forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 547

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/02/2024 : 12:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Baš sam mislio da sutra pogledam Argylle. Da nije zabavan, bar na trashy način?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/02/2024 : 16:57:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Pošto nema komentara, evo vam disco pesma iz filma:

Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
573 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 05/02/2024 : 21:31:18  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Zagrebački ekvinocij (2019)

Ovo me je zapravo ugodno iznenadilo, mada nije sve bajno. Zanimljiva je ideja, lokacije i likovi su super, još sam naletio na neku svoju poznatu bagru. Kroz film se glavnim likovima događaju previše nevolja i nesreća da te pri kraju to već počne nervirati, ali kraj se neočekivano posloži pa to na kraju ispadne sa smislom i okej.

7/10

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7212 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 06/02/2024 : 09:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni je Zagrebački ekvinocij bio vrlo ugodno iznenađenje. Da ne govorim koliko je tematsko osvježenje u okvirima domaćeg filma.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/02/2024 : 11:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
The Eagle Has Landed (1976)



Nekako sam uvek propuštao ovaj film, iako je često bio na TV-u.

U njemu, Majkl Kejn je nemački oficir, koji dobija zadatak da kidnapuje Čerčila i dovede ga Hitleru. Donald Saterlend je irski špijun, koji pomaže njemu i njegovoj grupi u ostvarenju tog cilja.
Izgleda da je iz ovakvih britanskih ratnih ("partizanskih") filmova Tarantino crpio inspiraciju za svoj WW2 film - Inglourious Basterds. Zabavna priča, sa likovima/glumcima, koji deluju uverljivo i u neverovatnim stvarima. I svi ostali nisu samo tu da se pojave, kao u nekim ratnim spektaklima (pored pomutih glavnih, tu su u epizodama - Robert Duval, Donald Plezens, Lari Hagman...). Naravno, posebna specifičnost (dodatni kvalitet) ovde je što su glavni junaci Nemci, sa kojima se identifikujemo. Film nije imao visoki budžet, ali jeste dobar scenario (po romanu) i solidnu (poslednju) režija Johna Sturgesa, sa dovoljno drame, neizvesnosti i ponešto akcije.

7/10

Edited by - alexts on 06/02/2024 11:44:44
Go to Top of Page

Zula
Average Member

999 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 06/02/2024 : 12:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Eagel has landed, je meni skoro izvrstan film. Gledao sam ga u kinu '70-ih. Otad više puta. Izvrsni dijalozi, gluma izvrsnih glumaca, muzika Lalo Schifrin. I sadržaj nije samo jednostavna priča, ima tu priča i priča unutar ove, koja pak nije uobičajena. Michael Cane kao izumirući romantični ratnik, prikazan iz druge perspektive. Skoro genijalnih njegovih par rečenica na početku filma. Duvall, Pleasence, Sutherland i Hagman potpuno posvećeni svojim likovima, makar to bile minijature.
I Treat Williams! Kako je izgledao prije Kose.
Susret Canea i Treata na vratim crkve - legendaran!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/02/2024 : 13:32:55  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Rocco and His Brothers

Rocco e i suoi fratelli



Još jedan kandidat za naj-dramu, ali ga pogledah posle (lokalnog) glasovanja.

Nisam baš preterani ljubitelj ovakvih realističnih priča, ali u umerenim dozama, a još kad su urađene ovako dobro (videti i Umberto D. na prethodnoj strani topika), onda i 3 sata ovog filma proteknu uz maksimalnu zainteresovanost (i uživanje).
Alen Delon (Roko), sa braćom i majkom, doseljava se u veliki grad sa siromašnog juga Italije, gde započinju novi život. U život jednog od braće ubrzo ulazi devojka - prostitutka (Annie Girardot), a kasnije i u Rokov. Sve to, uz boksersku karijeru, trku za poslom i boljim životom, rezultira događajima, za nekog tragičnim, za nekog ne...
Realizam Luchino Visconti-ja, koga su mnogi manje-više uspešno kopirali, uz sjajnu međuigru celokupnog glumačkog ansambla, ubedljive likove koji se razvijaju (pogodni za razne analize), odličnu crno-belu fotografiju, savršeno precizne kadrove i uz muziku Nina Rote, dočaravaju radnju koja se uverljivo odmotava kroz vremenski period od nekoliko godina.
Relistični savremeni filmovi, sa odmakom godina od trenutka snimanja, dobijaju i dodatni kvalitet slike jednog vremena i vrlo je zanimljivo videti autentično dočaran život, kroz dramu i sliku, u Milanu, s kraja 1950-ih. Malo tipično italijanskog preterivanja u dramatici, ne škodi.

9/10
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
573 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 06/02/2024 : 15:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Meni je Zagrebački ekvinocij bio vrlo ugodno iznenađenje. Da ne govorim koliko je tematsko osvježenje u okvirima domaćeg filma.





Definitivno!

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6194 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/02/2024 : 12:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Rocco and His Brothers

Rocco e i suoi fratelli



Još jedan kandidat za naj-dramu, ali ga pogledah posle (lokalnog) glasovanja.

Nisam baš preterani ljubitelj ovakvih realističnih priča, ali u umerenim dozama, a još kad su urađene ovako dobro (videti i Umberto D. na prethodnoj strani topika), onda i 3 sata ovog filma proteknu uz maksimalnu zainteresovanost (i uživanje).
Alen Delon (Roko), sa braćom i majkom, doseljava se u veliki grad sa siromašnog juga Italije, gde započinju novi život. U život jednog od braće ubrzo ulazi devojka - prostitutka (Annie Girardot), a kasnije i u Rokov. Sve to, uz boksersku karijeru, trku za poslom i boljim životom, rezultira događajima, za nekog tragičnim, za nekog ne...
Realizam Luchino Visconti-ja, koga su mnogi manje-više uspešno kopirali, uz sjajnu međuigru celokupnog glumačkog ansambla, ubedljive likove koji se razvijaju (pogodni za razne analize), odličnu crno-belu fotografiju, savršeno precizne kadrove i uz muziku Nina Rote, dočaravaju radnju koja se uverljivo odmotava kroz vremenski period od nekoliko godina.
Relistični savremeni filmovi, sa odmakom godina od trenutka snimanja, dobijaju i dodatni kvalitet slike jednog vremena i vrlo je zanimljivo videti autentično dočaran život, kroz dramu i sliku, u Milanu, s kraja 1950-ih. Malo tipično italijanskog preterivanja u dramatici, ne škodi.

9/10




Čim sam vidio naslov...prva asocijacija gosn Siffredi i njegovi gang bangeri.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 07/02/2024 12:26:34
Go to Top of Page

koze123
Average Member



909 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 07/02/2024 : 21:01:59  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Argylle (2024)

Poprilično se moram složiti sa goingom ovde, samo što ne bih bio toliko oštar. Pre svega jer sam koji dan ranije gledao jedan film koji je u tom rangu loš a o njemu ću napisati koji red ispod .

Al da je loše, veoma je loše. Vrlo interesantna premisa, odlična, harizmatična grupa glumaca (sem ove glavne glumice koja je neverovatno iritantna makar meni), egzotične lokacije i odlična estetika - zašto je onda film sranje? Zato što ne može da se odluči da li je parodija ili "špijunska romantična akcija". Na momente (i to posebno pred kraj) film prelazi u potpunu parodiju, ali opet zadržava jedan ozbiljan ton zbog kog ne možete da se smejete, ton koji tera gledaoce da ozbiljno shvate određene scene, što zbog glume, što zbog dijaloga i načina na koji je film snimljen. Da je film čista parodija na špijunske trilere, bez ikakve ambicije nekog "shareovanog univerzuma" i bez ovolie doze ozbiljnosti vrlo verovatno bi funkcionisao ok, ali Von se ne odlučuju ni za jedan pravac do kraja filma, te pravi loš film kome uopšte nema kraja. Da je trajao sat i po pa ajde, ali dva i po sata, ubi me...

2/10

Aquaman and the Lost Kingdom (2023)

Mnogo mi je drago što je ovo poslednji film u DCEU, i što ćemo uskoro dobiti reboot univerzuma za koji je zaslužan James Gunn, jer je ovo đubre od filma potpuno negledljivo. Plava buba je za tri klase bolji film, a znamo kakvog kvaliteta je taj film (tj. kakav je mediokritet u pitanju). Ovde je neverovatno loše apsolutno sve, sem vizualizacije Atlantide, tj. tog podzemnog sveta koji stvarno izgleda predivno (kao i u prvom delu jelte). Sad su dodali par podvodnih bića koja podsećaju na Star Wars, ubacili CGI svuda i idiotsku priču koja nema nikakvog smisla, nabacali dijaloge i voila, evo novog filma!

Prvo, gluma je ovde katastrofalna. Mislim da i pojedini dobri glumci (Patrick Wilson recimo) nisu uspeli da se snađu jer je ceo film sniman na zelenoj pozadini. Očigledno je tu došlo do nekog zastoja, jer sve njihove rečenice, njihova gestikulacija i "delivery" su užasni, kao da je u pitanju neki niskobudžeetni film ili fan projekat. Mera je skoro pa potpuno izbačena, vidi se da su je na silu izbacili i premontirali njene scene, ne postoji konzistentnost u scenama i priči, a zapravo je njena uloga ovde i donekle bitna. Black Manta je jednodimenzionalni negativac koji posle 5 minuta kreće da smara, a ne postoji nijedan razlog zašto bi Ocean Master uopšte bio deo ovog filma (sem zbog tkzv. buddy team upa koji je usiljen i naravno bespotreban). Katastrofalno, jedini razlog zašto ovo nije 1 (kao što je WW 1984) je što efekti i vizualizacija Atlantide stvarno izgleda na momente predivno. Pritom ovaj film se nikako ne približava DCU, niti daje bilo kakav closure DCEU. James Wan usro motku.

2/10

Edited by - koze123 on 07/02/2024 21:02:13
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/02/2024 : 23:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Strog si koze. Treba da nađeš neke ekstremno loše filmove - C produkciju, sa očajnom režijom, debilnom glumom i amaterskim pristupom. Označih ih 1/10. Nađeš prava remek-dela, označiš sa 10. Podeliš razmak između na 10 jednakih zona kvaliteta, počev od hipotetičke nule. Dobićeš da oba filma o kojima si pisao teško mogu da idu ispod 4/10.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/02/2024 : 10:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Argylle (2024)


Poprilično se moram složiti sa goingom ovde, samo što ne bih bio toliko oštar. Pre svega jer sam koji dan ranije gledao jedan film koji je u tom rangu loš a o njemu ću napisati koji red ispod .

Al da je loše, veoma je loše. Vrlo interesantna premisa, odlična, harizmatična grupa glumaca (sem ove glavne glumice koja je neverovatno iritantna makar meni), egzotične lokacije i odlična estetika - zašto je onda film sranje? Zato što ne može da se odluči da li je parodija ili "špijunska romantična akcija". Na momente (i to posebno pred kraj) film prelazi u potpunu parodiju, ali opet zadržava jedan ozbiljan ton zbog kog ne možete da se smejete, ton koji tera gledaoce da ozbiljno shvate određene scene, što zbog glume, što zbog dijaloga i načina na koji je film snimljen. Da je film čista parodija na špijunske trilere, bez ikakve ambicije nekog "shareovanog univerzuma" i bez ovolie doze ozbiljnosti vrlo verovatno bi funkcionisao ok, ali Von se ne odlučuju ni za jedan pravac do kraja filma, te pravi loš film kome uopšte nema kraja. Da je trajao sat i po pa ajde, ali dva i po sata, ubi me...

2/10





Argylle (2024)



Nije film slab (nedovoljno dobar?), zbog toga što ne može da se odluči da li je parodija ili ozbiljan film. Filmovi koji su parodije, ali ne čiste, već sa određenom dozom ozbiljnost tj. mogu da se gledaju dvojako, nisu neuobičajena stvar. Bilo ih je i ranije i mogu da budu i dosta dobri, kao bilo koji film, odnosno žanr ili žanr-kombinacija.

Drugi su razlozi.
Ali pre toga, interesantno je da se američki mediji najviše bave pitanjem - zašto je film doživeo finansijski neuspeh u prvom vikendu prikazivanja (a to se prenosi i na budućnost bioskopske distribucije) i zaradio malo u odnosu na visoki uložen budžet? Ponajmanje nalaze razloga u kvalitetu filma. Kao da ne mogu da shvate da je publika izgustirala tipične holivudske no-brain zabave sa non-stop cgi-akcijom, pričom bez dodirnih tačaka sa stvarnim životom i šablonskim likovima. Valjda zato što je mnogo takvih filmova, poslednjih par decenija, koji jesu bili gledani.

Od faktora koje su navodili u raznim analizama, a koje su mogle imati realnog uticaja, je da film ne pripada franšizi, pa je teže da se probije do publike. Da je film predug sa 2h 20m, što je činjenica; Matthew Vaughn jeste malo odlepio po tom pitanju, jer je 1,5 (optimum) do 2 sata (maksimum) za ovakvo "lako štivo".

Ali, opet dođosmo do toga da film nije naročito dobar, pa zašto bi publika hrlila da ga gleda?

Meni lično, glavna mana je nešto što se odnosi na skoro sve prethodne "autorske" filmove Matthew Vaughna - pod kojima podrazumevam one "u njegovom stilu", kao Kick-Ass, Kingsman (1 i 2) i The King's Man. Mnogi će (uključujući ljude na forumu) Kick-Ass i Kingsman: The Secret Service smatrati značajno boljim. Oni to donekle jesu.

Ali ono što važi za sve ove filmove, uključujući Argylle, je da su karakteri nerealni. To nisu stvarni ljudi, oni su neubedljivi veštački konstrukti. Nije presudno, da li je lik akcioni junak ili ima/nema super-moći, mora da mu se veruje, da deluje životno (to se postiže kroz prikaz života, interakciju sa drugim likovima, dijaloge...). Ako nam nije stalo do likova, ako se sa njima (podsvesno) ne identifikujemo, u ovakvom tipu filmova, onda nas sve što se dešava na ekranu ostavlja ravnodušnim. Akcija je površna, nezanimljiva, ne interesuje nas šta se dešava sa likovima, samim tim ni u priči, bar ne dovoljno. Film "ne uvlači" gledaoca.

E sad, u odnosu na nešto bolje, prethodno pomenute, Argylle ima i svoje nedostatke (pored likova za koje ne marimo). U žanrovskim odrednicama IMDB za njega i ne pominje komediju. Pričali smo o žanrovskom svrstavanju u drugom topiku, ovde IMDB uslovno greši. Argylle jeste komedija-parodija, ali nije dovoljno smešan, ni duhovit, pa nije greota gledati ga samo kao "ozbiljan" film, iako je daleko od ozbiljnog.

Da je komedija, koja opet prvenstveno uključuje i tretman likova, profunkcionisala, onda bi se i razne nelogičnosti u priči (koja je za ozbiljan film suluda), lakše progutale, tj bile bi više odgovarajuće.

Više o njima, na ovim linkovima:
https://screenrant.com/argylle-unanswered-questions-plot-holes-headscratchers/#what-exactly-is-the-masterkey-amp-why-is-it-so-important
https://www.cbr.com/argylle-unanswered-questions/#why-didn-39-t-ruth-use-her-secret-brainwashing-code-in-argylle

Razni plot-twistovi, za koji mnogi misle da ih je previše, donekle su kvalitet filma, ono što ga čini (koliko-toliko) zanimljivim. Da bi bili uverljiviji, problem je što cela ideja nije bolje osmišljena, kad se već hvatalo sa njom u koštac i što (kao što rekoh) komedija nije bolja, samim tim bi sve bilo "u tonu". Pomoglo bi i da su akcione scene manje "već viđene", manje (loš) CGI, a ona "baletska" i manje glupava.

Na kvalitet filma, a ujedno i komercijalnost, utiče i što se njegove zvezde pojavljuju "na kašičicu", a u prvi plan su gurnuti Bryce Dallas Howard i Sam Rockwell, koji nisu zvezde koje mogu da iznesu ovakav film (svaka čast Rockwellu). A publika se oseća i prevareno, ako je očekivala film sa Henry Cavillom.

4/10



Edited by - alexts on 09/02/2024 07:44:23
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 08/02/2024 : 23:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jason Momoa123



Aquaman and the Lost Kingdom (2023)

Mnogo mi je drago što je ovo poslednji film u DCEU, i što ćemo uskoro dobiti reboot univerzuma za koji je zaslužan James Gunn, jer je ovo đubre od filma potpuno negledljivo. Plava buba je za tri klase bolji film, a znamo kakvog kvaliteta je taj film (tj. kakav je mediokritet u pitanju). Ovde je neverovatno loše apsolutno sve, sem vizualizacije Atlantide, tj. tog podzemnog sveta koji stvarno izgleda predivno (kao i u prvom delu jelte). Sad su dodali par podvodnih bića koja podsećaju na Star Wars, ubacili CGI svuda i idiotsku priču koja nema nikakvog smisla, nabacali dijaloge i voila, evo novog filma!

Prvo, gluma je ovde katastrofalna. Mislim da i pojedini dobri glumci (Patrick Wilson recimo) nisu uspeli da se snađu jer je ceo film sniman na zelenoj pozadini. Očigledno je tu došlo do nekog zastoja, jer sve njihove rečenice, njihova gestikulacija i "delivery" su užasni, kao da je u pitanju neki niskobudžeetni film ili fan projekat. Mera je skoro pa potpuno izbačena, vidi se da su je na silu izbacili i premontirali njene scene, ne postoji konzistentnost u scenama i priči, a zapravo je njena uloga ovde i donekle bitna. Black Manta je jednodimenzionalni negativac koji posle 5 minuta kreće da smara, a ne postoji nijedan razlog zašto bi Ocean Master uopšte bio deo ovog filma (sem zbog tkzv. buddy team upa koji je usiljen i naravno bespotreban). Katastrofalno, jedini razlog zašto ovo nije 1 (kao što je WW 1984) je što efekti i vizualizacija Atlantide stvarno izgleda na momente predivno. Pritom ovaj film se nikako ne približava DCU, niti daje bilo kakav closure DCEU. James Wan usro motku.

2/10



Aquaman and the Lost Kingdom



Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali meni kozeovo izlaganje o ova dva filma dođe kao podsticaj da napišem svoje mišljenje. Inače, mislim da je opširno pisanje o slabim filmovima gubljenje vremena, pa će moj osvrt na ovaj i prethodni, biti neke vrste izuzetaka.

Ne bih rekao da je negledljiv, jer se deci može svideti (a ostali, zašto i gledaju?), ne mislim da je priča idiotska, samo je prejednostavna, nemaštovita i generička. Ne mislim da je gluma loša, naročito ne Patrick Wilson, koji je dobar, kao i uvek. Jason Momoa nije (nikad bio) neki glumac, ali je stekao simpatije publike kao Aquaman (makar to i ne bio pravi, stripovski Akvamen, za mene), a interakcija njih dvojice je bolji deo filma.

Ono što koze govori, prikazujući film, kao jedan od najgorih ikada, neko (na IMDB-u) je tačnije sumirao u samo jednoj rečenici:

quote:
Aquaman 2 suffers from nearly every issue currently plaguing the superhero genre, such as an over-reliance on goofy comedy, a weak script with a bland, campy narrative, a forgettable villain, a lack of emotional stakes, iffy CGI, an overuse of needle drops, little to no character development, appalling dialogue, a rushed story that prioritizes action/spectacle and doesn't even take itself seriously.


Pojam "needle drops" označava korišćenje poznatih pesama u filmu, umesto filmske muzike. To je još izraženije u Argylle, mada bih rekao - bolje uklopljeno.

Tako, ne mislim da je ovo neki sramotan završetak (trenutnog) DCEU. Treba da se podsetimo, da DCEU nije imao posebno dobre filmove (uključujući najpoznatije), a ovo jeste slabije od prvog Akvamena, koji sam nije više od OK filma.

4/10

Edited by - alexts on 09/02/2024 07:11:25
Go to Top of Page

koze123
Average Member



909 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 09/02/2024 : 12:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Skroz razumljivo, svako ima drugačiji pogled i drugačije razloge što im nešto leži/ne leži. Naravno da ono što je meni negledljivo će nekom drugom biti gledljivo i odlično, no tom logikom svaki film je odličan (nekom tamo, pa i ako je u pitanju dete ).

Nažalost si u pravu za DCEU, više tu ima loših no dobrih filmova, i potpuno se slažem sa citatom koji si izvukao - ali zar sve to upravo ne govori koliko je loš film u pitanju? Za mene i moj ukus, ovakvi filmovi polako postaju "negledljivi", patetični i naporni, što se iznova dokazuje u hiperprodukciji, te i pomenuti Argylle pati od tog problema, onih koje sam ja spomenuo ali i karakterizacije likova koju ti spominješ. Sve to ove filmove čini potpuno zaboravnim, a ako im je glavni cilj da nekog zabave (kao što je slučaj sa ova dva filma) onda ni u svojoj osnovnoj nameni nisu uspeli. Što je šteta, jer je Argylle imao odličan marketing koji je prevario i mene i mnoge sa kojima sam pričao.

Kad iz bioskopa izađeš sa opuštajućeg filma iznerviran, te film koji je trebao da te zabavi, opusti i nasmeje samo uspe da te iziritira svojom glupošću - onda je to nažalost loš film koji u svojoj nameri nije uspeo.

Edited by - koze123 on 09/02/2024 12:58:04
Go to Top of Page

koze123
Average Member



909 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 09/02/2024 : 13:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Strog si koze. Treba da nađeš neke ekstremno loše filmove - C produkciju, sa očajnom režijom, debilnom glumom i amaterskim pristupom. Označih ih 1/10. Nađeš prava remek-dela, označiš sa 10. Podeliš razmak između na 10 jednakih zona kvaliteta, počev od hipotetičke nule. Dobićeš da oba filma o kojima si pisao teško mogu da idu ispod 4/10.



Izvini tek sad ovo vidim, promaklo mi je. Numerička ocena je nešto što nam olakšava kategorizaciju, no kao i sve drugo kada su u pitanju filmovi, subjektivna je. U svoje "ocene" uključjem i sentiment nakon filma, kako sam se osećao nakon gledanja, te koliko sam (i da li sam) razlišljao ili istraživao o filmu. Uz sve to uzmem u obzir i budžet koji film ima, doba kada je film izašao i najvažnije njegovu namenu - šta je time reditelj hteo da postigne, itd.

Da ima lošijih, naravno da ima. No meni ocene služe više kao odrednica u ličnom referentnom sistemu, a manje kao neka objektivizacija.

Najlakše je dati neku peticu ili šesticu, ali kad su u pitanju više (i najniže) ocene, tu se lome koplja.

Edited by - koze123 on 09/02/2024 13:05:56
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/02/2024 : 13:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123


Najlakše je dati neku peticu ili šesticu, ali kad su u pitanju više (i najniže) ocene, tu se lome koplja.



Pa vidiš, moja teorija je da što se čovek manje razume u film (strip, muziku, književnost, neku oblast...) to su mu više potrebne samo dve ocene.

Recimo 0 i 1, kao binarni sistem. 0 - valja i 1 - ne valja. Ili đubre i super.

Apsolutno svako i najgluplji i najneobrazovaniji na svetu, može uvek da kaže da mu se nešto sviđa ili ne sviđa.
Što više poznaje materiju, više uočava nijanse i razlike od filma do filma, koje može da grupiše u neke kategorije. Meni je ocenjivanje od * do ***** postalo "pretesno" (da ne pričam do ****), više nijansi pruža 1 do 10.

I jeste činjenica da najviše filmova spada u kategorije "između", ekstremno retki su za 1 ili 10. Sad treba podsvesno pamtiti sve što ikad pogledaš, da imaš neko poređenje, sem trenutnog utiska, da ne bi davao manju ocenu (od po tebi samom) boljem filmu ili obrnuto.

A kod dosta ljudi je primetno - ili se oduševe i prehvaljuju ili im je film "najgori ikada".
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37807 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 09/02/2024 : 14:02:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

The Straight Story (1999)
https://www.imdb.com/title/tt0166896/

Ne znam tacno zasto sam film pogledao tek sada ali ovo je bas bas dojajno!

Mozda i najdrazi mi Lynch, svejedno ako se to nekima cuje kao blasfemija. Ok, kao klinci smo padali na Twin Peaks, ali kasnije me te spike nisu vise toliko pogađale ili dirale. Puno radije pogledam jedan takav film, a kakav je to film! Stvarno lijep i nimalo dosadan (ni u smislu sporog napredovanja, ipak se svaki cas nesto desava, samo treba gledati).
E moj Lynchu, da si radije napravio jos koji takav film ...
Uglavnom, i klinac od 14 godina je uzivao u filmu jer ga je slucajem i on krenuo gledati malo poslije pocetka. Znaci, moze se i tako, ne treba samo glupe filmove za tinejdzere.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/02/2024 : 14:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli



E moj Lynchu, da si radije napravio jos koji takav film ...




Baš sam mislio slično, davno, posle izlaska filma - šteta što nije radio više takvih (uslovno rečeno "normalnih") filmova. Ovaj vredi.
Go to Top of Page

jogurt
New Member



Serbia
258 Posts

Member since 23/01/2020

Posted - 09/02/2024 : 15:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Send jogurt a Private Message  Reply with Quote
Slažem se, prosto prelep film. Pun životne mudrosti, da se tako izrazim :D
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
7212 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/02/2024 : 22:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Malo me čudi da nitko još nije ovo spomenuo. Naravno, sve su šanse da će biti loš, ali mu ipak neću moći odoljeti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

koze123
Average Member



909 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 11/02/2024 : 13:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Strangers on a Train (1951)

Svi Hičkokovi filmovi koje sam do sad gledao su mi bili odlični do sjajni - Psycho, Read Window, Dial M for Murder (pored Psiha moj lični favorit od njegovih radova), Rope i sad Strangers on a Train. Od svih ovih filmova Stranci u vozu su mi najslabiji. Generalno film ima par sjajnih scena, odlično ukompovanih i propraćenih muzikom koja stvara napetost (najviše aludiram na scenu na karnevalu, koja iako dugo traje sve vreme drži napetost i ima odličnu kulminaciju), ali i dosta "praznog hoda". Tj. u poređenju sa njegovim drugim filmovima koje sam gledao, ovaj je nekako vreme najviše "pregazilo". Još uvek je u pitanju dobar film koji treba pogledati, sa odličnom glumom i intrigantnom pričom, no ovde mi klimaks nije bio toliko jak, te sam od završnice prosto očekivao više. Pošto istovremeno gledam Twilight Zone'u koja je izlazila u sličnom periodu (8 godina razlike), ne mogu da se otmem utiska koliko su tamo dijalozi bolje napisani, i koliko je ovde priča i zaplet (tj. njegovo razrešenje) generalno naivniji nego u mnogim epizodama Zone sumraka. Iako naravno zbog formata jednog i drugog nisu direktno uporedivi, Strangers on a Train je ostavio mlak utisak na mene, a ostalo je još filmova od Hičkoka koje jedva čekam da pogledam.

The Discreet Charm of the Bourgeoisie (1972)

Jako dugo želim da gledam ovaj film, i konačno sam pre neko veče seo i bio u raspoloženju za nešto ovakvog tipa. E sad, prošlo je nekoliko dana od tad, a ja još uvek nisam siguran o čemu se u filmu sve radilo.

Šalu na stranu, Bunjuelov film je nadrealan, absurdan i ekstremno čudan. Sve mi je ovo prilično prijalo dok sam gledao film, film je sve vreme interesantan i drži pažnju, a scene u kojima se prekidaju pokušaji večeranja postaju sve luđe i luđe, i kulminiraju u interesantnoj završnici. Kritika buržoazije, tj. njihovog ispraznog života i pokušaj zadovoljenja svih apetita (za novcem, seksom , prestižom) i "ideala" koji nikako ne mogu da se zadovolje u meri u kojoj oni žele i očekuju ili prosto odlazak čoveka praznog stomaka na spavanje? Pored nekih očiglednih stvari, izgleda da film ima dosta "mesa", pa bih voleo da vidim šta kažu neke analize. Tako da, sasvim solidno iskustvo, sota filozofiranja i mnogo toga što je ostavljeno za interpretaciju i razmišljanje. Ipak previše nadrealno za mene, ne deluje kao moja šoljica čaja.

Ne znam kako bih ocenio i jedan od ova dva filma, oba su solidna ali neka precizna ocena mi izmiče, verovatno oko 6,5 ili 7.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37807 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/02/2024 : 15:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

The Player (1992)
https://www.imdb.com/title/tt0105151/

Heh, tek sada pogledao ovaj Altmanov film i mada nije nesto najbolje, ipak je pravi uzitak vidjeti toliko glumaca na kupu, gdje glume sami sebe u zivotu filma i H'wooda te sa svom prljavoscu ispod i koja ide pride. Neonoir farsa na pomalo zabavan nacin, sa puno malih zacina.

Malo mi cudno sto kod zanra za film stoji i komedija. Mislim da to ide na te komicne scene i samu atmosferu na par djelova, no sam to ne bi okarakterizirao bas kao komediju. I zapravo mi taj nacin smeta kod filmova. Tesko mi to definirati... ali to mi daje cudan okus na kraju i pomalo izbija ocjenu.

Ali svakako zabavan film koji na poseban nacin oslikava h'woodsku scenu i sve prljavstine ispod.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 12/02/2024 08:48:11
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/02/2024 : 09:38:21  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
The January Man (1989)



The January Man svakako nije jedan od boljih filmova 80-ih, ali nije ni tako loš, kako ga je (prvenstveno) kritika procenila (podcenila). Tema je istraga sa ciljem hvatanja serijskog ubice, ali se ubica u filmu pojavljuje oko 5 minuta, što je možda jedan od razloga izneverenog očekivanja. Zapravo je u fokusu priče policajac-detektiv i njegov neobičan pristup poslu i događanja u privatnom životu. Film se zasniva na tom liku i samim tim na šarmu Kevina Klajna, koji ga ubedljivo glumi. Prosečna režija, ali OK dijalozi i likovi. Lako i pitko praćenje u dovoljnih sat i po, zahvaljujući i glumačkoj ekipi epizodista; uz Klajna tu su - Susan Sarandon, Mary Elizabeth Mastrantonio, Harvey Keitel, Danny Aiello, Rod Steiger i Alan Rickman. Dovoljan su razlog za gledanje i preporuku bez većih očekivanja.

6/10
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/02/2024 : 10:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
This Sporting Life (1963)



Nisam ranije znao za ovu britansku dramu o sportisti - ragbi igraču (malo više pažnje da je bilo posvećeno samom ragbiju, mogla je da se nazove sportskom dramom, mada ima scena na terenu), ali se ispostavilo da se radi o vrlo kvalitetnom filmu. This Sporting Life je priča o čoveku sa margine, prilično sirovom i pomalo nasilnom, koji ostvaruje uspeh u ragbiju. Uspeh na profesionalnom planu nije praćen i uspehom na emotivnom planu i srećom u privatnom životu. Priča je realistična, snimljena crno-belo i na neki način je britanska preteča Skorsezeovog Razjarenog bika.

Richard Harris je briljantan u glavnoj ulozi. Bio je nominovan za oskara, zajedno sa glumicom Rachel Roberts (ona je dobila BAFTA nagradu, on u Kanu). Ovoj priči iz radničke klase, reditelja Lindsay Andersona, koji sjajno režira dramske ali i ragbi scene, malo manje turobnosti i malo više pozitivizma je verovatno nedostajalo za više uspeha.

8/10
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7652 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/02/2024 : 12:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Rabbit Hole (2010)



Nicole Kidman i Aaron Eckhart su u ulozi bračnog para, koji je izgubio dete u saobraćajnoj nezgodi. Miles Teller (Whiplash), tada još prilično mlad glumac, je osoba koja je naletela automobilom.
Pratimo život para, posle nesreće, koji nije i ne može biti kao pre.

Iako su likovi, njihovo ponašanje i odnosi, prikazani očekivano i logično u datoj situaciji, ovaj film ne robuje klišeima, već je sveža, zanimljiva karakterna studija, koja angažuje gledaoca. Ne znam da li se meni samo čini, ili je Nicole Kidman savršena u svakoj ulozi, pa i ovde.

Ko je u raspoloženju za dramu, ovo je dobar izbor.

7/10
Go to Top of Page
Page: of 547 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.91 seconds. Snitz Forums 2000