forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author  Topic Next Topic
Page: of 524

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/06/2020 : 14:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Kao sto rekoh, Forest Gump je definitivno bolji film of knjige



koliko li je tek onda knjiga loša....

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37358 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 14/06/2020 : 15:54:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Odgledao danas na teveliziji i nesto domace

Zvizdan (2015) aka The High Sun
https://www.imdb.com/title/tt4593108/

Bas me iznenadio. Mucna tema, ali bih rekao da dosta dobro obrađena. Plus fora da su isti glumci u sva tri razlicita razdoblja kao drugi.

Film koji ti moze na kraju ostaviti knedlu u grlu.


Glavni sprožilec za ta film je bilo nekaj, kar je ponavljala moja pokojna babica, kadar smo se pogovarjali o dekletih: 'Samo, da ni ena tistih ...', kar je pomenilo, da naj se izogibam srbskim dekletom. Babica mi je vedno dajala brezpogojno ljubezen in me podpirala, zato sem bil spričo njenega stališča precej zmeden. /.../ S filmskimi sredstvi sem se želel spopasti s to srhljivo izjavo, ki jo je izustil nekdo, ki mi je tako blizu. /.../ Vedno sem si želel posneti film, ki bi za nas iz regije deloval kot zrcalo; film, skozi katerega bi se lahko soočili s trenutki, ko smo si dovolili, da se namesto kot vsakdanji spodobni ljudje vedemo kot skupnost, ki jo držijo v šahu temne, vnaprej določene sile. Rad bi pokazal, kaj se je zgodilo, ko so ljudje sledili poti, ki jih je kratkoročno pripeljala v stanje sramotne evforije, nazadnje pa je povzročila globoko nesrečo in nepotrebno trpljenje. Zenit slavi nesebičnost in ljubezen – tisto najboljše v človeški naravi, kar se še vedno bori, da bi v naši regiji znova zmagoslavno vstalo. Kajti prepričan sem, da politika in ekstremni nacionalizem na koncu koncev nikoli ne zmagata. Zmaga ljubezen. /.../ Mnogi elementi filma so namenjeni učinkovanju na nezavedni ravni – od ponavljanja vizualnih motivov do uporabe istih igralcev in prizorišč – da bi bil trenutek zgodovine viden ne kot del linearne zgodbe, ampak kot del ponavljajočega se kroga. Svet se ves čas spreminja, a od časa do časa nas lahko grdo presenetijo duhovi preteklosti, ravno ko smo začeli verjeti, da živimo v sodobnem, naprednem času. /.../ Tistim, ki so dopustili, da njihovim življenjem vladata nestrpnost in zlo, film ne bo všeč, a se bodo s tem morali soočiti. In prav to soočenje sem želel spodbuditi. Naj se medtem, ko se bodo ogledovali v filmskem ogledalu, spomnijo vsake sekunde, ki so jo vrgli proč, medtem ko so v svet pošiljali negativno energijo. /.../ Moj namen je bil vzpostaviti kontrast med bujno naravo in brezskrbno gotovostjo mladosti ter človeškimi dejanji, ki so sad starih sovraštev, zgodovine, tradicije, zmede in strahu, pri tem pa uporabiti filmska pripovedna sredstva, da bi analiziral s temi občutki pogojene spremembe, ki vplivajo na življenja mladostnikov v regiji. V smislu igralske izvedbe sem želel, da se je vsak lik, ki nasprotuje ideji o tem, da je ljubezen najpomembnejša, prisiljen soočiti z razlogi, ki mu preprečujejo, da bi ravnal humano.
- Dalibor Matanić


At the Cannes Film Festival, where the film received the Jury Prize in the Un Certain Regard program, were critics unanimous in their opinion that this Dalibor Matanics best film to date far. Part of that praise is sure to Tihana Lazovic and Goran Markovic, all three express the set. Who's Croat and Serb who is not always immediately apparent. Who gets emotionally wounded though. [IFFR]



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6944 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/06/2020 : 17:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Preminuo Ian Holm.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 19/06/2020 : 18:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
Dobar i drag mi glumac.
Alien i Bilbo Baggins, prije svega.


Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 19/06/2020 : 20:57:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
U vezi Midsommar: odlicna stripofilova analiza sa kojom se u potpunosti slazem. Kad odbacimo osnovne postulate horora koje imamo i ovde, ostaje nam sjajna psiho analiza glavne junakinje koju je glumica savrseno docarala.
U svakom slucaju, film koji tr tera na razmisljane jos dugo nakon gledanja.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 20/06/2020 : 21:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

U vezi Midsommar: odlicna stripofilova analiza sa kojom se u potpunosti slazem. Kad odbacimo osnovne postulate horora koje imamo i ovde, ostaje nam sjajna psiho analiza glavne junakinje koju je glumica savrseno docarala.
U svakom slucaju, film koji tr tera na razmisljane jos dugo nakon gledanja.



Hvala kolega.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/06/2020 : 21:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Children of Men (2006) r.Alfonso Cuarón

Ovaj film sam vise puta zapocinjao nailazeci na njega na TVu i uvek sam bio sprecen iz raznroaznih razloga da ga odgledam do kraja. Evo sada po prvi put odgledan u celosti. Odlican film. Kuaron je jako umesno prikazao jednu skoriju buducnost koja deluje kao sve izvesnija realnost. Reference i namigivanja Animalsima Pink Flojda, Boticelijevoj Veneri, Orvelovoj 1984 su dobro pogodjeni i prikladni.
Biblijske reference takodje: trudnica u stali, La pieta, prolazak stada ovaca i na kraju camac koji dovodi do barke spasenja, Teo je na neki nacin Noje.
Najdirljivija scena je izlazak Noe i Kee i deteta iz zgrade kada svi vojnici ustuknu, obustave vatru i u cudjenju gledaju.
Ono sto mi je najinteresantnije bilo je kako Kuaron upravlja kamerom i mizanscenom. Cesto kamera prateci naseg junaka u jednom trenutku zastane i okrene se oko sebe ili u stranu da nam pokaze sta se desava okolo, najcesce na nehumano ponasanje prema migrantima. Tako cesto ni mi sami ne zelimo da se osvrnemo i pogledamo oko sebe uzase koji se desavaju, vec mislimo da time sto ne gledamo u njih da te uzasne stvari ni ne postoje. Zanimljivo sto jedna baba u kavezu prica srpski.

U svakom slucaju odlican film koji vredi pogledati i koji kao da ima prorocku notu. Nije mi jedan od najboljih koji sam gledao ili nedodirljivo remek delo, ali svakako ga treba pogledati.
9/10



Watchmen (2009) r.Zack Snyder

Konacno sam sebe naterao da pogledam Snajderove Nadzirace. Dugo sam se bojao da ih pogledam jer sam se brinuo da ce mi pokvariti utisak maestralnog stripa velikog Alana Mura. Medjutim, nisam razocaran filmom.
Prica je dakle, nama, stripofilima dobro poznata. Nadziraci su verovatno najbitniji americki strip koji je izasao u 20. veku i strip koji je zajedno s Povratkom mracnog viteza, redefinisao i promenio americki superherojski strip zauvek. Alan Mur je sebi ovim delom, a i mnogim drugim umotvorinama, obezbedio da mu ime bude ispisano zlatnim slovima u istoriji strip umetnosti.
I u potpunosti ga razumem sto ne zeli da se njegovo ime spominje uz filmske adaptacije i sto ne zeli da njegovi stripovi na bilo koji nacin dozivaljavaju nastavke, prequele i ostala prekrajanja.
Da se vratimo na glavnu temu, a to je Snyderova adaptacija stripa. Snyder jako verno prati strip, za koji su mnogi producenti rekli da je ,,unfilmable" odnosno nemoguce snimiti. Ono sto bih naveo kao vece razlike je to da mi je u filmu lik Nite Owla najsimpaticniji i najbliskiji i cak sam se za njega najvise vezao, dosta su ga ucinili prijemcivijim i boljim nego sto se to cinio u stripu. Dok sam u stripu se najvise vezao za Rorsaha i bio odusevljen njegovom pricom, nazalost u filmu nije dobio toliku tezinu jer su scene sa psihijatrom losije izvedene nego u stripu. U stripu su ta poglavlja zaista srceparajuca, pa je zato i konacna sudbina Rorsaha jos jaca i emotivnija u stripu nego na filmskom platnu. Menhetna su odlicno pogodili i scene na Marsu su odlicno docarane. Silk Spectre mi je iz nekog razloga bila jako iritantna, da li zbog izvedbe glumice ili zbog necega drugog nisam tacno siguran. Jeffrey Dean Morgan je pljunuti Komedijas sa stranica graficke novele. Odlicna gluma i odlicno prenet lik. Promena na samom kraju da je Menhetn okrivljen umesto dzinvoske vanzemaljske lignje mi i nije toliko zasmetalo iako je Murovo resenje bolje.

Dakle ovo je vrlo dobar film iako je mogao da bude i mnogo bolji. Preporucujem ga ljubiteljima stripa, ali sam misljenja da filmove koji se rade po necemu, a pogotovo ako je to u pitanju strip, da treba prvo konzumirati originalni medij, odnosno strip, pa tek onda film.

8/10

Edited by - going going on 21/06/2020 21:10:51
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/06/2020 : 22:34:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
watchmen je odličan film i sjajna ekranizacija velikog stripa
do pojave logana je meni to bio najbolji film po stripu
a ima i najbolju špicu ikad snimljenu
i serija je jako dobra, ona vraća lignje i ne obazire se na filmske promjene
ali radnju smješta u godine nakon završetka u stripu i veže se proročanski na rasno pitanje i trumpovsku ameriku
u toj seriji su mnogi, pa i ja s njima, prvi put čuli za rasistički masakr u tulsi 1921. godine
u istoj toj tulsi u kojoj trump jučer otvara svoju predizbornu kampanju usred antirasnih prosvjeda
slučajno?

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/06/2020 : 23:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

watchmen je odličan film i sjajna ekranizacija velikog stripa
do pojave logana je meni to bio najbolji film po stripu
a ima i najbolju špicu ikad snimljenu




Slazem se za špicu skroz. Evo i ja razmisljam sad o najboljim ali mozda bi bilo bolje najdrazim filmovima snimljenim po stripu. V kao Vendetta mi je sjajan film, strip jos uvek nisam procitao iako ga imam vec nekoliko godina. Sin City 1 je isto jako dobar, dvojka uzas. I Nadziraci mi spadaju u tu kategoriju. Nisam gledao 300. A od klasicnih superherojskih tu su mi najdrazi Spider Man 2, Batman Returns, Nolanova trilogija Betmena, James Gunnovi Cuvari Galaksije 1 i 2, Iron Man 1 i Civil War.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3760 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 21/06/2020 : 23:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
V for Vendetta od ovih direktnih adaptacija mi je ipak na nivou više od Watchmena. Relativno vjeran prikaz stripa, iako i Snyder je dosta ispoštovao strip, ali Watchmeni su po meni kompleksniji materijal za ekranizaciju pa je i teže snimiti nešto na tako vrhunskom nivou. Kod V for Vendette se baš postiglo da su kvaliteta filma i stripa na podjednakoj visini.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/06/2020 : 23:25:20  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

V for Vendetta od ovih direktnih adaptacija mi je ipak na nivou više od Watchmena. Relativno vjeran prikaz stripa, iako i Snyder je dosta ispoštovao strip, ali Watchmeni su po meni kompleksniji materijal za ekranizaciju pa je i teže snimiti nešto na tako vrhunskom nivou. Kod V for Vendette se baš postiglo da su kvaliteta filma i stripa na podjednakoj visini.



Slazem se, verujem da ce i moje misljenje sto se tice komapracije strip-film biti isto kao tvoje kad procitam V kao Vendettu.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/06/2020 : 23:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
moji najbolji
logan, visoko i na listi najdražih filmova uopće
watchmen, spiderman - novi svijet (crtani- fenomenalan je, preporučam tko nije gledao), V for vendeta, sin city, conan, burtonovi batmani...

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6944 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 22/06/2020 : 00:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going



Children of Men (2006) r.Alfonso Cuarón

U svakom slucaju odlican film koji vredi pogledati i koji kao da ima prorocku notu. Nije mi jedan od najboljih koji sam gledao ili nedodirljivo remek delo, ali svakako ga treba pogledati.
9/10


Fantastičan film. Jedan od najboljih u ovom stoljeću. Meni je zadivljujuće što sam ga pogledao nekoliko puta i svaki put me fascinira kao onaj prvi put u kinu. Sigurno ću ga još ponavljati, a predložio bih isto i tebi.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/06/2020 : 02:18:09  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Fantastičan film. Jedan od najboljih u ovom stoljeću. Meni je zadivljujuće što sam ga pogledao nekoliko puta i svaki put me fascinira kao onaj prvi put u kinu. Sigurno ću ga još ponavljati, a predložio bih isto i tebi.





Imam odredjene filmove koje gledam svake godine. Naprimer poslednjih 5 godina, svake godine jednom pogledam Polanskov Chinatown, moj omiljeni film i po meni najbolji film snimljen. Takodje se trudim s vremena na vreme da ponovo pogledam Mulholland drive, Reservoir Dogse, Drive i Velikog Lebowskog.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1550 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 22/06/2020 : 08:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by going going



Children of Men (2006) r.Alfonso Cuarón

U svakom slucaju odlican film koji vredi pogledati i koji kao da ima prorocku notu. Nije mi jedan od najboljih koji sam gledao ili nedodirljivo remek delo, ali svakako ga treba pogledati.
9/10


Fantastičan film. Jedan od najboljih u ovom stoljeću. Meni je zadivljujuće što sam ga pogledao nekoliko puta i svaki put me fascinira kao onaj prvi put u kinu. Sigurno ću ga još ponavljati, a predložio bih isto i tebi.





Slazem se, fenomenalan film. Sad si me podsjetio na nesto pa da pitam i tebe i ostale na topiku, koji su vam najbolji filmovi u ovome stoljecu?

Pricao sam naime nedavno s jednim drugom pa smo se nekako dotakli teze koja se vrti, da nam je ovo stoljece dalo gomilu izvrsnih filmova, ali malo, nimalo, pa i prakticki nista revolucionarnih redatelja. Sva stvarno velika redateljska imena su mahom relikti proslog stoljeca, a dobri moderni redatelji su uglavnom produkt festivala, koji opet imaju svoju zahtjevanu poetiku pa cak i produkciju. Ali nista u rangu Hitchcocka, Kurosawe, Leonea, Scorseseja, Tarantina, Tarkovskog, Kubricka, Formana i slicno.

Uz napomenu da pretjerujem da potaknem raspravu
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 22/06/2020 : 08:42:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Interstellar
Dark knight
Watchmen
Inception
Million dollar Baby
Mystic River
Bad santa
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 22/06/2020 : 08:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče redatelja, rekao bih da je Nolan stao uz bok navedenim redateljima
Njegov dosadašnji redateljski opus, koji je gotovo bez greške (najlošiji film mu je treći nastavak Batmana), to definitivno podržava
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 22/06/2020 : 09:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Pricao sam naime nedavno s jednim drugom pa smo se nekako dotakli teze koja se vrti, da nam je ovo stoljece dalo gomilu izvrsnih filmova, ali malo, nimalo, pa i prakticki nista revolucionarnih redatelja. Sva stvarno velika redateljska imena su mahom relikti proslog stoljeca, a dobri moderni redatelji su uglavnom produkt festivala, koji opet imaju svoju zahtjevanu poetiku pa cak i produkciju. Ali nista u rangu Hitchcocka, Kurosawe, Leonea, Scorseseja, Tarantina, Tarkovskog, Kubricka, Formana i slicno.




Nije ni Tarantino zaslužio da se ga pominje sa ovim ostalima.
A Scorsese se isto pogubio u zadnjih 20 godina.

Najzanimljiviji redatelji u poslednjih 20 godina su mi Kim Ki-duk, Haneke, Farhadi, ...


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1550 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 22/06/2020 : 10:05:14  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Nije toliko poanta sto su ti redatelji koje sam naveo napravili u zadnjih 20 godina, vec kolko su utjecali na film kao umjetnost. Slazem se totalno da se Scorsese pogubio, ali Taksist, Razjareni bik, Dobri momci... i on sam su plod 20. stoljeca. I koliko god da se pogubio, Scorsese je i dalje veliko redateljsko ime.

Tarantino - Pakleni sund je iz 1994. i predstavljao je svojedobno malu filmsku revoluciju. Znaci, QT je kao takav produkt 20.st.

Kim Ki-Duk je (po meni) ogledni primjerak festivalskog redatelja i svega dobroga i losega sto to sa sobom nosi. Haneke je plod 20.st.

Supermarce, oprosti i nemoj se ljutiti, dobar si lik, ali Nolan je po meni debeli korak unazad u odnosu na ostale spomenute. Ne mozes recimo Nolana i Kubricka ozbiljno stavljati u istu recenicu.

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1550 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 22/06/2020 : 10:13:40  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Evo malo tudjih listi:

The Guardian https://www.theguardian.com/film/2019/sep/13/100-best-films-movies-of-the-21st-century

1. There Will Be Blood (2007)
2. 12 Years a Slave (2013)
3. Boyhood (2014)
4. Under the Skin (2013)
5. In the Mood for Love (2000)
6. Caché (2005)
7. Synecdoche, New York (2008)
8. Moonlight (2016)
9. Zama (2017)
10. Team America: World Police (2004)


Empire https://www.empireonline.com/movies/features/best-movies-century/

1. Mad Max: Fury Road (2015)
2. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
3. The Dark Knight (2008)
4. Inception (2010)
5. Moonlight (2016)
6. The Social Network (2010)
7. Avengers: Infinity War (2018)
8. Get Out (2017)
9. Pan's Labyrinth (2006)
10. Lost in Translation (2003)


BBC https://en.wikipedia.org/wiki/BBC%27s_100_Greatest_Films_of_the_21st_Century

1. Mulholland Drive (2001)
2. In the Mood for Love (2000)
3. There Will Be Blood (2007)
4. Spirited Away (2004)
5. Boyhood (2014)
6. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
7. The Tree of Life (2011)
8. Yi Yi (2000)
9. A Separation (2011)
10. No Country for Old Men (2007)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4870 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 22/06/2020 : 11:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango



Sad si me podsjetio na nesto pa da pitam i tebe i ostale na topiku, koji su vam najbolji filmovi u ovome stoljecu?




Evo moje liste iz 2013.:

Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Take Shelter (2011)
True Grit (2010)
The Secret in Their Eyes (2009)
Gran Torino (2008)
Gomorrah (2008)
Elite Squad (2007)
American Gangster (2007)
I’m Not There (2007)
The Orphanage (2007)
The Descent (2005)
Downfall (2004)
Kill Bill (2003/2004)
Memories of Murder (2003)
Mystic River (2003)
I’m Not Scared (2003)
28 Days Later… (2002)
Catch Me If You Can (2002)
City of God (2002)
The Devil’s Backbone (2001)
Memento (2000)

U međuvremenu im se pridružili:

Mulholland Drive (2001)
Jojo Rabbit (2019)
Black Swan (2010)
Green Room (2015)
Diaz - Don't clean up this blood (2012)
The Page Turner (2006)
Birdman (2014)
Dunkirk (2017)
Incendies (2010)
Sicario (2015)
Slow west (2015)
Gravity (2013)
The Figher (2010)
Hunt for the Wilderpeople (2016)
Mad Max: Fury Road (2015)

Najjači novi redatelji 21. stoljeća: Cuaron, Inarritu, Villeneuve, Taika Waititi, Bong Joon-ho i (da bude jedan Amer) David O'Russell. Bonus Taylor Sheridan koji je postao najjači holivudski scenarist, a počeo je i režirati. Nabrojani ne režiraju hermetične festivalske filmiće već punokrve spektakle koji traže budžete iz gornjeg razreda.

Edited by - vukozec on 22/06/2020 13:49:45
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4870 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 22/06/2020 : 11:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Najjači filmovi po stripovima: Oldboy Hellboy, A history of violence, Snowpiercer...
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1550 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 22/06/2020 : 12:01:29  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Vukozece, tvoja lista se prilicno poklapa s mojim ukusom.

Evo jedne recentne liste najboljih filmova svih vremena https://www.businessinsider.com/50-best-movies-all-time-critics-2016-10?r=US&IR=T

1. Gradjanin Kane (1941)
2. Kum (1972)
3. Prozor u dvoriste (1954)
4. Casablanca (1943)
5. Boyhood (2014)
6. Tri boje: Crvena (1994)
7. Vrtoglavica (1958)
8. Ozloglasena (1946)
9. Pjevajmo na kisi (1952)
10. Svjetla velegrada (1931)

Tri Hitchcocka, Orson Welles kao konstantni broj jedan, Coppola, Chaplin, ali i Linklater i Kieslowski. Interesantno.

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6944 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 22/06/2020 : 12:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango


Sad si me podsjetio na nesto pa da pitam i tebe i ostale na topiku, koji su vam najbolji filmovi u ovome stoljecu?

Pricao sam naime nedavno s jednim drugom pa smo se nekako dotakli teze koja se vrti, da nam je ovo stoljece dalo gomilu izvrsnih filmova, ali malo, nimalo, pa i prakticki nista revolucionarnih redatelja. Sva stvarno velika redateljska imena su mahom relikti proslog stoljeca, a dobri moderni redatelji su uglavnom produkt festivala, koji opet imaju svoju zahtjevanu poetiku pa cak i produkciju. Ali nista u rangu Hitchcocka, Kurosawe, Leonea, Scorseseja, Tarantina, Tarkovskog, Kubricka, Formana i slicno.

Uz napomenu da pretjerujem da potaknem raspravu


Uvijek je nezahvalno slagati te liste, između ostalog jer se neizostavno nešto preskoči. Složio bih se da ima puno odličnih filmova.

Uz spomenuti Children of Men, na pamet mi padaju:
Dogville
Oldboy
Under the Skin
Amour
The Tree of Life
Tropa de Elite a.k.a. Elite Squad
Se, jie a.k.a. Lust, Caution
The Dark Knight
Mary and Max
4 luni, 3 saptamâni si 2 zile a.k.a. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
WALL·E
Gran Torino
Beasts of The Southern Wild
Cloud Atlas
mother!
Climax
Suspiria
La grande bellezza a.k.a. The Great Beauty
Holy Motors
Mommy
Blade Runner 2049
In Bruges
Black Swan
Toni Erdmann
The Master
A Ghost Story
Tinker Tailor Soldier Spy
Nymphomaniac
...

Ima toga stvarno puno, a da ne pričam o tome koliko ih još nisam gledao.

Što se redatelja tiče, ne znam što bih rekao. Potrebno je vrijeme da netko postane redateljska veličina poput ovih što si nabrojao, pa ćemo vjerojatno kroz koje desetljeće imati jasniju sliku. Ne bih se složio s ovom tvojom opaskom za redatelje i festivale. Da, dobri suvremeni redatelji uglavnom imaju svoje filmove na najjačim festivalima, ali ne bih rekao da tu postoji neka zahtijevana poetika ni produkcija, već da je takva situacija posljedica sve veće komercijalizacije i blokbasterizacije mejnstrim filma. Uostalom, i ovi nabrojeni redatelji su redovito pohodili festivale.

Da probam za kraj izbaciti nekoliko meni zanimljivih novijih imena:

Gaspar Noé
Steve McQueen
Luca Guadagnino
Paolo Sorrentino
Jonathan Glazer
Denis Villeneuve


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 22/06/2020 12:13:32
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4870 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 22/06/2020 : 12:15:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango


Vukozece, tvoja lista se prilicno poklapa s mojim ukusom.

Evo jedne recentne liste najboljih filmova svih vremena https://www.businessinsider.com/50-best-movies-all-time-critics-2016-10?r=US&IR=T

1. Gradjanin Kane (1941)
2. Kum (1972)
3. Prozor u dvoriste (1954)
4. Casablanca (1943)
5. Boyhood (2014)
6. Tri boje: Crvena (1994)
7. Vrtoglavica (1958)
8. Ozloglasena (1946)
9. Pjevajmo na kisi (1952)
10. Svjetla velegrada (1931)

Tri Hitchcocka, Orson Welles kao konstantni broj jedan, Coppola, Chaplin, ali i Linklater i Kieslowski. Interesantno.





Primjetio sam ja već to poklapanje ;)

Sight & Sound lista se smatra najcjenjenijom:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Sight_%26_Sound_Greatest_Films_of_All_Time_2012
Go to Top of Page
Page: of 524  Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.7 seconds. Snitz Forums 2000