forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Markos nam se nesto ucutao...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1005

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 16:35:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Humbert Coe
Kada god vam je neka riječ sumnjiva ili vas samo zanima, uguglajte Hrvatski jezični portal (dovoljno je i akronim HJP) i u predviđeni prostor ukucajte bilo riječ koja vas zanima (može i prostote, regionalizme, sve, zabavite se posebno vulgarizmom za spolno općenje, koji vjerojatno ima ponajviše fraza) i osim definicije i etimologije, moći ćete vidjeti i kako se pravilno izgovara, deklinira, komparira ili konjugira, a vidjet ćete i fraze te idiome u kojima se koriste.

Ukratko, za sve riječi za koje niste sigurni da su dio standarda, odmah dobijete odgovor.




Hvala što si nam to tako lijepo pojasnio.

Možeš li objasniti zašto ostajem bez rezultata kada upišem ovo:



Istovremeno to se kao standardni izraz koristi na HRT-u, bivši ministar znanosti i obrazovanja Primorac se bahato hvali na TV-u kako on poštiva, a gotovo da nema kod nas stripa u kojem to nije standard? Tko tu koga ... ?



Nema na čemu. A znao sam da ćeš to pitati jer već neko vrijeme vidim da te to baš muči, muči, a zbilja ne vidim zašto toliko, tim prije što propustiš puno riječi koje su izraženije i prava su pogreška, a baš si se okomio na ovu riječ koristeći uvijek isti izraz - silovanje jezika. Stvarno ne znam zašto ti to toliko smeta. Ali evo, pišem sine ira et studio.
Prvo i prvo, odakle ljudima ideja da ministri uopće imaju i namjeru biti uzorima u standardnom jeziku? Time se bave jezikoslovci. I nitko nam ne brani na TV-u rabiti razgovorni jezik.
Ja isto ne pišem rječnike. I već sam nekoliko puta našao neke riječi kojih, valjda greškom, nema u rječniku (ne mislim sad na ovu), a i otkrio neke pogreške i tipfelere. Mislim da mi je Valter svojevremeno rekao da je njegov tata jednom otkrio da neke standardne riječi nema pa je, ako se sjećam, i pisao uredništvu, koje je to uvažilo.

Ovako, osim samoga rječnika, postoje i pravopisi (ima, npr., Matičin pravopis online), a i oni se u nekim stvarima ne slažu. Naravno, meni je smiješno kada se nepismeni ljudi uhvate te neke razlike u mišljenjima u pravopisima pa onda kažu. "Šta me briga, ni oni ne znaju?!"
Oni znaju, ali zbog tog i tog razloga s vremenom su nastala neka nesuglasja. Nas, laike, to ne bi trebalo brinuti, već veseliti jer je manja mogućnost pogreške. Iako se onda dobro držati samo jednoga pravopisa.
Tu su i jezični savjetnici, koji nisu rječnici.

Evo, jedan kaže ovo:
"Glagoli poštovati i poštivati sinonimi su značenja ʻpriznavati čiju vrijednost, držati do koga ili čegaʼ, i ʻponašati se u skladu s čim, slijediti štoʼ. U hrvatskome standardnom jeziku prednost se daje glagolu poštovati iz tradicijskih razloga i zbog toga što je glagolska imenica poštovanje mnogo bolje potvrđena od glagolske imenice poštivanje. Oba spomenuta glagola imaju u prezentu iste oblike ( poštujem, poštuješ…)."


Evo i što kaže još jedan:

"Glagol persirati ne smatra se elementom standardnog jezika. međutim, u narodu se upotrebljava glagol poštivati. ... S obzirom na to da je narod bitan jezični i standardnojezični čimbenik, valjalo bi razmisliti o tome da se riječ poštivati, koji je u narodu vrlo uvriježen u navedenom značenju, napokon uvrsti u rječnike."

Osim toga, čak i poznati jezični puristi rabe tu riječ (mogu i imena navesti ako treba), a redovito je i u Večernjem listu (onako usput, negdje sam čitao, ako se dobro sjećam, da oni koriste pravopis Babić - Finka - Moguš) i u časopisu Jezik. Valjda oni ponešto o jeziku znaju.

Dakle, još uvijek mi nije jasno zašto toliki problem oko te riječi. A nije da u Fibrinim stripovima ima i previše te riječi.

I ja i dalje mislim da većina ljudi ne zna koliki je posao prevesti, lektorirati i korigirati, pa mi izgleda kao da se jedva čeka pogreška da se prigovori. Lakše se uoči jedna pogreška nego tisuću stranica korektnoga i korigiranoga teksta.
Naravno, ako se primijeti da se neka greška standardno ponavlja (ako doista jest pogreška), treba reagirati i upozoriti! Ali prvo provjeriti i raspitati se, pa i vidjeti jesu li posrijedi tipfeler ili slučajnost. Jer što odgovoriti na, izmišljam, tamo piše Mississipi, a ne Mississippi?

Nisam posebno mislio na tebe, Peyo, osim toga da mi je i dalje misterij da ti toliko smeta ta riječ, a toliko drugim stvari i u tvom postu ostanu "krivo". Naravno, neću komentirati jer puštam slobodu pisanja, ali zato mi je čudno kad ti toliko znači nešto drugo.

Ali i kod Podmuklih Indija si pitao otkuda ono "od mača" u Sveti Jakov od mača. Ma nije da prevoditelj to lupi, a i ja sam, neskromno, povijesno potkovan, a i provjerim.

Fora mi je što ti je onda Jaki odgovorio da je to naziv reda. Zna Jaki o Jakovu.

A pitam se koliko bi ljudi primijetilo da je Don pisalo malim slovom? I koliko ljudi zna što bi to promijenilo.

Kako rekoh i ne porekoh, sine ira et studio.

Humbert Coe
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 16:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
Hvala Vukozecu za dodatni primjer, iako ih ima bezbroj.

Humbert Coe
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/02/2021 : 16:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ovi lektori ko golmani

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 16:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

ovi lektori ko golmani



Samo znam kako golmani razmišljaju. Kada je riječ o balunu (bez brige, ne kažem balun, već žoga), cijeli sam život napadač, od Cibalije do danas. Tako da, Jaki, možemo i o nogometu, ne samo o štivu.

Ispričavam se mrziteljima nogometa što sam ih razočarao.

Humbert Coe
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 15/02/2021 : 16:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
Jako zanimljivo 😴😴🛏💤
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/02/2021 : 17:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Hvala ti na trudu oko odgovora.

Poznati su mi ovi alibi (ne mislim pri tom na tebe) citati o sinonimima značenja. Ovaj me izraz posebno smeta zato jer se proširio od regionalnog do Bogom danog/zapovijeđenog i jedinog ispravnog na nacionalnoj dalekovidnici. Žalosna je istina o pismenosti u nas (nipošto ne mislim da sam u tome različit od većine), ali činjenica je da kod nas ne slabi strah od tuđica (a prije svega od tzv. "srbizama") koji je osnažen slabim poznavanjem vlastitog jezika i pravopisa pa se onda pobožno ponavljaju riječi koje dolaze iz tiska i TV-a kao jedino ispravne. Kod mene na poslu nitko, baš nitko nije nikada koristio izraz poštivati, a sada nitko ne govori poštovati. To je moć medija, odnosno moć neznanja usprkos brojnim znanstvenim titulama kojima se ljudi kite.

quote:
Originally posted by jaki

ovi lektori ko golmani



Misliš oni golmani koji nikad nisu krivi za primljeni gol.

Ali u pravu je Humbert Coe bolje je da ganjamo baluna.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/02/2021 : 17:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
A da se vratite na Fibru, oli bar na romane?

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/02/2021 : 17:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pa to ti je vezano za Fibru i romane odnosno lektoriranje istih.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 17:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Hvala ti na trudu oko odgovora.

Poznati su mi ovi alibi (ne mislim pri tom na tebe) citati o sinonimima značenja. Ovaj me izraz posebno smeta zato jer se proširio od regionalnog do Bogom danog/zapovijeđenog i jedinog ispravnog na nacionalnoj dalekovidnici. Žalosna je istina o pismenosti u nas (nipošto ne mislim da sam u tome različit od većine), ali činjenica je da kod nas ne slabi strah od tuđica (a prije svega od tzv. "srbizama") koji je osnažen slabim poznavanjem vlastitog jezika i pravopisa pa se onda pobožno ponavljaju riječi koje dolaze iz tiska i TV-a kao jedino ispravne. Kod mene na poslu nitko, baš nitko nije nikada koristio izraz poštivati, a sada nitko ne govori poštovati. To je moć medija, odnosno moć neznanja usprkos brojnim znanstvenim titulama kojima se ljudi kite.

quote:
Originally posted by jaki

ovi lektori ko golmani



Misliš oni golmani koji nikad nisu krivi za primljeni gol.

Ali u pravu je Humbert Coe bolje je da ganjamo baluna.



Ma kakvo zapovjeđeno (ne zapovijeđeno ), nije tako.
I uz glagol smetati dolazi dopuna u dativu, a ne u akuzativu, tj. ispravno je smeta mi, a ne smeta me. Neću dalje, obećavam. Iako je ovo istina, malo šale nikad previše, uz podsjetnik koliko je jezik kompleksan.

A zašto bismo se tuđica trebali bojati? To što ih znam ne znači da će mi uzeti moje, štoviše oplemenit će me. Nije da će mi znanje bantu-jezika oštetiti znanje hrvatskoga. Naprotiv, pomoći će mi da bolje razumijem svoj jezik.
To je neko moderno razmišljanje koje, ne kažem da si ti takav, ima neke korijene u nesigurnosti, pa i nesnošljivosti prema drugima, a ne vodi u dobro.
Kao kad vjernicima smetaju druge vjere. Tko ti tvoje može uzeti? Jedino ako svoje zaboravimo, ne čitamo, ne učimo. Što će reći da je svatko odgovoran za sebe. Kada bih jezik učio putem TV-a, ne bi to dobro zvučalo.
Čitajte, ljudi, i ne samo stripove, i nema brige!



Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 15/02/2021 17:31:46
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 17:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

A da se vratite na Fibru, oli bar na romane?





Koja je tema ovoga topica? Je li se Markos i dalje "ućutao"? Jest, i?

Štoviše, kad Markos nešto na ovom topicu napiše, kada se "odćuti" i nešto napiše, on spoila!

Pa i da nema ništa veze s Fibrom, a ima itekako, i daje je on topic.

A i rekli smo više od toga da kupujemo!

Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 15/02/2021 17:28:55
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2406 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 15/02/2021 : 17:46:07  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Hvala na pojašnjenjima, Humbert.
Al' što da se radi kada mi s mora baš i ne razumijemo ni taj standardni.

https://youtu.be/q0YXxRJoDmY?t=51
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/02/2021 : 17:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe
A zašto bismo se tuđica trebali bojati? To što ih znam ne znači da će mi uzeti moje, štoviše oplemenit će me.



+1

quote:
Originally posted by IGMAN2

Hvala na pojašnjenjima, Humbert.
Al' što da se radi kada mi s mora baš i ne razumijemo ni taj standardni.



Prva od 10 teza o hrvatskom jeziku Dalibora Brozovića:

1. Hrvatski jezik jest jezik kojim se služi hrvatski puk i koji služi hrvatskomu pučanstvu!
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 15/02/2021 : 20:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

Hvala na pojašnjenjima, Humbert.
Al' što da se radi kada mi s mora baš i ne razumijemo ni taj standardni.

https://youtu.be/q0YXxRJoDmY?t=51



Nema na čemu, hvala na videu, baš me je nasmijao! Odlično!
Svojevremeno sam pisao članke za News Bar i sam ih automatski lektorirao. Bilo je uglavnom samo namjernih grešaka i krivih informacija, tko bi rekao?! !

Humbert Coe
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39385 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/02/2021 : 12:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja bih voleo da vidim onaj serijal Oko u izdanju Fibre. Je l’ bilo igde reci o tome?
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 16/02/2021 : 14:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Ja bih voleo da vidim onaj serijal Oko u izdanju Fibre. Je l’ bilo igde reci o tome?


Ako misliš na ovo, pita sam prije par godina:
https://www.bedetheque.com/serie-10529-BD-Okko.html

Odogovor je bija NE.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39385 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/02/2021 : 14:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Da, da to. Markose, jesi li promenio misljenje?
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 16/02/2021 : 14:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Da, da to. Markose, jesi li promenio misljenje?


Pročita prva dva ciklusa, bilo mi je OK.
Ali i dalje bolje bilo kojeg Zidrua.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/02/2021 : 21:33:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Okko je obično sviranje qrcu;kažem na osnovu pročitana prva dva albuma.
dobro ,nije loš,ali takvih mediokriteta ima na hiljade.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/02/2021 : 22:49:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Okko je obično sviranje qrcu;kažem na osnovu pročitana prva dva albuma.
dobro ,nije loš,ali takvih mediokriteta ima na hiljade.



Ja sam jedva procitao prvi album do kraja, nisam se usudio da nacnem drugi.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6855 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/02/2021 : 23:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu da se setim da li sam čitao drugi album, moram da proverim...
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 16/02/2021 : 23:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Meni je bio vrlo dobar i pročitao sam ga cijelog.
Možda zato jer volim taj žanr i srednjevjekovni Japan općenito.

Have mercy
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/02/2021 : 07:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Okko je obično sviranje qrcu;kažem na osnovu pročitana prva dva albuma.
dobro ,nije loš,ali takvih mediokriteta ima na hiljade.


Perle 21 i 23. Nisam ih citao. Sto je bas toliko lose?

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 17/02/2021 : 08:00:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by anto

Okko je obično sviranje qrcu;kažem na osnovu pročitana prva dva albuma.
dobro ,nije loš,ali takvih mediokriteta ima na hiljade.


Perle 21 i 23. Nisam ih citao. Sto je bas toliko lose?



Zaboravio sam većinu radnje, ali sjećam se da ni meni dojam nije bio baš najbolji.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39385 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 17/02/2021 : 12:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko
Možda zato jer volim taj žanr i srednjevjekovni Japan općenito.



Apsolutno. A da je bas "sviranje q" sto Anto kaze i nije. Meni je bas lepo legao, zanimljiv, pitak. Lepe boje, crtez. A pod tim srednjovekovnim Japanom meni mozes uvaliti i brokoli i kelerabu.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/02/2021 : 12:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nisam uspio pročitati do kraja prvi album, sorry.

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 1005 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.31 seconds. Snitz Forums 2000