forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 519

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/08/2014 : 11:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Tajna jezera Devil´s Den (Devil´s Knot), r. Atom Egoyan, SAD, 2013.


Kanadski filmaš Atom Egoyan jedan je od zanimljivijih autora afirmiranih tijekom protekla nešto više od dva desetljeća. U filmovima koje nerijetko osim kao redatelj potpisuje i kao scenarist i montažer, Egoyan se često bavi egzistencijalnim temama koje sagledava prilično pesimističnom dioptrijom, a među učestalijim motivima su i njegovo armensko podrijetlo s etničko-kulturološkom popudbinom koju ono nosi, kao i usamljenost protagonista, nekomunikativnost, sklonost manipulaciji i skrivanju istine, traganje za smislom senzibilnih pojedinaca, te otuđenost ljudi u suvremenom društvu koje nastavaju mahom nesretni i besperspektivni pojedinci. Uistinu, počevši od njegova prvijenca "Najbliži rod", u kojem je naznačio sklonost bavljenju temama raspada obitelji i traganja za identitetom, preko etničkim motivima obojanih ostvarenja "Ararat" i "Kalendar" te naslova iz najpoznatije i najzrelije faze u koju spadaju "Procjenitelj", "Egzotika" i "Slatka budućnost", sve do erotske noirovske krimi-drame "Dobro čuvane laži", njegova posljednjeg kod nas redovito distribuirana filma, i recentne krimi-drame "Tajna jezera Devil´s Den", Egoyan nelinearnom naracijom i fragmentiranim narativnim stilom s brojnim uporabama elipsi te nerijetko intenzivnom hermetičnošću precizno ali ne uvijek i uspjelo i ujednačeno oslikava odčovječenost, mizantropiju i licemjerje koje dominiraju u suvremenom društvu, a kojima se emotivni pojedinci u pravilu bezuspješno pokušavaju oduprijeti i nadvaladati ih.

Egzistencijalna problematika sagledana kroz mizantropsku i pesimističnu vizuru motiv je i "Tajne jezera Devil´s Den", krimi-drame temeljene na istinitim događajima koji su se 1993. godine zbili u gradu West Memphis u Arkansasu, a prema kojima su već snimljena četiri zapažena dokumentarca dok je spisateljica Mara Leveritt napisala kod nas neobjavljenu faction-knjigu "Devil´s Knot: The True Story of the West Memphis Three". Petog svibnja 1993. prijavljen je nestanak dječaka Stevea Brancha, Michaela Moorea i Christophera Byersa, koje u filmu tumače Jet Jurgensmeyer, Paul Boardman Jr. i Brandon Spink, a trag im se izgubio kad su prešli preko dotrajalog cjevovoda nedaleko jezera Devil´s Den. Unezvijereni roditelji, među kojima su bili i senzibilna majka Stevea Brancha Pam Hobbs (Reese Witherspoon), dječakov šutljivi otac Terry (Alessandro Nivola) te grubi adoptivni otac Christophera Byesra John Mark Byers (Kevin Durand) i dječakova dobrano izgubljena majka Melissa (Julie Ivey), postali su mete medija, a istragu je preuzeo FBI pod vodstvom inspektora Garyja Gitchella (Rex Linn). Iznenađujuće brzo, tek na temelju neprovjerenih glasina i nepouzdanog svjedočenja ne osobito moralne Vicki Hutcheson (Mireille Enos), za zločin su osumnjičeni a nakon priznanja jednog od njih ubrzo i optuženi tinejdžeri Damien Echols (James Hamrick), Jessie Misskelley Jr. (Kristopher Higgins) i Jason Baldwin (Seth Meriwether). Kako se uskoro pokazalo, glavni razlozi za njihovu osumnjičenost bili su priznanje zločina mentalno nestabilnog Jessieja Misskelleya Jr.-a te činjenice da slušaju heavy metal glazbu, da se odijevaju u crno i ne druže s drugim vršnjacima, i da prema vlastitim riječima prakticiraju crnu magiju.





Slabi temelji optužnice smjesta su zaintrigirali privatnog istražitelja Rona Laxa (Colin Firth), koji je odlučio dijelom provesti vlastitu istragu i saznanjima do kojih dođe tijekom suđenja pomoći obrani koju su činili javni branitelj Val Price (Kristoffer Polaha), Baldwinov odvjetnik Paul Ford (Matt Letscher), Misskelleyev odvjetnik Dan Stidham (Michael Gladis) i istražiteljica Gloria Shettles (Collette Wolfe). A kad suđenje započne pred očito pristranim i utjecaju javnosti podložnim sucem Davidom Burnettom (Bruce Greenwood), Lax i drugi branitelji shvatit će da, iako mnoštvo indicija ukazuje na suprotno, zacijelo neće uspjeti odagnati sumnju s trojice optuženika. Ne može se reći da je "Tajna jezera Devil´s Den" loš film, makar svakako jest slab, već je prije riječ o promašenom filmu u kojem se Atom Egoyan uz suradnju scenarista Paula Harrisa Boardmana i Scotta Derricksona ("Urbane legende 2", "Hellraiser: Pakao", "Egzorcizam Emily Rose") neinventivno, nemušto i zapravo nepotrebno bavi pričom o kojoj su već snimljena četiri manje ili više zapažena dokumentarca. Egoyanov film u prikazu tjeskobnih zbivanja ne donosi ništa novo, a po mnogo detalja, od međunatpisa koji podrobnije opisuju zbivanja do ne uvijek uvjerljivog pseudodokumentarističkog prosedea, više nalikuje ponešto ambicioznijoj televizijskoj produkciji kojoj težinu daju i zvučna imena oskarovaca Reese Witherspoon ("Plavuša s Harvarda", "Hod po rubu") i Colina Firtha ("Dnevnik Bridget Jones", "Kraljev govor"). Njih dvoje posve shematično napisanim likovima ipak daju određenu uvjerljivost, karakternu slojevitost i težinu, te time cjelini jamče barem kakav-takav emotivni angažman i intrigantnost, osobito s obzirom da je konačan rasplet poznat.

Nažalost, i sporedni likovi su blijedi i sasvim površni, a to je osobito šteta za senzibilnu konobaricu koja se donekle zbližava s Laxom, za njegovu bivšu suprugu koju minutažom vrlo kratko utjelovljuje Amy Ryan i za članove odvjetničke ekipe optuženih mladića. Egoyan propušta i moralistički poentirati, za što itekako ima priliku, kao i pozabaviti se (ne)pouzdanošću pravosudnog sustava u američkoj provinciji, o čemu daje tek naznake. Stvari ne stoje ništa bolje ni ako se film u izvedbenom smislu pokuša sagledati kao kombinacija više perspektiva likova čija bi partikularna gledišta trebala davati zaokružen(ij)u priču. U tom slučaju bi temelji multiperspektivnosti bila gledišta Laxa i Pam Hobbs, koja bi se nadopunjavala nizom manjih perspektiva sporednih likova poput lažne svjedokinje i samih navodnih počinitelja zločina, no i tada su rezultati dosta poražavajući. Da bi takva mozaična i multiperspektivna dramaturška i narativna struktura funkcionirala, kakav je slučaj recimo u mnogim detaljima srodnom Fincherovu "Zodijaku", svaka od predstavljenih perspektiva mora biti intenzivna i ekspresivna, što u ovom filmu nažalost nije slučaj. Razlozi tome leže i u nezanimljivosti i slaboj razrađenosti likova, koji su često tek skice, podjednako oni najvažniji (Lax i Pam) kao i optuženi tinejdžeri i sumnjivi očevi žrtava, a sve je to preslabo da bi izrazitije zaintrigiralo i "usisalo" gledatelja. Nakon svega rečenog lako je zaključiti da je solidno i s mnogo stila režirana te odličnom fotografijom Paula Sarossyja ("The Sweet Hereafter") snimljena "Tajna jezera Devil´s Den" možda najslabiji film u dosadašnjoj karijeri Atoma Egoyana.




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/08/2014 : 11:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Dey njih petero inicijalno spoji, predstavlja ih u varijaciji "the usual suspects" i planski smjesti u istu ćeliju jer zna da će ih time usmjeriti jedne na druge budući mu je potrebna njihova pomoć i odgovarala bi mu njihova suradnja.


Pomoć i suradnja oko čega?

Uopće se ne sjećam da je to igdje natuknuto u filmu.

Uostalom, oni su u zatvoru smješteni u odvojene ćelije.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/08/2014 : 11:52:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Trebaju mu za zaustavljanje Ronana koji pomoću Kugle želi zavladati galaktikom, a mogao bi ju i uništiti.

Kako u traileru od 0:59 do 1:05 Deyu kaže Nova Prime "Are you telling me the fate od 12 billion people is in the hands of these criminals?".





Eh da, Gamora je Thanosova posvojena kći, nju je očuh kao i Nebulu pretvorio u stroj za ubijanje.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/08/2014 : 12:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Trebaju mu za zaustavljanje Ronana koji pomoću Kugle želi zavladati galaktikom, a mogao bi ju i uništiti.

Kako u traileru od 0:59 do 1:05 Deyu kaže Nova Prime "Are you telling me the fate od 12 billion people is in the hands of these criminals?".




[SPOILER]

Ali Dey nije ništa inicirao. On za prijetnju Ronana i Kugle saznaje tek u samoj završnici filma, kad ga o tome obavijesti Quill. Kada Dey obavijesti Novu Prime o Quillovom planu, tada ona izjavi ovo o sudbini 12 milijardi ljudi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/08/2014 : 12:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Hm, ne znam, sad si me pokolebao i više nism siguran, morao bih ga eventualno opet pogledati.
Ali kako me nimalo ne vuče na ponovno gledanje jer osim sjajno dizajnirane, duhovite i dobro režirane, ali i dosta plitke zabave ne nudi ništa drugo u dramskom, značenjskom, karakternom ili barem sadržajnom smislu, to će biti tko zna kad.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/08/2014 : 13:30:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Hm, ne znam, sad si me pokolebao i više nism siguran, morao bih ga eventualno opet pogledati.
Ali kako me nimalo ne vuče na ponovno gledanje jer osim sjajno dizajnirane, duhovite i dobro režirane, ali i dosta plitke zabave ne nudi ništa drugo u dramskom, značenjskom, karakternom ili barem sadržajnom smislu, to će biti tko zna kad.




Heh, mene je pak ova rasprava potakla da ga odem pogledati još jednom. Makar za to nije bila potrebna neka dodatna inicijativa.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/08/2014 : 14:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Film izgleda sjajno, vrlo je pitak i pohvalno nepretenciozan, obilje šarma i humora su dodatni aduti, a tu je i hrpa pop-kulturnih posveta i referenci, kao i konstantan odmak prema pulpu, kiču i trashu.
Glavni junak je tako križanac Hana Soloa i Indiane Jonesa, sekvenca s krađom Kugle je parafraza uvoda u Otimačima, Rocket ime duguje jednoj pjesmi Beatlesa a Zoe Saldana je opet prekrivena bojom.
Sve u svemu, uspjela nepretenciozna zabava, ali ništa više od toga.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 06/08/2014 : 18:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Kod mene je stvar da dobre, zabavne, blještave filmove gledam rado više puta, dok neki pametniji, mirniji film, bilo triler, dramu, ili nešto takvo imam želju gledati puno rijeđe, koliko god dobar film bio.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 06/08/2014 : 18:51:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Novi Transformers - gledao u kinu, 3D efekti izvrsni, glavni zaplet onak, klasičan ali likovi - dakle glavni likovi su otac u kasnim tridesetima, njegova 17-godišnja kćer, te njen macho - driver od dečka i veliki dio konverzacije ispada na to kako on njoj prigovara da odkud sad taj momak, pa onda on njega ne podnosi, pa onda ona priča sa starim, pa onda se ipak oni pomire, blablablaaaaaa...Uglavnom, konverzacija u rangu zabave za klince iz srednje škole. Inače, kad smo šogor i ja pogledali ekipicu u dvorani nakon predstave - skoro svi su bili klinci iz srednje škole Uglavnom, ciljana publika i sve to, jel'te...


Sve više me strah šta je Bay mogao napravit Ninja kornjačama. U Americi je za dva dana premijera.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/08/2014 : 23:11:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Guardians:Vrhunski zabavni i duhovit film i još pun referenci na Marvelov svijet.Cijelo kino se smijalo na baze Rakete a i drugih likova.
Ne zaboravite ostat i nakon kraja pogledat dvije scene.Jedna odmah nakon kraja filma a drugu nakon odjavne špice.
Svaka kuna od 21ne utrošenih za ovaj film se isplatila.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/08/2014 : 20:13:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Na temelju samo jednog gledanja "Pročišćenje: Anarhiju" sam spreman proglasiti možda i filmom godine, a ako se nešto pri ponovnim gledanjima i promijeni, svakako će mi ući među prvih 5 filmova.

Realiziran u suprodukciji Michaela Baya, nastavak prošlogodišnjeg akcijskog trilera s elementima horora "Pročišćenje", ponovo pod scenarističkom i redateljskom palicom Jamesa DeMonaca, razvija naglašeno mizantropsku i distopijsku priču smještenu u nedaleku budućnost, u kojoj američko društvo gospodarski cvjeta zahvaljujući tome što su Novi Očevi utemeljitelji uveli zakon Pročišćenja, prema kojem svatko jednom godišnje tijekom 12 sati na prijelazu s 21. na 22 ožujak ima pravo nekažnjivo ispoljiti najbestijalniju okrutnost i na čudovišne načine ubijati koga i koliko želi.

U svijetu budućnosti, u prvom filmu riječ je o 2022. a u ovom o 2023. godini, američko je društvo na prvi pogled i prema onome kako govori statistika, izvještavaju mediji i činjenice oblikuje orvelijanska vlast predvođena Novim Očevima utemeljiteljima, postalo praktički idealno i sasvim beskonfliktno.
Društvom naizgled vlada pravo blagostanje, nezaposlenost se kreće negdje oko 1 % a siromaštvo je gotovo sasvim iskorijenjeno.
To je drastična razlika od 2014. godine kad se gospodarska situacija pogoršavala iz mjeseca u mjesec i kad su Novi Očevi utemeljitelji donijeli za budućnost presudan zakon o Pročišćenju.
Stvar je vrlo jednostavna: jednom godišnje tijekom 12 sati, od prvog dana proljeća 21. ožujka u 19 h do sutradan ujutro u 7 h, svatko ima pravo naoružati se do zuba najraznolikijim i najubojitijim mogućim oružjem i nekažnjen krenuti u ubilački pohod protiv koga i koliko god želi.



Tijekom tih 12 sati dozvoljeno je baš sve, i najbestijalnije iživljavanje nad drugim ljudima, a pojedinci za mete u pravilu biraju one koji su im se nečim zamjerili, koje smatraju krivima za svoje nevolje, kojima zavide na imetku ili koji im na bilo koji način stoje na putu ostvarenja njihovih planova i ambicija.
Ponekad to mogu biti prvi susjedi ili čak i intimni prijatelji koji s vama svakodnevno piju kavu, kao što je dijelom slučaj u prvom "Pročišćenju", u kojem žrtva skupine napadača postaje obitelj konstruktora sigurnosnih sustava kojeg tumači Ethan Hawke, a gdjekad vas može ubiti najbliži rod ako drži da za to ima razloga, kao što je slučaj u "Anarhiji".

Čitavo 12-satno Pročišćenje deklarativno je osmišljeno s ciljem da se ljudima pruži mogućnost da tijekom ograničenog perioda ispucaju svu agresivnost, potisnute frustracije pa i otvorenu mržnju i zvjerske nagone koje uostalom imaju kroz čitavu godinu, ali ih "cvilizirano" drže pod kontrolom čekajući 19 h na dan 21. ožujka.
Dok se priča prvog filma koncentrirala na kalvariju jedne obitelji, te poslužila kao poligon za efektno elaboriranje ne samo prikrivenih nasilnih nagona koji neprestano intenzivno pulsiraju u američkom društvu, nego i za prikaz licemjerja i lažnosti kao dominantnog obilježja društvenih odnosa te za sjajno razbijanje iluzija o mitskom "američkom snu" koji je doslovce pretvoren u noćnu moru, kao i za brutalno demaskiranje podjednako mitskog idiličnog predgrađa američkih gradova, osjetno superiorniji nastavak ide korak naprijed i daje nepodnošljivo turobnu, pesimističnu i mizantropsku, doslovce nepronično mračnu sliku čitavog američkog društva s praktički svim njegovim etničkim i klasnim skupinama.



Koji sat prije početka ovogodišnjeg Pročišćenja, dok mediji hvale mudrost Novih Očeva utemeljitelja te upozoravaju da se na sigurno sklone svi oni koji ne namjeravaju sudjelovati u ovogodišnjoj erupciji nasilja i smrti, upoznajemo petoro protagonista od kojih će se četvero neplanirano naći u nevolji, dok će peti u Pročišćenju sudjelovati dragovoljno, jer ima jak motiv.
Oni koji će protiv svoje volje postati mete ubilački raspoloženih sugrađana i susjeda su dobrodušna konobarica Eva Sanchez (Carmen Ejogo) i njena kći tinejdžerica Cali (Zoë Soul), koje u stanu u skromnoj četvrti žive sa starim i bolesnim Evinim ocem Ricom (John Beasley), te plaha Liz (Kiele Sanchez) koja se upravo rastaje od Shanea (Zach Gilford) kojeg još uvijek voli.

Onaj koji će naoružan upasti u priču je grubi i odlučni Narednik (Frank Grillo), središnji protagonist koji će u skupini ljudi u cilju spašavanja života prisiljenih na zajedničko kretanje i djelovanje preuzeti ulogu sličnu onoj Napoleona Wilsona u Carpenterovu remek-djelu "Napad na policijsku stanicu br. 13".
Općenito, čitav film i izvedbom i dijelom tematikom kao da je nastao 1970-ih godina, ili barem pod jakim utjecajem Hillovih "Ratnika podzemlja", spomenutog Carpenterova ostvarenja ili filmova o zombijima Georgea A. Romera.



Umjesto zombija ovdje protagonistima još smrtonosniju prijetnju predstavljaju čak i bliski im ljudi, oni koji će sudjelovanjem u Pročišćenju iz društva eliminirati siromašne, imigrante, rasno i klasno neprihvatljive ili tek one nesposobne da im se odupru, što ih automatski čini suvišnima u zajednici koja stremi idealnim vrijednostima i sveopćem "boljitku".
Dakako, "Pročišćenje: Anarhija" govori o tome da je Amerika u ovoj distopijskoj budućnosti fašističko društvo, zajednica u kojoj bogati plaćaju da im se love i dovode žrtve za Pročišćenje, u kojem sve diktiraju korporacije koje se tako i sasvim doslovno bogate na ljudskim leševima, u kojoj se redistribucija bogatstva obavlja u korist bogatih i dekadentnih a na račun onih siromašnih i besprizornih, te u kojem u noći Pročišćenja ljudski život vrijedi manje od metka kojim ga se oduzima.

Ipak, idejno i u izvedbi naglašeno subverzivan i mračan film redatelja Jamesa DeMonaca tom i takvom društvu ne oduzima baš svaku nadu, odnosno u oba mu filma ostavlja tek mogućnost da bi neki protiv zla cijepljeni odrasli ali što je važnije mladi, oni koji nisu čovjekomrsci niti rasisti, ako uspiju preživjeti Pročišćenje možda mogli ponešto i popraviti, makar na mikrorazini.
Također, više umjereni optimizam nego nadu na određeni način pruža i revolucionarni pokret otpora Pročišćenju, koji znakovito predvodi tamnoputi Carmelo (Michael K. Williams) i koji je posve lako pročitati kao varijaciju Anonymousa, kao pokret otpora korporativnom društvu globalizacije u kojem glavnu riječ vode vlada i multikorporacije, koje pak biraju gradske četvrti i Pročišćenje organiziraju po kriterijima potencijalne vrijednosti nekretnina i lokacija, odnosno eliminiranja nezdravih segmenata imigranata iz "zdravog" društvenog tkiva i prisvajanja njihovih nekretnina.

Najkraće, film koji se ne propušta!




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 07/08/2014 : 22:10:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Od The Purge: Anarchy nisam ništa očekivao, a film se pokazao zaista dobar.
Ženin komentar pri izlasku iz dvorane je bio da je to najbolji film koji je gledala ove godine tako da Johnny ima istomišljenika :-)
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 08/08/2014 : 00:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Bemti, ja sam skoro čitav film odgledao naježen, a šaka mi je lagano vrtjela po utrobi, što mi se odavno nije dogodilo.
Uh. čim prije ću ponoviti to iskustvo.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 08/08/2014 : 13:11:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Još nešto vrlo zanimljivo:





Dani panike (Los últimos días), r. David Pastor i Àlex Pastor, Španjolska, 2013.


Na temelju njihova zasad dva dugometražna igrana filma može se reći da su katalonska braća David i Àlex Pastor prilično daroviti i intrigantni filmaši. Dok je njihov zapaženi prvijenac dugog metra "Epidemija" iz 2009. godine bio žanrovski uredno i zanimljivo, ali ne i odveć poticajno ostvarenje s pričom o epidemiji smrtonosne zaraze, recentni "Dani panike" (mnogo prikladniji prijevod izvornog naslova "Los últimos días" bio bi "Posljednji dani") predstavljaju osjetan kvalitativni a dijelom i izvedbeni iskorak. Kako trenutno stvari stoje, uspjeh filma nominiranog za prestižnu nacionalnu nagradu Goya u kategorijama najbolje produkcije i specijalnih efekata te nagrađenog sa sedam katalonskih filmskih nagrada Gaudí mogao bi inicirati i holivudsku karijeru braće Pastor, budući je za ovu godinu najavljena premijera horor-trilera "Out of the Dark" Lluísa Quíleza s Julijom Stiles i Stephenom Reaom za koji braća supotpisuju scenarij, a za slijedeću fantastične triler-drame "Selfless" Tarsema Singha ("Ćelija", "Besmrtnici") s Ryanom Reynoldsom u glavnoj ulozi, a koje su braća Pastor jedini scenaristi. Takav uspjeh "Dana panike" i karijerni poguranac braće Pastor posve su zasluženi, jer je posrijedi vrlo uspjelo, intrigantno, energično a nerijetko i sugestivno režirano te tematski a dijelom i idejno poticajno djelo. Priča filma smještena je u Barcelonu u nedefiniranu ali nedaleku budućnost, u vrijeme dok čovječanstvo suočeno sa zastrašujućom epidemijom panične agorafobije bezuspješno pokušava zadržati posljednja obilježja i tragove civiliziranosti.

Pojava je nazvana Panikom, a simptomi su iznenadni i neobjašnjivi strah svih ljudi od otvorenih prostora, boravkom u kojima se počinju gušiti i gubiti snagu, a sve je praćeno hnapadima histerije što naposljetku dovodi do smrti. Ljudi diljem svijeta već mjesecima ne izlaze iz stanova i zatvorenih prostora, u očajanju nisu rijetka ni samoubojstva, a o uzrocima epidemije samo se nagađa da bi mogla biti riječ o zračenju mobitela, opasnim elektromagnetskim silama i pražnjenjima, ili pak o virusu pobjeglom iz nekog laboratorija. Mnogi ljudi sklonili su se u tunelima podzemne željeznice i u gradskoj kanalizaciji, neki u velikim shopping-centrima, na brojnim takvim mjestima su formirane i kriminalne skupine koje teroriziraju i ubiijaju pojedince, vlada potpuna nestašica hrane i vode pa se ljudi hrane i golubovima, a ako netko u nastupu očaja i pokuša izići na otvoreno takav pokušaj završava smrću. U središtu zbivanja je mladi računalni programer Marc Delgado (Quim Gutiérrez), momak kojemu se neposredno pred izbijanje epidemije život počeo ozbiljno komplicirati.





Naime, ne samo što mu je šef Enrique (José Coronado) u sklopu rezanja troškova zaprijetio otkazom, nego je i njegova veza s voljenom Juliom (Marta Etura) zapala u ozbiljnu krizu jer je Marc, prestrašen smjerom u kojem je svijet i tada odlazio, neprestano odgađao njihovo dobivanje djeteta i zasnivanje obitelji. Kad je epidemija iznenada izbila Marc se zatekao na poslu, i već tjednima ni on ni Enrique niti bilo tko drugi osim nesretnog Rovire koji je svoj pokušaj platio životom, nije izišao iz kruga zgrade. No Enrique je izuzetno zabrinut za svog oca, teškog bolesnika koji je na liječenju u jednoj gradskoj bolnici, i želi se probiti do tamo, a budući da jedini posjeduje GPS uređaj Marc zaključi da bi se njih dvojica zajedničkim snagama mogli probiti i do njihova stana gdje vjeruje da ga čeka Julia i do Enriqueova oca. No to je neusporedivo lakše reći nego učiniti, budući se kroz čitav grad do krajnjih granica zahvaćen anarhijom moraju probijati isključivo kroz gradsku kanalizaciju i tunele podzemne željeznice, a na svakom koraku na njih vrebaju brojne opasnosti te nepovjerljivi i ubilački raspoloženi pojedinci.

Užežanrovski gledano, "Dani panike" spadaju u podžanr "osobnih filmova katastrofe", filmova u kojima naglasak nije na prizorima masovnih razaranja ni na konkretnijem prikazu "kraja svijeta", makar sve to jest manje ili više predočeno ili barem naznačeno u kontekstu, već na intimnim dramama i odisejama pojedinaca koji se suočavaju sa sviješću o apokalipsi i njenim osobnim, obiteljskim i šire društvenim posljedicama. Braća Pastor vrlo sugestivno i uvjerljivo grade izrazito turoban i pesimističan svijet svog filma, gledatelja polako uvlačeći u priču i većim dijelom u dvije narativne razine upoznavajući ga s likovima, njihovim odnosima i narastajućom osobnom i društvenom apokalipsom, te isprva efektno znatno više sugerirajući prirodno-društvenu kataklizmu te ekspandirajuće drame i stanja likova nego ih otvorenije i jasnije elaborirajući, prepuštajući gledateljima da otkrivaju detalje i donose zaključke. Kad u jednom trenutku kroz prizore Marcove i Enriqueove poslovne zgrade ugledamo stupove dima koji se dižu iznad nekih četvrti Barcelone, pitamo se o čemu je riječ i nelagodno no jasno naslućujemo da je posrijedi nešto vrlo gadno i tragično.





Autori inteligentno istu taktiku primjenjuju i u konstruiranju ponekad i nepodnošljivo mizantropskog okruženja protagonista, okruženja u kojem su pojedinci spremni i ubiti za malo hrane i mobitel s GPS-om, pa i za manje od toga. Dvojica protagonista pohvalno se "hawksovski" profiliraju kroz djelovanje i akciju, a njihov razumljivim tenzijama i antagonizmima, ali i razumijevanjem i altruizmom obilježen dominantno ipak konvencionalan odnos slojevit je i zanimljiv. Premda većim dijelom vrlo učinkovito oslikavaju nehumanost i neizdrživu mizantropiju svijeta suočenog sa sviješću o vlastitoj propasti i kraju, svijeta kojim vladaju nasilje, egoizam i nerijetko iracionalni ubilački nagoni te u kojem je humanost prisutna još samo u rijetkim tragovima, braća Pastor ipak u završnici s jakim osloncem na možda donekle i predoslovnu biblijsku simboliku ostavljaju nadu da je novi početak čovjeka i čovječanstva ipak moguć. Sve usvemu, "Dani panike" su energično režirano, dinamično i u cjelini vrlo dobro ostvarenje koje braću Pastor predstavlja kao vrlo potentne i zanimljive filmaše, i koje svakako zaslužuje preporuku.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 10/08/2014 : 19:27:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Malo da skrenem na drugu temu, naime Disney trenutno priprema live - action adaptaciju Kiplingovog najpoznatijeg djela, "Knjige o džungli", koja bi trebala izaći u listopadu iduće godine. Po mom saznanju, ovo bi trebala bit Disneyeva druga igrana adaptacija - prvu smo imali prilike vidjeti prije točno dva desetljeća u režiji Stevena Sommersa. S obzirom na određene likove koji će se u filmu pojaviti (kralj Louie npr.) i s obzirom na to da je riječ o Disneyu, ne bi me začudilo ako se ovo bude djelomično temeljilo na njihovoj odavno slavnoj animiranoj verziji. Osim toga, životinje će u ovom filmu govoriti, pa je moguće i da vidimo neki spoj igranog filma i animacije. Premda mislim da crtanu verziju ništa nadmašit ne može, ova bogme ima potencijala.

Na prvu loptu mi se čini zanimljivo (uglavnom), naime film će režirati Jon Favreau, lik koji je režirao prva dva Iron Man filma. Glumačka postava ima dosta poznatih faca, naime Baloou će glas posuditi Bill Murray, Ben Kingsley Bagheeri, kralju Louieu veteran Chris Walken, dok bi Scarlett Johanson trebala udahnuti život pitonu Kaau (WTF). Međutim, kao najslabija karika mi se čini scenarist, naime scenarij će napisati Justin Marks, koji je odgovoran za promašenu filmsku adaptaciju Street Fightera: Legenda o Chun Li.

Tražio sam i informacije o tome što se dogodilo sa onom Klovesovom planiranom adaptacijom, naime Warner Bros bi godinu dana nakon ovog prvog filma (listopad 2016.) trebao izbaciti film "Jungle Book: Origins". Zasad se o filmu zna samo to da bi režiser trebao biti Andy Serkis, dok će Kloves izgleda samo biti producent. O glumačkoj ekipi se ne zna ništa.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 13/08/2014 : 10:33:55  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message  Reply with Quote
Kome se svidio Blue Ruin neka pogleda Cold in July. Napeto, mračno, a na trenutke i duhovito. Volim ove indie trilere.

Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/08/2014 : 20:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Anyone?


trailer: http://youtu.be/WJv5gWM0JTA




http://youtu.be/3MWQHBsalOM


http://www.imdb.com/title/tt3102156/



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 21/08/2014 20:40:21
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 23/08/2014 : 16:30:35  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
Jel moguće da je "Sin City: A Dame To Kill For" više sličan nastavku The Spirita nego Sin Citya!? A izgleda da je (:

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 24/08/2014 : 10:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Nažalost, sve mi se više čini da je.
Inače ne vjerujem kritičarima, ali Rodriguez me razočarao prelošim Machete nastavkom u odnosu na prvog, tak da to mogu realno očekivati i za Sin City.
Žale se na previše nasilja, seksa i golotinje, što samo po sebi ne smeta. Ali ako film gradi samo na tome, moglo bi biti problema.
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 25/08/2014 : 23:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Umro je režiser i glumac Richard Attenborough, evo članka:

http://deadline.com/2014/08/richard-attenborough-dead-at-90-823995/

Laka mu zemlja...

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/08/2014 : 00:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
http://www.shortlist.com/entertainment/10-unused-film-posters
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 31/08/2014 : 00:36:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

U posljednjih par dana

Under The Furnace - Vise manje vec sve je bilo receno, dobar. Ozbiljan, sebe uzima ozbiljno. Ali isti dan bio odgledao i nest manje ozbiljno ...

Cold in July - ... e sad ovo je nesto drugo. Ko neki od Hopperovih filmova, zabavan ali drugaciji, sa prelaskom (pocetak nije sve, skrecemo). Ono, dobar B-movie, ili kako bi danas rekli, independent movie. Heh, na IMDB cak netko priljepio neo-noir oznaku. Don kita Johnson uletio. Ne znam tko pomenuo ili odakle, mora da je bilo ovdje ili na nekom drugom forumu.


Crazy Heart - Jeff briljirao, ali mi country nikada nije sjeo, kao ovi nasi govedari (slo narodnjaci) ili dalmatinske. Ali u filmu, skroz ok. Samo mi se Colin tu ne uklapa. Irac kao southern boy?


Mud - Mathew i ovdje odlican, jos prije nagrada. I koliko vidim pokupio sam nekoliko Sheparda ovih dana. He he, draga komentirala "Die Vorstadtkrokodile". :D Mislim, ima taj djecji growing up stih, ali ipak drugacije, gledljivo.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Smomo8
Average Member



Croatia
666 Posts

Member since 17/03/2012

Posted - 01/09/2014 : 19:09:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Smomo8 a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Cold In July mi se čini jako zanimljivim.

"There are no men like me. Only me"

Tražim/nudim stripove za razmjenu : http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47082
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 01/09/2014 : 19:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Smomo8

Ovaj Cold In July mi se čini jako zanimljivim.



Meni je film bas legao, retro feel, odlicni glumci, radnja ide u raznim (neocekivanim) pravcima...Cisto osvjezenje u poplavi superjunaka i nadrkavanju sa spec. efektima.

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/09/2014 : 20:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Bas to, treba nam vise takvih filmova!


Nisam nigdje nasao podatak u kojoj godini bi se film trebao odvijati, ali VHS kazete bi mogle biti pravi trag. :D
Svakako i izgleda kao da je bio snimljen 80-ih ili ranih 90-ih.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 519 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.19 seconds. Snitz Forums 2000