forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Indijanci
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 44

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 02/02/2015 : 21:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Sjedeči Bik - fotke i opis uz fotku.
http://indiancountrytodaymedianetwork.com/gallery/photo/sitting-bull-photo-gallery-158959

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 02/02/2015 21:19:30
Go to Top of Page

nightman36
Starting Member



Croatia
53 Posts

Member since 09/01/2012

Posted - 05/02/2015 : 09:50:56  Show Profile Show Extended Profile  Send nightman36 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Risar_69

Sjedeči Bik - fotke i opis uz fotku.
http://indiancountrytodaymedianetwork.com/gallery/photo/sitting-bull-photo-gallery-158959



Odlične fotke kao podsjetnik na tragičnu sudbinu Bika koji sjedi, ali i svih naroda sjevernoameričkih indijanaca..i to u ime jednog Sudbonosnog Proglasa ili što već...
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 06/02/2015 : 09:26:04  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
Ja sam i zaboravio koliko u ovom topicu ima dobrih stvari za procitati.
Inace Risar, odlicne fotke.

Nasilje u Darkvudu
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/02/2015 : 10:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Hvala Red Cloud i Nightman36, samo stavljajte, ima sigurno još dobrih i zanimljivih stvari o ponositom narodu.
ja ti redovno čitam tu stranicu, pa kad je nešto zanimljivo, stavljam.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 06/02/2015 10:37:18
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 06/02/2015 : 17:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
http://indiancountrytodaymedianetwork.com/2014/07/07/9-things-mainstream-america-needs-understand-155670

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 08/02/2015 : 10:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Ko nije čitao "A People's History of the United States" od Howarda Zinna, neka je obavezno pročita, prva i jedina i najbolja knjiga o američkoj istoriji (bacite pogled na Amazon). Po prvi put stvarna američka istorija iz ugla američkog naroda a ne iz ugla istoričara koji pišu po nalogu vlade. Istorija (iz ugla) indijanaca, običnih radnika, robova, crnaca, žena, migranata, socijalista, itd.

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 08/02/2015 : 11:04:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Dranki hvala za info. pogledaču dal imaju tu knjigu u knjižnici.

Indijanci u sličicama uz žvake 1933
http://www.collectibleresource.com/1933-indian-gum-goudey/

https://www.google.si/search?q=1933+wolf+collar+chewing+gum+card&espv=2&biw=1024&bih=677&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=EDTXVM7KCKHgyQO_joGADA&ved=0CD4QsAQ&dpr=1

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 08/02/2015 11:05:55
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 08/02/2015 : 12:43:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Napisao sam glupost u prethodnom postu, kad sam rekao da je prva knjiga, mislio sam da je prva knjiga koja govori o istoriji USA sa drugacijeg aspekta, ne sa aspekta americke ekonomske i politicke elite.
Knjiga izgleda ima i kod nas, samo je malo nesretno prevedena:

http://www.korisnaknjiga.com/narodna-povijest-sad-a-naslov-17988

Na Wikipediji imas detaljno o knjizi: http://en.wikipedia.org/wiki/A_People%27s_History_of_the_United_States

Ja cu je ovih dana krenuti citati po drugi put.

Ima i dokumentarac o Howardu Zinnu: https://www.youtube.com/watch?v=yeCzURTzbKQ

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 08/02/2015 : 12:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Risar_69

Dranki hvala za info. pogledaču dal imaju tu knjigu u knjižnici.




Evo, imaš knjigu i na netu:

http://www.historyisaweapon.com/zinnapeopleshistory.html

Zanimljiva poglavlja.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 08/02/2015 : 13:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Nagor THX, baš sam tražio

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 08/02/2015 13:20:00
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/02/2015 : 14:45:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Ko nije čitao "A People's History of the United States" od Howarda Zinna, neka je obavezno pročita, prva i jedina i najbolja knjiga o američkoj istoriji (bacite pogled na Amazon). Po prvi put stvarna američka istorija iz ugla američkog naroda a ne iz ugla istoričara koji pišu po nalogu vlade. Istorija (iz ugla) indijanaca, običnih radnika, robova, crnaca, žena, migranata, socijalista, itd.


Koji su to povjesničari koji pišu po nalogu vlade?

Inače, Zinn nije prvi povjesničar koji se bavio tom tematikom.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 08/02/2015 : 14:57:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Baš sam se pitao kad ćemo i ovdje doći do teorija urote i "istoričara koji pišu po nalogu vlade".

Inače, knjiga "Narodna povijest SAD-a" je prije otprilike 3 godine objavljena i u Hrvatskoj, i pobrala je vrlo dobre pa i odlične kritike.


http://www.historiografija.hr/prikazi.php?id=236003

http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-kritike-opsirnije.php?ppar=6136

http://www.novossti.com/2012/07/americki-san-zapravo-je-mora/

http://www.h-alter.org/vijesti/razarac-povijesnih-mitova


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

markotamara
Senior Member



Croatia
2783 Posts

Member since 26/05/2013

Posted - 08/02/2015 : 15:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send markotamara a Private Message  Reply with Quote
225 kn

GALLIENO FERRI
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 08/02/2015 : 16:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Bushido, Jedan od razloga zasto je Zinn napisao tu knjigu je sto je dugo trazio slicnu knjigu i nije nasao.
Mislio sam na udzbenike i obaveznu literaturu za skolarce i studente, iz koje Amerikanci uce svoju istoriju. Ti udzbenici prolaze nekoliko drzavnih komisija prije nego se odobre, to objasnjava zasto knjige poput Zinnove nikad nece uci u obaveznu literaturu. Njegova knjiga je bila recenzirana u nekoliko novina, ali nijedan jedini istorijski zurnal nije htio da spominje njegovu knjigu. Danas americka djeca uce da su A-bombe bacene na Japan da bi spasili milion americkih zivota, da su Japanci bili fanatici za koje predaja nije dolazila u obzir (sve dokazane lazi).
Mozda ovo sve mirise na teoriju zavjere, nisam kriv sto sam magnet za takve stvari :)


I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 08/02/2015 17:00:40
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/02/2015 : 18:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Bushido, Jedan od razloga zasto je Zinn napisao tu knjigu je sto je dugo trazio slicnu knjigu i nije nasao.
Mislio sam na udzbenike i obaveznu literaturu za skolarce i studente, iz koje Amerikanci uce svoju istoriju. Ti udzbenici prolaze nekoliko drzavnih komisija prije nego se odobre, to objasnjava zasto knjige poput Zinnove nikad nece uci u obaveznu literaturu. Njegova knjiga je bila recenzirana u nekoliko novina, ali nijedan jedini istorijski zurnal nije htio da spominje njegovu knjigu. Danas americka djeca uce da su A-bombe bacene na Japan da bi spasili milion americkih zivota, da su Japanci bili fanatici za koje predaja nije dolazila u obzir (sve dokazane lazi).
Mozda ovo sve mirise na teoriju zavjere, nisam kriv sto sam magnet za takve stvari :)




Samo, historiografiju ne čine samo udžbenici i obavezna literatura za školarce i studente. Zinn nije otkrivao toplu vodu kada je pisao A People's History of the United States, već je obilno koristio radove svojih prethodnika. Pazi, po tvojim riječima ispada da su do Zinna svi povjesničari pisali po nalogu američke vlade i iz pozicije političkih i ekonomskih elita, što jednostavno nije točno.

Također, Zinnova knjiga je dobra i zanimljiva, ali nije bez mana. Neskriveno je pisana tendenciozno i uz vrlo problematičnu metodologiju.

Što se tiče nacionalne povijesti koja se podučava u školama, to je uvijek škakljivo pitanje, i po tom pitanju se SAD ne razlikuju od ostalih država i njihovih politika obrazovanja. Povijest koja se podučava u školama nikoga neće učiniti stručnjakom za prošlost. Za bolje razumijevanje povijesti ipak treba konzultirati stručnu literaturu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 09/02/2015 : 11:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Mozda je Zinn tendenciozan i subjektivan i pristrasan i naostren na vladajuce elite, ali ja ne dajem pet para na ljude bez vlastitog misljenja, koji samo nabrajaju cinjenice (inace Zinn je zbog svojih ubjedjenja bio vatreni antiratni aktivista i bio hapsen ko zna koliko puta tokom vijetnamskog rata). Impersonalnost i brdo referenci ocekujem od naucnih radova koji ciljaju na akademike, a Zinn je sam rekao da mu je ciljna grupa americki narod. Njegov editor i kriticar je bila njegova zena koja nije profesionalni povjesnicar.

U pravu si za strucnu literaturu, ali to ne znaci da moramo odbaciti literaturu o popularnoj nauci ili filozofiju nauke. Mene interesuje recimo atomska fizika i elektrotehnika ali mi ne pada na pamet da uzimam neki suvoparni udzbenik da bih naucio vise o tome.
Posmatraj Zinnovu knjigu kao popularnu istoriju i nece biti kontradikcija. Vjerujem da je zbog kritike slicne tvojoj napisao drugu knjigu, zove se nesto kao "Voices of a People's History of the US".

James Bacque je kao odgovor na slicnu kritiku napisao "Crimes and Mercies" i zauvijek stavio cep kriticarima, ali je zato ta knjiga sve, samo ne citljiva za obicnog covjeka.

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 09/02/2015 11:05:12
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/02/2015 : 01:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Mozda je Zinn tendenciozan i subjektivan i pristrasan i naostren na vladajuce elite, ali ja ne dajem pet para na ljude bez vlastitog misljenja, koji samo nabrajaju cinjenice (inace Zinn je zbog svojih ubjedjenja bio vatreni antiratni aktivista i bio hapsen ko zna koliko puta tokom vijetnamskog rata). Impersonalnost i brdo referenci ocekujem od naucnih radova koji ciljaju na akademike, a Zinn je sam rekao da mu je ciljna grupa americki narod. Njegov editor i kriticar je bila njegova zena koja nije profesionalni povjesnicar.

U pravu si za strucnu literaturu, ali to ne znaci da moramo odbaciti literaturu o popularnoj nauci ili filozofiju nauke. Mene interesuje recimo atomska fizika i elektrotehnika ali mi ne pada na pamet da uzimam neki suvoparni udzbenik da bih naucio vise o tome.
Posmatraj Zinnovu knjigu kao popularnu istoriju i nece biti kontradikcija. Vjerujem da je zbog kritike slicne tvojoj napisao drugu knjigu, zove se nesto kao "Voices of a People's History of the US".

James Bacque je kao odgovor na slicnu kritiku napisao "Crimes and Mercies" i zauvijek stavio cep kriticarima, ali je zato ta knjiga sve, samo ne citljiva za obicnog covjeka.


Ako je nešto pisano kao popularna povijest, ne znači da ne mora poštovati osnove struke.

Ne znam odakle ti ta ideja da drugi povjesničari nemaju vlastito mišljenje. Imaju, ali puste da ga formira njihovo istraživanje. Ili točnije, izvori i literatura koje koriste.

Ako ulaziš u povijesno istraživanje s unaprijed formiranom idejom, onda ti nastaju rupe u metodologiji, jer izvore namjerno podvrgavaš svojoj agendi.

Zinnovu knjigu svakako treba čitati, ali daleko je to od neke ultimativne povijesti SAD-a.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 10/02/2015 : 09:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Mislim da pricamo o perifernim stvarima.
Nije poenta da li je Zinn koristio naucnu metodologiju dok je citirao Kolumbusov dnevnik ili dnevnik njegovih pratioca koji su protokolisali masakre nad domorocima. Ja licno nisam gledao da li je prisutna referenca ili fusnota da bih vjerovao u to. Poenta je da Zinn uopste baca svjetlo na tamna poglavlja americke istorije i govori o ostalims stvarima koje su ostale precutane Amerikancima u njihovoj edukaciji. Zbog precutkivanja i romantiziranja americke povijesti bila je moguca americka iluzija o bogom danoj naciji sa bozanskom misijom da bude vodja slobodnog svijeta. Upravo ta iluzija je ravnala ideolosko tlo za ekspanziju prema Zapadu i istrebljenje indijanaca.

Nema Amerikanca koji ne zna sta je Deklaracija Nezavisnosti, a koliko njih zna da u toj istoj Deklaraciji koja izjednacava sve ljude i trazi jednakost medju ljudima, par redova nize, se spominju "indijanski divljaci". Zinn jednostavno baca svjetlo na to i kritikuje mainstream povjesnicare koji ne govore o tome.

Vrijednost knjige je upravo u tome sto Zinn spominje te stvari, to je bio motiv pisanja knjige. Zato nije ni cudo sto je pobrao toliko kritike i bio omrazen od drugih povjesnicara. Kritikovali su Zinna zato sto navodno govori samo o jednoj strani povijesti. Pa upravo su 99% drugih povjesnicara stotinama godina govorili samo o jednoj strani, on govori u drugoj strani. Problem je sto to niko ne zeli da zna.

Shvatam da je dio tvoje kritike upucen mom komentarisanju knjige, ali moje je ocjenjivanje potpuno subjektivno, stoga se ne isplati debatovati o tome :)

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 10/02/2015 10:08:18
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 10/02/2015 : 20:54:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki
Danas americka djeca uce da su A-bombe bacene na Japan da bi spasili milion americkih zivota, da su Japanci bili fanatici za koje predaja nije dolazila u obzir (sve dokazane lazi).


Dokazane laži?? Previše briješ na teorije zavjere.
Koliko je samo tisuća američkih vojnika poginulo u borbama za sve one male pacifičke otočiće (pogotovo za Iwo Jimu), tako da je procijenjeno da bi ih minimalno 100 tisuća (a ne milijun kako ti navodiš) poginulo u borbama za sam Japan, što i nije nerealna procijena.
A to da su Japanci bili indoktrinirani fanatici za koje predaja nije dolazila u obzir je opće poznata stvar, to i djeca u vrtiću znaju.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/02/2015 : 20:57:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
da nisu roknili one 2 atomske pitanje je bili se japanci i predali.
a amera bi još izginilo .i to prilično.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 10/02/2015 20:58:12
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 10/02/2015 : 21:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da je americka propaganda imala efekta.

quote:

It was only after the war that the American public learned about Japan's efforts to bring the conflict to an end. Chicago Tribune reporter Walter Trohan, for example, was obliged by wartime censorship to withhold for seven months one of the most important stories of the war.

In an article that finally appeared August 19, 1945, on the front pages of the Chicago Tribune and the Washington Times-Herald, Trohan revealed that on January 20, 1945, two days prior to his departure for the Yalta meeting with Stalin and Churchill, President Roosevelt received a 40-page memorandum from General Douglas MacArthur outlining five separate surrender overtures from high-level Japanese officials. (The complete text of Trohan's article is in the Winter 1985-86 Journal, pp. 508-512.)

This memo showed that the Japanese were offering surrender terms virtually identical to the ones ultimately accepted by the Americans at the formal surrender ceremony on September 2 -- that is, complete surrender of everything but the person of the Emperor. Specifically, the terms of these peace overtures included:

Complete surrender of all Japanese forces and arms, at home, on island possessions, and in occupied countries.
Occupation of Japan and its possessions by Allied troops under American direction.
Japanese relinquishment of all territory seized during the war, as well as Manchuria, Korea and Taiwan.
Regulation of Japanese industry to halt production of any weapons and other tools of war.
Release of all prisoners of war and internees.
Surrender of designated war criminals.
Is this memorandum authentic? It was supposedly leaked to Trohan by Admiral William D. Leahy, presidential Chief of Staff. (See: M. Rothbard in A. Goddard, ed., Harry Elmer Barnes: Learned Crusader [1968], pp. 327f.) Historian Harry Elmer Barnes has related (in "Hiroshima: Assault on a Beaten Foe," National Review, May 10, 1958):

The authenticity of the Trohan article was never challenged by the White House or the State Department, and for very good reason. After General MacArthur returned from Korea in 1951, his neighbor in the Waldorf Towers, former President Herbert Hoover, took the Trohan article to General MacArthur and the latter confirmed its accuracy in every detail and without qualification.



http://www.ihr.org/jhr/v16/v16n3p-4_Weber.html

Izgleda da su Japanci ipak razmisljali o predaji... Pretpostavljam da lwood ima i objasnjenje zasto je bomba na Nagasaki bila neophodna 2 dana nakon Hiroshime, je li prva bomba nije postigla efekat? Jesu li Japanci odmah isti dan rekli da se nece predati pa su Amerikanci brze-bolje bacili i drugu bombu, i onda se Japanci ipak predomislili? Dakle, sta je to postigla druga bomba, a da nije postigla prva bomba?

Jos jednom, DOKAZANE LAŽI su da je A-bomba MORALA biti bacena jer Japan NIJE HTIO da se preda.

PS: citao sam i "Letters from Iwo Jima" i "Flags of our Fathers" po kojima je Clint Eastwood snimio filmove (inace od svih medalja casti podijeljenih u WWII, 1/3 su dobili marinci sa Iwo Jime)



I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.

Edited by - Dranki on 10/02/2015 21:49:12
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/02/2015 : 22:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Mislim da pricamo o perifernim stvarima.
Nije poenta da li je Zinn koristio naucnu metodologiju dok je citirao Kolumbusov dnevnik ili dnevnik njegovih pratioca koji su protokolisali masakre nad domorocima. Ja licno nisam gledao da li je prisutna referenca ili fusnota da bih vjerovao u to. Poenta je da Zinn uopste baca svjetlo na tamna poglavlja americke istorije i govori o ostalims stvarima koje su ostale precutane Amerikancima u njihovoj edukaciji. Zbog precutkivanja i romantiziranja americke povijesti bila je moguca americka iluzija o bogom danoj naciji sa bozanskom misijom da bude vodja slobodnog svijeta. Upravo ta iluzija je ravnala ideolosko tlo za ekspanziju prema Zapadu i istrebljenje indijanaca.

Nema Amerikanca koji ne zna sta je Deklaracija Nezavisnosti, a koliko njih zna da u toj istoj Deklaraciji koja izjednacava sve ljude i trazi jednakost medju ljudima, par redova nize, se spominju "indijanski divljaci". Zinn jednostavno baca svjetlo na to i kritikuje mainstream povjesnicare koji ne govore o tome.

Vrijednost knjige je upravo u tome sto Zinn spominje te stvari, to je bio motiv pisanja knjige. Zato nije ni cudo sto je pobrao toliko kritike i bio omrazen od drugih povjesnicara. Kritikovali su Zinna zato sto navodno govori samo o jednoj strani povijesti. Pa upravo su 99% drugih povjesnicara stotinama godina govorili samo o jednoj strani, on govori u drugoj strani. Problem je sto to niko ne zeli da zna.

Shvatam da je dio tvoje kritike upucen mom komentarisanju knjige, ali moje je ocjenjivanje potpuno subjektivno, stoga se ne isplati debatovati o tome :)


Mislim da si me krivo shvatio. Ovo o čemu ja govorim nisu periferne stvari.

Spominješ brojku od 99% drugih povjesničara i tvrdiš da je Zinn bio prvi povjesničar koji je pisao o Indijancima, robovima, ženama i radnicima. To jednostavno nije točno.

Zinnova knjiga ne bi ni postojala da nije bilo radova njegovih prethodnika i kolega. To je ono što ti pokušavam reći.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/02/2015 : 23:32:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Izgleda da je americka propaganda imala efekta.

quote:

It was only after the war that the American public learned about Japan's efforts to bring the conflict to an end. Chicago Tribune reporter Walter Trohan, for example, was obliged by wartime censorship to withhold for seven months one of the most important stories of the war.

In an article that finally appeared August 19, 1945, on the front pages of the Chicago Tribune and the Washington Times-Herald, Trohan revealed that on January 20, 1945, two days prior to his departure for the Yalta meeting with Stalin and Churchill, President Roosevelt received a 40-page memorandum from General Douglas MacArthur outlining five separate surrender overtures from high-level Japanese officials. (The complete text of Trohan's article is in the Winter 1985-86 Journal, pp. 508-512.)

This memo showed that the Japanese were offering surrender terms virtually identical to the ones ultimately accepted by the Americans at the formal surrender ceremony on September 2 -- that is, complete surrender of everything but the person of the Emperor. Specifically, the terms of these peace overtures included:

Complete surrender of all Japanese forces and arms, at home, on island possessions, and in occupied countries.
Occupation of Japan and its possessions by Allied troops under American direction.
Japanese relinquishment of all territory seized during the war, as well as Manchuria, Korea and Taiwan.
Regulation of Japanese industry to halt production of any weapons and other tools of war.
Release of all prisoners of war and internees.
Surrender of designated war criminals.
Is this memorandum authentic? It was supposedly leaked to Trohan by Admiral William D. Leahy, presidential Chief of Staff. (See: M. Rothbard in A. Goddard, ed., Harry Elmer Barnes: Learned Crusader [1968], pp. 327f.) Historian Harry Elmer Barnes has related (in "Hiroshima: Assault on a Beaten Foe," National Review, May 10, 1958):

The authenticity of the Trohan article was never challenged by the White House or the State Department, and for very good reason. After General MacArthur returned from Korea in 1951, his neighbor in the Waldorf Towers, former President Herbert Hoover, took the Trohan article to General MacArthur and the latter confirmed its accuracy in every detail and without qualification.



http://www.ihr.org/jhr/v16/v16n3p-4_Weber.html

Izgleda da su Japanci ipak razmisljali o predaji... Pretpostavljam da lwood ima i objasnjenje zasto je bomba na Nagasaki bila neophodna 2 dana nakon Hiroshime, je li prva bomba nije postigla efekat? Jesu li Japanci odmah isti dan rekli da se nece predati pa su Amerikanci brze-bolje bacili i drugu bombu, i onda se Japanci ipak predomislili? Dakle, sta je to postigla druga bomba, a da nije postigla prva bomba?

Jos jednom, DOKAZANE LAŽI su da je A-bomba MORALA biti bacena jer Japan NIJE HTIO da se preda.

PS: citao sam i "Letters from Iwo Jima" i "Flags of our Fathers" po kojima je Clint Eastwood snimio filmove (inace od svih medalja casti podijeljenih u WWII, 1/3 su dobili marinci sa Iwo Jime)





Ovdje zanemaruješ jednu prilično važnu stvar. Japansko ratno vijeće nikada nije bilo jednoglasno po pitanju predaje. Dio ministara i zapovjednika bio je za predaju, a dio je bio protiv. Ovi koji su bili za predaju koristili su diplomatske kanale kako bi bili u kontaktu sa Saveznicima, ali problem je bio što njihove eventualne mirovne ponude ne bi imale potreban legitimitet i potporu da okončaju rat.

Čak je i nakon bombardiranja Nagasakija i sovjetskog napada na Japan ratno vijeće bilo podijeljeno po pitanju predaje. Na kraju je car Hirohito donio presudnu odluku o kapitulaciji. No, čak ni to nije utišalo protivnike predaje, do te mjere da su organizirali neuspjeli državni udar kako bi spriječili carevu objavu kapitulacije.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 11/02/2015 08:41:23
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/02/2015 : 00:37:17  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dranki

Izgleda da je americka propaganda imala efekta.

quote:

It was only after the war that the American public learned about Japan's efforts to bring the conflict to an end. Chicago Tribune reporter Walter Trohan, for example, was obliged by wartime censorship to withhold for seven months one of the most important stories of the war.

In an article that finally appeared August 19, 1945, on the front pages of the Chicago Tribune and the Washington Times-Herald, Trohan revealed that on January 20, 1945, two days prior to his departure for the Yalta meeting with Stalin and Churchill, President Roosevelt received a 40-page memorandum from General Douglas MacArthur outlining five separate surrender overtures from high-level Japanese officials. (The complete text of Trohan's article is in the Winter 1985-86 Journal, pp. 508-512.)

This memo showed that the Japanese were offering surrender terms virtually identical to the ones ultimately accepted by the Americans at the formal surrender ceremony on September 2 -- that is, complete surrender of everything but the person of the Emperor. Specifically, the terms of these peace overtures included:

Complete surrender of all Japanese forces and arms, at home, on island possessions, and in occupied countries.
Occupation of Japan and its possessions by Allied troops under American direction.
Japanese relinquishment of all territory seized during the war, as well as Manchuria, Korea and Taiwan.
Regulation of Japanese industry to halt production of any weapons and other tools of war.
Release of all prisoners of war and internees.
Surrender of designated war criminals.
Is this memorandum authentic? It was supposedly leaked to Trohan by Admiral William D. Leahy, presidential Chief of Staff. (See: M. Rothbard in A. Goddard, ed., Harry Elmer Barnes: Learned Crusader [1968], pp. 327f.) Historian Harry Elmer Barnes has related (in "Hiroshima: Assault on a Beaten Foe," National Review, May 10, 1958):

The authenticity of the Trohan article was never challenged by the White House or the State Department, and for very good reason. After General MacArthur returned from Korea in 1951, his neighbor in the Waldorf Towers, former President Herbert Hoover, took the Trohan article to General MacArthur and the latter confirmed its accuracy in every detail and without qualification.



http://www.ihr.org/jhr/v16/v16n3p-4_Weber.html

Izgleda da su Japanci ipak razmisljali o predaji... Pretpostavljam da lwood ima i objasnjenje zasto je bomba na Nagasaki bila neophodna 2 dana nakon Hiroshime, je li prva bomba nije postigla efekat? Jesu li Japanci odmah isti dan rekli da se nece predati pa su Amerikanci brze-bolje bacili i drugu bombu, i onda se Japanci ipak predomislili? Dakle, sta je to postigla druga bomba, a da nije postigla prva bomba?

Jos jednom, DOKAZANE LAŽI su da je A-bomba MORALA biti bacena jer Japan NIJE HTIO da se preda.

PS: citao sam i "Letters from Iwo Jima" i "Flags of our Fathers" po kojima je Clint Eastwood snimio filmove (inace od svih medalja casti podijeljenih u WWII, 1/3 su dobili marinci sa Iwo Jime)






točno,nije morala bit bačena.
al koliko bi onda amera još izginilo u pokušaju zauzimanja Japana?
pogotovo šta ga niko u povijesti nije okupira.
moš mislit šta bi pristali na bezuvjetnu kapitulaciju.
vjerovatnije bi bilo još više žrtava na obe strane.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 11/02/2015 00:37:42
Go to Top of Page

red cloud
Advanced Member



Serbia
3925 Posts

Member since 29/06/2009

Posted - 11/02/2015 : 08:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send red cloud a Private Message  Reply with Quote
Dajte bre ljudi, drugi svetski rat, atomske bombe, na topicu o indijancima.

Nasilje u Darkvudu

Edited by - red cloud on 11/02/2015 08:21:51
Go to Top of Page
Page: of 44 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000