forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Umetnost?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 05/10/2010 : 17:50:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
Nije tehnika ono sto odredjuje da li je nesto umetnost ili nije. Ono sto danas deluje kao "nista posebno" tada je predstavljalo inovaciju,cak,revoluciju. Mogla bih se ja danas smejati srednjevekovnim freskama zbog proporcije,perspektive i anatomije,i da kazem da tzv.stari majstori 'nisu umeli da crtaju',ali to bi bilo prilicno nerazumno,imajuci u vidu tadasnje okolnosti.

Umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,to je sve. Te freske(koje ja,uzgred receno, ne volim,ali i ne podcenjujem)su nastale u religioznom,"mracnom" srednjem veku gde je sve bilo ograniceno crkvenim propisima,dogmama,kanonima,
a Vorhol je radio to sto je radio u doba nastanka masovne proizvodnje i pop kulture XX veka(cak je i rekao da ne zeli da bude umetnik,vec masina).

Ali onda,ako,kao sto sam rekla,umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,kakvo je onda vreme u kome mi danas zivimo,ako se umetnoscu proglasava ubijanje zivotinje? I,sta je sledece...

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 05/10/2010 : 17:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by hello

quote:

Tako je. Endi Vorhol bio je veliki inovator u umetnosti,komercijalan umetnik,doduse kontroverzan. U redu je da se nekome nesto ne svidja,ali nema smisla nazivati neki pravac ili umetnika "odvratnim".

A, kako bi nazvala ovoga sa psom?




Dobro, to nema smisla uspoređivat, pa nije Andy ubijao životinje ili ne znam šta...sisao malo previše acida možda ali to je sve..

Ma boli me za Endija Vorhola, samo mi je upala u oko rečenica "nema smisla nazivati neki pravac ili umetnika "odvratnim", a onda vidim kako je komentirala ovog bolesnika: "Umetnik? Djubre netalentovano bolesno"
Bio jedan trener kadetima u nogometu i prije utakmice upozori djecu da se ne smije psovati sudca, jer on samo obavlja svoj posao, pa onda se dobije još i žuti karton itd.itd, a nije prošlo ni 5 minuta utakmice, a na prvu sudčevu odluku taj trener uleti na teren opsuje mu sve po spisku i zaradi crveni karton

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 05/10/2010 : 18:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by hello

quote:

Tako je. Endi Vorhol bio je veliki inovator u umetnosti,komercijalan umetnik,doduse kontroverzan. U redu je da se nekome nesto ne svidja,ali nema smisla nazivati neki pravac ili umetnika "odvratnim".

A, kako bi nazvala ovoga sa psom?




Dobro, to nema smisla uspoređivat, pa nije Andy ubijao životinje ili ne znam šta...sisao malo previše acida možda ali to je sve..

Ma boli me za Endija Vorhola, samo mi je upala u oko rečenica "nema smisla nazivati neki pravac ili umetnika "odvratnim", a onda vidim kako je komentirala ovog bolesnika: "Umetnik? Djubre netalentovano bolesno"
Bio jedan trener kadetima u nogometu i prije utakmice upozori djecu da se ne smije psovati sudca, jer on samo obavlja svoj posao, pa onda se dobije još i žuti karton itd.itd, a nije prošlo ni 5 minuta utakmice, a na prvu sudčevu odluku taj trener uleti na teren opsuje mu sve po spisku i zaradi crveni karton



Da,rekla sam da nema smisla nazivati umetnika ili pravac odvratnim,a ovog sa psom sam nazvala pravim imenom. Ali ako ti njega smatras umetnikom i poistovecujes ga sa onim sto je radio Vorhol(ma koliko osporavan bio),pa mislis da sam rekla nesto kontradiktorno,to je vec druga stvar.

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 05/10/2010 : 18:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by azra x.

Nije tehnika ono sto odredjuje da li je nesto umetnost ili nije. Ono sto danas deluje kao "nista posebno" tada je predstavljalo inovaciju,cak,revoluciju. Mogla bih se ja danas smejati srednjevekovnim freskama zbog proporcije,perspektive i anatomije,i da kazem da tzv.stari majstori 'nisu umeli da crtaju',ali to bi bilo prilicno nerazumno,imajuci u vidu tadasnje okolnosti.

Umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,to je sve. Te freske(koje ja,uzgred receno, ne volim,ali i ne podcenjujem)su nastale u religioznom,"mracnom" srednjem veku gde je sve bilo ograniceno crkvenim propisima,dogmama,kanonima,
a Vorhol je radio to sto je radio u doba nastanka masovne proizvodnje i pop kulture XX veka(cak je i rekao da ne zeli da bude umetnik,vec masina).

Ali onda,ako,kao sto sam rekla,umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,kakvo je onda vreme u kome mi danas zivimo,ako se umetnoscu proglasava ubijanje zivotinje? I,sta je sledece...



Nažalost, ako netko govnima šara po zidu, to meni osobno nije umjetnost. Pošto zvučiš slično kao neki moji kolege, mogu samo pretpostavit da studiraš povijest umjetnosti ili nešto slično, jer pišeš ko tipični školski primjer kritičara umjetnosti (šta sam naučio od starog koji ih mrzi ). Evo ovako, razumijem tvoj stav zato jer ti je to naravno struka, a zato ga i poštujem. Osobno, srednjovjekovne freske ne volim ni ja, ali koliko je vremena i truda uloženo u fresku, a koliko u jednu Andyevu Merlinku. Dobro, uglavnom to je moje čisto osobno mišljenje, isto kao što mi ekipa koja na predstavi piša i sere po pozornici ili po publici također nije umjetnost. Ne znam, možda je to nekom špica. A ovo sa psom po meni nije umjetnost nego zločin i nema nikakve veze ni s Warholom ni s freskama nego jedino možda sa dobrim batinama i oduzimanjem slobode na neko duže vrijeme.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 05/10/2010 : 18:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
[/quote]

Da,rekla sam da nema smisla nazivati umetnika ili pravac odvratnim,a ovog sa psom sam nazvala pravim imenom. Ali ako ti njega smatras umetnikom i poistovecujes ga sa onim sto je radio Vorhol(ma koliko osporavan bio),pa mislis da sam rekla nesto kontradiktorno,to je vec druga stvar.
[/quote]E pa moje mišljenje je da ima smisla nazivati umetnika ili pravac odvratnim, a to sam boldajući tvoju rečenicu htjeo i dokazati. Nikoga ja nisam poistovjećivao. Ja njega ne smatram umjetnikom, ali očito ga netko smatra, a samim tim smatram da ima smisla nazvati tako nešto odvratnim, zar ne?

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 05/10/2010 : 18:41:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by azra x.

Nije tehnika ono sto odredjuje da li je nesto umetnost ili nije. Ono sto danas deluje kao "nista posebno" tada je predstavljalo inovaciju,cak,revoluciju. Mogla bih se ja danas smejati srednjevekovnim freskama zbog proporcije,perspektive i anatomije,i da kazem da tzv.stari majstori 'nisu umeli da crtaju',ali to bi bilo prilicno nerazumno,imajuci u vidu tadasnje okolnosti.

Umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,to je sve. Te freske(koje ja,uzgred receno, ne volim,ali i ne podcenjujem)su nastale u religioznom,"mracnom" srednjem veku gde je sve bilo ograniceno crkvenim propisima,dogmama,kanonima,
a Vorhol je radio to sto je radio u doba nastanka masovne proizvodnje i pop kulture XX veka(cak je i rekao da ne zeli da bude umetnik,vec masina).

Ali onda,ako,kao sto sam rekla,umetnika i umetnicko delo treba shvatati u kontekstu vremena u kome je nastalo,kakvo je onda vreme u kome mi danas zivimo,ako se umetnoscu proglasava ubijanje zivotinje? I,sta je sledece...



Nažalost, ako netko govnima šara po zidu, to meni osobno nije umjetnost. Pošto zvučiš slično kao neki moji kolege, mogu samo pretpostavit da studiraš povijest umjetnosti ili nešto slično, jer pišeš ko tipični školski primjer kritičara umjetnosti (šta sam naučio od starog koji ih mrzi ). Evo ovako, razumijem tvoj stav zato jer ti je to naravno struka, a zato ga i poštujem. Osobno, srednjovjekovne freske ne volim ni ja, ali koliko je vremena i truda uloženo u fresku, a koliko u jednu Andyevu Merlinku. Dobro, uglavnom to je moje čisto osobno mišljenje, isto kao što mi ekipa koja na predstavi piša i sere po pozornici ili po publici također nije umjetnost. Ne znam, možda je to nekom špica. A ovo sa psom po meni nije umjetnost nego zločin i nema nikakve veze ni s Warholom ni s freskama nego jedino možda sa dobrim batinama i oduzimanjem slobode na neko duže vrijeme.



Ja sam pre svega slikar,pa tek onda kriticar umetnosti,duze sam se skolovala i vise posvecivala praksi nego teoriji umetnosti.
Zato i mrzim kad neko pokusava da izvrgne ruglu neciji rad,bio on laksi ili tezi,smisleniji ili besmisleniji.
Iza Vorholovih dela stoji odredjeni rad i trud,ma kako minimalan on bio,a iza ovih drugih,cisto izivljavanje,bolesna ekscentricnost i,kako kazes zlocin.

Da se razumemo,ni ja ne cenim preterano Vorhola kao likovnog umetnika,ali,kako si primetio,imam tu profesionalnu deformaciju da opravdavam stvaralastvo i pokusavam da pronadjem neki smisao i ubedim sebe(a i druge)u taj smisao(na raju krajeva,ne bih volela ni da po mom radu neko pljuje jednog dana).
Da samo znate koliko mi je vremena bilo potrebno da naucim da nepristrasno i diplomatski govorim o freskama i manastirima.



Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 05/10/2010 : 18:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by azra x.

Ja sam pre svega slikar,pa tek onda kriticar umetnosti,duze sam se skolovala i vise posvecivala praksi nego teoriji umetnosti.
Zato i mrzim kad neko pokusava da izvrgne ruglu neciji rad,bio on laksi ili tezi,smisleniji ili besmisleniji.
Iza Vorholovih dela stoji odredjeni rad i trud,ma kako minimalan on bio,a iza ovih drugih,cisto izivljavanje,bolesna ekscentricnost i,kako kazes zlocin.

Da se razumemo,ni ja ne cenim preterano Vorhola kao likovnog umetnika,ali,kako si primetio,imam tu profesionalnu deformaciju da opravdavam stvaralastvo i pokusavam da pronadjem neki smisao i ubedim sebe(a i druge)u taj smisao(na raju krajeva,ne bih volela ni da po mom radu neko pljuje jednog dana).
Da samo znate koliko mi je vremena bilo potrebno da naucim da nepristrasno i diplomatski govorim o freskama i manastirima.






znači pogodio sam povjesničarka umjetnosti. Ovo prvo me zbunilo zato jer znam da možeš bit ili umjetnik ili kritičar umjetnosti, ali ne i oboje. Jebiga, jednostavno nejde zajedno.
Isto tako znam da je većina povjesničara umjetnosti zapravo ekipa koja nije uspijela upast na akademiju (eto baš sam zločest, nemoj mi samo bacit urokljivo oko preko monitora ili nešto). Gle, ako se smatraš umjetnicom, znaš da će kritika bit svakakvih, neko će hvalit, drugi će pljuvat, to tako ide jbga. Ali to nije ni važno, važno je šta tvoja djela tebi predstavljaju, ništa drugo. Eto ja sam arheolog, a arheologija se smatra pomoćnom povijesnoj znanošću, pa me se ne može nazvat ni kompetentnim povijesničarom (zajebavaj kolko želiš ), tako da meni isto naravno neke stvari smetaju, al jebiga. Šta se Warhola tiče, da je ostavio trag u umjetnosti - je, da ja vidim taj trag - ne, i to je to.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 05/10/2010 : 20:00:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Isto kao što mi ni sve ovo nije umjetnost











A bome ni ova hrpa metalne gluposti!!




There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 05/10/2010 20:57:32
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 01/02/2011 : 13:21:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message  Reply with Quote
Preporuchio bih svim konceptualnim''umjetnicima'' da pokushaju pisati.

Nil sciri quisquis putet,id qudque nescit an sciri possit,quo se nil scire fatetur.
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 09/02/2011 : 09:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Tri razloga zasto sam postao psihopata.
1.Kao mali video sam Vorholovu facu i njegovu umetnost.
2.Posle filma Kosa naucio sam da se plasim baba roge.
3.Procitao memoare Carlsa Mensona i shvatio da umetnost moze da boli.
Tako sam ja postao sistematski unisten covek zbog napredne umetnosti 70 godina.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 30/03/2011 : 18:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote

U skoli kazu da ste streber,na ulici da ste freak.Ne mozete da potrcite dva koraka a da se ne sapletete,mrzi vas i vi mrzite ceo svet.Nema problema uzmite gitaru ili cetkicu u ruke recite da ste alternativni umetnik,jos bolje osnujte pravac u umetnosti.Podignite vase delo visoko i recite ko ovo ne razume taj je glup,i naravno efekat je tu.Ljudi ce se ucutati i povuci,a vase delo bice ocenjeno kao wooooow.
I ravnoteza izmedju lepote i zdravlja i kretenizma bice izjednacena u svetu gde um caruje a snaga klade valja.
A sada me izvinite idem na promociju nove stranke gojaznih politicara.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 08/04/2011 : 13:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message  Reply with Quote
hahahahahah

Nil sciri quisquis putet,id qudque nescit an sciri possit,quo se nil scire fatetur.
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 11/04/2011 : 11:32:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Lepotani,nezna se ko je lepsi.Ljudi koji su menjali bili su karikature.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/10/2013 : 10:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote


http://www.pessegadoro.com/2012/08/pawel-kuczynski-e-suas-ilustracoes.html




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Andrey
New Member



British Indian Ocean Territories
265 Posts

Member since 06/01/2009

Posted - 02/11/2013 : 01:49:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrey a Private Message  Reply with Quote
prve 3 stranice
http://ponude.biz/knjige/o/Oscar%20Wilde-Slika_Doriana_Graya.pdf

puno postam, uprati https://twitter.com/talsakob

sclavi>originalni radovi junjija ita
Go to Top of Page

-jeremija-
Senior Member



Serbia
1611 Posts

Member since 14/08/2012

Posted - 02/11/2013 : 12:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send -jeremija- a Private Message  Reply with Quote
quote:
Najviši i najniži oblik kritike jest neka vrsta aut
obiografije.


S ovim je pobedio, definitivno (Vajld).

Iskreno, mislim da se moderna umetnost trudi da razbije previše granica, gubi na estetici, koja je, nekako, njena najranija odlika, a preveliku prednost daje misli. Insistiranje na intelektualnoj angažovanosti, pritom apsolutno zanemarujući ljudsku potrebu za lepim, je verovatno i razlog zbog koje mnogi to nazivaju "drljanjem" i "škrabotinama koje bi bolje nacrtalo njihovo trogodišnje dete".

Kako je nekada, od vizantijske umetnosti, i proporcija 1 telo = 8 glava, nastao sasvim drugačiji metod slikanja, mešanja boja i proporcija u renesansi, i kako je nekada od popularne muzike nastao rock, te, kako je rušenjem rocka nastao punk, isto tako, danas umetnici teže da razbiju neku novu granicu, i da odu korak dalje. Što je besmisleno, jer neka granica će uvek postojati.

Teži se, valjda, nekoj apsolutnoj slobodi kojom ljudi, što su i pokazali, ne umeju da vladaju.

Edited by - -jeremija- on 30/02/2014 00:00:15
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 22/08/2015 : 16:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Danas se u mom gradu održava Body Freedom Festival, pa sam iskoristio priliku da napravim par fotografija. Umetnost ili ne, performansi su bili zanimljivi.












I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3302 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/09/2021 : 14:27:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
A museum says they gave an artist $84,000 in cash to use in artwork. He delivered blank canvases and titled them "Take the Money and Run."

https://www.cbsnews.com/news/jens-haaning-take-the-money-and-run-blank-canvases-kunsten-museum-modern-art-denmark/
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000