forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - site
 Prijedlozi, komentari, kritike
 Pitanje u vezi recenzija (ocjenjivanje)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 03/06/2007 : 20:53:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Kod recenzija stripova, daju se četiri ocjene 1-10:
Naslovnice - kako su mi se svidjele naslovnice, sve jasno.
Crtež - koliko dajem za crtež, opet jasno.
Ono što me zbunjuje su kategorije scenario i priča. Ne razumijem razliku između te dvije kategorije. Bez ikakvog zezanja, volio bih da mi netko objasni (kao da imam 6 godina)...


Mjenjam stripove, nudim druge stripove, knjige i sl.

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 03/06/2007 : 21:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
Kada ocjenjuješ priču zapravo ocjenjuješ originalnost i samu ideju (koncept). Ja dajem visoku ocjenu za one epizode (priče) koje me iznenađuju inovativnošću i koje me tjeraju da čitam do kraja. Npr. ja sam dao Tex "Carsonovoj prošlosti" desetku za priču jer tako nešto originalno nisam nikada do tada pročitao. Danas je teško nači originalne priče jer su ideje većinom iscrpljene. Samo pravi majstori poput Bosellia su sposobni za nešto tako (čak i on mora čitati knjige i surfati internetom u potrazi za skrivenim idejama; on ih često kombinira).
Ocjena za scenarij nije pak jedan globalni pogled na strip (epizodu), već je ona izraz snalaženja i umijeća scenariste (tekstopisca) da prije navedenu ideju realizira što uspješnije (snalaženje u prostoru).
To umijeće se iskazuje vještim formiranjem fabule odnosno sistematskim nizanjem korisnih i smislenih scena. Npr. ja ću dati slabu ocjenu za scenarij ukoliko vidim da je radnja razvučena, a s time i dosadna (premda priča u globalu mrže biti odlična). Drugo, potrebna je i vještina u stvaranju dijaloga; rečenice moraju biti originalne i interesantne, a u isto vrijeme ne bi smjelo biti ispraznog nizanja bespotrebnih i zamarajučih dijaloga (pa i vinjeta). Boselli je i tu majstor. On je jedini u stanju napisati epizodu na strip i pol, a da ta epizoda postane evergreen. Čovijek jednostavno razumno iskorištava zadani prostor bez glupog nizanja vinjeta sa -ah, -argh, -bang, bang, (!)...
Zna se dogoditi da je priča odlična, pa čak i scenarij, ali opet nakon čitanja ostavi loš dojam. Razlog tome može biti loš i katastrofalan crtež. Npr. Tex "Wild West Show" je dobar strip, ali Letteri nikad nije bio gori. Da je to crtao, recimo, Civitelli, on bi svojim finim crtežima New Orleansa bolje dočarao atmosferu tog grada.


Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 03/06/2007 : 22:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
Kako je inferno lukavo iskoristio svoje pravo na objašnjenje samo da bi ovako bezobrazno veličao Bosellia!

still amazes...
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 03/06/2007 : 22:13:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

Kako je inferno lukavo iskoristio svoje pravo na objašnjenje samo da bi ovako bezobrazno veličao Bosellia!

still amazes...


Moram priznat da u Boselliu vidim Boga. Jedino zbog njega još čitam stripove. On me nikada nije razočara za razliku od nekih.
Go to Top of Page

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 03/06/2007 : 23:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message  Reply with Quote
Ha, donedavno sam i ja u njemu viđao Boga, ali kad sam pročitao ove "nove" epizode MV-a itekako je dovedeno u pitanje Bosellijevo umijeće. Manfredijev pristup epizodi je novi i dosad neviđen ali fantastičan! Ako si u prilici pročitaj malo ove nove Magične vjetrove u LIB izdanju... Znat ćeš o čemu pričam!

If I could be you I will take the world and hold it in my hand
If I could be you I will bring the sunshine after rainy day
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 04/06/2007 : 17:39:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Hvala Pakleni, stvarno si odlično objasnio. Sada mi je kristalno jasno... Bacam se odmah na ocjenjivanje (ali sada s razumijevanjem).

Mjenjam stripove, nudim druge stripove, knjige i sl.

Edited by - Obi-wan on 04/06/2007 17:40:03
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 04/06/2007 : 17:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Hvala Pakleni, stvarno si odlično objasnio. Sada mi je kristalno jasno... Bacam se odmah na ocjenjivanje (ali sada s razumijevanjem).

Mjenjam stripove, nudim druge stripove, knjige i sl.


He, he! Drago mi je da ti recenziranje više nije kristalno mutno.
Go to Top of Page

senad7
Senior Member



Sweden
1713 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 06/06/2007 : 11:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send senad7 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Inferno

Kada ocjenjuješ priču zapravo ocjenjuješ originalnost i samu ideju (koncept). Ja dajem visoku ocjenu za one epizode (priče) koje me iznenađuju inovativnošću i koje me tjeraju da čitam do kraja. Npr. ja sam dao Tex "Carsonovoj prošlosti" desetku za priču jer tako nešto originalno nisam nikada do tada pročitao. Danas je teško nači originalne priče jer su ideje većinom iscrpljene. Samo pravi majstori poput Bosellia su sposobni za nešto tako (čak i on mora čitati knjige i surfati internetom u potrazi za skrivenim idejama; on ih često kombinira).
Ocjena za scenarij nije pak jedan globalni pogled na strip (epizodu), već je ona izraz snalaženja i umijeća scenariste (tekstopisca) da prije navedenu ideju realizira što uspješnije (snalaženje u prostoru).
To umijeće se iskazuje vještim formiranjem fabule odnosno sistematskim nizanjem korisnih i smislenih scena. Npr. ja ću dati slabu ocjenu za scenarij ukoliko vidim da je radnja razvučena, a s time i dosadna (premda priča u globalu mrže biti odlična). Drugo, potrebna je i vještina u stvaranju dijaloga; rečenice moraju biti originalne i interesantne, a u isto vrijeme ne bi smjelo biti ispraznog nizanja bespotrebnih i zamarajučih dijaloga (pa i vinjeta). Boselli je i tu majstor. On je jedini u stanju napisati epizodu na strip i pol, a da ta epizoda postane evergreen. Čovijek jednostavno razumno iskorištava zadani prostor bez glupog nizanja vinjeta sa -ah, -argh, -bang, bang, (!)...
Zna se dogoditi da je priča odlična, pa čak i scenarij, ali opet nakon čitanja ostavi loš dojam. Razlog tome može biti loš i katastrofalan crtež. Npr. Tex "Wild West Show" je dobar strip, ali Letteri nikad nije bio gori. Da je to crtao, recimo, Civitelli, on bi svojim finim crtežima New Orleansa bolje dočarao atmosferu tog grada.





Nisam mogao da sjedim mirnih prstiju ,a da nekazem za ovakvo iscrpno i jednostavno objasnjenje:-SVAKA CAST!!!
Za ovo imas jedan Svedski Tex Willer (mozda Boselli)

"Pupoljak"
$€N@D
Go to Top of Page

Digging Bill
Junior Member



Croatia
418 Posts

Member since 29/06/2004

Posted - 17/06/2007 : 02:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Digging Bill's Homepage  Send Digging Bill a Private Message  Reply with Quote
mene zanima nešto u vezi ocjenjivanja, i to upravo ovo :):
Ocjena: (10,9,10,9) 96%
Ocjena: (9,9,10,10) 94%
zanima me zašto je različit postotak u ova dva primjera, pošto su u oba dve devetke i dve desetke, jesu li neki elementi važniji od drugih, ili ima veze s načinom na koji program računa taj postotak?
Logično bi bilo da je u oba slučaja ocjena 95% (38/40)
Go to Top of Page

Vega
stripovi.com suradnik



Croatia
1134 Posts

Member since 11/06/2004

Posted - 17/06/2007 : 11:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Vega a Private Message  Reply with Quote
Pa priča je logično važnija od naslovnice ili crteža.

I know that I was born and I know that I'll die.
The in between is mine. I am mine.
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 17/06/2007 : 13:10:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
Meni je crtež jako bitan, jer je on ono što razlikuje strip od knjige. Kad mi crtež ne bi bio važan onda bi čita samo knjige.
Go to Top of Page

senad7
Senior Member



Sweden
1713 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 17/06/2007 : 14:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send senad7 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Digging Bill

mene zanima nešto u vezi ocjenjivanja, i to upravo ovo :):
Ocjena: (10,9,10,9) 96%
Ocjena: (9,9,10,10) 94%
zanima me zašto je različit postotak u ova dva primjera, pošto su u oba dve devetke i dve desetke, jesu li neki elementi važniji od drugih, ili ima veze s načinom na koji program računa taj postotak?
Logično bi bilo da je u oba slučaja ocjena 95% (38/40)



Markos je to objasnio jednom na nekom topicu , ali se nesjecam na kojem.Uglavnom ide na ovaj nacin ako se sta nije promjenilo:

Prica: ocijena x 3...30% od recenzije
Scenarij: ocjena x 3...30% od recenzije
Crtez: ocjena x 3...30% od recenzije
Naslovnice: ocjena...10% od recenzije

10,9,10,9----30+27+30+9=96
9,9,10,10----27+27+30+10=94

Lesli Eldridz,Tabasko Pit,Sumiko!
$€N@D
Go to Top of Page

Digging Bill
Junior Member



Croatia
418 Posts

Member since 29/06/2004

Posted - 17/06/2007 : 21:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Digging Bill's Homepage  Send Digging Bill a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by senad7

quote:
Originally posted by Digging Bill

mene zanima nešto u vezi ocjenjivanja, i to upravo ovo :):
Ocjena: (10,9,10,9) 96%
Ocjena: (9,9,10,10) 94%
zanima me zašto je različit postotak u ova dva primjera, pošto su u oba dve devetke i dve desetke, jesu li neki elementi važniji od drugih, ili ima veze s načinom na koji program računa taj postotak?
Logično bi bilo da je u oba slučaja ocjena 95% (38/40)



Markos je to objasnio jednom na nekom topicu , ali se nesjecam na kojem.Uglavnom ide na ovaj nacin ako se sta nije promjenilo:

Prica: ocijena x 3...30% od recenzije
Scenarij: ocjena x 3...30% od recenzije
Crtez: ocjena x 3...30% od recenzije
Naslovnice: ocjena...10% od recenzije

10,9,10,9----30+27+30+9=96
9,9,10,10----27+27+30+10=94

Lesli Eldridz,Tabasko Pit,Sumiko!
$€N@D



a tako, to je ok, slažem se, naslovnica je manje bitna komponenta
hvala na odgovoru :)
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.1 seconds. Snitz Forums 2000