forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Indijanci
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 44

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 16/03/2012 : 02:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote


Šošoni, oko 1868.godine.

Pozdrav svima,
drago mi je da se forum aktivirao.
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 16/03/2012 : 02:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote

Juta Indijanac, 1869.godina.
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 16/03/2012 : 07:07:36  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

mozda negdje na svijetu,postoje ljudi koji obozavaju balkance,pricaju o njima,stavljaju slike o njihovim naradnim nosnjama i.t.d . topic se zove "indijanci". to je za njih uvreda. sto volite "indijance"? koliko ih osobno poznajete? poznajete sto vam je "hollywood" rekao kazao i otkad vam je wikipedija dostupna. i naravno stripovi.meni ovo djeluje ko skupljanje nekih trofeja, vise ponizivajuci.gdje su aborigini,zasto niko o njima?



jbt kakav lik, neverovatno...

Nasilje u Darkvudu
Go to Top of Page

dicmanjac
Senior Member



Croatia
1048 Posts

Member since 23/01/2011

Posted - 16/03/2012 : 11:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dicmanjac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by red cloud

quote:
Originally posted by Tutta

mozda negdje na svijetu,postoje ljudi koji obozavaju balkance,pricaju o njima,stavljaju slike o njihovim naradnim nosnjama i.t.d . topic se zove "indijanci". to je za njih uvreda. sto volite "indijance"? koliko ih osobno poznajete? poznajete sto vam je "hollywood" rekao kazao i otkad vam je wikipedija dostupna. i naravno stripovi.meni ovo djeluje ko skupljanje nekih trofeja, vise ponizivajuci.gdje su aborigini,zasto niko o njima?



jbt kakav lik, neverovatno...


strašno
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2012 : 12:02:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
http://youtu.be/eyV_rtzajhU

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 16/03/2012 : 16:31:28  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Djelomično se slažem s Tuttom, jel mogu ja otvoriti topic Englezi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2012 : 20:39:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Djelomično se slažem s Tuttom, jel mogu ja otvoriti topic Englezi




šta se mene tiče možeš i o Pigmejima

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/03/2012 : 20:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

znate li kako je velika vecina tih slika uopce nastala?



u fotošopu?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19603 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 16/03/2012 : 20:40:55  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tinton

Djelomično se slažem s Tuttom, jel mogu ja otvoriti topic Englezi




šta se mene tiče možeš i o Pigmejima


A jel mogu o njima zajedno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 17/03/2012 : 15:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tinton

Djelomično se slažem s Tuttom, jel mogu ja otvoriti topic Englezi




šta se mene tiče možeš i o Pigmejima


A jel mogu o njima zajedno.


I o Fantomu,"Duhu koji hoda",koji već više od 400.godina živi sa Pigmejima...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/03/2012 : 02:55:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

mogli bi o mahmatu gandiju. on je indac,skoro ko "indijanac". a "visok" je bio metar i cevap. onda bi svi bili posluzeni.



nije zanimljiv toliko

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/03/2012 : 02:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tinton

Djelomično se slažem s Tuttom, jel mogu ja otvoriti topic Englezi




šta se mene tiče možeš i o Pigmejima


A jel mogu o njima zajedno.



može.ubaci i Tibetance s njima da bude zanimljivije

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/03/2012 : 03:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote


Argentina/Urugvaj širenje "granice"



administrativna podjela potkraljevstva Rio de La Plate netom prije osamostaljenja. vidljivo je golemo područje koje još nije "civilizirano"

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 18/03/2012 : 13:11:46  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/03/2012 : 13:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

sta je sad ovo?



kojo?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/03/2012 : 16:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Tutta

sta je sad ovo?



kojo?

vremenska il klimatska prognoza u argentini?



piše ti lipo ispod slike o čemen se radi

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/03/2012 : 00:26:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Lautaro (1534-1557) -legendarni poglavica Mapuche indijanaca (ili Araukanaca) iz srednjeg Čilea.





jedno od plemena koje se najviše opiralo osvajačima.
Inke ih nikad nisu uspile okupirat.
kad su došli Španjolci nisu ni oni imali puno više sriče.
Araukanski ratovi trajali su gotovo 3 stolječa.
u borbama protiv Araukanaca je izginilo oko 40 000 Španjolaca i oko 60 000 njihovih indijanksih saveznika.
Araukanija je potpuno osvojena i pacifizirana tek 1883.
Danas Araukanci ili Mapuche čine oko 4 % stanovništva Čilea

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu

Edited by - lwood on 19/03/2012 00:26:53
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 19/03/2012 : 07:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

znate li kako je velika vecina tih slika uopce nastala?



Jel ti neko brani da otvoris topic o Englezima? Kakve veze ima kako su ove slike nastale?! Da otvoris topic o tome kako su nastajale slike iz raznih perioda nove i stare istorije? Jel si procitao ovaj topic kompletno ili si brze bolje doneo zakljucke o istom na osnovu zadnje strane gde si iskljucivo gledao samo slike, uopste ne citajuci tekstove koji se nalaze na prethodnim stranama, kao i misljenje nas iskrenih ljubitelja indijanaca o njihovoj istoriji i kulturi?
Najjace mi je kada si napisao: "topic se zove "indijanci". to je za njih uvreda. sto volite "indijance"? koliko ih osobno poznajete? poznajete sto vam je "hollywood" rekao kazao i otkad vam je wikipedija dostupna. i naravno stripovi.meni ovo djeluje ko skupljanje nekih trofeja, vise ponizivajuci."
Ajde leba ti, gde smo mi na ovom topicu o indijancima govorili u pezurativnom smislu? Gde smo ih vredjali? Gde smo se rukovodili holivudskim filmovima? Skupljanje trofeja?! Koliko ih osobno znamo? Aha, znaci istoricari ne bi trebalo uopste da istrazuju egipatske faraone, rimske gradove, staru kinesku civilizaciju itd, jer nijednog faraona, rimskog imperatora ili kineskog ceara ne poznaju osobno?!
Ti pretpostavljam poznajes puno indijanaca cim kazes da je za njih naziv indijanci uvreda?!

Nasilje u Darkvudu
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/03/2012 : 07:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Red Cloud je u pravu, ne treba spamirati ovaj zanimljivi topic s nekakvim bezveznim komentarima.
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 19/03/2012 : 12:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Mapuche,
( Mapuče )
najznačajnije i najbrojnije pleme iz grupe Araukanaca nastanjeno u Čileu (Valle Central) i Argentini. Proučavao ih je Ivan Benigar, koji je napisao rječnik njihovog jezika, i dobio nadimak "bijelog poglavice Mapuche Indijanaca".

Ime
*************

Ime mapuche dolazi od riječi 'mapu' (tierra; zamlja) i che (gente; ljudi); odnosno gente de la tierra (=narod zemlje). Naziv Mapuche u suvremeno se vrijeme koristi da označi sva ostala srodna plemena porodice Araucanian.

Jezik
***********

Mapuche jezik, mapudungun, član je porodice Araucanian.

Povijest
**************

Mapuche zauzimaju središnje područje Araukanije i to od rijeke Bío Bío na sjeveru pa na jug do iza rijeke Toltén i narod su srodan plemenima Picunche koji živ od njih na sjeveru i Huilliche, koji žive njima na jugu. Najsnažniji među svim araukanskim plemenima, oni brane svoj teritorij od invazije bijelaca, sve do 1880-1882, kada su konačno poraženi i smješteni po malenim rezervatima nastalim na obiteljskom temelju. Znatan dio ih se iseljava i u Argentinu, gdje još imaju potomaka. Njihovim tradicionalnim agrarnim kulturama (kukuruz, grah, krumpir i quinoa), treba danas pridodati i pšenicu ječam i zob, kao i uzgoj stada konja, goveda i ovaca. Mladi Mapuči danas neprestano napuštaju svoje malene rezervate i odlaze na rad i u škole u Čileu i Argentini. Njihov broj u 21. stoljeću iznosi oko 1,400,000.

Život i običaji
*************************
Mapuche su bili agtrikulturan narod koji je isprva bio pod utjecajem kulture Inka, a kasnije i Španjolaca. Uz ratarstvo poznavali su i obrte kao lončarstvo, tkanje i prerađivanje kovina. Duhovna kultura bogata je mitovima i raznim fantastičnim bićima koja 'preživljavaju' kroz usmenu predaju, a posvećene su poglavito magiji. Vjerovali su u vrhovno biće Guinechén, gospodara koji upravlja prirodnim silama i daje život ljudima i životinjama. Mitologija je naravno i pod utjecajem pristiglih Španjolaca, pa je danas više nemoguće sve razlučiti što pripada izvorno Araukancima, a što je došlo pod utjecajem Inka i Španjolaca. Tu su još Guecefü, čije porijeklo nije utvrđeno, i kojemu su se priređivali zastrašujući magijski obredi. Bog Pillan, bio je uzročnik raznih katastrofa, kao što su poplave i vulkanske erupcije. Mapuči poznaju i cijeli niz raznih čudovišta iz pučkih priča. Tu treba spomenuti ljudoždersku sipu poznatu kao Cuero, sipu Trelquehuecuve, vrstu cuera koji se sunča na obalama i ubija sve što joj se približi. Huecú je još jedna vrsta sipe, što u njihovim pričama živi u jezerima, te odvlači ljude u dubinu i proždire. ostala bića iz mašte su Huallepén, vodozemac sa telećom glavom; Camahueto, divovski morski konjic Chilote Indijanaca; Chonchon, čudovište oblika ljudske glave, dugih ušiju, koji po noći oblijeće oko kuća bolesnika. Njegov krik znak je smrti. Šamanski obredi provodili su se javno, a šamanizam je duboko ukorijenjen među njima. Šaman je upućen u stvari kao što je liječenje bolesti i dozivanje kiše. Kao uzrok bolesti navodi se ili opsjednutost kakvim zloduhom ili prodorom stranog tijela, što može dovesti do gubitka duše. Šaman je u vezi sa nadnaravnim bićima koji mu daje snagu da otjera zlog duha, a može mu pomoći u duh nekog mrtvog šamana. Šaman Araukanaca skloni su zanosu, danas su to dosta često žene, a kao i kod sibirskih Čukča ili sjevernoameričkih Illinoisa, šaman-machi, bio je homoseksualac koji je mogao imati i muža. Prilikom posvećenja šamana, i učitelji i neofiti bosonogi gaze po vatri bez ikakvih tragova opeklina, a prema Rosalesu u 'Historia general del regno de Chile' , u svesku i na 168 stranici se navodi kako učitelj probada neofita štapom koji mu izlazi kroz hrptenicu, bez tragova boli i krvi. Nešto slično nalazimo i kod derviša , koji se za vrijeme transa bez tragova boli i krvi probadaju noževima i drugim oštrim predmetima.

Tradicionalna Mapuche-kuća je ruca ili ruka, drvena koliba prekrivena slamom, u španjolsko doba, bijahu dosta udaljene jedna od drugih, no kasnije zbog ratnih uzroka počinju stvarati manja sela, okružena i zaštićena palisadama. U stara vremena tradicionalna odjeća je vunena chamal za muškarce i küpam ili quipan za žene, crne tunike kojim se opaše tijelo. Küpam Mapučkinje iznad jednog ramena pričvrste iglom, prolazi ispod drugog ramena i visi do stopala. Ramena su prekrivena šalom i na prsima pričvršćen srebrnim tupu-om , iglom za pričvršćivanje šala. Srebrni ornamenti su veoma omiljeni kod žena, napose prilikom raznih festivala.
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 19/03/2012 : 17:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
red cloud-ja se tebi i ostalima izvinjavam. pisao sam emotivno. nikog nisam zelijo uvrijediti. imas uprvu, i mi obicni ljudi mozemo raspravljati i pricati o indijancima,il "american natives" kako je moderno postalo ih zvati. sad cu pokusati da objasnim zasto sam neke stvari pisao-indijanci su gubitnici rata i svega, pobjednik je pisao knjige i slikao je indijance,po svom ukusu. za te svrhe kitili su indijance,davali im u ruke puske i cim uslikaju uzmu pusku i perije nazad. imam 5-6 dobrih knjiga,sa pro indijanskog stajalista. indijanci kazu ovo- akceptirajte da smo tu,nemojte dovoditi djecu da nas gledaju ko zivotinje i zoloskom. nedovodimo ni mi nasu djecu da "bulje" u vas. nestavljajte nam 10 dollara u dzep,samo da vam plesemo kisni ples. amerikanci jos dan danas saseru,"onaj koji plese sa vukom"- sioxi valjaju,a drugi su ko "zvjeri". bijelci odlucuju ko valja a ko nevalja. a upravo bjelci su.... ! imao bi jos pisati bog zna sta i koliko. samo,ja se izvinjavam svima, topic je odlican!lp

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 19/03/2012 : 18:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message  Reply with Quote
@Tutta
Koje knjige o indijancima imas?Ozbiljno pitam jer sakupljam takve knjige.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 19/03/2012 : 18:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

red cloud-ja se tebi i ostalima izvinjavam. pisao sam emotivno. nikog nisam zelijo uvrijediti. imas uprvu, i mi obicni ljudi mozemo raspravljati i pricati o indijancima,il "american natives" kako je moderno postalo ih zvati. sad cu pokusati da objasnim zasto sam neke stvari pisao-indijanci su gubitnici rata i svega, pobjednik je pisao knjige i slikao je indijance,po svom ukusu. za te svrhe kitili su indijance,davali im u ruke puske i cim uslikaju uzmu pusku i perije nazad. imam 5-6 dobrih knjiga,sa pro indijanskog stajalista. indijanci kazu ovo- akceptirajte da smo tu,nemojte dovoditi djecu da nas gledaju ko zivotinje i zoloskom. nedovodimo ni mi nasu djecu da "bulje" u vas. nestavljajte nam 10 dollara u dzep,samo da vam plesemo kisni ples. amerikanci jos dan danas saseru,"onaj koji plese sa vukom"- sioxi valjaju,a drugi su ko "zvjeri". bijelci odlucuju ko valja a ko nevalja. a upravo bjelci su.... ! imao bi jos pisati bog zna sta i koliko. samo,ja se izvinjavam svima, topic je odlican!lp



Tutta, svako ima pravo na svoje mišljenje. Dobro dodje svako mišljenje.
Ovo gore si dobro napisao.
Stvarno, možešda staviš neku sliku tvojih knjiga ili daš kakav podatak više, da se vidi. Hvala ti.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

boban67tzr
Starting Member



Serbia
77 Posts

Member since 23/11/2011

Posted - 19/03/2012 : 19:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send boban67tzr a Private Message  Reply with Quote
Svi vi koji ste zainteresovani za Američke starosedeoce, ili ti Indijance, posetite dole priloŽenu adresu :


http://www.firstpeople.us/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/03/2012 : 19:51:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
@ tutta koje si godište?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page
Page: of 44 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000