forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Corto maltese
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 25

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/10/2014 : 13:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Na neki način čak mi je i drago što će ovaj dvojac ponuditi novo "čitanje" Corta, što može biti promašaj ali i ne mora.

Ne sumnjam da će biti možda i puno slabije od originala, jer su u svim stripovima dosad nastavljači uvijek bili nekoliko klasa slabiji, od Fosterovih i Raymondovih preko Giraudovih i Hermannovih do Charlier-Hubinonovih tj. Jijéovih i svježih Uderzo-Goscinnyjevih, ali će biti zanimljivo vidjeti.

Ako uspiju zadržati romantičarski pustolovni duh, filozofičnost i metafizičnost originala, već će i to biti nešto.






Uvijek? Ne bih se složio. To varira od slučaja do slučaja. Na primjer, Franquinov Spirou je bio znatno bolji od Rob-Velovog ili Jijéovog, a Claremontovi X-Men bili su znatno bolji od Leejevih ili Thomasovih.

Iz gornjih primjera je vidljivo da reinterpretacije postojećih stripova funkcioniraju ponajprije kada autori udare svoje pečate na postojeće likove i koncepte.

Tu se krije ključ kvalitete novog Corta - u nekopiranju i neimitiranju Pratta.




Svakako, nisu sva nastavljanja nužno slabija, i meni je Franquinov Spirou neusporedivo uspjeliji od Rob-Velova, štoviše mi je Franquin prva asocijacija pa i sinonim za Spiroua dok mi Rob-Vel jedva i padne na pamet, a Claremontovi X-Men su mi moderniji, ne nužno i bolji od predšasnika.

Ali nastavljači nažalost većinom podbace, gore sam naveo samo izvorne autore koji mi odmah padnu na pamet, a bilo bi toga još.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Dream
Starting Member



Serbia
34 Posts

Member since 26/08/2014

Posted - 09/10/2014 : 18:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Dream a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Na neki način čak mi je i drago što će ovaj dvojac ponuditi novo "čitanje" Corta, što može biti promašaj ali i ne mora.

Ne sumnjam da će biti možda i puno slabije od originala, jer su u svim stripovima dosad nastavljači uvijek bili nekoliko klasa slabiji, od Fosterovih i Raymondovih preko Giraudovih i Hermannovih do Charlier-Hubinonovih tj. Jijéovih i svježih Uderzo-Goscinnyjevih, ali će biti zanimljivo vidjeti.

Ako uspiju zadržati romantičarski pustolovni duh, filozofičnost i metafizičnost originala, već će i to biti nešto.






Uvijek? Ne bih se složio. To varira od slučaja do slučaja. Na primjer, Franquinov Spirou je bio znatno bolji od Rob-Velovog ili Jijéovog, a Claremontovi X-Men bili su znatno bolji od Leejevih ili Thomasovih.

Iz gornjih primjera je vidljivo da reinterpretacije postojećih stripova funkcioniraju ponajprije kada autori udare svoje pečate na postojeće likove i koncepte.

Tu se krije ključ kvalitete novog Corta - u nekopiranju i neimitiranju Pratta.



Da li su nove avanture bolje od originala je više subjektivno pitanje. Slažem se da to varira od slučaja do slučaja ali to sigurno ne važi i za Corta.

Jer, Corto je jedan od najboljih stripova ikada stvorenih, po mnogima i najbolji, a X men je običan strip koji nema umetničku vrednost niti menja pogled na svet kao Corto, tako da na njemu mogu da rade različiti scenaristi i crtači i njegova vrednost se neće promeniti, on će ostati i dalje samo dobra zabava.

Juan Díaz Canales i Ruben Pellejero koliko god da su dobri oni nisu i nikada neće biti Prat. Niti su doživeli sve što i on, niti su proveli život u čitanju i pustolovinama po celom svetu, stoga će njihova verzija biti samo bleda senka. Ključ uspešnosti ne leži u tome da ne kopiraju Prata jer time se stvara nova verzija, a tu novu verziju Prat nije tako zamislio. Nema ključa za uspešnost u ovom slučaju.
U potpunosti se slažem sa komenatarima italijanskih čitalaca koji smatraju da se to radi zarad para i da je to svetogrđe. Kada je Prat otišao u šetnju među zvezde otišao je i Corto i nikada nisu trebali da ga vraćaju.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/10/2014 : 18:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dream

Da li su nove avanture bolje od originala je više subjektivno pitanje. Slažem se da to varira od slučaja do slučaja ali to sigurno ne važi i za Corta.


Igrat ću se đavoljeg advokata i reći da to ne možemo znati dok ne vidimo prvi album novih autora.

quote:
Originally posted by Dream

Jer, Corto je jedan od najboljih stripova ikada stvorenih, po mnogima i najbolji, a X men je običan strip koji nema umetničku vrednost niti menja pogled na svet kao Corto, tako da na njemu mogu da rade različiti scenaristi i crtači i njegova vrednost se neće promeniti, on će ostati i dalje samo dobra zabava.


Imam dojam da nikada nisi čitao X-Men. Jesam li u krivu?

quote:
Originally posted by Dream

Juan Díaz Canales i Ruben Pellejero koliko god da su dobri oni nisu i nikada neće biti Prat. Niti su doživeli sve što i on, niti su proveli život u čitanju i pustolovinama po celom svetu, stoga će njihova verzija biti samo bleda senka.


U tome i jest moja poanta. Oni nisu Pratt, i njihov Corto nikad neće biti poput Prattovog. Zato mu trebaju dati svoj pečat i stvarati nove epizode na svoj način.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dream
Starting Member



Serbia
34 Posts

Member since 26/08/2014

Posted - 09/10/2014 : 19:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dream a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Dream

Da li su nove avanture bolje od originala je više subjektivno pitanje. Slažem se da to varira od slučaja do slučaja ali to sigurno ne važi i za Corta.


Igrat ću se đavoljeg advokata i reći da to ne možemo znati dok ne vidimo prvi album novih autora.

quote:
Originally posted by Dream

Jer, Corto je jedan od najboljih stripova ikada stvorenih, po mnogima i najbolji, a X men je običan strip koji nema umetničku vrednost niti menja pogled na svet kao Corto, tako da na njemu mogu da rade različiti scenaristi i crtači i njegova vrednost se neće promeniti, on će ostati i dalje samo dobra zabava.


Imam dojam da nikada nisi čitao X-Men. Jesam li u krivu?

Čitao sam samo Ultimate X men i nije mi legao. Doduše to je moj lični dojam. Ne volim Marvel generalno, više mi leži DC a i od njega sada samo čitam i kupujem Batmana. Ali čak i u njemu ne vidim to nešto, tu posebnu iskru koju mogu pronaći u retkim delima poput Corta. Ali eto Batman mi leži priča, crtež volim njegov svet i čitam ga.
Generalno mi je najbolja francuska škola. Biram dela koja će da me promene, da utiču na mene. Malo sam kompleksan

quote:
Originally posted by Dream

Juan Díaz Canales i Ruben Pellejero koliko god da su dobri oni nisu i nikada neće biti Prat. Niti su doživeli sve što i on, niti su proveli život u čitanju i pustolovinama po celom svetu, stoga će njihova verzija biti samo bleda senka.


U tome i jest moja poanta. Oni nisu Pratt, i njihov Corto nikad neće biti poput Prattovog. Zato mu trebaju dati svoj pečat i stvarati nove epizode na svoj način.



Tu se donekle slažemo. Barem u prvoj konstataciji. Moj stav je da ni oni niti iko drugi treba da radi nove epizode Corta. Ja to gledam na ovakav način: Servantes je napisao Don Kihota i on je proglašen za najbolju knjigu ikada napisanu. Sada da neki poznati pisac recimo Gejmen ili King odluče da naprave novog Don Kihota koliko god da su oni sjajni pisci, klasik je klasik i pravljenje nove verzije bi bilo bacanje senke na original.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/10/2014 : 19:33:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dream

Biram dela koja će da me promene, da utiču na mene. Malo sam kompleksan


Pa, tu se slažemo. S time da su na mene podjednak utjecaj imali i Corto i X-Men i Batman.

quote:
Originally posted by Dream

Tu se donekle slažemo. Barem u prvoj konstataciji. Moj stav je da ni oni niti iko drugi treba da radi nove epizode Corta. Ja to gledam na ovakav način: Servantes je napisao Don Kihota i on je proglašen za najbolju knjigu ikada napisanu. Sada da neki poznati pisac recimo Gejmen ili King odluče da naprave novog Don Kihota koliko god da su oni sjajni pisci, klasik je klasik i pravljenje nove verzije bi bilo bacanje senke na original.


Ja sam isto tako razmišljao kada je najavljeno da će Darwyn Cooke raditi nove epizode Eisnerovog Spirita. Međutim, ispostavilo se da je Cooke napravio jednu sjajnu, i ponajprije vlastitu interpretaciju lika i njegovog svijeta. Možda će takav slučaj biti i s Cortom?

I sam si rekao, klasik ostaje klasik. Ništa neće naštetiti reputaciji Prattovog remek-djela. Dapače, može samo skrenuti dodatnu pozornost na njega.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dream
Starting Member



Serbia
34 Posts

Member since 26/08/2014

Posted - 09/10/2014 : 20:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Dream a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Dream

Biram dela koja će da me promene, da utiču na mene. Malo sam kompleksan


Pa, tu se slažemo. S time da su na mene podjednak utjecaj imali i Corto i X-Men i Batman.

quote:
Originally posted by Dream

Tu se donekle slažemo. Barem u prvoj konstataciji. Moj stav je da ni oni niti iko drugi treba da radi nove epizode Corta. Ja to gledam na ovakav način: Servantes je napisao Don Kihota i on je proglašen za najbolju knjigu ikada napisanu. Sada da neki poznati pisac recimo Gejmen ili King odluče da naprave novog Don Kihota koliko god da su oni sjajni pisci, klasik je klasik i pravljenje nove verzije bi bilo bacanje senke na original.


Ja sam isto tako razmišljao kada je najavljeno da će Darwyn Cooke raditi nove epizode Eisnerovog Spirita. Međutim, ispostavilo se da je Cooke napravio jednu sjajnu, i ponajprije vlastitu interpretaciju lika i njegovog svijeta. Možda će takav slučaj biti i s Cortom?

I sam si rekao, klasik ostaje klasik. Ništa neće naštetiti reputaciji Prattovog remek-djela. Dapače, može samo skrenuti dodatnu pozornost na njega.



U koliko pak odlučim da zaronim u X-mene, mada mi crtez i boje ne leže baš zato i volim DC jer ima neku posebnu toplinu, koji omnibus bi bilo najbolje da uzmem?

Ne znam, video sam tu sliku Corta u tekstu što su uradili i ne dopada mi se baš kako izgleda mornarski kaput, nekako mi je talasast i pomalo šljampav. Jedino su mi boje dobre, tople i sveže. Videćemo kako će uraditi lice.

Pa da, klasik ostaje klasik, ali budući naraštaji ukoliko se prvo susretnu sa novim avanturama, a one se pokažu lošije neće hteti da čitaju stare. A i nekako smatram da previše priča vodi u osrednjost, da se priča nekako razvodnjikavi. No, zaintrigiran sam baš šta će smisliti.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/10/2014 : 20:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dream

U koliko pak odlučim da zaronim u X-mene, mada mi crtez i boje ne leže baš zato i volim DC jer ima neku posebnu toplinu, koji omnibus bi bilo najbolje da uzmem?


http://www.bookdepository.com/New-X-Men-Omnibus-Grant-Morrison/9780785165057

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dream
Starting Member



Serbia
34 Posts

Member since 26/08/2014

Posted - 09/10/2014 : 21:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Dream a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Dream

U koliko pak odlučim da zaronim u X-mene, mada mi crtez i boje ne leže baš zato i volim DC jer ima neku posebnu toplinu, koji omnibus bi bilo najbolje da uzmem?


http://www.bookdepository.com/New-X-Men-Omnibus-Grant-Morrison/9780785165057



Thanks.
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 13/10/2014 : 13:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Jedan dobar domaći dokumentarac o Pratt-u i Cortu...

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/10/2014 : 13:37:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Boston Jack

Jedan dobar domaći dokumentarac o Pratt-u i Cortu...




Dobar je, ali treba zanemariti zaključnu izjavu o domaćem izdanju Corta.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 13/10/2014 : 14:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Da, baš i nije bila umjesna :)
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/10/2014 : 15:29:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
dokumentarac je iz 2005 godine.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Dream
Starting Member



Serbia
34 Posts

Member since 26/08/2014

Posted - 13/10/2014 : 18:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Dream a Private Message  Reply with Quote
Ovako će izgledati sve naslovnice Corto Maltese kolor biblioteke ukoliko ih Bookglobe objavi.


Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/11/2014 : 21:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Epizoda "U senci galeba" koja se nastavlja na Baladu o slanom moru, u kom se albumu Korta nalazi?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/11/2014 : 08:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Epizoda "U senci galeba" koja se nastavlja na Baladu o slanom moru, u kom se albumu Korta nalazi?


Misliš na epizodu "Zbog galeba"?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Inspektor Dane
Starting Member

20 Posts

Member since 02/06/2014

Posted - 17/11/2014 : 13:40:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Inspektor Dane a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Epizoda "U senci galeba" koja se nastavlja na Baladu o slanom moru, u kom se albumu Korta nalazi?



"Zbog jednog galeba" je posljednja priča u "U znaku jarca" (Bookglobe izdanje).
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/11/2014 : 15:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Dabome, verovatno je ta. Različiti prevodi.
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8189 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 23/11/2014 : 22:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
http://www.dalmacijanews.hr/clanak/gtc2-rekordna-drazba-za-akvarel-s-cortom-malteseom#/clanak/gtc2-rekordna-drazba-za-akvarel-s-cortom-malteseom

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

Alan Shore
Starting Member

25 Posts

Member since 09/11/2014

Posted - 23/11/2014 : 22:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Alan Shore a Private Message  Reply with Quote
Ovo su već ozbiljne cifre. Ne bi nikada rekao da se tolika lova vrti oko pojedinih akvarela.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/11/2014 : 22:38:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Kao što sam već napisao prilikom prodaje prvog Batmana kada je novac u pitanju onda strip postaje zanimljiv onima koje on inače ne interesira (pri tom ne mislim na split85 ili bilo koga drugog s ovog foruma).

Zato su mi ovakvi članci krajnje iritantni. Valjda bi Corto Maltese manje vrijedio da nije ovoga. Kada bi lova išla u humanitarne svrhe to bih pozdravio, ovako ...
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/12/2014 : 23:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Bit će nešto od ovog IDWa:
http://issuu.com/idwpublishing/docs/idwcatalog_10-14-reduced#embed

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 12/05/2015 : 14:57:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nova epizoda Cortovih pustolovina zvat će se Sous le soleil de minuit, a izlazi krajem 9. mjeseca.

http://www.lefigaro.fr/bd/2015/05/12/03014-20150512ARTFIG00028-corto-maltese-decouvrez-la-couverture-du-prochain-album.php


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 12/05/2015 : 15:05:48  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
"Pod ponoćnim suncem" ... prirodni fenomen vidljiv samo u arktičkim predjelima, Kanadi, Yukonu, Švedskoj, Finskoj i sl. ... ajde baš sam zaintrigiran o čemu se ovdje radi

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 12/05/2015 : 21:01:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam malo pogledao komentare Cortovih fanova na francuskim portalima. Reakcije na oživljavanje Corta nakon 20 godina uglavnom se kreću u rasponu od skepse do bijesa. A nije im baš dobro legla ni izjava urednika izdanja - "Je pense même qu'on peut faire mieux que Pratt." (Mislim da možemo čak i bolje od Pratta). Izuzetno smiona najava. Ali dobro, živi bili pa vidjeli.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/05/2015 : 21:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Sumnjam da Corto može biti isti kakav je bio dok je Pratt pisao i crtao, to može biti možda čak i dobro, ali neće imati onu magiju kakvu je imao.
Go to Top of Page
Page: of 25 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000