Dok je Politika imala svoju prodavnicu u prizemlju zgrade (tamo gde je sad valjda neka apoteka) - mogla se pazariti periodika par brojeva unazad. Jasno, to verovatno vec decenijama ne postoji :)
Ovaj Korsar je oneshot. Moglo bi biti zanimljivo. Neka gusarska tematika izgleda. Uzecu sutra Zabavnik od petka, jos uvek ga nisam uzeo. 51 stranica stripa? Taman ce to Zabavnik da razvuce na 5 delova.
U broju 3814 još jedan strip iz serijala Jedan čovek, jedna avantura. Ovaj put radi se o Čoveku sa Kube, ili Kuba 1898. kako je naslov u Zabavniku, a i španskom izdanju koje su koristili za prevod.
U broju 3814 još jedan strip iz serijala Jedan čovek, jedna avantura. Ovaj put radi se o Čoveku sa Kube, ili Kuba 1898. kako je naslov u Zabavniku, a i španskom izdanju koje su koristili za prevod.
Inače ovaj strip crta isti onaj Fernando Fernandez koji je maestralno adaptirao i oslikao Drakulu. Taj strip je izdao Stalker u svojoj ediciji Zona. Izvandredan crtež i strip. Siguran sam da je i ovaj Čovek s Kube dobar, baš ću da nabavim sve Zabavnike s tim stripom, tako sam i Kosara kompletirao.
Ne znam zašto PZ ne krene s integralima ili pojedinačnim albumima za knjižare s pričama iz Jedan Čovek Jedan Avantura kad već drže prava na to, mnoga velika imena stripa su radili na toj ediciji i siguran sam da postoji zainteresovanost publike.
U sklopu Politikinog Zabavnika u 4 nastavka po prvi put na ovim prostorima i po prvi put na srpskom jeziku citalastvo je imalo priliku da se sretne sa jos jednim biserom iz serijala Jedan čovek, jedna avantura a to je Fernandezov Covek sa Kube.
Izuzetno zanimljiv istorijski kontekst ove Avanture. Kubanska istorija pred kraj 19.veka i pocetak 20.veka, pad Spanije kao kolonijalne sile i uspon SAD kao imperijalisticke sile i njeni prvi potezi i koraci ka svetskom imperijalizmu su skromno ali brutalno poceli na Filipinima i na ostrvu Kuba. Prvi put sam saznao za sve te istorijske cinjenice gledajuci jednu epizodu dokumentarnog serijala cuvenog americkog reditelja Olivera Stouna Tajna istorija Sjedinjenih Drzava (mada je mozda bolji prevod Neispricana istorija, posto u originalu naslov serije glasi The Untold History of the United States) i to bas u ovoj epizodi koja je dostupna besplatno na jutjubu: https://www.youtube.com/watch?v=cyZf5nQWqJY
Americka intervencija na Kubi je kao povod odabrala unistenje ratne krstarice Mejn koja je eksplodirala pod nerazjasnjenim okolnostima a najverovatnije zbog nesrece u potpalublju gde je eksplodirao jedan bojler ili pec (da li slucajno ili namerno, sabotazom samih amerikanca ili spanaca ili kubanskih revolucionara ili pukom slucajnoscu, nejasno je) medjutim americki mediji predvodjeni ozloglasenim Vilijamom Herstom (koji je donekle i posluzio kao inspiricija za film Gradjanin Kejn Orsona Velsa) su upalili ratnohuskacku masineriju na maksimum i proglasili to napadom Spanaca, da je to ispaljeni torpedo Spanaca itd. i Oliver Stoun tu sjajno povlaci paralelu sa nekim drugim kasnijim americkim ,,povodima`` a ustvari izgovorima za rat poput Incidenta u zalivu Tolkin za Vijetnamski rat ili 9/11 za magloviti Rat protiv terora. Amerikanci su usli i ubedljivo porazili i proterali Spanske tlacitelje ali nisu doneli sustinsku slobodu i boljitak stanovnicima Kube, u drzavi koja je ionako bila ekonomski razorena a narod iscrpljen od nemastine, ratovanja i gnusnih zlocina sa obe strane.
U tako slozenoj geopolitickoj situaciji zaticemo glavnog junaka ove Avanture, a to je italijanski lekar Serdjo Maseti, koji je ucestvovao u Garibaldijevom oslobodjenju i ujedinjenju Italije i nakon toga pobegao za Kubu gde zivi i radi i pomaze svima kojima je medicinska nega potrebna zadrzavajuci zvanicno neutralni stav ali intimno naklonjen Kubanskim pobunjenicima. Usput se provlaci i ljubavni podzaplet izmedju doktora Masetija i mlade devojke revolucionarke.
Strip se bori izmedju pripovedanja istorijskih cinjenica koje traju nekoliko godina uz promenu raznih vodja i s jedne i s druge strane, usput prateci zivot doktora Musetija koji se nada kraju rata i ponovnom sastanku sa svojom ljubljenom. Zato je strip preopterecen dogadjanjima sto istorijskim sto avanturistickim i pomalo je zamoran u tom smenjivanju situacija iako je sama ideja jako interesantna i poenta koja se prenosi vazna - o uzaludnosti rata pogotovo gradjanskog, o uzaludnosti pomoci strane sile bilo kojoj strani, o propalim idealima i htenjima obicnog coveka. Nedostaje vise stranica Fernandezu ili da se fokusirao na uzi kontekst ili kraci vremenski istorijski period.
Dok scenaristicki zbog preglomaznosti istorijsko socioloskog i ekonomskog konteksta dogadjanja strip štuca, zato vizuelno u potpunosti funkcionise. Fernandezov crtez je neverovatan i neponovljiv, ostavlja bez daha upotrebom kolora, montazom kadrova i emotivnim nabojem sekvenci secanja, prve ljubavne noci i konacnog ponovnog susreta.
Spanskog odnosno katalonskog strip umetnika Fernanda Fernandeza sam tek nedavno otkrio i upoznao pomocu Stalkerovog izdanja Drakule (koje je stripsko remek delo) i evo sada tek drugi put imam priliku da uzivam u njegovom crtezu i pripovedanju. Sjajan autor i nadam se da cu se jos susretati s njegovim delom.
8/10 ili po ocenjivanju sa sajta: Prica: 9, Scenario: 6, Crtez: 10, Naslovna strana: 8; ukupno: 83%
Super.. hvala. Bilo mi drago slovensko izdanje..ali kako toga nema zadovoljavam se i ovim cirilicnim..neka nam pozivi Zabavnik jos 100 godina..
Pa jel ti ide citanje puno sporije nego na latinici? Zvuci realno da sa malo vezbe ide brze. Ja poprilicno retko citam na cirilici pa i ne znam kako je stanje kod mene.
Malo mi zao sto sam propustio nabavku Coveka sa Kube ali "ne moze se na sve strane" ili mozda moze? :) da nemaju slucajno PZ nacin za nabavku barem koliko toliko friskih brojeva?