forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Jeremiah
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 23

nenno
Advanced Member



Croatia
3054 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 24/07/2020 : 08:13:33  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

:D Nisam jedini koji voli Hermannov crtež. ;)
Meni je njegov crtež baš super, a vidim većina ga pljue. :(



Naravno da nisi jedini..... kao osoba koja je odrasla na Bonellijevim crtačima kad sam se prvi put susreo sa Hermannovim crtežom (mislim da je bila Sekta u pitanju) to je za mene bilo pravo otkriće i nešto sasvim drugačije, bolje..... naravno, kao i kod svih crtača s godinama pada lagano kvaliteta, ali još uvijek je to vrlo, vrlo dobro.....

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 24/07/2020 : 08:55:16  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Meni je isto Hermann u top 10 crtača.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

gubitlo
Starting Member

3 Posts

Member since 13/10/2020

Posted - 13/10/2020 : 20:28:26  Show Profile Show Extended Profile  Send gubitlo a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav svima. Već duže vreme posećujem ovaj forum, saznao sam dosta korisnih stvari, pa sam odlučio da je vreme da ostavim svoju prvu poruku. Do nedavno se moje interesovanje za strip svodilo na boneli kiosk izdanja (zbog ne tako dobre finansijske situacije, nisam sebi dozvoljavao kupovinu strip albuma i luksuznih izdanja). Džeremaja je prvi ne boneli serijal koji sam odlučio da čitam/sakupljam. Kod ovog stripa su me najviše privukli crtež, i post-apokaliptično okruženje u kom se radnja dešava. Oduvek su me privlačili filmovi (Mad Max), video igre (Fallout, Wasteland) čija je radnja smeštena u ovakvom okruženju. U Džeremaji mi se dopadaju detalji poput vagona koji se koristi kao dom, konjske zaprege koja, umesto kočija vuče kamp prikolicu, i sličnih situacija gde se vidi spoj ostataka modernog sveta, i primitivnog novog sveta koji je iznikao na njegovim ruševinama.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/10/2020 : 21:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
dobar nick
Počinješ s klasikom među BD stripovima.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/10/2020 : 21:30:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gubitlo

Pozdrav svima. Već duže vreme posećujem ovaj forum, saznao sam dosta korisnih stvari, pa sam odlučio da je vreme da ostavim svoju prvu poruku. Do nedavno se moje interesovanje za strip svodilo na boneli kiosk izdanja (zbog ne tako dobre finansijske situacije, nisam sebi dozvoljavao kupovinu strip albuma i luksuznih izdanja). Džeremaja je prvi ne boneli serijal koji sam odlučio da čitam/sakupljam. Kod ovog stripa su me najviše privukli crtež, i post-apokaliptično okruženje u kom se radnja dešava. Oduvek su me privlačili filmovi (Mad Max), video igre (Fallout, Wasteland) čija je radnja smeštena u ovakvom okruženju. U Džeremaji mi se dopadaju detalji poput vagona koji se koristi kao dom, konjske zaprege koja, umesto kočija vuče kamp prikolicu, i sličnih situacija gde se vidi spoj ostataka modernog sveta, i primitivnog novog sveta koji je iznikao na njegovim ruševinama.



Pozdrav!
Javi kako bude napredovalo citanje Dzeremaje!
Je l si nabavio izdanje Carobne knjige ili Strip Agenta?
I koja Bonelli kiosk izdanja skupljas i citas?

Ja za sad imam prva dva integrala Dzeremaje od CK, ali uskoro cu nabaviti i ostale.

I odlican nick!
Go to Top of Page

gubitlo
Starting Member

3 Posts

Member since 13/10/2020

Posted - 13/10/2020 : 22:56:20  Show Profile Show Extended Profile  Send gubitlo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by gubitlo

Pozdrav svima. Već duže vreme posećujem ovaj forum, saznao sam dosta korisnih stvari, pa sam odlučio da je vreme da ostavim svoju prvu poruku. Do nedavno se moje interesovanje za strip svodilo na boneli kiosk izdanja (zbog ne tako dobre finansijske situacije, nisam sebi dozvoljavao kupovinu strip albuma i luksuznih izdanja). Džeremaja je prvi ne boneli serijal koji sam odlučio da čitam/sakupljam. Kod ovog stripa su me najviše privukli crtež, i post-apokaliptično okruženje u kom se radnja dešava. Oduvek su me privlačili filmovi (Mad Max), video igre (Fallout, Wasteland) čija je radnja smeštena u ovakvom okruženju. U Džeremaji mi se dopadaju detalji poput vagona koji se koristi kao dom, konjske zaprege koja, umesto kočija vuče kamp prikolicu, i sličnih situacija gde se vidi spoj ostataka modernog sveta, i primitivnog novog sveta koji je iznikao na njegovim ruševinama.



Pozdrav!
Javi kako bude napredovalo citanje Dzeremaje!
Je l si nabavio izdanje Carobne knjige ili Strip Agenta?
I koja Bonelli kiosk izdanja skupljas i citas?

Ja za sad imam prva dva integrala Dzeremaje od CK, ali uskoro cu nabaviti i ostale.

I odlican nick!



Za sada sam kupio prva dva integrala Čarobne knjige, i svakako planiram da kompletiram ovaj serijal. Inače, pročitao sam svih 20 strana ove teme, tako da znam šta da očekujem u narednim epizodama.

Što se Bonelli serijala tiče, od VČ skupljam Dylan Dog (redovni, planeta mrtvih i po neki superbook), Marti Misterija, Dampyr i Dragonero. Od PP sam pročitao prvih 6 epizoda mini serijala Lukas.

Ne bih da odlazim previše u offtopic, ali eto da napomenem da se trudim da balansiram između različitih škola stripa, pa sam tako malo zagrebao i u američku. Za sada mi je u planu da kompletiram Skalpirane, Daredevil (Milerov run od ČK) i planiram da krenem Snyder&Capullo Betmena od ČK.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/10/2020 : 01:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Sve stvari koje i ja volim! Samo cepaj gubitlo i pisi na forumu, treba nam sveze krvi!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/10/2020 : 10:30:07  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Dobrodošao i na forum i među okorijele Đeremajce. ;)
Ja ću ti odmah preporučiti i Fibrinog Hombrea, imaš samo dvije knjige, i u njima ti je kompletan Hombre.
Strip je jako sličan Đeru, samo su priče dosta kraće. Za početak možeš probat i privju sa Fibrinih stranica:

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=158

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=180

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 14/10/2020 10:30:45
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3054 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 14/10/2020 : 11:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gubitlo

Pozdrav svima. Već duže vreme posećujem ovaj forum, saznao sam dosta korisnih stvari, pa sam odlučio da je vreme da ostavim svoju prvu poruku. Do nedavno se moje interesovanje za strip svodilo na boneli kiosk izdanja (zbog ne tako dobre finansijske situacije, nisam sebi dozvoljavao kupovinu strip albuma i luksuznih izdanja). Džeremaja je prvi ne boneli serijal koji sam odlučio da čitam/sakupljam. Kod ovog stripa su me najviše privukli crtež, i post-apokaliptično okruženje u kom se radnja dešava. Oduvek su me privlačili filmovi (Mad Max), video igre (Fallout, Wasteland) čija je radnja smeštena u ovakvom okruženju. U Džeremaji mi se dopadaju detalji poput vagona koji se koristi kao dom, konjske zaprege koja, umesto kočija vuče kamp prikolicu, i sličnih situacija gde se vidi spoj ostataka modernog sveta, i primitivnog novog sveta koji je iznikao na njegovim ruševinama.



Dobro došao! I meni je Jeremiah prvi ne-bonelli junak i ta "prva ljubav" je ostala do danas. Odličan strip, ali kao i svi serijali s vremenom malo pada kvaliteta, ali i dalje je za mene u samom vrhu BD serijala.

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

gubitlo
Starting Member

3 Posts

Member since 13/10/2020

Posted - 15/10/2020 : 20:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send gubitlo a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na toploj dobrodošlici

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Dobrodošao i na forum i među okorijele Đeremajce. ;)
Ja ću ti odmah preporučiti i Fibrinog Hombrea, imaš samo dvije knjige, i u njima ti je kompletan Hombre.
Strip je jako sličan Đeru, samo su priče dosta kraće. Za početak možeš probat i privju sa Fibrinih stranica:

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=158

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=180



Prelistao sam malo privju, zaista deluje dobro. Trenutno sam započeo više serijala, pa bih za početak neke od njih da kompletiram, pre nego što krenem dalje.

Kada su stripovi sa post-apokaliptičnom tematikom u pitanju, pročitao sam dosta dobrih komentara za East of West (Image Comics) mada nisam još uvek čitao strip.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/10/2020 : 06:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gubitlo

Hvala svima na toploj dobrodošlici

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Dobrodošao i na forum i među okorijele Đeremajce. ;)
Ja ću ti odmah preporučiti i Fibrinog Hombrea, imaš samo dvije knjige, i u njima ti je kompletan Hombre.
Strip je jako sličan Đeru, samo su priče dosta kraće. Za početak možeš probat i privju sa Fibrinih stranica:

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=158

https://www.fibra.hr/Download.asp?ID=180



Prelistao sam malo privju, zaista deluje dobro. Trenutno sam započeo više serijala, pa bih za početak neke od njih da kompletiram, pre nego što krenem dalje.

Kada su stripovi sa post-apokaliptičnom tematikom u pitanju, pročitao sam dosta dobrih komentara za East of West (Image Comics) mada nisam još uvek čitao strip.



Jao, imam i ja sken tog čuda, mislim da ga je Izivko preporučio (BTW prati malo njegove preporuke jer čovjek stalno piše o novim izdanjima koje čita debelo prije nas tu ;)), i nikako da ga pročitam već par godina...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 02/01/2022 : 08:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Novogodišnja odluka, da počnem i završim Džeremaju, serijal o kome malo znam: pre svega sam ga čitao u odlomcima iz Zabavnika, nikad celu epizodu, ali dovoljno da steknem nejasnu sliku o serijalu. U epizodi ''Plaćenici'' ima scena seksa kojoj kao voajer prisustvuje Kurdi, i danas pamtim kako je neki zabrinuti otac iskritikovao Zabavnik jer mu je dete naletelo na te vruće scene i napravilo scenu u kući heheh. I onda se zajapureni ćalac dosetio da uputi pismenu kritiku Zabavniku, koju su ovi iz redakcije u celosti objavili u sledećem broju. A Džeremaja je svakako nastavio da izlazi.

Džeremaja 1: Noć grabljivica (Hermann)

Sranje koje je izbilo u svetu je dato u 'fleševima' na prvoj strani, ali tek kako priča odmiče, kroz dijaloge, eksterijer i ponašanja likova zapravo uviđamo u kojoj meri je svet kakvog mi znamo otišao u kurac.
Upoznajemo se sa momčićem zvanim Džeremaja a on ubrzo upoznaje njegovog not-yet kompanjona zvanog Kurdi Maloj. Sviđa mi se razvoj odnosa između njih dvojice, kako se tokom epizode zgotive iako je Džeremaju ovaj na početku držao na nišanu zbog svoje kobile Ezre. Ne znam za kasnije epizode, ali Kurdi je sve samo ne običan sidekick. Zapravo on je glavni dasa (a bome i riba) ove epizode, dok je Džeremaja, po kome se strip zove, jedan naivko, mada hrabar za svoje godine i neiskustvo u spoljašnjem svetu, koji funkcioniše kao nekakav neo-vestern, gde nema pravila osim onih nepisanih i gde se čarke rešavaju oružjem.
Epizoda ima sve, od avanture uz obilje akcije do neretkih suptilno-humorističnih scena i jednostavnih ali britkih dijaloga punih fraza i slenga. Kurdi je što bi rekli englezi ''ukrao šou'' Džeremaji. Što se negativca i akcije tiče, nekako je bilo očekivano da će ga orlušine, po kojima se epizoda i zove, pojesti na kraju, ali sasvim dovoljno akcije za prvi broj. Malo mi strip slabiji na sredini, kad se Kurdi transformiše u ribu, ali ne zbog toga već mi je trebalo malo da pohvatam o čemu se radi u onom susretu Masnookovih ljudi sa indijancima, no ubrzo sve leže na svoje i akcija rušenja debelog može da počne.
Meni je već ova epizoda sama za sebe vrlo dobra, pa me činjenica da najbolje priče tek dolaze oduševljava, jer sečem vene na prljavo post-apokaliptično okruženje, poput Mad-Maxa.

Trenutna pozicija na listi: 6 /od 19/ (1979. god. - iako je tehnički prvo objavljen krajem '78 u Nemačkom strip-magazinu)





Edited by - Jocko on 03/01/2022 04:57:17
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11080 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 02/01/2022 : 20:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo da se samo na ovoj stranici dva puta spominje Mad Max. Da sad ne listam prethodne stranice jer sam im zaboravija sadržaj pretpostavljam da je spomenuto ali...
Kao što sam iznenađen da netko tek 2020/21/22... upoznaje serijal Jeremiah tako možda netko ne zna za podatak kako je sam Miller izjavija da je jedna od inspiracija za film bio baš Jeremiah koji je također tada krenuo u osvajanje strip scene.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 03/01/2022 : 01:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Nekako se hteli-ne hteli, namece to poredjenje sa Maxom, eto nisam znao da ga je Herman inspirisao. Nije zgoreg pomenuti ni Waterworld sa Kostnerom mada je on nastao znatno kasnije.
A dobro, ja sam znao Dzeremaju od pre, ali nazalost uvek iz delova u Zabavniku, i samo kasnije epizode (Placenici, Tri motora ili 4 i jos neke iz Hermanove kasnije faze sa akvarelom), tako da ga nikad nisam citao u celosti. Mogu da zahvalim Zabavniku sto mi je kao klincu otvorio vrata BD stripova i pokazao da ima nesto drugacije u odnosu na Boneli i Alana Forda.
Sad kad sam krenuo od pocetka, Kurdi mi je bas bas veliko iznenadjenje - nisam ga uopste zamisljao takvog u pocetku.


Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/01/2022 : 03:36:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Zanimljivo da se samo na ovoj stranici dva puta spominje Mad Max. Da sad ne listam prethodne stranice jer sam im zaboravija sadržaj pretpostavljam da je spomenuto ali...
Kao što sam iznenađen da netko tek 2020/21/22... upoznaje serijal Jeremiah tako možda netko ne zna za podatak kako je sam Miller izjavija da je jedna od inspiracija za film bio baš Jeremiah koji je također tada krenuo u osvajanje strip scene.


Znaš li možda gdje je Miller to točno izjavio?

Naime, to mi nema smisla, s obzirom da je originalni Mad Max bio planiran i sniman godinama prije nego je Jeremiah debitirao. Njegova premijera bila je nekoliko mjeseci nakon što je objavljena prva epizoda Hermannovog stripa.

Također, tada je već postojao cijeli niz djela koja spadaju u postapokaliptični žanr, a koja su podjednako inspirirala i Hermanna i Millera. Niti Jeremiah niti Mad Max nisu bili začetnici postapokaliptičnog žanra, već nastavljači.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 03/01/2022 03:44:35
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6805 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/01/2022 : 04:36:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ovu smo diskusiju imali pre više godina.

Ne postoji nigde takva Millerova izjava (ili tada je nije bilo) na internetu. Spekulisali smo da li je postojala davno u nekom filmskom časopisu ili dokumentarcu, TV izjavi i sl. ali nema dokaza.

Možda Renky zna nešto konkretnije?
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 03/01/2022 : 04:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Džeremaja 2: Usta puna peska

Džeremaja i Kurdi bivaju izgubljeni u pustinji, a ubrzo im nestaje i vode. Ali nisu jedini - u priču su upleteni izvesni dvojac - pripadnici milicije, te banda na kamilama, ulogorena u srcu pustinje, koju predvodi izvesna žena. I ovde se, kao i u prošloj epizodi, Kurdiju i Džeremaji u jednom trenutku razdvajaju putevi, Džeremaja biva izgubljen pa pronalazi lokalnu patrolu milicije, dok Kurdi biva zarobljen u logoru bande. Zahvaljujući odličnom Hermanovom crtežu, vrelina peska prikazana na stranicama stripa je gotovo pa opipljiva. Tu je i maloumni dečak sa bendžom koji se uortači sa Kurdijem, zatim tragično strada a kome je Kurdi ispunio bar sahranu dostojnu ljudskog bića. Uglavnom, napeta priča, ne bez obrata, na-brzinu-sklopljenih savezništava te prevara... dostojna najboljih avanturističkih uradaka - i čak bolja od prve, mada tu su negde.

Trenutna pozicija na listi: 3 /od 19/ (1979. god.)



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/01/2022 : 12:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Evo jedan pomalo drugačiji osvrt na Jeremiaha:

http://www.stripvesti.com/



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/01/2022 : 12:46:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Znači strip crtač/autor poput Hermanna i njemu slični su zanatlije, lizači staklenki meda jer rade avanturističke stripove sa zabavnim sadržajem za mase?

Ostali rade umjetničke stripove prepune dubine koja se od stripova i očekuje?

Ili je Petar Pan odrastao?

Edited by - Peyo on 03/01/2022 13:20:51
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 03/01/2022 : 12:58:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Jao, da netko izda C/B Jerra i to bi uzeo kompletić...bez razmišljanja.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 03/01/2022 : 14:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Jao, da netko izda C/B Jerra i to bi uzeo kompletić...bez razmišljanja.



Za čitanje imaš domače integrale u koloru a za uživanje u crtežu možeš uzeti odlično francusko C/B izdanje:
https://www.collectorbd.com/en/complete-edition-niffle-jeremiah-n-b-vol-1-french-edition


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11080 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 03/01/2022 : 20:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ovu smo diskusiju imali pre više godina.

Ne postoji nigde takva Millerova izjava (ili tada je nije bilo) na internetu. Spekulisali smo da li je postojala davno u nekom filmskom časopisu ili dokumentarcu, TV izjavi i sl. ali nema dokaza.

Možda Renky zna nešto konkretnije?



Konkretnije ne... jer ovo sam pročitao osamdesetih negdi. Kasnije sam nalazio samo tekstove koji su ponavljali ovaj podatak. Mislim čak da se ta inspiracija odnosi na drugi dio Mad Maxa. Godinama sam imao videoteku i čitao sve vezano za filmove... takve izjave se ne sićan, možda je u kakvom dokumentarcu, da.
No, nije rečeno da je Jeremiah bija jedina inspiracija ( ni ja to ne tvrdim u gornjem upisu ) već se navodi kao jedna od inspiracija.
Prvi dio Mad Max-a inspiriran je krizom sa gorivom sedamdesetih godina koja je pogodila Australiju ( mislim i ostatak svita ). Uz ovo, Gibson kaže da je i film A Boy and His Dog direktno utjecao na nastanak MM. Iako po netu citiraju izjavu redatelja filma, L.Q. Jonesa a ne baš samog Gibsona mada je to, mislim, poprilično točno.

Legacy
According to L. Q. Jones, George Miller cited the 1975 film adaptation of A Boy and His Dog as an influence on the Mad Max films, particularly The Road Warrior (1981).[17]

A što se tiče Gibsonove izjave stvarno ne znam odakle podatak ali koriste ga ljudi.

Zanimljivosti
Film je nastao pod utjecajem jednog od najpopularnijih svjetskih stripovskih serijala: “Jeremiah” Hermana Huppena. Po Milleru, dodatna inspiracija je bio ZF film "Čovjek i njegov pas" iz 1975.

Na kraju, prije A Boy and His Dog, bila je knjiga a prije Mad Maxa bio je australski film Stone. Neda mi se sad tražiti ali koliko se sićan znatan ili možda bolje reći bitan dio ekipe iz filma Stone, pojavljuje se u Mad Maxu Ili tako nekako.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/01/2022 : 22:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovdje smo to raspravljali:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=4&TOPIC_ID=51252#2325325
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/01/2022 : 09:11:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Džeremaja 3: Divlji naslednici

Ova priča mi se manje svidela u poređenju sa prve dve. Džeremaja i Kurdi, u potrazi za poslom (više Džer nego neradnik Kurdi) nabasaju na veliko imanje u kome zaposleni nose žute odore sa brojevima - kao u konc logorima - a tako se i postupa prema njima. Naravno, njih dvojica bivaju upleteni u priču koja ih se ne tiče, priču koja se tiče nasledstva, prevara, porodičnih prepirki te podela... gde se samo čeka inicijalna kapisla za sranje, koje nastupa na 2/3 stripa. Ovde mi sporedni likovi nisu tako gotivni kao u prve dve priče, pa možda zato i nešto slabiji utisak. Imamo lukavog starijeg poslodavca koji izokola vodi glavnu reč, zatim bahatog bajkera Odija, njegovu lukavu sestru plavušu, njenog tajnog ljubavnika u vidu nadzornika posla, dva stara brata od kojih je jedan vođa mirne pobune a drugi prepariran u kolicima itd. I kao i u prvoj epizodi, i ovde imamo podelu na jedne i druge - s tim što poslednja strana jasno implicira da i među tim tzv. dobrima postoje nesuglasice, što je odlika kvarljive ljudske prirode. Džeremaja zbog posla biva upleten u središtu okršaja te biva heroj dana, dok u ovoj priči Kurdi ima manje zapaženu ulogu.

Trenutna pozicija na listi: 10 /od 24/ (1980. god.)




Edited by - Jocko on 08/01/2022 23:55:05
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 09/01/2022 : 00:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Džeremaja 4: Oči od usijanog gvožđa

Ovako hronološki, prva epizoda koja me je razočarala. Već na početku se srećemo sa izvesnim mađioničarom i njegovim ''stvorenjem''. Onda priča odlazi u bolje vode: Kurdi i Džeri se probijaju preko indijanske teritorije kako bi pokušali da spasu Džeremajinu tetku. I taj deo mogu da shvatim. Najveći deo epizode se odvija u indijanskoj pustahiji gde vlada kamenjar i bodljikavo rastinje kao u Sertauu. Gle čuda, od svih begunaca Džeremaja baš naleti na tetku Martu. Ali dobro. Problem je što je glupi mađioničar i njegovo majmunoliko stvorenje sa idiotskim laserima iz očiju pokvarilo završnicu. Herman je pokušao da opravda mađioničara kao nekakvog tajnog agenta koji šuruje sa indijancima, ali ono što nikako ne može je da nađe opravdanje za činjenicu po kojoj i album nosi ime - idiotske lasere iz očiju. Mađioničar koji nestaje i stvorenje sa laserima nemaju šta da traže u ovom post-apokaliptičnom svetu. Nadam se da me čekaju najbolje epizode, jer ova je slabija od prve tri, a i trojka mi je slabija od prve dve.
PS. Jedna od boljih scena u epizodi je kada se Kurdi maši za ciglu nakon što shvati da je jedan od begunaca zapravo crnac. Baš sam se čitajući prethodne tri epizode, a imajući u vidu rasne nemire zbog kojih je apokalipsa i nastala, pitao šta će se dogoditi kada se u stripu najzad pojavi crnac.

Trenutna pozicija na listi: 16 /od 24/ (1980. god.)




Edited by - Jocko on 10/01/2022 20:25:14
Go to Top of Page
Page: of 23 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000