forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 dokon mozak - djavolje igralishte...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 16/10/2008 : 21:37:02  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message  Reply with Quote
divna izreka koja se u vishe navrata kod mene pokazala tachnom.
evo recimo - danas.
sedim i chvakam komp ischekujutji da stigne neki mejl i onako ovlashno sa strane oslobadjajutji preko potrebni prostor na Hddu naletim na gomilshtinu nekih francuskih skenova koje sam skidao informacije radi sa neta...
vetjinom smetje koje ne znam ni zashto sam u prvom redu postavljao za DL al onda naletim na ovo:



HEJ! pa to je onaj Krahan - zabavna parodija Rahana - poodavno objavljen u strip magazinu Balon #01!
lepo, nisam ni znao da je Dragosh Jovanovitj Fera to prvo uvaljao francuzima(na albumu pishe da je izdat 1987) te da ga je radio pod pseudonimom.
ne budem lenj pa izguglam malo da vidim dal se negde pominje pravo ime ali lambiek.net kaze da je u pitanju rodjeni francuz - punim imenom - Gérard Cousseau?!

http://lambiek.net/artists/g/gege.htm

te da je strip radjen u kolaboraciji sa scenaristom Malo Louarnom

http://lambiek.net/artists/l/louarn_malo.htm

i tu se pogubim...
istina, lambiek nije bash najpouzdaniji izvor informacija i na toj stranici se ne pominje uopshte da je dotichni Gégé crtao/ko-kreirao Krahana(kod Malo-ua stoji) no stilski mi se chini da je u pitanju isti crtach.

Google kaze da je po epizodica Krahana objavljene i u shabachkom fanzinu Eon(brojevi 1 i 2) i da su u oba sluchaja potpisane kao delo D.J. Fere.

chisto reda radi, uporedim skenove one epizode iz Balona(u ovom sluchaju iz reprinta te epizode objavljenog u internet fanzinu Duga Devetka#01) i francuskog albuma - i iako se na prvi pogled chini kao isti strip - neke sitnarije odaju da je u pitanju samo dobro odradjena kopija - mishitji na krahanu, nedostatak riblje kosti koju u francuskom izdanju nosi oko vrata, balonchitji koji nisu sto posto identichni, u zadnjem kadru dole levo, pored krahanovih nogu u domatjoj verziji nema lika koji sedi, granchica u gornjem uglu istog kadra je drugachije nakrenuta, trava nije isto crtana, itd, itd...





i sad tek zbunjoza


dobismo i mi svoga Bekera ili je neshto 6o u pitanju?

mozda neko moze da rasvetli misteriju?

**************************************
Nash cilj je tako velik da ga ne mozemo promashiti!

Edited by - BlekenDekara on 16/10/2008 21:37:29

alexts
Advanced Member



Serbia
6916 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/10/2008 : 22:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nema sumnje da je jedna tabla precrtana od druge.

E sad, zašto bi Fera pravio plagijat tako da strip precrtava identično, kad je mogao da potpiše original i zašto je uopšte narušavao svoj ugled plagirajući tuđe delo, a objavio ga bez da ima neke vajde u elektronskom časopisu koji ne plaća radove - jeste misterija.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 16/10/2008 : 22:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Ma, ljudima pala ista ideja napamet, a crtacki stil im identican i to je to.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 16/10/2008 : 23:21:43  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nema sumnje da je jedna tabla precrtana od druge.

E sad, zašto bi Fera pravio plagijat tako da strip precrtava identično, kad je mogao da potpiše original i zašto je uopšte narušavao svoj ugled plagirajući tuđe delo, a objavio ga bez da ima neke vajde u elektronskom časopisu koji ne plaća radove - jeste misterija.



Balon(gde je krahan premijerno kod nas objavljen) je platjao neke honorare ali ne verujem da su bili toliki da bi opravdali potrebni trud za precrtavanje i prepisivanje originala, stoga i moje chudjenje...
da ne pominjem da ochito ovoga postoji barem josh jedna epizoda(nemam EoNe pa ne mogu sa sigurnoshtju da tvrdim da je i ta epizoda odradjena resavskom metodom) i da se uz neke Ferine biografije(recimo - onu u monografiji 60 godina stripa u srBiji) Krahan navodi kao jedno od najpoznatijih mu dela.

**************************************
Nash cilj je tako velik da ga ne mozemo promashiti!
Go to Top of Page

tony starks
Average Member



South Sandwich Islands
833 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 16/10/2008 : 23:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send tony starks a Private Message  Reply with Quote
ja i dalje ne vidim zasto se prica o dvije razlicite table:)

(Homer to Marge): I didn't lie!!I was writing fiction with my mouth!!
>>The best cartoon niggas was Tom and Jerry, man.<< Ghostface
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6916 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/10/2008 : 00:17:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tony starks

ja i dalje ne vidim zasto se prica o dvije razlicite table:)



Kad uvećaš vide se razlike.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 17/10/2008 : 01:32:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
SSto se Fere ticce, u makedonskom Strip Artu (mislim, mozzda je neki drugi ccasopis) izassao mu je strip od 10-ak strana koji je precrtan Cartierov "Flip" objavljen kod Stakhana (al' stvarnp precrtan jer je Flip u originalu u koloru, ili barem dvije boje). Je l' Fera prolupao pod stare dane ili koji mu je kurac bio, ne znam, ali očito takve stvari nije radio jednom nego visse puta. I naravno da je krao stvari bolje od onih koje je sam crtao, jer je crtao - ehh.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 24/10/2008 : 23:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Ovaj crtež Krahana mi vrlo lići na Maester-a
http://lambiek.net/artists/m/maester.htm
Imam ovaj album

A crtež izgleda ovako

U stripu su nacrtani likovi Madonne, Christophera Lambreta,Charlesa Bronsona i drugih poznatih lica.

Tu su i druga izdanja ali to ne ide ovdje
http://www.fluideboutique.com/cgi-bin/fluide/resultat.asp?Auteur=262


.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 24/10/2008 23:51:44
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000