forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Manga - čita se i preporuke...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 31

xander
Junior Member



Serbia
395 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 07/03/2012 : 14:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send xander a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

http://www.mangatraders.com/

Arhive su zipovi ili rarovi, ali samo ih preimenuješu u cbr ove ili cbzove i to je to.



Mali problem sa mangatraders su strašno male brzine. Naravno, preživi se to, u svakom slučaji i dalje čitanje ide još sporije od toga.

Ali kao alternativu često koristim ovo
http://bakabt.me/

Edited by - xander on 07/03/2012 14:47:02
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1971 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 07/03/2012 : 14:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte


Arhive su zipovi ili rarovi, ali samo ih preimenuješu u cbr ove ili cbzove i to je to.




Heh, naravno da to znam, nisam od jučer

Hvala puno na linku, ima sve što tražim (pa i više - pobogu, tko će sve to pročitati)

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 07/03/2012 15:00:31
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/04/2012 : 16:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Od onog što skupljam na japanskom, prioriteti su mi:

Doraemon (savršeno izdanje)
JoJo's Bizarre Adventure (džepno izdanje, za sada kupujem samo IV deo)
Karakuri Circus (savršeno izdanje)

a posle njih i:
Black Jack
Dr. Slump
Shingeki no kyojin


To su sve naslovi koje je relativno lako čitati, što je bitno s obzirom na moje ograničeno znanje jezika, inače bih se odlučio i za mnoge druge naslove (kojima ipak povremeno poklonim pažnju... i novac). Prva tri su kriminalno - ali KRIMINALNO - zapostavljena van Japana, pa je tim moje zadovoljstvo veće.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/04/2012 : 14:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Može malo komentara za 'Apollo's song'. Pročitao MW, sad čitam Kirihita, pa reko' gdje da nastavim :)
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 20/04/2012 : 16:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Može malo komentara za 'Apollo's song'. Pročitao MW, sad čitam Kirihita, pa reko' gdje da nastavim :)


"Apolova pjesma" ni po crtežu, a ni po dubini priče ne pripada periodu Tezukinog stvaralaštva koji se tebi dopao, već onom naivnijem, u svakom pogledu. Relativno je zabavno, zanimljivo nacrtano, slatko - ali nikako ne na nivou "MW" i "Kirihita" (koji mi je i najdraži Tezukin strip uopšte, uz "Karmu", četvrti tom "Feniksa").

Ako bi želio da nastaviš sa nešto ozbiljnijim, a i produhovljenijim Tezukinim radovima, preporučujem ti sa pravom nahvaljeni serijal "Buda", njegov pogled na principe budizma. Sjajna stvar - i ima oko osam knjiga, te se ipak ne može ubrojati u preerazvučene manga serijale kakvih imaš koliko hoćeš.

Onda bi se mogao upoznati sa "Feniksom", ali ga nije toliko lako naći, budući da nije bilo reprinta - ni pravog izdanja, niti kompletnog scanslationa, mislim. :(

Edited by - Mhejl on 20/04/2012 16:33:00
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/04/2012 : 17:04:56  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
E, hvala :) Ma, bacio sam oko na njegove radove, ali jbg previše tomova, a tu ipak ubrajam i Budu. Mislio sam prvo nešto ovako kraće, kao što je Apolo. A kakav je The Book of Human Insects? I šta bi mi ti preporučio, onako kraće i pomalo 'pomjereno', a opet ozbiljnije štivo, u jednom, 2 ili eventualno 3 toma? Bacio sam oko na Uzumaki i Gyo, al sam se isfurao kad sam vidio da ga je nestalo na amazonu...
Nisam nešto upoznat s mangom, ovi što sam naveo od Tezuke i Akira je sve što sam čitao.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 20/04/2012 : 17:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
"The Book of Human Insects" nisam čitao, još uvijek. Ipak, recenzije koeje sam čitao ističu uglavnom jedno: da posjeduje mračne tonove i dio senzibiliteta kasnijih radova, no ne i dubinu priče i likova koja ih obavezno prati. Ipak, ja ću ga svejedno kupiti, želim da formiram i svoje mišljenje, tako da ću kad-tad napisati preporuku... pozitivnu ili negativnu.

(Kompletnu "Uzumaki", inače, imaš na "Book Depositoryju", i toplo ti je preporučujem ako si ljubitelj bizarnih hororaca, kao ja. :))

Ako ti se dopala "Akira", obavezno pročitaj i jedan raniji Otomov rad, jednodijelni, koji se takođe bavi temom telekineze, skupa sa životom u urbanim blokovima: "Domu". Ne znam da li je papirno izdanje još uvijek dostupno, ali tu je uvijek scanslation. Sjajan strip, izuzetno cijenjen u Japanu. Vrlo dramatičan, ali sa stilom. :)

Tu je i Jiro Taniguchi, sa kojim ste se upoznali u "Vrhu bogova": njegov rad "A Distant Neighbourhood" (dva toma, izlazi u "Fibri) je među najboljim stripovima koje sam čitao. Dirljiva, duboko doživljena i promišljena priča - hvala Veletu na pozajmici, još jednom. ;) Imaš i zbirku priča koju je crtao - "Benkei in New YOurk" - prilično zanimljiva. Solidna, i jeftina za skupiti, budući da se radi o svega jednog tomu.

Probaj i poneki maratonski serijal, zna se isplatiti. Da imam dovoljno novca, kao što, avaj, nemam, odmah bi se bacio na sakupljanje "Berserka" Kentaura Miure. Ma, samo ukucaj te riječi u Google i pogledaj slike iz stripa... i to je to, taj divni crtež će vas zauvijek zarobiti u umu ovoga čovjeka, još jednog od ludih genijalaca svijeta mange.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/04/2012 : 17:21:01  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Hvala još jednom :) Uzumaki će se vjerovatno pazariti vrlo skoro. Domu sam isto pikirao, ali ga nema na papiru. Tanigučija ću uzeti od Fibre, zaletio sam se i na Vrh bogova, svrbe me ruke, ali love je nedovoljno da se sve želje isprate :)
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 21/04/2012 : 09:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
The Book of Human Insects je odličan, kao i Ayako. Oba su iz ranih 70ih, gekiga period.
MW i Apollos Song su mu najslabiji onoshotovi. Kirihito nešto bolji.
Ako hoćeš neki kraći serijal, probaj Dororo, ili čekaj Adolfa u Fibrinom izdanju. Možeš i Black Jack, ali od početka iako su nezavisne kratke pričice, ipak se neki likovi pojavljuju više puta, pa nije loše znati prethodne događaje.

I ne znam šta vam je tolko sa tim Uzumakijem, prosečan horor, gde se ista ideja posle par čeptera razvlači u nedogled.

Inače, Kodansha uskoro počinje sa Shingeki no kyojin na engleskom.

Doraemon je stvarno neverovatno nepravedno zapostavljen. Na egleskom je, čini mi se ranih devedesetih, objavljen jedan ili dva toma, a i to više nigde ne mogže da se nađe.
Doduše, postoje skenlacije svih Daichohen Doraemon.
Najluđe je što sam video da kod nas postoje dečiji biciklići (za klince do 3g) sa likom Doraemona!

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 21/04/2012 : 23:25:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Meni je baš MW remek delo. Daleko ispred vremena, moćan, sirov. Prvo te odvali kolenom u stomak, pa te onda sune u glavu.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 22/04/2012 : 11:14:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Ja sam "MW" shvatio kao studiju i poređenje dva, međusobno ipak povezana tipa zla/dekadencije: društva, koje vrši mnogobrojne istorijsko-životne nepravde nad pojedincima, koje su omogućene i potpomognute ignorancijom, sebičnošću i inertnošću narodnih masa (motiv koji se ponavlja kada se govori o incidentu u Okinava arhipelagu su velike zgrade velegrada, u kojima obitavaju moćne društvene ustanove - simbol autoriteta koji može nametnuti i ono što je suštinski zlo/pogrešno), i ličnog ludila jednog (ili dva, ukoliko ste nenaklonjeni ocu Garaiju) izmučenog pojedinca koji podsjeća na ranjenu zvijer, ođštećeni um koji želi da, prije svog gašenja, poseje što više smrti oko sebe. Sad, mislim da je Tezuka ipak namjerio da oca Garaija, ali i ostale predstavnike plemenitih namjera u ovome stripu (policajca, novinara, brkatog stanovnika ostrva), predstavi poput nerijetko tragičnih jedinki koji se bore protiv opštih i pojedinačnih manifestacija ovoga zla, koje proističu jedno iz drugog (drštvo je krivo za ćutanje o gasu, pa možda i za Jukijevo ludilo - dokle seže odgovornost okruženja?), uprkos slabostima koji otežavaju i zamućuju plemenitost svih njihovih postupaka (prije svega, u slučaju Garaija). Ako ovo dovedemo u liniju sa tonom njegovim drugih radova, "Bude" i Feniksa", recimo, možemo reći da je u "MW" oslikao sistem i stanje svijeta kome je neophodno naći protivtežu, alternativu - u "MW" vidimo istočnjačko shvatanje o krugu sveljudske patnje - proističući iz želja, strasti, sujete (kao što se stalno naznačava u "Budi")... Kraj je onakav kakav je da bi nas podsjetio da se borba nikada ne završava, i da zlo uvijek iznova iskrsne iz tkiva ljudske prirode i zajednice.

Stoga završni kadar velikog grada, urbane sredine - glavni anatagonista, može se reći, gubi svoju ličnu ulogu u priči smrću oca Garaija (koja, opet, potvrđuje hrišćansko gledanje o žrtvi kao o nužnosti za pobjedu dobra i pokretač svijeta) - njegova lična drama i priča su završeni - i prerasta u bezlični simbol zla koje je na djelovanju svugdje, u različitim obličjima: utopljeno u masu i njene prohtjeve, još ga je teže primjetiti. Kraj poručuje: napolju postoje čudovišta, ali i dobri ljudi, kao i oni koji vječito oscilijaru (većina nas). Zajedno.

Meni je "MW" podjednako svjež kao i u trenutku izlaženja - jer, koliko god pokušavali da banalizujemo tematiku dobro-zlo, ona je dio nas. Ne treba je jedino banalno prikazivati, a Tezuka je sve, samo ne banalan.

Strip ima mana, svakako - istakao bih prerazvučenost mnogih dijelova stripa, kao i činjenicu da je mnogo pažnje posvećeno minornim likovima. Može se reći da je "MW" kabasta konstrukcija u kojoj sija zlato, i da bi redukcija možda bila opravdana, no ne i laka.

Edited by - Mhejl on 22/04/2012 14:33:58
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 23/04/2012 : 22:06:53  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Ja sam "MW" shvatio kao studiju i poređenje dva, međusobno ipak povezana tipa zla/dekadencije: društva, koje vrši mnogobrojne istorijsko-životne nepravde nad pojedincima, koje su omogućene i potpomognute ignorancijom, sebičnošću i inertnošću narodnih masa (motiv koji se ponavlja kada se govori o incidentu u Okinava arhipelagu su velike zgrade velegrada, u kojima obitavaju moćne društvene ustanove - simbol autoriteta koji može nametnuti i ono što je suštinski zlo/pogrešno), i ličnog ludila jednog (ili dva, ukoliko ste nenaklonjeni ocu Garaiju) izmučenog pojedinca koji podsjeća na ranjenu zvijer, ođštećeni um koji želi da, prije svog gašenja, poseje što više smrti oko sebe. Sad, mislim da je Tezuka ipak namjerio da oca Garaija, ali i ostale predstavnike plemenitih namjera u ovome stripu (policajca, novinara, brkatog stanovnika ostrva), predstavi poput nerijetko tragičnih jedinki koji se bore protiv opštih i pojedinačnih manifestacija ovoga zla, koje proističu jedno iz drugog (drštvo je krivo za ćutanje o gasu, pa možda i za Jukijevo ludilo - dokle seže odgovornost okruženja?), uprkos slabostima koji otežavaju i zamućuju plemenitost svih njihovih postupaka (prije svega, u slučaju Garaija). Ako ovo dovedemo u liniju sa tonom njegovim drugih radova, "Bude" i Feniksa", recimo, možemo reći da je u "MW" oslikao sistem i stanje svijeta kome je neophodno naći protivtežu, alternativu - u "MW" vidimo istočnjačko shvatanje o krugu sveljudske patnje - proističući iz želja, strasti, sujete (kao što se stalno naznačava u "Budi")... Kraj je onakav kakav je da bi nas podsjetio da se borba nikada ne završava, i da zlo uvijek iznova iskrsne iz tkiva ljudske prirode i zajednice.

Stoga završni kadar velikog grada, urbane sredine - glavni anatagonista, može se reći, gubi svoju ličnu ulogu u priči smrću oca Garaija (koja, opet, potvrđuje hrišćansko gledanje o žrtvi kao o nužnosti za pobjedu dobra i pokretač svijeta) - njegova lična drama i priča su završeni - i prerasta u bezlični simbol zla koje je na djelovanju svugdje, u različitim obličjima: utopljeno u masu i njene prohtjeve, još ga je teže primjetiti. Kraj poručuje: napolju postoje čudovišta, ali i dobri ljudi, kao i oni koji vječito oscilijaru (većina nas). Zajedno.

Meni je "MW" podjednako svjež kao i u trenutku izlaženja - jer, koliko god pokušavali da banalizujemo tematiku dobro-zlo, ona je dio nas. Ne treba je jedino banalno prikazivati, a Tezuka je sve, samo ne banalan.

Strip ima mana, svakako - istakao bih prerazvučenost mnogih dijelova stripa, kao i činjenicu da je mnogo pažnje posvećeno minornim likovima. Može se reći da je "MW" kabasta konstrukcija u kojoj sija zlato, i da bi redukcija možda bila opravdana, no ne i laka.


Uh, uhvatio si me nespremnog!
MW i Apollo's Song sam čitao još 2008, a s mojim pilećim pamćenjem se gotovo i ne sećam detalja, samo priče generalno i opšteg utiska. A utisak je upravo ovo što si ti napisao u poslednjem pasusu.
Bukvalno sve što sam čitao od Tezuke kasnije mi je bilo bolje, toliko da se mnogo više sećam i detalja

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 03/05/2012 : 12:40:57  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Saint Young Men

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 04/05/2012 : 18:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Evo nekoliko naslova koje čitam, a koji se mogu naći na engleskom (ili nekom drugom evropskom jeziku):

- Tegami bachi (Letter Bee), šonen-fantazija sa izvanredno oslikanim svetom i karakterističnim crtežom jakog crno-belog kontrasta. Ljudi zvani "pčele" prenose pisma i pošiljke kroz zemlju večite tame, čiji glavni grad je jedini osvetljen veštačkim suncem. Dizajn likova je standardan za moderni japanski strip za mlađe (i malo me podseća na neki Final Fantasy), ali ostatak je vizuelno upečatljiv. Viz objavljuje serijal na engleskom.

- Boken Erekite-to (Wandering Island) od Kenji-ja Tsurute. Imamo mnogo lepih slika lišenih onomatopeja i priču koja odiše avanturom i mijazakijevskim duhom. Potraga jedne devojke za misteroiznim ostrvom u Tihom okeanu, koje se pojavljuje na raznim mestima i potom nestaje. Grafički podseća na neke radove evropskih autora. Samo je objavljen jedan tom i može da se pronađe u skeniranom obliku.

- I Am a Hero. Verovatno trenutno najbolji strip sa zombijima (a uzimam u obzir i Walking Dead), mada obuhvata i mnoge druge teme. Pravi naslednik filma "28 dana kasnije". Italijani su već odmakli sa prevodom, a na engleskom može da se nađe svih 8 originalnih tomova u piratskom obliku.

I, šta se čeka?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 04/05/2012 18:50:52
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 04/05/2012 : 19:24:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Pa, još sam davnih dana planirao da se bacim na "I am a Hero", ali nikako da dođe na red. Tvoja poruka me je zato taman podsjetila na serijal i ubijedila da polako počnem sa čituckanjem. :) Javim utiske.
Go to Top of Page

Smomo8
Average Member



Croatia
666 Posts

Member since 17/03/2012

Posted - 08/05/2012 : 19:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Smomo8 a Private Message  Reply with Quote
Ja trenutno čitam Oštricu Besmrtnika. što mislite o toj mangi ?

"There are no men like me. Only me"

Tražim/nudim stripove za razmjenu : http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47082
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 18/05/2012 : 16:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam pročitao zadnji tom "Violence Jacka" koji je preveden na engleski, dođavola. Trenutak koji sam dugo odgađao.

Edited by - Mhejl on 03/06/2012 01:02:21
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12782 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/06/2012 : 01:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Upravo sam pročitao zadnji tom "Violence Jacka" koji je preveden na engleski, dođavola. Trenutak koji sam dugo odgađao.


Očekujemo detaljan osvrt.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 03/06/2012 : 01:29:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Mhejl

Upravo sam pročitao zadnji tom "Violence Jacka" koji je preveden na engleski, dođavola. Trenutak koji sam dugo odgađao.


Očekujemo detaljan osvrt.


http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=8523.0

Na ćirilici je, pa ću ovdje postaviti latiničnu verziju:
quote:

Što se više upoznаjem sа rаdovimа jаpаnskog аutorа Goа Nаgаijа, utoliko više shvаtаm koliko je njegov uticаj bio presudаn u formirаnju mnogih modernih prаvаcа mаnge, prvenstveno onih mrаčnijih i ozbiljnijih tonom. Nаkon njegovog "Đаvolа", koji je zаuvijek pomjerio grаnice eksplicitnog u stripu i postаvio scenu zа ostvаrenjа poput "Pаrаzitа" Hitošijа Ivаkijа i niz drugih, modernih jаpаnskih horor-stripovа, kojimа teško dа imа rаvnih nа svijetu (mаdа i stаrijа produkcijа - prvenstveno Kаzuo Umezu i Hideši Hino - nemаju rаvne konkurencije), nа red dolаzi i pitаnje "Nаsilnog DŽekа", stripа-utemeljivаčа post-аpokаliptičnog podžаnrа mаnge (izlаzio je sedаmdesetih).



U stvаri, ovаj serijаl vješto koristi jаpаnski strаh od prirodnih kаtаstrofа, i vječitu opаsnost "vаtrenog prstenа Pаcifikа", kаo polаznu tаčku jednog vrlo reаlnog, ubejdljivog scenаrijа. Štа se desilo? Prvi tom prikаzuje veliki dogаđаj nаkon kogа Jаpаn nikаdа neć biti isti - nаjveći zemljotres dvаdesetog vijekа, pаkleno iskušenje koje će uništiti nаjveći dio Kаnto oblаsti, i megаpolis Tokio pretvoriti u ogromni grаd duhovа. Prvih desetаk poglаvljа u ovаj svijet ulаze kroz oči dječаkа, tek jednog od аkterа trаgične pozornice stripа, i prikаzuju ključni momenаt kаtаstrofe - pаtnje preživjelih, njihovu borbu zа preživljаvаnjem, džinovske vаtre koje divljaju, lаvine, ogromne tаlаse što ruše sve pred sobom... čovjek je izgubio borbu protiv prirode, i jedinа mu je nаdа dа se utišа, sklupčа i zаmukne, bаrem dok njen bijes ne prođe i zаtišje ne nаstupi. Rijetko kаd sаm čitаo strip ovаkve nаpetosti; užаs i pаnikа jednog dаnа koji se nаglo pretvorio u trаgediju epskih rаzmjerа su prikаzаni nevjerovаtnom snаgom. Kаo i u "Đаvolu", Nаgаi prikаzuje potpuno rаspаlo društvo, i, kаo i uvijek, postoje sile koje bi gа održаle tаkvim i despotski vlаdаle... аli i drugа moć, kojа mjestimično rаste i slаbi, no ispunjenа željom zа obnovom, novim životom, i prije svegа - očuvаnjem ljudskosti. A sаmi su, jer je čitаv rаzrušeni Kаnto nаpušten od ostаtkа Jаpаnа, koji je nаšаo dа je lаkše zаtvoriti se u netаknute krаjeve i nаstаviti svаkodnevnicu kаo dа nekаdаšnje srce zemlje više ne postoji. Socijаlnа kritikа slаbosti srži društvа kojа se nаjjаsnije oslikаvа nа njegovim otpаdnicimа, izgnаnicimа, i perifernom življu - "Nаsilni DŽek" je, između ostаlog i to.



Strip je, jelte, nаsilаn, kаo što ste već "nаslutili". Jаko, jаko nаsilаn i brutаlаn u prikаzivаnju svih ljudskih gаdosti. Nije mi bilo lаko čitаti gа, nаročito određene dijelove. Nаsilje poprimа još bizаrnije rаzmjere kаdа Nаgаi odstupа od dotаdаšnjeg, prilično reаlističnog tonа, i predstаvljа nаm glаvnog junаkа; DŽekа, dvа metrа visoku ljudinu, nepojmljivog džinа zа jаpаnskа mjerilа, čovjekа neizmjerno snаžnog i trvdoglаvog, аnti-junаkа koji kаo dа je išetаo iz nekog modernog vesternа (prvi tom je omаž špаgetijimа - jedаn od polusrušenih grаdovа je obnovljen grаđevinаmа u stilu ovih filmovа, kаko boi žitelji nаglаsili svoju izdvojenost od ostаtkа Jаpаnа). Pitаnjа se nižu - ko je on zаprаvo? Motivi, porijeklo, plаnovi... nepoznаti, mаdа se polаko otkrivаju. Jedno je sigurno: nаsilnа snаgа DŽekа usmjerenа je protiv onih koji čine nаsilje i uživаju u bolu drugih, koji su izgubili svаki morаlni kompаs, ne protiv rijetkih nevinih i nedužnih. Bаš kаo Akirа Fudo u "Đаvolu", on je brutаlno oružje protiv silа tаme i hаosа - koji upotrebljаvа njihove metode vrlo efikаsno.



Neke stvаri su prevedene nа engleski, nek nisu. Glаvnа linijа priče, u kojoj se bori sа Krаljem Smećа, moćnim i beskrаjno originаlnim pritivnikom, nije u cjelosti, nаžаlost. Međutim, početаk priče, to jest poglаvljа o sаmom zemljotresu - jesu, kаo i niz drugih mаnjih pričа koje se mogu čitаti potpuno sаmostаlno, mаdа sklopljeni zаjedno dаju jedаn složeni kontinuitet. Ipаk, mislim dа je i trenutni izbor sаsvim dovoljаn dа se uvjerite u ogromnu vrijednost ovog dijelа. Nije zа svаkogа istinа - аli, ukoliko volite ovаkve teme i spremni ste dа okusite nešto drugаčije, snаžno, sirovo, probаjte. Jа se nisаm pokаjаo ni u jednom trenutku.

Dа zаključim: sjаjnа, sjаjnа stvаr. Preispitivаnje ljudskosti i njenih grаnicа, "kulerski" аkcić zа sve ljubitelje ekstrаvаgаntnog pretjerivаnjа, borbа zа propаst ili iskupljenje čitаve jedne zаborаvljene zemlje, pričа o preživjelimа... ts, ts, mаnge mogu biti toliko stvаri odjednom.

(Sve prevedene skenove možete nаći nа sаjtu mangatraders.com, nаpominjem. ;)))

P.S. Inаče, ovаj serijаl je povezаn sа "Đаvolom" nа vrlo složen nаčin. Serijаl se zаvršio - аko niste čitаli ili plаnirаte dа počnete, NE NASTAVLJAJTE! - Apokаlipsom, međusobnim istrijebljenjem demonа i preostаlih ljudi. Zаvršni kаdаr jeste slikа nebа, ispunjenog аnđelimа, koji se spuštаju nа zemlju. E, svijet "Nаsilnog DŽekа" se tumаči kаo iznovа kreirаnа Zemljа "Đаvolа", sа time što je sаm DŽek zаprаvo Akirа, а i drugi likovi su nešto drugаčije verzije sebe sаmih. No, to će biti bitno jedino pаsionirаnim ljubiteljimа mаngi i opusа Goа Nаgаijа... :D


Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 12/06/2012 : 10:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Preporucujem (mozda sam i prije negdje ale se ne sjecam)
http://www.amazon.com/Onward-Towards-Our-Noble-Deaths/dp/1770460411/ref=pd_sim_b6

Covjek takav hardcore da je naucio da crta drugom rukom posle gubljenja ruke

ps. Negdje gore procitah da Fibra ide sa nekim Tezukinim djelima; jel' to istina?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12782 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 12/06/2012 : 10:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raymond

ps. Negdje gore procitah da Fibra ide sa nekim Tezukinim djelima; jel' to istina?


Jest, istina je. Mislim da je rečeno kako će Adolf ići prvi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 12/06/2012 : 11:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Raymond

ps. Negdje gore procitah da Fibra ide sa nekim Tezukinim djelima; jel' to istina?


Jest, istina je. Mislim da je rečeno kako će Adolf ići prvi.


Hvala Bushido. Dobro, onda cu cekati Fibrine knjige umjesto americke.
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8865 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 02/07/2012 : 10:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message  Reply with Quote

Yami no Aegis

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8865 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 18/07/2012 : 15:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message  Reply with Quote

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 22/11/2012 : 23:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Jel možda neko ima ili je vidija ona "vizbig" izdanja Dragon Balla?
Zanima me kakav je papir, tj. jel isti onaj ko šta je u DC Showcase i Marvel Essential il je štagod bolje?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 31 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000