forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Topic na temperaturi 37,5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 16/09/2007 : 18:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Po meni je najgora stvar..........

1.nedostupnost
2.nedostatak novaca

...........ali zbilja i kad čovjek skupi lovu, nije mi baš svejedno ponekad potegnuti do ZG, to mi je +300kn više na cijenu samih stripova (minimalno).
Većinu novih stripova koje imam sam platio višestruko više, ustvari u prosjeku otprilike dvostruko veću cijenu.

Još kad potegnem do ZG pa ne nađem većinu što sam zapikirao, joooj da vidiš veselja.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 18:10:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kico

quote:
Originally posted by Raspucin

Interesantno je to. Ljudi kupe pet komada tvrdo ukoričenog Mister Noa, iako te stripove već imaju, a ne kupe jednu Svagdanju borbu, koja je strip nad stripovima.


Ehm.....Ja sam taj koji će prije kupiti tvrdoukoričene Mister noe nego "strip nad stripovima".
Iz nekoliko razloga.
Prvi od njih je što poznajem Mister Noa,predočeno mi je u LMSu o čem se radi i kakav je to strip.Kako imam kolekciju LMSa,znam koliko je sakaćeno i kakav je kvalitet,a junak poput pilota je meni veoma drag i želio sam njegovo izdanje u tvrdim koricama koje je veličanstveno urađeno bez i jedne zamjerke.Svaka čast Libellusu na tome!
Dalje,znam da će se takav strip,makar bio u ha ceu,prije prodati nego ostali,pa će biti problem poslije ga naći po istoj cijeni po kojoj je sada ponuđen kupcima.
Drugo,ako ostane para,a ostane nekad,nekad ne,upućujem se u daljnja istraživanja.Tako je na red došao i "Svagdanja Borba" o kojem nisam pojma imao.Strip je isto tako fenomenalno urađen i odličan.Nije mi žao ni jedne jedine kune koju sam platio.Sada kada znam kakav je to strip,bit će mi njegov nastavak na visokom mjestu prioriteta za nabaviti kada izađe.
Što dobijamo iz ovoga zaključka?Masu ljudi se ne odlučuju za nove stvari,kako je gore već rekao darth-vader.....


Ja drugačije radim. Mister No-a takođe obožavam i nerado sam se odrekao skupljanja te kolekcije. U pravu si kad kažeš da je izdanje prelepo. Pošao sam od toga da će toga biti puno, da sam većinu toga pročitao i da hoću od stripa nešto novo. Tako sam se navadio na stripove Fibre i Belog puta.
mada znam sebe, kad me bude strefila prva velika lova, onda ću da jurim brojeve sa kojimna sam u zaostatku. Tako mi je bilo i sa Ken Parkerom.
Uzged, ponosan sam na kolekciju Kena Parkera, malo, malo pa je zagledam i mirišem.Kad smo već kod toga, ovih osam Fibrinih brojeva su toliko kvalitetno urađeni da nema reči. Sve pohvale Markosu.


JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 16/09/2007 : 18:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message  Reply with Quote
slažem se da je puno para. Ali ako mjesec, dva dana ne kupim niti jedan strip onda si priuštim Metabarune jer znam da ću ih čitati nekoliko puta sigurno, a riječ je o cjelovitom serijalu. Zato mislim da Metabaruni i Komanča nisu skupi.
Ne kupujem više mjesečna izdanja jer ih više ne čitam, više me ne vesele. Želim nešto drugo... to drugo daje mi Fibra i Bookglobe... i Libellus s Klarom, Spirouom i Riđobradim...
tako dođem do 30, 40 stripova godišnje. To mi je apsolutno dosta... uz to malo Texa što izađe na kioscima :)

puno je para, ali vrijedi. Zašto ljudi imaju potrebu sve kupovati. Pa nismo djeca da nas sve zanima. Treba znati napraviti selekciju.
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 18:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by darth-vader

slažem se da je puno para. Ali ako mjesec, dva dana ne kupim niti jedan strip onda si priuštim Metabarune jer znam da ću ih čitati nekoliko puta sigurno, a riječ je o cjelovitom serijalu. Zato mislim da Metabaruni i Komanča nisu skupi.
Ne kupujem više mjesečna izdanja jer ih više ne čitam, više me ne vesele. Želim nešto drugo... to drugo daje mi Fibra i Bookglobe... i Libellus s Klarom, Spirouom i Riđobradim...
tako dođem do 30, 40 stripova godišnje. To mi je apsolutno dosta... uz to malo Texa što izađe na kioscima :)

puno je para, ali vrijedi. Zašto ljudi imaju potrebu sve kupovati. Pa nismo djeca da nas sve zanima. Treba znati napraviti selekciju.


Potpuno se slažem sa tobom. Letos sam rasprodao jedmo 20 starih Zagora i kupio Spagetije, Sambrove i ne sećam se šta još. čak ima nameru da kada mi to obaveze dozvole rasprcam celu kolekciju LMS i ZS, Sistem Komiksove Ken Parkere i kupim ono što me zanima. Žao mi je samo što sam propustio Libelusovog Mister No-a. Možda je to sledeća trampa koju ću da obavim, mada mislim da su prvi brojevi rasprodani.Žao mi je i što sam propusti Teksove Gigante, od njih sam kupio samo Magnusa.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 16/09/2007 : 18:27:18  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raspucin
Žao mi je samo što sam propustio Libelusovog Mister No-a. Možda je to sledeća trampa koju ću da obavim, mada mislim da su prvi brojevi rasprodani.Žao mi je i što sam propusti Teksove Gigante, od njih sam kupio samo Magnusa.


Rasprodan je samo prvi broj Mister Noa.Uz malo sreće i na vrijeme,možeš da ga kupiš na aukcijama za sada još uvijek po istoj cijeni.
Texovih giganata imaš još....
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 18:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
Mogao bih da to uradim kad budem krajem nedelje išao do Beograda. svaki put kad izađe neki Mister No- ja popizdim kako je lepo urađen.
Možda da okrenem onoga Slobu, da mu odnesem one moje kupuse i da vidim kolko će para dati i da za sve pare uzmem teksa i Mister No-a. Dobra je to ideja, hvala Kico.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

flamboyant soul
stripovi.com suradnik



United Kingdom
1975 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 16/09/2007 : 18:37:57  Show Profile Show Extended Profile  Send flamboyant soul a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello
Količinski ih je previše, ali realno gledajući i nema ih baš nešto puno. Postoji Bonelli, malo francusko-belgijske škole, nešto malo Marvela i samo par američkih stripova. Govorim o hrvatskim izdavačima. Nema niti jedan strip Mange, od DC ništa, od nezavisnih američkih stripova vrlo malo. Zato sam i odlučio krenuti u izdavanje s tim stripovima jer smatram da postoji mjesto za Strangers in paradise, Spawna i volio bi još puno stripova ali po malo povoljnijim cijenama. Recimo SiP će imati nižu cijenu nego američko izdanje. Cijena Spawna će uspoređujući ga s američkim HC izdanjem biti također niža. Ne bi vjerovali ali nekad je i par kuna niža cijena dovoljna da se netko odluči za kupnju. Možda sam u krivu ali to ću onda i platiti


Puno za ovdašnje prilike, sve treba gledat u određenom kontekstu. Činjenica je da kao prvo ljudi ovdje nisu ni dobro upoznati sa određenim serijalima, i onda pošto ih ne vole (kao Bonelli ili francusko-belgijske stripove), ne žele ni riskirati kupujući ih. Sada shvaćaš, da unatoč 20-30% jeftinijem izdanju, ljudi neće to kupovat. Jer je parsto kuna za strip, pa bio on integral, ultra, mega, maxi, kolor ili šta već, ljudima (sa današnjim životnim standardom) ipak previše.

Uostalom budeš vidio.

Evo:
quote:
A sto mislis, da npr. Fibrini stripovi ne kostaju jeftinije nego u originalu? Npr. integral Metabaruna - svih 8 albuma u jednoj knjizi, u Francuskoj kosta 100 Eura. Kod nas kosta 500 kuna, dakle 30% jeftinije. Itd itd... Ljudima je to i dalje jednostavno puno. I ima puno stripova koji su im na vrhu liste prioriteta, tako da ovi nikad nece doci na red.

Dobro i šta mi sada treba da uradimo?

Edited by - flamboyant soul on 16/09/2007 19:03:16
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 16/09/2007 : 18:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message  Reply with Quote
Jedna od najzanimljivijih i najkonstruktivnijih diskusija na forumu zadnjih 10 mjeseci. Odražava zabrinutost svih zainteresiranih za "stanje strip nacije". Pohvalno.

Potrudio sam se napraviti jednu općenitu i ne previše detalju analizu Hr. tržišta danas, stanja u kojemu se nalazimo (iz perspektive izdavača, ponajprije, št je i razumjivo) i trendova koje pretpostavljam da bismo mogli očekivati na strip tržištu u sljedećem periodu (opet bazirano na izdavačkom iskustvu). Ova analiza ponukana je Markovim iskrenim i vrlo opservantnim komentarom. Vjerujem da bi neke od vas mogla zanimati.

Ima samo jedan problem. Izuzetno je duga (već je sada oko 3 krtice, a još nije gotova), a ne bih volio smarati pučanstvo. Dakle, i pišem ovo najozbiljnije, ako vas zanima objavio bih ju isključivo uz odobrenje nekoga od moderatora. Ako ljudi koji upravljaju stranicom smatraju da je to previše "teško" štivo, u tehničkom ili koncptualnom smislu, nema ljutnje - neću objaviti, ukoliko pak misle da to može leći neka mi jave na forum i pustit ću tekst pa onda možemo diskutirati do sutra!
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 18:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
U Hrvatskoj je drugačije. U Srbiji, izuzev ponekog Ekstra Zagora, Divlje Magije i Faktora 4, stripova jednostavno nema. Jedno vreme je išao Blek i Mark, ali ih sada nema.
Bez kiosk izdanja nema ni mogućnosti da se ljudi ponovo zainteresuju za strip.
Razlika Hrvatske i Srbije je i u tome što kod vas nije bilo prekida u strip izdavaštvu, a kod nas je to trajalo skoro 10 godina.
Lepo bi bilo da Bookglobe objavi tu analizu, pa kome se sviđa neka diskutuje.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

flamboyant soul
stripovi.com suradnik



United Kingdom
1975 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 16/09/2007 : 18:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Send flamboyant soul a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DKoor

Po meni je najgora stvar..........

1.nedostupnost
2.nedostatak novaca

...........ali zbilja i kad čovjek skupi lovu, nije mi baš svejedno ponekad potegnuti do ZG, to mi je +300kn više na cijenu samih stripova (minimalno).
Većinu novih stripova koje imam sam platio višestruko više, ustvari u prosjeku otprilike dvostruko veću cijenu.

Još kad potegnem do ZG pa ne nađem većinu što sam zapikirao, joooj da vidiš veselja.


Naravno, ukoliko nis iz ZG-a onda si već u minusu. Ili za benz, ili za poštarinu ili nekom ko ti redovito to obavlja za večeru.
Recimo da ideš sa autom do ZG-a svakih par mjeseci u nabavku stripova; nisi ni siguran dali će ih uopće biti (kao što se meni dešavalo sa Kenom Parkerom ili MM Gigantima), pa te pomalo prolazi taj entuzijazam...

Dobro i šta mi sada treba da uradimo?
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 18:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
Stvar je kao i u svakoj drugoj delatnosti.
Prodaja zavisi od kvaliteta naslova, cene i reklame. I to je uvek tako, i nikakve tvrde korice, zlatotisak ili hologramske slike na njima ne mogu da sakriju ili poprave ono sto se nalazi izmedju njih.
Kao sto ni cena, na otvorenom trzistu, ne moze da odskace od konkurencije a da se ne osete posledice. Mislim, koliko zaista kosta jedna strana - crno/belo ili u koloru? Kada se to pogleda, vidi se sta je jeftino, sta povoljno a sta skupo. Takodje, koliko je neko spreman da ulozi u reklamu, koliko da se polomi oko nekog naslova kako bi ga na pravi nacin predstavio publici, koliko da plati profesionalce da rade prevod, opremu, distribuciju, odabir naslova, kontakt sa javnoscu, itd.
Cinjenica je da na prostoru bivse Jugoslavije ima puno izdanja koja se pojavljuju na trzistu u poslednje vreme, i tu onda odlucuje kvalitet naslova sto je i normalno. Sta donosi buducnost, videce se, valjda se nece desiti ono sto se desilo u Nemackoj pocetkom 90-ih.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 18:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raspucin

U Hrvatskoj je drugačije. U Srbiji, izuzev ponekog Ekstra Zagora, Divlje Magije i Faktora 4, stripova jednostavno nema. Jedno vreme je išao Blek i Mark, ali ih sada nema.
Bez kiosk izdanja nema ni mogućnosti da se ljudi ponovo zainteresuju za strip.
Razlika Hrvatske i Srbije je i u tome što kod vas nije bilo prekida u strip izdavaštvu, a kod nas je to trajalo skoro 10 godina.
Lepo bi bilo da Bookglobe objavi tu analizu, pa kome se sviđa neka diskutuje.



Ne bih rekao. Strip revije i kiosk izdanja su stvar koja nestaje na strip trzistima. U Srbiji nema Bonelija, a da li bi njegovo prisustvo znacilo nesto za buducnost stripa u Srbiji - uveren sam da ne bi. Naprotiv, imalo bi negativne posledice, tako da je dobro sto smo ga se resili. Ono sto izlazi - Stripoteka, Zabavnik, F4, Divlja magija, Helboj i decji stripovi - Miki, Witch, i ostali jugiohi, po meni su sasvim dovoljni. Strip je medij za sebe, i zasto bi trebalo vecno da bude osudjen da bude petparacka zabava za putnike u autobusu i nocne cuvare. Strip zasluzuje bolji tretman.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 16/09/2007 : 19:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe

Jedna od najzanimljivijih i najkonstruktivnijih diskusija na forumu zadnjih 10 mjeseci. Odražava zabrinutost svih zainteresiranih za "stanje strip nacije". Pohvalno.

Potrudio sam se napraviti jednu općenitu i ne previše detalju analizu Hr. tržišta danas, stanja u kojemu se nalazimo (iz perspektive izdavača, ponajprije, št je i razumjivo) i trendova koje pretpostavljam da bismo mogli očekivati na strip tržištu u sljedećem periodu (opet bazirano na izdavačkom iskustvu). Ova analiza ponukana je Markovim iskrenim i vrlo opservantnim komentarom. Vjerujem da bi neke od vas mogla zanimati.

Ima samo jedan problem. Izuzetno je duga (već je sada oko 3 krtice, a još nije gotova), a ne bih volio smarati pučanstvo. Dakle, i pišem ovo najozbiljnije, ako vas zanima objavio bih ju isključivo uz odobrenje nekoga od moderatora. Ako ljudi koji upravljaju stranicom smatraju da je to previše "teško" štivo, u tehničkom ili koncptualnom smislu, nema ljutnje - neću objaviti, ukoliko pak misle da to može leći neka mi jave na forum i pustit ću tekst pa onda možemo diskutirati do sutra!



-Svakako ju objavi,možda se iz diskusija nešto pametno izrodi.Nikad se ne zna.Ako je već Marko bio ovako otvoren,baš da vidimo "u kojem grmu leži zec".Mene osobno bi baš interesiralo,iz više razloga.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 16/09/2007 : 19:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by Djole

Postoji razlika izmedju "skupo" i "puno para". Termin "skupo" podrazumeva da to što se prodaje nije vredno para za koje se prodaje. A puno para je puno para, iako je roba kvalitetna.

Drugim rečima, mislim da će se ljudi pre opredeliti za tri albuma od po 75 kuna, nego za jedan od 250 kuna - pa koliko god da se ispostavi da je ovaj drugi u stvari jeftiniji.



Apsolutno točno. Marko upamti ovo dobro - to je ipak GLAVNI razlog. Izdaj strip od 700 stranica i daj ga zabadava, recimo 350 kn. Pa ćeš potući i rekord Crvenog gospodara u minusu... PUNO novaca za jedan strip je puno, makar bilo ne znam kako jeftino...


Pa uskoro cemo i to probati;) From Hell ima 600tinjak stranica i kostat ce 250 kn.



samo se nadam da ipak neces odabrati svoj "standardan" kvalitetni papir nego ipak malo tanji, inace nece ni biti tako jeftin jer ce skrivati cijenu neophodne teretane... dakako, ne mislim opet na onaj iz SC US izdanja... u svakom slucaju, najzahtjevnije izdanje kako god ga promatras, iz svih aspekata... vrijedi svake lipe i svakog mjeseca odgode...
a opet, bojim se, s obzirom na izričaj, na tvrdu i tešku povijesnu građu koja će to ostati i uza sve Darkovo umijeće (btw jesi li "unajmio" i kakva "medicinara" za ispomoć?), na poseban crtež... no s druge strane, barem je "Iz pakla" dobrano razvikan, i to s razlogom...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 19:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by marlowe

quote:
Originally posted by Raspucin

U Hrvatskoj je drugačije. U Srbiji, izuzev ponekog Ekstra Zagora, Divlje Magije i Faktora 4, stripova jednostavno nema. Jedno vreme je išao Blek i Mark, ali ih sada nema.
Bez kiosk izdanja nema ni mogućnosti da se ljudi ponovo zainteresuju za strip.
Razlika Hrvatske i Srbije je i u tome što kod vas nije bilo prekida u strip izdavaštvu, a kod nas je to trajalo skoro 10 godina.
Lepo bi bilo da Bookglobe objavi tu analizu, pa kome se sviđa neka diskutuje.


Ne bih rekao. Strip revije i kiosk izdanja su stvar koja nestaje na strip trzistima. U Srbiji nema Bonelija, a da li bi njegovo prisustvo znacilo nesto za buducnost stripa u Srbiji - uveren sam da ne bi. Naprotiv, imalo bi negativne posledice, tako da je dobro sto smo ga se resili. Ono sto izlazi - Stripoteka, Zabavnik, F4, Divlja magija, Helboj i decji stripovi - Miki, Witch, i ostali jugiohi, po meni su sasvim dovoljni. Strip je medij za sebe, i zasto bi trebalo vecno da bude osudjen da bude petparacka zabava za putnike u autobusu i nocne cuvare. Strip zasluzuje bolji tretman.


U pravu si za to što kažeš. Ja sam zaboravio Stripoteku.
Ima tu jedna stvar. Za široku Eks-Ju publiku je strip sinonim za "Zagora i Bleka", a "Zagora i Bleka" dugo nije bilo kod nas i još uvek ga nema.
Što se tretmana stripa tiče, i tu bi se složio da strip zaslužuje bolji tretman.
Međutim ima i nešto drugo, a to je da postoji komercijalni
strip i onaj drugi za pomalo odabraniju publiku. Po meni je Boneli komercijalni strip za široke narodne mase i mislim da ga publici tako treba ponuditi. Znači trafika.
Drugi su stripovi koje izdaje, recimo Bookglobe, Beli Put ili Fibra. Mislim da njih treba prodavati u "bolje snabdevenim" knjižarama. Mislim i da Metabaroni ni u staroj Jugi, ne bili prodatu mnogo više od 1.000 primeraka, koliko je izdato sada. Metabarone čita probrana strip publika, kao i recimo Korta.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 16/09/2007 : 19:25:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
I ja sam probrana strip publika, a ne čitam metabarone i svagdanje borbe. Čitam probrana Bonellijeva djela.
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 16/09/2007 : 19:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

I ja sam probrana strip publika, a ne čitam metabarone i svagdanje borbe. Čitam probrana Bonellijeva djela.


Ja ne mislim da je Bonelijev strip lošiji, i ne mislim da "probrana" znači da je ta publika izuzetnija od one koja čita Bonelija.
Mislim samo da je Boneli namenjen da ga čita široka publika, a recimo Metabaroni nisu.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 19:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raspucin
Međutim ima i nešto drugo, a to je da postoji komercijalni
strip i onaj drugi za pomalo odabraniju publiku. Po meni je Boneli komercijalni strip za široke narodne mase i mislim da ga publici tako treba ponuditi. Znači trafika.


Ne slazem se. Godine 2007. Bonelijeva produkcija NIJE komercijalni strip u Srbiji. Ne znam da li je negde drugde, znam da nije ni u SAD, ni u Francuskoj, Spaniji, Japanu. Nije ni u Ceskoj - eto ljudi nedavno probali pa shvatili. I pukli ko zvecka. Postoji komercijalni strip, koji bi trebalo gurati na kioske, ali to nije cika Boneli.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 19:46:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raspucin
[Mislim i da Metabaroni ni u staroj Jugi, ne bili prodatu mnogo više od 1.000 primeraka, koliko je izdato sada. Metabarone čita probrana strip publika, kao i recimo Korta.



Beli put je Kastu Metabarona objavio u tirazu od 2000 zato sto veruje da to delo zasluzuje i veruje da na trzistu postoji broj ljubitelja stripa koji ce to ceniti na pravi nacin. I vala se trudi da to delo i dodje do citalaca.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24717 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 16/09/2007 : 19:58:09  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by marlowe

Ne slazem se. Godine 2007. Bonelijeva produkcija NIJE komercijalni strip u Srbiji. Ne znam da li je negde drugde, znam da nije ni u SAD, ni u Francuskoj, Spaniji, Japanu. Nije ni u Ceskoj - eto ljudi nedavno probali pa shvatili. I pukli ko zvecka. Postoji komercijalni strip, koji bi trebalo gurati na kioske, ali to nije cika Boneli.



Smem li da se ne složim???

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 20:00:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
Naravno.
Mozda uopste nisam u pravu.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 16/09/2007 : 20:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message  Reply with Quote
quote:
Sad kad vidim da jedne Ljubav i Rakete od skoro 300 c/b stranica, fantasticno prevedene i opremljene, s izvanrednim dizajnom i na kvalitetnom papiru, kostaju svega 10 kuna vise od izdanja koje ima 130 stranica manje, o ostalom da ne govorim... Rezultat toga je da trenutni minus Fibre iznosi preko 20.000 eura i svakim novim izdanjem raste.


Zao mi je sto to cujem, Marko. Tvoja izdavacka politika zaista je hvalevrijedna, ali od hvale se, eto, slabo zivi. Da si manje razmisljao srcem a vise glavom, mogao si taj novac uloziti u investicijske fondove i danas brojati lijepe kamate... sto naravno i sam znas, i znao si kad si kretao u posao. Mozda da si ipak uzeo jedan 'popularni' naslov koji ce se sigurno prodavati i nositi ostale... ali poznavajuci tebe, vjerojatno nisi htio pristati ni na kakve kompromise. Velika ce steta biti (u stripovskim okvirima, naravno) ako nestane tvojih izdanja, i volio bih da nisam samo pojedinac i da mogu vise uciniti. Ali ovo je prica bez krivca: ljudi kupuju za svoj novac, pa ako i zele biti 'tvrdoglavi' i podlozni predrasudama, to je njihova stvar.

quote:
Mislim, primjera radi - Crveni gospodar se do sada prodao u 57 primjeraka. Pedeset sedam. Zasto je tome tako, mozemo samo nagadjati. Stripovi koje ja radim su mahom premijerna izdanja nepoznata domacoj publici nesklonoj eksperimentima, publici koja je uglavnom okrenuta poznatim naslovima - mada se u ovom slucaju radi o dobrom stripu, lijepom izdanju, kultnom autoru.


Evo, mogu ti ponuditi misljenje jednog citatelja/kupca: mene Crveni gospodar ne zanima. Procitao sam preview, prelistao strip u knjizari i zakljucio da mi se ne svidja i da ga necu kupiti. Kupio bih ga da mi je placa faktor 2, i to samo kao podrsku izdavacu i radi kolekcije, ali zbog samog stripa ne. Od ostalih tvojih stvari, Kena kupujem redovito (1 broj mjesecno), a za ostalo sam, nazalost, u malom zaostatku, i pocinjem to ispravljati iduci mjesec. A ja nisam nesklon eksperimentima, naprotiv. U posljednjih 6 mjeseci kupio sam 'novih' naslova za mnogo vise novaca nego 'starih', ali u situaciji kad otplacujem automobil i poslijediplomski studij, a novih izdanja je sve vise, planiranje rashoda zahtijeva vise truda nego ikad. Mnoga izdanja (pa tako i tvoj Ken) prebacena su sa ritma 'sve odmah' na mjesecni ritam, a neka su i izbacena. A ja imam znatno vecu placu od hrvatskog prosjeka, jasno je kakva je tek onda situacija kod onih s manjom plateznom moci. Dakle, vjerujem da je prije svega u pitanju novac i da je ipak manje onih koji bi mogli kupiti tvoje stripove ali jednostavno ne zele, ipak su to vecinom odlicni stripovi u zaista kvalitetnom izdanju. Necu ti reci da samo nastavis, uz takav minus ne usudjujem se ;), ali nadam se da ce se situacija popraviti i da ce i tebi doci bolji dani.

"All deaths horrible. Also inevitable. Nod. Get treat."
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 16/09/2007 : 20:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by flamboyant soul

quote:
Originally posted by hello
Količinski ih je previše, ali realno gledajući i nema ih baš nešto puno. Postoji Bonelli, malo francusko-belgijske škole, nešto malo Marvela i samo par američkih stripova. Govorim o hrvatskim izdavačima. Nema niti jedan strip Mange, od DC ništa, od nezavisnih američkih stripova vrlo malo. Zato sam i odlučio krenuti u izdavanje s tim stripovima jer smatram da postoji mjesto za Strangers in paradise, Spawna i volio bi još puno stripova ali po malo povoljnijim cijenama. Recimo SiP će imati nižu cijenu nego američko izdanje. Cijena Spawna će uspoređujući ga s američkim HC izdanjem biti također niža. Ne bi vjerovali ali nekad je i par kuna niža cijena dovoljna da se netko odluči za kupnju. Možda sam u krivu ali to ću onda i platiti


Puno za ovdašnje prilike, sve treba gledat u određenom kontekstu. Činjenica je da kao prvo ljudi ovdje nisu ni dobro upoznati sa određenim serijalima, i onda pošto ih ne vole (kao Bonelli ili francusko-belgijske stripove), ne žele ni riskirati kupujući ih. Sada shvaćaš, da unatoč 20-30% jeftinijem izdanju, ljudi neće to kupovat. Jer je parsto kuna za strip, pa bio on integral, ultra, mega, maxi, kolor ili šta već, ljudima (sa današnjim životnim standardom) ipak previše.

Uostalom budeš vidio.


Stranci u raju imaju 19 knjiga, cijena prve knjige bit će 45,00 kn, a druge 65,00 kn. Pa ne vjerujem da barem 200 ljudi neće za 45,00 kn kupiti barem prvu knjigu da vide koliko je to dobro i drugačije. Likovi se odmah uvuku pod kožu, a druga knjiga je dobila i nagradu za najbolji strip serijal. Završili smo s prijevodom prve knjige i zadovoljan sam u svakom pogledu.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

cbarks
Junior Member

Slovenia
339 Posts

Member since 22/09/2002

Posted - 16/09/2007 : 20:17:59  Show Profile Show Extended Profile  Send cbarks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe

Jedna od najzanimljivijih i najkonstruktivnijih diskusija na forumu zadnjih 10 mjeseci. Odražava zabrinutost svih zainteresiranih za "stanje strip nacije". Pohvalno.

Potrudio sam se napraviti jednu općenitu i ne previše detalju analizu Hr. tržišta danas, stanja u kojemu se nalazimo (iz perspektive izdavača, ponajprije, št je i razumjivo) i trendova koje pretpostavljam da bismo mogli očekivati na strip tržištu u sljedećem periodu (opet bazirano na izdavačkom iskustvu). Ova analiza ponukana je Markovim iskrenim i vrlo opservantnim komentarom. Vjerujem da bi neke od vas mogla zanimati.

Ima samo jedan problem. Izuzetno je duga (već je sada oko 3 krtice, a još nije gotova), a ne bih volio smarati pučanstvo. Dakle, i pišem ovo najozbiljnije, ako vas zanima objavio bih ju isključivo uz odobrenje nekoga od moderatora. Ako ljudi koji upravljaju stranicom smatraju da je to previše "teško" štivo, u tehničkom ili koncptualnom smislu, nema ljutnje - neću objaviti, ukoliko pak misle da to može leći neka mi jave na forum i pustit ću tekst pa onda možemo diskutirati do sutra!



Veoma me interesira ta analiza.Bilo bi super da se objavi.

It´s a must for every serious collector!!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28988 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 16/09/2007 : 20:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bookglobe

Jedna od najzanimljivijih i najkonstruktivnijih diskusija na forumu zadnjih 10 mjeseci. Odražava zabrinutost svih zainteresiranih za "stanje strip nacije". Pohvalno.

Potrudio sam se napraviti jednu općenitu i ne previše detalju analizu Hr. tržišta danas, stanja u kojemu se nalazimo (iz perspektive izdavača, ponajprije, št je i razumjivo) i trendova koje pretpostavljam da bismo mogli očekivati na strip tržištu u sljedećem periodu (opet bazirano na izdavačkom iskustvu). Ova analiza ponukana je Markovim iskrenim i vrlo opservantnim komentarom. Vjerujem da bi neke od vas mogla zanimati.

Ima samo jedan problem. Izuzetno je duga (već je sada oko 3 krtice, a još nije gotova), a ne bih volio smarati pučanstvo. Dakle, i pišem ovo najozbiljnije, ako vas zanima objavio bih ju isključivo uz odobrenje nekoga od moderatora. Ako ljudi koji upravljaju stranicom smatraju da je to previše "teško" štivo, u tehničkom ili koncptualnom smislu, nema ljutnje - neću objaviti, ukoliko pak misle da to može leći neka mi jave na forum i pustit ću tekst pa onda možemo diskutirati do sutra!


Posalji, naravno.

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.73 seconds. Snitz Forums 2000