forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR - KONACNA TEORIJA!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/09/2004 : 19:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ROÐENJE TRAGEDIJE
(iz duha klasicne glazbe i zvuka darkvudskih bubnjeva)

Covjek je sjedio u iscrtanom krugu vidno nemiran. Da li mu se glava tresla zajedno sa tijelom ili svaki dio odvojeno, teško je reci. Volumen moždane krvi kao da mu je vršio koncentrirani pritisak unutar ceone šupljine, dok su mu facijalni mišici lica titrali poput napetog gluteusa. Covjek je nožem mahnito, ali istovremeno, kirurški precizno, obradivao nešto. To nije bila neživa tvar, iako se doimala jadno, sva sasušena sa nakaradnim dlacicama. Sumanuti je cudnu biljku isjekao na kriške i sad je strugao prstenove. Bilo je mnogo prstenova, više od deset, a ovaj je svakog posebno cistio. Cesto se vracao na prethodno ocišceno mjesto. Bio je to zajeban posao, a i covjek koji ga je radio, bio je zajeban. Buncao je, ili možda lucidno pricao:

-Meskalni kaktus... hahaha, meskalni, jebote! Covjece, trimetoksifeniletil-amin, ahahaha!

I odmah zatim:

-Grijesi otaca na dušu sinova! Grijesi otaca na dušu sinova!
-Gorka žuc, zvijezda pelin! Jebote, gorki grijeh – meskalna kletva! –

Radeci na posljednjem prstenu, covjek je ušutio, a potom je bio gotov. Odbacio je nož izvan kruga, pomno pregledao sve obradene komadice i vještinom znalca odabrao tri željena komada. Pogled u pravcu sjevera, popratio je sa par dubokih uzdaha te hiperventilacijom doveo samog sebe u prividni smiraj. Onda je laganim, gotovo bestežinskim pokretom ruke, ubacio jedan za drugim tri komadica, da bi ih stao žvakati. Žvakati i gutati. Pa samo gutati. I onda više ništa nije cinio. Osim što je sjedio.

Stvar je pocela pržiti utrobu. Pržiona. Covjek je povratio uz neljudsku riku. Vidio je zvijezde i vidio je debla. Tisuce užarenih iglica, palile su mu nutrinu. Bio je svjestan boli, ali bol mu nije godila. Rigao je kao šugav pas, pracen zvukom koji je lomio krošnje. Bljuvotina je bila modro-zelena. Tada je klonuo, kao popišana ptica, i naprosto srušio torzo u bljuvotinu.

Nestvarna tišina. Milioni bliještecih tockica zabili su mu se u oci. Boje su prštale, zelena i žuta, crvena, ljubicasta. Jarke, jarke, jace od svega videnog. Spektri su se prelijevali u suludoj fantasmagoriji, opisujuci obzor izgubljenog raja. 100 miliona MegaGaussa, 200, 300. Skala je prsla, crveno-zelene zrake probile su mu ocne duplje i usjekle se u stražnje režnjeve. Neokorteks je bubrio i cinilo se da ga tjeme ne može zadržati, štoviše, obuhvacao je i tjeme i padao po ramenima. Još samo malo... malo... i... krešendo!!!... fortisimo!!! A tada je zagrmio glas:

-GRIJESI OTACA – NASLJEÐE SINOVA!!! –

I odjednom je sve vidio kristalno jasno. Kao da je gledao prozirnu nutrinu, prodirao je u samu bit. Supstrakt težnji. Ishodište.

-Otac... otac je bio u pravu. Znao je . Sve je uradio pravo. Cak je i Shyer znala: «Ti si bijelac i sin bijelaca!» Da!!!. Sada znam. Otac je to oduvijek znao. Bio je svjestan. Rasno osviješten. RASA!!!! Da! Biti svjestan rase. To je to. To je sve. Sve je u krvi... istinska snaga... mi smo robovi... mi smo gospodari... krvlju savršenih ljudi teku grimizne rijeke. Ja nadzirem grimizne rijeke! Moje boje su bijele! Moje boje... moje boje... teku vruce kroz moje vene... grimizne rijeke... meke... tako meke... vruce kao svježa krv... moje bijele boje... u mojim venama... tvore brutalnu plemenitost... izvan dosega shvacanja... prenose me u tamu... moje boje ce jasno oslikati tamu... upaliti luc... procistiti tminu... procistiti smrt... cistoca... cistoca rase... procišcenje!!!

-Svijetu je potreban heroj! Iz rase superljudi. Ja cu prihvatiti taj poziv! Sve ovlasti i sve posljedice! Bezuvjetni autoritet! Snaga je u jednom... samo najjaci prihvaca. Ko nije spreman ici željeznom voljom, nije dostojan... ko nije spreman nositi odgovornost, nije dostojan. Sila je pravo! Sve promjene nabolje namecu se silom. Zbog tromosti mase. Kljuc za pokretanje mase zove se snaga. I volja. Objektivnost je slabost. Svi objektivni, klonite mi se s puta… mlitavi, fantasti, pozeri, kukavni, degenerici, lažni mirotvorci, umjereni, atrofirani intelektualci, sludeni proroci, narodni demagozi, negativni teoreticari, kriticari, samoprozvani spasioci, robovi... pognite glavu pred nadcovjekom... prije nego ste bili, JA JESAM!!! Nosim kljuc sedam pecata i sedam trublji.

-Odabrat cu podrucje, primjer buducim generacijama. Ostavština za potomstvo! Podrucje svih rasa, ali jedna iznad! Bijelo je gore, a crveno dole! Ali, i ono gore daje potpuni razvoj tek uprezanjem onog dole. Viši iskorištava sve potencijale korištenjem niže pomocne snage. Jedini mu je zadatak održati cistocu rase. Cistocu krvi. Zato je najstrašnija od svih nemani, križanje viših i nižih. To dovodi do opadanja više rasne razine, a naposljetku i do totalnog kolapsa i bezuvjetnog propadanja. Protiv svih bastarda, polutana i mješanaca! Cuje se borbeni poklic!

-I najviša ideja uspijeva tek širenjem kroz niže i najniže duše. Zato zapocinjem svoj pad. Kako bih ih obasjao svojom silinom, moram zaci. Svjestan silazak u dubinu. Uzimam novo ime. I jedini moguci simbol. Šuma ima tisucu lica. Ali samo jedan duh – onaj sa sjekirom!

...

Ptice su veselo cvrkutale. Covjek je polako otvorio oci. Osmjehnuo se. Zaspao je kao obican covjek, a probudio se sa voljom nadcovjeka. Ustao je i pošao do obližnje rijeke. U bistroj vodi zrcalio se njegov lik. Skinuo je iznošeno trapersko odijelo i ogledao se u vodi potpuno gol.
«Samo gospodar ciste krvi može se ovako gledati gol u zrcalu» pomislio je.
A onda je, kao što ce to cesto raditi ubuduce, glasno izgovorio:

-Meni govoriš? Da li to meni govoriš??!!
-Samo sam ja ovdje, ne vidim nikog drugog!
-Jebote, što misliš, komu drugomu govoriš???
-Ja stojim! Ti si na potezu!!! –

Tako je pocelo, vrijeme koje ce kasnije biti poznato pod imenom – NULTA GODINA DARKWOODA.


EPILOG
Munchen, sjedište NSDAP-a, 1924.

Fuhrer je ušao u tajnu, blindiranu prostoriju. Sancta sanctorum, za cije su postojanje znali samo malobrojni odabrani. Prišao je teškom celicnom kovcegu i otvorio poklopac. Oci su mu zasjale lucidnom svjetlošcu. Najpažljivijim pokretom, izvadio je dva predmeta.

-Dižem ovu sjekiru, simbol snage i odlucnosti, mocnu poput Thorovog cekica! Osjecam silu koja struju kroz moje vene, moje grimizne rijeke, boje, vruce kao svježa krv!
-A ova majica, ona nam je dala vjeru i ustrajnost, dala nam je simbol: kukasti orao!!! Kukasti orao u krugu!
-Djede, bio si velik covjek, VELICINA!!!!! Tvoje ime cu zauvijek nositi u srcu: PATRICK WILDING HITLER!!!
-AAAAAAAAHHHHHJJAAAAAAKKKK!!!!!!!!!!! -



ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih

Edited by - BlekenDekara on 28/04/2009 12:52:05

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/09/2004 : 20:10:36  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
Vidi se da su te ludaci oduvijek voljeli a i ti njih :-).

"They say this one has a surprise ending."
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 22/09/2004 : 20:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
I think we're loosing stinky...

i'm too tired to recount the unpleasantries one by one one minute I want to banish you next I want to be on a deserted island with you along with my three favorite cd's ambivalent yet in your bed we've yet to acknowledge what really happened
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2004 : 20:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Teorija?

Da!

Ali konacna...?

Ne!

Jer:

"In Legend of Zagor the electronic fantasy game, each player assumes the role of one of four Heroes: Ansar the Barbarian; Stubble the Dwarf; Braxus the Warrior or Sallazar the Wizard.

You, the Heroes, must attempt to defeat the terrible Undead Warlock Zagor. You must venture though the terror-filled Dungeons of castle Argent to roach The Crypt of Zagor, where you will face the Warlock himself.

Zagor will speak to you throughout your adventure. He will issue commands and run combats when you dare to challenge his forces.

Author - Parker Bros - Hasbro
Cover Illustrator - ?
Interior Illustrator - Martin Mckenna
Setting - Amarillia
Date - 1993"

Da li je ovo slucajnost? Sao bezobzirna šala bezoblicnog Univerzuma?

Ili postoji neki dublji smisao toga što je ZAGOR u stvari evil warlock...?



"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 22/09/2004 : 21:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
Stinky je duhovit, nema šta. Ali ako je Zagor deda, ko je onda baba? Frida? Ili Gambit? Je li Hitlerov otac napravljen one olujne noci u grmlju, nakon što je Madame Laveau potonula u blatu? Ili je Ciko našao nacin da ostane u drugom stanju, kao svojedobno Arnie u Junioru?!

Highschool - it's like a prison. Sex you want, you don't get it. Sex you get, you don't want!
Sedemnajst, sedemnajst, mlad perspektiven kader, namesto glave radar!!!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/09/2004 : 21:32:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Naravno da postoji dublji smisao, a to je: NOVI SVJETSKI POREDAK!
Ova prica je samo metafora, i ona, iako fiktivna, zasnovana je na stvarnim cinjenicama iz zagorovog svijeta i samog njegovog lika (osim ideje da je Zagor Hitlerov djed, to je plod autorove mašte, iako je i ta veza moguca). Zato je prica podražaj na uspavane režnjeve, zbacivanjem vela tajne i pomoc pri sagledavanju prave istine.

Da se vratim na ono, novi svjetski poredak; da, zagor kao strip je ništa drugo nego obican pamflet rasisticke, nacisticke, fašisticke, boljševicke, totalitaristicke propagande i to one najgore vrste, koja ne udara otvoreno, vec suptilno i zaobilaznim putem. U toj paklenskoj inverziji, demonskoj dijalektici gdje dobro = loše, strip zagor pliva kao riba u vodi, prihvacen od zabludjele mase. I to je samo jedna od potvrda. Sam lik je vješto i perfidno izraden i pušten kao vuk pred ovce.

No, ponekad se nade smjeli vizionar, da ustvrdi i pokaže svu dijabolicnost takvog proizvoda. Temelji su udareni, hrabri ce dati nadogradnju. Pandorina kutija je odškrinuta. Napokon.

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2004 : 21:36:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Hmmm... osecam uticaj Brigada mucenika Džerija Drejka ovde...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/09/2004 : 21:47:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ne znam na što misliš... nema utjecaja m.no ni bilo cega iz njegovog svijeta u ovoj odredenoj inicijativi.
To je samo skretanje masovne svijesti na ispravni kolosjek. Prava istina o "Zagoru".

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/09/2004 : 21:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Baci pogled na poslednjih par brojeva BD Tabloida... ;)

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6139 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 22/09/2004 : 23:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Mislim da je Chico samo plod Zagorove mašte i da uopce ne postoji(nešto poput Groucha).

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Tomek
Advanced Member

Croatia
3857 Posts

Member since 16/03/2002

Posted - 23/09/2004 : 01:04:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tomek a Private Message
aco david lynch;-)))

ja se nadam da su chico izdanja samo plod moje mašte i da to uopce ne izlazi i nitko ne kupuje
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 13:50:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
"kao popisana ptica" Hehe!

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/09/2004 : 21:48:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
VODIC ZA RAZUMIJEVANJE PRICE - ANALIZA ROÐENJA TRAGEDIJE

Zapravo je zapanjujuce kako (uglavnom) svi prihvacaju «Zagora» i «Darkwood» zdravo za gotovo, bez da se upitaju što se krije iza toga lika i toga svijeta. Mislim, nije li prirodno, da savršeno normalnoj osobi (koja jaše divlje konje ludila), padne na pamet pitanje, otkuda jedan covjek kontrolira vece odredeno podrucje? Koji su mu porivi, motivi? Što ustvari želi time reci? Jel to stvaranje nove religije, nove filozofije, novih društvenih uredenja? Jednostavno, T K O J E T A J, K U D A I D E I Z A Š T O???!!!

Iz tih kolosalnih pitanja, namecu se slijedeci skromni odgovori, a koji ce zbaciti veo tajne i razotkriti ono kljucno u cijeloj zastrašujucoj prici.

Ono što je i prosjecnom citatelju tzv. Junaka iz Darkwooda poznato, to je JEDAN dio iz te prošlosti. Ofucana je stvar smrt oba roditelja i fanaticna želja za osvetom, iz koje je uslijedio pokolj, i to crvenih, hrabro nazvan Zagor prica. Slijedi grižnja, rastresenost duha, akutna psihoza, sumnja i totalna nesigurnost koja vodi u tzv. Nultu Godinu Darkwooda, drugim rijecima – Rodenje Tragedije.

Kljucna figura u oblikovanju tragedije je, citatelju dobro znani lik, «simpaticni» Skitnica Fitzi.. Ovaj fantast, samozvani prorok, neofilozof, gnostik, mjesecar i heretik, vican rukovanju hladnim oružjem, cini se da pobire simpatije naivnih citatelja. No, to su prividi, posljedica obrnutog svemira, paklene inverzije u kojoj su naopako izvrnute sve vrijednosti. Tu (i takvu) osobu, imao je kraj sebe mladi Patrick (kasniji Zagor), vec od najranijih dana. Samo se po sebi razumije, da je mladic sustavno ucen i uvadan u izopaceni svijet svog tutora. Tako su udareni temelji izopacenih ideja revolucije u društvenim i prirodnim zakonima, s posebnim naglaskom na autoritativnost, koja je proglašena svetinjom i jedinom konstantom. Fitzi, koji je prošao Ameriku uzduž i poprijeko, bio je upoznat sa mnogim stvarima, no, nije se zadovoljavao samo sa javnim znanjem, nego je ušao u tajne doktrine i ucenja. I, kako to cesto biva, umjesto ka nebu, Fitzi je kobilicom svog intelekta struga po dnu. Nadimak «Skitnica» nije dobio samo zbog svojih krstarenja Amerikom, vec ponajviše zbog jedne druge stvari. Na svom proputovanju Jugom, upoznaje se sa mocnom majušnom biljcicom, koja ce mu ostati zauvijek draga – PEYOTE! Pod budnom paskom šamana, potpuno ovladava tehnikama «skitanja» u druge svjetove, shvacajuci moc takvih ekshibicija. Postaje jedan od prvih bijelaca, posvecenih mracnom kultu peyote, i veliki propagator ovog zlokobnog kaktusa u gradanskom društvu. Otud ime Skitnica i izgnanstvo u šumovite predjele. Naravno, peyotama kljuka i svog pitomca, tako da ce ovaj nešto kasnije, u psihodelicnom meskalnom ludilu, spoznati svoje mesijansko poslanje i lik.

Drugi inicijalni faktor tragedije, je susret sa dijabolicnom porodicom Sullivan. Ovi magicari, opsjenari, vješci i iluzionisti, iz ciste zlobe, uplicu se u zbivanja na podrucju koje su (na žalost) spletom okolnosti pohodili. Srecu mladog rastrganog Patricka (nakon što je ovaj obezglavljen smrcu svog ucitelja) i bacaju mu bubu u uho uvodenjem istoga u tajne magije. Potpuno razbuduju duhovnost i spiritualnost kasnijeg Zagora, a posljedice su citateljima poznate. Ovaj ce cesto koristiti naucenu demonologiju i kombinirati istu sa šarlatanstvom, u jednu jedinu svrhu – iskoristiti sva sredstva za postizanje cilja. Najcešce ce obrlatiti crvene, koristeci se svojom tezom o iskorištavanju «niže pomocne snage» za dobrobit mita idealne zajednice pri postizanju finalnog produkta – novi svjetski poredak.

Zlom igrom sudbe, nehotice mu je pomogla u završavanju tragedije, vracara Shyer, deklarativnom formacijom o bijelcu i sinu bijelaca i objašnjavanjem uloge pojedinca u kotacu univerzuma. Ovaj covjek, ova spužva koja je upijala sve moguce podatke i znanje na svim dostupnim mjestima, u jednom od težih stanja previranja sa samim sobom, bježi u svijet halucinogenih stimulansa i doživljava katarzu. Miri se sa ocem, postaje svjestan rase, i najviše od svega, postaje svjestan uloge i lika koji ce u buducim godinama odigrati na odredenom podrucju.

Tako je pocelo, a ostatak je povijest.






ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

ratnica001
Average Member

Croatia
976 Posts

Member since 15/09/2004

Posted - 23/09/2004 : 23:06:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ratnica001 a Private Message
Auc...i ovo je nesto sasvim drugacije...

Namaste!
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 24/09/2004 : 07:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
Stinky je genije dostojan Republike Klitoris.

Kakav je Bože ovo doš'o vakat i zeman? Ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave.
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 24/09/2004 : 22:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
Jos jedna interesantna informacija i cinjenica!

Rec fasizam potice od latinske reci fasces(ili nesto slicno ;-) ), sto znaci snop pruca i sekira...treba li sto jos dodati? ;-))

ljudi dal je zagor zapravo ono za sta se pretstavlja?

covek se zapita....

So many people have come and gone,Their faces fade as the years go by;
Yet I still recall as I wander on,As clear as the sun in the summer sky.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/09/2004 : 00:17:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
interesantno je sve to
zagor je svojim likom objedinio i fašizam i nacizam
naravno da je uzeo sjekiru kao jedini moguci izbor
naravno da je uzeo orla u krugu na crvenoj pozadini kao simbol (orao je samo izvedenica od kukastog križa ili obrnuto)
previše paralela se može povuci - zagor je ustvari zacetnik nacional-socijalizma (bezuvjetan autoritet vode - ideal zajednice sa povlaštenom rasom - simboli - propaganda - retorika - okultizam itd)
slucajnosti?
znamo da se slucajnosti ne dogadaju slucajno, a znamo i cuvenu DD tezu o prihvatljivosti svih mogucih pretpostavki

cini se da su sve kockice posložene...

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 25/09/2004 : 00:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Rasplet ce ocito biti krajem 11. mjeseca (C.R.Š.) kad ce se Božanstvo zvano Ferri spustiti u svojoj gorucoj kociji vodenoj plamenim konjima medu nas smrtnike i blagodarivati nas razjašnjenjem velikog misterija utjelovljenog u Zagoru, duhu sa sjekirom...

Samo ce oni koji znaju gledati, vidjeti i spoznati veliku istinu koji je mocni vrac Stinky tako dugo nagoviještao
ZAGOR! ZAGOR! ZAGOR! ZAGOR! ZAGOR! ZAGOR!

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

DusMan
Advanced Member



5067 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 25/09/2004 : 01:51:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DusMan a Private Message
quote:
Originally posted by MAGIC

Rec fasizam potice od latinske reci fasces(ili nesto slicno ;-) ), sto znaci snop pruca i sekira...treba li sto jos dodati? ;-))

Simbol fasizma (koji se vezuje za Italiju, nacizam je u Nemackoj zapocet) je snop pruca iliti nesto malo sena iz kog viri sekira. Ljudi su to vorsipovali. Kukasti krst je iz nacizma, a sekira i seno iz fasizma. Mala istoriska lekcija. :)

Dugo se pitam vredi li truda, ali sigurno da mi se svidja. Zato zelim da sacekam malo u odluci ovoj, ne bih hteo da stradam. Necu da kopam po djubristu srece, ne bih da zaprljam ruke. Moc pociva negde iza debelih vrata, ja bih hteo da vladam.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1890 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 25/09/2004 : 02:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
Koren reci fasizam je u latinskoj reci Fasces, -ium, m.=snop pruca u koji je zabodena sekira i koji su nosili liktori u starom Rimu. Pruce je simbol fizicke kazne, a sekira smrtne. Time je simbolizovana pretnja onima koji se suprotstave imperiji. Ovi simboli su preuzeti od Musolinijevih fasista, kako bi se pokazala teznja za obnavljanjem moci starog Rima.
Rec nacizam ima koren takodje u latinskoj reci, Natio, -onis, f.= rod, pleme, narod. To je ustvari skracenica za Nacional-socijalizam, Hitlerovu partijsku ideologiju. Rec nacionalizam ima istu latinsku osnovu.

Ovo je bila mala lekcija iz lingvistike, a ne istorije.

btw. Svastika, popularno zvana kukastim krstom, simbol je mnogo stariji od nacizma, kao i fasces od fasizma.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/09/2004 : 11:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
"btw. Svastika, popularno zvana kukastim krstom, simbol je mnogo stariji od nacizma, kao i fasces od fasizma."

pa naravno, upravo o tome se i radi ovdje
oba ova simbola uzima Zagor (rijec je o vremenu oko 1820 god) nakon halucinantnih meskalnih vizija svog poslanja na Zemlji
time, ne znajuci sasvim, utjece na svjetske tokove na globalnom nivou i na neki nacin postaje preteca NS u Njemackoj, a i fašizma u Italiji

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 25/09/2004 : 11:33:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara
btw. Svastika, popularno zvana kukastim krstom, simbol je mnogo stariji od nacizma, kao i fasces od fasizma.


svastika je simbol srece u indiji,mislim...hitler je samo okrenuo svastiku...

...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
DRUKALI SMO ZA HAJDUKA,MLADOST,STAROST,ŽIVOT CILI!
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 25/09/2004 : 12:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
nije hitler okrenuo...postoji swastika i obrnuta swastika...jedna znazi srecu, blagostanje, sunce, itd....dok druga znaci tamu, magijsko ,misticno, mesec,itd....i jedno i drugo je postoojalo par desetina stotina godine pre hitlera....u indiji, japanu,....uostalom u tim istocnjackim zemljama...kao i u egiptu

So many people have come and gone,Their faces fade as the years go by;
Yet I still recall as I wander on,As clear as the sun in the summer sky.
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 25/09/2004 : 12:09:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by MAGIC

nije hitler okrenuo...


a ja citao da je on okrenuo..a bit ce sam krivo procitao

...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
DRUKALI SMO ZA HAJDUKA,MLADOST,STAROST,ŽIVOT CILI!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 25/09/2004 : 12:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Hitler je SKRENUO, a ne okrenuo.

Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 25/09/2004 : 12:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by Maximuss

Hitler je SKRENUO, a ne okrenuo.


ma isti vrag

...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
DRUKALI SMO ZA HAJDUKA,MLADOST,STAROST,ŽIVOT CILI!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.48 seconds. Snitz Forums 2000