forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 "Nemogući" topic - epizode Martija Misterije
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 11:30:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Veliki sam ljubitelj Martija Misterije.

Potaknut izvrsnom raspravom o najnovijem (redovnom i spec.) izdanju Martija Misterije(raspravom koja ni u jednom trenutku nije skrenula sa teme),tekstovima poput Infernovog, koji tečno i čitko predstavljaju jedan tok misli, a i time da, koliko znam, DSSM još uvijek nema svoje mjesto pod suncem u Bonelli podforumu( postoji "Postrevolucionarni" topic, ali on se ne osvrće na MM u globalu), odlučih otvoriti jedan topic za sve nas ljubitelje dobre misterije. Nikad nisam bio za isključivost, pročitao sam dosta toga iz raznih "škola" i "školica", ali Marti mi je uvijek bio pri vrhu. ujedno, to je valjda jedini strip koji me nije razočarao kako sam odrastao. Volim ga čitati jednako kao i prvog dana. Zapravo volim ga čitati još više.
Kad smo bili klinci ,svatko je imao dva najdraža junaka. Najčešće su to bili Zagor i Blek. Moj "Blek" bio je Marti Misterija.

Šta čekate? Navalite!


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 30/12/2008 12:03:40

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 12:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo nešto oanimiranoj seriji Martyn Mystere

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Mystery_(animated_series)


Diana je "step-sister" Martyju? Svašta

Jel gledao tko?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 12:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo jednog izvrsnog teksta o Martiju(copy/paste)
Autor: Matko Vladanović

Ne sjećam se u potpunosti svog prvog susreta s Martijem Misterijom. Mislim da je to bilo krajem osamdesetih u jednom od posljednjih brojeva izdanih prije ratne pauze. „Osmijeh Mone Lize“ ili nešto slično. Davno prije no što je Dan Brown postao popularan, scenarist Alfredo Castelli je pisao avanture utemeljene na pseudo-povijesnim temama. Marti Misterija imao je sve. Laserski pištolj, zgodnu suradnicu, dobrog i vjernog pomoćnika i obilje misticizma i tajanstvenih lokacija da privuku bilo koje dijete. Problem je bio u količini teksta koja se pojavljivala u svakom broju. Za razliku od standardnih Bonellijevih junaka gdje su dijaloški elementi nerijetko svođeni na živopisno „Umri prokletniče“, Marti Misterija je sadržavao prave enciklopedijske umetke u malom. Ovakav mi je sistem kao djetetu bio zamoran. Kao nešto odraslijem djetetu naučio sam ga voljeti i shvatiti da Marti Misterija ne bi bio ono što jest bez tih umetaka. A što jest dobri stari stric Marti? San svakoga tko je ikada uživao u Indiani Jonesu, više kul od Harrisona Forda, pametan i sposoban, borac protiv zlih organizacija iz sjene koje sprječavaju napredak čovječanstva i povrh svega, izlaz u drugačiji svijet zastrašujuće sličan našemu, svijet prožet danas zaboravljenim romanticizmom, dahom izgubljenih civilizacija i svijet u kojem znanje nije isključiva privilegija racionalnog Zapadnog duha.

Svijet Martija Misterije (čitavo vrijeme koristim ovaj Dnevnikov prijevod jer je to ime uz koje sam odrastao. Koliko god se trudio nikako se nisam mogao priviknuti na strano Martin Mystére) neobično je kompliciran i detaljan. Za snalaženje u njemu potrebno je pozorno išlitavati sve regularne epizode, specijalne brojeve, almanahe, gigante, one-shot izdanja. Silka nastala iz složenih komadića tih razasutih tekstova pokazuje veliku ljubav uloženu u brižljivo dotjerivanje svijeta u nastanku. Upravo je u ovom segmentu publika na ovim prostorima bila zakinuta.

Od osamdesetih godina dvadesetog stoljeća, kada se prvi broj srpskog prijevoda Marti Misterije pojavio na kioscima, lista popratnih izdanja svodila se na izdavanje specijala. Ostala popratna izdanja (a broj istih je neuobičajeno velik) nisu nikada ugledala svjetlo dana na našemu tržištu. Svima onima koji nisu znali talijanski jezik, ovakvo je stanje predstavljalo izvor frustracije.

Nakon što se jedinstveno tržište raspalo, a Dnevnik ugasio svoja izdanja, na scenu je stupila Slobodna Dalmacija te nakon nje Ludens. Revitalizacija Martija Misterije na ovim prostorima bila je tada već podložna i nekim drugim, izvanstripovskim stvarima, no zasigurno joj nije pomoglo preskakanje redovnih brojeva i neredovito izlaženje, kao i potpuna odsutnost popratnih izdanja.

Napokon, ljubitelji dobrog starog strica Martija dobili su adekvatno izdanje. Riječ je o projektu izdavačke kuće Libellus kojim izdavanje Marti Misterije kreće od početka, kako taj junak i zaslužuje. Budući da je riječ o tvrdo ukoričenim, luksuzno opremljenim izdanjima čija se cijena kreće od 65-120 kuna po komadu (prosječno kiosk izdanje kreće se od 16-25) s ograničenom nakladom (500 komada), lako je pretpostaviti kome su ta izdanja namijenjena. Do sada je svjetlo dana ugledao 6 brojeva regluarne serije (valja napomenuti kako je riječ o cjelovitim epizodama), 6 giganata (od kojih su prva dva rasprodana), dva almanaha (godine 1988-1991), 3 superbook knjige (u kojima se univerzum Martijev preklapa sa onim Nathana Nevera), a u ovogodišjem planu je i izdavanje Storia di Altrove (Priča iz Drugdje).

Onako kako stvari sada stoje, budućnost Martija Misterije na ovim prostorima izgleda zaista svijetlo. Čitateljska publika nije više, nažalost, ona mlada. Relativno nepristupačna cijena, ograničena naklada, kao i neki drugi čimbenici (koji su možda i najvažniji) uzrokuju odvajanje mlade čitateljske publie od stripa. Ipak, bilo kako bilo, Marti će Misterija biti još neko vrijeme na našim prostorima i tko zna, možda kakav znatiželjan um nabasa, kao i svi mi prije puno vremena, na njega te se tako rodi još jedan poklonik lika i djela Martija Misterije, a samim time i književnosti, lijepih umjetnosti, arhitekture i humanistike. Možda je riječ samo o utopiji, no čak i kad bi o tome bila riječ, ne valja se prestati nadati.

U međuvremenu, svim starim fanovima koji su se iz ovog ili onog razloga udaljili od Martija Misterije, nakon dugo vemena napokon je dostupno kvalitetno izdanje koje vrijedi uvrstiti u svoju kolekciju.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 12:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
U "besmrtnoj ženi" (LMS 77) zadnji put je, ako se ne varam, upotrebljena Murchadna. To je već bio svojevrstan prijelom po meni, makar je zapravo, kvalitet ostao više manje isti još jedno vrijeme. Vidiš, ja npr. volim i ove nove Martyje. Nisu mi tak dobri kao stari, ali ih volim. Sad baš čitam Satora i vrlo dobar mi je. puno informacija, čita se polako, gušta se.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9589 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 30/12/2008 : 12:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Meni je Martin pored Nathana na vrhu Boneli liste! Prvo od Martina sto sam ikad procitao su prve 3 epizode u izdanju Slobodne Dalmacije, i odmah su me osvojile! Posle su usledile raznorazne price, sto u izdanju Dnevnika, sto Strip-agenta....a na kraju i Libelusa! VC jos isam bio u prilici da kupim, ali necu ih izostaviti sigurno!

To sto me je najvise privuklo je sto se u svakoj epizodi moze naci obilje informacija o razinm stvrima iz domena istorije, umetnosti, religije, arhitekture.... Tacnije, ne moze se bas 100% znati sta je tu tacno, a st ane, ali uvek dobijem zelju da iscitam razne stvari o datoj temi, da se bolje informisem.
Druga tacka, koja je malo kasnije stupila na scenu, jeste ta da je noseca tema u Martinu jedna velika teorija zavere, alternativna (iliti, prava u Boneli univerzumu) istorija, oblasti koje su mi uvek budile interesovanje.

Ono sto ne ide nekome ko voli Martina, a u mojim godinama je, jeste da su izdanja razbacana po kojekakvim edicijama i izdavackim kucama, bez nekog iole logicnog redossleda, a ipak je u Mratinu kontinuitet u neku ruku bitan. (mislim, ako hoces da pratis pricu kako treba, kao moja malenkost) Libellus je uradio jedan sjajan posao uhvativsi se izdavanja Martina kako treba, iako je malo bolno za novcanik, pa tako sa 24 prve price u radnjama, ja jos uvek imam prvih 6!

Svih tih prvih 6 prica su mi strava, a imam i jak dojam, da ce tako da se nastavi, ako ne i ka boljem! Giganti su mi slag na tortu u celoj prici! Svaki koji sam do sada procitao ima izvrsnu pricu, i ono sto najvise cenim je sto se svaki drzi osnovne teme (vecni rat, hekssagoni, kundingasi....). Hocu da kazem, nema neke potpuno zasebne teme kao pojedini specijali, ili price u almanasima.
Gigant 8 mi ipak kao takav strci. Iako moram da kazem da su mi se dopale i prica i crtez, bilo mi je bas trulo kad sam u recenziji video da je time narusen kontinuitet, odnosno, da su pobijene neke cinjenice koje su ranije donesene....

Sve u svemu za Martina - two thumbs up!!!!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 13:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Po meni najkvalitetniji i osobno najbolji junak Bonelli škole... Jedino tog junaka zapravo i očekujem na kioscima.

Mladjo, interesira te ovo, a nikad nisi dao nijedan komentar na recenzijama u kojim se opširno raspravlja o MM fenomenu, tematici, idejama koje se pojavljuju i svemu ostalome. Detaljno je razrađen i opisan velik broj epizoda. Oko 125 priča, odnosno. Dnevnikovi su odrađeno oko 95%.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 13:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote

Mene isto privlače te informacije, tako da nakon čitanja obavezno odem na komp u potragu za njima
Inače, koja Vam je najbolja epizoda? Meni "Sablasni grad". Ta mi je nenadjebiva(iako su u tom razdoblju zapravo sve nenadjebive) I baš taj naslov, zajedno sa naslovnicom, mi jebe kevu. A tek slijedeći broj...Da, da...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 30/12/2008 13:12:41
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 13:15:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay


Mladjo, interesira te ovo, a nikad nisi dao nijedan komentar na recenzijama u kojim se opširno raspravlja o MM fenomenu, tematici



Nja nja nja

Imaš pravo, zajebao sam stvar, priznajem. Budem se sad bacio i na komentare. Nisam još stekao naviku odlaska na njih, al krajnje je vrijeme...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 13:16:26  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Meni GIG 1 "Tajna svetog Nikole" i G2...,a G3 "LJudi u crnom" je nezaobilazan za shvaćanje MiB-ovaca. Rekapitulacija svega mogućega i konačna nadogradnja priče serijala na novu razinu.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 13:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
mladjo, kaj se izvlačiš?!

Koga interesira, ima sve od Mišaka/Šokrea (stotinjak emisija) na dvd-ima. Puuuno MM materijala. Dobro su se sjetili libelusovci staviti ga u almanahe, ipak je on fan MM-a.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 13:22:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
giganti Martija Misterije, po meni predstavljaju najbolji omjer danog novca i onog što se dobije. I to gledajući strip općenito. Ne, ne mislim da pretjerujem.Toliko detalja i misterija na jednom mjestu...Osmica mi je možda najbolja. Ok, frka je sa kontinuitetom, ali mimo toga... Dvojka je isto dobra. Jedinicu, trojku i peticu nikako da pročitam.


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22286 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 30/12/2008 : 14:13:53  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
imao je na pocetku dosta dobrih prica,meni je posebno draga epizoda Noć punog meseca

Edited by - King Warrior on 30/12/2008 14:14:33
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 30/12/2008 : 14:16:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
Martin mi je najomiljeniji bonellijev antijunak. te priče o kojima se radi u tim stripovima su magično zarazne i slasne, a ova biblioteka martina od 1. broja ikad, ostaje mi najvećom željom.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/12/2008 : 14:25:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
hmmmm....
martin nije antijunak!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 14:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Neki tvrde da samo prvih sto vrijedi, nekima uopće ne valja, neki čitaju i dalje... MIslim da je najviše nostalgičara. Zadnjih desetak godina je bilo svakakvih priča, od lošijih pa do odličnih. Npr. pročitao sam staru epizodu nakon puno godina "Povratak magova" iz SD razdoblja i epizoda je stvarno dobro (osim što je henry crta). Specijalci se recimo ljudima uopće ne sviđaju, a meni je npr. dobar taj nonšalantni castellijev "humoristični" stil pripovijedanja (koji istina, zna biti pretjeran i naporan).

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

cibalia
Senior Member



Sierra Leone
1699 Posts

Member since 14/11/2008

Posted - 30/12/2008 : 14:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit cibalia's Homepage  Send cibalia a Private Message  Reply with Quote
Ja volim i rado čitam dobrog starog strica Martija. Al jbg pošto je meni najbolji žanr western Marty je tek na četvrtom mjestu. Krenuo sam čitat ovu biblioteku i došo do Strave u Providenceu. Meni baš suprotnost od Kinga Warriora. Prvo sam čta Dylana sa Zagorom pa sam spozna Martija i Marti mi je posto bolji.

U vlaku sam završio u istom vagonu s profesorom-inzom. Poceo mi je pricati o Zagorovim recenzijama, Zagorovim fanovima i autorima, te o Zagoru opcenito. Nakon 10 minuta sam se bacio pod tracnice...
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 30/12/2008 : 14:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

hmmmm....
martin nije antijunak!



naravno da je! on je buržuj koji ne zna s ljudima, a kamoli sa ženama k tome je osobenjak sa spiskom fobija.....pravi predstavnik 21. stoljeća!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/12/2008 : 14:56:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nika331

quote:
Originally posted by supermark

hmmmm....
martin nije antijunak!



naravno da je! on je buržuj koji ne zna s ljudima, a kamoli sa ženama k tome je osobenjak sa spiskom fobija.....pravi predstavnik 21. stoljeća!



ne zna sa ženama, ali i žene(a) dosta često ne znaju s njim

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

flamboyant soul
stripovi.com suradnik



United Kingdom
1975 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 30/12/2008 : 15:07:03  Show Profile Show Extended Profile  Send flamboyant soul a Private Message  Reply with Quote
Dobar je stric Marti, dobar, ali nekako sve više i više gubim korak sa serijalom... Za kupiti LL-ove stripove treba novca odnosno vremena da se on skupi, SA-ov izlazi svaku prijestupnu godinu (uz to da su se stvarno zaredale loše epizode u zadnje vrijeme), a VČ je muka za nabavku (plaćanje poštarine) i uz to isto ne izlazi svaki mjesec... I onda su ti intervali između čitanja 'novih' brojeva sve duži i duži, pa je čovjek prosiljen čitati stare epizode, što ustvari pogoduje jedino kontraefektu, jer se samo deprimiraš razmišljajući kako su nekad epizode bile dobre...

Dobro i šta mi sada treba da uradimo?
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7784 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 30/12/2008 : 15:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay
Specijalci se recimo ljudima uopće ne sviđaju, a meni je npr. dobar taj nonšalantni castellijev "humoristični" stil pripovijedanja (koji istina, zna biti pretjeran i naporan).


Većina specijala je i meni dobra baš zbog tog humora.
Priče su manje-više prosječne, oko ocjene 7/10...
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 30/12/2008 : 15:47:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
Antijunak je pojam koji se odnosi na onog protagonistu koji se od klasičnih junaka razlikuje prvenstveno po pitanju etike i morala. Dakle to su dva međusbno suprostavljena pojma. Dvije suprotnosti. Npr. tipičan primjer je Conan koji se skiće, kurva, pije, ubija bez pardona... Ima sve moguće poroke.
MM ima problema s odnosom prema drugim ljudima, ali to je u potpunosti unutar zacrtanih okvira i postavki tipičnih za klasičnog junaka. To su tek obične osobitosti koje ima svaki strip junak i serijal. Pa i Zagor je antisocijalan i ne zna sa ženama. [Spomeno sam Zagora tek toliko da ni ovaj topic ne prođe bez njega]. A MM je uhvatio najbolju strip ribu, tako da ;))...
Teško mi je sad reći, ali Bonelli još nema pravih antijunaka. Možda se tek u novije vrijeme nešto pokušava u vezi toga... Recimo NN, ali to se odnosi samo na njegovu običnost i nedostatak izvandrednih sposobnosti i moći. On nije junak i heroj, ali nije ni njihova čista suprotnost.
Magični Vjetar je najbliži tome, mada se i dalje čvrsto drži klasičnih načela, vjerojatno jer ga ograničavaju tradicionalni principi izdavačke kuće SBE. Ali pored toga, kod njega se vide sitni tragovi utilitarizma i kategoričkih imperativa, što će reći da ne mari uvijek za apsolutne vrijednosti (npr. život), da se zna prepustiti nagonu i nepromišljeno djelovati onako kako mu ono sugerira (ljudski, pomalo sebično, koristojubivo, osvetoljubivo), i to često kako bi zadovoljio neke svoje "niske" potrebe, tako svojstvene svakom čovjeku. Npr. puca šerifu Colemanu u leđa. Pošto autori obuzdavaju i doziraju ove Nedove karakteristike, ja ga ne bi oslovljavao antijunakom, već samo tipičnim junakom 21. stoljeća koji samo prati trend koji se malo pomalo pretvara u mainstream (u stripu, filmu, književnosti...). Dakle, MV je negdje na razmeđi.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 30/12/2008 : 16:16:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Evo nešto oanimiranoj seriji Martyn Mystere

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Mystery_(animated_series)


Diana je "step-sister" Martyju? Svašta

Jel gledao tko?




...skandalozno.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 16:21:26  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nika331

quote:
Originally posted by supermark

hmmmm....
martin nije antijunak!



naravno da je! on je buržuj koji ne zna s ljudima, a kamoli sa ženama k tome je osobenjak sa spiskom fobija.....pravi predstavnik 21. stoljeća!



Ja bi rekao da ipak ima najviše osobina junaka, pozitivac u duši, no osobenjak i "nerd". Za neke je to negativno ili osobina antijunaka, a za mene samo način života. Danas su onda svi junaci antijunaci, jer su svi redom potpuno drugačiji od šarmantnih vitezova i gentlemena kakve smo mogli sretati, gledati i čitati pred nekih pedesetak godina.

On uopće nije pravi predstavnik 21. stoljeća. Ljudi 21. stoljeća su prosječna, zaglupljena masa koja godinama nije pročitala knjigu, a kamoli gledala na svijet kao Martin.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/12/2008 : 16:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by mladjo

Evo nešto oanimiranoj seriji Martyn Mystere
Diana je "step-sister" Martyju? Svašta


Castelli se iznenadio kad je čuo u Makarskoj da postoji crtana serija o njegovom Mystereu... Kad niti sam autor lika nema pojma o toj seriji, onda možeš misliti kakva je. A Castelli skuplja svašta.


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 30/12/2008 16:24:16
Go to Top of Page

cibalia
Senior Member



Sierra Leone
1699 Posts

Member since 14/11/2008

Posted - 30/12/2008 : 16:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit cibalia's Homepage  Send cibalia a Private Message  Reply with Quote
Marty u tom crtanom ko da ima 20, a u nas uskoro 60.

U vlaku sam završio u istom vagonu s profesorom-inzom. Poceo mi je pricati o Zagorovim recenzijama, Zagorovim fanovima i autorima, te o Zagoru opcenito. Nakon 10 minuta sam se bacio pod tracnice...
Go to Top of Page

Bruce Wayne
Senior Member



Serbia
1060 Posts

Member since 03/09/2008

Posted - 30/12/2008 : 16:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Bruce Wayne a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Inferno

Antijunak je pojam koji se odnosi na onog protagonistu koji se od klasičnih junaka razlikuje prvenstveno po pitanju etike i morala. Dakle to su dva međusbno suprostavljena pojma. Dvije suprotnosti. Npr. tipičan primjer je Conan koji se skiće, kurva, pije, ubija bez pardona... Ima sve moguće poroke.
MM ima problema s odnosom prema drugim ljudima, ali to je u potpunosti unutar zacrtanih okvira i postavki tipičnih za klasičnog junaka. To su tek obične osobitosti koje ima svaki strip junak i serijal. Pa i Zagor je antisocijalan i ne zna sa ženama. [Spomeno sam Zagora tek toliko da ni ovaj topic ne prođe bez njega]. A MM je uhvatio najbolju strip ribu, tako da ;))...
Teško mi je sad reći, ali Bonelli još nema pravih antijunaka. Možda se tek u novije vrijeme nešto pokušava u vezi toga... Recimo NN, ali to se odnosi samo na njegovu običnost i nedostatak izvandrednih sposobnosti i moći. On nije junak i heroj, ali nije ni njihova čista suprotnost.
Magični Vjetar je najbliži tome, mada se i dalje čvrsto drži klasičnih načela, vjerojatno jer ga ograničavaju tradicionalni principi izdavačke kuće SBE. Ali pored toga, kod njega se vide sitni tragovi utilitarizma i kategoričkih imperativa, što će reći da ne mari uvijek za apsolutne vrijednosti (npr. život), da se zna prepustiti nagonu i nepromišljeno djelovati onako kako mu ono sugerira (ljudski, pomalo sebično, koristojubivo, osvetoljubivo), i to često kako bi zadovoljio neke svoje "niske" potrebe, tako svojstvene svakom čovjeku. Npr. puca šerifu Colemanu u leđa. Pošto autori obuzdavaju i doziraju ove Nedove karakteristike, ja ga ne bi oslovljavao antijunakom, već samo tipičnim junakom 21. stoljeća koji samo prati trend koji se malo pomalo pretvara u mainstream (u stripu, filmu, književnosti...). Dakle, MV je negdje na razmeđi.


Mali off na temu antiheroja,MM apsolutno nije antiheroj i to je savrseno jasno,ali se ne bih slozio da Bonelli nema antiheroja,mislim da je Mr.No antiheroj u najklasicnijem smislu.Pije,bije se po kafanama,povali sve sto mu se svidi(sve sto moze) i to bez obaveza,ima proslost vezanu za rat a u stripovima je to uvek uvod da vuce kakvu mracnu pricu iz rata koja ga izjeda...ali je zato uvek spreman da se baci pod rafal kad je neko dete u opasnosti ili da se umesa u tucu koja ga se apsolutno ne tice,samo jer neko maltretira makumba vraca u africi!! Nije li to antiheroj po default u??

Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine.

Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000