forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 523

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/02/2021 : 17:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bokoja

Jedino iznenađenje na ovoj listi mi je po Skorsezeu najbolji film decenije, za koji nisam ni čuo, a koji na IMDB ima bednu ocenu od 6.9, obećava takva polarizacija, dakle added to watchlist.



da, to se mora pogledati.
I da, ocekivao sam Trierovu Europu na listi takodje, to je vrhunski film.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 25/02/2021 : 18:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Nije u potpunosti amerocentristican Ebert, Tri boje je francuska trilogija, Lomeci Valove je europski film dansko-britanski...

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/02/2021 : 18:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv je ovaj razgovor Scorsesea i Eberta. Od svega što su nabrojali najbolji su mi Breaking the Waves i Eyes Wide Shut. S tim da pola toga nisam (još) gledao.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/02/2021 : 18:40:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Bokoja

Jedino iznenađenje na ovoj listi mi je po Skorsezeu najbolji film decenije, za koji nisam ni čuo, a koji na IMDB ima bednu ocenu od 6.9, obećava takva polarizacija, dakle added to watchlist.



da, to se mora pogledati.
I da, ocekivao sam Trierovu Europu na listi takodje, to je vrhunski film.


Odlična je Europa, kao i sve Trierovo, ali Lomeći valove je klasa iznad.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 25/02/2021 : 21:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Evo ja sam u dva navrata probao da čitam Gospodara i nisam otišao dalje od 150-te stranice. Jebiga, nije mi legla knjiga, ali ću probati još jednom.

I ja sam pre koji mesec prvi put seo u cugu da odgledam Gospodare, tri dana, jedan film svake noći ali nikako extended za prvo gledanje, to je ravno samoubistvu, pa još jer nisi ljubitelj žanra. Moj utisci su takvi da mi se kec prilično svideo (uz prvog HP je pokazatelj kako napraviti gotovo savršen uvod u franšizu), dvojka mi je odlična (i omiljena, najdinamičnija) a trojka jedno sat vremena predugačka. Posebno sama završnica koja nikako da dođe do credits-a. Čekam Hobite da dođu na Netflix/HBO Go pa da i njih pogledam, ali me generalno nešto ne privlači taj Tolkinov svet toliko, jebiga. Uskoro upis od par filmova koje sam gledao prethodne nedelje, nikako da stignem da pišem o njima, a baš sam imao fine utiske da prenesem.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/02/2021 : 21:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Bokoja

Jedino iznenađenje na ovoj listi mi je po Skorsezeu najbolji film decenije, za koji nisam ni čuo, a koji na IMDB ima bednu ocenu od 6.9, obećava takva polarizacija, dakle added to watchlist.



da, to se mora pogledati.
I da, ocekivao sam Trierovu Europu na listi takodje, to je vrhunski film.


Odlična je Europa, kao i sve Trierovo, ali Lomeći valove je klasa iznad.





Gledace se, volim Triera. Sve sto sam do sad gledao mi je bilo odlicno.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 25/02/2021 : 21:57:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Evo ja sam u dva navrata probao da čitam Gospodara i nisam otišao dalje od 150-te stranice. Jebiga, nije mi legla knjiga, ali ću probati još jednom.



Ja sam toliko upio Gospodara Prstenova da praktično ne moram više nikada da bacim pogled na knjige, osim možda zbog nekih finih detalja i pomena. Tako da mi je jako teško da ocenjujem film odvojeno od romana, tj. iz perspektive nekog ko nije čitao knjige i ocenjuje film svežim očima.

Hobit je i meni bio skoro nepodnošljiv - iako sa povremenim dobrim scenama - a ja od fantastike gledam svašta. Čak i ne izgleda dobro za film od milijardu dolara. Jedino što je isti art direction kao u Gospodaru, ali bez spektakularnih lokacija, pa nema ni priliku da se dokaže.

Osim toga, film Gospodar Prstenova je probran materijal iz romana; film Hobit je produžena verzija knjige dopunjena sa mnogo praznog hoda i jednostavno ničega. Jacksonov fan-fiction.

Da roman Gospodar Prstenova ima problem sa ritmom i strukturom - nema. "Čišćenje Okruga" je bitan deo priče, a toga u filmu nema.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 25/02/2021 22:00:12
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/02/2021 : 23:39:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by mladjo

Ja sam Gospodare pogledao jednom.
Nisam neki fan fantasyja:))
Ali zapamtio sam u trećem dijelu na "kraju" kad se opraštaju...I opraštaju...I opraštaju. Jbte 40 minuta se opraštaju:D:D




Ne znam, meni su Gospodari fenomenalni kako književno, tako i filmski. Uopće ne brojim koliko sam puta pogledao tu trilogoju. Cijeli taj Tolkienov svijet mi je genijalan.



Ha da sam (veći) fan fantasyja vjerojatno bi i meni filmovi bili puno puno bolji

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 26/02/2021 : 08:44:19  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Shaneru, sve od von Triera dobro, zar i Nymphomaniac i Epidemic!?
Moram još pogledati The House That Jack Built, a osim dva spomenuta ranije ostalo mi se svidlo. Serijal Riget malo manje, ali Forbrydelsens element, Europa, Breaking the Waves, Idioti, Dogville, Manderlay, Antikrist i Melankolija su izvrsni filmovi.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 26/02/2021 : 08:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by mladjo

Ja sam Gospodare pogledao jednom.
Nisam neki fan fantasyja:))
Ali zapamtio sam u trećem dijelu na "kraju" kad se opraštaju...I opraštaju...I opraštaju. Jbte 40 minuta se opraštaju:D:D




Ne znam, meni su Gospodari fenomenalni kako književno, tako i filmski. Uopće ne brojim koliko sam puta pogledao tu trilogoju. Cijeli taj Tolkienov svijet mi je genijalan.



Ha da sam (veći) fan fantasyja vjerojatno bi i meni filmovi bili puno puno bolji


Pa ok sad, nisam ni ja ljubitelj drama i čistih akcionih filmova, ali dobar film je dobar film, bez obzira na žanr.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/02/2021 : 09:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Shaneru, sve od von Triera dobro, zar i Nymphomaniac i Epidemic!?
Moram još pogledati The House That Jack Built, a osim dva spomenuta ranije ostalo mi se svidlo. Serijal Riget malo manje, ali Forbrydelsens element, Europa, Breaking the Waves, Idioti, Dogville, Manderlay, Antikrist i Melankolija su izvrsni filmovi.


Apsolutno! Nymphomaniac mi je u samom vrhu uz Breaking the Waves i Dogville, a Epidemic je zabavno poigravanje procesom stvaranja filma koje usput ima i štošta zanimljivo za reći. Meni je recimo bio bolji od Forbrydelsens element. Zaboravio si navesti izuzetno potresno maltretiranje Björk, poznatije kao Dancer in the Dark, kao i iznenađujuće zabavnu komediju Direktøren for det hele/The Boss of It All i jako zanimljiv eksperiment (ili preciznije - niz eksperimenata) De fem benspænd/The Five Obstructions.

Još nisam pogledao Medeu, TV film koji je radio prema scenariju svog velikog uzora Carla Theodora Dreyera i seriju Riget. Čekaju svoj red na tvrdom disku.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/02/2021 : 09:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dancer in the Dark je sigurno top filmcina, ali mislim da nemam stomaka da ga jos jednom pogledam (slicno i Requiem for a dream).





quote:
Originally posted by going going

Spreman sam sada na zgrazavanje i iscudjavanje forumasa, samo navalite, izdrzacu!


Ma kakvi, samo podrska!

Ja sam jedva izdrzao drugi dio (ono kod mosta mi je tesko salabajzanje), pa tako treceg ni do dana danasnjeg nisam gledao. Zao mi toliko izgubljenih sati, a jedva sam izdrzao prva dva.

Je, mozda da sam kao klinac citao prvo knjige...




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 26/02/2021 : 09:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Dara iz Jasenovca (2020)
https://www.imdb.com/title/tt10554232/

Danas krece premijera u SAD, u Bg 21. aprila., za Hr samo Bog zna.
Ne znam da li je to prvi film kojem je IMDB izbrisao mogucnost ocjenjivanja i prosjecnu ocjenu poslije "rata jedinica i desetki."

Redatelj Antonijevic je ulogu Luburica ponudio i poznatom hrvatskom glumcu koji ju je odbio da bi ga doma ubili ako bi je prihvatio.

Znaci, imamo film koji je naravno vec u startu kontroverzan, pa da ne bi sada upadali padobranci zbog kojih bi letjele glave kao sto se to desilo sa stripom o Kosovu. Film treba prvo pogledati, no tema je svakako vrijedna paznje i filmske ekranizacije. Ako ce kinematografi i dalje biti zakljucani ove godine, onda ce se pogledati doma.





Pogledao sam ovaj film, pa ću ostaviti kratak komentar pridražavajući se pravila.
Kao prvo, ovo nije film o Jasenovcu, već o jednoj djevojčici iz logora. Donekle vidim paralelu sa Denevnikom Anne Frank.
Iskreno sam iznenađen koliko je film loše urađen, režiser je mnogo htio, slabo šta postigao. Patetika, karikaturalni likovi i loši glumci previše bodu oči i potiskaju realizam.
Djevojčica, koja ima glavnu ulogu, ok je s obzirom da nije imala mnogo teksta, vjerovatno baš zbog toga. Jedina koja je dobro odglumila je Tatjana Kecman, žena koja je glumila časnu sestru. Bila je maestralna, na glumi bi joj i Meryl Streep pozavidila.
Ovaj film je morao bolji da ispadne, s obzirom na temu. Film nije u rangu sličnih ostvarenja kao što su Lepa sela lepo gore, Ničija zemlja ili Braća po materi, više je kvalitetno u lizi Generala sa Goranom Višnjićem. Mislim da to sve govori.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/02/2021 : 10:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Znaci, donekle ocekivano.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 26/02/2021 : 10:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Dara iz Jasenovca (2020)
https://www.imdb.com/title/tt10554232/

Danas krece premijera u SAD, u Bg 21. aprila., za Hr samo Bog zna.
Ne znam da li je to prvi film kojem je IMDB izbrisao mogucnost ocjenjivanja i prosjecnu ocjenu poslije "rata jedinica i desetki."

Redatelj Antonijevic je ulogu Luburica ponudio i poznatom hrvatskom glumcu koji ju je odbio da bi ga doma ubili ako bi je prihvatio.

Znaci, imamo film koji je naravno vec u startu kontroverzan, pa da ne bi sada upadali padobranci zbog kojih bi letjele glave kao sto se to desilo sa stripom o Kosovu. Film treba prvo pogledati, no tema je svakako vrijedna paznje i filmske ekranizacije. Ako ce kinematografi i dalje biti zakljucani ove godine, onda ce se pogledati doma.






Dramski - film je odrađen linearno, s lošim dijalozima, scenama. Prazno, površno, ofrlje. To je jedna strana medalje.

Druga je mnogo gora. Lordan Zafranović, čovek koji je celu svoju karijeru posvetio Jasenovcu, već tri decenije pokušava da snimi Djecu Kozare, po romanu Arsena Diklića. Po svemu što sam video i pročitao, ovaj neubedljivi film, loša je kopija Zafranovićevog scenarija za film, po motivima Dikićevog romana. Lordan je zbog cele te ujdurme tužio reditelja filma Dara iz Jasenovca.

Klasična balkanska priča, kad se neuki i nekompetentni upletu, i glume Spasitelja (sličnost je namerna).
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3130 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 26/02/2021 : 13:34:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Za one koji nisu upoznati čisto da se nadovežem na ovo od Jaska. Lordan je 3 godine zaredom odbijan za finansiranje svog filma od strane Filmskog centra Srbije, kojim je predsedavao Gaga Antonijević, režiser Dare. I onda je ovaj eto došao na ideju sam od sebe za svoj film. Degutantno.

Režiser skromnih kvaliteta, koji je dobio za naše uslove velike pare za ovaj film, a opet na momente film izgleda ko neka obična tv serija. Kreće bez ikakvog konteksta, i sem ljudima odavde, malo kome u inostranstvu mogu te stvari biti jasne a kao pretenduješ da budeš kandidat za Oskara. Sam režiser je hteo nekakvu dokumentarnost i realizam da spoji sa filmskim i to na momente baš škripi.
Kao i uvek kad se rasplamsaju strasti u ovom regionu, istina bude negde između. Niti je ovo antihrvatski film, ima nešto pamfletizma, ali ne bih ga čistom propagandom zvao. Sa druge strane, film ne da nije "sjajan i konačno priča priču koju su zle komunjare skrivale decenijama" nego ni blizu. Propuštena prilika, ali tako to biva kad umetnost trpi zbog politike i šarlatana.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 26/02/2021 : 15:38:31  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by BeaGea

Shaneru, sve od von Triera dobro, zar i Nymphomaniac i Epidemic!?
Moram još pogledati The House That Jack Built, a osim dva spomenuta ranije ostalo mi se svidlo. Serijal Riget malo manje, ali Forbrydelsens element, Europa, Breaking the Waves, Idioti, Dogville, Manderlay, Antikrist i Melankolija su izvrsni filmovi.


Apsolutno! Nymphomaniac mi je u samom vrhu uz Breaking the Waves i Dogville, a Epidemic je zabavno poigravanje procesom stvaranja filma koje usput ima i štošta zanimljivo za reći. Meni je recimo bio bolji od Forbrydelsens element. Zaboravio si navesti izuzetno potresno maltretiranje Björk, poznatije kao Dancer in the Dark, kao i iznenađujuće zabavnu komediju Direktøren for det hele/The Boss of It All i jako zanimljiv eksperiment (ili preciznije - niz eksperimenata) De fem benspænd/The Five Obstructions.

Još nisam pogledao Medeu, TV film koji je radio prema scenariju svog velikog uzora Carla Theodora Dreyera i seriju Riget. Čekaju svoj red na tvrdom disku.





Da, zaboravio na Ples u tami...isto odličan.
Meni je Forbrydelsens element njegov najbolji film, a Nymphomanica neću ni komentirati jer ne zaslužuje ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 26/02/2021 : 15:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko
Druga je mnogo gora. Lordan Zafranović, čovek koji je celu svoju karijeru posvetio Jasenovcu, već tri decenije pokušava da snimi Djecu Kozare, po romanu Arsena Diklića. Po svemu što sam video i pročitao, ovaj neubedljivi film, loša je kopija Zafranovićevog scenarija za film, po motivima Dikićevog romana. Lordan je zbog cele te ujdurme tužio reditelja filma Dara iz Jasenovca.



Slažem se. Ukradu čovjeku scenarij da bi snimili budalaštinu umjesto da daju provjerenom čovjeku vrijeme i novac da snimi remek djelo

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 26/02/2021 15:42:12
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/02/2021 : 18:29:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Grizzly man (2005)
r. Werner Herzog

Sinoc odgledao ovaj sjajan dokumentarni film velikog Wernera Herzoga.
Velika preporuka.

Kad smo vec kod Herzoga i dokumentaraca gledao sam pre par godina njegov dokumentarac Land of Silence and Darkness, strasno potresna tema i tezak film, ne preporucujem nikome, ja sam jedva odgledao, strasno me pogodio.
Posle toga sam poceo da gledam Fata Morganu ali iz nekog razloga ne mogu da se setim zasto ne odgledah do kraja, a svideo mi se pocetak.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4612 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 26/02/2021 : 18:33:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Za desetak minuta ide Daleko susesdstvo na Cinemaniji.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 26/02/2021 : 19:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Beren

Iako ima stvari koje su mogle biti drugačije (bolje) urađene, Gospodar prstenova je bio i ostao dobar film. Naročito ta produžena verzija.
Čak sam mu najviše zamjerki tražio nakon izlaska i bioskopskih projekcija. Od tad sam odgledao trilogiju 2-3 puta i s vremenom sam sve popustljiviji i više cijenim njegov kvalitet i uloženi trud u tako ogromnu produkciju.


@going going
Čim Dve kule nazivaš Dva tornja nešto mi govori da nisi čitao knjige.




Istina, nisam citao Tolkinove knjige.
Svaka cast Jacksonu i citavoj ekipi i produkciji na takvom poduhvatu, toliko statista, konja, majstora za vizuelne efekte, snimanje po planinama Novog Zelanda. Mislim da niko ne spori grandioznost poduhvata, jer to jeste bukvalno poduhvat.

Ali prica i kako je izvedena prica je meni krajnje razocaravajuce.
I nepotrebna je duzina, pogotovo treceg dela, sve mislis sad ce kraj a on ga razvlaci jos barem sat vremena, nepotrebno dugacko.

A inace nemam nista protiv dugih filmova, Kopolina Apokalipsa danas ona najduza verzija od koliko bese 3 i po, 4h, mi je prosla kao film od 2h. A ovde je Dzekson imao 9h da isprica pricu u bioskopskim verzijama i 12h u extended cutu i stvarno je nepotrebno dugacko.

Hobite necu gledati ni slucajno! I ovo je bilo i vise nego dovoljno.



Da si čitao knjige možda bi ti neke stvari u filmu djelovale zbrzano :)
A s druge strane, u pravu si za kraj. Filmski jezik nije isti kao književni i kraj sa konstituisanjem filmskog para (vjenčanjem) bi vjerovatno bio bolje rješenje, mada nekako i predvidljiv.

Hobit bi ti se možda čak i svidio, iako je u pitanju film manjih ambicija. Ima šarma povremeno, ali se ipak pretjeralo u želji da se po svaku cijenu napravi trilogija.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/02/2021 : 14:49:17  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Par filmova koje sam gledao u poslednje vreme:

1) The Farewell (2019)



Film koji je posle izlaska bio dosta hvaljen, bio je prepoznat i u trci za Oskara, a po trejleru mi se mnogo svideo. Ideja je jednostavna, originalna i veoma dobra: baba jedne kineske porodice ima rak, a niko ne sme da joj kaže kako bi poslednje mesece života provela u miru. Jer ne ubija rak, već strah od smrti potaknut saznanjem da imaš rak. Tako nekako glasi kineska izreka koja se pominje kroz film. Tako cela familija odluči da napravi lažno venčanje kako bi se oprostili sa babom poslednji put, a da stvari ne budu sumnjičave. Ipak, ono što me je dočekalo je hladan tuš: očekivao sam bujicu emocija (koje uopšte nisam osetio), jedan interesantan i pozitivan pogled na život i smrt (što sam delimično i dobio), dobar humor upakovan u tešku temu (čega nije bilo) itd. U suštini film i nije loš, solidan je i može se pogledati, ima dubinu koja je mogla biti mnogo bolje razrađena, ali se nekako stvari previše ponavljaju, emocije se ne pogađaju u potpunosti tako da mi je to i glavna mana filma. Vidim zašto je prepoznat u Oskarima, a to je zbog multikulturalnosti, prikazu kolektivističke kulture i zapravo sudaru individualizma i kolektivizma, i to je ujedno i najbolji deo filma. Može se pogledati, ali ništa specijalno kako ga ocenjuju ljudi na imdbu, pa ni kritičari. Sam kraj je odličan.

6/10

2) Loving Vincent (2017)



Podstaknut Žeželjevim remek delom (Fractalia) o kome sam opširnije pisao u svojoj temi (i još jednoj ako se ne varam), odlučio sam da pogledam i film o Van Gogu, i to jedan koji dugo odlažem. Loving Vincent je animirani film, rađen inovativnom animacijom tako da svaki kadar zapravo izgleda kao slika samog autora kome je film posvećen. Radnja je sledeća: sin poštara dobija od oca zadatak da poslednje Van Gogovo pismo preda njegovoj porodici, pre svega bratu Teu. On na početku nije uopšte zainteresovan za tako nešto, ali kako kreće na putovanje polako biva sve više uvučen u Vinsentov svet i poslednjih godinu dana njegovog života koje je proveo u malom mestačcu u Francuskoj, istovremeno istražujući tužan način na koji se njegov život skončao. Zato bih ovaj film najbolje klasifikovao kao animirani, biografski ali istovremeno i detektivski film koji pleni originalnošću i koji drži pažnju od prvog do poslednjeg kadra. Glavni lik istražuje Vinsentovo navodno samoubistvo i biva uvučen u mentalni svet genijalnog, ali istovremeno poremećenog slikara, kako bi došao do odgovora koji i dan danas nisu u potpunosti rasvetljeni. Ovo nije film koji se bavi Vinsentovim životom, detinjstvom, bolesti, već odnosima i pokušava da rekereira poslednjih godinu dana njegovog života, istovremeno odajući počast jednom od najvećih slikara svih vremena i postavljajući misteriju u sam centar priče. Iskreno film me je baš oduševio, uživao sam u njegovoj toplini i dinamičnosti, u živopisnim likovima i potpuno genijalnoj animaciji koja prelazi iz šarene u crno belu, konstantno nam servirajući događaje koji se prepliću sa trenutnim životom mladog protagoniste. Svima preporučujem ovaj film, lepo nadopunjujue Žeželjev strip (a i nevezano od njega je jako lepo zaokružena celina), nećete se pokajati.

8,5/10

3) Red Dot (2021)



Ovde već neću dužiti - par koji ima bračne probleme odlučuje da provede vreme u planinama Švedske, kako bi se žbližili. Tamo, u divljini, u sred zime i snega, u šumi u kojoj su miljama izolovani, pojavljuje se laser puške. Laser se poigrava sa njima i ubrzo njihov odmor postaje borba za život. Počelo je prilično pravolinijski, klasičan survival film sa lepim predelima i onda je došlo do preokreta koji je morao biti bolje izveden. Nije mi Red Dot držao pažnju, a završnica je glupa i naivna, iako sam video neki potencijal - iskusniji reditelj bi napravio možda i dobar, dinamičan triler, ovako imamo neujednačen film prepun banalnosti i glupih odluka glavnih likova. Može da ide u pozadini i malo se prati, ali ništa ozbiljno.

4/10
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/02/2021 : 17:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
koze, s obzirom da vidim da si u Van Gogh fazonu, preporučam At Eternity's Gate. Meni je bio bolji nego Loving Vincent.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/02/2021 : 17:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Nije van Gogh, ali je odličan film.



I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/02/2021 : 18:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Nije van Gogh, ali je odličan film.



To me već dugo čeka. Drago mi je vidjeti pozitivan komentar.

A kad smo kod dugog čekanja, pred nekoliko dana sam napokon po prvi put pogledao Citizen Kane. U međuvremenu sam to napravio i po drugi te treći put. Jednom s komentarom Petera Bogdanovicha, jednom s komentarom Rogera Eberta. Nakon godina i godina čitanja i slušanja kako je u pitanju najbolji film svih vremena, pristupio sam mu očekivano skeptično. I iako meni osobno svakako nije najbolji i rekao bih da ima mnogo filmova koji su jednako dobri, pa čak i bolji, promatrani sami za sebe, ne može mu se poreći izvrsnost. Pogotovo kad ga stavimo u kontekst vremena i uvidimo koliko je važna njegova uloga u razvoju filmske umjetnosti. U pitanju je film koji je bio i ostao iznimno originalan i iznenađujuće svjež. Nakon tri gledanja u četiri dana imam osjećaj da bih ga sada mogao opet upaliti i ne bi mi bio dosadan. Komentari Bogdanovicha i Eberta su zabavni i informativni i ukazuju na mnoge stvari koje (bar na prvo gledanje) nisam primijetio, a koje doprinose boljem razumijevanju važnosti filma. Ako ima još tko da nije pogledao ovaj film, preporučam mu da to učini, a onima koji žele ponoviti gradivo i/ili znati više da nabave verziju s komentarima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 523 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.78 seconds. Snitz Forums 2000