forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 524

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 05/01/2022 : 14:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Don't look up je čak i ok za pogledati jer je relativno zabavan i ima ok glumačkih izvedbi, ali je isto taman onoliko iritantno nesuptilan koliko i očekuješ kada znaš tko su autori.
Kod McKaya je već u ovim zadnjim političkim filmovima bilo nepodnošljivo to samozadovoljno ljevičarenje, ali sada kad mu se pridružio Sirota u scenariju je to naravno otišlo na novu razinu.

Jasno, metafora im se raspada na nekoliko ključnih aspekata, ali to je već umjetnička sloboda.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 05/01/2022 : 20:02:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by ken2

dark city je ludilo od filma
matrix ima dosta dodirnih točaka, ali nikako se ne može reći da je kopija
nisu ni isti tip filma
dark city je komorniji, zatvoreniji, a matrix otvoreniji široj publici, iako kompleksniji (što mu nije smetalo) i s ludim koreografijama scena borbe

dark city budem ponovio :)
na staru godinu gledali tigar i zmaj po ne znam više, valjda peti put (još bolje koreografije od matrixa - radio isti čovjek), jučer matrix, slijedeći vikend dark city



Dark city i prvi Matrix su 8/10 . oba.
Ne znam jesi li gleda ovaj čileanski film:
https://www.imdb.com/title/tt1929308/?ref_=fn_al_tt_3 ?
ili ovu novitadu :
https://www.imdb.com/title/tt10329614/?ref_=nv_sr_srsg_0 ?
Nema neke veze s ova dva gori al ima s gubljenjem osjećaja realnosti.



nikad čuo
ali, sada to imam u vidu - djeluje zanimljivo

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1550 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 06/01/2022 : 19:51:24  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Pricali smo ovdje svojedobno o Berlin Alexanderplatz (2020), u kojem je Franz Biberkopf postao Francis iz Gvineje Bissau, trazitelj azila u Njemackoj. Pogledao sam film i sto se kaze, nije mi ni vrit ni mimo. Da je los, nije. Lijepo je sniman, dobro odglumljen, s jednom preglumljenom rolom, sto u konacnici ne smeta, atmosferican je, ima par dojmljivih scena. Ono sto ne funkcionira je po meni upravo to osuvremenjivanje. U stvari, funkcionira u prvoj Francisovoj prici, kada azilanti ilegalno rade na bausteli, ali kasnije i ne bas. Ako su autori htjeli komentirati danasnje drustvo i stanje u njemu, zadrzali su se na povrsini, taj dio je plitak. Zato to osuvremenjivanje u ovom filmu ispadne vise kao neki gimmick. Steta, jer bilo je potencijala. Ali opet, film ima svojih kvaliteta pa mi nije zao sto sam ga pogledao. Dao bih mu recimo 6.5/10.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4606 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 06/01/2022 : 20:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Peter_Bogdanovich

Bog da mu dusu prosti

sangue navajo
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 06/01/2022 : 21:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru.

Njemu u čast za vikend ponavljam What's Up, Doc?.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4606 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 07/01/2022 : 18:05:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sidney_Poitier

RIP

sangue navajo
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 07/01/2022 : 19:18:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Pošto sam u oktobru, kada je većina horor fanova organizovala halloween maratone gledanja horor filmova, bio pretrpan obavezama, period oko božića je iskorišćen da se obnovi gradivo i odgleda nekoliko klasičnih slešer filmova. Izuzetna zabava, cheesy gluma i inventivne scene ubistava - pa šta čovjek više da očekuje?

Sleepaway Camp (1983)

na prvi pogled toliko apsurdan, sa toliko lošim zapletom i glumom, ali na svaki sledeći pogled sve šarmantniji. Volio bih da napomenem da ovdje glumci odgovaraju svojim godinama u filmu - tj. 13godišnjaci glume 13godišnjake, itd., što je beskrajno osvježavajuće u današnjem vremenu kada mlada, zategnuta tijela glumaca od 25 godina treba da predstave tinejdžerske jade likova koji bi trebalo da imaju 14-15 godina, čime stvaraju još veće komplekse i gore izvore poređenja ionako već sluđenoj i sa svih strana pritisnutoj omladini.

Kako da se čovjeku ne dopadne film u kome je kuvar kampa neskriveni pedofil čije izjave svo ostalo osoblje shvata kao "šale", u kome je gluma gomile djece-naturščika ispresjecana brutalnim i izuzetno maštovitim ubistvima, u kome direktor kampa pretuče dječaka sumnjičeći ga da je ubica koji želi da ga "finansijski upropasti" da bi mrtav ladan izjavio "I gotta hide!", i u kome je sam ubica nesumnjivo šarmantan, vrijedan sažaljenja i pažnje. queer teoretičari bi mogli da pišu eseje i eseje o ovome filmu, ali nema potrebe. Tvist na kraju se kreće između zapravo dobrog, smislenog i kjaverotijevskih WTF koji mu je đavo OVO trebalo momenata. divno!

My Bloody Valentine (1981)

Svakako ozbiljniji i bolji slešer od prethodno opisanog (Sleepaway Camp), ali ni blizu toliko šarmantan. Ipak, scene ubistava su izuzetno brutalne i maštovite, igra mačke i miša u napuštenim dijelovima rudnika na momente neizdrživo napeta i sumorna, a kostim i motivacija samog ubice više nego dovoljno dobri da ne izazivaju kolutanje očiju gledaoca koji želi malo zabave u ove praznične dane. Začuđujuće brutalan film za te dane - znam da ima i isječenih i neisječenih verzija, ali je film svakako vrlo morbidan - koji mi liči na neku davno zaboravljenu epizodu Dilana Doga iz 80tih, iz zlatnog, krvavo-slešerskog doba serijala. Topla preporuka.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 07/01/2022 : 19:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Odgledao sam najzad King's speech. Genijalno odrađen film, sa fantastičnom glumačkom postavom.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16208 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 07/01/2022 : 20:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Od NG sam pogledao 17 filmova, ovde cu izdvojiti nekoliko zaninljivih:

Every breath you take - bas mi se dopao. Psihijatar, ciji se pacijent ubija, polako gubi svoju stabilnost i porodicu, pojavom coveka koji je povezan sa slucajem. Kejsi Aflek i Misel Monagan, vrlo dobri, kao i glavni negativac.

https://letterboxd.com/film/every-breath-you-take/

Balloon - ovaj je sjajan. Istocnonemacka familija pokusava da pobegne u Zapadnu Nemacku. Sjajno docarana atmosfera tog vremena. Nemacki je film, radjen po stvarnom dogadjaju.

https://letterboxd.com/film/balloon-2018/

Priprema za zajednicki zivot - madjarski film, dopao mi se, ali je previse depresivan. Doktorka ostavlja zivot u Americi, kako bi se sastala sa covekom koga je upoznala na jednom seminaru. Ali, on se pretvara da je ne poznaje.

https://letterboxd.com/film/preparations-to-be-together-for-an-unknown-period-of-time/

Houston, we have a problem - Slovenacki dokumentarac koji prikazuje kako se lako moze izmanipulisati sirokim masama. SFRJ prodaje svoj svemirski program Americi. Meni je odlicno ovo.

https://letterboxd.com/film/houston-we-have-a-problem/

Gran Torino - danas sam ga pogledao po prvi put. Svideo mi se. Spor, bez monogo dijaloga, Klint je faca i kao starina. Kraj nisam predvideo, skroz kontra sam ocekivao, zato mi se i dodatno dopao. Zavrsetak je pravi.

https://letterboxd.com/film/gran-torino/

Od svih pogledanih, Balloon je za najvecu preporuku.



Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/01/2022 : 01:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Combatrock

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Peter_Bogdanovich

Bog da mu dusu prosti



Au! Pa ovo uopste nisam cuo vest. Cuo sam za Sidneya Poitiera ali za Bogdanovicha sam potpuno prevideo. Veliki reditelj. Whats up doc je genijalan film ali ima ih on jos dosta. A i odlican je bio kao postovalac velikih reditelja, njegovi razgovori i radovi na ocuvanju filmova Orsona Velsa i Dzona Forda i dokumentarce koje je snimio o njima su nezaobilazno stivo za sve filmofile.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/01/2022 : 08:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going
Veliki reditelj. Whats up doc je genijalan film ali ima ih on jos dosta. A i odlican je bio kao postovalac velikih reditelja, njegovi razgovori i radovi na ocuvanju filmova Orsona Velsa i Dzona Forda i dokumentarce koje je snimio o njima su nezaobilazno stivo za sve filmofile.



Slažem se. Erudit kojem film puno duguje.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/01/2022 : 10:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ponovio What's Up, Doc? nakon desetak godina. Zabavan, smiješan i odlično snimljen. U međuvremenu sam pogledao Bringing Up Baby i sad vidim koliki je njegov utjecaj na Bogdanovichev film, poglavito u glavnim likovima i njihovom odnosu. Ipak, What's Up, Doc? mi se više svidio, a tome uz dobre fore, frenetičan tempo i odličnu glumu doprinose i pouzdano impresivne vedute San Francisca. Pravi bombon od filma!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 11/01/2022 : 10:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Sasvim slucajno na TV-u u dva dana pogledao dva Almodovarova filma:
Broken Embraces - gledam i celo vreme se cudim zasto uopste gledam ovu Televisa presenata bezvezariju (ok, osim Penelope Cruz)
Women on the verge... - ovo sam nacekao na FOX Movies(!) i bas znimljivo ja da se dijalog/scena iz ovog filma ponavlja u ovom iznad :) Ovo je nakakav vid farse i povremeno mi je slicio srpskim komedijama iz tog perioda, ali opet, sve ima neku nedorecenost u sebi, likovi koji kao da vriju od zivota ispadaju drvene licnosti, a jake zene koje su mu, jelte, zastitni znak, sve od redom kao da su mozga bez.

Kad sam devedestih otkrivao spanski film, svaki Almodovar me je odusevljavao, sad vidim da stvari nisu bas za toliku radost, svakako su vredni za pogledati ih, ali sve bi ostalo na tome. Bilo bi lepo da ponovim one koji su me bas, bas zadovoljili tada : Kika, Zivo meso, Govori sa njom, Koza u kojoj zivim.
A bogami gleda mi se ponovo i sve od Bigasa Lune. Sunka, sunka je na listi za cekanje, videcemo kakav ce utisak ostaviti nekih 25 godina kasnije :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!

Edited by - Barker on 11/01/2022 10:17:02
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 11/01/2022 : 10:29:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Matrix 4 - dugo nisam ni znao da se snima cetvrti deo, a i nisam od onih koji imaju neizdrz do gledanja nekog nastavka/rimejka ili slicno.
Kako se nicemu nisam ni nadao, lepo sam se proveo :) uz film koji se zeza na svoj racun, autoreferncira do besvesti i sve to postaje malo zamorno (pa i dosadno), ali onda krece akcija koja cini mi se kao da je zaglavila u '99 i tako stizemo do kraja. Lepo je bilo videti nekakav logican sled dogadjaja, hronologija je opipljiva i odrziva, ljudi i masine su napravili neki pomak u odnosima, ali smo i dalje nemocni pred njima i Matrix nam je sigurno utociste. ne znam dali se planira jos nastavaka, ali bilo bi lepo konacno pobediti makine sad kad su Neo i Trinity jednako mocni i jos opasniji zajedno (ako je zivot na planeti istinski moguc za ljude).
Mozda je Keanu jos gori nego u trilogiji, novi agent Smith daleko nezanimljiviji, bas kao i Analyst/Architect, Morpheus se pretvorio u program, ali ne mogu se oteti fenomenalnom (ne mogu naci prikladniju rec) osecaju dok sam gledao film, ne mogu ni opisati kako mi je bilo "prijatno" vratiti se u taj svet i potsetiti se da mi je Matrix 1 verovatno u top 5 omiljenih filmova ikad. Eto.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!

Edited by - Barker on 11/01/2022 10:29:41
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/01/2022 : 11:30:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Matrix 4 mi je na kraju ispao kao kakav simpatični suvremeni fan-fiction. A za Almodovara bogohuliš. Dobro, Slomljeni zagrljaji sigurno ne spada među njegove bolje filmove, ali Žene na rubu živčanog sloma sam gledao nekoliko puta i svaki put mi je bio odličan.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 11/01/2022 : 12:37:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Onda moras da priznas i da ti je Tesna koza 1 odlican! :D (sto i jeste!)

Mozda sam malo preterao u bogohuljenju. Volim ja svakako njega, ali dobro je pogledati filmove iz razlicitih vremenski distanci. Tada je slika mnogo jasnija (gledaocu)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/01/2022 : 13:16:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

Sasvim slucajno na TV-u u dva dana pogledao dva Almodovarova filma:
Broken Embraces - gledam i celo vreme se cudim zasto uopste gledam ovu Televisa presenata bezvezariju (ok, osim Penelope Cruz)
Women on the verge... - ovo sam nacekao na FOX Movies(!) i bas znimljivo ja da se dijalog/scena iz ovog filma ponavlja u ovom iznad :) Ovo je nakakav vid farse i povremeno mi je slicio srpskim komedijama iz tog perioda, ali opet, sve ima neku nedorecenost u sebi, likovi koji kao da vriju od zivota ispadaju drvene licnosti, a jake zene koje su mu, jelte, zastitni znak, sve od redom kao da su mozga bez.

Kad sam devedestih otkrivao spanski film, svaki Almodovar me je odusevljavao, sad vidim da stvari nisu bas za toliku radost, svakako su vredni za pogledati ih, ali sve bi ostalo na tome. Bilo bi lepo da ponovim one koji su me bas, bas zadovoljili tada : Kika, Zivo meso, Govori sa njom, Koza u kojoj zivim.
A bogami gleda mi se ponovo i sve od Bigasa Lune. Sunka, sunka je na listi za cekanje, videcemo kakav ce utisak ostaviti nekih 25 godina kasnije :)



ja sam isto početkom 90tih gledao sve od španjolaca i bio oduševljen
a onda sam se malo zasitio almodovara i dugo ga nisam gledao
dok nisam naletio na 'pričaj s njom' i oduševio se
pa 'vraćam se' i isto se oduševio
onda sam nadoknadio sve propušteno
ako nisi gledao ove malo novije, preporuka za julietu i bol i slavu
a ovih dana se spremam u kinu pogledati 'paralelne majke'

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/01/2022 : 13:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
ja sam isto početkom 90tih gledao sve od španjolaca i bio oduševljen




Šunka, šunka ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 11/01/2022 13:24:10
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/01/2022 : 14:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by ken2
ja sam isto početkom 90tih gledao sve od španjolaca i bio oduševljen




Šunka, šunka ;)



tu se zaljubio u penelopu i još se nisam odljubio :)

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/01/2022 : 18:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

Onda moras da priznas i da ti je Tesna koza 1 odlican! :D (sto i jeste!)


Ma Tesne kože su sve odlične, znam ih napamet.


quote:
Originally posted by Barker


Mozda sam malo preterao u bogohuljenju. Volim ja svakako njega, ali dobro je pogledati filmove iz razlicitih vremenski distanci. Tada je slika mnogo jasnija (gledaocu)


Svakako! Koji put budu lošiji, koji put bolji, koji put jednostavno drugačiji, ali svaki put vidiš nešto novo.


quote:
Originally posted by ken2


ja sam isto početkom 90tih gledao sve od španjolaca i bio oduševljen
a onda sam se malo zasitio almodovara i dugo ga nisam gledao
dok nisam naletio na 'pričaj s njom' i oduševio se
pa 'vraćam se' i isto se oduševio
onda sam nadoknadio sve propušteno
ako nisi gledao ove malo novije, preporuka za julietu i bol i slavu
a ovih dana se spremam u kinu pogledati 'paralelne majke'


Još uvijek nisam pogledao Vraćam se, a čekaju me i Paralelne majke, ali ovi ostali su jako dobri do odlični.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 11/01/2022 : 18:32:55  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Volver je meni genijalan film.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/01/2022 : 20:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Posto sam ja mnogo puta spominjao i hvalio ovaj film a nikada nisam napisao nista konkretnije o samom filmu i zasto me je odusevio, evo moje analize filma koju sam morao da radim za fakultet kao novogodisnji poklon forumasima da svi mogu da procitaju! Ako ikoga uopste interesuje ovoliko dugacak tekst!

Trudio sam se da ne ulazim previse u spojlere ali ih svakako ima da tako da ne preporucujem bas onima koji nisu pogledali film, pogotovo poslednji pasus.


Analiza filma
First Reformed (2017.)
u reziji Paula Schradera




Iskušenik je film iz 2017.godine čiji scenario i režiju potpisuje čuveni Pol Šreder, a glavne uloge tumače Itan Hok i Amanda Sajfred. Velečasni Ernst Toler (kog tumači sjajni Itan Hok) je pastor u jednoj, maloj protestantskoj crkvi na severu države Njujork koja je slabo posećena i više služi kao mesto od turističkog i istorijskog značaja (u filmu se priprema proslava 250 godina postojanja crkve) nego što je stvarno posećuju vernici. Nakon jedne službe prilazi mu trudna Marija (Amanda Sajfred) koja traži od Tolera da razgovara sa njenim depresivnim mužem koji je radikalni zagovornik odbrane životne sredine i koji želi da njegova žena abortira jer ne želi da dovodi dete na planetu koja će za nekoliko godina biti nenastanjiva usled klimatskih promena koje smo kao čovečanstvo mogli, ali smo zakasnili, da sprečimo i zaustavimo. Tolera ovo razmišljanje posebno pogađa jer već proživljava krizu vere i duboko se kaje zbog određenih postupaka iz prošlosti.


Pol Šreder je bio filmski kritičar pre nego što se oprobao u pisanju scenarija i probio u svet Holivuda. Davne 1969.godine, 10 godina nakon premijere u matičnoj Francuskoj, Pol je u Los Anđelesu pogledao film Džeparoš (Pickpocket) u režiji čuvenog Roberta Bresona koji je ostavio dubok trag na tada mladog Šredera i mnogo uticao na njegov budući celokupni opus. Glavni lik tog filma je mladić, koji da bi zaradio neke pare, postaje džeparoš i zapisuje svoja filozofska razmatranja u svesku nakon svakog džeparenja i na kraju završi u zatvoru gde shvati kako ludo voli komšinicu svoje majke. Šrejder je pomislio: Pa ja bih mogao da naparvim ovakav film! i tako je nekoliko godina kasnije svoj doživljaj tog filma i lično iskustvo koje je stekao besciljno se vozeći ulicama Los Anđelesa kada je bio izuzetno usamljen i provodeći bez razgovora i ljudskog kontakta ponekad i nekoliko nedelja pretočio u scenario za film Taxi Driver, pobednika Kanskog filmskog festivala, filma koji je katapultirao njegovu karijeru i karijeru još jednog velikog filmadžije režisera Martina Skorsezea.

I Marti i Pol su odrasli pod velikim uticajem vere. Marti je dete italijanskih imigranata, katolika sa Sicilije; dok je Pol detinjstvo i dobar deo adolescencije proveo u izuzetno strogoj protestantskoj porodici. Dok su Martijevi roditelji svog sina često vodili u bioskop od malih nogu jer je patio od astme i nije mogao mnogo da se igra napolju sa vršnjacima jer je bio bolešljiv, Polu nije bilo dozvoljeno da gleda filmove i prvi film je pogledao tek sa 17 godina kada je pobegao od kuće i pravo otišao u bioskop. Pol i Marti će u tandemu scenarista-reditelj posle Taksiste sarađivati još tri puta i to u filmovima Razjareni bik, Poslednje iskušenje Isusa Hrista i moj omiljeni od ponuđenih Između života i smrti (Bringing out the dead) iz 1999.godine sa Nikolasom Kejdžom u glavnoj ulozi.

Dok je bio filmski kritičar, Šreder je 1972. godine napisao knjigu Transcedentni stil na filmu: Ozu, Breson, Drajer. Kako sam Pol kaže, iako se divio tim transcedentnim, spiritualnim, konteplativnim filmovima gore pobrojanih majstora, mislio je da nikad on sam neće uspeti da napravi film u tom stilu, bio je previše opčinjen i indoktriniran akcijom, seksom i nasiljem kao i svaki Amerikanac a ti elementi nisu baš sastavni ili barem nisu najvažniji delovi transcedentnog stila. Sve dok pre nekoliko godina nije bio na večeri sa poljskim režiserom Pavelom Pavlikovskim koji je malo pre toga snimio film Ida, u kom je Šreder prepoznao elemente transcedentnog stila. Taj film se Šrederu veoma dopao i Pavel je uspeo da ga ubedi da treba da se okuša u tom stilu koji ga je interesovao čitav život. I tako se Šreder odvažio i bacio na pisanje Iskušenika. Filmovi koje najviše citira (ili omažira) pored već spomenutog Džeparoša su: Dnevnik seoskog sveštenika (još jedan film u režiji Roberta Bresona i kao zanimljivost valja spomenuti da je Andrej Tarkovski upravo taj film naveo kao omiljeni) i Zimsko svetlo (Winter Light) Ingmara Bergmana.

Mnogo dilema i pitanja je Šreder utkao u svoj film: gubitak vere, gubitak smisla i želje za životom, ekologiju, ljubav, vredi li boriti se za ideale i živeti te ideale beskompromisno, ekstremizam, pokajanje, iskupljenje, spasenje... Kritikuje i crkve u SAD-u koje više liče na poslovno organizovane firme, korporacije, nego na versku instituciju, potkačio je i američku intervencionističku spoljnu politiku i strah od drugih naroda i kultura.

Što se tiče rediteljskog dela posla, Šreder je odabrao format slike 4:3 po ugledu na filmove koji su ga inspirisali. Ne postoji ni jedan kadar preko ramena u celom filmu iako film ima dosta dijaloških scena, u kojima se obično pribegava tom načinu kadriranja. Šreder kameru postavlja direktno ispred glumca/glumaca(frontalno), retko po uglovima. Takođe kamera je potpuno statična, nema ni švenkova ni farova tokom celog filma sve do kraja. Ali film ni malo ne deluje ,,statično'' jer je mizanscen likova unutar kadra vrlo promišljen i svaki pokret likova motivisan , a i sama fabula je toliko zanosna i napeta i opčinjava gledaoca da on nema vremena da primeti ovakve pojedinosti tokom prvog gledanja. Isto tako nema mnogo muzike u filmu i ne postoji muzička podloga (soundtrack) u filmu, već svu muziku koju čujemo u filmu je ona čiji se izvor vidi u samom prostoru (najčešće je to crkveni hor). Ovo su sve namerni rediteljski postupci Pola Šredera koji pokušava da primeni transcedentni stil. Transcedentni stil podrazumeva moć reditelja da probudi i angažuje gledaoca, da ga natera da aktivno učestvuje u filmu. Drugi filmovi, odnosno većina filmova pokazuje naklonost prema gledaocu, trudi se da mu zaokupira pažnju nekim novim audio vizuelnim nadražajem svake sekunde, sugeriše gledaocu šta treba da oseća u svakoj sceni konstantnom upotrebom muzike, agresivno napada gledaoca dok on ostaje pasivan posmatrač filma. Filmovi Bresona, Ozua, Drejera i nekih drugih reditelja koriste vreme, a neki bi rekli dosadu, da stimulišu i uključe gledaoca da učestvuje u filmu. Ali treba razlikovati dosadu i trošenje filmskog vremena bez smisla od onog sa smislom. Nakon toliko mnogo ,,zadržavanja'' vremena i akcije, ,,uzdržavanja'' emocija i onda kada je gledalac u potpunosti uključen u film, tada reditelj mora na kraju da ga ,,oslobodi'' i gledaoca i sam film, kroz katarzu na kraju. Kod Bresona u Džeparošu to je, nakon sat i po filma bez imalo muzike, krešendo Mocartove muzike tokom izjave ljubavi na kraju filma. Kod Ozua likovi tokom celog filma ni na koj način ne pokazuju ono što osećaju i onda na kraju filma nas zapljusne i iznenadi ta neverovatna eksplozija emocija! To u potpunosti razoruža gledaoca i ostavi ga s trajnim utiskom nakon što izađe iz tame bioskopske sale. Isto to čini i Šreder na kraju svog filma.

Mislim da je centralna tema filma odnos između nade i beznađa, nade i očajanja. Kao što kaže velečasni Toler kroz razgovor sa Marijinim mužem koji prenosim u svom slobodnom prevodu: Mudrost je držati dve kontradiktorne, suprotstavljene ideje istovremeno u našem biću: nadu i beznađe. Život bez beznađa je život bez nade. Suština života je u postojanju te dve nepomirljive krajnosti u našem biću.
Marijin muž je, nažalost, predstavnik beznađa, dok je trudna Marija (kao i biblijska Bogorodica Marija) otelovljenje nade (kroz novi život koji nosi u sebi) i ljubavi. Film se završava otvorenim krajem koji je podložan različitim tumačenjima, ali ja mislim da je velečasni Toler odabrao pokajanje kroz ljubav, iskupljenje kroz novi život i da su na kraju pobedili ljubav i nada.

Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 18/01/2022 : 13:06:27  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Lijepa i informativna analiza Goinže. Nisam znao za kategoriju transcendentalnog filma.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 19/01/2022 : 13:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Nakon dugo dugo vremena pogledal integralnu verziju "Sedam samuraja"...i dalje ga smatram jednim od najboljih filmova svih vremena. Čak još i više nakon hrpe pogledanih filmova u međuvremenu. Genijalan film u svakom pogledu, ali baš u svakom.

Film sam pratil uz komentar Michaela Jecka, stručnjak za japansku kinematografiju. A koliko me film uvukel govori i podatak da mi to nije bilo dovoljno, pa sam nakon filma odmah pogledal i 50-to minutni doks: Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Seven Samurai".

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/01/2022 : 23:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Lijepa i informativna analiza Goinže. Nisam znao za kategoriju transcendentalnog filma.



Hvala pcoro!
Srederova knjiga o transcedentnom filmu postoji na srpskom jeziku i na cirilici. https://www.delfi.rs/knjige/140237_transcedentni_stil_na_filmu:_ozu_breson_drajer_knjiga_delfi_knjizare.html

Planiram da nabavim ovo izdanje. Nije mi poznato da li postoji verzija na latinici ili na hrvatskom za zainteresovane.
Mislim da je ovu knjigu prevodio jedan student rezije sa FDU pre par godina.
Go to Top of Page
Page: of 524 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.05 seconds. Snitz Forums 2000