (ili sta god vec). Posto je u vezi simbolike filma bilo napisano vec svasta, mogu ostaviti par linkova za one kojima se samima ne trazi, a mozda ih zanima sta drugi vide u filmu.

Mene recimo puno vise privlaci poetika i osjecaji koje producira (to jest, je) Tarkovski u svojim filmovima nego ovi morbidni, psihoticni, strasljivi sa osjecajem raspada svega (pre svega razuma) Aronofskog.

Tako da se filmu vjerujem necu vise vracati, ali nije toliko odbojan i tezak za gledanje kao Requiem for a Dream, koji jeste odlican ali nikada vise, hvala! Vidim da od njegovih "novijih" jos nisam pogledao Noe (niti hocu jer me ne zanima, ni sama tematika, pa ni u stripu) i The Whale, kojeg sigurno hocu.

https://collider.com/mother-movie-explained/

https://nofilmschool.com/mother-movie-explained

https://www.vanityfair.com/hollywood/2017/09/mother-movie-meaning-explained

No, iz njih mi je bilo zanimljivo procitati o "djecjoj" knjigi The Giving Tree autora Shela Silversteina iz 1964, koja je izmedju ostalog posluzila kao inspiracija za film.

A i netko je na IMDB odlicno sazeo danasnju filmsku publiku (i neki drugi su sami primetiti da ljudi odlaze iz sale pre kraj filma) koja je po meni stvarno debilna i odlican sazetak vremena u kojim zivimo: "It really shocks me that Paramount would try to push MOTHER! onto the masses. For starters, the majority of moviegoers today do not want to think and they certainly don't want to see a movie where everything isn't explained. In fact, most people need everything explained in the trailer before they'll even go see a movie."



Heh, malo pogledah debatu oko filma unazad tu na forumu i vidjeh jednu usporedbu za The Shape of Water. Moram i ja reci, da mislim da ce Mother! nasisati The Shape of Water, film za koji se skoro nicega vise ne sjecam, nije me nesto pretjerano impresionirao osim sto je mozda... lijep. Vidim da me ni tada (2018) nije nesto ... "Aha, pogledah i ja The Shape of Water i nekako mi je nije toooliko dobar da bi ga pocastio oskarom. Ipak su mi bili drazi Plakati. Pa i Wind river."



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7796 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 28/10/2024 : 11:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Blow Out
(Pucanj nije brisan)

1981



Snimatelj filmskog zvuka slučajno snimi dokaz, koji ukazuju da je saobraćajna nesreća zapravo bila ubistvo i samim tim, nađe se u opasnosti.

Istog koncepta kao (još čuveniji) Blow-Up (1966) Michelangela Antonionija, De Palmin Pucanj nije brisan je ipak drugačiji film, iako je posveta pomenutom. Sličnost je što u Antonionijevom filmu glavni junak istražuje ubistvo analizom fotografija, a u DePalminom audio snimka, slučajno napravljenih. Postoje i druge očigledne inspiracije (The Conversation, slešeri), pa ipak Blow Out nije previše neoriginalan.

Blow Out će običnim gledaocima delovati kao "običan" film, ali će uglavnom biti (i bili su) zadovoljni. Filmofili će primećivati da mnogi elementi funkcionišu prilično bolje od standardnih trilera (političkih), samim tim i celina. Priča, likovi i dijalozi dovode gledaoce do uživljavanja, kao da učestvuju u misteriji koja se odmotava. Više nego zaslužna je režija Briana De Palme, perfekcionistički, nadahnuto i sa osećajem isplanirana, pa i inovativna za svoje vreme. John Travolta u glavnoj ulozi je izuzetno ubedljiv, dobra je i Nancy Allen (RoboCop), a sjajan je i mladi John Lithgow. Fotografija, muzika, završnica filma - sve je na visokom nivou.

Tako da je Blow Out u gornjem domu žanrovskog filma - trilera, onom Hičkokovskom.

8/ 10

(Polu-spojler: Možda je DePalma mogao da se opredeli i za srećniji kraj, ali je odjek 70-ih i Chinatowna bio još uvek prejak.)

Edited by - alexts on 28/10/2024 11:19:28
Go to Top of Page

Zula
Senior Member

1019 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 28/10/2024 : 11:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Dobar film, dobar kraj, uglavnom volim filmove De Palme.
Go to Top of Page
Page: of 553  Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1 seconds. Snitz Forums 2000