forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Ultimatum
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 18/11/2008 : 18:27:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
izgleda da se poslije ultimatum-a ukida ultimate x-men

ULTIMATE X-MEN #100
Written by ARON E. COLEITE
Penciled by MARK BROOKS
Cover by ED MCGUINNESS
White Variant Cover by MARK BROOKS
SERIES FINALE! Ultimatum tie-in!
Xavier’s School for Gifted Students was a sanctuary for young mutants...but in the wake of Ultimatum, it’s starting to look more like a graveyard. Don’t miss this groundbreaking series’ final issue as the scattered X-Men pull together to stand united in the face of extinction!
32 PGS./Rated T+ ...$3.99

sa http://www.newsarama.com/comics/081117-marvel-february-09-solicitations.html

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Billy_the_Kid
Senior Member



1517 Posts

Member since 02/06/2005

Posted - 21/11/2008 : 18:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Billy_the_Kid's Homepage  Send Billy_the_Kid a Private Message  Reply with Quote
Ma klasicna komercijalna fora, ne vjerujem da ce se ista ukinuti. Ultimate Spiderman mi je bio odlican ali poslije clone sage, promjene crtaca itd serijal je krenuo u &%%$/

Seeing things differently can open new paths.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 08/02/2009 : 23:54:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
http://comicbookresources.com/?page=article&id=19904 spider-man poslije ultimatum-a
http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=19921 i leob malo o ultimatum-u

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Billy_the_Kid
Senior Member



1517 Posts

Member since 02/06/2005

Posted - 09/02/2009 : 16:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Billy_the_Kid's Homepage  Send Billy_the_Kid a Private Message  Reply with Quote
ko ce ga znati na sta ce ovo da lici

Seeing things differently can open new paths.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 09/02/2009 : 22:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Može li neko u par rečenica da mi odgovori:

O čemu se radi u tom Ultimatumu i zašto je bitan za Ultimate univerzum?

Zašto Ultimatesi menjaju ime u Avengers (vraćaju ga), i ima li nekog posebnog razloga zašto USM kreće opet od 1 ili je to tek onako?
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 09/02/2009 : 23:57:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
ultimatum su napravili da promijeni status quo (da ubiju skoro sve likove) i da ponovo naprave neku universu koja nema toko istih ili sličnih stvari za regular marvel u.
priča je da se magneto osvečuje svima na planeti zbog smrti njegove djece.
ultimatesi se u ultimate marvel universe nigad nisu zvali avengers.
USM kreče od prvog broja zato što se ko prvo opet mjenja crtač a ko drugo če bit neki time jump na poslije ultimatum-a ali to je tek od broja 133 dalje (još tri broja). a bendis još uvjiek ostaje (ima barem za dve godine vec napisane priče)

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/02/2009 : 00:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sloppy

ultimatum su napravili da promijeni status quo (da ubiju skoro sve likove) i da ponovo naprave neku universu koja nema toko istih ili sličnih stvari za regular marvel u.
priča je da se magneto osvečuje svima na planeti zbog smrti njegove djece.
ultimatesi se u ultimate marvel universe nigad nisu zvali avengers.
USM kreče od prvog broja zato što se ko prvo opet mjenja crtač a ko drugo če bit neki time jump na poslije ultimatum-a ali to je tek od broja 133 dalje (još tri broja). a bendis još uvjiek ostaje (ima barem za dve godine vec napisane priče)



Kako misliš da ubiju skoro sve likove? Ako se Spiderman nastavlja znači preživljava. Avengerse predvodi Kapetan Amerika, znači preživljava i on. A nešto ne verujem da su ubili Hulka, Tora, Iron Mana?

Znam da se ultimatesi u ultimate marvel universe nisu zvali Avengers, mislio sam na vraćanje prvobitnog imena uopšte koje je bilo promenjeno u Ultimate verziji u odnosu na original.

Zašto bi ubijali sve likove da naprave neki novi univerzum? Univerzuma mogu da naprave koliko god žele i bez masakra prethodnih.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 10/02/2009 : 01:42:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
pa ubili su več profesor x, i još nekoliko x-men-a, neke od fantastic four, neke od ultimates-a, a bendis nešto teasa da če spider-man imati vaginu (ali to mislim da se neče dogodit).
a za blasfemiju ne znam o čemu pričaš. zašto ne bi napravili to. to u stvari moraju napravit jer je ultimate marvel u. postao skoro isti ka regular marvel u. tu imaju priliku da rade neke stvari koje tamo ne mogu i blesfemija bi bila da to ne naprave. ko treba skoro iste likove u dvoje univerzuma? a da bi je leob idiot molim te sok taktike su u svim superhero stripovima a scenariji isto tako svaki mesec isto. ako ti se ne svidja ne čitaj boli njega i marvel ako nečeš skinut s neta sken. (i nisam fen leoba samo su mi presjeli negativni stavi ne sve, a argumenti su na nivoju svadje u vrtiču, puno ja stvari ne volim pa ne pljujem po njima samo zato što mogu. dobiva neku paru za to što radi, mora da ima nešto mozga).

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 10/02/2009 : 02:33:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
pa zašto kupuješ onda ako ti se ne svidja. ja na mjesec kupim za medju 300 i 500 eura stripova a nijedan od njih nije takav da se meni ne svidja. nemam tolko para da jih bacam kroz prozor to bi stvarno bilo idijotski. skenove sam spomenuo samo zbog tog razloga jer ja tako proveravam dal mi se nešto svidja ili ne. ali ako tebi odgovara metoda da kupuješ sve, onda svaka ti čast ali opet zbog svoje greške ne moraš biti negativan do avtora koji ti se ne svidja. imaš tonu materijala i nijednog razloga da kupuješ ono što je tebi idijotski.
i molim te imam previše godina da me zoveš decko. negativni stav nikome ne pomaže.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 10/02/2009 : 03:02:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
ali možda če poslije toga biti bolje. vrača se millar i biče interesantno što če bit sa ekipom koja če ostat. možda neki x4 on-going. a obečani su i neki novi likovi, ekskluzivni za ultimate u. i meni su ultimates 3 mrzki ali možda je trebala loša priča da opet dodju dobre. vidjec cemo. a ima i leob neke dobre stvari u marvel-u yelow, blue i grey (ili mi se svidjaju zbog sale-a?).

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 10/02/2009 : 03:02:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
Tuzhno je gledati kompetan Ultimate Universe ovih dana. Onaj Loeb krshi po Ultimatumu, a na ostalim naslovima oni likovi POkaski, Coleite i ekipa koji izbacuju apsolutno bezvredne priche, i Ultimate Spidey je jedino shto josh uvek valja tamo. Ultimate FF vec dugo nije kako valja, X-Men su pod Kirkmanom polako ali sigurno propali, a Loeb je uspeo da zakopa i same Ultimates.

Ne mogu sachekati da se Ultimatum zavrshi pa da pritisnu reset i stave neke iole kvalitetne scenariste na ove naslove, jer se trenutno sve osim Spajdermena mozhe samo nazvati shkartom.
Go to Top of Page

Mailman
Senior Member



Croatia
1690 Posts

Member since 26/12/2001

Posted - 10/02/2009 : 11:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mailman a Private Message  Reply with Quote
Nevjerojatno kako su Ultimatesi od najboljeg superherojskog stripa na svijetu (što su bili u v1 i v2 inačicama) propali do totalnog vrištećeg smeća (što je v3, a ni Ultimatum ne obećava više).

How do you know that my dimwitted inexperience isn't merely a subtle form of manipulation, used to lower people's expectations, thereby enhancing my ability to effectively manuever within any given situation?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/02/2009 : 16:26:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Radikalna i šokantna scenaristička rešenja mogu nastati kao plod visoke kreativnosti pisaca, ali i kao plod bezidejnosti (nemamo dobre zaplete, pa 'ajde da ubijamo likove pojedinačno i masovno) i očajničke želje da se poboljša prodaja koja loše ide.

Nekako mi se čini da je poslednje u pitanju. A Ultimate univerzum je po definiciji rezultat bezidejnosti i igranja na sigurno.

Daleko lakše je pričati slične priče sa sličnim likovima na sličan (a malo drugačiji) način, nego stvarati nešto sasvim novo.

Na primer, vraćati zanemarene žanrove u američki strip, a to su praktično svi sem superherojskog - western, praviSF, horor, krimi, istorijski itd.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 10/02/2009 : 16:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
pa imaš i dobrih tih žanrova. imaš 100 bullets, criminal, 30 days of night, walking dead, ex machina, wormwood, criminal macabre,...

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 10/02/2009 : 19:27:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kornboy

Mozda sam se pogresno izrazio, Loebove Ultimates 3 nisam kupio, niti cu kupiti Ultimatum. Ostatak ultimate naslova sam pratio na papiru tj. placao, i do bolesti volio taj univerzum. I tu na scenu stupa jedan Loeb i u startu od Ultimatesa 3 napravi lakrdiju, da bi odmah nakon toga najavio Ultimatum i poceo ubijati likove do kojih mi je stalo. Naravno da cu se osjecati lose i da ce mi to smetati.


...a šta je još gore od masovnog pokolja: Ponovno oživljavanje likova!
E, od toga je teško napraviti veću svinjariju, mada neki to vide kao opravdano vađenje štete neodgovornih scenarista...

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 10/02/2009 : 20:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ultimate univerzum je po definiciji rezultat bezidejnosti i igranja na sigurno.

Aj potrazhi po netu tekstove iz perioda kada je nastajao: hnteli su da ih razapnu. Ali Marvelovci su (mudro) zheleli da nakon shto je tvrdokorniji stil Marvel Knights postao univerzalna mrachno-ozbiljna atmosfera glavne linije stripova, naprave neshto za one koji vole vedrije superherojske stripove, a da pritom pokushaju da urade neshto novo sa vec poznatim likovima. I uspeli da lansiraju neke od najboljih superherojskih stripova ikada napravljenih.

quote:
Originally posted by alexts

Na primer, vraćati zanemarene žanrove u američki strip, a to su praktično svi sem superherojskog - western, praviSF, horor, krimi, istorijski itd.

To shto ih ti ne chitash, ne znachi da ih nema:

Western: mozhda trenutno i najbolji ongoing je DCjev Jonah Hex, dok je marvel imao Rawhide Kida, DC nedavno Bat Lasha, Azarelo radio izvanredni Loveless (uz povremeni crtezh Zhezhelja), Dynamite radi fenomenalnog Lone Rangera.

SFa ima takodje koliko hocesh, uglavnom po IDWu, Imageu i slichnim izdavachima, ali i DC i Mervel imaju svoje linije kosmichkih stripova, Virgin je nedavno radio Dan Darea Garta Enisa, i josh gomila drugih.

Horor: The Walking Dead je u samom vrhu rodaje u Americi, 30 Days fo night takodje, dok trenutno marvel radi Dead of Night miniserije, DC radi House of Mystery, Simon Darka, Boom radi Ktulua i slichne Lovkraftovshtine.

Krimi: Pored povremenih Vertigo miniserija (Scene of Crime...), Brubaker za Marvel izdaje odlichni Criminal, Azarelo za Vertigo 100 Bullets, da ne spominjemo da je uspeh krimi stripova takav da je Vertigo upravo najavio novu krajm liniju u kojoj ce izdavati iskljuchivo krimi graphic novels.

Istorijskog istina ima malo, ali taj zhanr nikada nije bio najaktualniji ni u jednoj strip industriji, no i tu se nadje poneko izdanje.

Ukratko, ima svega toga, i to kol'ko hocesh.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/02/2009 : 21:57:40  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by alexts

Ultimate univerzum je po definiciji rezultat bezidejnosti i igranja na sigurno.

Aj potrazhi po netu tekstove iz perioda kada je nastajao: hnteli su da ih razapnu. Ali Marvelovci su (mudro) zheleli da nakon shto je tvrdokorniji stil Marvel Knights postao univerzalna mrachno-ozbiljna atmosfera glavne linije stripova, naprave neshto za one koji vole vedrije superherojske stripove, a da pritom pokushaju da urade neshto novo sa vec poznatim likovima. I uspeli da lansiraju neke od najboljih superherojskih stripova ikada napravljenih.

quote:
Originally posted by alexts

Na primer, vraćati zanemarene žanrove u američki strip, a to su praktično svi sem superherojskog - western, praviSF, horor, krimi, istorijski itd.

To shto ih ti ne chitash, ne znachi da ih nema:

Western: mozhda trenutno i najbolji ongoing je DCjev Jonah Hex, dok je marvel imao Rawhide Kida, DC nedavno Bat Lasha, Azarelo radio izvanredni Loveless (uz povremeni crtezh Zhezhelja), Dynamite radi fenomenalnog Lone Rangera.

SFa ima takodje koliko hocesh, uglavnom po IDWu, Imageu i slichnim izdavachima, ali i DC i Mervel imaju svoje linije kosmichkih stripova, Virgin je nedavno radio Dan Darea Garta Enisa, i josh gomila drugih.

Horor: The Walking Dead je u samom vrhu rodaje u Americi, 30 Days fo night takodje, dok trenutno marvel radi Dead of Night miniserije, DC radi House of Mystery, Simon Darka, Boom radi Ktulua i slichne Lovkraftovshtine.

Krimi: Pored povremenih Vertigo miniserija (Scene of Crime...), Brubaker za Marvel izdaje odlichni Criminal, Azarelo za Vertigo 100 Bullets, da ne spominjemo da je uspeh krimi stripova takav da je Vertigo upravo najavio novu krajm liniju u kojoj ce izdavati iskljuchivo krimi graphic novels.

Istorijskog istina ima malo, ali taj zhanr nikada nije bio najaktualniji ni u jednoj strip industriji, no i tu se nadje poneko izdanje.

Ukratko, ima svega toga, i to kol'ko hocesh.



Le Samourai, koji deo mog posta ti nije bio dovoljno jasan?

Lepo sam rekao da je MARVEL MOGAO DA RADI I DRUGE STVARI/ŽANROVE UMESTO da po ko zna koji put RECIKLIRA SUPER HEROJE.

To što mi navodiš u najvećem procentu rade DRUGI IZDAVAČI i naravno da mi je sve poznato. Opšte je poznato da je DC-ova linija stripova VERTIGO ona koja se bavi ne-superherojskim stripom za zrelije čitaoce, a da Marvel tako važnu i uticajnu liniju stripova NEMA.
Pogledaj samo godišnje liste grafičkih novela, stripove "ostalih žanrova" gde Marvela tradicionalno nema (a DC vlada!), jer je bio i ostao naklonjen publici koja čita mesečne sveske super heroja, bez veće želje da proširuje tematski spektar svojih stripova.

Njihovi "drugačiji" naslovi , kao adaptacije Stivena Kinga i sl su procentualno MALOBROJNE! Dan kada Marvel, kao najveći i najkomercijalniji američki izdavač bude rešio da pravi stripove svih žanrova, kao što rade francuzi npr. biće dan kada će američki strip biti prepoznat (u svetu, ali i u samim USA) kao nešto više i ozbiljnije od zabave za ograničene i dokone američke tinejdžere tzv geekove.

Posebno smešno mi je kad me obaveštavaš da se ponovo objavljuju stripovi kao Jonah Hex ili Dan Dare, koji su stripovi mog detinjstva na kojima sam odrastao (između ostalih, dok su drugi "rasli" na Zagoru i Bleku).

Suština uspeha Marvela je konstantno osvajanje nove publike (čitaj: dece) koja ne zna šta je ranije bilo i misli da istorija stripa počinje sa njima.

"Mudri" potezi Marvela da uvodi superherojske stripove mračnije i ozbiljnije za starije čitaoce (Marvel Knights) je nešto što su već radili par puta (recimo njihova linija crno-belih naslova iz 70-ih, kod nas u Eksu), pa ponovo "osvežavanje" sa vedrijim stripovima za mlađe je nešto što se radi u krug, ciklično, round and round and again and again...




Edited by - alexts on 10/02/2009 22:00:15
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 10/02/2009 : 22:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
mialim da sultimate marvel u. nisu htjeli da naprave nešto vedrije nego je to bilo samo da stave origin tih likova u ovo doba.
meni ultimate i nije nešto vedriji.
a sad če polako avtori natjerat marvel da se proširi njihova linija. brubaker je podpisao za njih zato što su mu dozvolili da objavljuje criminal kod njih. ako slične uvjete dobiju i ostali (jason aaron i slični) onda se može vrlo brzo očekivat i nešto više od njihovog icon imprintu. bendis več ima powers kod njih (koji je u stvari noir superhero) a brubaker je lansiro (mislim da pršli mesec) inkognito. a imaju i retro girl, kabuki, captain cross, queen noir, kick ass, dream police, the book of lost souls, jack kirbys galactic bounty hunters.
jesu mali al nije da oni baš ništa ne rade osim super heroja.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/02/2009 : 23:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sloppy

mialim da sultimate marvel u. nisu htjeli da naprave nešto vedrije nego je to bilo samo da stave origin tih likova u ovo doba.
meni ultimate i nije nešto vedriji.
a sad če polako avtori natjerat marvel da se proširi njihova linija. brubaker je podpisao za njih zato što su mu dozvolili da objavljuje criminal kod njih. ako slične uvjete dobiju i ostali (jason aaron i slični) onda se može vrlo brzo očekivat i nešto više od njihovog icon imprintu. bendis več ima powers kod njih (koji je u stvari noir superhero) a brubaker je lansiro (mislim da pršli mesec) inkognito. a imaju i retro girl, kabuki, captain cross, queen noir, kick ass, dream police, the book of lost souls, jack kirbys galactic bounty hunters.
jesu mali al nije da oni baš ništa ne rade osim super heroja.



Pohvalno!
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 10/02/2009 : 23:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Lepo sam rekao da je MARVEL MOGAO DA RADI I DRUGE STVARI/ŽANROVE UMESTO da po ko zna koji put RECIKLIRA SUPER HEROJE.

To što mi navodiš u najvećem procentu rade DRUGI IZDAVAČI i naravno da mi je sve poznato. Opšte je poznato da je DC-ova linija stripova VERTIGO ona koja se bavi ne-superherojskim stripom za zrelije čitaoce, a da Marvel tako važnu i uticajnu liniju stripova NEMA.
Pogledaj samo godišnje liste grafičkih novela, stripove "ostalih žanrova" gde Marvela tradicionalno nema (a DC vlada!), jer je bio i ostao naklonjen publici koja čita mesečne sveske super heroja, bez veće želje da proširuje tematski spektar svojih stripova.

Njihovi "drugačiji" naslovi , kao adaptacije Stivena Kinga i sl su procentualno MALOBROJNE! Dan kada Marvel, kao najveći i najkomercijalniji američki izdavač bude rešio da pravi stripove svih žanrova, kao što rade francuzi npr. biće dan kada će američki strip biti prepoznat (u svetu, ali i u samim USA) kao nešto više i ozbiljnije od zabave za ograničene i dokone američke tinejdžere tzv geekove.

Posebno smešno mi je kad me obaveštavaš da se ponovo objavljuju stripovi kao Jonah Hex ili Dan Dare, koji su stripovi mog detinjstva na kojima sam odrastao (između ostalih, dok su drugi "rasli" na Zagoru i Bleku).


Marvel konkretno trenutno fura vishe miniserija Dead of Night (zavrshene Man-thing, Demonslayer i trenutno ide Werewolf by Night), dve Kingove (Stand i Dark Tower), od krimija je tu bio Alias, westerna Rawhide Kid, a od sf-a trenutno izmedju ostalog rade nastavak Ender's Game Orson Skot Karda. I josh milion stvari. Sigurno da su druge stvari manje istaknute od superheroja, jer se te druge stvari manje i chitaju. Tako da taj dan nikada nece doci, a posebno mi se dopada shto ide Marvel vs. francuzi. Kao da u francuskoj ima samo jedan veliki izdavach koji izdaje SVE.

Shto se tiche prihvacenosti americhkog stripa, ne da ne zaostaje za francuzima, nego je zasigurno globalno najpopularnija shkola stripa, i takodje jedna od najprihvacenijih od strane mejnstrin medija, osim unutar granica francuske, gde americhki strip nije dominantan, ali je u najmanju ruku, uz mange, podjednako aktuelan kao i domaci.

To shto ti u svakom postu morash da naglasish kako su francuzi ne znam shta a americhki stripovi za mongoloide bubuljichave tinejdzere mnogo vishe govori o tebi nego bilo o stripovima, bilo o chitaocima istih. I medju superherojskim stripovima ima remek dela koliko i medju ne-superherojskim, medju americhkim koliko i medju francuskim. Svaka shkola ima svoje prednosti i mane.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6961 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/02/2009 : 02:19:23  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by alexts

Lepo sam rekao da je MARVEL MOGAO DA RADI I DRUGE STVARI/ŽANROVE UMESTO da po ko zna koji put RECIKLIRA SUPER HEROJE.

To što mi navodiš u najvećem procentu rade DRUGI IZDAVAČI i naravno da mi je sve poznato. Opšte je poznato da je DC-ova linija stripova VERTIGO ona koja se bavi ne-superherojskim stripom za zrelije čitaoce, a da Marvel tako važnu i uticajnu liniju stripova NEMA.
Pogledaj samo godišnje liste grafičkih novela, stripove "ostalih žanrova" gde Marvela tradicionalno nema (a DC vlada!), jer je bio i ostao naklonjen publici koja čita mesečne sveske super heroja, bez veće želje da proširuje tematski spektar svojih stripova.

Njihovi "drugačiji" naslovi , kao adaptacije Stivena Kinga i sl su procentualno MALOBROJNE! Dan kada Marvel, kao najveći i najkomercijalniji američki izdavač bude rešio da pravi stripove svih žanrova, kao što rade francuzi npr. biće dan kada će američki strip biti prepoznat (u svetu, ali i u samim USA) kao nešto više i ozbiljnije od zabave za ograničene i dokone američke tinejdžere tzv geekove.

Posebno smešno mi je kad me obaveštavaš da se ponovo objavljuju stripovi kao Jonah Hex ili Dan Dare, koji su stripovi mog detinjstva na kojima sam odrastao (između ostalih, dok su drugi "rasli" na Zagoru i Bleku).


Marvel konkretno trenutno fura vishe miniserija Dead of Night (zavrshene Man-thing, Demonslayer i trenutno ide Werewolf by Night), dve Kingove (Stand i Dark Tower), od krimija je tu bio Alias, westerna Rawhide Kid, a od sf-a trenutno izmedju ostalog rade nastavak Ender's Game Orson Skot Karda. I josh milion stvari. Sigurno da su druge stvari manje istaknute od superheroja, jer se te druge stvari manje i chitaju. Tako da taj dan nikada nece doci, a posebno mi se dopada shto ide Marvel vs. francuzi. Kao da u francuskoj ima samo jedan veliki izdavach koji izdaje SVE.

Shto se tiche prihvacenosti americhkog stripa, ne da ne zaostaje za francuzima, nego je zasigurno globalno najpopularnija shkola stripa, i takodje jedna od najprihvacenijih od strane mejnstrin medija, osim unutar granica francuske, gde americhki strip nije dominantan, ali je u najmanju ruku, uz mange, podjednako aktuelan kao i domaci.

To shto ti u svakom postu morash da naglasish kako su francuzi ne znam shta a americhki stripovi za mongoloide bubuljichave tinejdzere mnogo vishe govori o tebi nego bilo o stripovima, bilo o chitaocima istih. I medju superherojskim stripovima ima remek dela koliko i medju ne-superherojskim, medju americhkim koliko i medju francuskim. Svaka shkola ima svoje prednosti i mane.



Pričam ti priču.

Ja sam odrastao na superherojskom stripu i do svoje 16-e godine smatrao se Marvelovcem (tako su se kod nas zvali fanovi Marvela).

Odlično ja poznajem stripove i situaciju vezanu za strip, kao i status koji taj medij uživa, tako da moji postovi najviše govore o mojoj obaveštenosti.

Prvo, da među super herojskim stripovima ima isti broj remek dela kao i među ne-super herojskim je besmislica. Remek-dela su kategorija umetnosti, a ona su među komercijalnim stvarima, stripovima koji se rade serijski iz meseca u mesec, na brzinu u tesnim rokovima, RETKOST, bez obzira da li je reč o Marvelu ili Boneliju ili bilo kom serijskom proizvodu.
Super herojski žanr je samo jedan žanr i arogantno, neopravdano i neargumentovano je njega suprotstaviti ravnopravno svim ostalim žanrovima, vrstama, školama i pravcima u stripu. To čak ni pomenuti bubuljičavi tinejdžeri ne misle.

Simfonija koja se komponuje mesecima ili godinama ne može da se izjednačava sa pesmom koju za par popodneva neki kompozitor napiše za festival lakih nota. Čak i da je taj kompozitor genije, nisu svi kompozitori takve muzike genijalci. Da jeste bar dobar deo njih, poželeli bi i oni da napišu simfoniju i ne bi se bavili lakom notama.

Važnija zapažanja su sledeća:

pogledaj i poslušaj malo komentare samih amerikanaca o stripu. Kad rade intervjue sa glumcima i glumicama koji glume u novim superherojskim filmovima, većina njih daje izjave kako nije bila upoznata ranije sa stripom po kome je film sniman, a mnogi, bez stida, priznaju kako nisu čitali stripove u detinjstvu.

Pogledaj igrane filmove o stripofilima u americi (ili one u kojima oni imaju značajne uloge, makar i epizodne). U tim filmovima ti tipovi se prikazuju kao ljudi koji samo pričaju o super herojima, ko ima kakve moći, ko je od koga jači, koliko vredi koji prvi broj ili retko izdanje. Nigde se stripofili ne prikazuju kao obrazovani i produhovljeni ljubitelji umetnosti, osećajne duše širokog obrazovanja (kao ljubitelji muzike, filma, poezije, književnosti, slikarstva).

Pročitaj filmske kritike superherojskih filmova. Američki filmski kritičari u svojim kritikama pominju čitaoce superherojskih stripova (tj samo stripova, jer je za njih to sav strip) - geekove, samo u negativnom kontekstu. Kao ograničene tupane čiji su komentari na filmove glupi i iritirajući jer ne znaju da procene šta je dobar film po stripu, ne interesuju ih režija, gluma i dr filmski elementi, nego jedino znaju da zanovetaju koliko je film sličan stripu i koliko se odstupa u njemu ili poklapa. Jedino po stepenu poklapanja procenjuju film. Dakle, po kritičarima - ograničeni su (naravno da ovo nije 100% tačno, ali takvo mišljenje vlada).

Činjenica: u USA, u široj populaciji vlada mišljenje:
- da stripovi nisu (vredna) umetnost
-da su stripovi za decu
-da su stripovi skoro samo super heroji
- da su pored dece, fanovi stripova čudaci, zaluđenici za super heroje, nezrele osobe...

Ovo ne govori o meni i nema veze sa mojim shvatanjem, to su jasna zapažanja iz mnogo izvora (samo neka sam gore naveo) i to ne samo moja, nego i drugih.

Slična je situacija i status stripa u USA kao nekada (možda i danas) u ex-YU, možda nešto bolja u akademskim krugovima jer ipak je u americi strip unosan biznis i oni su svetska sila i u stripu.

Međutim, razlog nedovoljno visokog statusa stripa u americi, koji on tamo nema kao u Evropi ili Japanu, razlog za brojne PREDRASUDE najviše leži u njihovim izdavačima, a najviše u Marvelu.

Strip u USA se nikada nije 100% oporavio od perioda progona stripa, uništenja EC comicsa i uvođenja comics code-a. Da nije toga bilo istorija bi išla drugim tokom, a ide i sad, ali znatno sporije.

Tako da "dan koji nikad neće doći" će sigurno doći, makar i posle mnogo decenija ili vekova.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 11/02/2009 : 02:41:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
Whatever. Opere, kao i skoro sve Dikensove knjige, kao i skoro sva remek-dela slikarstva, radjena su po porudzbini i chesto bila epizodnog karaktera. Dikens, konkretno, izlazio je ritmom vrlo slichnim stripovima. Poenta nije u tome koje je delo vrste, nego sa koliko je genija i maestralnosti izvedeno. Kum je gangsterski film, Malteshki Soko film noar, Tragachi vestern, a reci da su zhanrovska dela bezvredna je danas izvanredno glupo i neobrazovano, i isto vazhi i za superherojski strip.

Ljudi koji daju takve izjave, a kojih realno ima vecina u svetu, iliti u svim zemljama osim Japana i Francuske, samo govore o svojoj neobaveshtenosti i ignorantnosti. To zavodim po istu kategoriju koja govori da ne slusha muziku ili ne chita knjige.

I, naravno, porast statusa stripova pochinje da se ogleda i u popularnim medijima. Tu su recimo Amazing Adventures of Kavalier and Clay, knjiga o stripovima koja je dobila Pulicera, zatim Persepolis, Maus, Sendmen, Watchmen i druga dela koja su uspela da iskomuniciraju da stripovi nisu samo neka prosechna epizoda Spajdermena, vec mogu da budu i mnogo vishe. Samim time, sve je redje gikovsko predstavljanje strip fanova, no, ne bi trebalo ni zanemariti da je ta vrsta gikova ipak jedan znachajan, ako ne i dominantan, deo strip chitacha.
Go to Top of Page

Billy_the_Kid
Senior Member



1517 Posts

Member since 02/06/2005

Posted - 18/02/2009 : 12:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Billy_the_Kid's Homepage  Send Billy_the_Kid a Private Message  Reply with Quote
wow tek sam sad nasao vremena da sjednem i procitam topic... damn

@alex mislim da cu ovaj tvoj txt snimiti negdje cisto da ga imam

@sloppy ti bas opravda svoj nadimak, de sljedeci put stavi veliki SPOILER naslov ako ces otkrivati ko od likova umire, sta ce se desiti itd... Stvarno si me zajebao covjece

Ultimate univerzum mi je najvise legao od svih marvel izdanja, napokon sam mogao da pratim strip ciji je kontinuitet bilo lako pratiti. Mrzio sam kad se u marvelu npr pojavi negativac koji je ucinio nesto u amazing spidermanu 234 objavljen '93 blaaaaah.

Inace potpuno se slazem Kornboy Ultimates 3 mi se cini kao najobicnije sranje. Kupovao sam sve prije toga, al ovo je pravi shit. Koliko je brojeva do sad izaslo??? Ja imam prva 3 and they suuuck.

Seeing things differently can open new paths.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 18/02/2009 : 13:16:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message  Reply with Quote
Kad se to govno zavrshi, ponovo dolazi Millar na preimenovane Ultimate Avengers, tako da imamo chemu da se nadamo. :)
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 19/02/2009 : 00:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
@ billy the kid sori za spoiler. mislio sam da je tu diskusija o stvarima koji se več znaju več se i na tom forumu pričalo da neče više ilazit ultimate fantastic four i ultimate x-men (znam za drugi put) i ultimates 3 su se več završili, poslije je izašo ultimate origin i sad ultimatum.
sori još jednom. nisam te htio zajebat.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000