forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Alan Ford "Ultimate" Topic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 567

Kila Banana
stripovi.com suradnik



Sri Lanka
333 Posts

Member since 02/01/2019

Posted - 03/02/2021 : 00:43:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Kila Banana a Private Message  Reply with Quote
Vidim da je topic veoma aktivan u zadnje vrijeme pa evo da ga bar privremeno izdignem iz letargije. Odlučio sam se na jedan neobičan pothvat, u najmanju ruku zanimljiv za odraditi, a pozivam i ostale koji imaju volje da se uključe.

Alan Ford (Magnus) - RANKED

1. dio


O čemu se zapravo radi? Dakle, svi se slažu da je Magnusovo razdoblje najbolje u serijalu, tada je kvaliteta i scenarija i crteža na najvišoj mogućoj razini. A što kad bi se upravo priče iz tog zlatnog razdoblja serijala rangirale od najmanje upečatljivih do onih najboljih koje spadaju u sam vrh stripovskih ostvarenja? Upravo to mi je sinulo napamet tako da sam u zadnjih mjesec i pol dana pročitao svih 75 Magnus&Bunker AF-ova + broj 200 "Hik, hik, hura!" koji je specijalno za tu prigodu nacrtao Maestro. Stripovi će biti podijeljeni u četiri kategorije, prema ocjenama koje se kreću u rasponu od 7/10 do 10/10. Unaprijed upozoravam da će biti dosta spoilera za svaku priču tako da ako ne želite otkriti neke detalje, savjetujem da ne čitate. Uglavnom, krenimo!


#76 - Stupica za grupu TNT (055) - A što reći o Stupici. Pokušat ću: ovo je bez dileme najgora priča iz inače odličnog Magnus&Bunker opusa. Radnja je čudna, scenarij nikakav, rasplet s Margot lutkom također... valjda su se XKappa i momak cijelo vrijeme pretvarali da drže Margot kako bi sad sve opravdali s "novcem za istraživanja". Nove Frita i Fruta neću ni spominjati. Ugođaju je pridonio i Magnusov crtež koji sam po sebi nije toliko loš, ali sporedni likovi (Margot, Brenda, XKappa i pomoćnik) su rugobe koje ne liče na sebe. Neobično je da je baš naslovnica najbolji dio, što nikad nije slučaj s ovim razdobljem. Dakle, sve pobrojano navodi me da ovo bude jedina epizoda kojoj bih dao osrednjih 6/10.

7/10 (dobre priče)

#75 - 1, 2, 3, 4 (014) - Bobov san o glumačkoj karijeri, prikaz plemićeva skrovišta, krivotvoritelji koji posluju s gubitkom, priča Broja Jedan o admiralu Nelsonu te kultna 'ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti'... Sve je to nažalost zasjenio jedan događaj, Sir Oliverov hladnokrvan pokušaj Bobovog ubojstva. Preko toga jednostavno ne mogu prijeći, da bi Sir Oliver samo tako ubio kolegu koji mu je maznuo par stvari (koje bi, zahvaljujući svojim sposobnostima, lako nadoknadio) je nevjerojatno. Da takvo nešto i u današnjim pričama netko napravi, zgražao bih se nad takvim postupkom. I Bunker je očito shvatio da od tog nema ništa i samo se odlučio prebaciti sa sranja koje je upravo napravio na mlaki rasplet čitave priče o falsifikatorima. Vjerojatno scenaristički ova priča zaslužuje i desetak mjesta više, ali Sir Oliverov čin me spriječio da joj to i omogućim.

#74 - Vampiri u New Yorku (072) - Vjerojatno se niste nadali ovoliko niskom plasmanu priče o vampirima. Nema tu ništa posebno loše ali je - dosadno. Nikad nisam pročitao ovako dosadnu priču iz Magnusova pera. Par puta sam se čak morao nagovoriti da nastavim čitati. Stvarno se vidi da je ovo nekakav prisilni nastavak "Susreta s vampirom" koji savršeno funkcionira kao jedinstvena cjelina. Da ne spominjem Alonsiusa koji je nekim čudom uspio izbiciklirati iz Transilvanije (drugi kontinent) do New Yorka. To mora da je neki božanski bicikl koji može hodati po vodi :). Mada bih lagao kad bih rekao da nije bilo dobrih scena; najbolja mi je ubjedljivo ona kad se Bob pogleda u ogledalo i ne vidi odraz, pogotovo kad znamo kako reagira kad si vidi odraz :D. Uglavnom, ni po čemu osobito loša, iako meni izrazito dosadna epizoda. Prvi nastavak mi je osjetno zabavniji.

#73 - Udarac s boka (065) - Jednostavno previše nelogičnosti ima u radnji, a katkad i sam scenarij šteka. Prvo ta borba pasa, onda se radnja prebaci na Konspiratora, a ovo ubacivanje pjesnika koji muči ljude je potpuno nepotrebno, a nije ni previše smiješno (kako inače M&B znaju napraviti). A sad nelogičnosti:

1. Broj Jedan kaže da se kladio na drugu džukelu i svi mu povjeruju??? Pa kladioničar im je rekao da se starac u kolicima UOPĆE NIJE KLADIO.

2. Alan oda adresu Cvjećarnice jer mu Konspirator zaprijeti da će dignuti Bobovu nastambu u zrak. Znam da je Alan naivan, ali čak i ja sam shvatio da konspirator ima igračku (a ja sam pojam za naivnost), kako bi on to mogao samo tako s tko zna koje udaljenosti napraviti takvo nešto?

3. Bob znojem ugasi dinamit. To ne treba posebno ni komentirati.

Isto tako onaj robot je najveća glupost za popuniti prostor, nitko se ne ponaša normalno, a ni Magnus nije na vrhuncu, crtež je prilično prazan (iako je to zbog tušera, a ovo je i dalje solidan uradak). Sam kraj gdje Konspirator umire je još i najmanje frustrirajući, čak i komičan, ali na tome je trebalo ostati, a ne izmišljati Hellingena od Konspiratora da bi ga se vratilo na jednu (lošu) dvodijelnu priču. No makar je ovo interesantna priča koja i dalje ima pozitivnih elemenata (samoubojica npr.).

#72 - Vrijeme darivanja (042) - Šef preživi eksploziju dinamita? Vozači kamiona su toliko glupi da ne mogu zaključiti kako je vožnja po tankom ledu smrtonosna? Ni sama ideja nije nešto, opet neki naci-luđak koji želi pomoću sjemenja izgraditi general-štab u pustinji. O twistovima na kraju ne treba ni govoriti, malo malo netko novi uskoči i uzme formule. Magnus nije loš, ali pozadina mi se čini siromašnijom, a ni ta lijepa a glupa djevojka nije baš lijepa, ali ajde, to su ukusi o kojima se ne raspravlja. Vrijedan spomena je uvod s Bobom i Sir Oliverom, pogotovo se na prvim stranicama vidi ljudska zloba, a i ima par smiješnih vinjeta. Moram reći da mi je ovo najslabija zimska priča Magnusovog perioda, ali i jedna od slabijih općenito.

#71 - Hik! Hik! Hura! (200) - I evo ga, posljednji Magnusov uradak nakon 125 brojeva apstinencije. Mišljenja o ovoj priči dosta su podijeljena; neki je smatraju smećem samo takim (kako scenarističkim tako i crtačkim), a neki je uzdižu do svojih ultimativnih favorita. Sebe bih smjestio negdje između. Finale sage o smrti bjelobradog jeste najbolja priča čitave sage, ali to ne govori puno jer je čitava saga promašaj (pogotovo u usporedbi s Mangiom). Tu se dogodio veliki comeback i Njegova Visost je razradila priču o svojoj smrti iz "Umro je Broj Jedan". Jedino se Velikom Cezaru nije omililo vidjeti ga ponovo. Dakle, riječ je o ne toliko upečatljivoj završnici za sagu koja ni takvu nije zaslužila. Jedino čega je osjetno nedostajalo je humor. Magnus je posao odradio korektno, dosta minimalistički, ali i dalje s jasnim facijalnim ekspresijama.

#70 - Kuća duhova (004) - Za razliku od ostalih priča u prvih 10 brojeva, ovdje se autori dotiču duhova i stvari se samo događaju bez nekog racionalnog objašnjenja. Baby Kate je solidna negativka koja nikad nije zapravo iskorištena. Iako se postavlja pitanje kako uopće napraviti nešto iz bande duhova gangstera koji, bez nekog naročitog razloga, nestanu svaki put kad netko spomene riječ 'duhovi'. Nisam neki fan ove nadrealne tematike, iako je ovo daleko od lošeg, a i Magnus se svojski potrudio dočarati jezivu atmosferu, što je u potpunosti uspio.

#69 - Zoo simfonija (009) - Nisam previše inteligentna osoba tako da je za mene ova priča jedan veliki ? Kao debi braće Rock puno više bih preferirao "Trojica iz Yume" ili "3 brata Rock". Bilo je i dobrih scena, kao kad se Sir Oliver i Bob Rock natežu oko novca u ulogama guvernante i bebe. Pored neobične cenzure na 14. stranici s bombom i 2 upitnika, kraj gdje je međed čovjek, ali ipak međed? mi je potpuno nejasan. Kao što kažem, to je vjerojatno za ljude višeg IQ-a da shvate što je pjesnik htio reći. Barem smo, ako ništa, imali priliku vidjeti grupu TNT u zoološkom, sa divljim mačkama, krokodilima i ostalim beštijama.

#68 - Sumnjiv posao (066) - Hehe, dobra je provala o Jacku Bazooki, profesionalnom ubojici koji posluje s gubitkom, no o tome je riječ tek na kraju. Prvi dio i nije nešto posebno pamtljiv, osim naravno žderanja divovskog sendviča, mogu misliti kako su agenti bili sretni što konačno mogu napuniti želuce. Važno je napomenuti kako ovaj broj označava prekretnicu između gegova i priče u prvom planu. Nemam što pametno za nadodati, nasmijalo me kad je Broj Jedan na kraju rekao Bazooki i naručitelju da raspravljaju o ubijenim ljudima kao o orasima za tucanje, i sam Bazooka je ispao nesposoban profesionalni ubojica, kako to obično biva u serijalu.

#67 - Skok u prazno (058) - Meh, ovo me se nije previše dojmilo, kraj je zbrzan a razvučeno je tamo gdje ne treba, ovaj otmičar aviona u odjeći babe i nije pretjerano upečatljiv. Kapetan Alcool je prilično nezanimljiv lik kakav bi bolje funkcionirao na par sličica. Ni naslovnica nije baš maštovita, ali priča je ako ništa zanimljiva i lako se čita, svidjelo mi se i kako je Nosonja spasio agente od zagarantirane smrti u prašumi. Nije baš potpuni skok u prazno.

8/10 (vrlo dobre priče)

#66 - Gužva u Monte Kablu (059) - Jedina preostala Magnusova epizoda bez recenzije, tako da nisam zapravo znao što očekivati. I dobio sam ne previše spektakularnu priču što nikako ne znači da nije dobra. Uživao sam gledajući Grunfa kako konačno vozi prava kola, a ne one krntije kojima raspolaže grupa TNT. Zanimljivo da se i ovdje pojavljuje žena koju nazivaju glupačom, to neki trend valjda, ili? Imali smo prilike vidjeti i konstantno nacrvcvanog Jacka iz "Derbija". Ako mi se nešto nije svidjelo, to je početak u kuglani i Bobovo proricanje budućnosti, a ni cijela priča oko Pistonea koja se otkriva na kraju nije mi pretjerano sjela. Osim toga, zabavna priča koju ćete s užitkom pročitati.

#65 - Kad srce radi bi-bim, ba-bam (032) - Bob se zaljubljuje. Već je to dovoljno da vas natjera da uzmete strip u ruke. Ova priča ostat će zapamćena po tome što nam je Bob ispričao priču o nastanku imena njegove braće, priznajem, to je legendarno, kao i Alanovo obilaženje kuća u ulozi novinara. Ponovno pojavljivanje Margot u želji za osvetom je tako-tako, ne previše inspirativno, a i ne shvaćam kako zdravi Jeremija nikom nije bio sumnjiv da bi skončao u doslovno dvije sličice. Recimo da je ova priča dokazala kako ipak Alanu bolje stoje neuspjesi u ljubavi nego Bobu. Centralnu radnju o Joeu Illinoisu sam već i zaboravio.

#64 - U strahu su velike oči (022) - Centralna ideja je slična kao i u "Kući duhova" - ne biste vjerovali, duhovi su u pitanju. samo što se ovdje ne radi o pravim duhovima nego o dvojici prevaranata. Tu ipak postoji nelogičnost: na početku smo uvjereni da je Broja Jedan nazvao vlasnik potencijalno opsjednutog dvorca. Ako je vlasnik cijelo vrijeme bio zarobljen u tom istom dvorcu, kako je onda pozvao Broja Jedan? Inače mi se sviđaju te priče gdje su Alan i Bob svojevrsni duo, a nije ni loša scena gdje Bob prodaje Nosonju. Riječ je o lako čitljivoj i tečnoj priči koju (po mom mišljenju) ideja o duhovima sprječava da bude i bolja.

#63 - Žalosna priča o mladom bogatašu (012) - Tematika priče više bi odgovarala nekom krimiću, ali začudo Alan Ford se dosta dobro nosi s tom tematikom ne zaboravljajući pritom na standardni humor. Zanemarimo sad što se baš ovom Alanu dogodilo da ga nasumično odaberu kao nasljednika, načini na koje ga nekad pokušaju likvidirati su komični (ako se to uopće može tako nazvati), da ne spominjem kultnu priču Broja Jedan o debelom Leonidi kojem je guzica zapela u termopilskom klancu. To je antologijski!

#62 - Daj! Daj! Daj! (005) - Krađu oraha ne treba posebno prepričavati, pročitajte sami i pokidajte se od smijeha. Alsar je utjelovljenje ljudi koji su spremni bogatim i pohlepnim ljudima maznuti novac ni za što, pod krinkom klinike "Uđeš slomljen, izađeš zdrav". Zanimljiva priča gdje bih posebno istaknuo scenu na početku, u Minningovoj prodavaonici. Da se Bunker ove teme dotakao kad su se on i Magnus već uigrali, to bi, vjerujem, bilo legendarno. Ni ovako nije loše, ali mrvicu je zamorno na nekim mjestima.

#61 - Frit i Frut (020) - 'Jeste li za jedno brijanje s izbrijavanjem?'. Eh, Frit i Frut, jedni od najpamtljivijih negativaca cijelog serijala, a kasnije toliko puta kopirani (vidi priče "Stupica za grupu TNT" i "Samoubilački zadatak"). U prvih 80 stranica se praktički ništa ne događa, Sir oliver rasproda cijelo parkiralište, a onda kreće sva komedija s ovim kultnim dvojcem. Malo su repetitivne scene kad Frit i Frut ni sami ne znaju kako se zovu (toliko su slični), ali ostalo je ok, samoubojica je sam po sebi plus, Alan u dva štrajka je izvrsna scena, a i smrt blizanaca profesionalnih ubojica ne ostavlja ravnodušnim. Važno je napomenuti kako je ovdje Alan prvi put upoznao Lindu, koja mu je ovdje čak u jednom navratu spasila život.

#60 - Susret s vampirom (071) - preseli se Wurdalak iz Satanika u Alan Forda. Nije bilo loše vidjeti naše agente kako jedanput promijene okolinu i dođu u snijegom prekrivenu Transilvaniju, Krudd i Kott su pomalo... šta ja znam, nezanimljivi. Prisutna je i određena doza napetosti (hoće li Broj Jedan uspjeti pribaviti serum prije nego što vampirizirani TNT-ovci budu probodeni kolcem), razlog zašto lovac na vampire Alonisius nije bježao iz zatočeništva itd. Općenito interesantna tema za obraditi, iako nije da bi ovu epizodu mogao pričitati deset puta zaredom i svaki put se iznova zabaviti.

#59 - Doktor Rakar (073) - Pušenje ubija! je poruka koju nam pokušava poručiti Doktor Rakar, glavni negativac posljednje jednodijelne Magnusove priče dok je još redovno crtao za serijal. U njegovom podrumu našli su se upravo Alan i Sir Oliver koji su mu bili neka vrsta pokusnih kunića. Recimo da se radi o konkretnoj temi koja je kao stvorena za ovaj strip, nije baš najspektakularnije razrađena niti je upropaštena. Žao mi je samo samoubjice kojem ovaj put nije uspjelo da se uguši u nikotinu i debelog čovjeka s početka priče koji je umro radeći pregibe.

#58 - Sportska afera (068) - Nemoguće je zaboraviti Alana i Boba u ulozi fudbalera, definitivno highlight ove priče uz Odiseju. Sama priča o tim sportskim spekulacijama i prevarama mi i nije previše interesantna, ali priču, kao što sam već rekao, spašava Bob koji nikako ne bi pogodio u gol te drugi dio možda i najbolje priče Broja Jedan uopće.

#57 - Nestao je BuBu (054) - Ni ja ne znam kako se ova priča našla ovdje, kad sam je u vlastitoj recenziji opisao kao jednu od najslabijih. Nema tu nešto posebno loše, kraj mi je jedino bio malo razočaravajući. Boli me briga za mačketinu nasljednika. Ostalo je sasvim zadovoljavajuće, priča je koncipirana malo drukčije jer su alan i Bob cijelo vrijeme u podrumu. Bilo je dobrih dijelova kao npr. rasprava sudaca, najveće zamjerke zapravo idu potpuno nezanimljivim sporednim likovima, od grbavca Jackyja preko lady Danerok do detektiva Scotland Yarda.

#56 - Slatka afera (041) - Ma 'ko bi reko, opet neki mikrofilm, ovaj put ne s receptom za tavu nego za ukusne kolače. Nastranu to, riječ je o dosta zanimljivoj priči s nekim od najčudnijih dizajna likova u Magnusovu razdoblju (Mister Trip podsjeća na vraga, a njegova tzv. pomoćnica je ženska verzija Schwarzeneggera). Ipak, dat ću priči prolaz jer smo imali prilike vidjeti razne slastice i nema dosadne vinjete.

#55 - Superhik opet napada (074) - Lijepo je u trećem Superhikovom povratku vidjeti da mijenja stranu iz opravdanih razloga. To je način na koji se nadograđuju likovi. Superhika su bogataši ostavili nakon što je ostao bez novaca iz "Superhikovog velikog pothvata", tako da im se sada želi osvetiti. Nimalo bezvezna ideja, mada me malo zamorio taj početak dok Superhik ponovo ne regenerira svoje supermoći alkoholnog zadaha. Nema sad nekih vau trenutaka, Magnusov crtež je prilično bijel (to je do tušera) i lik onog predsjednika supermilijardera mi je baš iritantan iz nekog razloga.

#54 - Ucviljeni diktator (007) - Ne može se prijeći preko nelogičnosti: zašto Alan, dođavola, ide u Bunktop da bi mu Šef i Bob dali zadatak za San Guerettu? Zašto su Šef i Bob uopće išli tamo kad nema nikoga za pokupiti? Nije li jednostavnije krenuti direktno iz New Yorka za Južnu Ameriku? Ali čak i s time - neće se ovakvo nešto ponoviti nikad. Kako da mi ne ostane u pamćenju Grunfov 'Luxury', zgrade od kartona u San Guerreti i žedni žgoljavac na kojeg Alan nailazi uslijed svog 'brodoloma'? Izuzetna priča po mnogočemu, iako imam osjećaj da su autorima na pameti bile prave stvari koje nisu u potpunosti iskorištene, recimo da se epizoda prebrzo čita. Da je tome bilo posvećeno više vremena, ovo bi lako bilo u top 10. Inače sjajno ismijavanje diktatorstva na način na kakav ga može ismijati samo Alan Ford.

#53 - Povratak Superhika (051) - Superhik ovdje u akciju stupa tek pred sam kraj stripa, dotada pratimo (ne)zgode agenata grupe TNT i ostalih živopisnih likova. Alan nema sreće u ljubavi, samoubojica pak u pokušajima ubojstva, a Superhik bome ima sreće s obnavljanjem alkoholnog zadaha. Volio bih da je još možda malo više pažnje posvećeno Superhiku, ali to su samo moja traženja dlake u jajetu.

#52 - Grupa TNT (001) - Evo ga, onaj koji je započeo sve. Pilot epizoda omiljenog nam stripa daje nam dosta drukčiju sliku same grupe od onog na što smo navikli kasnije. Prisutan je nevjerojatan broj suradnika, u grupi su još četiri agenta koji nažalost pogibaju već na samom početku, Šef je pravi autoritet, a upoznajemo i Alana u svakodnevnom poslu reklamnog stručnjaka na golubarniku. Sve je tu što treba imati jedan prvijenac, posjeduje neku atmosferu prvih brojeva koja se počinje lagano gubiti dolaskom Broja Jedan. Alanova noćna mora Bessy, Margot i rubin, prvi savjeti samoubojici... Mene definitivno nije razočaralo. Zanimljivo je napomenuti kako je ovo bila šesta ili sedma verzija prvog broja, u originalu se trebao pojaviti i Sir Oliver, ali nije bilo mjesta za njega pa je premješten za drugu epizodu.

#51 - Odlazak Superhika (075) - Nakon prve evo i zadnje. Superhik je sada postao zaštitnik siromašnih od zlobe bogatih, iako više ni sam nije siguran koga da zastupa. Jedni su pokvareni i čisti, drugi ne toliko pokvareni, ali zato trostruko prljaviji. Superhik se našao u svojevrsnom limbu i, kao i na kraju prethodne duologije, i ovdje mu Sir Oliver pomaže kako da nađe sreću - na Magnusovu brodu koji donekle simbolizira i odlazak najboljeg crtača u neke druge projekte. Istaknuo bih smotane ubojice od kojih jedan ima bolesno oko kao možda i najsmješniji segment priče.

#50 - Superhikov veliki pothvat (052) - Najbolja Superhikova priča nakon prve trilogije definitivno: scena u balonu, iznimna prevara bogataša na kraju (na nagovor lukavog Sir olivera), Grunfova snalažljivost potekla iz druženja s potonjim plemićem... Dovoljno za sasvim korektan način da se zaključi i drugo pojavljivanje legendarnog vinopije.

#49 - Šuplji zub (002) - Radnja je dosta slična prvoj epizodi, uz jednu bitnu promjenu - Sir Olivera. Ne znam je li se ikad nakrao kao u svojem debiju, ali nije ni bitno, nešto me tjera da ga zavolim. Opet se pojavljuje Margot, treba joj mikrofilm koji se nalazi u Alanovom zubu... Pored svega najdraže su mi scena u kinu i Bobova rekacija na nove cipele.

#48 - Ekologija (040) - Aseptik je po mojem mišljenju negativac koji je imao najviše potencijala. Neću reći da je to nužno loše, barem ga Bunker nije stigao upropastiti. Svakako, u ovoj priči nam je pokazao da za njegovu bolju razradu itekako ima mjesta. Najbolji dijelovi su mi svakako početak s jurnjavom po Kipu slobode, kao i način na koji je Sir oliver vješto prigrabio ogrlice dama koje su došle na Aseptikovo predavanje samo da se pokažu u javnosti. Aseptikove su namjere zapravo slične Trombovima, samo što je ovaj opsjednut ekološkim uništenjem.

#47 - Isto, isto... (063) - Ovome se nisam nadao. Za priču čija se radnja odvija samo u Cvjećarnici i katu poviše nje, odrađen je prilično dobar posao. Malo mi je bezveze što je taj Isto isto objašnjen na otprilike isti način kao i sablast iz Cantertowna (epizoda "U strahu su velike oči"), ostalo mi je bilo baš uživancija, malo mi je žao što grupa TNT stvarno nije rođena za sreću, bili u istoj sobi s gomilom novca godinama, a to otkriju tek kad se novci zaplijene.

#46 - U kolo s otmičarem (070) - Odiseja se u ovom broju završava, tako da je to automatska prednost. Mike Otimač se pojavljuje tek na kraju, i prilično je upečatljiv na sebi svojstven način, dotad su Grunf i Bob zaduženi da izbave Cezarove beštije iz kaveza. Ne znam ni sam, jednostavno sam zadovoljan, ne događa se ništa ekstremno sjajno, a opet sam zadovoljan pročitanim. Šteta što se ovaj Mike pojavljuje tek u samom finišu.

#45 - Derbi (049) - Po mišljenju mnogih jedna od najboljih priča, što se vidi i po ocjenama na recenziji. Ne bih je baš svrstao u najbolje od najboljeg, ponajviše zbog toga što mi sportska tematika ne leži u AF-u, ali itekako zabavna priča. Bob u ulozi džokeja, Sotonik koji sabotira konja starog Tobijasa, debeli i šepavi Jack Mrack... Kako da ne očekujete zabavu kad je Bob u interakciji s konjem? Da ne spominjem Magnusovo samoubojstvo zbog gubitka oklade. Darwin I i II mi i nisu nešto za umrijeti od smijeha, štos na početku još i nekako, ali zašto su kasnije u kavezu kao kurioziteti? Zar Tobijasu toliko nije stalo do vlastitih sinova? Sve u svemu, zanimljivo doticanje teme o konjskim utrkama i svim malverzacijama koje vežemo uz iste.

#44 - Pljačkaš (033) - Ako grupa TNT ima zadatak na luksuznom brodu koji je pritom i ilegalna kockarnica, zabava je zagarantirana. Velik dio epizode prije ulaska u konkretnu radnju zauzima izložba pasa, i čovječe, drago mi je zbog toga. Zapravo je ta izložba spasila radnju na brodu koja je sama po sebi... onako. Mada mogu nabrojati puno više pozitivnih nego negativnih elemenata: brodovlasnik Kantry i njegova tajnica, Alan u ulozi djevojke, Magnusov predivan crtež mora... zaista kvalitetno. Ono kad se bob pogleda u ogledalo je stvarno nepotrebno, pa zar Bob ne zna kako izgleda?

#43 - Sve ili metak (046) - Ako je suditi po događajima koji su uslijedili nakon Bobove pobjede, čovjek bi rekao da nije riječ o nekoj naročitoj epizodi. I istina je da planovi XKappe i momka nisu pretjerano zanimljivi. Zato postoji prva polovica, s Bobom u kvizu "Sve ili metak", i to ne treba posebno komentirati. Jedna od najpoznatijih scena čitavog serijala koja se pojavljuje čak i na pravim kvizovima. Alanfordovska zafrkancija na račun kvizova i sličnih emisija koja zapravo nije ništa drukčija od stvarnosti. Pogledajte samo "Trenutak istine" i shvatit ćete koliko je ovo svevremenski strip aktualan u svako vrijeme.

#42 - Trio Fantastikus (064) - Povežite Konspiratora, Stampela i Alsara i dobit ćete formulu za Trio Fantastikus. Iskreno, ne znam koja bi druga kombinacija negativaca bolje funkcionirala od ove trojice - mistični Konspirator, odlučan isprazniti džepove bogatih naivaca Alsar i nespretni Stampel. Savršeni balans. Osobno mislim da se moglo napraviti i bolje od ove trojice (ne konkretno u ovoj nego i u kasnijim epizodama) jer zajedno bolje funkcioniraju nego svaki pojedinačno. Scena gdje pokušavaju pohvatati svu trojicu, zajedno s Alsarovom kćeri Violet, je vrhunac priče po mom mišljenju, šteta što su uspjeli uhvatiti samo sakatog Stampela.

#41 - Neprijatelj prirode broj 1 (047) - Još bolje od vrlo dobrog prvog pojavljivanja Aseptika. Ovdje je isti pretvoren u nacista što, ako se ne varam, nije bio u prvom pojavljivanju. Trebalo se malo više pažnje posvetiti njemu samom umjesto gegovima u prvoj polovici, mada je i ovako to lijepo. Konačno je Grunfov rad, makar i s namjerom, zapažen od strane nekog znanstvenika. Pilula za uništenje okoliša dokazuje koliko je sam Aseptik opasan negativac, koji opet uspijeva biti banaliziran na magnusovsko-bunkerovski način.

#40 - Spašavaj se tko može (057) - Slabija polovica nimalo slabe dvodijelne avanture na krstarenju. Nakon susreta s trgovinom robljem u "Pozivu na krstarenje", ovdje naši agenti završavaju na jedrenjaku stanovitog Napoleona te svi bivaju zarobljeni. Uistinu predivno je što Grunf na kraju spašava dan, priča o Napoleonu... a recite kad neka priča Broja Jedan nije bila dobra, a šlag na tortu je partija šaha između Napoleona i Wellingtona: "Neću igrati ni šah s tobom jer si takav pacer da bi izgubio i s Bobijem Fisherom!". Ne mogu a da ne zaboravim napomenuti kako sam uvijek fan onih priča gdje cijela grupa sudjeluje na zadatku, a ovdje je upravo to slučaj.

#39 - Ljekovita voda (017) - Veliki Cezar je jedan od najboljih negativaca čitavog serijala, a ni ovo nije ništa lošija introdukcija njega kao lika u široku paletu neprijatelja čuvene grupe TNT. Praktički nema nekih osjetno lošijih dijelova, dosta je dobrih scena: kad se Jeremija, Šef i Grunf naizmjence pokušavaju zaposliti kod njega kao sobari, da bi njegove životinje svakom od njih rekle ne, doduše ne verbalno nego gestom. Bob se nateže s babama iz lječilišta, toči vino u izvor ljekovite vode ne bi li joj popravio okus, Njegova Visost priča priču o, logičnom, Cezaru... Meni ne treba više od onog što sam dobio ovdje. Sigurno da ovo nije odlično, ponajviše zato što ni ne pokušava biti, međutim jako se približilo upravo odličnim pričama, koje započinju drugom polovicom liste. Eh, da, valja napomenuti continuity error na 105. stranici gdje je Jeremija, unatoč tome što je uhićen, nacrtan s ostalim agentima koji se oporavljaju od ljekovite vode.

9/10 (odlične priče)

#38 - Arsen Lupiga (053) - U sjećanju mi je Arsen Lupiga ostao kao prilično dosadna epizoda, ali moram priznati da sam na novo čitanje ostao ugodno iznenađen. Nije loše katkad promijeniti okolinu, i ovdje se otići u Pariz pokazalo kao pun pogodak. Za razliku od Gumiflexa koji je overall opasniji, čuveni manje džentlmen više lopov pri svojim ubojstvima arsenom ima više stila. Čak ni Magret ovdje nije osobito naporan kao što je to kasnije postao slučaj. Finale kod Eiffelovog tornja je epsko, kao i konačno otkriće da se iza naočitog muškarca zapravo krije patuljak kojeg čak i Bob Rock rastom premašuje.

#37 - Dvanaest umjetnika (035) - Nije mi jasno koliko točno ima ovih umjetnika, jel ih 12 skupa s Rittom ili je Ritt dirigent dvanaestorici umjetnika? Mada to nije ni bitno, priča je na svoj način odlična. Najprije imamo malu uvertiru s Georgem Dulseom, bogatašem koji pokušava osvojiti srce Miss Boe, ali mu to ne uspijeva jer se ova pali samo na zlikovce. Radnja sa 12 umjetnika je isto tako po mom mišljenju izuzetna, ima štoseva kao kad Bob kaže Rittu da je došao zbog parenja (pokazujući na Nosonju pokraj sebe), a ovaj ga pita s kim bi se (Bob) htio pariti. Ima tu itekako materijala za smijati se, što scenariju što Magnusovom crtežu. Ritt će biti i bolje iskorišten u jednoj kasnijoj priči, ovdje je isuviše ozbiljan.

#36 - U potrazi za bombom (024) - Evo i Tromba, a u njega bomba. Po mom mišljenju najjači (najapsurdniji) zlikovac grupe TNT. Zanimljivo je da obadva bucmasta negativca (Tromb i Superhik) gaje simpatije prema Nosonji, očito ga ne voli samo njegov vlasnik. Tromb, kao i Aseptik, ima plan uništiti čitav svijet, a ovaj puta mu Sir Oliverovi dugi prsti mrse planove. Meni sasvim odlično za uživanciju, možda da se nije toliko pažnje posvetilo navodnoj smrti Njegove Visosti na početku. Ne treba zaboraviti da je ovdje dovršena Ilijada započeta u prethodnom broju.

#35 - Vesela dolina (034) - Drugo Trombovo pojavljivanje zeru mi je draže od prvog, ovdje je Tromb još luđi nego u svojoj premijeri. Premisa je sjajna, Alan i Bob uz pomoć Nosonje pretražuju zašto su u Veseloj dolini nestale ptice. Genijalan mi je gradonačelnik koji svaki put 'spašava' svoju tajnicu od gušenja. Nemam tu što posebno dodati, Tromb se ovdje udružio sa Stampelom, a dva genijalna negativca su uvijek bolja od jednog. Priča kao stvorena za ljetno uživanje, onakva kakva treba biti.

#34 - Čuvaj se bombe (021) - Živi dokaz kako u Alan Fordu priča može biti i nepostojeća da biste napravili kvalitetan scenarij. Mislim, ova priča se bavi talijanskim Olovnim godinama, i to je valjda dovoljan motiv da se napravi ovakva priča. Skviki kao novi član grupe TNT, trgovina električnim aparatima koju Sir Oliver potpuno opustoši, te Bobova opetovana krađa lubenica koja mu se na kraju obije o glavu. Za sve koji priču nisu pročitali - što čekate!

#33 - Iznenadna ideja (069) - Da budem iskren, bilo je lijepo jednom vidjeti i Sir Olivera opustošenog do gaća. Grunfov novi izum, potjera za lutkom Flintom po cijelom Los Angelesu - izvrsno. Iako stvarno ne shvaćam kako se istopio u sauni da bi pojeo par pizza i odjednom vratio svu kilažu, to moram priznati da me nije baš oduševilo. Inače sjajno, vrše se pripreme za osnivanje podružnice. Šteta što si tušer nije dao malo više truda pri tuširanju crteža, ovako izgleda blijed i prazan.

#32 - Novogodišnja proslava (043) - To je priča u kojoj Ritt i 12 umjetnika dolaze do izražaja (na samom kraju). Podradnja je neka latino-sapunica s alanfordovskim začinom, ubit ću barunicu jer me napucala (i dala bezobrazno malu otpreminu). A da ne spominjem kad se ta barunica zaledi pa je naguraju u pećnicu ne bi li se otopila. Ima tu još sjajnih scena, kao na primjer cijeli krabuljni ples i Ritt koji pokvari planove cijeloj bandi umjetnika zahvaljujući visokom mišljenju o svojem violinističkom umijeću. Ili Bobov plan da izbjegne grudanje tako što će poštara podvrgnuti istom, zaista štivo za posljednje dane u godini.

#31 - (Ne) glasajte za Notaxa! (016) - A kako uopće promašiti s ovakvom tematikom, Bunker i Magnus pa još političari... Zanimljivo kako je čak i Strip-agent cenzurirao oštar Notaxov govor pred svekolikim ljudstvom. Grupa TNT kroz cijelu priču prati Notaxa i pokušava spriječiti atentat. Najbolji dijelovi definitivno izložba "Moj svijet" i poremećeni naci-luđak koji na kraju završi tamo gdje mu je i mjesto, zajedno s ostalom političkom bagrom. Sve što nam treba i više.

#30 - Poziv na krstarenje (056) - Malo ljetovanje cijele grupe (osim ozlijeđenog Grunfa) na brodu simboličnog naziva Novcožder. Nema dijela koji nije interesantan, uloge agenata na brodu, trgovina robljem u koju je uključen i misteriozni Malajac, imamo prilike vidjeti i Baby Blue koja će se dodatno razmahati u idućem, nešto slabijem nastavku. Scena gdje se Bob (uz plemićevu pomoć) igra s bogatunom je definitivan vrhunac, ali i sve ostalo je ovdje puno više od dobrog.

#29 - Dan vještica (031) - Klasika. Ne treba ovu priču previše predstavljati, tko ju je pročitao zna da će joj se vraćati. Imbecilna je ideja o starcima koji se igraju rata - znači idealna. Nimalo dosadniji su i dva lika koji se klade u Veliko bure, sve ono što bi Superhik ikad želio, i naravno Alan i Bob kao već ustaljeni duo, putuju u kočiji i napadaju ih Indijanci :D. Početak je ipak najbolji, klađenje koliko će svaki novi šerif minuta preživjeti.

#28 - Razbijena boca (028) - O, o, prenisko. Znam, znam da Superhik zaslužuje više od 'mizernog' dvadeset osmog mjesta. Ne znam, možda nije bio moj dan kad sam čitao trilogiju jer zaključni dio trilogije o alkoholnoj napasti nije mi bio toliko spektakularan. Očito, ovo je i dalje odlična epizoda, no po mom mišljenju, sad kad sam sve friško ponovo pročitao, malčice precijenjeno. Znam da ćete svi sad prestati čitati post (ako ste ga uopće čitali), ali tako je. I dalje tu ima pregršt zabave, kao Bobovo čašćenje Broja Jedan s 'fosilizirani Tutankamon' i nenadmašna Alanova opaska o plaći koju zarađuje Mister Lamp. Izuzetno zabavna priča koja se po mom mišljenju ipak ne može naći na nekom višem mjestu.

#27 - Klavirski koncert (045) - Sjajno. Neshvaćeni umjetnik Strudel izgađan čitavim plastenikom, dvojica atentatora (a znate kakvi su ti u ovom stripu), Bunker i Magnus kao mete istih i grupa TNT u nastojanju da spriječe krvoproliće. Dovoljno je da kažem ime lokacije - Centimetropoliten i orkestar gluhonijemih pod vodstvom Nevida Ćoronje. Tu se samo iskazuje Brixyjev smisao za prevođenje koji je možda činio epizode i boljima nego što jesu. Nepodnošljiva lakoća satiriziranja.

#26 - Centurion (036) - Mogli smo vidjeti kako kreće u napad na kraju "12 umjetnika", a ovdje je sva radnja posvećena njemu, Georgeu Dulsu. Čovjeku koji se odlučio podvrgnuti izumu ludog doktora Kreutzera i postati Centurion kako bi osvojio srce voljene Miss Boe. Najbolji trenuci su Brokova ideja raketiranja grada zbog Centuriona i prikladna priča Broja Jedan o Centurionu. Prava šteta što se Kreutzer u Centurionovom oklopu pojavio baš dok je George Duls ljubovao s Miss Boom. Potencijalan kandidat za grupu TNT :D. A ne treba zaboraviti ni jedno od rijetkih pojavljivanja Binga.

#25 - Traži se Alex Barry (006) - Većina tvrdi da je ovo prva MEGA epizoda u serijalu, to jest ovdje se super tandem uigrao. To je sasvim moguće jer ovo jest zaista odlična zimska priča, iako mislim da su se uigrali i prije. Alan na klizaljkama, Sir Oliver u elementu i vječno nadureni Bob. Pored toga prikaz Grunfova skrovišta i gastronomska tombola su kadrovi koji se ne zaboravljaju. Karikiranje Alexa Barryja, nuklearnog fizičara u proizvođača žvakaće gume. Alan Ford, ljudi moji. Od čiste izvrsnosti ovu priču dijelio je nedostatak stranica, rasplet je ipak malo zbrzan, imam osjećaj kao da nedostaju neke sličice. Također moram napomenuti da gornja vinjeta na devetoj stranici neodoljivo podsjeća na naslovnicu epizode "Iznenađenje pod krinkom".

#24 - Godišnji odmor (038) - Zaboravite cijelu specijal ediciju i sve odmore sa sisatom Shirley. Najbolji specijal ne može primirisati ovoj priči. Alan i Bob na godišnjem koji je sve samo ne godišnji. Također i prvo pojavljivanje Konspiratora koji je ovdje zapravo odlično predstavljen onakav kakav je treabao biti; čovjek iz sjene, koji vuče sve konce a nitko zapravo ne zna njegov identitet. Malo me zasmetalo što je Sir Oliver opet došao niotkud i spasio Alana i Boba, ostalo je više-manje odlično.

#23 - Broj Jedan (011) - Prvo pojavljivanje čuvenog šefa još čuvenije grupe tajnih agenata. Nekako kao da strši izvan glavne radnje s dr. Crackom i transportom ukradenog plijena preko granice. Nije da ću zamjeriti zbog tog jer ova priča je kultna; Bobova uzrečica 'bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi' je antologija, Njegova Visost priča svoju prvu povijesnu priču o Custeru, dok scenu u bolnici ne treba previše hvaliti, vrh vrhova. Zanimljivo kako je ovdje bradonja prikazan kao smušeni starac, a već od iduće priče poprima svoje prave karakteristike.

#22 - Krokodilska glava (061) - Krasno. Ovime su braća Rock dokazala kao prava opasnost grupi TNT, iskorištavaju svoj niski rast sebi u korist, za razliku od njihovog brata koji ide putem pravde i živi od pokojeg komadićka hrane za koju se snalazi na različite načine. A svoju kriminalnu aktivnost prikrivaju radom u pizzeriji kao pošteni građani platiše poreza. Uz to i Konspiratorovo novo pojavljivanje te profesor Grull Atomix koji jedva čeka da ga se potkupi...Ipak, događaji u ovoj priči samo su postavljanje podloge za još bolju epizodu koja slijedi kao direktan nastavak ove.

#21 - Besplatni podvig (067) - Mijenjanje stila pripovijedanja započeto u velikom stilu, nema što! Mislim da je samo prvi dio Odiseje dovoljan za dobru priču, a kad još imate veselo putovanje do San Quentina u Grunfovoj krntiji kako bi se oslobodio Veliki Cezar i započeli dogovori oko filijale - bravo. Nije loše ukomponiran ni taj zlikovac Micron, a Magnusov crtež ovakav je bolji od svega što je došlo nakon njega.

#20 - Alkohol prijeti (027) - Ipak nije na zlatnom postolju. Sjajna priča koja po mojem (lošem) ukusu nažalost nije za top topova, ali nije ni daleko. Sve imamo tu; prvo pojavljivanje Broka i tri svinje, Superhika koji krade pakete karitasa i daje ih Sir Oliveru na luksuznu jahtu, doslovno sve članove grupe koji ga pokušavaju uhvatiti na svaki način, od onih koji su surovi i zaboravljaju na alkoholni zadah do Grunfa koji se za to pripremio. A najbolje za kraj, Superhik udara po slabostima vrhovnog šefa krađom kolica Broja Jedan te samo potvrđuje kakav je protivnik. Nemam stvarno prevelikih zamjerki, ali ipak stojim kod tvrdnje da je ovo ništa više od jedne standardno odlične priče kojoj je nedostajalo humora da se bolje razradi genijalan lik kakav je Superhik.

#19 - Umro je bogati ujak (048) - Tko ne pamti onu scenu s Magnussonom i Bobom, legendarno, kao uostalom i cijela epizoda. Čak ne znam isplati li se nabrajati pluseve kad ih ima na svakoj stranici? Od tri milosrdnice koje su sve samo ne milosrdne, preko starca koji pokupuje sve boce ne bi li na čepu našao nagradu inzulina, a tek Bobovo suđenje. Sve ispunjeno doskočicama i gegovima uz smislenu priču. Malo je falilo da ovoj epizodi dam famoznih 10/10, što je ostalima na listi uspjelo.

10/10 (remek-djela)

#18 - Operacija Frankenstein (003) - Vjerojatno sam lud, ali za mene je ovo čisto savršenstvo. Gotovo da nema kadra u kojem nisam mogao pronaći nešto vrijedno smijeha, pogotovo u prvoj polovici. Od načina na koji Alan biva prevezen, hotela u kojem odsjeda sve do onih sitnih detalja kao što su strelice s natpisima "ovamo" i "onamo". O dijalozima ne treba ni govoriti: Monte Carlo, piletina u hladetini, usklađivanje metka s kalibrom pištolja... A ideja? Genijalna u svojoj morbidnosti, sam naslov je perfektno opisuje. Kreutzer je genijalan negativac, razlog zbog kojeg su ga uhitili isto tako... A crtež, o njemu ne treba trošiti riječi. Talijani ovu epizodu drže za jednu od najbolje nacrtanih, a vidim i zašto. Ono more na početku u koje upadaju Grunf i Alan, i ja sam osjetio hladnoću. Magnus je uvijek bio na nivou, a ovdje pogotovo. Malo mi je čudno vidjeti prvobitni Bobov izgled, ali jako mi se sviđa stari Šef. Autoritet kakav je nažalost vrlo brzo izgubio. Za mene je sve u ovoj epizodi savršeno, čak mi je i naslovnica najbolja od prvih deset. Žalostan završetak se možda neće svidjeti svakome, ali to je onaj kakav treba biti. Alan ne bi bio Alan da ima sreće u ljubavi, treba se vratiti u tužnu stvarnost grupe TNT... Da je tu bilo još mjesta za klasične gegove (na samom početku serijala to ipak nije bilo usavršeno) i da je više članova bilo uključeno, ovo bi lako išlo u najboljih pet.

#17 - San jedne zimske noći (023) - Sama radnja u Kanadi je mlohava i ne pretjerano zanimljiva. A šta valja? Sve ostalo: Grunfov izum koji zapravo radi, Alanov sastanak s Lindom, samoubojica i štrajk električara, Nosonja kao Alanov pratilac... a opet, ništa se ne može mjeriti s dva dijela - Ilijadom i Alanovim snom, dva ključna pojma i obavezno štivo za svakog tko se smatra Fordovim obožavateljem. Boli me briga za radnju u Kanadi, Magnus i Bunker su geniji što su ovako interpretirali Ilijadu. Jedan crtački, a drugi scenaristički.

#16 - Dobra stara vremena (039) - Ma zašto uopće trošiti riječi. Pustinja kao lokacija i agenti u njoj, to ne može biti loše taman da se i potrudiš. Ne želim se kititi tuđim perjem, tako da ću citirati ono što je delboj savršeno sročio: "Ovo je jedna od onih epizoda gdje je svaka scena maksimalno odrađena, možda nikad bolje nisu izraženi dramatika i humor istovremeno, zaista fantastično... Sjajna priča. Magnus i Bunker su satrično prikazali legiju stranaca, poznatu po organizaciji, disciplini, vještinama svojih pripadnika itd. Vjerovatno da je to bio razlog što čitaoci u bivšoj Jugoslaviji dugo vremena nisu mogli da pročitaju ovu epizodu, jer je ovakav prikaz mogao da naruši ugled tadašnje treće po snazi vojne sile u Evropi. Neobično za strip kakav je Alan Ford je prisustvo velikog broja likova: Šeik Tela Fa, major Loutrec, Mark Lester, Sir Sterling (Brendin otac), Brenda... A sve je sjajno uklopljeno u jednu cjelinu, od prve do posljednje stranice radnja je dinamična, a atmosfera i mjesto događaja pojačavaju doživljaj. Klasični prikaz legije stranaca, saharske pustinje, sa svim što se može vidjeti u starim crno-bijelim filmovima, tvrđava u kojoj je sakriveno zlato, mali spomen i Lorensa od Arabije u liku Sir Olivera, a sve to na onaj alanfordovski i prije svega satirični način, u genijalnoj izvedbi dvojca Magnus&Bunker."

#15 - Skok na skok (025) - Jedna od najpotcjenjenijih priča uopće. Kad na samom početku vidite Boba u klokanskom tobolcu, znate da vas čeka izvrsna priča. I onda dobijete upravo ovo: špijunka Margot i bolesni sakupljač/kolekcionar Bergam-Bergam s kojim Broj Jedan ima nesređene račune. Malo je reći koliko je genijalnosti spakirano u ovih 120 stranica, Bobovi cinični komentari i razbijen nos, Skvikijeva bitna uloga u Alanovom oslobađanju, a da ne spominjem jedan od najboljih Grunfovih patenata na kraju. Sjajno na više razina uz jedan od najboljih Magnusovih crteža.

#14 - Pukovnik Kattycat (037) - Nezaboravan trenutak kad Bert ugleda grupu TNT sastavljenu od ljudi koji na prvi pogled izgledaju kao banda propalica. Same riječi pohvale za zadatak tjelohranitelja neobičnog pukovnika Kattycata. Teško mi je reći zašto je epizoda toliko upečatljiva, jednostavno svaka stranica donosi nešto novo i ne znaš kako će završiti. Ni ovdje ne fali standardnog preuveličavanja, pravi rat kao vojna vježba :D. Iz nekog razloga bilo mi je komično kako se narednik pokušava riješiti svih članova grupe TNT, kao i suludi razlozi pukovnikove žene kakvi su u ovome stripu svakodnevica.

#13 - Bila jednom nagrada (044) - Evo što vam znači majstorluk, kad od najobičnije teme kakva je podizanje nagrade napravite jednu od najboljih priča za serijal. Nema loše scene, sve je popraćeno dinamikom i humorom istovremeno, uz otkrivanje osobnosti svakog člana grupe ponaosob. Autori nas vode iz situacije u situaciju, ne dajući ni čitateljima slutnju što će se iduće dogoditi. Također jedna od rijetkih priča gdje Broj Jedan konačno izvuče deblji kraj zahvaljujući svojoj pohlepi. A tek sadističke metode mučenja bankovnog službenika od strane agenata , gušter u majicu... A čak je i Sigmund Mail uključen na pravi način.

#12 - Formule (010) - Treba se i ovoga dosjetiti. Jasno je zašto ova epizoda nije mogla biti objavljena u bivšoj Jugi, previše direktnog sprdanja s Rusima, i zaista je bila prava šteta za one koji su morali čekati trobroj da bi ju pročitali. Neviđena parodija na ovom stripu svojstven način, Sovjeti (Briskija) i kapitalistički ekonomski sustav, obilate šale na račun radnika koji dogovaraju štrajk za petak da ne bi radili četiri dana... Pa Bobova reakcija na Šefovog pimpača, kontra-kontra-kontrarevolucionarstvo... Ma zašto prepričavati sve dobre scene, prepričao bih cijeli strip. Genijalno u potpuno novoj dimenziji.

#11 - Golf (013) - Tok ili dlen? Golf je možda i najtečnija od svih ovih priča, gdje nijedna sličica nije uludo potrošena a svi su likovi iskorišteni do maksimuma. Malo me nervira što je u priču opet uključen mikrofilm i, naravno, Margot, ali s ovakvom epizodom jednostavno ne marim za te sitnice. Savršen balans gegova i radnje. Koliko samo humora kroz geste je izrazio Maestro, prvo mi napamet pada mlataranje ribom. Nije ovo za ljude jakih živaca, to bi se moglo upotrijebiti za Extra ediciju, ovo je za opuštanje živaca.

#10 - 3 brata Rock (062) - Ako je Krokodilska glava odlična priča, ovo je pet Krokodilskih glava. Kako Magnus i Bunker uspijevaju koristiti istu tematiku koju su već upotrijebili u drugom pojavljivanju braće Rock i napraviti još jednu antologijsku priču? Još jednom dolazi do izražaja Bobov pošteni karakter i unutrašnja izjedanja treba li prijaviti svoju braću ili ne, za što ovu trojicu kriminalaca uopće nije briga te bez imalo grižnje savjesti pljačkaju u Bobovoj odjeći. Toliko je tu humora da je epizoda dostojna da započne listu top 10.

#9 - Bradati pljačkaši (030) - Moja druga najdraža priča sniježne tematike. To je taj Alan Ford. Sprdnja sa svim živim bez nekog naročitog razloga, s tek površinskim glavnim motivom trojice bradatih pljačkaša. Početak i kraj jedan bolji od drugog. Zamislite da su takve predstave izvođene u Tobijinom kazalištu, kakav je Hamlet prikazan u ovoj epizodi. Broj Jedan nije previše uključen u samu radnju, čak štoviše, zbog njegovog odlaska započinje zaplet gdje je grupa TNT za kaznu osuđena na milost i nemilost da sami riješe zadatak kako znaju i umiju. Osobno ne znam koja zimska priča može nadmašiti ovu po svim humorističkim sekvencama, ali ipak ima jedna koja mi je za nijansu draža.

#8 - Zimska idila (008) - Kakav klasik, kakva idila! Prvi snijeg, prvi rat između Boba i delikvenata s grudama, prvi zadatak u okružju bjeline dokud ti pogled seže. Zadatak vezan za jelke možda nije najbolji ikad, no znam što jest. Završna scena kad se cijela grupa nakon uspješno izvršenog zadatka okupi oko stola kako bi i oni osjetili zasluženi blagdanski duh. To je nešto što se tijekom serijala nije puno ponavljalo (ako i uopće), a jedna je od najupečatljivijih scena u čitavom serijalu. Čitav strip bio je sumoran kako bi ovaj veličanstven prizor dobio pažnju kakvu zaslužuje. Takvo nešto je neprocjenjivo i prikazano na najlljepši mogući način, Magnusovom rukom. Šteta što je naslovnica jedna od najgorih u serijalu za jednu od najboljih priča u serijalu.

#7 - Superhik (026) - E to je to što sam tražio! U prvom ikada Superhikovom pojavljivanju isti je ujedno i najbolji ikada. Imam osjećaj da bih ovu priču mogao čitati iznova i iznova i nikad je se ne bih zasitio. Ne samo da su ovdje prikazani najbolji Superhikovi pohodi, ne samo da je prikazan izniman kontrast između razmaženih i pohlepnih bogataša i zbunjenih te dobroćudnih siromaha, ne samo da je prvi put prikazan čudesni starac s radijom, ali toliko izvrsno dočaranih Magnusovih kadrova nema nigdje koliko u ovoj epizodi. Krasota samo takva. Kome je pala na pamet zamisao o negativcu koji je Robin Hood iz paralelne dimenzije i koji svoje stravične moći duguje najgorem kiselišu? Pa naravno, tandemu M&B, kom drugom. Zapravo sam sretan što Superhik postoji, jer da nema njega, ne bi bilo ni svega što je došlo poslije njega.

#6 - Pas za milijun dolara (018) - Ovo je već u domeni uradaka za koje mi smrtnici možemo biti zahvalni. Sam početak s prikazom klasnih podjela na plaži je genijalan uvod u još genijalniju epizodu. Prejak uvod prejakog lika u serijal. Nosonja je daleko najsimpatičniji, a ujedno i najkorisniji životinjski član. Njegova nevina ljubav prema mrzovoljnom Bobu koji samo gleda priliku da ga se riješi (osim ovdje, gdje vrijedi milijun dolara) i izražena osjetila sluha i njuha moraju vas natjerati da ga zavolite. Koliko tek toga ima u ovoj priči, listajte i divite se. Bobovi silni pokušaji da proturi lažnog džukca, sam rasplet koji nam pokazuje zašto se toliki novac nudio na njega, a sve prepuno humorističnih scena i maestralnog Magnusovog crteža.

#5 - Trojica iz Yume (019) - Shvaćam ako netko ovo smatra vrhuncem serijala jer daleko nije svakako. Već mi je pomalo glupo nabrajati pozitivne elemente, tako da ću samo izdvojiti priču o Jeanu Laffiteu te samu ideju zamjene identiteta kao nešto najbolje što se uopće može smisliti, a da ne govorim o svemu ostalom, o svakoj sličici koja nije naporna, dosadna ili nepotrebna. Svaki aspekt ove priče funkcionira savršeno i ne treba posebno filozofirati oko nečeg takvog. Da nekom novajliji baš ova epizoda dopadne pod ruke, vjerojatno bi pomislio da je Alan Ford nešto najbolje u svemiru. I shvaćam zašto bi tako mislio.

#4 - Udar munje (015) - Uh, klasik nad klasicima. Mislim da i ljudi koji ne čitaju ovaj serijal znaju za plastičnu ljepoticu sastavljenu od dijelova, a to je samo mali djelić slagalice Udar munje. Već mi lagano ponestaju epiteti kojima da častim ova ostvarenja. Zar uopće treba nešto posebno komentirati? Alanove reklame s obrnutom psihologijom, priča o Bijesnom Orlandu, scena u restoranu koja je toliko dobra da ju je i sam Bunker toliko očito išao ponoviti u "Lovu na komarce". Ako vam to ne govori dovoljno, onda ne znam što hoće.

#3 - Cirkus (029) - Razmislite dobro o ovome - grupa TNT u cirkusu. Grupa TNT su cirkusanti. Cirkusanti u cirkusu. Shvaćate? Zaboravite sve - ovo je zlato u smislu komedije. Zar uopće možete napisati išta manje od genijalnog kad Magnus crta a Bunker piše o cirkusu? Očito ne, jer ne znam jesam li se ikad zabavio kao čitanjem ove priče. Gegova ima milijun, a završni obračun je tek provala. Pažnja ne da je zadržana nego raste svakom novom stranicom, a kako i neće kad je tema cirkus, sa cirkusantima. To su ljudi konačno stavljeni u svoje prirodno okruženje.

#2 - Udar (060) - Priznajte da se niste nadali ovako visokoj poziciji ove priče. Iskreno, nisam ni ja. Uistinu, petnaest priča iza ove su daleko smješnije (iako i ovdje ima pokoja provala), no je li ijedna genijalna na ovoliko razina. Kad bi se i pročitala, konačni dojam ne bi bio grandiozan. Ali onda dođe parina recka koja savršeno ispriča sve što "Udar" satirizira, i onda shvatim koliko su ljudi skriveni pod pseudonimima Magnus i Bunker zapravo genijalci, koliko pažnje zapravo posvećuju stvarnim osobama i događajima koji se odvijaju u vrijeme pisanja epizode, koliko su dobro upućeni u dobu bez interneta te im se možete samo nakloniti do poda. Teško će se dogoditi još jedna ovakva priča, gdje su toliko istinito karikirani generali i licemjerni puk, te sve popratne pojave (npr. kult ličnosti). Svime time ovdje se savršeno rukuje te ne vidim uopće razloga za neki niži plasman. Još uvijek postoji jedna priča koja ju sprječava da zauzme apsolutni vrh.

#1 - Tako je nastala grupa TNT (050) - A ima li riječi za opisati ovakvo nešto? Nakon 50 brojeva raznih dogodovština i nepodopština konačno smo dobili jedinstvenu priliku da saznamo neke detalje o samom osnutku čuvene grupe trinitrotoluol i svim njezinim članovima po kronološkom redoslijedu primitka u grupu. Ne znam je li se takvo nešto i moglo opisati na bolji način od ovdje prikazanog. Nema suvišnih i nepotrebnih uvoda, gegova, tek pokoji udarac štapom Broja Jedan upućen Bobu koji se ne može strpiti da ispriča svoju priču. Svi agenti ovdje su uključeni, od Broja Jedan do Nosonje i Skvikija. Ako bih tražio neku zamjerku, to je možda nedovoljno razrađena Sir Oliverova prošlost, iako to čak nije ni mana nego samo detalj koji, da je bio ubačen (što bi automatski uvjetovalo i veći broj stranica), ne bi ostavljao nikakve dileme oko toga da je pedeseti broj Alan Forda savršen strip. Iako nije loše ni da taj kleptoman ostane malo tajnovit. Bilo je kroz serijal svakakvih priča, od katastrofa na globalnoj razini do najvećih stripovskih ostvarenja, ali čak niti drugoplasirana epizoda se, po mom mišljenju, ne može približiti origin-storyju legendarne grupe odrpanaca. Takvo nešto je najbolja moguća ideja za jubilarac kojoj se kasnije niti jedan nije uspio približiti. Ovo je uistinu najbolji mogući prepričan postanak kakav s raznim dopunama tipa "TNT: rođenje" i dalje nije uspio izgubiti na svojoj autentičnosti, i mislim da je uz Superhika magnum opus ovog legendarnog dvojca.
[url=https://postimg.cc/pywTtrH4][/url]

Mili Bože, zašto si me stvorio, što me nisi u kamen pretvorio?

Edited by - Kila Banana on 05/01/2022 15:04:35
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 03/02/2021 : 01:00:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Hm, pa hvala Kili na tolikim pohvalama za recku Udar. A evo i još jedne zanimljivost vezane za nju. Naime, tada sam zaboravio u zanimljivosti ubaciti nešto vezano za naslovnicu. Na stolu se nalaze tri šešira: mafijaški, gospodski pun para i vojnički. Zaključak izvucite sami. Ništa u toj epizodi nije slučajno.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 03/02/2021 01:03:25
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/02/2021 : 08:38:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pa, Kila Banana, trebalo je ovo sve ispisati... bravo!
Za trud sigurno.
Ne znam zaista koliko sam puta iscitao prvih 75 'originalnih' prica, ali ne manje od desetak puta u zivotu. Zadnji put cak prvih 400 brojeva, prosle godine, tokom nesretnog Lockdowna.
I manje-vise se osobno slazem. S tim da ja ne mogu biti sasvim realan jer su meni sve te price beskrajno drage i dobre. Ma sto dobre, odlicne, najbolje.
Ali da, kad bi ih bas trebalo rangitati, islo bi to ovako, nekako. Vise manje...
Rijetko je koji serijal, ako i uopce koji vrhunski napisan/nacrtan kao Alan Ford sa prvih 75 epizoda.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/02/2021 : 10:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ima li netko drage kolege, prodati svih 12 cpg Alan Fordova? Treba mi za jednog dobrog covjeka...molio bi.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 06/02/2021 : 03:54:26  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 06/02/2021 : 05:58:44  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google

Edited by - nikotin on 06/02/2021 05:59:03
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 07/02/2021 : 05:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote
Alan Ford - Spisak 07.02.2021



https://mega.nz/#F!JuZwCaKL!1yUqnH8lZ0skmiP7vIeI_g



http://www.mediafire.com/folder/usc01l4hp3den

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 10/02/2021 : 09:15:40  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/02/2021 : 09:49:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Jedna od najačih scena u AF je ona iz Umro je bogati ujak kada se Bob i onaj starkelja prepiru kako su svi u prostoriji ružni. To sam rekao uokviriti i staviti kao sliku.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/02/2021 : 10:40:31  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ha, ha.
Mozete li mi reci tko je ono strasilo tamo uza zid?
Moja zena.
Ma ne nisam mislio tu, vec onu do nje!
Moja sestra.
Pogresno ste me shvatili! Pitam za onu rugobu s nosurinom i naocalima!
Moja kcerka.
Do vraga, zar su svi ovdje s vama u srodstvu?
Ima samo jedan, najruzniji, koji mi nije u rod; to ste vi!
Genijalno. Englez 'ladan ko spricer', a Bob kipti od bijesa. Genijalne vinjete. Legendarne.


Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/02/2021 : 13:06:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
"Aha znači ja sam ružan je li?"
"Nemate zrcslo u kući?"

Počinje tučnjava.

"Da li vam prija ovaj udarac?"
"Tako, do stanovite granice."


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/02/2021 : 19:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nema toga i takvog inteligentnog a zajebantskog stopostotnog humora uopce, vise u stripovima. Nazalost.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 16/02/2021 : 22:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ljudi, pomagajte!

Da li znate možda iz kojeg broja je ova vinjeta ispod? Ili mi približno možda ukazati na razdoblje gdje da tražim?

Ili možda pomoć kad je bilo prvo pojavljivanje Beppe Joseph pa da otuda krenem tražiti?


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 16/02/2021 : 22:38:13  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
87 Odluka u pravi čas
Strana 111

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."

Edited by - RadioClash on 16/02/2021 22:38:37
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 16/02/2021 : 22:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@RadioClash legendo Hvala ti puno

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 20/02/2021 : 12:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google
Go to Top of Page

nikotin
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2062 Posts

Member since 12/12/2016

Posted - 20/02/2021 : 12:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send nikotin a Private Message  Reply with Quote

Spisak Alan Forda - MEGA
Spisak Alan Forda - MediaFire
Spisak Alan Forda - Google
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 20/02/2021 : 15:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Može li neki ekspert da mi kaže je li ovo original ili kopija?
Neki talijan prodaje ...

[url=https://ibb.co/gRmsP46][/url][url=https://ibb.co/cYjZXBY][/url]
[url=https://ibb.co/0MXKwXN][/url][url=https://ibb.co/fMQJbLK][/url] [url=https://ibb.co/yknZzRg][/url]


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik

Edited by - corto33 on 20/02/2021 16:00:34
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2418 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 20/02/2021 : 20:18:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
hm... možda je vrlo loša fotografija ali po fotografiji je zbog nazubčanog crnog tiska i moiré uzorka na koloru i za ne-eksperta jasno da je slaba kopija.
Ako je prodavač uvjeren da je original onda sigurno treba neku bolju fotografiju.

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 20/02/2021 : 20:35:02  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BiDi

hm... možda je vrlo loša fotografija ali po fotografiji je zbog nazubčanog crnog tiska i moiré uzorka na koloru i za ne-eksperta jasno da je slaba kopija.
Ako je prodavač uvjeren da je original onda sigurno treba neku bolju fotografiju.



I meni izgleda kao kopija, već ova naslovna je sumnjiva.
Neko ko ima original bi mogao provjeriti ...


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/02/2021 : 21:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Dijelim BiDijevo razmišljanje. Potražit ću sutra svoj primjerak.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7016 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/02/2021 : 08:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Paro nam donosi tekst o Giovanniju Romaniniju:

https://www.stripovi.com/enciklopedija/autori/giovanni-romanini/420/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7016 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/02/2021 : 08:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Nakon prošlogodišnjeg uzleta, Alan Ford recenzije su opet postale rijetkost, a post prekida paro s recenzijom:

https://www.stripovi.com/recenzije/alan-ford-af-sa-176-festival/2583/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4988 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 21/02/2021 : 12:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
#621


• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •

Edited by - DOMI on 21/02/2021 12:25:54
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4988 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 21/02/2021 : 13:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
#620

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •

Edited by - DOMI on 21/02/2021 13:02:27
Go to Top of Page
Page: of 567 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.09 seconds. Snitz Forums 2000