forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 PLAVE BLUZE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/10/2014 : 16:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Pročitah ovih dana sva tri integrala, pa da ostavim malo utiske:

Pre svega,jako sam zadovoljan prevodom.I Vlatke Slavice, i Vlatka Ćesića.I to je ono što je u izdanjima ovakvih stripova možda i najviše važno.
Dalje,takozvane "isprane" boje BG integrala koji mnogi kude,meni barem ne predstavljaju problem.Međutim,onih 8 mutnih stranica drugog integrala, stvarno je sramota za jedan luksuzni album koji košta 189 kuna tj. 25 evra.
ALI, kako su sva tri integrala na akciji, i to priličnoj (u Alan Fordu svaki košta po 1295 dinara ili 80 kuna, dok traju zalihe), tih 8 mutnih stranica i isprane boje su krajnja sitnica.Pogotovu za ovaj strip.I tu se okrećem na sam strip:

Pročitavši prvi integral (po drugi put, ali bilo mi je kao prvi jer se nisam sećao baš ničeg od prvog čitanja) bio sam zadovoljan;nisam sad nešto zaprepašćen ili da sam se valjao od smeha,ali jedno krajnje ugodno čitanje.Tu i tamo se malo nasmejem,a pre svega sjajno za opustiti se.Prve dve priče u drugoj knjizi su nešto i bolje, Lambilov crtež mi je bolji od Salveriusovog, a čuveni dijalozi između narednika i Bluča sve smešniji.
A onda je i pala priča Zatvor Robertsonvil - i šta reći, a ne zaplakati - ovo je otkidanje;jedna od najboljih epizoda humorističkog frankobelgijanskog stripa; ne sećam se da mi je ijedan Talični bio ovako smešan.
U trećem integralu isto ima jedna ovakva bomba - Nebeski konjanici, druga epizoda u knjizi.I još jednom dobro smejanje.Zbog ovakvih priča su Plavci postali kultni strip i dan danas se objavljuju.
I prva priča, Mornarički plavci su poprilično dobri (mada ne tako urnebesni kao Nebeski konjanici),a treći album sadrži stare kratke Salveriusove pričice.Onako, nisu loše, iako ne na nivou prva dva albuma.

I za kraj - meni je ovaj serijal sjajan, i kupovao bih integrale i po punoj ceni, ali samo kad bi ih bilo još -sad, kad je BG većinu stvari stavio na led, ne verujem nešto da ćemo ih uskoro videti.Šteta.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/10/2014 20:22:13
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 17/10/2014 : 22:45:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Anto, kao prvo, drago mi je što si zadovoljan prijevodom. Budući da uvijek osluškujem "puls" čitatelja, pogotovo onih "okorjelijih" stripaša, to mi kao prevoditelju jako puno znači. Što se tiče male zamjerke koju si imao na ostavljanje neprevedenih engleskih fraza u Bruceu J. Hawkeru (ja sam preveo integral 2), nažalost, nije do mene. Naime, nepisano je pravilo (barem u hrvatskim izdanjima), da se poštuju volja i razlozi autora, tako da se engleski izrazi (u ovom slučaju u stripu na francuskom jeziku) jednostavno ne prevode. Doduše, moguće je (ovisno o kompleksnosti teksta) staviti prijevod u fusnote sa "zvjezdicom", ali to isključivo ovisi o procjeni nakladnika i urednika, a ne prevoditelja.

Što se tiče "Bluza", imam ti dobru i lošu vijest. Na lageru imam još prevedenih epizoda, ali nažalost, zbilja ne znam kakva je situacija s prodajom u ova pasja vremena i ne znam koliko će još dugo biti "na ledu".

No dobro, prijeđimo sad na isključivo dobre vijesti. Šesti integral Tanguyja preveo sam odavno i mislim da je već u tisku. Također, Sammyja imam, zasad, još dva prevedena integrala i što je još važnije - svaka je sljedeća epizoda sve luđa i bolja!

I za kraj, trenutačno radim vrlo zanimljiv projekt za Markosa. Naime, radi se o pravom biseru francuskog stripa iz osamdesetih, koji je nekoć davno izlazio u Stripoteci - ukratko, prava poslastica. Ne znam koliko smijem "izlijetati" s informacijama, no vjerujem da ćete uskoro ionako sve saznati od Marka.

Lijep pozdrav svim čitateljima foruma "Stripovi.com"!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/10/2014 : 23:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Vlatko,meni je još draže da je tebi drago da sam zadovoljan prevodom.
U principu, meni su skoro svi integrali (ali i ostali, zasebni albumi BG/SA/Libelusa/Fibre) dobro prevedeni.
Jedini problem mi je bio prevod prvog integrala Bruno Brazila (Milena Benini) i prevod Komanče, koji je radio Goran Marinić.Što je najcrnje, Goran mi je strašan prevodilac, ali na Komanči mi je jednostavno, "usro motku".Na mnogim mestima mi je rečenice učinio teško razumljivim, dok sam te iste rečenice nalazio u srpskim izdanjima jasnije prevedinim.Ali to je sad neka druga priča.

Za neprevedene fraze mi jasno kao dan da nije do prevodioca, već do drugih instanci.

I Tangi i treći Sami su (mislim) već u štampi, a drago mi je da su još jedan Sami i još Plavaca prevedeni, pa ostaje da se nadamo da će biti i izdati.

I slažem se za Samija - u pitanju je sjajan humoristički serijal koji je sve bolji sa svakom novom epizodom (ovo tvrdim na osnovu pročitanih epizoda objavljivanih u Strip Artu).

a ovaj "tizer" za biser francuskog stripa iz osamdesetih godina koji će da objavi Fibra, će sad da raspomami nas forumaše stripovi.com-a (mada verujem da većina prepostavlja o čemu se radi)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/10/2014 23:20:05
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 19/10/2014 : 15:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Mali Apac
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 19/10/2014 : 15:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
7 života ili putnici vjetra.a može i oba

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 19/10/2014 : 16:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Umpah Pah...?

I hvala Antetu za post, koji je naveo prevodilaca da šera dobre info sa nama.

Edited by - trolodtroje on 19/10/2014 16:50:34
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/10/2014 : 17:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Nošeni vjetrom?
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 19/10/2014 : 18:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
He, he... Dobro je Anto predvidio, vidim da su mnogi nestrpljivi saznati o čemu se radi. I budući da je Marko već ljetos ponešto spomenuo ovdje na forumu, mislim da i nije neka velika tajna, pa nema smisla dalje mučiti ljude. Da, radi se o serijalu "Nošeni vjetrom". Sedam epizoda šibamo u dva integrala. :)
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/10/2014 : 18:29:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bomba!
Nadam se i maštovitijoj naslovnici integrala od vrancuza. Njihov je grdi skroz

Bok, kako si.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 19/10/2014 : 18:55:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Mali Apac



http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/10/2014 : 20:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Vlatko, sreća što Marko ništa ne sumnja da je informacija procurila.

Keep up with good work.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/10/2014 : 21:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jeeee, onda oko slijedećeg Božića vrijeme za čitanje rezerviram i za Sedam života kopca i za Putnike vjetra.

Jest da su vijesti stare već dva mjeseca (drvili smo o tome na 266. stranici topica o Markosu koji šuti), ali zaslužile su da ih se periodički ponavlja.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 19/10/2014 : 21:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Vidio sam da je već nešto ljetos spominjao na forumu, tako da baš i nije neka velika tajna. A što ću, valjda se neće ljutiti :). Morao sam vas malo obradovati, a i teško je prešutjeti kad radiš na tako dobrom materijalu. Nisam tako uživao u poslu još otkako sam prevodio Corta Maltesea... I eventualno, integrale Jeremiaha. I možda Brodolomce...;)
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 19/10/2014 : 22:01:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Ako nije Mali Apač onda je sigurno nevidljivi reporter Žak Fleš...

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 19/10/2014 : 22:47:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlatko C.
Nisam tako uživao u poslu još otkako sam prevodio Corta Maltesea... I eventualno, integrale Jeremiaha. I možda Brodolomce...;)


Ispada da si prevodio kremu BD na hrvatski jezik

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 19/10/2014 : 23:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Vlatko C.
Nisam tako uživao u poslu još otkako sam prevodio Corta Maltesea... I eventualno, integrale Jeremiaha. I možda Brodolomce...;)


Ispada da si prevodio kremu BD na hrvatski jezik



Jaki, nadam se da sam tek sam počeo. Ima još brdo dobrih stripova
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/10/2014 : 22:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlatko C.

He, he... Dobro je Anto predvidio, vidim da su mnogi nestrpljivi saznati o čemu se radi. I budući da je Marko već ljetos ponešto spomenuo ovdje na forumu, mislim da i nije neka velika tajna, pa nema smisla dalje mučiti ljude. Da, radi se o serijalu "Nošeni vjetrom". Sedam epizoda šibamo u dva integrala. :)



mnogo dobro, Noseni vetrom je strasno dobar serijal. a pohvale ovde i za prevodioca, Bluberija si mnogo dobro preveo
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 21/10/2014 : 08:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Odlično! Nošeni vetrom je stvarno sjajan strip, vrh vrhova avanturističkog
stripa i svaka čast Markosu da je obezbedio prava za taj serijal, pošto je
opšte poznato kako je teško doći do njih. Napokon čemo i Nošene vetrom imati
u izdanju kakvo si i zaslužuje. Verovatno ide u integralima pet plus dva.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 05/12/2014 : 17:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Upravo pročitah drugi integral Plavih Bluza (posuđen u knjižnici)...

Moram priznati, ovakav strip nisam očekivao.

Ima tu notu ozbiljnosti, taman dovoljnu... ukombiniranu sa old skul crtežom i solidnom radnjom za ovakvu vrstu stripa, sasvim dovoljnu da mi priušti solidnu zabavu.

Dakle, slučajno sam ga uzeo u ruke ali ću ga namjerno nabaviti.

Vidim da je bilo riječi i o prijevodu. Meni je prijevod jako dobar, dapače odličan - iako nemam referencu za usporedbu, ipak dozvoljavam sebi ovakav komentar.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 18/01/2015 : 21:05:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Prošle godine objavljen je 58. album...















Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7720 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 02/02/2015 : 18:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Pojavila se danas i neka igrica na steamu, baš me iznenadilo.

http://store.steampowered.com/app/347030/
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1248 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 02/02/2015 : 19:12:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Davno je to bilo:

http://en.wikipedia.org/wiki/North_%26_South_%28video_game%29
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 02/02/2015 : 20:11:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Dosad su svi ovi albumi Plavih Bluza u izdanju Cinebooka izlazili krajem siječnja, ovaj 8. izaći će tek u ožujku.

http://www.cinebook.co.uk/product_info.php?products_id=4190
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 26/03/2015 : 12:04:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Opet su pomaknuli datum..."Auld Lang Blue" izlazi tek 8.4.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 12/07/2015 : 21:50:38  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_albums_des_Tuniques_bleues
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000