forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Crtani Romani 1962
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/10/2007 : 14:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ovaj tekst (poduzi) je skinut sa Zlatkove Svesti, a osnovni cilj topica je identifikacija sto vise italijanskih, spanskih i inih autora koji nazalost nisu navodjeni uz stripove. Ostrooki, na posao!
Uzgred, topic ne znaci da se lozim na matorce, iako je februar blizu.


Slike iz prošlog veka
piše: Jovan Palinković

Crtani Romani

Prvu svesku iz edicije Crtani romani sam video izloženu na kiosku kod Jodne banje čim je izašla, davne 1962-e godine. Sa cenom od tadašnjih 100 dinara (Kekec je koštao 30), "Divlji vetar" je odmah postao predmet puste želje, a pomenuti kiosk sam sledeća dva dana obilazio kao medved oko košnice. Na putu do centra su bili raspoređena još tri kioska, i svi moji odlasci u grad su bili prekidani obaveznim desetominutnim pauzama koliko je trajalo zagledanje naslovne strane do najsitnijeg detalja. To je trajalo sve dok nisam otkrio da moj školski drug ima prva tri broja. Izdržao sam mučenje (ne dam, i šta mi možeš), i posle mog dosadnog navaljivanja i zaklinjanja da ću ih čitati u zimskim rukavicama, sveske su najzad bile u mojim rukama. Otkriven je jedan sasvim novi svet. Svet vesterna koji se sa platna bioskopa "Jadran", "Zvezda" i "Narodni" odjednom preselio u moje dvorište, u hlad ispod stare kajsije.
Te godine, uspešno i manje uspešno, pozajmljivao sam Crtane romane i čitao ih po pet-šest puta ne bi li mi što više ostalo u glavi.
I onda, jedan od najlepših događaja iz mog detinjstva kojeg se sećam... Mama se odrekla mogu zamisliti čega sve ne, i jednog meseca mi dala 1000 dinara, uz primedbu da je čula da se u "Forumu" mogu kupiti svi izašli brojevi. Nikad nisam brže prešao razdaljinu od Katoličkog groblja do obale Dunava (tamo gde je i danas zgrada "Foruma"), i nikada mi više nije uspelo da povratak traje skoro tri sata, jer sam, naravno, usput ponovo sve čitao.
Kupio sam deset sveski, od 1 do 11, s tim što sam izostavio br. 7, "Crnu lisicu" koju jednostavno nisam mogao da smislim (vrednost Alberta Breće sam spoznao tek petnaestak godina kasnije). Već tada sam primećivao neke stvari koje su mi smetale, a nisam znao šta je uzrok jer nisam imao pojma kako se "prave" stripovi. Recimo, slika iz "Divljeg vetra" na naslovnoj stranici "Belog poglavice" me je baš iziritirala, jer su do tada za naslovnu korišćene slike iz samog stripa. I broj 8, "Klopka" je bio promašaj. Greškom tehničkog urednika, na naslovnu je otišla slika iz stripa "Slučaj za Karsona" zajedno sa tri kružića od oblačića za tekst koji nije do kraja bio retuširan. Zbog toga je na naslovnoj za "Slučaj za Karsona" objavljena nekakva litografski unakažena grozota (tek kasnije sam ustanovio da se radi o slici sa originalnog engleskog izdanja). Od trinaestog broja, stvari su se vratile na svoje mesto, uz sporadično iskakanje iz principa.
Crtani Romani su bili "Forumov" reprint serije Cowboy Picture Library engleskog izdavača Fleetway publications. Engleski ružan običaj da ne navode imena autora je nenamerno prenet i u naše izdanje tako da ni dan danas ne znam autore pojedinih stripova (npr. Divlji vetar, Bitka za ranč, Sunčani ranč, Revolveraš...). Kastilja (Arturo del Castillo) sam registrovao kada se u Plavom vjesniku pojavila njegova mini biografija, a Hezusa Blaska sam dugo zvao Blailo, zbog krivo pročitanog potpisa u "Čeličnoj šaci". Ostale, mahom italijanske i španske crtače sam prepoznavao mnogo kasnije kada su njihovi stripovi počeli da se pojavljuju u drugim edicijama (Rugiero Giovannini, "Zamka za ubicu", je prepoznat kao autor Olaka gladiatora, potpisan sa RG) a Sergio Tarkquinio je "razotkriven" u izdanjima Dnevnika. Naknadnim, slučajno povezanim podacima se došlo do imena još nekih autora, a Esterheld kao scenarista je isplivao na površinu tek kao redovni saradnik u biografijama Alberta Breće i Artura del Kastilja. Njemu je pripisana i jedna od najlepše napisanih priča (kapa dole prevodiocu), "Panika u gradu". Priča je bila toliko dobra da je jedan sarajevski kvazi scenarista, dvadesetak godina kasnije, bukvalno prepisao tekst i dijaloge, ubacio svoje opise scena i to pokušao da poturi kao (pisani) vestern roman - nećete verovati - Forumovoj redakciji pisanih izdanja (!?).
Redakcija Crtanih romana se ponašala shodno tadašnjem vremenu i mogućnostima. Dizajn izdanja je bio replika engleskih sveski, ali zbog tehničkih (ne)mogućnosti (prenošenje ful kolora sa slajdova), originalne kolor ilustracije su zamenjene litografski bojenim scenama iz sadržaja sveske.
Prevodi su često bili na visokom nivou, daleko bolji od današnjih amaterskih prevoda, i redak je bio slučaj da se mogao uočiti cajtnot ili improvizacija.
Ostaće nepoznanica zašto su imena glavnih junaka promenjena i ko su bili "kumovi". Tek, Kit Carson je prekršten u Rej Karson (nekome je smetala asocijacija na kita?), Buck Jones je postao Roj Renk, a Larigan je počeo karijeru kao Lari Morgan ali su mu kasnije vratili skraćeno ime. Kanzas Kida nisu dirali. Ostali likovi koji se nisu pojavljivali u svojim serijama su, pretpostavljam, zadržali svoja originalna imena, U jednom jedinom slučaju kada je zaista trebalo promeniti ime glavnog junaka to nije urađeno. Naime, u stripu "Revolveraš", ime glavnog junaka Lash je transkribovano u Leš, što, priznaćete, na našem jeziku ne zvuči mnogo lepo. U 16. broju "Napad na diližansu", očigledni Bak Džons (Roj Renk) je postao Kanzas Kid samo zato što se prevodioci još nisu navikli na izmene.
Forum se nije držao Flitvejevog redosleda, a još manje se trudio da naslove prevede makar po smislu originala. Suštinski, to i nije bilo bitno, jer priče nisu bile povezane. Od 468 Flitvejevih sveski kod nas je objavljena dobra polovina. Iz nekog razloga, Forumova redakcija je posle stotog broja počela da štampa reprinte sopstvenog izdanja pod drugim naslovom. Reprinte ne treba brkati sa drugim izdanjem izvesnog broja svezaka. To drugo izdanje, uzrokovano dobrom prodajom i uspehom izdanja, imalo je isti naslov i nevešto precrtanu (neko iz redakcije?) i drečavo iskolorisanu naslovnu stranu prvog izdanja (veoma uočljivo na naslovnoj strani "Prerija gori"). I cena je bila različita (umesto 100, jedan dinar) i možda bi se na osnovu toga mogao utvrditi datum izlaženja tog ponovljenog izdanja pošto redakcija nije stavljala te podatke u impres. Prema tom impresu, imamo samo podatak da je urednik bio Tomislav Ketig. Da je za Crtane romane najodgovorniji, ustvari, bio Duda Milosavljević (naslednik Ivkovićeve strip imperije po zetskoj liniji) znalo se samo u krugovima bliskim redakciji i to nije bio javni podatak.
Dolaskom Svetozara Tomića u redakciju, menja se dizajn naslovne strane i koriste se ilustracije španskih autora koje nemaju vezu sa sadržajem (Dečje novine istovremeno koriste originalne ilustracije Cowboy Picture Library za svoja pisana izdanja!), a reprinti objavljenih epizoda sa drugim naslovom postaju sve češći. Sa ove distance gledano, izgleda kao da je Forumova redakcija pokušala da ublaži očigledan pad kvaliteta serije koji je počeo da se pokazuje u engleskom izdanju.
To nije ništa čudno. Flitvej je oduvek bedno plaćao, otimao autorima autorska prava (nisu poštovali ni osnovno pravo potpisivanja autora), a njihovi likovni urednici (vrlo verovatno skroz nestručni -sudeći po dizajnu i kasnijim pričama autora) su stalno sitničarili i zakerali da bi šefovima dokazali da, eto, i oni nešto rade. Naravno da se pod takvim uslovima prvobitna sjajna ekipa italijanskih i španskih crtača brzo osula. Dinamika izlaženja je proizvela sve češće kršenje dedlajna za crtanje, angažovani su crtači sa tek dovoljnim crtačkim sposobnostima, teme su se istrošile, i, u drugoj polovine edicije CPL, kvalitet opada strmoglavo.
U takvoj situaciji, moguće je da je Forumova redakcija želela da poštedi svoje čitaoce koji su već imali visoke kriterijume od torture zvane industrijski strip. Po epizodama stripova objavljenim u brojevima preko 300, vidi se da od sjaja prvih sto brojeva nije ostalo skoro ništa. Zaključno sa 365. brojem (podatak za proveru, pošto sam prestao da pratim ediciju kada su reprinti postali sve češći), Crtani romani su se ugasili i postali obavezna uspomena za sve one koji su se slatko smejali Zlatnoj seriji i Lunovom magnus stripu. Onaj ko je pelcovan na Blasku, Breći, Kastilju, Bielsi i drugima, jednostavno nije mogao da prihvati dečji nivo Bonelijevih stripova. Izuzetak je bio, donekle, Teks Viler kojeg su radili i crtači poznati iz Crtanih romana (Tici i društvo), ali, mora se priznati, priče italijanskih scenarista ni izbliza nisu mogle da se mere sa onima iz Crtanih romana.
Popis svih svezaka Crtanih romana se, mislim, može naći na UUPSovom sajtu ili na stripovi.com, nisam siguran. Iz raznih izvora došao sam do nekakvog spiska autora koji su sarađivali u CPL ali, nažalost, kraj njihovih imena nije naznačeno šta su radili. Na spisku za koji verujem da nije definitivan su:
Colin Merrett, Derek Eyles, Geoff Campion, Reg Bunn, C. E. Montford, Graham Coton, Alberto Salinas (u nekim spiskovima pobrkan sa bratom Jose-Luis Salinasom- autorom Ciska Kida), Tom Laidler, Ron Embleton, Peter Sutherland, Adam Horne, Colin Milburn, D. Gale, Gerry Embleton, R. Charles Roylance, Jesus Blasco, Bill Lacey, Mike Western, Robert Forrest, Eric Parker, W. Bryce-Hamilton, Hugh McNeil, Cyril Holloway, Frank Bolle, Roland Davies, Robert MacGillivray, H.C. Milburn, Patrick Nicolle, Edward Drury, Philip Mendoza, Joe Colquhoun, Septimus E. Scott, Vic Anderson, Selby Donnison, Tony Weare, George Parlett, Harry Bishop, Fred Meagher, Ian Kennedy, Armando Bonato, Terry Aspin, Franco Bignotti, Jorge Macabich, Peter Gallant, Virgilio Muzzi, Fred Holmes, Michael Moorcock, Ivo Pavone, Sergio Tarquinio, Frejo, Carlos V. Roume, Martin Salvador, Alberto Breccia, Arturo del Castillo.
Odmah se uočava izostanak Ticija, Đovaninija, D'Antonia, Bielse i Bermeha, pa je vrlo verovatno da taj spisak pati od mnogo nedostataka.
Neki podaci su sigurno izgubljeni za sva vremena, ali ne treba se previše jesti oko toga. Ti podaci su važni samo napaljenim kolekcionarima i malobrojnim cepidlakama. Vremenom će još ponešto isplivati na svetlo dana ali to neće bitno uticati na pravu suštinu Crtanih romana: što je dobro, uvek ostaje dobro. Za sva vremena.

korisni linkovi
http://www.bookpalace.com/PicLibs/CPL/index.htm

Edited by - cat claw on 25/04/2011 09:50:12

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/10/2007 : 14:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Negdje sam citao, ne znam više gdje ni kako, da su urednici nekome od crtaca koji im je trebao posluziti kao primjer ostalima pred ocima iskidali originalne table, kad ih je ovaj dosao traziti nazad. Nevjerojatno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10041 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 11/10/2007 : 11:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam opet čitao da su u Western Publishingu nakon snimanja originala na filmove bacali Barksove original table Donald Duck-a u koš.

A ni on nije mislio da će one jednog dana nešto vrijediti pa ih nije ni tražio ...

Tragedija je kolika količina originalnih tabli više ne postoji ..
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 11/10/2007 : 11:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
U sličnom tonu je i ova stranica:

http://www.internationalhero.co.uk/e/erauk.htm

sa starim favoritima kao što su:

http://www.internationalhero.co.uk/s/spider.htm ili
http://www.internationalhero.co.uk/e/eterno.htm

a tek:

http://www.internationalhero.co.uk/m/multigun.htm

...slomio sam se kad sam tražio išta o ovom stripu:)

www.stripgen.com

Edited by - The Hammer of Hell on 11/10/2007 11:23:42
Go to Top of Page

marti
Junior Member



Germany
321 Posts

Member since 22/03/2003

Posted - 18/10/2007 : 20:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send marti a Private Message  Reply with Quote
he he he he imas samo 4 odgovora na ovaj topic.....e a to je samo iz tog razloga jer naslov nije dobro odabranovdje na "stripovi com" se niko ne osjeca starim svi se naprotiv osjecamo mladjahnim i upravo iz tog razloga citamo stripove ahhh svakog dana u svakom pogledu postajem sve mladji

RGHRRR HRMRGRRRR
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 18/10/2007 : 20:21:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message  Reply with Quote
šta da odgovaram
pa lipo je rekla da se ne pali na matorce

kad ce mirko i Slavko od prvog broja
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 20/10/2007 : 12:17:13  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ej, pa ne moze se ocekivati od klinaca da znaju o stvarima koje su od pre no sto su se rodili, mada, verovatno ima i takvih frikova. Intencija je bila da se jave oni koji nesto znaju o temi, ali priznajem, bas traljavo ide. Dakle, ko je crtao Divljeg vetra? Ajde Bonelijevci, gotovo je sigurno da je tip uradio bar jednog Texa.
A sto se matoraca tice, ima i onih koji su dobro ocuvani. Sean Connery na primer.
Go to Top of Page

ana max
Junior Member

435 Posts

Member since 21/01/2004

Posted - 22/10/2007 : 01:44:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ana max a Private Message  Reply with Quote
offtopičarim:
Clint Eastwood
Alan Rickman
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/10/2007 : 10:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Posalji skenove pa cemo mozda prepoznat/pogodit.

Trouble will find me
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 22/10/2007 : 18:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
evo, nešto malo za početak


crtani romani

2.tajanstveni došljak(roj renk); jesus blasco
reprint; CR#246 plen brace larson
reprint:mini west#73, tajanstveni došljak

6.zamka za ubicu(kanzas kid) rugiero giovannini
reprint: CR#229, begunac
reprint: strip west#5, zamka za ubicu
reprint:zvitorepcev roman v stripu#35 crna maska

7.crna lisica(roj renk); alberto breccia
reprint:CR#231 lov na coveka
reprint: lale extra#319/II: crna lisica
reprint:strip west#7, crna lisica

8.klopka(larigan); arturo del castillo
reprint:mini west#49,50,51, klopka
reprint:bestseler#1, klopka
reprint: strip west#8, klopka
reprint:zvitorepcev roman v stripu#60 umri namesto mene

9.zlato apaca(rej karson); jesus blasco
reprint:zlato apaca (mini strip west#44)
reprint:CR#248 zlatna groznica
reprint:zvitorepcev roman v stripu#94, zlata mrzlica

11.beli poglavica(rej karson) jose-luis salinas
reprint: mini west#62, beli poglavica
reprint: Lale#387 teksas u plamenu
reprint: CR#233 teksas u plamenu
reprint: Laso#4 avetinjski grad
-beli poglavica

13.akcija severozapad(dik dering) mario uggeri
reprint:mini west#34, akcija severozapad

14.zaseda u kanjonu(roj renk) alberto breccia
reprint:mini west#31, zaseda u kanjonu
reprint:CR#225, zakon linca

18.ciroki sol(kanzas kid); sergio tarquinio
reprint: CR#242 klopka
reprint:mini strip west#64 zamka za kida
reprint: ABC comics#1 čiroki sol

24.rio grande (roj renk) alberto breccia
reprint:CR#238 el bordero
reprint:mini west#48, keganova banda

25.prerija gori(rej karson) jesus blasco
reprint:mini west#71, prerija gori
reprint: bestseler#7 prerija gori

26.panika u gradu(larigan); arturo del castillo
reprint: CR#250 kralj revolveraša
reprint:mini west#40, kralj revolveraša

28.tragom nasilja(roj renk); alberto breccia
reprint: CR#254, tajna šotgan sitija

29.put u kaliforniju(rej karson); jesus blasco
reprint:mini west#77, vodja karavana

30.stampedo(kanzas kid); sergio tarquinio
reprint:mini west#58, stampedo
reprint:bestseler#4, stampedo
reprint:zvitorepcev roman v stripu#20, pogon
reprint:super strip, western#8 gonici stoke

31.lov na stranca; jose-luis salinas
reprint:mini west#29, covek s koltom
reprint:bestseler#5, lov na stranca

32.izdajnik(rej karson); sergio tarquinio
reprint: Lale br.395: otpadnici
reprint:mini west#59, na ratnoj stazi
reprint:bestseler#8, izdajnik
reprint:zvitorepcev roman v stripu#105 odpadniki

33.revolveraš; alberto breccia
reprint:mini west#54, revolveraš
reprint:bestseler#9, revolveraš

34.izvidnik i cejeni(rej karson); jesus blasco
reprint:bestseler#10 izvidnik i cejeni

35.plašljivi šerif(kanzas kid); sergio tarquinio
reprint: CR#341 ranč na rio grande

36.nemirna prerija, jesus blasco
reprint: strip west#26 grad bez oružja
-nemirna prerija
reprint:bestseler#28 nemirna prerija

39.čovek iz montane(roj renk) jesus blasco
reprint:kauboj iz montane(mini west#36)
reprint:bestseler#14 covek iz montane

40.bili u akciji(bili kid);sergio tarquinio
-zlatna groznica(bili kid); sergio tarquinio
reprint:strip west#34,bili kid u akciji
reprint:strip west#34, zlatna groznica
reprint:bestseler#29 bili u akciji
-bili u akciji
-zlatna groznica

42.osvetnici(rej karson); jesus blasco
reprint:CR#322 kapetan iz tvrdjave vilogbi
reprint:mini west#39, cejenski rat
reprint:bestseler#21, izazov

49.roj renk i provalnici(roj renk); reg bunn
reprint:zvitorepcev roman v stripu#22, doolanova tolpa
reprint:CR#351 u klopci

50.poslednji od džemsovih(bili kid); sergio tarquinio
bili kid, sergio tarquinio
reprint:bestseler#30, poslednji od džemsovih
reprint:bestseler#30, bili kid
reprint: west strip#34, poslednji od džemsovih
reprint:west strip#34,bili kid
reprint: laso#2 bili kid
reprint: laso#2 poslednji od džemsovih

56.povratnik iz jume(bili kid)
-kanzas kid i hitra ruka(kanzas kid) jesus blasco
reprint:CR#259 kanzas kid i crvena pesnica
reprint:bestseler#17 povratak iz jume
-povratak iz jume (bili kid)
-kanzas kid i crvena pesnica(kanzas kid) jesus blasco

57.strah vlada gradom(larigan) arturo del castillo
reprint. CR #219, zakon kolta
reprint:mini west#30, strah vlada gradom

61.poslednji voz iz gan hila; sergio tarquinio
reprint:mini west#61, obracun u gan hilu
reprint:bestseler#18, poslednji voz iz gan hila
reprint: zvitorepcev roman v stripu#103 dolga pot

64.desperadosi; jose-luis salinas
reprint: CR#332, crveni sombrero
reprint:mini west#56, ustani i bori se

68.maske u dolini(kanzas kid)
-osveta starog blua(kanzas kid) jesus blasco
reprint:ABC comics#2 maske u dolini
-maske u dolini
-osveta starog blua

69.usamljeni jahac, carlos v. roume
reprint:CR#222, revolveraš iz montane
reprint:mini west#74, usamljeni jahac

72.tragom ubice; carlos v. roume
reprint:mini west#35, tragom ubice
reprint:bestseler#19 tragom ubice
reprint:extra strip#7 bez suda i porote

76.požar na jugu; carlos v. roume
reprint:mini strip#72, tragom zla
reprint:bestseler#20, požar na jugu

78.komancerosi; sergio tarquinio
reprint:strip west#1, komancerosi

79.bitka za dakotu; carlos v.roume
reprint:mini west#29,30,31, džordanova mamuza
reprint:CR#319 staza vatrenog konja

83.palikuce; carlos v. roume
reprint:CR#327.šerif iz doline muerte
reprint:mini west#41, pakao u muerti

86.cek na sto dolara; alberto breccia
reprint:mini west#37, put za brazito
reprint:CR#223 prokleti novac

87.agent za omahu; carlos v.roume
reprint:mini west#70, agent za omahu
reprint:CR#337agent za omahu

91.zamka(dik dering)carlos v.roume

92.teror na granici(larigan); carlos v. roume
reprint: biblioteka lale#393: preki sud
reprint:mini west#82, teror na granici
reprint: CR:340, prepad kod rajm roka

93.srebrno sedlo; alberto breccia
reprint:mini west#33, srebrno sedlo
reprint:CR#330 srebrno sedlo smrti

94.sin poglavice alberto breccia
reprint:mini west#80, sin poglavice
reprint:CR#318.sin plemena komanča

95.krv i zlato(dik dering)
-krv i zlato(dik dering)sergio tarqiunio
-sakriveno zlato (dik dering)
-begunac(dik dering) sergio tarquininio
reprint:strip west#17 crni mustang
krv i zlato
reprint:tex#2, malajska tvrdjava(maverik)
-krv i zlato
reprint:strip west#18 smrt ne zna za sutra
sakriveno zlato
reprint:strip west#21 mali dabar
begunac

96.dvostruka klopka(bili kid) sergio tarquinio
-n/a (bili kid) carlos v. roume
reprint:mini strip#103 obecana zemlja

97.dinamitaši; carlos v. roume
reprint:mini west#78, dinamitaši
reprint:zvitorepcev roman v stripu#33 dinamit

98.nocu se puca; carlos v. roume
reprint:mini west#81, nocu se puca
reprint:CR#334,napad kod komančo krosinga
reprint:zvitorepcev roman v stripu#13 ukradeno zlato

102.rat dejvi kroketa(dejvi kroket); sergio tarquinio

109.pobuna u meksiku; carlos v. roume
reprint:mini west#68, dafijev bic
reprint:CR#342 viva el puma

110.dejvi kroket i pirati(dejvi kroket); sergio tarquinio

112.hrabri narednik; carlos v. roume
reprint:zvitorepcev roman v stripu#88 roganova skala
reprint:CR#353 prerija penhalero apaca

113.napad na banku
-napad na banku (dik dering) mario uggeri
reprint:mini strip west#100
-dik dering i revolveraši

114.sijuksi napadaju; sergio tarquinio

117.fantom visokih brda
maskirani konjanici(dik dering) carlos v. roume

118.dejvi kroket u opasnosti(dejvi kroket) sergio tarquinio

120.ucenjivaci(dik dering) carlos v. roume
reprint:mini west#47,narednik dering

122.tajna misija(roj renk); carlos v. roume
reprint:mini west#51, desperados

124.ko je ubica?(dik dering); sergio tarquinio
-bitka na kaguarovoj reci(dik dering),
-sve u rok službe

126.ratnicki prolaz(kanzas kid) jesus blasco
reprint:CR#347 poslednji poker

127.znacka za hrabrost(roj renk); carlos v. roume
reprint:CR#346 obracun u trejl sitiju

128.pljackaši(bili kid) don lawrence
-begunci(bili kid)

130.poslednji lov(dejvi kroket); sergio tarquinio

131.prolaz karibu(dik dering); sergio tarquinio,
-skriveno blago(bili kid); sergio tarquinio

135.mocvara(dik dering)
-bez naslova(dik dering) carlos v. roume
-bez naslova(dik dering)
-bez naslova (dik dering)

137.cejen, bez naslova(kanzas kid); sergio tarquinio

138.žedj za zlatom(dik dering)
-bez naslova(dik dering); sergio tarquinio,
-bez naslova(dik dering)

160.srebrni kolt(dik dering) sergio tarquinio

161.farma na red riveru(kanzas kid), carlos v. roume,
-bez naslova(kanzas kid) sergio tarquinio
reprint:pingvin#19-26, roj teksas i banditi

188. apačko zlato(kendal)arturo del castillo
reprint: plavi vjesnik# 547-561 Šerif Kendal, Blago

190.duel u kanzasu(ralf o'konor) arturo del castillo
reprint:CR#355 nepomirljivi džoe klajd
reprint:stripoteka#595(22.4.1980) crni džon

192. braca dalton(ralf o'konor) arturo del castillo
reprint: strip west#30 sudbonosni metak
reprint:CR#357 daltoni više ne jašu
reprint:plavi vjesnik#5-586 Ringo, grob u pečini

194. osveta velikog groma(ralf o'konor) arturo del castillo
reprint:-Plavi vjesnik 609-623, Povratak brze Munje )

195. plen brace gelt(bili kid) sergio tarquinio
-odmetnici plemena cejena(kanzas kid)
reprint:super strip biblioteka, edicija western#15 željezna ruka
reprint: pingvin#27-34 odmetnici započinju rat

196. pravda u sliver sitiju( ralf o'konor) arturo del castillo
reprint:strip west#31 visi umesto mene

198. šerif dodž sitija(ralf o'konor) arturo del castillo
reprint:stripoteka#585(12.2.1980) dragoceni serum

200. najduži poker(ralf o'konor) arturo del castillo
reprint:stripoteka#618(30.10.1980) velika igra
reprint:CR#365 potegni prvi

202. tajna dugog kolta(ralf o,konor) arturo del castillo
reprint:stripoteka#639, pljacka poštanskih kola
reprint:CR#363, begunac

204. potera u zoru(ralf o,konor) arturo del castillo
reprint:CR#361 loš dan u grin roku

218. brzoruki, carlos v. roume
reprint:strip west#9, brzoruki

219. zakon kolta (larigan) arturo del castillo
reprint: CR#57, strah vlada gradom

222. revolveraš iz montane, carlos v. roume
reprint: CR#69 usamljeni jahac

223. prokleti novac; alberto breccia
reprint: CR#86 ček na sto dolara
reprint:mini west#37, put za brazito

225. zakon linca (roj renk) alberto breccia
reprint: CR#14,zaseda u kanjonu
reprint:mini west#31, zaseda u kanjonu

229. begunac (kanzas kid) rugiero giovannini
reprint CR#6 zamka za ubicu
reprint:zvitorepcev roman v stripu#35 crna maska
reprint: strip west#5, zamka za ubicu

231. lov na coveka (roj renk) alberto breccia
reprint: CR#7 crna lisica
reprint: lale extra#319/II crna lisica

233. teksas u plamenu (rej karson) jose-luis salinas
reprint: CR#11 beli poglavica
reprint: mini west#62, beli poglavica
reprint: lale#387 teksas u plamenu

238. el bordero (roj renk) alberto breccia
reprint:mini west#48, keganova banda
reprint:CR#24 rio grande

242. klopka (kanzas kid); sergio tarquinio
reprint:CR#18 ciroki sol
reprint:zamka za kida mini strip west#64

245. fort kajova
-prerijski zmaj (dejvi kroket) sergio tarquinio

246. plen brace larson (roj renk); jesus blasco
reprint CR#2 tajanstveni došljak
reprint:mini west#73, tajanstveni došljak

248. zlatna groznica(kit karson) jesus blasco
reprint:zvitorepcev roman v stripu#94, zlata mrzlica
reprint:CR#9.zlato apaca
reprint:zlato apaca (mini strip west#44)

250. kralj revolveraša (larigan) arturo del castillo
reprint: CR#26, panika u gradu
reprint:mini west#40, kralj revolveraša

254. tajna šotgan sitija (roj renk) alberto breccia
reprint: CR#28, tragom nasilja

259. sudbonosni metak(kanzas kid)
-kanzas kid i crvena pesnica(kanzas kid) jesus blasco
reprint:CR#56 kanzas kid i hitra ruka

318.sin plemena komanča, alberto breccia
reprint:CR#94 sin poglavice alberto breccia
reprint:mini west#80, sin poglavice

319.staza vatrenog konja, carlos roume
reprint:CR#79 bitka za dakotu
reprint:mini west#29,30,31, džordanova mamuza

322.kapetan iz tvrdjave vilogbi(kit karson)jesus blasco
reprint. CR:42, osvetnici
reprint:mini west#39, cejenski rat

327.šerif iz doline muerte, carlos v. roume
reprint:mini west#41, pakao u muerti
reprint:CR#83 palikuce

330.srebrno sedlo smrti, alberto breccia
reprint:CR# 93 srebrno sedlo; alberto breccia
reprint:mini west#33 srebrno sedlo

332.crveni sombrero, jose luis salinas
reprint: CR# 64,desperadosi
reprint:mini west#56, ustani i bori se

334.napad kod komančo krosinga, carlos v. roume
reprint:mini west#81, nocu se puca
reprint:CR#98nocu se puca

337.agent za omahu, carlos roume
reprint:CR#87 agent za omahu
reprint:mini west#70, agent za omahu


340.prepad kod rajm roka carlos v. roume
reprint: CR#92 teror na granici
reprint: biblioteka lale#393: preki sud
reprint:mini west#82, teror na granici

341.ranč na rio grande (kanzas kid) sergio tarquinio
reprint:CR#35 plašljivi šerif

342.viva el puma carlos v. roume
reprint:CR#109 pobuna u meksiku
reprint:mini west#68, dafijev bic

346.obracun u trejl sitiju(roj renk) carlos v. roume
reprint:CR:127 znacka za hrabrost

347.poslednji poker (kanzas kid) jesus blasco
reprint:CR#126 ratnički prolaz

351.u klopci, (roj renk)reg bunn
reprint:CR#49 roj renk i provalnici
reprint:zvitorepčev roman v stripu#22, doolanova tolpa

353. prerija penhalero apaca, carlos roume
reprint:CR#112.hrabri narednik
reprint:zvitorepcev roman v stripu#88 roganova skala

355.nepomirljivi džoe klajd(ringo) arturo del castillo
reprint:CR#190 duel u kanzasu
reprint:stripoteka#595(22.4.1980) crni džon

357.daltoni više ne jašu(ringo)arturo del castillo
reprint:CR#192, braca dalton
reprint:strip west#30, sudbonosni metak

359.poslednji dani bezakonja, arturo del castillo
-reprint:CR#196:pravda u silver sitiju
-reprint:Plavi vjesnik 624-638, pravda u siliju
-reprint:strip west#31, visi umesto mene

360. dug casti (larigan) arturo del castillo
reprint CR#148, dug časti
-reprint: panorama 1-20

361.loš dan u grin roku (ralf o.konor) arturo del castillo
reprint:CR#204 potera u zoru

363.begunac(ringo)arturo del castillo
reprint:CR#202, tajna dugog kolta
reprint:stripoteka#639, pljacka poštanskih kola(ringo)

365.potegni prvi(ringo)arturo del castillo
reprint:CR#200, najduži poker
reprint: stripoteka#618(30.10.1980)velika igra



______________________
onaj, koji sniva tudje snove

Edited by - sigismundus on 23/10/2007 08:09:37
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 22/10/2007 : 18:52:09  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
evo, ovo gore je spisak koji sam do sada napravio
kao što sami vidite, posao još nije uradjen
mnoga imena još moram potražiti ili samo upisati
od jednostavnih, kao autora Srečka Munje alias taličnog toma ili autora pecos bila
do težih, s kojima ču još imati problema

no, ako vam je ovo bilo šta od koristi, biče mi drago

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 22/10/2007 : 19:26:48  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
Naime, u stripu "Revolveraš", ime glavnog junaka Lash je transkribovano u Leš, što, priznaćete, na našem jeziku ne zvuči mnogo lepo

To je bio strip Put u senku, originalno Lash. Ima ogromno stičnih tačaka sa filmom Shane, gdje su igrali Jack Palance i Alan Ladd.

62.put u senku
reprint: extra strip#13 strah

Kad smo več kot tog stripa, možda da se napomene, da nije objavljen u cjelini. Fali cijela poslednja stranica, koja je kasnije ipak objavljena u ediciji extra strip, gdje je taj strip objavljen originalno na 64 strane a ne na 48 strane kao u crtanim romanima. Imam i engleski original, koji je doduše malo manjeg formata. Za crtane romane bilo je tipično, da su strip na 64 strane skračivali na 48 strane. Smanjivali sličice, docrtavali i to tako sve do broja 125, tako da su reizdanja u kasnijim brojevima potpunija. Jedina je iznimka strip Carlos V. Roumeja, Značka za hrabrost(broj 127), gdje su zamijenili poslednju stranu stripa sa poslednjom stranicom iz Komančerosa (sergio tarquinio), ali greška (verovatno namjerna)koja je u reprintu ipak ispravljena. Istinu, da se kaže, roumeova slika je zbilja loša.

a strip revolveraš je djelo Alberta Breccia.

33.revolveraš; alberto breccia
reprint:mini west#54, revolveraš
reprint:bestseler#9, revolveraš

______________________
onaj, koji sniva tudje snove

Edited by - sigismundus on 23/10/2007 07:58:37
Go to Top of Page

dveribad
Senior Member



Croatia
2502 Posts

Member since 18/07/2005

Posted - 22/10/2007 : 20:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dveribad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sigismundus

evo, ovo gore je spisak koji sam do sada napravio
kao što sami vidite, posao još nije uradjen
mnoga imena još moram potražiti ili samo upisati
od jednostavnih, kao autora Srečka Munje alias taličnog toma ili autora pecos bila
do težih, s kojima ču još imati problema

no, ako vam je ovo bilo šta od koristi, biče mi drago



Svaka čast na trudu!Vrijedno pažnje i divljenja.Čestitam
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 24/10/2007 : 01:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast, volim kad se ljudi pokrenu. Spisak je vidjen i ranije, naravno hvala, i Blasko, Kastiljo i Breca nisu nepoznanica.
Mala ispravka spiska: Belog poglavicu, Dimne signale i Lov na stranca nije crtao Jose Luis nego njegov brat Alberto Salinas.
Precizno, za prvi mah, traze se autori za
1 Divlji vetar
3 Bitka za ranc
4 Napad iz svemira /jedini SF u celoj seriji
5 Okean gori /jedini WWII u celoj seriji
16 Napad na dilizansu
17 Suncani ranc

Imam problem, ne znam kako da zakacim scan. Markose, mozes li privatno da mi se javis pa da ti jednostavno posaljem a ti da ga okacis?
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 24/10/2007 : 15:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message  Reply with Quote
aploudaš ga recimo na photobucket i staviš link...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/10/2007 : 15:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
posalji mi skenove na markos@stripovi.com

Trouble will find me
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 24/10/2007 : 21:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

posalji mi skenove na markos@stripovi.com



vazi, ali tek posle sajma. Dusa mi se isusila u onoj hali 14.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 14/11/2007 : 18:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Evo skenovi, pa nek se znalci okusaju:

http://www.stripovi.com/Temp/CR/01.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/02.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/03.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/04.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/05.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/10.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/12.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/15.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/16.jpg
http://www.stripovi.com/Temp/CR/17.jpg

Trouble will find me
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11080 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 14/11/2007 : 18:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Bubnit ću... ne znam ali me asociraju...

Zadnji sken mi pari ka' Del Castillo ( Ringo i čini mi se Kobra u Stripoteci, kratke priče u Strip Artu ).

Predzadnji sken poooooooomalo vuče na De La Fuentea, kao da bi mogla biti ranija faza.

Ponavljam, bubam, čisto me asocira i ne mora biti ni blizu istine.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25842 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/11/2007 : 18:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
4.Carmine Infantino?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 17/06/2009 : 23:07:28  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
4. ron turner
17. nije castillo

______________________
onaj, koji sniva tudje snove

Edited by - sigismundus on 17/06/2009 23:11:57
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2009 : 16:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sigismundus

4. ron turner
17. nije castillo



Svaka cast za Tarnera. On je sjajan crtac, pomalo krut istini za volju ali sa jakim osecajem za detalj... A likovi su mu bas specificni. Kod nas je malo sta njegovog objavljeno a i ovo u ''Crtanim romanima'' je ko palo s marsa.

Tip koji je radio 17 se trudio da lici na Kastilja, ali je ipak ostao svoj i jedinstven. Nazalost, ne secam se da sam video jos nesto njegovo osim par epizoda Larigana u CR...
Broj 16 bi mogao biti i Luis Bermejo...
Ocekujem od Bonelijevaca da prepoznaju crtaca br5 ''Okean Gori''. Tip je garant Italijan i garant je radio na Storie del West.

Zaista nam traljavo ide. Ni Wiskey se nije oglasio.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25842 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/06/2009 : 16:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Zašto misliš da bi Wiskey triba znati?To šta ima veliku kolekciju ne znači da mora prepoznati crtače,ali sačekajmo vidjeti hoće li?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

magirus
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 30/07/2003

Posted - 18/06/2009 : 16:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send magirus a Private Message  Reply with Quote
Br 5 može biti sam Gino D'Antonio iz ranog perioda. On je radio za Fleetway i scenarije i crteže.
Mada naravno nisam 100% siguran
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 18/06/2009 : 23:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by magirus

Br 5 može biti sam Gino D'Antonio iz ranog perioda. On je radio za Fleetway i scenarije i crteže.
Mada naravno nisam 100% siguran


I meni se tako nesto motalo po glavi ali ni ja nisam siguran. Imal' neko da je siguran?
Viski je ziva enciklopedija, sa par iscepanih strana zbog godina
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 19/06/2009 : 10:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
da, ja sam napravio pogrešku u popisima za Salinas
pravo ime je Alberto Salinas
hvala za ispravku :)

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000